Hulsman mag nieuw café bouwen E5 APRIL Bewoners willen andere bestrating Flinke schade bekraste auto's baderie 20% Van Deur sen Centrum Venray -> venray Julicher Meijer O McGREGOR MAN WOMAN Bloemencentrum Vragen over Arbeidsrecht? PEEL EN MAAS Donderdag 27 april 2006 - Pagina 3 Koninginnedag wordt dit jaar gevierd op zaterdag 29 april, omdat een zondag niet als een geëigende dag voor dat feest wordt beschouwd. Het zal tijdens deze feestelijke dag weer druk worden in het cen trum van Venray. Het Oranjecomité, dat elk jaar de activiteiten coördineert, heeft ook nu weer de medewerking en steun gekregen van de plaatselijke middenstand, de vele verenigingen en sport clubs, de WV, de horeca en de gemeente Venray. Herauten te paard rijden 's mor gens vroeg door de straten om de feestelijke dag aan te kondigen. Even later komen in de raadzaal van het gemeentehuis de gedeco reerden en de vele genodigden bijeen. Na een toespraak van de burgemeester luistert de muziek school deze plechtigheid op. En vervolgens wordt aan de gedeco reerden op het bordes van het gemeentehuis een aubade gebracht door Koninklijke Harmonie Euterpe. De kinder- markt op het Schouwburgplein en het Henscheniusplein begint om 11.00 uur en duurt tot 13.00 uur. De kindermarkt is bedoeld voor kinderen tot 12 jaar en ook dit jaar wordt op die leeftijdsgrens toezicht gehouden. Het straattekenen begint ook om 11.00 uur en vindt gewoonte getrouw plaats aan het begin van de Merseloseweg, bij de ING Bank. Muzikaal kunnen de bezoekers zeker aan hun trekken komen, want om 12.15 uur laat de jeugd- harmonie van Euterpe aan de voorzijde van de schouwburg horen, hoezeer de prestaties van de muzikanten zijn toegenomen. En de hele middag treden joekska- pellen, zoals De Prentband, Van Toete noch Blaoze en Zuutjes an, op. De Liederentafel vrolijkt vanaf het middaguur de straten en terrasjes op met haar prachti ge gezangen. Als mensen de ver richtingen van een groot aantal voetbalelftallen willen zien, dan kunnen ze vanaf 13.00 uur terecht op het sportcomplex De Wieën. Mocht de voorkeur uit gaan naar iets wervelends met muziek en dans, dan kunnen belangstellenden tegen 13.00 uur naar het Schouwburgplein lopen. Daar treedt vanaf dat tijdstip het befaamde Flavour op, dat de muzikale toon aangeeft voor veel dansgroepen. En op de Grote Markt is vanaf 13-30 uur een uur lang de bekende dansgroep Dizzy te bewonderen. Tussen 14.00- 16.00 uur is het ook mogelijk om de toren van de Grote Kerk te beklimmen en vanaf 14.00 uur gaat de huifkar op pad, vanaf de Grote Markt. Mochten mensen allerlei activiteiten willen bijwo nen, dan kunnen ze Beukenrode bezoeken. Daar kunnen ze tussen 14.00 en 17.00 uur getuige zijn van een gevarieerd programma. Vanaf 14.30 uur showen mede werkers van de Sprank op het Henscheniusplein wat bodypum- pen, bodystep en indoorcycling is. En waarom bodybalance zoveel rust en stabiliteit geeft en een prima ontstressende werking heeft. Op hetzelfde tijdstip kun nen belangstellenden op het Schouwburgplein gaan kijken naar het effect dat bewegen op het lichaam kan hebben, want daar zal St. Christoffel gymnastiek- demonstraties geven, 's Avonds om 19-30 uur vindt in De Witte Hoeve de jaarlijkse bridgedrive plaats, voor niet-rokers. Toon Fleurkens brengt het boek 'Zes maanden als dwangarbeider' uit Op 17 november 1944 werd Toon Fleurkens als 16-jarige opgepakt door de Duitsers om te gaan werken in Duitsland. Een half jaar lang heeft hij onder onmenselijke omstan digheden aan het spoor in Hagen gewerkt. Afgelopen zomer besloot hij, op aandrin gen van zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen, zijn beleve nissen en ervaringen op papier te zetten. Dat resulteer de in het zeer persoonlijke boek 