Gemeente Ven ray Avonturenpad in Vlakwater nog voor de zomer klaar Gerda van Stelten loopt stage Verkoop De Gouden Leeuw gestart Koninginnedag 2006 op zaterdag 29 april Parkeren op Koninginnedag en Bevrijdingsdag In verband met bevrijdingsdag is het gemeentehuis op vrijdag 5 mei de hele dag gesloten Dodenherdenking 4 mei 2006 Analfabetisme een verborgen probleem PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Week 17 Op zaterdag 8 april is de verkoop van de eerste woningen en appartementen op De Gouden Leeuw gestart. De belangstelling voor een eerste kennismaking met het project was groot. Om 13.00 uur nam wethouder Lei Heidens trots de officiële start voor zijn rekening. Hij gaf een korte toelichting op de plannen. Interviewer Boudewijn de Hen zorgde aansluitend voor een levendige discussie in de huiskamer die in de publiekshal was ingericht. Daar gaven de architecten Dirrix en Scipio, projectontwikkelaar 3W en de gemeente een beeld van de plannen. Ook waren de makelaars Hauzer Partners en Carel Fijen met verkoopstands in de hal aanwezig. In het centrum werd de feestelijke start ondersteund door artiesten die het winkelend publiek op geheel eigen wijze op De Gouden Leeuw attent maakten. Ook hier werd het thema 'De Gouden Leeuw, je voelt je er thuis' eer aan gedaan. Veel bezoekers van het centrum kwamen een gratis portie poffertjes halen bij de kraam op de toekomstige woonlocatie. Op zaterdag 29 april, als Koninginnedag gevierd wordt, en op vrijdag 5 mei, Nationale Bevrijdingsdag, gelden de parkeerregels voor doordeweekse dagen. Op alle plaatsen waar u normaal moet betalen moet dat op die dagen dus ook. Laat op deze feestelijke dagen uw bezoek aan het centrum niet bederven door een onnodige bekeuring. •Vs Venray, focus op mensen Donderdag 27 april 2006 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Als het gaat om de viering van Koninginnedag heeft Venray een naam op te houden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ook voor het feest van 2006 weer alles uit de kast wordt gehaald. Het Oranjecomité, dat elk jaar de activiteiten coördineert, heeft daarbij de ruimhartige medewerking en steun gekregen van de plaatse lijke middenstand, verenigingen en sportclubs, VVV, horeca en gemeen te Venray. En als het weer ook nog meewerkt, is Venray traditioneel weer de mooiste koninginneplaats van Limburg. Lintjes en kindervermaak Herauten te paard zullen door de straten rijden om de feestelijke dag aan te kondigen. In de raadszaal van het gemeentehuis komen de gedecoreerden en vele genodigden bijeen. Na de toespraak van de burgemeester zal de muziekschool deze plechtigheid opluisteren. Ver volgens zal aan de gedecoreerden op het bordes van het gemeentehuis een aubade worden gebracht door de harmonie Koninklijke Euterpe en zal de president van Euterpe hen toespreken. Op het Schouwburg en Henseniusplein is er van 11.00 tot 13.00 uur kindermarkt, voor kinderen tot 12 jaar. De kunstzin nige jeugd kan weer deelnemen aan het straattekenen met een prijsje in het vooruitzicht. Dat begint om 11.00 uur en vindt plaats aan het begin van de Merseloseweg, bij de ING bank. Muziek en Dans Muzikaal zult u op deze dag zeker aan uw trekken komen want om 12.15 uur zal de jeugdharmonie van Euterpe aan de voorzijde van de Schouwburg laten horen hoezeer haar prestaties zijn toegenomen. En de hele middag zullen Joekskapellen als De Pretband en Van Toete Noch Blaoze acte de présence geven. Van af het middaguur zal De Liederen- tafel de straten en terrasjes opvro lijken met hun prachtige gezangen. Mocht uw voorkeur uitgaan naar iets wervelends met muziek én dans kom dan tegen 13.00 uur naar het Schouwburgplein. Daar treedt vanaf dat tijdstip het befaamde Flavour op om een hele reeks van dansgroe pen muzikaal te begeleiden. Op de Grote Markt kunt u vanaf 13.30 uur een uur lang de bekende Dansgroep Dizzy bewonderen. Sportiviteit Als u de verrichtingen van een groot aantal voetbalelftallen wilt zien kunt u vanaf 