1 Uno, dos, tres, cuatro uno s c Diez cho D TTP Se Zingend door Overloon en Venray i Koester uw Monument Nieuwe zaal voor kunstencentrum ÖH h Honderdzevenentwintigste jaargang - week 17 - donderdag 27 april 2006 Kinderen leren Spaans op De Keg i t I ,.M Hi i1 i1 -? Uno, dos, tres, cuatro, cinco, seis, siete, ocho, nueve, diez. Een aantal kinderen van De Keg telt met verve tot tien in het Spaans. Zij maken deel uit van twee groepen kinderen die als extraatje de Spaanse taal leren op de Venrayse basisschool. Vrijdag (morgen) tijdens de weekafsluiting laten zij in een presentatie op school horen wat ze in het afgelopen jaar geleerd heb ben. 'De tonatie moet omhoog. Estas bien. Even goed kijken wat er staat, de 'r' moet rollen.' Ine Barten is als coördinator van de Spaanse lessen betrokken bij het project. Iedere vrijdagmorgen gaat zij het eerste lesuur met de kinderen aan de slag om hen de Spaanse taal te leren. Barten geeft les op vrijwillige basis, zij is dus niet als docent verbonden aan de Venrayse basisschool. "Noem het maar een uit de hand gelopen hobby. Mijn zoon (Thijs, red.) nam deel aan de lessen Spaans en heeft me eigenlijk gevraagd om mee les te geven." Barten bena drukt dat het leren van de taal niet alleen de inhoud bepaalt van de lessen. "We willen de kinderen ook een stukje cultuur van Spanje meegeven. Wat was de relatie van Columbus met Spanje? Wat is stie- renvechten en het stierenrennen in Pamplona? Hoe wordt de heili ge week in Spanje gevierd? Het is dus breder dan alleen woordjes en zinnen leren. Op die manier proberen we de lessen ook aan trekkelijker te maken. Zo hebben we ook naar een stukje van Don Quichote gekeken." Mees van Vliet, een opa van een van de kinderen van De Keg, start te twee jaar geleden met het pro ject. Dit jaar zijn er nog enkele kinderen die aan de vervolgcursus deelnemen. De belangstelling onder de kinderen om aan de beginnerscursus Spaans deel te nemen was aan het begin van het schooljaar groot. "Het zijn alle maal kinderen die hun weektaak snel af hebben en met het leren van de Spaanse taal een extra uit daging hebben", zegt directeur Anneke Steijlen van De Keg. "Als school zien we het als een toege voegde waarde. Het is overigens wel niet vrijblijvend. De kinderen die er aan toe zijn, verplichten zich om het hele schooljaar de les sen te volgen, inzet te tonen en huiswerk te maken. De ouders gaan hier ook vooraf mee akkoord." ROLLENDE 'R' In de les spelen Bram en Mees een rollenspel, een vraag- en ant woordspelletje in het Spaans. Ine Barten springt als het nodig is, geduldig in. "Denk er aan dat je de klemtoon goed legt, anders krijgt 'por qué' een heel andere betekenis. Rustig en duidelijk blij ven praten." 'José es mi hermano. José is mijn broer. 'Dat kan toch niet', zegt een van de leerlingen. 'Jawel, want José is een Spaanse naam voor een man', legt Barten uit. De 11-jarige Ties Baltissen van groep 8 kon zo uit een Spaanse fllmprent zijn weglopen. Zijn rol lende 'r' is aandoenlijk en straalt zuidelijke emotie uit. Hij is aan de vervolgcursus bezig en heeft er ontzettend veel schik in. "Het is een heel leuke taal. Vorig jaar waren we met elf kinderen, nu zijn er nog drie overgebleven. In het begin vond ik Spaans een beetje moeilijk, maar daarna ging het steeds beter." Over zijn opmerkelijk rollende 'r' heeft hij een eenvoudige verklaring. "Die heb ik mezelf geleerd, het gaat eigenlijk vanzelf. De betekenis leren van woorden vind ik het moeilijkste." Lisa Peeters van groep 7, even eens elf jaar, neemt deel aan de beginnersgroep. Na een proefles besloot zij deel te nemen aan de cursus Spaans. "Ik vind het wel moeilijk hoor. Vooral de uitspraak van woordjes. Je moet goed oefe nen. Vooral de 'th' uitspreken is moeilijk." Ze is nog nooit op vakantie geweest in Spanje, maar zou het wel leuk vinden om een keertje te gaan. "Dat leukt me wel leuk, ja. Ik weet niet of ik dan met de mensen zou durven praten. Dat lijkt me heel moeilijk." 