Na 42 jaar heeft ze er eigenlijk nog geen tabak van Koester uw monument Origineel en leuk cadeautje voor de feestdagen Afscheid van Marij 'Mooie bollenvelden' r t de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Honderdzevenentwintigste jaargang - week 18 - donderdag 4 mei 2006 Mia Jansen stopt met sigarenzaak Zaterdag 13 mei is het zo ver. Dan sluit Mia Jansen, met in haar kielzog echtgenoot Chris, de deuren van Sigarenhuis Jansen aan de Grote Markt. De zaak gaat ove rigens niet op slot. Vanaf maandag 15 mei zal Arno van Ooijen uit Deurne de zaak gaan voortzetten. Waarom Mia ermee stopt? De leeftijd. Ze is nu 63 en Chris is inmiddels 70. "Het wordt op die leeftijd allemaal wat zwaar. Eigenlijk heb ik er nog helemaal geen tabak van, want ik doe het werk nog altijd met veel ple zier." Het feit dat Mia en Chris in het sigarenmagazijn, zoals dat destijds nog heette, terechtkwamen had eigenlijk een trieste voorgeschie denis. Op 2 januari 1963 veronge lukte Sjaak van Opbergen bij een auto-ongeval. José, de echtgenote van Sjaak, raakte in coma en over leed in september van datzelfde jaar. Van Opbergen bezat een assurantiekantoor en een kleine sigarenwinkel aan de Grote Markt. "Het gebouw was niet meer dan 23 m2. De assurantie portefeuille werd door oud- Venraynaar Cor Aben overgeno men en hij vroeg aan Chris Jansen en diens echtgenote Mia of die winkel niet iets voor hen was. Mia werkte destijds nog bij Magazijn de Zon (thans Berden, red.) en de overstap naar de sigaren werd zo gemaakt. "In dat winkeltje stond ook een haard, want er moest gestookt worden om te zorgen dat de siga ren droog bleven", vertelt Mia. "In die tijd was roken nog heel nor maal en werd er veel sigaar ger ookt. Een sigaar is nu meer verhe ven tot een luxe genotsmiddel. Mensen genieten tegenwoordig, al dan niet onder het genot van een glas wijn of een ander drank je, van een lekkere sigaar. Destijds was dat heel anders. Er werd 'gef- ompt' en de bolknak was erg pop ulair." Diezelfde bolknak kent tegenwoordig nog maar weinig afnemers, getuige het handvol aantal doosjes dat je er nog van terugvindt in de winkel. "Vaak wordt de sigaar in combinatie ger ookt, een grote voor thuis en klei nere voor als je ergens heen bent. Sigaren met geurtjes zijn een hedendaagse trend, vooral bij de jongere sigarenroker." Ondanks alle antirookcampag nes kon de winkel in de loop der jaren wel worden uitgebreid. Die campagnes vonden wel hun weer slag in de prijs. "Een pakje sigaret ten van 20 stuks kostte in 1964 80 cent. Nu is dat vier euro. Bij siga ren is dat hetzelfde. Een doosje van tien grote sigaren kostte een rijksdaalder. Nu moet je er onge veer tien euro voor neertellen." Dat werkte uiteindelijk ook door in het rookgedrag. "Vroeger stond bij ons de gang vol met voorver pakte dozen sigaren voor vader dag. Dat is nu niet meer denk baar", vertelt Chris Jansen. Daarom gingen Mia en Chris, die ook nog een eigen schilders bedrijf had, staatsloten en lotto formulieren verkopen. En met succes, want Sigarenhuis Jansen is landelijk bekend als een van de betere verkooppunten. "We zijn al acht jaar op rij het beste ver kooppunt in Limburg met ook de meeste prijzen. Landelijk staan we in de top 25. We vragen de men sen wel eens waar ze vandaan komen als we merken dat ze niet uit de buurt komen. Tot vanuit Friesland komen ze in Venray hun geluk proberen. Een aardig voor val was toen iemand bij ons een lot kocht en op hetzelfde moment boven zijn hoofd een ballon knap te. Ik maakte toen een opmerking van 'Als dat geen geluk brengt...' Op het lot viel een echte knal- prijs. Toen ik dat bij de Staatsloterij kenbaar maakte, von den ze dat zo'n aardig item dat ik