1 "Ik heb nu al de kriebels" Tien jaar Funpop Venray Proms in The Zenith Koester uw monument T 'Met dansen in de tent de vonk over' sprong h PEEL EN MAAS Honderdzevenentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 11 mei 2006 Annelie Reijnders zingt duet met Lee Towers Op zaterdag 20 en zondag 21 mei vindt voor de tiende keer Funpop plaats op recreatie park Klein Vink in Arcen (zie ook het kaderstuk hieronder). Tijdens dit mega-evenement zingt de Venrayse zangeres Annelie Reijnders een duet met Lee Towers. De 21-jarige heeft een week voor het eve nement al de kriebels: "Ik voel me heel vereerd om samen met iemand die zijn sporen ruimschoots heeft verdiend op het podium te staan. Het is heel speciaal." In Venray is Annelie Reijnders geen onbekende in de muziekwe reld. Met haar prachtige stem en innemende uitstraling genieten de mensen al jaren van haar tijdens muziekevenementen en de bekende dinnershows en Theater op Bezoek van Lynn Steverink. Muziek maken is iets wat de Venrayse met de paplepel is inge goten. "Ik kon pas net lopen en babbelen toen ik het al prachtig vond om tijdens verjaardagen een showtje weg te geven. Voor iede re voorstelling moest vijf cent entree betaald worden", lacht Annelie Reijnders als haar eerste schreden op het artiestenvak ter sprake komen. Als 8-jarige won ze de miniplaybackshow van Henny Huisman en vanaf haar twaalfde schitterde ze enkele seizoenen in de musical Annie van Stardust Productions. "Ik heb toen nog in Carré gestaan, dat was behoorlijk heftig." Ze is er het type niet naar om op te scheppen over haar zang kwaliteiten, is wars van sterallu res. Maar om door te breken in het wereldje van glamour en glit ter zul je toch van jezelf overtuigd moeten zijn. Dat beseft ze terde ge. Na haar Havo-opleiding te hebben afgerond, koos Annelie enkele maanden geleden dan ook bewust voor een carriere als zan geres. "Ik wil dat wat ik het liefste doe, nu doen. Zingen en muziek schrijven. Wat er over een paar jaar is, zien we dan wel weer. Ik wil nu mijn kans grijpen. Toeval bestaat niet. De dingen die op je pad komen, moet je met beide handen aangrijpen. Daarom heb ik er voor gekozen om helemaal voor de muziek te gaan." Annelie Reijnders laat zich echter niet het hoofd op hol brengen, staat met beide benen op de grond. "Ik weet dat ik er heel hard voor zal moeten werken. Al mijn energie er in moet steken, maar dat is wat ik nu wil. Ik zie het als een grote uitdaging. Er is ook geen plan B. Nu wil ik er voor gaan, zoveel mogelijk optreden en genieten van de dingen die ik doe." Een top veertig-ster hoef ze niet per se te worden. Integendeel, de liefde voor de muziek is haar drijf veer om haar hobby beroepsmatig uit te gaan oefenen. "Als je beroemd wordt, is dat meegeno men. Maar dat is niet mijn uit gangspunt. Ik vind het prachtig om muziek te maken en teksten te schrijven. Daar kan ik al mijn gevoelens in leggen. Op de gekste tijden ga ik ook achter de piano zitten om een deuntje wat in mijn hoofd zit, te spelen. En een ref rein of couplet op papier te zet ten. Daar kan ik niet speciaal voor gaan zitten." SPECIAAL Annelie Reijnders woont en werkt doordeweeks in Breda ("dat is helemaal mijn stad geworden"). In het weekend komt ze over naar Annelie Reijnders verheugt zich al enorm op Funpop (Foto: Marcel Arts Fotografie) Venray en werkt ze op zaterdag in de delicatessenzaak Divino van haar zus Marieke. "Met de familie hebben we een hele hechte band. Ik vind het prachtig als we in het weekend gezellig bij elkaar zijn. Met een wijntje er bij. Gezellig kletsen. Mijn ouders hebben ook altijd achter me gestaan bij wat ik doe. Ook nu ik besloten heb om voor een carriere als zangeres te gaan en niet door te studeren. De gedachte dat je ouders er altijd voor je zijn, is heel fijn." Kletsen doet ze graag. Ze ratelt er op los, Funpop, hét muziekfestival voor mensen met een verstan delijke