'Zes maanden als dwang arbeider', dat vanaf 1 mei te koop zal zijn. Toon Fleurkens (77) had zelf nooit de intentie om zijn verhalen en ervaringen over zijn tijd als dwangarbeider vast te leggen. Zijn vrouw, kinderen en kleinkin deren brachten hem op dat idee. "Mijn kleindochter kreeg op het Raayland College les over de Tweede Wereldoorlog en de docent vroeg of iemand in haar familie de Tweede Wereldoorlog had meegemaakt. Mijn kleindoch ter vertelde dat ik als dwangarbei der in een kamp had gezeten, maar dat ik er nooit over praatte. Vervolgens kwam ze thuis met de vraag of ik er toch een keer iets over wilde vertellen. Dat was voor mijn vrouw en kinderen aan leiding om mij te stimuleren en over te halen om na al die jaren mijn verhaal te vertellen." DAGBOEK "Ik ben begonnen met het opnieuw doorlezen van mijn dag boek. Ik ben op 17 november 1944 opgepakt en was op 9 mei 1945 weer thuis. Na mijn thuis komst heb ik alles wat mij in die zes maanden is overkomen, op papier gezet. Weliswaar beknopt, omdat ik niet wilde dat mijn ouders tot in detail zouden lezen wat me overkomen was. Dat zou ze te zeer overstuur maken. Ik heb er na die tijd ook nooit veel over gepraat, dat was te moeilijk. Tot vorig jaar zomer, toen mijn familie me overhaalde het verhaal op papier te zetten. Voor mezelf, maar ook voor het nageslacht." HOOGZWANGER Eind 1944 werden veel mannen opgepakt door de Duitsers. Venray was bevrijd door de Engelsen en de Duitsers waren bang dat de Nederlandse mannen de Engelsen zouden helpen bij de bevrijding. Daarom trokken de Duitsers zich terug en namen veel Nederlandse mannen mee, die ze in verschillende kampen ver spreid over Duitsland inzetten voor dwangarbeid. "Ik was als 16- jarige samen met mijn kameraad Lowie van Oirlo naar Swolgen gevlucht. We 'logeerden' tijdelijk bij een oom en tante van Lowie, om uit handen van de Duitsers te blijven. Op 17 november waren we in het bos hout aan het sprok kelen, toen Lowie's oom de Duitsers hoorde komen. Net toen we wilden vluchten, namen twee Duitse soldaten ons mee. In eerste instantie wilden ze, omdat Lowie loog over zijn leeftijd en zei dat hij 15 was, alleen Lowie's oom en mij meenemen. Maar omdat Lowie's tante hoogzwanger was, werd Lowie 'ingeruild' voor zijn oom en werden Lowie en ik, samen met nog zo'n 600 man, op de trein gezet." Tegen de avond werden ze naar Venlo gebracht en de volgende Toon Fleurkens: "In Breyell werd de trein van alle kanten bescho ten door Engelsen, die dachten dat we Duitse soldaten waren of dat er in de wagons munitie werd vervoerd. Lowie werd daarbij dode lijk geraakt. Ik heb toen mijn beste vriend verloren. Een groot ver lies, dat ik nog altijd met me meedraag. dag in veewagons de grens over vervoerd. "In Breyell werd de trein van alle kanten beschoten door Engelsen, die dachten dat we Duitse soldaten waren of dat er in de wagons munitie werd ver voerd. Lowie werd daarbij dode lijk geraakt. Ik heb toen mijn beste vriend verloren. Een groot verlies, dat ik nog altijd met me meedraag." Het Rode Kruis verzorgde de gewonden en de trein ging weer verder. "We werden daarna nog een keer beschoten. Uiteindelijk ben ik met zo'n vijftien Limburgers in Hagen terechtgeko men. Je kunt je wel voorstellen dat het een verschrikkelijke reis was. Maar het was helaas nog maar het begin van een nog erge re periode." SPOORWERKZAAMHEDEN "In Hagen moesten we aan het spoor werken onder onmenselij ke omstandigheden. Het eten was slecht, we werden om de haver klap beschoten, de angst regeerde en de hygiëne was belabberd. Ik werd erg zwak. Uiteindelijk heb ik er zes maanden gewerkt." Op 5 mei 1945 kwam de 'ver lossende redding' in de vorm van Amerikaanse soldaten. "Zij heb ben ons bevrijd en op de trein