Schilderen voor straatkinderen in Nepal Terug in de tijd bij museum Sorghvliet "Jetski maakt niet meer geluid dan een speedboot" Linda wint prijsvraag bibliotheek Geijsteren 'mist' Willem-Alexander f Truckrun: veel volk op de been W\ e Hoveniers. ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 27 april 2006 - Pagina Geijsterse jeugd in actie tijdens kunstmanifestatie De kinderen van de Geijs terse basisschool St. Willi- brordus gaan de komende weken in de klassen schilde rijen maken die betrekking hebben op de straatkinderen van Nepal. De kunstwerken worden traditioneel verkocht tijdens de grote internationa le kunstmanifestatie op zon dag 14 mei in Geijsteren. De opbrengst gaat helemaal naar de straatkinderenorganisatie, waarvoor de Meerlose kunste naar Henk van Hemert zich al enige tijd inzet. Onlangs heeft Van Hemert een gastcollege gegeven aan drie groepen schoolkinderen van de basisschool in Geijsteren. Op diverse niveaus vertelde hij de kinderen in de leeftijdsgroep van 4-6 ,7-9 en 9-12 jaar wat er in een derdewereldland zoals Nepal met straatkinderen gebeurt. Voor de kunstenaar een bijzondere erva ring omdat hij doorgaans presen taties geeft voor volwassenen. "Het was voor mij dan ook een bijzondere ervaring", aldus de enthousiaste Meerlonaar. Van Hemert vertelde waar Nepal ligt en liet aan de hand van foto's zien hoe de natuur in dit land is, de godsdienstbeleving en het straatbeeld. Ook hoe de kinderen gezien het sterk wisselende kli maat moeten overleven. Hij vertelde verder dat de kin deren in Nepal moeten werken. Stenen sjouwen, stenen hakken, vuilnis sorteren en bedelen voor een handjevol rijst. Aan de hand van een filmpje heeft hij ze vervolgens laten zien hoe CWS (Child Welfare Sche me) deze kinderen helpt een bestaan op te bouwen. De Geijsterse schoolkinderen waren erg onder de indruk, zeker toen ze beseften dat het zakgeld dat de meeste Geijsterse kinde ren krijgen al meer dan een weekloon is voor een straatkind na bijvoorbeeld een week vuilnis sorteren. Of dat een maaltijd voor een straatkind 0,30 euro kost. Verder hebben de kinderen informatie gekregen over schoon drinkwater en de veiligheid van het straatkind. De kinderen von den het zo interessant dat ze in de toekomst msn-jes sturen naar Henk van Hemert en ook de web site nader gaan bestuderen. Aan het slot van de presentatie heeft Van Hemert de jeugd tekeningen laten zien die gemaakt zijn door de straatkinderen van Nepal. Met deze gegevens gaan de kinderen van Geijsteren de komende weken aan de slag. Ze gaan hier over schilderijen maken die ver kocht worden tijdens de kunst manifestatie op een stand recht tegenover de kerk. Henk van De Geijsterse jeugd luistert aandachtig naar de presentatie van kunstenaar Henk van Hemert. Hemert gaat de kinderen tijdens het schilderen begeleiden met een schilderworkshop op de basisschool Sint Willibrordus te Geijsteren op 9 mei. De opbrengst gaat naar de straatkin deren van Pokhara middels de stichting 'Future for children, waarin Henk van Hemert in het bestuur zit. www.futureforchild- ren.com De Truckrun, de jaarlijkse mas sale toerrit met vrachtwagens voor mensen met een beperking, is een grandioos succes gewor den. De driehonderd vrachtwa gens begaven zich al toeterend over Gods wegen en deden ook Meerlo-Wanssum en Venray aan. In Tienray (foto) bij de kerk stond erg veel volk langs de weg om de chauffeurs en de passa giers te verwelkomen. En in de Meerlose Hoofdstraat had buurt vereniging Noabre op een bijzon dere wijze gehoor gegeven aan de oproep van Truckrun-voorzit- ter Jan Poels om zoveel mogelijk te vlaggen. Aan vrijwel alle woningen wapperden rood-wit- blauwe vlaggen en een groot deel van de Hoofdstraat was voorzien van een lint van kleine vlaggetjes. "De mensen met een beper king en de chauffeurs vinden zo'n welkom geweldig", laat Poels weten. Museum in Tienray is vanaf 1 mei weer geopend Museum Sorghvliet in Tien ray opent maandag 1 mei weer zijn deuren. Iedereen die geïnteresseerd is in de leef- en werkwijze van men sen tussen 1850 en 1950, is welkom. In het museum zijn allerlei gebruiksvoorwerpen van oude ambachten tentoon gesteld. Naast de ingerichte huiskamer en slaapkamer zijn er dit jaar weer nieuwe dingen in het muse um te zien. Wiel Nabben, eige naar van het museum, heeft zijn archeologische vondsten die hij in de loop der jaren heeft verza meld, tentoongesteld. Alle vond sten zijn gerangschikt op plaats, datum en dorp van vondst. Nab ben heeft dit gedaan in samen werking met archeoloog Van Dijk uit Horst. Het museum laat veel van het oude