13.00 uur terecht op sport complex De Wieën. Aanmelding van nóg meer elftallen is niet meer mo gelijk: dit programmaonderdeel is volgeboekt. Tussen 14.00 en 16.00 In natuurgebied Vlakwater komt een avonturenpad. De locatie is bij de meeste mensen bekend als het oude zwembadterrein, aansluitend op het Odapark. Het avonturenpad komt voort uit de wens van de gemeente om kin deren meer aan het bewegen te krijgen. Dat heeft ook landelijk steeds meer aandacht omdat kin deren steeds minder buiten spe len. De computer en tv houden hen namelijk wel héél erg bezig. Deze week start de gemeente met de inrichting van het avonturen pad. Op 28 mei, de landelijke Dag van het Park, wordt het officieel in gebruik genomen. Uitdagend Het avonturenpad is bedoeld om kinderen op een natuurlijke manier uit te dagen tot spelen en bewe gen. Daarom is het avonturenpad aangelegd met boomstammen van verschillende grootte en hoogte. Die zijn op allerlei manieren met elkaar verbonden. Ook zijn zwerfkeien in het pad opgenomen. Bovendien worden de heuvels in het gebied onderdeel van het pad. Door gebruik van natuurlijke materialen als palen, keien, boomstammen en zand wor den kinderen gestimuleerd om zelf te ontdekken en te fantaseren. Om te rennen over kronkelende paadjes, te rollen vanaf een zandheuvel of zich te verstoppen. Natuurlijke omgeving De locatie Vlakwater is gekozen om zijn natuurlijke omgeving en omdat het van oorsprong een stuifduinge- bied is. Nu is dat dichtgegroeid met gras en struiken. Het natuurlijke stuifduingebied kan zich herstel len als er intensief gespeeld wordt. Stuifduingebieden zijn typisch voor het oorspronkelijk peellandschap. De combinatie met het avonturenpad biedt kans om het stuifzandgebied weer terug te brengen en vervol gens in stand te houden. Zo slaat de gemeente twee vliegen in één klap. Kinderen kunnen weer lekker be wegen en de natuur krijgt zijn oude gezicht terug. uur kunt u de toren van de Grote Kerk beklimmen. U zult rijkelijk beloond worden want het prachtige panorama dat zich voor u uitstrekt, is grandioos. Vanaf 14.00 uur kunt u een ritje maken met een huifkar; opstapplaats is de Grote Markt, eindstation Beukenrode. Daar kunt u tussen 14.00 en 17.00 uur getuige zijn van een gevarieerd programma. Vanaf 13.30 uur geeft De Sprank op het Henseniusplein demonstraties bodypumpen, body- step en het populaire indoor cycling. Op hetzelfde tijdstip zal de vereni ging Sint Christoffel gymnastiekde- monstraties geven op het Schouw burgplein. 's Avonds om 19.30 uur vindt in De Witte Hoeve de jaarlijkse bridgedrive plaats. Op donderdag 4 mei 2006 wordt ook in Venray de traditionele jaar lijkse dodenherdenking gehouden. Deze plechtigheid vindt plaats in de Grote Kerk en begint om 18.45 uur. Na afloop wordt een stille tocht gehouden naar het Oorlogsmonument aan het Kerkpad. Daar worden onder meer kransen gelegd. Programma in de kerk 1. Opening door harmonie Sint Catharina Leunen/Veulen/Heide 2. Welkomstwoord door burgemeester Jos Waals 3. Korte toespraak door dr. E. Duckwitz, ambassadeur van de BRD 4. Zangkoor Collegium Vocale 5. Toespraak door gastspreker commodore J.A.H. van Hoof, Koninklijke Luchtmacht met als thema Vrijheid maak je met elkaar 6. Voordracht door kinderen van basisschool Heilige Maria uit Oirlo 7. Zangkoor Collegium Vocale 8. Voordracht door de Oecumenische Werkgroep Venray 9. Harmonie Sint Catharina 10. Afsluiting door de secretaris van het Oranjecomité en uitnodiging tot deelname aan de stille tocht Stille tocht en kransleggingen De stille tocht gaat van de Grote Kerk naar het oorlogsmonument aan het Kerkpad. De route loopt via het mgr. Goumansplein, de Grote Markt, de Hofstraat, de Raadhuisstraat en het Kerkpad. Voorop gaat harmonie Sint Catharina, gevolgd door het college van Burgemeester en Wethouders, de eregasten, de leden van het Oranjecomité, de schoolkinderen van de Maria- school uit Oirlo en de overige aanwezigen. Programma bij het Oorlogsmonument 1. Last Post 