naar Munster begeleid, waar we werden onderzocht door artsen. Daarna zijn we doorgereisd naar Roermond om vervolgens op weg te gaan naar Venray, mijn thuis. We hebben vier dagen over deze reis gedaan. Daarna kon ik mijn ouders, broers en zussen weer in de armen sluiten. Dat was een emotioneel weerzien." Het boek van Toon Fleurkens komt op 1 mei uit. Het is verkrijg baar bij boekhandel Van den Munckhof en kost 5 euro. Bezwaarschrift Sijbers afgewezen Paul Hulsman mag van het college van B en W beginnen met het bouwen van zijn nieu we café aan het Henseniusplein. De commis sie Bezwaarschriften van de gemeente Venray heeft het bezwaar, dat J. Sijbers uit Overloon tegen het bouwplan van Hulsman indiende, onlangs afgewezen. Hulsman durft echter nog niet te starten met de bouw, omdat hij bang is dat Sijbers tegen het besluit van B en W in beroep zal gaan. "Maandag ga ik eerst met mijn advocaat praten over wat ik nu het beste kan doen." Sijbers, die eigenaar is van enkele panden die naast het café gelegen zijn, ontdekte dat Hulsman in strijd met het bestem mingsplan een drie meter diepe serre voor het café wilde bouwen en tekende bij de gemeente bezwaar aan. Het college erkent op zijn beurt dat door een ambte naar een fout in het bestemmings plan over het hoofd is gezien. Door het bestemmingsplan ach teraf te veranderen, kan Hulsman volgens het college nu toch aan de slag. Van de commissie Bezwaarschriften hoeft de gemeente voor de planwijziging namelijk niet naar de provincie, een punt waarover Sijbers in de commissie zijn twijfels had uitge sproken. Sijbers maakt bezwaar tegen het bouwplan van Hulsman, onder meer omdat de uitbouw het zicht op enkele panden van hem, een bloemenzaak, een die- renzaak en een winkel van Action, zou belemmeren. De com missie Bezwaarschriften is dat echter niet met hem eens. De panden blijven volgens de com missie goed zichtbaar vanaf het plein. Hulsman gaat de gemeente Venray aansprakelijk stellen voor de geleden schade. Hij wilde zijn nieuwe café vlak voor de kermis dit jaar openen, maar vreest nu dat hij ook de carnavalsdagen in 2007 gaat mislopen. Het college van B en W gaat ervan uit dat Hulsman een schade claim bij de gemeente gaat indie nen vanwege omzetderving en zegt daarop vooruitlopend dat de claim zal worden voorgelegd aan de verzekering van de gemeente. Hulsman zit sinds vorig jaar tijde lijk in café Heeren van Aemstel bij de bioscoop, maar dat contract loopt op 1 september af. Belediging In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Kerkstraat in Zeeland een 17-jarige jongen uit Heumen bekeurd. Hij beledigde politiemensen die in de Kerkstraat in Zeeland toezicht hielden. Ditzelfde deed ook een 17-jarig meisje uit Venray. Ook zij werd hiervoor bekeurd. Dealer van: Teakhouten tuinmeubelen Voor kwaliteit en design! Veldstraat 5, Deurne, 0493-312102 www.bloemendeurne.nl Ernstig gewond De politie heeft zondagmiddag assistentie verleend bij een onge val op de Horsterweg in Leunen. Daarbij waren een automobilist en een motorrijder betrokken. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vier toen de auto vanuit Horsterweg linksaf de Overbroekseweg in wilde rijden. Deze auto werd bestuurd door een 83-jarige man uit Venray. In tegengestelde richting reed een 4l-jarige motorrijder uit Horst die, vermoedelijk met te hoge snel heid, rechtdoor reed. Beide man nen raakten gewond en zijn met onbekende verwondingen over gebracht naar het ziekenhuis. Zowel de motor als de auto liep aanzienlijke schade op. Dorpsraden De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 1 mei vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staan onder meer de invulling vacature Commissie Ouderen Huisvesting - Centrale Ouderenverenigingen