toen samen met Mare Klein-Essink een radiospot maakte. Dat leidde er onder meer toe dat op een moment een klant binnenkwam die op de A73 richting zuiden reed, de radiospot hoorde en bij afslag Venray richting onze win kel koerste om een lot te kopen." En prijzen vielen er bij Mia, zoals 500.000 euro bij de Staatsloterij en eenzelfde bedrag, verdeeld over tien jaar, bij de Krasloterij. Van de andere kant brengt een eigen zaak heel veel werk met zich mee. En Mia doet het, welis waar met hulp van de accountant, nog steeds zonder computer. "Maar je merkt dat de leeftijd een rol gaat spelen. En dus eindigen we zoals we zijn begonnen, met z'n tweeën. Volgende week zater dag gaat wat ons betreft de deur voor de laatste keer dicht. Arno van Ooijen en zijn echtgenote, die ook een zaak in Deurne hebben, gaan de zaak voortzetten. Ik heb daar alle vertrouwen in, net zoals onze klanten al die jaren vertrou wen hebben gehad in ons. Want zonder hen hadden we dat geen tweeënveertig en een halfjaar kunnen volhouden. En daar zijn we onze klanten dan ook zeer dankbaar voor", besluit Mia. Gemeentelijk Monument, Stationsweg 65 in Venray. Aan de Stationsweg te Venray staat een voormalige artsenwoning gebouwd in 1910 in opdracht van het Psychiatrisch Centrum St. Servatius zoals het toenmalige Centrum heette. Zowel St. Anna als St. Servatius bouwden wonin gen voor de artsen die in de instelling kwamen werken. Het is een vrijstaand monumen taal pand bestaande uit twee bouwlagen en een schilddak met blauwe pannen. Aan de straatzijde is de woning begrensd door het oorspronkelijke, smeedijzeren hekwerk. Aan de achterzijde bevinden zich aanbouwen van verschillende hoogten. Het linker gedeelte van de voorgevel springt iets vooruit, met daarboven een balkon bestaande uit gemetselde hoekstukken met daartussen een gesmeed hekwerk. Boven dit vooruitspringende deel ziet u een topgevel, die bekroond is door een pinakel. De gevels zijn opge trokken uit rode baksteen afge wisseld met speklagen van gele baksteen. Boven de ramen zijn de gemetselde bogen gevuld met rode en gele baksteen. Het pand heeft een karakteristieke vormge ving, waarbij goed gebruik is gemaakt van diverse bouwmate rialen. Momenteel is het geen woning meer maar is er een bedrijf in gevestigd. Koester Uw Monument. Kent u ook zo n beeldbepalende monu mentale plek in Venray of een van de kerkdorpen? Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray, e-mail venraymo- numentaal@kpnplanet.nl. College company presenteert Pret Portet Leerlingen, ouders en leer krachten van basisschool de Meulebeek in Oostrum hebben op feestelijke wijze afscheid geno men van Marij Bastiaans. In 1964 startte zij haar loopbaan op de RK jongensschool in America. Na vijf jaar op de BLO-school in Venray kwam ze in dienst van de Heilige Mariaschool (nu Meulebeek) in Oostrum. Op deze school heeft Bastiaans 27 jaar lang haar hart en ziel gegeven voor de ontwikke ling van kinderen. Als leerkracht maar vooral als intern begeleider is haar betekenis voor de speciale leerlingenzorg binnen de school van grote waarde geweest. Vele veranderingen en nieuwe ontwik kelingen heeft ze met enthousias me en energie mede tot uitvoe ring gebracht. Het afscheidsfeest werd gevierd in Nightlife-Centre Zenith. Daar is Bastiaans in de schijnwerpers gezet en heeft men in de grootste danszaal the Dome swingend afscheid genomen. Het is eindelijk een beetje lente. Het zonnetje schijnt, de fiets wordt uit de schuur gehaald, de tuin in orde gemaakt of de old timer opgepoetst voor een ritje door de regio. Van een fervent lezer van Peel en Maas kreeg de redactie deze week een aantal kleurrijke foto's, met het verzoek om die