Waals stopt als voorzitter seniorenconvent Limburgs Boekbindersgilde bestaat tien jaar rj Achtste Euro-Psy Festival Handhaving illegale stort *5$ Negen dagen geen treinverkeer Bouwactiviteiten Dichterbij gestart Autohersteller moet geduld hebben WERING AjsaeVeis Sterretje in uw autoruit? Passi Flora PEEL EN MAAS TUINONTWERP, TUINAANLEG, TUINONDERHOUD PEEL EN MAAS Burgemeester Waals is geen voorzitter meer van het senio renconvent, de vergadering met alle fractievoorzitters. Waals vindt het niet nodig dat hij de bijeenkomsten voorzit. Bert Linskens (PvdA) en Ike Busser (Samenwerking) heb ben zich kandidaat gesteld. Het seniorenconvent komt altijd twee weken voor de raads vergadering bijeen. Om de agen da vast te stellen en de afgelopen vergadering te evalueren. De voortgang van het dualisme wordt er besproken en allerlei andere zaken, die niet in een van de vakcommissies thuishoren, komen aan de orde. Waals blijft wel voorzitter van de gemeente raad. "Daar kan ik niet omheen. Want dat staat nu eenmaal in de Grondwet." Ike Busser (Samenwerking) vindt het een goede zaak dat Waals zijn dubbele pet nu afzet. Gerard Thijssen (inVENtief) meent dat het seniorenconvent te weinig gewicht heeft. "Het is meer een agendacommissie. Het zou meer inhoud moeten krij gen." Gerda van Stelten (CDA) vindt het niet goed dat nu een fractieleider tevens voorzitter wordt. "We kunnen wellicht beter een externe voorzitter zoe ken." Daar was Bert Linskens (PvdA) het niet mee eens. "We moeten praktisch blijven. Het is een zakelijk en relatief kort over leg. Daar hebben we geen exter ne voorzitter bij nodig." Waals beaamde dat: "We moeten het niet moeilijker maken dan het is. We zitten hier met zeven fractie leiders. Daaruit moet toch een voorzitter te leveren zijn." De naam 'seniorenconvent' ver dwijnt ook. In navolging van veel andere gemeentes gaat het frac- tievoorzittersoverleg voortaan 'presidium' heten. Waals deed ook het voorstel het bespreken van belangrijke of politiekgevoeli- ge onderwerpen voortaan in een aparte bijeenkomst te doen. "Het zal twee of drie keer per jaar voorkomen. Wel of niet in de openbaarheid. Het gaat over majeure zaken waarover breed politiek beraad met alle fractie voorzitters wenselijk is. Dit kan op uitnodiging van de burge meester, maar ook op verzoek van een van de wethouders. Daardoor wordt ook het presidi um teruggedrongen tot zijn essentie." Waals zal wel de vergaderingen van het presidium blijven bijwo nen. "Ik zit er dan bij als vertegen woordiger van het college. En ik zal mijn mening of advies geven." Na de zomervakantie starten de commissievergaderingen - nieu we stijl - weer. Maandag werden de voorzitters voorgedragen waarbij gemakshalve van de oude indeling is uitgegaan. De beoogde voorzitters zijn. Stedelijk Beheer: Martin Leenders (Samenwerking);: Stedelijke Ontwikkeling: Ike Busser (Samenwerking); Middelen: Henk Bisschops (PvdA); Maatschappelijke Diensten: Gerda van Stelten (CDA). Open werkplaats op maandag 1 mei Boekbinden mag een oud ambacht zijn, er zit nog volop leven in. Het levende bewijs daarvan is De Limburgs Boekbindersgilde, die tien jaar bestaat. Ter gelegenheid daar van geeft het gilde op maan dag 1 mei van 19.00 tot 22.00 uur een demonstratie in zijn onderkomen aan de Prins Bernardstraat 12a in Venray. Het is een ideale gelegenheid om in de praktijk kennis te maken met alle aspecten van het boekbinden. Een veelzijdi ge vaardigheid waarin zowel voor vakmanschap als creati viteit een grote rol is wegge legd. Boekbinden wint nog steeds aan populariteit. Mensen willen graag een oud boek opknappen, de afleveringen van een jaarverza meling van een favoriet tijdschrift in één band samenbrengen of een boek verfraaien. Tijdens het open huis laat de boekbindersgilde onder meer de verschillende bind technieken - bijvoorbeeld in leer, perkament of karton met papier - en stadia van binden zien. Doelstelling van de gilde is het bevorderen van de kennis en de kunde van het boekbinden en de zorg voor het ambachtelijk gebon den boek. Er zijn al te veel mooie oude boeken verloren gegaan. De leden die in 1996 aan de wieg stonden van De Limburgse Boekbindersgilde hebben elkaar leren kennen tijdens een cursus boekbinden aan de Volksuniversiteit in Venray. Die cursus smaakte naar meer. Docenten en cursisten vonden elkaar vervolgens in het idee een gilde op te richten. Het heeft inmiddels grote bekendheid en de leden komen uit een grote regio die zich uitstrekt van Nijmegen tot Roermond. Sommigen van hen hebben zelfs de zevenjarige klas sieke opleiding in het Belgische Genk gevolgd. Er is dus veel knowhow in de gilde voorhan den. VAN ELKAAR LEREN De leden komen twee avonden per maand in hun werkplaats bij elkaar om nieuwtjes uit te wisse len. Het zijn actieve bijeenkom sten, bedoeld om van elkaar te leren en het ambacht door te geven. Dan blijkt vaak dat er voor allerlei problemen onvermoede en soms heel creatieve oplossin gen zijn. Soms komen er gastdo centen of houdt een deskundige een lezing over een bepaald onderwerp. Een aantal keren per jaar geven de leden buiten de werkplaats demonstraties tijdens goed bezochte evenementen. Ook dan blijkt dat de belangstel ling van mensen voor het traditio nele boekbinden nog altijd groot is. Om de een of andere reden spreekt een mooi geboden boek mensen aan. Alleen al het genot van het kijken naar het vasthou den ervan werkt. Met enige regelmaat organi seert de boekbindersgilde excur sies. Die gaan naar soms heel exclusieve, particuliere bibliothe ken van verzamelaars of naar Koninklijke Bibliotheken als die in Brussel of Den Haag. Ook kloosterbibliotheken zijn een gewild reisdoel. Met name omdat Tijdens het open huis laat de boekbindersgilde onder meer de verschillende bindtechnieken - bijvoorbeeld in leerperkament of karton met papier - en stadia van binden zien. daar vaak de kunst van het boek binden nog altijd beoefend wordt in gespecialiseerde ateliers. Boekbinden is een rustgevende en inspirerende bezigheid die vraagt om concentratie en een zorgvuldige aanpak. Met relatief eenvoudige middelen kun je al heel ver komen. En wordt het ingewikkelder, dan heeft de gilde in zijn werkplaats aan de Prins Bernardstraat geschikte appara tuur beschikbaar. Ook die is op 1 mei aanstaande volop in bedrijf. Net als de leden van de gilde dat zijn. Van 13 tot en met 15 juni 2006 vindt in Venray het acht ste Euro-Psy Festival plaats. Het festival biedt een dagpro gramma voor cliënten, ex- cliënten en beroepskrachten in de geestelijke gezondheids zorg (GGZ) en een avondpro gramma voor iedereen die geïnteresseerd is. Het festival is opgezet om op Europees niveau ervaringen uit te wisse len op het gebied van rehabili tatie, resocialisatie en maat schappelijke integratie. Dit gebeurt aan de hand van workshops op het gebied van kunst, cultuur en sport en een congres over maatschappelijk wonen. De organisatie is in han den van de projectgroep Interaction 2006 van het Cliënten Advies Bureau Noord- en Midden- Limburg. Het festival vormt het slot van de festiviteiten van GGZ Noord- en Midden-Limburg (NML) in het kader van 100 jaar psychia trie in Venray. Het festival duurt drie dagen en kent een dag- en avondprogramma. Het gehele fes tival vindt plaats op het Sint Annaterrein van GGZ NML. Het dagprogramma bestaat op 13 en 14 juni uit workshops op het gebied van kunst, cultuur en sport. Op 15 juni is de congresdag met als thema maatschappelijk wonen. Buitenlandse vertegen woordigers presenteren vernieu wende voorbeelden van maat schappelijk wonen. Aansluitend vinden groepsdiscussies plaats aan de hand van stellingen. Tot slot is er een plenaire discussie met forum. Aan het fomm nemen o.m. deel Doortje Kal (Landelijk Steunpunt