en de herziening bestemmingsplan buitengebied, behoud ziekenhuis Venray, IKL en wonen welzijn en zorg. Optredens op Grote Markt Op Koninginnedag houdt de gezamenlijke horeca op de Grote Markt in Venray een middag voor jong en oud. Na afloop van de koninginnemarkt geeft Dizzy Dance een wervelende show op de markt. Vooral de jonge dansers en danseressen van Dizzy willen het publiek vermaken met een wervelende show. Dizzy begint om 13-30 uur. Daarna zijn de ouderen aan de beurt. Al enkele jaren zijn ze niet meer in Venray geweest maar nu zijn ze te zien en te horen op het Horecaplein van Venray, de Grote Markt, Benny And The Amazing Twenty Fingers. Deze driemans formatie uit Maastricht heeft een onmisken baar eigen geluid. Vooral eigen interpretaties van Amerikaanse country, evergreens en rock num mers voeren de boventoon. Verdachte moord langer vast? De raadkamer van de recht bank in Roermond beslist van daag (donderdag) of de ver dachte van de moord op de 30-jarige Kathleen Engels- Cremers in voorlopige hechte nis moet blijven. De man, de 35-jarige echtgenoot van het slachtoffer, heeft nog altijd geen bekentenis afgelegd. Dat betekent dat de verdachte ont kent dat hij iets met de moord te maken heeft of dat hij zich beroept op het zwijgrecht. De vrouw zou op 15 maart met een mes om het leven zijn gebracht in haar woning aan de Wasbloem in de Venrayse wijk Landweert. Haar echtgenoot werd enkele dagen na de moord aangehouden. Het onderzoek is nog altijd in volle gang. De man zat ruim drie weken in beperking. Hij werd in totale afzondering vastgehouden en mocht met nie mand contact opnemen, geen tv- kijken en geen kranten lezen. De man mocht alleen met zijn advo caat praten. Dit om te voorkomen dat hij het onderzoek zou kunnen beïnvloeden. De beperking is onlangs opge heven omdat justitie niet ver wacht dat de verdachte het onderzoek nadelig kan beïnvloe den. Zowel over de doodsoor zaak als het motief voor de moord wil justitie nog altijd geen mede delingen doen. Justitie wil alleen kwijt dat het motief voor het mis drijf in de relationele sfeer gezocht moet worden. De ver dachte moet op 28 juni voor de rechter verschijnen. Jongeren aangehouden In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee jongens, 17 en 18 jaar uit Venray, in Zeeland aan gehouden. De twee maakten deel uit van een groep die rond 04.40 uur nog voor een horecagelegen heid aan de Kerkstraat in Zeeland stonden. Personeel van die gele genheid was bezig met het oprui men van rommel rond de gelegen heid. Daarbij werden ze door de groep voortdurend beledigd en uitgedaagd. Het personeel ging daar niet op in. Enkele politie mensen die het gedrag van de jon geren zagen, grepen hierop in door de groep te vorderen weg te gaan. Twee jongeren deden dat niet. Ze werden aangehouden. Een van hen bedreigde daarbij een van de politiemensen. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. Na verhoor zijn ze zondag heengezonden. Arrestaties De politie heeft maandagavond bij de voetbalwedstrijd VW-De Graafschap drie arrestaties ver richt. Bij de wedstrijd heeft de politie zo'n 20 agenten ingezet. Agenten arresteerden een 27-jari- ge man uit Gendringen voor bele diging. Hij deed moeilijk toen hij het parkeerterrein aan de Kaldenkerkerweg moest verlaten en schold agenten uit. Een 25-jari- ge man uit Merselo werd aange houden omdat hij uitdagend gedrag vertoonde en onrust ver oorzaakte. Op het bureau bleek dat hij nog diverse boetes moest betalen. Het ging in totaal om een bedrag van bijna 700 euro. Verder werd een 45-jarige man uit Horst aangehouden die de openbare orde verstoorde. winkels open van 10.00 tot 17.00 uur De bewoners van Jerusalem zijn de bestrating voor hun appartementencomplex