Mongozo presenteert glutenvrij bier Nieuwe vestiging Vedior Ingezonden Jos Waals geridderd BEZORGEN? e Hoveniers. ook voor üw tuin hun/toek i)47wim PEEL EN MAAS Donderdag 4 mei 2006 - Pagina 9 In de gemeente Venray wer den vrijdagmorgen naast bur gemeester Waals nog tien per sonen onderscheiden. Tot lid in de Orde van Oranje-Nassau werden benoemd: Victorine Derks uit Venray: wegens haar afscheid na het twaalfjarig raadslidmaatschap van de gemeente Venray, van 1994 tot 2006, eerst voor de fractie Van de Vorle en de laatste jaren voor de fractie Lokaal Aktief. Erdogan Cadirci uit Venray: vanwege zijn dertigjarige bijdrage aan de lokale politiek als lid van het CDA. Hij was 28 jaar raadscommissie lid van sociale zaken. Van 1998 tot 2002 was hij tevens lid van de gemeenteraad voor het CDA. Voorts was hij van 1978 tot 2004 bestuurslid van het multi-cultu- reel platform in Venray. Ook is hij een aantal jaren vice-voorzitter geweest van de adviesraad van de Limburgse Turken en lid van het Allochtonenplatform Limburg. Henk Classens uit Castenray: vanwege zijn vele verdiensten voor de Castenrayse gemeen schap, zoals zijn tienjarig lidmaat schap van de redactie van dorps blad de Schans. Hij was vijftien jaar jeugdleider bij sportvereni ging Castenray, drie jaar secretaris van het jeugdbestuur van diezelf de sportvereniging, dertig jaar scheidsrechter, tien jaar bestuurs lid en activiteitenbegeleider bij de stichting Jeugdwerk Castenray, medeoprichter en drie jaar pen ningmeester van de Stichting Peuterspeelzaal in Castenray, zeventien jaar voorzitter van bil jartclub de Ketsers, 12,5 jaar secretaris van de Sportstichting Oirlo-Castenray en sedert drie jaar is hij penningmeester van de bouwcommissie renovatie en uit breiding gemeenschapshuis De Wis te Castenray. Pieter Classens uit Oirlo: van wege zijn vele verdiensten voor de Oirlose samenleving. Zo is hij al 23 jaar bestuurslid en vanaf 1990 secretaris van muziekvereni ging Ons Genoegen. Ook is hij twee jaar waarnemend voorzitter geweest. Negentien jaar is hij bestuurslid en vanaf 2004 voorzit ter van de redactie van het dorps blad 't Krentje, tien jaar jeugdlei der van voetbalvereniging SVOC '01 en al 23 jaar bestuurslid van gemeenschapshuis De Linde. Rein Dupont uit Oostrum: van wege zijn afscheid als lid van de gemeenteraad van Venray voor het CDA, in totaal twaalf jaar, in de perioden 1990 tot 1998 en van 2002-2006. Leo van Dijck uit Leunen: van wege zijn lidmaatschap sinds 1945 van het kerkkoor in Heide. Hij is al meer dan 60 jaar een stu wende kracht achter het kerk koor. Voorts was twintig jaar bestuurslid van de LLTB Heide, waarvan drie jaar voorzitter, twin tig jaar bestuurslid van de harmo nie Leunen-Veulen-Heide, vier jaar lid van de dorpsraad Heide en twaalf jaar lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank Venray. Jan van den Heuvel uit Venray: vanwege zijn meer dan dertigjari ge inzet voor de vrijwillige brand weer, eerst in actieve dienst van 1970 tot 1981, daarna als secreta ris/penningmeester van de brand weervereniging (ca. 75 leden) en als beheerder van het brandweer leslokaal/ontmoetingsruimte (van 1981-2004). Gerrit Schoonderbeek uit Venray: vanwege zijn vele maat schappelijke verdiensten, zoals vijftien jaar, waarvan acht jaar als voorzitter, lidmaatschap van de 250 leden tellende EHBO-vereni- ging Venray, veertien jaar lid van de KNVB-jeugdcommissie Kring Horst/Venray en elf jaar bestuurs lid sectie jeugdzaken KNVB- Limburg, vijftien jaar bestuurs commissie en secretariaat bij de KNLTB. Daarnaast was hij ook actief als provinciaal en landelijk commissielid voor opleidingen in de tennissport, zoals scheidsrech ter, competitie en toernooileider. Acht jaar spande hij zich in voor de omroep Beukenrode en de zie kenomroep. Vanaf 1998 zit hij in de redactie van het ouderenblad De Schakel en werd hij secretaris van de afdeling Venray van de Unie van Vrijwilligers Herman Staal uit Venray: van wege zijn