Kwartiermaken), Detlef Petry (psychiater Vijverdal Maastricht), Jef Vermeulen (direc teur Mensana RIBW NML), Arend Jan Heerma van Voss (journalist VPRO radio), Maurice Wasserman (ervaringsdeskundige) en Peter Platzbeecker (coördinator nieuw bouw Servaashof Venray). De forumdiscussie staat onder leiding van Marian Wassink presentatrice van LI Het congres sluit af met de aan bieding van een manifest over de wensen van cliënten omtrent ideale woonvormen. De dagpro gramma's zijn bedoeld voor cliën ten, ex-cliënten en beroepskrach ten in de geestelijke gezondheidszorg. Voor deelname aan de dagprogramma's is aanmel den vooraf nodig. Dat kan via de website www.europsyvenray.nl De organisatie rekent op 500 deel nemers. Daarvan komen er circa 200 uit o.a. Engeland, België, Spanje, Portugal, Oostenrijk en Duitsland. Gedurende de drie fes- tivaldagen is er 's avonds een pro gramma bestaande uit tentoon stellingen, muziek, braderie, dans en theater voor zo'n 1.000 a 2.000 bezoekers. Iedereen die geïnteres seerd is of iets met de GGZ te maken heeft, is welkom op het Sint Annaterrein. Euro-Psy Rehabilitation is een Europees samenwerkingsver band. Het bestaat uit organisaties van cliënten én instellingen op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg. De organisatie wil mensen die lange tijd afhanke lijk zijn van psychiatrische zorg een volwaardige plek in de samenleving bieden, uitsluiting tegen gaan en gelijke kansen creë ren, zoals nagestreefd door de Europese Unie. Zij hebben recht om te werken en op een soci aal/maatschappelijk bestaan. Psychisch ziek zijn, is niet alleen een zorg en verantwoordelijkheid voor degene die er last van heeft, maar voor de hele samenleving. Het festival creëert een gelegen heid om in Europees verband ervaringen uit te wisselen, elkaar te leren kennen, van elkaar te leren en samen te werken, voor zowel (ex)cliënten, beroeps krachten in de zorg, naasten, bur gers, bedrijven en overheden. Het Festival vindt elk jaar plaats in een van de landen waar een lid organisatie van Euro-Psy gevestigd is. De 8e editie vindt plaats in Venray. Het werd eerder gehou den in Spa/België, Estoril/Portugal, Amersfoort/ Nederland, Helsinki/Finland, Saarbrücken/Duitsland, Parijs/ Frankrijk en Kreta/Griekenland. De organisatie van Euro-Psy 2006 Venray is in handen van de projectgroep Interaction 2006. Deze bestaat uit ervaringsdeskun digen en beroepskrachten van het Cliënten Advies Bureau Noord- en Midden-Limburg (CAB NML). Zij krijgen bij de organisatie van het festival ondersteuning van vele vrijwilligers en beroepskrachten van GGZ Noord- en Midden- Limburg en het Huis voor de Zorg Limburg. Om dit grote festival tot een succes te maken zijn er veel vrijwilligers nodig. Voor alle voor komende activiteiten kunnen vrij willigers zich via de website bij de organisatie aanmelden. Het Euro-Psy Festival vormt het slot van een reeks activiteiten in het kader van 100 jaar psychiatrie in Venray. Het boek '100 jaar psy chiatrie in Venray' is verschenen. Er is een filmfestival geweest dat bestond uit bekende en onbeken de films met als thema psychia trie, gekoppeld aan lezingen van deskundigen over de thema's in de films. Verder theatervoorstel lingen, concerten, symposia en tentoonstellingen van het Museum voor de psychiatrie. De milieuwachter, politie, reini gingsdienst en ambtenaren heb ben afgelopen maandag gezamen lijk opgetreden tegen het gedumpte afval bij de onder grondse containers in Brukske, Landweert en Veltum in Venray. Het illegaal gedumpte afval in de gemeente Venray neemt de laat ste tijd enorm toe. Vandaar een gerichte actie in een gebied waar veel illegale stort te vinden is. Het meest opvallend was dat er ook zaken gedumpt worden die gratis kunnen worden afgevoerd of in de containers gedaan, zoals fles sen en blikjes. Het gaat hierbij dus niet om afval waarvoor een afval stoffenheffing