te plaat sen in de krant. Want: 'Niemand ziet eigenlijk van dichtbij hoe mooi de bollenvelden op de hel lingen van Wanssum zijn', laat hobbyfotograaf Arnold Holl uit Meerlo weten. Op zoek naar een leuk en origineel cadeautje voor Moederdag, een verjaardag of een andere feestelijke gelegen heid? Klop dan eens aan bij Pret Portret, een college com pany van de Gilde Opleidingen in Venlo. Pim Fleurkens (19 jaar) uit Oirlo is hoofd personeelszaken van Pret Portret. Peter Beurskens (21), Eva Dorssers (19), Micha Schwachöfer (23), Rianne Sonnemans (18) en Pint Fleurkens zijn derdejaars leerlingen van de opleiding detailhandel aan Gilde Opleidingen in Venlo. In het kader van hun studie waren ze verplicht een schoolproject uit te voeren, een college company. "Vergelijk het met een kleine onderneming", legt Beurskens uit, die directeur is van de mini-onder- neming Pret Portret. "Uitgangspunt is om in de praktijk te brengen wat we de afgelopen drie jaar in theorie geleerd heb ben. Met het opstarten van een echte onderneming worden we geconfronteerd met alle facetten in het bedrijfsleven." "We moesten als groep leerlin gen de functies verdelen en voor al brainstormen over het nieuwe product wat we op de markt zou den gaan brengen", vult Schwachöfer aan, "We hadden ontzettend veel ideeën, maar heb ben uiteindelijk gekozen voor Pret Portret. Een origineel en tegelijk realistisch concept om in de markt te zetten." Pret Portret brengt fotolijstjes in combinatie met een setje boardmarkers in een feestelijke verpakking op de markt. Lijstjes van 10x15 en 13x18 centimeter en boardmar kers in verschillende kleuren zoals rood, groen en blauw. Pint Fleurkens: "Het was zaak om de materialen zo goedkoop mogelijk te kunnen inkopen, zodat we het eindproduct tegen een scherpe prijs op de markt konden zetten. Om een startkapi taal te vergaren, hebben we een pakket van veertig aandelen van vijftien euro per stuk verkocht aan familieleden, vrienden en bekenden. We hebben de prijs van de setjes kunnen bepalen op 4,99 euro voor een klein setje en 5,99 euro voor een groot. In totaal hebben we voor zo'n 150 setjes ingekocht. We zijn sinds kort gestart met de verkoop en het gaat uitstekend." De onderne ming wordt in november opgehe ven. Dan ook loopt het schoolpro ject ten einde. Het opstarten van de college company was geen vrij- blijvenheid voor de leerlingen detailhandel van Gilde Opleidingen, integendeel. Peter Beurskens: "Om de opleiding met goed gevolg af te leggen, zijn alle leerlingen verplicht om deel te nemen aan een college company. Wie niet meedoet, kan de oplei ding niet afronden." De mini- onderneming was de afgelopen maanden dan ook een serieuze bezigheid, zegt Eva Dorssers. "We dienen alles in een verslag weer te geven. Wat is niet goed gegaan, wat wel. Het is een leerproces waar je later in de detailhandel mee te maken krijgt. Wat we in de theorie geleerd hebben, hebben we nu in de praktijk gebracht. Hoe stel je een brief samen, hoe hou je een presentatie of een aan deelhoudersvergadering? Dat soort zaken." "Er komt veel bij kij ken. En het is een goed leerpro ces, ondanks dat je wordt bege leid. Vooral het je presenteren tegenover vreemden is een hele nieuwe gewaarwording", besluit Micha Schwachöfer. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 9 mei in D'n Oesterham een vergade ring. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan een kennismaking met R. van Deursen (beheerder wegen) en G. Linders (toezicht houder groen) van de gemeente Venray en de uitwerking actie punten DOP. mm x de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk EN MAAS EL

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17