'Muchas gracias' kinderen van De Keg. Jullie Peel en Maas-jour nalist kan komende zomer met een gerust hart op vakantie naar Spanje Sjaak en Mia Willems 50 jaar getrouwd De een is geboren en geto gen in Venray en de ander een paar kilometer verderop, in Overloon. Ergens halverwege kwamen ze elkaar tegen op de kermis in Holthees. Sjaak Willems was er met een vriend, en Mia Smits met een vriendin. "We hebben wat gekeken en gelachen", vertelt Mia. Toen Sjaak zich een week later herinnerde dat Mia moest zingen in de feestzaal in Oirlo, stapte hij op de fiets om haar te zien. Vijf jaar later trouwden ze. Sjaak Willems groeide op in een Overloon dat nog maar net drie honderd huizen telde. De ambachtschool deed hij in Boxmeer en daarna werkte hij eerst vier jaar in het onderhoud bij het Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. "Ik ben ook nog koster geweest en klokkenluider", vertelt hij, "dat was in de tijd dat de klok nog naast de noodkerk stond." In 1950, na het huwelijk met Mia, ging hij werken in de zaadhandel van zijn vader. Mia werkte meteen mee in het bedrijf en kreeg op een gegeven moment de vraag 'doe je ook bloemen?'. Mia: "Met Pasen kocht ik toen tien bosjes bloe men, die gingen zo weg en toen wisten ze dat we snijbloemen ver kochten." Logisch natuurlijk dat vanuit de zaadhandel er uiteinde lijk ook steeds meer dierenbeno digdheden verkocht werden. Zoiets groeide gewoon. De zaad handel op zich groeide ook, op een gegeven moment hadden ze agenten van Ysselsteyn tot Ledeacker die landbouwzaden aan de boeren verkochten. In 1982 stopten ze met het bedrijf. Willem: "We hadden aeen onvol- gers in het bedrijf en we konden meedoen met de sanering, dat hebben we toen gedaan." Mia: "Er mocht dan vier jaar lang geen bloemen- of zaadhandel in het pand komen. We zijn toen ver huisd en in 1994 zijn we naar de Veldweg gegaan." Daar konden ze lekker op de begane grond wonen, wat wel prettig was in verband met wat gezondheidsproblemen van bei den. Als kleine middenstanders was er niet echt tijd om met vakantie te gaan. "Toen de kinde ren kleiner waren", vertelt Mia, "ging ik met ze in een gehuurde tent kamperen bij mijn moeder in een weiland aan de Hoenderstraat in Venray." Sjaak ging dan niet mee vanwege de zaak, maar vol gens Mia is hij ook geen echte vakantieganger. Mia Smits, volgens eigen zeg gen een echte Venrayse en inmid dels half Piëlhaas en half Huibuuk, heeft altijd graag gezongen. In Venray zong ze bij het gemengde koor Polyhymnia en daarbij speel de ze vier keer de hoofdrol in operettes. Na haar verhuizing naar Overloon pakte ze ook daar in 1966 de draad van het zingen weer op. In november is ze dus alweer veertig jaar lid van het Mia en Sjaak Willems-Smits zijn 50 jaar getrou wd en vieren dat in een kleine kring gemengd koor Logeko. Tijdens carnaval, bonte avonden en lied jesavonden trad ze jarenlang op. Op het ogenblik zingt ze ook al enkele jaren bij het ouderenkoor. Sjaak heeft ook nog bij Logeko gezongen, in de beginjaren van het koor, "Maar dat was niet zo veel", erkent hij zelf. Liever ging hij naar het voetbal bij SSS '18, waar hij maar liefst elf jaar lang keeper van het eerste was. Met zijn lengte was dat wel de juiste plek in het elftal. Daarna keepte hij nog jaren bij de veteranen. Vorig jaar is hij in de achtertuin begonnen met het fokken van kanaries en vinken. In de jaren 80 was Mia nog correspondent voor het Boxmeers Weekblad en op het ogenblik geeft ze nieuws door aan Dagblad De Limburger. Zo'n 25 jaar geleden organiseerde ze een klassenreünie voor alle dames die 50 jaar werden, daarna volgde een reünie voor bewoners van de Hoenderstraat. "Ik blijf in mijn hart altijd Venrayse", zegt ze. En dat blijkt ook wel uit de tekenin gen met Venrayse taferelen van Johan Jeuken, die in de entree hangen. "Ik woon al 50 jaar in Overloon en ben helemaal geïnte greerd, maar Venray trekt toch altijd." Op 1 mei zijn Sjaak (1929) en Mia (1931) 50 jaar getrouwd. Ze vieren dat niet uitbundig omdat ze nog altijd veel verdriet hebben van het verlies van een van hun zoons vorig jaar. Een etentje met de kinderen en de negen kleinkin deren, gewoon in familiekring in een restaurant in Overloon, en de buren komen een middag taart eten. De verrassing voor de kinde ren en kleinkinderen kunnen ze natuurlijk niet in de krant zetten, dan is het namelijk geen verras- Deze keer een gemeentelijk monument aan de Stationsweg 29 in Venray. Men ziet hier een tradi tionalistische hoekwoning, gebouwd in 1910 het eerste decennium van de vorige eeuw. Gebouwd voor de familie Janssen van t kruus), waarin een atelier voor priesterkleding was geves tigd. Een 1-vormig licht-rood bak stenen gebouw van een bouwlaag gedekt door zadeldak van grijze muldenpannen. De ver overste kende dakranden zijn van hout met naalden en fraai geprofileer de dakgoten op kleine klosjes in een hollijst. De lange zijde aan de Staionsweg en de korte zijde op de hoek waar het kruis staat zijn rijk versierd. De andere zijden wel bijpassend maar soberder. De hoekzijde, symetrisch opge bouwd met een groot