betaald moet wor den. In totaal zijn er vijftien over treders achterhaald die de boete van €250 tegemoet kunnen zien en de kosten van het proces-ver baal van de politie €50. Voor dit bedrag, totaal €300, kan men bijna vijftig keer de eigen contai ner op een normale manier aan bieden. Eindstraat 12, tel. 581553 Van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei is er geen treinverkeer tussen Blerick en Nijmegen. ProRail voert tij dens een negendaagse buiten dienststelling werkzaamheden uit voor spoorvernieuwing. Er is gekozen voor de meivakan tie om de overlast voor reizi gers zoveel mogelijk te beper ken. Ongeveer 60% van de reizigers van de Maaslijn bestaat uit scholieren en stu denten. De NS zorgt voor ver vangend busvervoer. De werkzaamheden worden uitgevoerd in de gemeenten Venlo (Blerick), Horst aan de Maas (Lottum), Venray (Smakt en Oostrum), Boxmeer (Vierlings beek en Beugen), Cuijk en Mook en Middelaar. De werkzaamheden worden uitgevoerd door hoofd aannemer Strukton Railinfra Zuid en enkele onderaannemers. De werkzaamheden aan de noordelijke Maaslijn zijn omvang rijk. In 2006 wordt er twintig kilo meter spoor vernieuwd. Bij twaalf kilometer hiervan worden alleen de dwarsliggers vervangen, omdat de spoorstaven en de ballast hier nog goed zijn. Verder worden vijf wissels en veertien overwegen vervangen. Dit betekent in de praktijk 20.000 dwarsliggers ver vangen, 80.000 kraagschroeven vastdraaien en 20.000 ton steen slag (grind) lossen en verwerken. Hiervoor worden gespecialiseer de werktreinen van honderden meters lang gebruikt. ProRail werkt met de gemeen ten samen op het gebied van com municatie naar inwoners. Verder worden afspraken gemaakt rond om het afsluiten van overwegen en de hiervoor noodzakelijke omleidingen door de gemeente of de aannemer. Omwonenden van het spoor zijn hierover per brief geïnformeerd. Zij kunnen hinder ondervinden door het gebruik van zware machines tijdens de werkzaamheden. Alle grootschalig onderhoud voor 2005-2008 voor de Maaslijn wordt geclusterd uitgevoerd in 2006 en 2007. Uitgangspunt hier bij is het zoveel mogelijk combi neren van werkzaamheden en technieken. In 2007 is er twaalf kilometer spoorvernieuwing en wordt gewerkt aan negen wissels en vier overwegen. In 2006 zijn geen werkzaamheden in de gemeenten Meerlo-Wanssum, Heumen en Nijmegen, wel in 2007. Tijdens de spoorvernieuwing is er van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei geen treinverkeer mogelijk tussen Blerick Nijmegen en Nijmegen - Blerick. De NS zet tijdens deze periode bussen in. Zaterdag 29 april in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.00 uur Met het tekenen van de aan nemingsovereenkomst tussen Dichterbij en aannemer Coopmans Lutters is formeel een begin gemaakt met de bouwactiviteiten op het ter rein in Oostrum. Hier worden in opdracht van Dichterbij veertig appartementen, een dagactiviteitencentrum en (op termijn) een kliniek gebouwd. Medio 2007 worden de eerste appartementen opgeleverd. Dichterbij is ontstaan uit een fusie tussen Vizier en De Wendel, en richt zich op de ondersteuning van mensen met een verstandelij ke beperking en hun omgeving. Van oudsher bestond in Oostrum een beschut terrein, dat in de volksmond bekend stond als Nieuw Spraeland. De cliënten, die in de loop der tijd op deze locatie zijn komen wonen, hebben, gelet op de aard van hun beperking, een duidelijke vraag naar een beschermde woon- en werkomge ving. Enkele jaren geleden is het Ordeverstoorders krijgen gebiedsverbod De gemeente Venray gaat ordeverstoorders harder aan pakken. Met een wijziging van de apv is het voortaan moge lijk personen de toegang tot een bepaald gebied te ontzeg gen. Venray wijkt met de instelling van een gebiedsver bod af van de andere gemeen ten in de regio. Burgemeester Waals heeft in het verleden wel eens een nood bevel ingezet bij