Eerste botsing tussen CDA en Samenwerking We gaan een school bouwen in Zambia" A oo Herinneringsmandje voor nabestaanden WERING NeÊ^^ËE—PIE 28188 zomerpantalon %71\ Moeder en kind gewond Scholennetwerk Limburgs Spoor 8000 euro voor De Lorr TAXATIES 50 II Laat u inspireren... PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 11 mei 2006 - Pagina 5 Samenwerking trekt twee commissievoorzitters terug Dinsdag vond in de gemeen teraad de eerste frontale bot sing plaats van deze raads periode tussen de grootste coalitiepartij (CDA) en de grootste oppositiepartij (Samenwerking). Het ging over het benoemen van de vier voorzitters van de com missies. Uit ongenoegen over de gang van zaken trok fractie leider Ike Busser (Samenwer king) de kandidatuur van twee voorzitters (Busser en Leen- ders) weer in. Het gevolg is dat CDA, PvdA en Lokaal Aktief de acht onderling verdelen. Het CDA levert twee voorzitters plus een plaatsver vanger. De PvdA levert eveneens twee voorzitters en twee plaats vervangers. Terwijl Lokaal Aktief genoegen neemt met alleen een vicevoorzitter. Eind deze maand gaan de com missies weer van start. Onlangs in het seniorenconvent, de vergade ring van de fractieleiders, kwamen de voordracht van de voorzitters ter sprake. De PvdA kandideerde Henk Bisschops voor Middelen. Ike Busser lanceerde Martin Leen- ders voor Stedelijk Beheer. En Gerda van Stelten (CDA) wilde graag weer zelf voorzitter van Maatschappelijke Diensten wor den. De andere partijen toonden geen interesse of ze hadden nie mand die beschikbaar was. Waar door er nog een vacature voor Stedelijke Ontwikkeling overbleef. Omdat niemand zich meldde, stel de Ike Busser zichzelf maar kan didaat zodat alle vacatures waren ingevuld. Er kwam geen enkele reactie en alle partijen leken akkoord te zijn. Totdat dinsdag in de gemeen teraad de commissievoorzitters gekozen moesten worden. Het werd een ietwat genante verto ning. Gerda van Stelten (CDA) stak eerst een heel verhaal af dat ze zo teleurgesteld was in de andere partijen. Want er zou een nieuwe vorm voor commissie vergaderingen komen met meer inbreng voor de burgers. Deze 'rondetafelgesprekken' beginnen nu pas in 2007. Tot die tijd blijft de oude opzet gehandhaafd. "Het CDA is zeer teleurgesteld", sprak Van Stelten. "Voor de verkiezin gen riep iedereen dat het anders moest. Maar nu laten ze het afwe ten en willen ze alles bij het oude laten." Ook hekelde Van Stelten dat slechts drie van de zeven par tijen met een commissievoorzit ter op de proppen komen. "Erg jammer en erg mager. Maar het CDA neemt wel zijn verantwoor delijkheid en wil twee voorzitters leveren. Dat doet ook recht aan de verhouding in de raad." Samenwerking voelde de bui al hangen. Want de oppositiepar tij ligt er helemaal uit bij CDA en PvdA. Zoals Ike Busser eerder ondervond toen hij zich opnieuw kandidaat stelde als vervangend voorzitter van de gemeenteraad. Dat deed hij afgelopen periode tot veler tevredenheid. Maar Bert Lins- kens (PvdA) stelde zich eveneens kandidaat en de PvdA'er werd het uiteindelijk ook.Alhoewel Samen werking ernstig twijfelde of de stemming wel correct verlopen was. "Dat konden we niet meer controleren. Omdat de briefjes al verbrand waren"zegt Gerrit Ver- koeijen. Van Stelten claimde dinsdag tevens de commissie Stedelijk Beheer waarvoor Martin Leenders (Samenwerking) kandidaat was. Leenders stapte eind vorig jaar uit het CDA en sloot zich aan bij Samenwerking. Daar is het CDA nog steeds verbolgen over. Samen werking, en zeker Leenders, wordt daarom niets gegund. Ike Busser zei 'onaangenaam getroffen maar niet verrast' te zijn. "Wat beweegt het CDA om terug te komen op de eerdere voordracht?", wilde Busser weten. Van Stelten antwoordde dat ze had verwacht dat er vier partijen zouden zijn met een voorzitter. Nu het er slechts drie zijn, is het logisch dat het CDA als grootste partij er twee levert, redeneert Van Stelten. Busser zoekt er meer achter. "CDA en PvdA willen alles naar zich toetrekken. De politieke verhoudingen worden nu al op