bijna vijftigjarige actie ve inspanning als dirigent en orga nist in diverse (kerk)koren, zoals in Heide, en later ook in Ysselsteyn, Oirlo, Smakt en Overloon. Hij is een onmisbare schakel in het bestaan van die koren en van grote betekenis voor deze koren. Ook was hij medeo prichter en vijftien jaar bestuurs lid van motorcrossclub Heide, medeoprichter van het jeugdcar naval in Heide, medeoprichter en vier jaar lid van de dorpsraad Heide, enkele jaren voorzitter van de Zangers van St. Frans en negen jaar secretaris van de Kerkdorpenfractie. Joost van de Vorle: vanwege zijn afscheid als lid van de gemeenteraad van Venray gedu rende een onafgebroken periode van 24 jaar (van 1982 tot 2006). Burgemeester Waals is vrij dagmorgen benoemd tot rid der in de Orde-Nassau. Gouverneur Leon Frissen overhandigde de versierselen die horen bij de koninklijke onderscheiding aan de Venrayse burgervader. Waals is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau in ver band met zijn belangrijke en lang durige maatschappelijke verdien sten bij diverse organisaties op regionaal, provinciaal en landelijk gebied. Hij begon zijn burgemees terscarrière in 1980 in de gemeen te Nootdorp. In 1991 volgde zijn benoeming tot burgemeester in Venray. De maatschappelijke ver diensten van Waals strekken zich uit over een periode van meer dan 25 jaar, bestrijken een breed terrein en worden deels in het verlengde van zijn ambt als burge meester, maar veelal ook daarbui ten, uitgeoefend. Zo was/is Waals lid en secreta ris van de Consumentenbond, bestuurslid van de Nederlandse Omroep Stichting, voorzitter van het bestuur Stichting Haltburo regio Venray, voorzitter van het bestuur van de VW Noord- en Midden-Limburg, lid van het dage lijks bestuur van de VLG, bestuurslid van de Koninklijke Nederlands Brandweer Vereniging, voorzitter van de Stichting Bedrijf Cultuur Venray e.o., lid van het dagelijks bestuur van de Euregio Rijn-Maas-Noord en voorzitter van de Klankbordgroep Bestuurskracht Monitor. Ridder Joos Truijen Oud-Venraynaar Joos Truijen is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn belangrijke maatschappelijke verdiensten bij diverse organisaties op regionaal, provinciaal en landelijke gebied. Truijen is vele jaren in de gezondheidszorg werkzaam geweest. In 1989 werd hij CDA-wethouder in de gemeente Venray. In 1994 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Hunsel en vanaf 2002 is hij tevens waarnemend burgemeester in de gemeente Heythuysen. In het verlengde van zijn functie als burgemeester, maar veelal ook daarbuiten, vervult en vervulde Truijen gedurende een periode van meer dan 25 jaar diverse nevenfuncties. Zo was/is hij vele jaren gemeenteraadslid in de gemeente Venray, voorzitter van de Begeleidingscommissie Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg, bestuurslid van het Regionaal Jeugdcentrum Noord-Limburg, bestuurs lid van het Waterschap Noord-Limburg, vice-voorzitter van het bestuur van Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, bestuurslid van het regionaal Indicatie Orgaan, lid van de Commissie Financiën en Belastingen van de VNG en voorzitter van het bestuur van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG). Truijen was in Venray onder meer ook prins carnaval en actief binnen de scouting. Gouverneur Frissen overhandigde de versierselen donder dagavond aan Joos Truijen. Lintje Van Dierendonck B. van Dierendonck uit Maashees is vrijdag benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van Dierendonck speelt sinds 1975 een grote rol in de gemeen schap Maashees en Vierlingsbeek. Bij afwezigheid van een pastoor heeft hij veel van zijn taken waar genomen. Als voorzitter van de dorpsvereniging is Van Dierendonck sinds 1988 tevens actief als organisator van verschil lende evenementen. PEEL EN MAAS een abonnement waard KO Ton Nelissen In Den Bosch is oud-Venraynaar Ton Nelissen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Nelissen, ook