beperking, hun fami lie, begeleiders, vrienden en bekenden, wordt op zaterdag 20 en zondag 21 mei voor de tiende keer gehouden. Ruim 8000 mensen uit het hele land komen dan naar Recreatiepark Klein Vink in Arcen om dit jubileumfeest mee te vieren. Funpop biedt een gevarieerd programma, georganiseerd door vrijwilligers. Funpop bestaat tien jaar en dat gaat niet ongemerkt voorbij. Beide dagen beginnen om 11.00 uur met een bijzondere opening waarna tot 18.00 uur een mix van artiesten op het podium staat. Op zaterdag zorgen Lee Towers, Annelie Reijnders en Fermate voor een opening waar bij Lee Towers vanaf een bijzon dere locatie het Funpoppubliek toezingt. Daarna is het podium vrij voor Guus Meeuwis, Elize, Party 's' Cool, Aukje en Marieke van Ginneken, One Two Trio, Moezeband (St. Daelzicht) en dansgroep Let's do it. Op zondag maakt de Boem Box Band, die bestaat uit mensen met een verstandelijke beperking, deel uit van de openingsact. Met daarna optredens van Corry Konings, Djumbo, Grad Damen, Di-rect, Rene Schuurmans, Chantilly Lace en dansgroep Let's do it. Naast het doorlopende muziekprogramma op het hoofd podium is er overal op het terrein actie. Clowns, theater, spectacu laire steltlopers, een bellen-blaas- show, menselijke poppen, schminken. Zelfs het toilet is opgepimpt. De creatievelingen kunnen zich uitleven in een crea- doe-hoek en er zijn relaxplekken zoals een snoezeltent en een loun ge. Op zondag bezoekt groep 6 van Basisschool De Schakel uit Broekhuizenvorst Funpop om in contact te komen met de bezoe kers, mensen met een verstande lijke beperking. Als hulpmiddel om dit contact tot stand te bren gen voeren de kinderen een aan tal opdrachten uit, zoals het stel len van vragen en het maken van foto's van mensen en situaties. Daarnaast kunnen ze natuurlijk samen genieten van het festival. Op het terrein van Funpop is rekening gehouden met speciale voorzieningen die sommige bezoekers nodig hebben. Zo zijn er aangepaste toiletten en verzor gingsruimten. Er zijn veel stoelen en het opzetten van een partytent of parasol is geen probleem. Net als bij andere grote festivals is er een festivalcamping. Mensen die meer voorzieningen nodig heb ben kunnen een bungalow huren. Omdat de bezoekers uit het hele land en zelfs van over de grens komen wordt hier veel gebruik van gemaakt. Maar ook de bezoe kers die uit de regio komen maken er vaak een weekendje weg van. Kaarten zijn te koop aan de dagkassa. Kijk voor meer infor matie over het programma en de locatie op www.funpop.nl. Omdat Funpop tien jaar bestaat krijgen alle bezoekers een muzika le verrassing cadeau waar Freek de Jong en Nard Reijnders een bij drage aan hebben geleverd. Tijdens Funpop zorgen ongeveer 350 vrijwilligers ervoor dat de bezoekers veilig en onbezorgd kunnen genieten. Zonder deze vrijwilligers en de bijdrage van sponsoren is er geen Funpop. Daarom staan deze mensen dit jaar extra in het zonnetje. Voor de zesde keer dit jaar zal de Koninklijke Harmonie Euterpe de inmiddels befaam de Venray Proms gaan organi seren. Dit muziekfestijn zal plaatsvinden in het weekend van 13 en 14 oktober 2006 in discotheek The Zenith. In de typisch informele prom- sfeer zal u ook dit jaar weer kun nen genieten van een mix klassiek en moderne muziek in een locatie die ook de ouderen onder ons aan zal spreken. In 2003 trad de Koninklijke Harmonie Euterpe op met Confetti, alsmede diverse solisten. Herinnert u zich Oleg Fateëv nog, die het bekende Adios Nonino net zo goed ten gehore bracht als tij dens het huwelijk van prins Willem Alexander en prinses Maxima? Als vocale solisten tra den op Dorrie Bierings, Nelly Gorre, Fred Jansen, Edgar van Kessel, Don Mulders en Geert Pelzer. Allemaal zangers en zange ressen, die bekende muzikale nummers op hun eigen wijze ten gehore brachten. De harmonie bracht haar muziek tot een hoog tepunt voor een groot muziek- minnend publiek. Dit