scherp gezet en verziekt. In die sfeer willen wij niet meedoen. Vandaar dat wij onze kandidaten terugtrekken", zei Busser, die zich later in de wandelgangen liet ont vallen dat het CDA 'puur uit ran cune' handelt. "Maar ze draaien er steeds omheen. Waarom zeggen ze dat niet gewoon." Samenwerking, SP en WD uit ten kritiek op de uitlatingen van Van Stelten als zouden de partijen vernieuwing tegenhouden. Voor de nieuwe opzet van de commis sies is een werkgroep gevormd die besloot te starten vanaf 1 janu ari. Elly van Dijck (PvdA) moest de oppositiepartijen gelijk geven."We zijn het er unaniem over eens dat kwaliteit belangrijker is dan tijd. Er moet eerst een goede structuur komen die staat." Toon Loonen (CDA) zwakte de woorden van Van Stelten af. "Het had misschien sneller gekund. Maar gezien de situatie zat er niet meer in dan per 1 januari." Na alle gekissebis dacht bur gemeester Waals snel de stem ming te doen. Een bode deelde de briefjes uit. Maar Ike Busser accepteerde ze niet. "Er moeten nieuwe briefjes gekomen. Want er kunnen alleen maar namen wor den ingevuld. Je kunt niet tegen een kandidaat stemmen. Volgens het reglement van orde klopt dit niet", zei Busser. Burgemeester Waals sputterde nog even tegen, maar ging overstag en schorste de vergadering. Er kwamen nieuwe briefjes en er werd gestemd voor de commissie Middelen. Henk Bis schops (PvdA) kreeg 23 stemmen, evenals zijn plaatsvervanger en partijgenoot Bert Linskens. Bij de volgende stemming ging het opnieuw mis. De voorgedra gen namen stonden niet op de briefjes vermeld. Busser protes teerde en Waals zag zich opnieuw genoodzaakt de vergadering te onderbreken om nieuwe biljetten te laten maken. Daarna konden de andere drie commisies worden afgewerkt. Stedelijk Beheer: Ton Teeuwen (CDA) kreeg 18 stem men en plaatsvervanger Elly van Dijck (PvdA) 20 stemmen. Stede lijke Ontwikkeling: Elly van Dijck (PvdA) 18 stemmen en plaats vervanger Ton Teeuwen (CDA) 19 stemmen. Maatschappelijke Diensten: Gerda van Stelten (CDA) 17 stemmen en plaatsvervanger Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) 23 stemmen. SOS Meerlo-Wanssum kiest nieuw project De Stichting Ontwikkelings samenwerking (SOS) Meer lo-Wanssum heeft de knoop doorgehakt. De komende drie jaren gaat Meerlo-Wanssum een nieuwe basisschool bou wen in een dorpje in Zambia (Afrika). Dat project werd na twee bij eenkomsten van de vrijwilligers van SOS uit de twaalf inzendingen gekozen. In eerste instantie wer den drie projecten uit de twaalf inzendingen gekozen die nader onder de loep werden genomen. Die drie zijn: een mobiele medi sche post in India, een school in Zambia en een water- en medisch project in Papoea Nieuw Guinea. Na drie uitstekende presentaties in de raadzaal van het gemeentehuis van Meerlo koos de meerderheid van het bestuur en de werkgroep van SOS voor het bouwen van een school in Zambia. Het is het vijfde project dat de lokale vrijwil- ligersgroep SOS Meerlo-Wanssum oppakt na de oprichting in 1992. Zo heeft de groep gewerkt voor een tehuis voor straatmeisjes in Rio de Janerio, een schooltje voor weeskinderen en koeienproject in Ethiopië, de boerencoöperaties en een gehandicaptenproject op Sula wesi (Indonesië) en de afgelopen drie jaar het kindertehuis Hogar Esperanza in Chilian te Chili. Het nieuwe project is ingediend door Gertie Mooren namens de Stichting Hetty Denen, uit Sam- beek, voor een scholenbouw in een dorpje Zambia. Gertie Mooren uit Meerlo, al jaren woonachtig in Sambeek, is een oude jeugdvrien din van Hetty, die in 1994 aan de gevolgen van een auto-ongeluk in Zambia is overleden. Hetty was daar als ontwikkelingswerk ster aan het werk om haar droom te realiseren. De stichting is na haar dood opgericht door haar familie. In de jaren die volgden is veel bereikt voor de mensen in de gemeente Shimbala in Zambia. Er is een school en een kliniek gebouwd en er zijn geiten in de gemeenschap uitgezet, zodat het menu van maïspap kan worden uitgebreid met gezonde geiten melk. De bewoners van een nabu rig dorp