oud-prins van De Piëlhaas, kreeg de konink lijke onderscheiding voor zijn vele werk voor de sportkoepel NOC/NSF. Ook is hij lid van tal van belangenorganisaties in de bouwsector. Nelissen was ook nog ooit prins carnaval bij De Piëlhaas. bezoek orize site: www.gunlioek.nl 1 Venray Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het Venrayse bedrijf Mongozo brengt in navolging van een serie Mongozo speci- aalbieren een nieuw soort 'bier' op de markt: Glutaner. Het 'bier' is 100 procent glu tenvrij en vooral bedoeld voor mensen met een glutenaller gie, maar ook voor de consu ment die gezondheid belang rijk vindt en mensen met uiteenlopende diëten. Jan Fleurkens van Mongozo over het waarom van het nieuwe soort 'bier': "Glutaner is mede ont staan door de vraag uit de markt van glutenvrije producten. Het product bevat ingrediënten die relatief onbekend zijn. Coeliakie is een aandoening met als ken merk een intolerantie voor gluten. Gluten zitten onder andere in alcohol oplosbare eiwitfracties van tarwe, gerst, haver, rogge, spelt en kamut en zijn daardoor aanwezig in bijna alle bieren. De meeste bieren worden namelijk met gerst of tarwe gebrouwen." Bij mensen met coeliakie ver oorzaakt voedsel dat gluten bevat beschadiging van het slijmvlies van de dunne damt. Klachten zijn diarree, verstopping, groeistoor nissen, humeurigheid en ver moeidheid. Dankzij het gluten vrije dieet kan het beschadigde slijmvlies herstellen. Het dieet moet men het hele leven volgen. In Nederland zijn er naar schat ting 80.000 patiënten. Volgens Engels onderzoek is het waar schijnlijk dat 1 op de 100 mensen coeliakie heeft. Veel mensen weten (nog) niet dat ze ziek zijn. Kennis neemt echter toe en daar door ook het aantal gediagnosti ceerde mensen. Ook om andere redenen wordt steeds vaker een glutenvrij dieet aanbevolen. Voorbeelden zijn ADHD en diabe tes. In Nederland volgen momen teel 40.000 mensen om verschil lende redenen een glutenvrij dieet, waarvan 10.000 omdat ze coeliakie hebben. In West-Europa zijn momenteel ongeveer 250.000 mensen die weten dat ze coelia kie hebben. In werkelijkheid is dit aantal vele malen hoger. In bijna alle landen is een vereniging van mensen die leiden aan coeliakie. Glutaner is een premium 'bier' van 5,2% alcohol. Volgens Jan Fleurkens is het vooral een gezond product: "Glutaner is wat betreft smaak en uitstraling te ver gelijken met een premium pils- ener. Het is gebrouwen op basis van sorghum. Teff is een belang rijk ingrediënt dat de herkenbare volle smaak aan Glutaner geeft. Glutaner bevat geen gerst of tarwe en mag daarom formeel geen bier genoemd worden. Het is echter gebrouwen volgens de klassieke methode en heeft onmiskenbaar de smaak van een premium pilsener. Glutaner heeft een lichtgele kleur en een witte schuimkraag." Volgens Jan Fleurkens zijn de ingrediënten sorghum en teff ver antwoordelijk voor het gezonde karakter van de Glutaner: "Sorghum is een graan dat oor spronkelijk in Oost-Afrika groei de. Tegenwoordig wordt het veel verbouwd in Afrika, India en China. De sorghum is vrij van glu ten. Na lang zoeken heb ik een groothandel in Frankrijk gevon den die sorghum uit voorraad kan leveren. Teff is een oergraan, zo gezond als de natuur zelf. Teff bevat geen gluten en heeft unieke voedingskwaliteiten. Teff komt oorspronkelijk uit Oost-Afrika en wordt tegenwoordig ook in Nederland verbouwd. Teff wordt gebruikt in natuurlijke sportvoe ding, is een natuurlijke slankma ker, goed voor diabetici en zorgt voor weerstand. Teff wordt ook veel door vegetariërs gebruikt. De combinatie van die twee ingre diënten maakt de Glutaner tot een heel speciaal bier voor een steeds groter wordende markt van gezondheidsfreaks en mensen die een glutenvrij dieet volgen." Fleurkens verwacht veel van de nieuwe Glutaner. "Enerzijds omdat de markt van glutenvrije producten een groeimarkt is, anderzijds omdat de Glutaner onder strenge controle wordt gebrouwen van glutenvrije ingre