2. Kransleggingen 3.Twee minuten stilte (20.00 uur) 4. Reveille door trompettist 5. Wilhelmus 6. Slotwoord door burgemeester Jos Waals Op 16 maart jongstleden woonden medewerkers van de afdeling Publieksdiensten en Maatschappelijke Diensten van de gemeente Venray een informatiemiddag over analfabetisme en laaggeletterdheid bij. Wethouder Mathieu Emonts opende de bijeenkomst. Hij gaf daarmee de aftrap voor een campagne om dit verborgen probleem breed onder de aandacht van de Venrayse bevolking te brengen. Anders dan bij veel andere problemen gaan analfabetisme en laaggeletterdheid samen met een gevoel van schaam te. Mensen verbergen dat ze niet of slecht kunnen lezen of schrijven. Dat doen ze met opmerkingen als 'Sorry, maar ik ben mijn bril vergeten' of 'Ik vul het formulier wel thuis in'. Het gaat om een probleem dat niet direct zichtbaar is maar wel overal kan voorkomen en vergaande gevolgen kan hebben. Zo kunnen analfabeten diep in de schulden raken of hun werk verliezen; een situatie waar vervolgens maar heel moeilijk uit te komen is. Uit landelijke onder zoeken blijkt dat 10% van de volwassen Nederlanders -ongeveer 1,5 miljoen van wie er 88.000 in Limburg wonen moeite hebben met lezen en schrijven. Reden om er ook in Venray aandacht aan te schenken en vooral ook om er iets aan te doen. Zo heeft Gilde Opleidingen speciale alfabetiseringscursussen. Daar wordt naast het leren lezen en schrijven voor volwassenen, ook rekenen aangeboden. Binnenkort zullen buurthuizen, onderwijs- en welzijnsinstellingen en dergelijke benaderd worden om actief mee te werken aan de campagne. Hetzelfde geldt voor supermarkten en andere openbare gelegenheden. Bijvoorbeeld door posters met informatie over dit onderwerp op te hangen. Wilt u meer weten over analfabetisme of laaggeletterdheid neem dan contact op met de stichting ABC: 0800 - 023 44 44, of met Gilde Opleidingen: 0478 - 51 52 53. Gerda van Stelten (r) kijkt met Kitty Veriijsdonk mee op het scherm Gerda van Stelten, voorzitter van de raadsfractie CDA, werk te op woensdag 19 april een ochtend mee bij de afdeling Publieksdiensten. Een van de aanleidingen: "Als raadslid krijg je klachten van burgers over de dienstverlening. Als je dan niet weet hoe de dagelijkse praktijk is, is het lastig om daar goed op te reageren. Dus ik dacht, ik ga er eens een ochtend bij zitten. Stage lopen." Een andere aanleiding was dat de raad beslissingen moet nemen over investeringen bij Publieksdiensten. "Ook daar kan een kijkje in de keu ken net het verschil tussen ja en nee maken. Zo wordt er gepraat over een nieuwe telefooncentrale. Ik heb nu geleerd dat een nieuwe centrale mogelijkheden heeft waardoor de dienstverlening kan verbeteren. Niet dat die nu onder de maat is maar nieuwe techniek maakt wel meer mogelijk. Ik moet trouwens zeggen dat ik bewondering heb voor de kennis van de medewerkers. Voor de snelheid waarmee ze informatie uit hun computers halen. Dat geldt voor de medewerkers achter de balies én achter de telefoons. Ook hun geduld en inlevingsvermogen zijn geweldig. Verder ben ik geschrokken. Ik vraag me af of organisaties buiten de ge meente zich wel voldoende afvragen of ze burgers niet onnodig op kosten jagen. Er kwam iemand voor een verklaring van goed gedrag. Nodig voor een logistieke functie via een uitzendbureau. Ik vind het jammer als die zomaar in een dossier ver dwijnt en daar niet meer uitkomt", meent Gerda. "Zeker als voor een volgende tijdelijke baan weer zo'n verklaring nodig is. Mogelijk dat zich dat met andere producten ook voordoet. Organisaties en bedrijven moeten voorkomen dat mensen keer op keer dezelfde kosten maken. Dat treft mensen die het toch al niet breed hebben vaak het hardst. Na de ervaringen van vanochtend wil ik daar meer duidelijkheid over. Maar, samenvattend: ik heb een leerzame ochtend gehad. Mijn advies aan collega's: ook doen, zo'n stage! Zelf ga ik er dus zeker wat mee doen."

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17