hebben aangegeven dat zij ook wel een school willen, van daar het verzoek van Gertie. "Het mooie aan dit project is dat we elke keer een stukje kunnen rea- In het plaatsje Shimabala hebben de in woners zelf een school gebou wd met steu n va n de Hetty Denen stichting.Op deze wijze gaat ook SOS Meerlo-Wanssum in het naburig dorpje aan de slag. liseren", legt Désirée Driessenaar, bestuurslid van SOS Meerlo-Wans sum uit. "Met het eerste geld dat we voor dit project binnenkrijgen, kunnen we de fundering van de school leggen. Het mooie is dat de dorpsbewoners de school zelf gaan bouwen. Daarna kunnen we geld inzamelen voor de stenen, het cement, de leermaterialen, enzo- voorts.Aangezien de kinderen ook Engelse les krijgen, kunnen we misschien wel een corresponden tie van de grond krijgen tussen de hoogste klassen daar en de kinde ren van onze scholen. Al met al is het een project met veel potentie, zowel voor de bewustwording in onze gemeente als voor het reali seren van concrete hulp." Gertie Mooren, sinds vorig jaar vrijwil ligster bij SOS Meerlo-Wanssum, heeft dit project ingediend bij SOS en deed ook de presentatie in het gemeentehuis. De andere twee projecten waren ook van uitstekende inhoud. Het was voor de vrijwilligers van SOS dan ook moeilijk om een keuze te maken. Het tweede project was ingediend door Carla Thielen uit Wanssum. Zij vertelde over een medisch project in Orissa (aan de oostkust van India). Haar stichting Global Vision zet zich samen met het Indiase Institute for Social Development in voor de vrou wen en kinderen in dit gebied. Ze hebben voor Indiase vrouwen een productiebedrijfje opgericht, dat borden maakt van natuurlijke materialen Het project dat Carla bij SOS heeft ingediend betreft het financieren van een medische bus, waarmee een dokter en apo theker zo'n 15.000 vrouwen en kinderen kunnen bezoeken die in geïsoleerde gebieden leven. "Carla vertelde bevlogen over haar passie voor India en ze toonde prachtige kleurrijke foto's", vertelt Désirée Driesenaar. "Ze wist ons te over tuigen van de waarde van het pro ject." SCHOON DRINKWATER Stan Cruijsberg uit Tienray ver zorgde een presentatie over het werk van zijn broer Frans, die al veertig jaar als priester zijn werk in Papua Nieuw-Guinea verricht. Hij schetste een helder beeld van de bevolking dat door in de bergachtige omgeving nogal wat infrastructurele problemen kent. Veel dorpen hebben geen schoon drinkwater, waardoor ziektes veel kans krijgen. Het project omvat financiële en technische steun voor het oplossen van het drink- waterprobleem, geld voor het aan schaffen van medicijnen en geld voor microkredieten, waarmee de lokale bevolking bedrijfjes kan opstarten. "Pater Frans is enorm betrokken bij 'zijn' mensen", zegt Désirée. "Dat bleek heel duidelijk uit het verhaal van Stan. SOS heeft in het verleden contact gehad met een wateringenieur die graag zou helpen bij een waterproject, dus die contacten kunnen voor dit doel weer worden aangehaald." De auto die pater Cruijsberg vroeg heeft hij inmiddels gekregen van MIVA Nederland. NIET MET LEGE HANDEN Hoewel het project in Zambia in de komende drie jaar alle aan dacht krijgt van SOS, wil dat niet zeggen dat de andere twee projec ten met lege handen staan. Dési rée: "Behalve met de ingenieur voor het waterproject in Papua Nieuw Guinea, hebben we ook contact opgenomen met het Cen trum voor Internationale Samen werking in Roermond. Zij waren zodanig onder de indruk van de projecten met de onderliggende documentatie, dat ook zij hun contacten zullen aanspreken om te zien of extra steun mogelijk is. Voor Zambia geldt dat wij nu eerst alle informatie over dit project, het land, de gemeente Shimbala en de Stichting Hetty Denen zul len verzamelen. Binnenkort zullen de inwoners van Meerlo-Wanssum zeker van ons horen." LI !1 MAKELAARDIJ Op een waardige manier afscheid nemen van een bewoner in de vorm van een blijvende herin nering voor de nabestaanden. Dat is de gedachte achter het herinne ringsmandje (of memory box) dat Zorggroep