Open dag Kunstencentrum Jerusalem op 21 mei Ja, Zuster, Nee Zuster, Nescio en Claudia Wat doen we met Fred? Metal in café 't Podium Nescio's Uitvreter in Schouwburg Venray Nationale molen- en gemalendag Vioolconcert in Koningskerkje PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 11 mei 2006 - Pagina 13 e-mail: Kunstencentrum Jerusalem in Venray verzorgt cursussen op het gebied van dans, theater, beelden de kunst en muziek voor de regio rond Venray, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Inwoners van de gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum kunnen terecht op het Kunstencentrum met dependances in Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. In het seizoen 2006-2007 is er keus uit een aantal cursussen voor de ama teur die graag wil schilderen, dan sen, toneelspelen of musiceren. Naast de muziekopleidingen op alle gangbare instrumenten is er een keus uit meer dan tachtig cur sussen. Op 21 mei is er een open dag van 12.00 tot 16.00 uur. Een uitgebreid aanbod van cur sussen Beeldende Kunst heeft het Kunstencentrum te bieden in sei zoen 2006-2007. Niet alleen de vertrouwde cursussen als schilde ren, tekenen, beeldhouwen en keramiek maar ook bijzondere cursussen zoals edelsmeden, modeltekenen, modelboetseren en digitale fotografie. Ook dit jaar is er weer een heel speciaal aan bod aan korte, workshopachtige cursussen van ten hoogste drie of vier lessen rond zeer uiteenlopen de onderwerpen en technieken. Bijzonder in het aanbod beelden de kunst is het grote aantal cur sussen voor jeugd en jongeren, ook hierbij zijn er cursussen rond verschillende technieken. Alle cursussen worden gegeven door bevlogen en zeer goede en gekwalificeerde docenten. Jerusa lem verzorgt opleidingen op prak tisch elk muziekinstrument. Spe ciaal is ook weer in seizoen 2006-2007 de opleiding tot ver enigingsmuzikant; belangstellen den kunnen dan via de vereniging de lessen volgen. Maar ook voor piano, gitaar of viool kan men terecht evenals voor de popmu ziekopleidingen. Voor jonge kin deren zijn er diverse muziekcur- sussen zoals muziek op schoot en kleutermuziek. Nieuw dit jaar is de Muziek-Express als opvolger van de voormalige IVM cursus. Met behulp van blokfluit, key board, djembé en xylofoon wor den er liedjes aangeleerd. De kin deren zingen de sterren van de hemel en treden natuurlijk ook op. Er wordt veel aandacht besteed aan notenschrift en samenspel op een speelse manier die past bij de leeftijd van de kin deren. Na een jaar is het eindsta tion bereikt en kunnen de kinde ren overstappen op 'n instrument naar keuze. In de week van 29 mei zijn er kijklessen; informeer even naar de tijden. Maar ook kleuterviool en kin derdwarsfluit zijn bijzonder aan trekkelijke cursussen. Niet alleen de jeugd kan er terecht, ook voor de ouderen is het nooit te laat om een muziekinstrument te leren spelen of wellicht een leuke ande re muziekcursus te volgen. Dans is altijd gewild bij de jeugd. Ook hier heeft volgend sei zoen een stukje vernieuwing zijn intrede gedaan. Naast de traditio nele cursussen voor kinderen, jongeren en volwassenen op het gebied van kinderdans en oriënta tie, jazzdans, klassiek ballet en moderne dans zijn er ook nieuwe cursussen ontwikkeld zoals Break dance en afro jazz dans. Dans in de ochtend (speciaal voor volwas senen die 's ochtends graag licha melijk aan de gang gaan). Jerusa lem gaat een echte theaterafdeling starten. Ook vol gend jaar weer een vervolg op de ook dit jaar zo succesvolle musi calcursussen. Het basisonderwijs wordt voor Kunstencentrum Jerusalem volgend