leven zien, zoals de teelt van vlas, tabak, serradel, klaver, spurrie en boekweit waarmee vroeger balkenbrij werd gemaakt. Wiel Nabben wil met zijn muse um iedereen de mogelijkheid bie den om een kijkje te nemen in de geschiedenis. Mensen kunnen zien hoe hun (overgrootouders hebben geleefd. "Tegenwoordig, met alle moderne machines, is niemand zich meer bewust hoe het er vroeger aan toe ging. Muse um Sorghvliet laat zien hoe men sen vroeger moesten ploeteren met handgereedschap. Voor iedereen is er wat in het museum dat boeit." Van alle vroegere ambachten heeft Wiel Nabben wel iets ten toongesteld. "Het is zeker de moeite waard om het museum een keer te bezoeken. Vanuit Meerlo en Horst staan er borden langs de weg die naar het muse um verwijzen." Museum Sorghvliet is gelegen aan Over de Beek 23 in Tienray. De wandelroute langs de mean ders van de Molenbeek en de fietsroute van het land van Peel en Maas ter hoogte van knoop punt 50 komen langs het muse um. Museum Sorghvliet is geo pend op dinsdag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook buiten de openingstijden het museum bezoeken. Zij dienen dan wel van tevoren een afspraak te maken. Dodenherdenking Op donderdag 4 mei vindt in Tienray de dodenherdenking plaats. Programma: 19 00 uur: herdenkingsbijeen komst in de kerk van Tienray; 19-50 uur: stille tocht naar het Hanna van de Voort-monument; 19-55 uur: kranslegging door leer lingen van de school van Geijste ren en het gemeentebestuur; 20.00 uur: twee minuten stilte; 20.02 uur: afsluiting. Meerlo-Wanssum wil overlast op de Maas aanpakken Een groep watersportlief hebbers, verenigd in De water vrienden van Blitterswijck, zal zich met hand en tand verzet ten tegen de maatregelen die de gemeente Meerlo-Wanssum wil gaan nemen om de over last van jetski's op de Maas tussen Wanssum en Blitters wijck tegen te gaan. "Het gaat slechts om enkele klagers die onze hobby willen afnemen. Een jetski maakt echt niet meer lawaai dan een speed boot en het is niet verboden om op de Maas te varen met waterscooters. Wij mogen op de Maas varen en zullen ons gelijk desnoods via de rechter halen", aldus voorzitter Jos van den Eijnden uit Deurne. De gemeente Meerlo-Wanssum wil via de apv niet langer toestaan dat waterscooters vanaf de oevers te water worden gelaten of eruit worden gehaald en dat de weilan den voor recreatie worden gebruikt, omdat dat in strijd is met het bestemmingsplan. In de gemeente Bergen wordt al enkele jaren zo'n verbod gehanteerd om de jetski's te weren. Maatregelen waarmee voorstanders het hele maal eens zijn, zo bleek dinsdag avond tijdens een door de gemeente Meerlo-Wanssum inge laste informatiebijeenkomst om de maatregelen toe te lichten. Gerard Grubben, woordvoerder van een veertigtal gezinnen die aan de overkant van de Maas in Well in vakantiebungalowpark De Geijsselberg wonen, is de overlast namelijk spuugzat. "De gemeente had net als de gemeente Bergen veel eerder maatregelen moeten nemen. Wij zijn al heel lang bezig met praten, maar er gebeurt niks. 99 procent van de bewoners is de herrie meer dan zat. Rijkswaters taat voelt zich niet geroepen iets te doen, onze enige hoop is geves tigd op de gemeente." Burgemeester Hahn vertelde eerlijk ook niet te weten 'hoe dit verhaal afloopt'. "Want in Bergen is nooit protest aangetekend tegen de verordening. Die is nooit getoetst door een rechter." Om alle argumenten en menin gen van voor- en tegenstanders boven tafel te houden, werd dins dagavond een bijeenkomst gehou den in het gemeentehuis. Alle par tijen konden in de raadzaal reageren op de harde aanpak die de gemeente wil invoeren om de overlast van jetski's aan banden te leggen. Burgemeester Hahn zei te verwachten dat het - mocht het strenge beleid ingevoerd worden - vanwege de te verwachten pro testen nog wel even kan duren voordat de maatregelen van kracht worden. Hij vertelde er tevens bij dat het in zijn ogen ook vreemd is dat Rijkswaterstaat toe stemming geeft voor de aanleg van de hellingen, terwijl de gemeente wil verbieden dat de jetski's er te water worden gela ten. "Dat is moeilijk te begrijpen. Er kleven haken en ogen aan de maatregelen. In principe zadelt Rijkswaterstaat de gemeente op met de problemen. Want wij moe ten handhaven." Het is de tegenstanders een doorn in het oog dat op de rivier steeds meer wordt gevaren met jetski's. Begin jaren negentig wer den stukjes grond in Blitterswijck aan de Maas verkocht aan water sporters, waarop ze hellingbanen bouwen om hun jetski's te water te laten. De kleinschaligheid van toen is de laatste jaren echter