beu. De straat is slecht begaanbaar, vooral voor ouderen en min- dervaliden. Bij de gemeente is herhaaldelijk aangedrongen op vervanging. De bestrating bestaat uit grote betonnen platen die gelegd zijn met een brede voeg. "Ouderen die moeilijk ter been zijn of men sen met een rollator kunnen hier niet op lopen. Het is zelfs voorge komen dat een invalide met zijn rolstoel omviel doordat een wiel in een voeg bleef steken", zegt bewoner Twan van Els. Hij is tevens lid van de vereniging van eigenaren Jerusalem. Niet alleen buurtbewoners, maar ook de centrale van oude renverenigingen en het gehandi captenplatform hebben bij de gemeente geklaagd en aangedron gen op verbetering. Vorig jaar zou de gemeente hebben toegezegd dat alle beton platen worden vervangen door strak liggende klinkers. Eerst kwam er uitstel en nu heeft de gemeente laten weten dat de betonplaten toch blijven liggen en dat de voegen worden opge vuld. "De reden is dat er bezuinigd moet worden. Het is een rechtst reeks gevolg van de kostenover- schrijding van de Engelse tuin", meent Van Els. De vereniging van eigenaren vindt dat de gemeente haar toe zegging dient na te komen en zal daarom tegen het nieuwe voorstel bezwaar maken. ADVOCATEN Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray In de nacht van zaterdag op zondag zijn zeven auto's in de Heuvelstraat en Gasstraat flink beschadigd. Met een scherp voorwerp zijn diepe krassen gemaakt, vaak tot over het hele voertuig. Sommige bewoners zijn dubbel gedupeerd omdat beide auto's die op de oprit stonden zijn 'bewerkt' door nog onbekende vandalen. De gedupeerden deden pas zon dagochtend de ontdekking. Het was die nacht sowieso onrustig in de buurt. In de Heuvelstraat is ook een zwarte afvalcontainer in brand gestoken. Door snel ingrij pen kon erger worden voorko men. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in actie te komen. De bewoners hebben het ver moeden dat de daders bezoekers zijn van het nabijgelegen De Witte Hoeve. Bij een van de beschadigde auto's is een kapotte bierbul gevonden waarmee rnoge- Mishandeling De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 31-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van een mishandeling van een 20-jarige man uit die plaats. De mishandeling vond even na drie uur plaats bij een café aan de Hoenderstraat. Beide man nen hadden in het café een woor denwisseling met elkaar gehad. Toen het slachtoffer buiten kwam, werd hij door de verdachte een paar keer in zijn gezicht geslagen, waarna de politie werd gewaar schuwd. Het slachtoffer liep ver wondingen op in zijn gezicht en heeft zich onder doktersbehande ling moeten stellen. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Uneto-Vni /O korting www.baderieboxmeer.nl lijk de krassen gemaakt zijn. Op veel motorkappen is de let ter M en het woordje 'Marti' inge krast. In de lak van een andere auto werd het woord 'dood' gegraveerd. De gedupeerden heb ben aangifte gedaan bij de politie. Ze zitten met een fikse schade post en hopen daarom dat de daders gepakt zullen worden. Mogelijk dat getuigen hierbij van dienst kunnen zijn. NEW for MAN WOMAN PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmtinckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhofnl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Koninginnedag in Venray "Ik vond mijn beste vriend, hij was doodgeschoten11 L KONINGINNEDAG illHIu Boxmeer Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur I Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines I Vita buitenspa's Bijzonder vrijgevig: Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 (op diverse merken, tijdens de actieperiode) NEW YORK 1921 WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3