seizoen een nog belangrijkere doelgroep. Het ontwikkelen van culturele pro ducten en bediening van het basisonderwijs is speerpunt in het beleid van het Kunstencentrum. Kunstencentrum Jerusalem werkt daartoe, naast het onderwijs zelf, zeer nauw samen met Biblio theek, Schouwburg en Musea. Ook voor culturele projecten en workshops van allerlei soort kan men bij het Kunstencentrum terecht. Het bedrijfsleven kan er terecht voor workshops inclusief catering voor onder andere perso neelsuitjes. Particulieren kunnen er terecht voor zaken als culturele verjaardagspartijtjes en dergelijke. Ook uitgebreidere projecten op aanvraag zijn realiseerbaar. Voor informatie en de nieuwe brochu re kan men terecht bij Kunsten centrum Jerusalem, Heuvelstraat 4, 5801 CS Venray, tel. (0478)585320, e-maÜ info@kun- stencentrumjerusalem.nl. of www.kunstencentrumjerusa- lem.nl. Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert komende week drie voor stellingen: de meezingbio- scoop Ja Zuster, Nee Zuster, Nescio's Uitvreter en Claudia de Breij met Hallo lieve men sen. De meezingbioscoop Ja Zuster, Nee Zuster wordt op vrijdag 12 mei vanaf 20.00 uur gehouden. De meezingbioscoop is een voor stelling waarbij het publiek de ster is. Iedereen kan uit volle borst meezingen. Alle bezoekers krijgen een pretpakket met attri buten om tijdens de film te gebruiken. Meedoen is bij deze interactieve voorstellingen het parool. 'Boe' roepen als de boze buurman in beeld komt, meedan sen met de twips, erwtjes voeren aan je medebezoekers en niet ver geten de paraplu uit het pretpak ket op te zetten als de planten spuit langskomt. Er zijn nog Cabaret bij Gryphus In het Vierlingsbeekse jonge rencentrum Gryphus vindt op vrijdag 12 mei een cabaretvoor stelling plaats van Katinka Polder man. In Gryphus speelt zij een try- out van haar eerste avondvullende voorstelling Polderman. Katinka Polderman won in februari 2005 zowel de jury- als de publieksprijs van het Leids Cabaret Festival. De jury typeerde haar als een buiten gewoon oorspronkelijke theater maakster. Een eigenzinnige dame, haar originaliteit is treffend. Taal kundig is ze erg slim. Polderman boeit, zegt geen woord teveel, haar liedjes en conferences zijn doeltreffend en hilarisch. De ach teloos de zaal in geslingerde opmerkingen werken goed, een grap kan zo ineens voorbij komen. Daarbij heeft ze een kriti sche blik op de wereld, zonder al te veel en te nadrukkelijk de actu aliteit erbij te halen. Polderman is niet hip, snel en vlot, maar rustig, evenwichtig en nuchter. Polder man zit op een stoel, speelt gitaar en zingt haar eigen liedjes. Luis terliedjes. Men hoeft niet mee te zingen! Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Pol derman begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaar ten te reserveren via tel. (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren via internet is moge lijk op www.gryphus.nl. kaarten beschikbaar. NESCIO Op dinsdag 16 mei vanaf 20.00 uur is het de beurt aan Nescio's Uitvreter van Johannes Kemkens. Nescio's Uitvreter is nog altijd actueel en van een poëtische schoonheid. Kemkens maakt al 25 jaar solovoorstellingen waarin lite raire werken tot leven komen. Met de uitvoering van Nescio's Uitvreter geeft hij letterlijk een zil veren feestje voor iedereen die juweeltjes kan waarderen. Het is een intrigerende voorstelling over doorleven en overleven. Een voorstelling die de verbeelding niet 'dichtmetselt' maar die juist aanzet tot overpeinzing en twijfel. 