raam bene den onder een segmentboog met vulstukken in decoratief metsel werk en in de topgevel twee ramen met ronde bogen die even eens zijn versierd, nu met vlecht werk en een ronde blinde ope ning met vlechtwerk. De lange zijde met een deur in het midden met twee stenen en aan weerszijden ramen met een strekboog met vulwerk. Op het kleine houten dakkapel een zadel dak. Het rechterdeel heeft een zadeldak in dwarsrichting met kleine ramen onder een ronde ontlastingsboog in de muur, en in de top een klein rond raampje. Alle bogen hebben gestucte sluit stenen. Rond de ramen en opzij profielbaksteen in een lichtere kleur, en drie gesegmenteerde speklagen tussen de ramen met bovenlichten van matglas. Koester uw Monument. Kent u ook zo n beeldbepalende plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties of digitale foto graag naar Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 5801 SX te Venray. e-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. "We maken een enorme ontwikkeling door" Tijdens een open dag op zondag 21 mei van 12.00 tot 16.00 uur presenteert het Kunstencentrum Jerusalem in Venray de nieuwe dansruimte in het gebouw aan de Heuvelstraat aan het grote publiek. Door de sterke ont wikkelingen van de afdelin gen dans, theater en musical was de bouw van een nieuwe multifunctionele ruimte drin gend nodig. "Doordat dans, theater en musi cal de afgelopen jaren een enor me ontwikkeling hebben doorge maakt, knalden we in de huidige zaal uit ons jasje. Er was dringend behoefte aan uitbreiding", ver klaart Myrna van den Bosch, coör dinator dans, musical en theater, de grote behoefte aan een twee de, nieuwe zaal. "Deze drie afde lingen tellen tussen de 500 en 600 leerlingen. Daarnaast zijn er ver schillende losse projecten, de workshops en de kunstprojecten van de basisscholen en het mid delbaar onderwijs waarvoor we onze zaal beschikbaar stellen. Dit alles bij elkaar opgeteld is een tweede zaal absoluut geen over bodige luxe." In de afgelopen jaren was er een fikse uitbreiding van het aan tal lessen binnen de dansafdeling. De reauliere lessen zoals klassiek. Verschillende dansgroepen maken inmiddels gebruik van de nieuwe zaal die tijdens de open dag op zondag 21 mei offi cieel wordt geopend jazz en modern kregen steeds meer leerlingen en daarnaast waren er nieuwe lessen als jazz streetdance, jazzdance kinder- dans, breakdance, jazz modern en afro jazzdance. "En we starten gelukkig ook weer met jongens- dans. Voor de jongens van de groepen 3, 4 en 5 is het Boys Time. Stoere dansen waar ook de acrobatiek vanaf straalt. Echt stoer voor de jongens die meer durven. Voor de jongens in de leeftijd van 10 tot 14 jaar bieden we de cursus breakdance aan. Die moeten bij het dansen niet meteen aan roze pakjes denken. Ook die dansen zijn stoer en leuk, plezier maken staat voorop in energieke lessen. Met het aanbie den van deze cursussen willen we het dansen voor de jongens toe gankelijker maken." Ook de musicalafdeling van Kunstencentrum Jerusalem krijgt steeds meer vorm. Ook voor die tak is de nieuwe zaal absoluut een toegevoegde waarde. Myrna van den Bosch: "Musical leeft onder de jeugd. Je ziet het op tv en in de schouwburgen. Annie en Pietje Bell ziin schoolvoorbeelden van producties waarin zang, dans en theater met elkaar worden gecombineerd. Je wordt doodge gooid met talentenjachten waarin de kinderen zich willen presente ren. Als kunstencentrum verzor gen we al enkele jaren musicalles- sen. Er is nu een vorm waarbij de cursisten dans, drama en zang krij gen van vakkundige docenten. Het jaar wordt afgesloten op 18 juni waarin de voorstelling 'liefde in een lijstje' wordt gepresen teerd." De ontwikkelingen op het vakgebied theater zijn ook duide lijk aanwezig. "De afgelopen twee jaar hebben we de cursus 'Maak je soap' aangeboden. Dat was een heel groot succes. In het nieuwe seizoen gaan we die cursus verder uitbreiden. Oude en nieuwe cur sisten gaan de verschillende ele menten verder uitdiepen en er zal tevens veel nieuwe lesstof wor den aangeboden. Voor volwasse nen is er volgend seizoen ook een theatercursus." Volgens Van den Bosch ziet de toekomst voor het Venrayse kun stencentrum er zonnig uit. "Het bruist als nooit te voren. Het aan bod van cursussen blijft groeien en bovendien hebben we een aan tal zeer vakkundige, enthousiaste docenten weten aan te trekken die hun vak verstaan. Dat geeft enorm veel vertrouwen voor de toekomst." EL EN MAAS Qina m pprl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15