Noord-Limburg heeft ontwikkeld. Het idee herinne ringsmandje wordt vrijdag 12 mei beloond door het Monuta Charity Fund met een cheque ter waarde van 2.400 euro. Monuta overhan digt de cheque aan de directie en medewerkers van verpleeghuis Beukenrode, die het idee daar al - bij wijze van proef - in praktijk brengen. Mocht het project suc cesvol blijken, wordt de memory box blijvend ingevoerd. Het herin neringsmandje is een mandje met hierin persoonlijke spullen die de overleden bewoner kenmerken. De inhoud kan verschillen, maar in aanmerking komen voorwerpen die voor de bewoners en zijn of haar familie een bijzondere, sym bolische waarde hadden. Het kan gaan om een recente ansichtkaart of een tegeltje dat bij de bewoner aan de wand van het verpleeghuis prijkte. Maar ook om een persoon lijk briefje van een verzorgende. Zowel medewerkers als familiele den kunnen zo op een persoon lijke wijze afscheid nemen van een dierbare. De inhoud van het mandje wordt samengesteld door medewerkers van de Zorggroep die de overleden bewoner tijdens diens verblijf in het verpleeghuis persoonlijke zorg hebben gebo den. Het mandje (de naam is ont leend aan een prijsvraag onder Zorggroep-medewerkers) is een mand met deksel, afkomstig uit de Wereldwinkel. Het idee voor het herinneringsmandje is afkomstig van een oud-Raad van Bestuurlid van Zorggroep Noord-Limburg, die zag hoe er in de Verenigde Staten mee gewerkt werd. Linda Vermaas, teamleider van Monuta Uitvaart verzorging in Venlo, gaat namens het Monuta Charity Fund om 15-30 uur in verpleeghuis Beuken rode de cheque overhandigen aan medewerkers van de Zorggroep. Het geld wordt besteed aan de aanschaf van mandjes. Via Monuta Uitvaartverzorging in Venlo werd een bijdrage gevraagd bij het Monuta Charity Fund (MCF). Jaar lijks stelt Monuta een deel van haar inkomsten beschikbaar voor liefdadigheidsprojecten die lokaal worden opgezet. Alle medewer kers van Monuta en assurantiead viseurs die met Monuta samen werken, zijn ambassadeur van het MCF en kunnen een aanvraag voor een project doen. Het onafhanke lijke bestuur van het MCF beschikt over toekenning of afkeuring. Dit bestuur bestaat uit onder andere Erica Terpstra, Mies Bouwman en Cors Hage. www.vera.nl diverse kleuren machine wasbaar Bij een ongeval op de St. Jozef- weg in Venray zijn maandag middag een vrouw en een kind gewond geraakt. De vrouw licht, maar het kind moest naar het ziekenhuis overgebracht worden. Over de ernst van de verwondin gen is niets bekend. Een tractor botste tegen een personenwagen waarna de hef- vorken van de tractor zich door de ramen in de auto boorden. een abonnement waard Gemeente staat bovenwoning Forest toe De gemeente gaat niet optre den tegen de illegale woning die eigenaar Bos boven zijn horecapand Forest aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn heeft gebouwd. Het wordt voorlopig oogluikend toegestaan. Voor de afdeling Wonen en Werken heeft de illegale situatie ook geen prioriteit. De gemeente kwam er pas later achter dat Bos zonder de vereiste vergunning de bedrijfswoning had gebouwd. De woning werd niet opgenomen in het bestem mingsplan van Ysselsteyn. Bos heeft hiertegen bij de provincie bezwaar gemaakt. Gedeputeerde Staten stellen de Ysselsteyner deels in het gelijk. De provincie vindt dat de gemeente een nieuw onderzoek moet doen of de woning alsnog toelaatbaar is. Bin nen een jaar moet hiervoor een plan worden opgesteld. Omdat de illegale situatie al een tijdje bestaat heeft de gemeente er geen haast mee. Er wordt voorlo pig ook afgezien van handhaving. Indien de gemeenteraad oordeelt dat de bedrijfswoning onwense lijk is dan kan er altijd nog wor den opgetreden, zo redeneert het college. Door een oogje dicht te knijpen tolereert de gemeente een illegale situatie. In een ambtelijk advies wordt gerept over 'rechts ongelijkheid'. Want Bos is in over treding en er is geen enkel zicht op legalisatie. Bovendien worden er vraagtekens gezet bij de brand veiligheid van de bovenwoning. Er heeft geen enkele bouwkundige