'De Uitvreter' is meer dan een beroemd verhaal. CLAUDIA Claudia de Breij komt met Hallo lieve mensen op woensdag 17 Otje in Bibliotheek Venray Ook dit jaar wordt de verjaar dag van Annie M.G. Schmidt op 20 mei, groots gevierd. Namelijk van woensdag 10 tot en met zater dag 20 mei. Tijdens deze tien dagen staat Otje centraal, de hoofdfiguur uit het gelijknamige boek waarvoor Fiep Westendorp de tekeningen maakte. Op woens dagmiddag 17 mei zijn de kinde ren uitgenodigd om in de biblio theek te komen kijken naar Otje op dvd. Aanvang van de film is 14.00 uur. Alle kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen meedoen met de wedstrijd: wie maakt de mooiste Otje-kijkdoos. Met het kijkdoosvel, verkrijgbaar bij de bibliotheek, kunnen de kinderen de ideale woon- en werkplek voor Otje en Tos knutselen, in een schoenendoos. De kijkdozen kun nen worden ingeleverd tot en met zaterdag 27 mei. De prijswinnaar krijgt telefonisch bericht. Het boek Otje gaat over Otje en haar vader Tos. Tos is weliswaar een groot kok, maar een kok zonder papieren. Als hij wordt ontslagen moet hij op zoek naar een nieuwe baan en naar een huis. En dat valt Tos, die regelmatig zeer driftig wordt en dan alles wat in zijn buurt ligt in het rond smijt, niet mee. Geholpen door haar dieren- vriendjes weet Otje hem gelukkig altijd weer uit die vervelende situ aties te redden. mei vanaf 20.00 uur naar Schouw burg Venray. In het theater is Claudia de Breij in haar element. Dit hebben eerdere cabaretpro gramma's Wilde Frisheid en Clau dia Zuigt bewezen. Er zijn nog kaarten beschikbaar. Het grote publiek heeft haar veelzijdige talent ontdekt door haar dagelijk se radioshow op 3FM waar de basis ligt van haar rappe improvi saties en de vele televisie presen taties. Er zijn nieuwe televisie plannen, maar eerst laat zij al haar energie los in het tweede seizoen van Hallo Lieve Mensen. Femma- ge bereikte afgelopen jaar de halve finale van het Cameretten- festival en zette tijdens dit festival de toon voor haar eigen theater voorstelling VALS. VALS in schouwburg Venray te zien op donderdag 18 mei om 20.00 uur. In dit theaterdebuut brengt Fem- mage (Marlous Luiten, Eva van Rooijen, Ariane Niemeijer en Caroline Smit) een nieuw genre: Cabarella, een mengsel van caba ret en stemmige vierstemmige a capella gezongen zangen. "Daar staan ze dan, vier zangeressen, voor het voetlicht. Een droom is uitgekomen. Maar waar het suc ces tot nu toe zusterlijk werd gedeeld, ontstaat in de schijnwer pers van het grote podium Boekre In De Maegd, de stam kroeg waar een groep vriendin nen elkaar iedere week ontmoet, lijken alle problemen overzichte lijk en soms zelfs amusant. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de witte wijn die er met roya le hand geschonken wordt. Toch heeft hun vriendschap meer scherpe kantjes dan ze elkaar wil len toegeven. Maar het had alle maal nog jaren heel gezellig kun nen blijven, als Fred niet op het toneel was verschenen. En als vriendschap in haat verandert, vallen er doden. Een geestig, spannend en volstrekt eigentijds verhaal. Tineke Beishuizen debu teerde in 2005 zeer succesvol met Als zand door mijn vingers. Wat doen we met Fred? Is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17,95 euro. opeens een onderhuidse rivaliteit. Het valt niet mee om de roem te delen met drie anderen. Voor VALS zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Terwijl het huidige theaterseizoen weer bijna ten einde is, is het programma voor het seizoen 2006-2007 van Schouwburg Venray al bekend. Op maandag 22 mei om 20.00 uur licht men alvast een tipje van de sluier over de nieuwe voorstellin gen op, en wordt er een toelich ting op het complete programma overzicht van 2006-2007 gegeven. Tijdens deze avond wordt er een voorproefje van het komende sei zoen gegeven, met medewerking van enkele bijzondere gasten die een blik geven op de voorstellin gen die gaan komen. Men dient wel van te voren te reserveren. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voor stellingen, of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kij ken op www.schouwburgven- ray.nl of telefonisch contact opne men. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstelling. Kaarten per e- rnail kan men reserveren op kassa@schouwburgvenray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Jongerenorganisatie V-Kick houdt op zaterdag 13 mei voor het eerst een avond voor de lief hebbers van harde gitaren in café 't Podium. De avond wordt gevuld met maar liefst vier bands van het genre metalcore. Metalcore is een genre binnen de metal wat tradi tionele metal mengt met hardco re. Pionier in het genre was Machine Head midden jaren '90. Tegenwoordig is het genre weer erg populair met bands als Trivi um, Chimaira en Hatebreed. Een van Nederlands beste bands in het genre, 37 Stabwoundz, stond nog op het openingsfestival van V- Kick. Opener van de avond is het uit Boxmeer afkomstige End of Life. Een jonge band die sinds januari 2005 bestaat en onlangs zijn eerste demo heeft uitge bracht. Drummer van de band, Rob Tonnaer, gaat een drukke avond beleven. Hij staat namelijk later op de avond nog als zanger van Murder by Millions op het podium. Na End of Life volgt de band All Heads Rise. Deze band is pas aan het einde van vorig jaar opge richt, komt uit de regio Boskoop en speelt een zeer agressieve vorm van metalcore. Derde band van de avond, Mur der by Millions, is inmiddels geen onbekende meer in de regio. Zij wonnen vorig jaar namelijk glori eus de wedstrijd Fight For Fame en mochten zo als opener het podium van Jera On Air in Yssel- steyn betreden. De band uit het Land van Cuijk is in 2003 opge richt door ex-leden van Anubiz en brachten al snel hun eerste demo uit. Eind vorig jaar werd alweer de tweede demo uitgebracht, waarna de band in maart van dit jaar voor de tweede keer werd uitgenodigd voor een korte tour door Tsjechië. Inmiddels zijn ze daar, met een brok ervaring rijker, van teruggekeerd en klaar om 't Podium op haar grondvesten laten trillen. Om de slotact van de avond kan men als rechtgeaarde metalfan de laatste tijd niet meer heen. Sinds het uitbrengen van het debuutalbum 'The Tenderstri ke Salvation staat de band Blind Sight namelijk in ieder magazine wat er toe doet. Het debuut van de band wordt namelijk onder meer door Rock Tribune, Oor, Aardschok en zelfs Dagblad De Limburger de hemel ingeschre ven. En het mooie is dat de band dit door hard te werken in de afgelopen jaren helemaal zelf heeft bereikt. Sinds het uitbren gen van de EP Lies in Conviction heeft de band al veel gerenom meerde popzalen bezocht. Zo stonden zij vorig jaar zowel in 013 als in de Melkweg in het voorpro gramma van de Amerikaanse band Avenged Sevenfold en waren ze headliner van de Converse Choo se Your Weapon Tour. De toe komst ziet er voor Blind Sight ook rooskleurig uit. Zo zijn er plannen voor het schieten van een video clip en is de band uitgenodigd om als voorprogramma te fungeren van The Black Dahlia Murder tij dens hun Europese tournee waar bij ook nog eens drie shows gespeeld gaan worden met Hate breed. Metalfans zitten aantaande zaterdag dus goed bij V-Kick in café 't Podium. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derlso staat op zondag 14 mei in het teken van hout en houtbewer king. Gedemonstreerd wordt hoe men houtverbindingen kan maken en hoe men ruwe boom stammen met speciale bijlen kan bekappen om er balken van te maken. Tevens is er een verhoogde zaagstelling opgesteld met behulp waarvan men handmatig boom stammen in de lenterichting door kan zagen. Wie liever met ijzer dan met hout van doen heeft kan terecht in de smidse. Op de bovenverdieping is de expositie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. De nationale molen- en gema lendag wordt dit jaar gehouden op zaterdag 13 mei. Iedereen is dan van harte welkom op de hon derden molens die tijdens deze dag voor het publiek zijn openge steld. Ook de liefhebbers van gemalen kunnen die dag op pad gaan, want enkele tientallen van deze 'opvolgers' van de molen zul len ook te bezoeken zijn. Molen Nooit Gedacht in Merselo is geo pend. Bij voldoende wind wordt er graan gemalen en worden er rondleidingen gegeven. De Rosmolen in Geijsteren is geopend en maalt graan. De mole naar geeft uitleg over het functio neren van de molen. Nationale Molen- en Gemalendag is een prima gelegenheid om deze inge nieuze en voor ons land waarde volle werktuigen van dichtbij te bekijken. Molens die zijn openge steld tijdens Nationale Molen- en Gemalendag zijn te herkennen aan de blauwe wimpel die dan uit hangt. Ook als de wieken of waterraderen rondgaan is de molen in de meeste gevallen te bezoeken. Een overzicht van de molens en gemalen die meedoen aan de Nationale Molen- en Gema lendag is te vinden op de website van De Hollandsche Molen www.molens.nl Veel molens zijn gedurende het hele jaar geopend, vaak op een zaterdag. Ook informatie daarover is te vinden op www.molens.nl of op de Limburgse molensite www.limburgsemolens.nl. Wie meer wil weten over (de deelne mende) gemalen kan terecht op www.gernalen.nl Schouwburg Venray presen teert dinsdag 16 mei om 20.00 uur in samenwerking met Lite rair Café Venray-regio Nescio's Uitvreter door Johannes Kem kens. Kemkens maakt al 25 jaar solovoorstellingen waarin literaire werken tot leven komen. De Uitvreter is een intrigerende voorstelling over doorleven en overleven. Een voorstelling die de verbeelding niet 'dichtmetselt' maar die juist aanzet tot overpein zing en twijfel. De Uitvreter is meer dan een beroemd verhaal. De Uitvreter is Japi. Zijn lijfspreuk is: "Ik ben niks en ik doe niks." Koekebakker, een vriend van een vriend van Japi, ziet hem in eerste instantie als een klaploper die geniet op kosten van een ander. Maar Koekebakker raakt ook geïn trigeerd door wat Japi kan en hij kennelijk niet. Wat hem tot nieu we inzichten brengt, inzichten die zijn verweven in het verhaal dat Nescio Koekebakker laat ver tellen. Een verhaal dat nog steeds actueel is door de thema's en vraagstukken die erin zitten. De Uitvreter is het verhaal over Japi, een sympathieke klaploper, die zijn plek in 't leven niet vin den kan, die door de schilder Bavink in Zeeland wordt opge pikt. Japi legt zich daar toe op sta ren in het water en kijken naar de lucht en probeert te "versterven, onaandoenlijk te worden voor honger en slaap, voor kou en nat". Bavink troont Japi mee naar de Amsterdamse vriendenkring bestaande uit Hoyer en Koekebak ker. Door de ogen van Koekebak ker leren we Japi kennen. Japi verzet zich tegen het duffe bestaan van uitgebluste, verstarde en bekrompen burgers, die zich druk maken om het tijdelijke en maar 'voorttobben'. Ondertussen probeert hij het leven intens te vieren. En daarmee spreekt Japi tot de verbeelding. Zeker omdat zijn