uitzondelijke situaties. Het gebeurde meestal bij ernstige ordeverstoringen met carnaval. De ordeverstoorders kregen dan de toegang tot een bepaald gebied ontzegd. Een noodbevel mag echter alleen bij noodsituaties worden gebruikt. Het centrum van Venray wordt al langer onveilig gemaakt door personen die regelmatig de orde verstoren. Zij staan op een 'zwar te lijst' die in het overleg tussen politie, horeca en gemeente vaak onderwerp van gesprek is. Deze ordeverstoorders hebben een caféverbod, maar desondanks houden ze zich vaak op in de omgeving en zorgen er voor over last. Met een gebiedsontzegging kan de politie daadkrachtiger optre den tegen uitgaansoverlast en ver storing van de openbare orde. Het college beseft dat dit middel een forse inbreuk is op de bewegings vrijheid. Het zal daarom alleen worden ingezet als uiterste maat regel, nadat alle andere middelen niet het gewenste effect hebben gehad. De gemeenteraad moet de wij ziging van de apv (algemene plaat selijke verordening) nog goedkeu ren waarna het besluit gepubliceerd wordt. Het treedt in werking een dag na de bekendma king en hiertegen is geen bezwaar en beroep mogelijk. plan ontstaan om het terrein en de gebouwen grondig te verbeteren. Op deze manier hoopt Dichterbij nog beter te kunnen aansluiten bij de specifieke vragen van cliënten. Tevens is er dan sprake van gebouwen die voldoen aan de eisen van deze tijd. Het plan omvat veertig appartementen, waarvan in de eerste fase 23 appartementen worden gebouwd. In de tweede fase worden de res terende appartementen gereali seerd. Daarnaast wordt in de eer ste fase een dag activiteitencentrum gebouwd waar de cliënten overdag gebruik van zullen maken. Voor de behan deling van mensen met een lichte verstandelijke beperking en ernsti ge gedragsproblematiek en foren sische problematiek (zij die een delict hebben begaan) wordt op het terrein in Oostrum een kliniek voor 24 mensen gebouwd. De bouw hiervan zal in het vierde kwartaal van dit jaar starten. Ook de infrastructuur (de indeling van het terrein, de wegen en de par keerplaatsen) vormt een onder deel van het totale bouwtraject op het terrein in Oostrum. Naast de firma Coopmans Lutters zijn voor de technische installaties de bedrijven Imtech en Energa bij het project betrokken. GERT JAN REIJNDERS 06-20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Een autohersteller uit Merselo blijft nog even in onzekerheid over zijn toekomst. De Raad van State wees zijn verzoek af om tus senbeide te komen in diens geschil met de gemeente Venray en de provincie. Dit geschil betreft het nieuwe bestemmings plan Buitengebied. Hierin staat het perceel aan Op de Ries geboekstaafd als 'burgerwoning', terwijl iedereen heel goed weet dat eigenaar Hendrickx in de schuur een parttime autorepara- tiebedrijfje runt. Hendrickx is nu bang dat dit wegbestemmen de opmaat vormt tot verdere maatre gelen. Hij beroept zich erop dat de 'illegale' situatie al tientallen jaren bestaat. De gemeente is daar nog niet zo zeker van, maar voelt er wel wat voor om het bedrijfje te legaliseren. Voorwaarde is wel dat ook de provincie Limburg akkoord gaat, en die is er nog niet helemaal uit. In elk geval zag de Raad van State geen aanleiding om het nieu we bestemmingsplan op Hendrickx' verzoek te schorsen. In het oude bestemmingsplan heeft diens perceel een agrarische bestemming. Als het nieuwe plan wordt geschorst en het oude van kracht blijft, is het reparatiebedrijf niet minder illegaal en is de auto hersteller dus terug bij af. Pleister op de wonde is dat de gemeente zich niet geroepen voelt om op korte termijn tegen het bedrijfje op te treden. www.vera.nl Donderdag 27 april 2006 - Pagina 5 't Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur HOVENIERS ion Industrieterrein De Hulst Venray-Oostrum (0478-581486)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5