toetsing plaatsgevonden. De la Roy voorzitter Lokaal Aktief Tijdens de algemene ledenverga dering van Lokaal Aktief is Richard de la Roy gekozen als nieuwe voor zitter van het bestuur. Hij volgt Ton Mulders op. Daarnaast is Leo Everaerts tot secretaris benoemd. Hij is de opvolger van Tom van de Hoek. Hennie Oldedaalhuis blijft aan als penningmeester.Tijdens de bijeenkomst zijn tevens de kandi daten voor de commissies voorge dragen. Tot slot is er een doorkijk naar 2010 gemaakt, waarbij de leden aangaven de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De chauffeur van de tractor is meegenomen voor verhoor. Hij zou niet in het bezit zijn van een geldig tractorrijbewijs. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeval. Vier vmbo-scholen uit Noord en Midden-Limburg en het Lim burgs Museum in Venlo werken sinds enige tijd samen in een scholennetwerk dat vmbo-leer- lingen stimuleert om in de eigen omgeving te leren en zich zo bewust te worden van de cultuur historische dimensie ervan. De deelnemende scholen hebben de taak op zich genomen om een erf goedproject op school te ontwik kelen. Het netwerk Is actief onder de naam Limburgs Spoor. Het Raayland College in Venray maakt deel uit van dit netwerk en vindt het belangrijk dat er binnen het onderwijs aandacht is voor cultu reel erfgoed, zeker als dat dicht bij huis is. In samenwerking met het Limburgs Museum in Venlo is een project gestart om het cultu rele erfgoed te promoten, in het bijzonder binnen het vmbo-afde- ling van het college. Tot en met 19 mei worden twee projecten gehouden waarin de leerlingen museum't Freuleskeshuus in Ven ray bezoeken en tijdens de les ver zorging echte, typische Venrayse gerechten klaarmaken. Bijzonder is bezoek van het plaatselijk gilde Sint Jan en schutterij 't Zandakker aan de klassen die deelnemen aan het project. De leerlingen krijgen uitleg over de geschiedenis van de vereniging, gericht op de beleving van de geschiedenis van Venray en omgeving. Op woensdag 17 mei wordt het project afgesloten met een bezoek aan de schut- terswei. Met een echte schutters wedstrijd wordt de theoretische kennis in de praktijk gebracht. De leerlingen lopen zelf het hele proces door: van het laden van de buks met buskruit en lood tot het vuren van het schot op de vork met bolletjes. Informatie over het project en een verslag is te vinden op www.cultclick. nl/sporen. Voor meer informatie over deze activiteiten kan men contact opnemen met Esther de Bruijn via hob@raayland.nl. of tel. (0478)319100. Voor meer infor matie over het project Limburgs Spoor kan men kijken op www. cultclick.nl/sporen. of contact opnemen met Joyce van Cruchten via j.vancruchten@limburgsmuse- um.nl. of tel. (077)3522112. Zorgtuinderij De Lorr in Heide biedt sinds januari 2002 gedu rende drie dagen per week dag besteding aan mensen met een verstandelijke beperking. Vanuit leerlingen van de ZMLK-school (school voor Zeer Moeilijk Leren de Kinderen) is de vraag gekomen of zij hun vrije woensdagmiddag op de tuinderij mogen komen doorbrengen. De tuinder en zijn vrouw willen aan deze vraag tegemoetkomen en hebben een plan uitgewerkt met als doel: het aanbieden van vrijetijdsbesteding voor deze schooljeugd in een gezellige, warme sfeer, waarbij ontspanning, plezier en veiligheid van de deel nemers van belang zijn. Een paar voorbeelden van activiteiten zijn: meehelpen met de tuinder, een eigen groente- of bloementuin tje aanleggen en onderhouden, samen koken en bakken en knut selen met natuurlijke materialen uit de tuin. De provincie heeft 8.000 euro subsidie toegekend ten behoeve van de aanpassing van de boerde rij voor vrijetijdsbesteding door schoolgaande kinderen en jonge ren met een verstandelijke beper king. ch Comfortabel SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Lfl/IV Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Industrieterrein De Hulst Venray-Oostrum (0478-581486) Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL WONEN anpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5