levenshouding haaks staat op die van Koekebakker en de ande re personages die een rol spelen in het verhaal. Allemaal vinden ze hun eigen 'oplossing' om te over leven. Zo is er Bavink, de maat en metgezel van Japi, die krankzinnig wordt en Hoyer die zijn talent ver kwanselt door broodschilder te worden. Samen staan alle perso nages voor hoge verwachtingen en jeugdige overmoed. Maar elke stap die ze doen brengt ze, soms zonder het te willen, vaster in het gareel van de maatschappij. Johannes Kemkens vertolkt Koe kebakker. Door zijn ogen laat hij het publiek beleven wat de perso nages in het verhaal zich allemaal afvragen. Waarbij Kemkens ook zichzelf de vraag stelt: "Ben ik een Koekebakker? Of ben ik een Japi? Wie ben ik trouwens uiteindelijk geworden? En wie zou ik willen zijn?" Kemkens voerde De Uitvre ter al eerder uit in zijn 25-jarige bestaan als theatermaker. (Uit recensies van toen: "Springle vend, sfeervol, een waar eerbe toon" en "Ik ben blij dat Japi het toneel heeft gehaald. Ook voor Nescio.") Kemkens: "Ik heb voor deze jubileumvoorstelling opnieuw De Uitvreter gekozen omdat ik vind dat Nescio nog steeds actueel en van een poëti sche schoonheid is. En ik heb in de afgelopen 25 jaar Koekebakker ook anders leren zien. Mijn groei end inzicht maakt het interessant opnieuw met hetzelfde materiaal te werken. Onze kijk op de wereld en het leven verandert immers voortdurend en juist dat maakt het verschil. Voor mij en voor mijn publiek van toen en nu." Schrijver J.H.F.Grönloh (1882-1961) had voor het pseudo niem Koekebakker willen kiezen, maar zijn uitgever vond dat niet serieus genoeg klinken. Toen koos hij Nescio, Latijn voor 'ik weet het niet'. Waarom? Nescio zelf heeft vaak gezegd: "Ik ben blij en er trots op te weten, dat ik niets weet. Het leven heeft mij, Goddank, bijna niets geleerd." Waarmee hij op het aardse bestaan zijn sceptische kijk weergeeft. Iets wat hij in een ver haal kon vatten met een bitter gevoel voor humor en een ironie van deze tijd. Dat is te merken in De Uitvreter, gepubliceerd in 1911- Want iedereen die deze voorstelling ziet, kan zichzelf gemakkelijk identificeren met één of meerdere personages uit het stuk. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Schouwburg Venray. In het Koningskerkje wordt op zondag 14 mei het laatste concert in de serie Jong Talenten van dit seizoen gehouden. Vanaf 15-30 uur treden de zusjes Ernilie en Alix Lagasse uit Hofstade in België op. Emilie (1990) en Alix (1991) zijn leerlingen aan de Don Bosco- college in Haacht in België en hebben individueel les bij Jenny Spanoghe aan Jong Talenten Klas in Tilburg. Op jonge leeftijd hebben ze les sen genoten van diverse leraren. In 2004 hebben de dames hun muzikale opleiding voortgezet bij de Japanner Muraki in de USA. Vorig jaar behaalden de zusjes als Duo Fiocco tijdens het concours in Internationaal Muziekfestival van Neerpelt de eerste prijs Curn Laude. Het repertoire deze middag bestaat onder andere uit: Adagio Rondeau uit Concerto in G major van W.A. Mozart, Ballade et Polonaise van Henri Vieuxtemps, Appassionate Op 17 no. 2 van Josef Suk, en 6 korte Duo's van Bela Bartok. Kaarten zijn te reserveren bij René en José Evers via tel. (0478)632172, per e-mail koningskerkje@home.nl of een half uur voor aanvang aan de kassa van het Koningskerkje. redactie: redactie@vandenmunckhof. advertentie-afdeling: Kunst Cultuur advertentie@vandenmunckhof.nl A Is vriendschap in hant verandertvullen crtlotlei Tineke Beishuizen Wat doen we met Fred?

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13