diënten. Na elk brouwsel wordt het product gecontroleerd op onder andere de aanwezigheid van gluten. Glutaner wordt uit sluitend verkocht als aangetoond is dat het produkt geen gluten bevat. Die kwaliteitscontrole is een uitstekend marketinginstru ment om Glutaner succesvol op de markt te brengen. In een eer ste proef waarbij 80 hectoliter Glutaner in de markt is gezet, is er al concrete vraag naar uit landen als Engeland, Frankrijk, Italië en Scandinavië. Het voordeel is dat we met Mongozo in veel landen al een netwerk hebben, zodat het makkelijker is om Glutaner uit te zetten op de wereldmarkt. We verwachten dan ook ontzettend veel van dit nieuwe product." Vedior heeft zich sinds 1 mei inhouse gevestigd bij het CWI in Venray. Naast een intensieve samenwerking met het CWI ope reert de nieuwe inhouse vestiging zelfstandig. Betrokken en daad krachtige consulenten zetten zich in flexwerkers uit Venray en omgeving te helpen met het vin den van een passende baan en de lokale bedrijven te helpen aan de best passende flexwerkers. De nieuwe inhouse vestiging werkt nauw samen met de Vedior vestiging in Venlo. Hierdoor wordt er ook in Venray gewerkt met operationele en commerciële specialisten die over vergaande specifieke branchekennis beschikken. Kennis die actueel wordt gehouden en binnen de organisatie wordt gedeeld. Daardoor is Vedior een flexadvi- seur die niet alleen verstand heeft van uitzenden, maar ook op de hooste is van wat er streelt in de verschillende bedrijfstakken en in de lokale markt, zodat ze kunnen anticiperen op dat waar er behoefte aan is. Vedior is geves tigd aan de St. Jozefweg in Venray en is op maandag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 13.00 geo pend en op afspraak via tel. (0478)786598. Vedior NV is de op twee na grootste dienstverlener op het gebied van flexibel personeel ter wereld en is actief in alle sectoren van de flexmarkt. Vedior NV is een beursgenoteerde onderne ming met wereldwijd zo'n 2.200 vestigingen in meer dan dertig landen, ruim 18.000 medewer kers en een groot aantal verschil lende formules en werkmaat schappijen. In Nederland zijn dagelijks circa 8.000 flexwerkers via werkmaatschappij Vedior aan het werk. Vedior heeft een lande lijk netwerk van honderd vestigin gen en ongeveer zevenhonderd medewerkers. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Koninginnedag Eindelijk weekend, lekker zon der verplichtingen, zodat we heerlijk kunnen uitslapen en dan naar het centrum kunnen gaan om mee te genieten van de activi teiten die er zijn in verband met koninginnedag. Pas om 10.30 uur opgestaan, en dan zoals gebruike lijk de achterdeur losgemaakt. Vervolgens lekker ontbeten. Rond 11.10 uur wil ik naar boven gaan om me klaar te maken om naar het centrum te gaan. 'Wat gek, de garagedeur staat open, zie ik door het raam van de voordeur'. Op dat moment weet ik dat er iets niet klopt. Ik loop naar de garage en zie dat mijn fiets weg is: een blauw/grijze Gazelle Medeo damesfiets die ik in 2003 via het fietsplan van het werk heb gekocht en waarin ik mijn zuurverdiende geld heb gestoken. Vervolgens een heel andere koninginnedag dan gepland: ergernis en frustratie dat iemand het lef had om zomaar een fiets uit andermans garage te jatten, bellen met de politie om aangifte te doen, bij alle buurtge noten aanbellen om te vragen of zij iemand weg hebben zien fiet sen. En nu moet ik afwachten of ik ook maar iets van de verzekering terugkrijg, want zoals in mijn ogen normaal is, staan onze fiet sen niet afgesloten in onze garage. Maar moet ik wel twee originele sleuteltjes overhandigen aan de verzekering. En dit allemaal omdat iemand niet met zijn poten van, in dit geval, mijn spullen af kon blijven. Garagedeur op slot, ik hoop dat ik met dit verhaal andere buurtbewoners kan behoeden voor eenzelfde erger nis. Marli Boots. Venrav Koninklijke onderscheidingen in Venray Verspreidingsburo

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9