alles kon tot stand komen door maanden inten sief te repeteren, vooral ook met de deelnemende artiesten. Proms betekent een rijke variatie aan klassieke stukken en eigentijdse popnummers en is muziek voor iedereen. Inmiddels is Euterpe weer druk bezig met de voorbe reidingen voor dit evenement in het weekend van 13 en 14 okto ber 2006. Het vergt veel inspan ning, maar alle artiesten en de muzikanten van het orkest zien altijd weer uit naar de Venray Proms. Hopelijk ziet u er ook naar uit, om in deze unieke locatie te komen genieten van een treffen tussen de klassieke muziek en de popmuziek. Na afloop van het concert kunt U gratis de avond verder doorbrengen in Europa's grootste discotheek. niet ontvangen? Bel 582877! AbrahamArt Show Bij Abraham Art op het Annaterrein wordt de AbrahamArt Show (elke eerste weekeinde van de maand) op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur gehouden. Onder het genot van loungemuziek van D.J. Dad@Work is er deze dagen veel nieuwe kunst te zien. Het nieuw ste originele werk van de Nederlandse kunstenaar Theo Koster (Emmeloord, Nederland, 1952) wordt gepresenteerd. Koster volgde zijn opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam en aan de Academie voor Beeldende Kunst in Arnhem. Toen al waren zijn schilderijen landschappelijk van aard, zij het ingetogener dan zijn meer recen te werk en hij ontwikkelde een eigen beeldtaal die hij tot op de dag van vandaag gebruikt en uit breidt. Kenmerkend voor zijn werk is de vlakverdeling; grootse luchten boven land of water met een lage horizon en het heldere kleurgebruik is eigentijds. Zijn gevoel voor de juiste kleurkeuze en de dynamische verfbehande- ling creëren een specifieke sfeer in elk afzonderlijk schilderij. Verder maakt hij gebruik van gra fische- en collagetechnieken. In zijn speelse en verhalende schil derijen heerst gelijkertijd rust, waardoor er bijna als vanzelfspre kend een compositorisch even wicht ontstaat. In zijn doeken ver werkt hij een thema dat collectief bezighoudt: de zingeving van het menselijk bestaan. Wake Up in Zoo Pare Wake Up, maak de dieren wak ker in Zoo Pare Overloon gaat zondag weer van start. Tijdens deze bijzondere activiteit kunnen bezoekers getuige zijn van de och tendrituelen van de dieren in Zoo Pare Overloon. Na de actieve rondleiding met een kijkje achter de schermen staat voor de deelne mers een overheerlijk ontbijt buffet klaar in het paviljoen. Deelnemers aan Wake Up worden voor dag en dauw verwacht. In verband met beperkte deelname is reserveren noodzakelijk. Dit kan via tel. (0478)640046. Zoo Pare Overloon is gelegen aan de Stevensbeekseweg in Overloon en is in mei en juni geopend van 9-30 tot 18.00 uur. ondanks dat het de avond tevoren laat is geworden. Annelie Reijnders blijkt dan ook kwets baar te zijn. Haar stem is op die zondagmorgen niet het je van het. "Nee, dat klopt. Daar moet ik heel erg rekening mee houden. Als ik optredens heb, ga ik de dag er voor ook niet uit. Dat slaat meteen op mijn stem. Maar dat vind ik helemaal niet erg. Ik zit net zo lief thuis, een boek lezen en een muziekje op de achter grond." Jazz heeft daarbij haar voor keur. Stevie Wonder, Aretha Franklin, Tory Amos, Ella Fitzgerald, Trijntje Oosterhuis, zo maar enkele namen van artiesten die ze goed vindt. "Ik heb een hele brede muziekinteresse, maar jazz heeft toch een bepaald plekje in mijn hart. Dat zingt lekker onbezorgd weg, dat past wel een beetje bij me." Tijdens Funpop zingt ze met de band Fermate als begeleiding enkele nummers van Stevie Wonder en Blood, Sweat Tears. Samen met Lee Towers zingt ze op zaterdag de opener van het fes tival, het Funpoplied 'Sterren van de hemel', geschreven door Freek de Jonge op muziek van Nard Reijnders. Ze verheugt zich enorm op dit optreden. "Het is de eerste keer dat ik op een podium sta voor zoveel mensen. En dan meteen een duet met Lee Towers, een