ver dwenen, steeds meer waterspor ters weten de weg naar Blitters wijck te vinden. Het begon met vier steigers, maar nu liggen er al 23- Die door Nederlanders en Duitsers worden gebruikt. Vol gens Sjaak Falize, die een weiland aan de Maasweg heeft gekocht en de grond in delen wil verkopen aan eigenaren van waterscooters, hebben metingen aangetoond dat het geluidsniveau van de jetski's niet de toegestane grens over schrijdt. "Dat staat zwart op wit. Het geluid dat vrachtwagens op de Rijksweg veroorzaken, is vele malen erger. Het is dus onzin als je zegt dat je meer last hebt van jetski's dan van speedboten of de Rijksweg. Ik vraag me echt af hoe ernstig de klachten zijn. Rijkswa terstaat heeft vergunningen ver leend voor de aanleg van de hel lingbanen. Het is dus niet verboden om met waterscooters te varen op de Maas." De watersporters vinden dat de gemeente, die met de maatrege len wil voorkomen dat Meerlo- Wanssum uitgroeit tot het jetski centrum van Nederland, de oren niet moet laten hangen naar een aantal klagers en het beleid niet moet aanpassen. Want het valt wel mee met de (geluids)overlast, zo hielden zij vol. "We zijn er hooguit zes dagen per jaar. Maar dan moet het dertig graden zijn", zei Van den Eijnden. Die opmerking schoot Bep du Chatenier uit Well helemaal in het verkeerde keelgat. Zij woont aan de Maas en ergert zich al jaren groen en geel aan de herrie waar mee ze zomers van vrijdagmiddag tot zondagavond geconfronteerd wordt. "Soms tot midden in de nacht. Dan hebben ze een lampje op hun hoofd. Een boot vaart voorbij, maar dat geluid van die jetski's hoor je de hele dag." "De jetski's hoor je op kilome ters afstand. En het gaat om de aard van het geluid", viel Gerard Grubben haar bij. Ook Sjef de Vries uit Blitterswijck is de over last van de waterscooters beu. Hij ergert zich niet alleen aan de her rie, maar vindt ook dat de gemeente moet optreden tegen het illegaal recreëren en kampe ren van de watersporters. In het voorstel van Van den Eijnden, die afspraken wil maken over dagen en tijdstippen dat jetski's mogen varen op de Maas, zag hij niks. "Daar heb ik weinig vertrouwen in." Ook Gerard Grubben was niet te porren voor een compromis. "Wij zijn het spuugzat en willen gewoon geen waterscooters op de Maas." Hahn benadrukte aan het eind van de vergadering dat het om 'een voorgenomen besluit' gaat van het college van B en W. "Er komt eerst nog een uitvoerige inspraakronde. Iedereen kan zijn mening nu kenbaar maken bij de gemeente zodat we alle argumen ten kunnen wegen. Er zal later ook nog een discussieavond komen, waarna uiteindelijk de gemeenteraad beslist wat we gaan doen." En ook tegen dat besluit kan weer beroep aangetekend worden. Directeur Arnoud Bruijns reikte vorige week woensdagmiddag in de Venrayse bibliotheek een i-pod nano uit aan Raayland-leerlinge Linda Jakobs uit Geijsteren en Rick Hermans uit Sevenum, leer ling van het Dendron College in Horst. Zij zijn de gelukkige prijs winnaars in een landelijke quiz die werd georganiseerd om vmbo- ers bekend te maken met school- bieb.nl, de nieuwe informatiesite voor leerlingen uit het vmbo. Leerlingen vinden op de site snel en eenvoudig goede informatie voor hun schoolwerk. Landgoedeigenaren bezoeken dorp In Geijsteren waren zaterdag zo'n honderd landgoedeigenaren te gast. Tijdens een bijeenkomst - met koffie en Limburgse vlaai - in zaal De Kei werd onder meer gesproken over het onderhoud van landgoederen. Daarna geno ten de gasten van een lunch in Hoeve de Boogaerd. 's Middags was er een rondrit over het Land goed Geijsteren, waarbij onder meer de kasteelruïne werd beke ken. Te voet trok men door het bos naar de Willibrorduskapel, waar Baron Weichs de Wenne tekst en uitleg gaf aan zijn talrijke gasten. De bewoners van Geijste ren keken wel even vreemd op toen zij de vele gasten door het dorp zagen wandelen. Stiekem werd er even op gehoopt dat kroonprins Wilem-Alexander - hij was eerder al eens te gast bij de baron- onder de aanwezigen zou zijn, maar dat was niet het geval. Planten ruilen Op zaterdag 29 april organiseert Groei Bloei een 'plantenruildag' bij de familie Broers, Mgr. Jennes- kensstraat 14 in Meerlo, van 10.00 tot 13 00 uur. U kunt een keur aan planten ruilen. De planten die u aanbiedt dienen voorzien te zijn van naam, kleur, hoogte etc. en dienen handzaam verpakt te zijn. Informatie: R. Pubben, tel: 077 - 477 4178 en H. Hankcman 0478 - 691 898 bezoek orize site: www.gunhock.nl /t i Venray KJliiïilOÜli 1)478-571800 I Meerlo-Wanssum v

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9