rasartiest. Samen met hem zingen moet wel heel speciaal aanvoelen." Ze vindt haar optreden op Funpop om een heel andere reden op voorhand al een mooi hoogtepunt. "Omdat mijn tante Marja, die zelf geestelijk gehandi capt is, er ook is. Die is zo trots dat haar nichtje op Funpop mag zingen. Voor haar doe ik dan ook extra mijn best. Ik weet zeker dat ze al heel vroeg aanwezig is. En helemaal vooraan staat." De gevel van de schouwburg op Sint Anna, inmiddels omge doopt tot Parktheater Sint Anna, wordt opgesierd door een monu mentaal hoogreliëf bestaande uit twee meisjesfiguren die hun armen uitstrekken naar een groepje vogels hoog in de lucht. Kleurige bloemenguirlandes com pleteren het geheel. Het kerami sche kunstwerk is geglazuurd in verschillende kleuren blauw, zwart, geel en rood en beslaat een oppervlak van 5 bij 8 meter. De maker van het werk is de Arnhemse kunstenaar A. Manche. Een geschenk van de Venrayse bevolking. De onthulling van het monument vond plaats op maan dag 2 september 1963- Het was een geschenk van het Venrayse gemeentebestuur en de Venrayse burgerij ter gelegenheid van het gouden jubileum van Sint Anna dat in 1961 werd gevierd en bij welke gelegenheid de aanbieding van dit geschenk werd aangekon digd. Het zou echter nog twee jaar duren alvorens het zover was, de aanvulling van het benodigde geld is bij elkaar gekregen mede dank zij giften van familieleden van patiënten. En zoals te doen gebruikelijk ging de onthulling gepaard met de nodige toespra ken. De toenmalige geneesheer directeur, bracht dank aan het organiserend comité voor hun werk "dat door de gehele gemeen schap van Sint Anna "hoogdelijk" werd gewaardeerd" Nadat het kunstwerk was onthuld droeg burgervader Custers het Venrayse huldeblijk over aan Sint Anna daarbij de hoop uitsprekend "dat het tot in lengte van dagen zou mogen getuigen van de innige verbondenheid tussen de Venrayse gemeenschap en Huize Sint Anna", aldus Peel en Maas van 6 september 1963- De kunste naar, die als opdracht had meege kregen iets feestelijks en iets blij's te maken, noemde zijn werk Lentebode.. Op het Sint Annapark is thans de lente overal voelbaar en zichtbaar en een wan deling over dit mooie landgoed is een waar genot. Koester uw monument. Kent u in Venray of een van zijn kerkdorpen een bij zondere plek? U kunt dit sturen naar Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 5801 SX Venray, e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Toon en Mie van Osch-Clephas 50 jaar getrouwd Het moet in 1956 toch een prachtig voorjaar zijn geweest in Venray en omstreken want dit jaar, 50 jaar later, volgt de ene 50-jarige bruiloft na de andere. Nu is het dorp Ysselsteyn weer aan de beurt want aan de Ysselsteynseweg, verscholen achter een mooie tuin en een dierenweide, wonen Toon van Osch en Mie Clephas. Daar wonen ze al 40 jaar. Toon is in Venray geboren in september 1928 en Mie zag het daglicht in Veulen op 17 decem ber 1929- Als vrolijke jongeman bezocht Toon samen met zijn broers in 1947 de Castenrayse kermis. Mie had er familie wonen en kwam daar dus ook. "Bij het dansen in de tent sprong de vonk over", herinnert Toon zich lachend. Al te lang kon het jonge stel niet van elkaar genieten want Toon moest naar Indië voor zijn diensttijd van 22 maanden en Mie bleef natuurlijk gewoon thuis. Mie kan zich nog heel goed voor de geest halen dat ze om de zoveel tijd een heel pak brieven van Toon kreeg, want die schreef elke dag een brief naar huis en naar haar. "Ik had niet zoveel te doen", zegt hij. "Ik zat bij de stafcompagnie en op een gegeven moment bij het stafmagazijn en dan moesten we het eten uitzetten voor de koks." Geen vechtacties dus voor hem, alhoewel je daar toch nooit hele- Open dag Turkse moskee De Turkse moskee aan de Eindstraat 6A houdt op zaterdag 13 mei een open dag. Bezoekers kunnen de gebedsruimtes en les ruimte bezichtigen en in de ont moetingsruimte kunnen ze genie ten van allerlei zoete en hartige Turkse lekkernijen. Op bepaalde tijden vinden de gebruikelijke gebedsdiensten en lezingen uit de Koran plaats, die door de bezoekers bijgewoond mogen worden. Een bepaalde kle dingvoorschrift is er niet. De bezoekers mogen natuurlijk ook vragen stellen. De deuren zijn open van 10.00 uur tot 17.00 uur. maal aan ontkwam: "Toch praat je er niet veel over, ook niet als je mensen uit die tijd tegenkomt." Begin juli 1950 kwam Toon weer terug naar Nederland en pakten ze de draad van hun liefde weer op. Thuis op de boerderij bij Toon waren ze met dertien kinde ren, zeven jongens, zes meisjes en Toon was de middelste, "Zes paar tjes en de muzikant riepen we thuis altijd", lacht Toon. Na school heeft hij veel op andere boerderijen gewerkt als dagloner, terwijl Mie, een van de zes, na de huishoudschool en naaischool als 'dienstmeid' werkte, zo heette dat toen nog. In 1956 trouwden ze omdat ze een bouwkavel konden krijgen in het Peelplan Zuid. Daar bouwden ze een boerderij met een gemengd bedrijf en daar wer den ook de kinderen geboren. In 1964 lag Mie op een gegeven moment in het ziekenhuis en net in die tijd brandde het achterste deel van de boerderij af. Twee jaar later moesten ze wegens ziek teomstandigheden de boerderij verkopen, verhuisden naar de Ysselsteynseweg en Toon ging aan het werk als chauffeur bij de melkfabriek. Een paar jaar later werden de bussen vervangen door een tankwagen, maar Toon zat wel mooi elke dag weer tus sen de boeren en die wisten hem te vinden als er hulp nodig was bij de koeien. Toon: "Ik heb heel wat geholpen met kalveren trekken." De melkfabriek Venray werd de Melkfabriek Maasvallei en daarna Campina, maar toen Toon met 58 in de VUT kon, deed hij dat meteen. Hij heeft altijd hard gewerkt, maar dat vind hij niet erg, "Ik vind ook niet dat we vroe ger harder werkten dan tegen woordig. Toen werkte je lichame lijk misschien wat harder, maar ze werken nu net zo hard." DIERENTUIN Huize Van Osch-Clephas is niet alleen een vrolijk huis waar heel wat afgelachen wordt, bijvoor beeld als Mie de rollator met de strenge woorden 'die wil ik nooit meer zien' naar de zolder verbant, het is ook een levendig huis. In en om de woning straalt niet alleen de hobby van Mie, de prachtige tuin, maar er fladderen duiven en dwergpapegaaien rond, her en der zie je wat konijnen en tussen de bomen naast het huis ligt een speelparadijs voor de vier dwerg geitjes. "We hebben al van alles gehad", vertelt Mie. "Zelfs zo'n lelijk varkentje met zo'n dikke buik, hoe heet dat ook al weer?" "Een hangbuikzwijn", grijnst Toon en vertelt vrolijk hoe hij als kind al geld verdiende met de verkoop van konijnen. Echt fokken doet hij niet, het blijft gewoon een leuke bezigheid. De tuin is al jaren de grote hobby van Mie: "Van bloemen krijg ik nooit genoeg." Met twee nieuwe heu pen en de stijve rug gaat alles natuurlijk niet meer zo makkelijk, maar gelukkig komt de oudste dochter uit Venray zodra ze vrij is even helpen. Die nieuwe heupen kreeg ze in 2001 en alhoewel ze beiden dachten dat ze in een rol stoel zou belanden, loopt Mie (volgens eigen zeggen) sindsdien harder dan Toon. De drie kinde ren, zeven kleinkinderen en een achterkleinkind genieten in ieder geval mee van de hobby's van opa en oma en zijn regelmatig in de dierenweide te vinden. FEEST Op 14 mei 50 jaar geleden zijn ze getrouwd voor de wet, een dag later voor de kerk. Aanstaande maandag vieren ze deze mijlpaal met de hele familie in zaal Roelanzia met een familiefeest. "Wat de familie verder gaat doen dat is een verrassing", vertelt Mie, "Dat mogen we niet weten." Een ding is wel zeker: er zal heel wat gelachen worden tijdens de 50- jarige bruiloft van Toon en Mie van Osch-Clephas. Leuk om te weten: ze zijn ook al 50 jaar abonnee van Peel Maas EL EN MAAS vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15