Mama en Rob de Nijs Concert fanfare en blaaskapel Koninginnenacht Rooy uitverkocht Aspergefestijn in De Locht Doe mee met het Literair Café De Schaduwgrens ZaA WtUiams PEEL EN MAAS Donderdag 27 april 2006 - Pagina 12 Programma Schouwburg Venray Volgende week nog twee voorstellingen in Schouwburg Venray. De theaterkomedie Mama! Is te zien op woensdag 3 mei en Rob de Nijs in con cert staat geprogrammeerd voor vrijdag 5 mei. Op woensdag 3 mei vanaf 20.00 uur is het de beurt aan theaterkomedie Mama! met Caro line de Bruijn, Margo Dames, Est her Roord en Manoushka Zeege- laar Breeveld. Mama! was vorig jaar een groot succes, daarom volgt dit jaar een extra theatertour in Schouwburg Venray. Vier topactrices vertellen hierin over hilarische en ontroerende momenten van het zwanger zijn en moeder worden. Eén van deze speelsters is Caroline de Bruijn, misschien beter bekend als Janine uit Goede Tijden, Slechte Tijden. Mama! is een herkenbare voorstel ling. Het vrouwelijk kwartet actri ces vertegenwoordigt vier moe derlijke prototypes. De ongecompliceerde pragmatische moeder, de werkende yuppen- moeder, de gestructureerde moe der die hunkert naar kennis en zekerheden en het kindmoeder tje. Met zijn vieren maken ze er een heerlijke dolle boel van Hila rische taferelen, grappige scènes, komische sketches en parodisti sche monologen buitelen over elkaar heen en aan oneliners geen gebrek. De onderdelen worden door middel van liedjes en dans pasjes (overbodig gehuppel) aan elkaar gelast. In al die grappenma kerij zit een pedagogisch mini- encyclopedietje aan feitjes en wetenswaardigheden opgesloten. ROB DE NIJS Op vrijdag 5 mei kan men genieten van Rob de Nijs in Con cert 'Vakmanschap en pure klas se'. Men spreekt in Nederland niet gauw over een 'levende legende'. Toch raakt zijn publiek niet uitge praat over juist dat unieke gevoel dat Rob de Nijs teweeg brengt tij dens zijn concerten. Tijdens de laatste Vrienden van Amstel bleek maar eens weer dat De Nijs zijn ijzersterke repertoire onverslijt- baar en van grote klasse is. Niet voor niets staat hij al jarenlang in de top-10 van meest gedraaide Nederlandse artiesten. Als geen ander weet hij ook de emotie van het toneel te laten spatten om even later de zaal volledig uit zijn dak te laten gaan bij één van zijn vele grote hits. Samen met zijn Pur Sang Band brengt hij vrijdag vanaf 20.00 uur een uitgekiende mix van zijn onuitputtelijke reper toire afgewisseld met nieuw mate riaal. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voorstellin gen, of wil kijken wat Schouw burg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburgvenray.nl of telefonisch contact opnemen. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voor stelling. Kaarten per e-mail reserveren kan via kassa@schouwburgven- ray.nl. Fanfare Vriendenkring uit Swol- gen houdt op zondag 7 mei vanaf 11.15 uur samen met Blaaskapel De Sigboldhemer uit Swolgen een concert in Schouwburg Venray. Fanfare Vriendenkring onder lei ding van Maarten Rijs heeft hard gewerkt aan de opbouw van een nieuw repertoire. Zij spelen veel werken van bekende films en tele- visieeries. Zo spelen ze muziek uit Pirates of the Carribean, Gladiator en Band of Brothers. Ook worden er bekende popsongs gespeeld als Ob-la-di ob-la-da van de Beatles en natuurlijk echte marsen. Dit con cert is voor de fanfare een belang rijke voorbereiding op het MeWa muziektoernooi van de gemeente Meerlo-Wanssum op vrijdag 12 mei. Zie voor meer informatie www.fanfare-vriendenkring.nl. Blaaskapel De Sigboldhemer uit Swolgen vervolgt het concert om 12.30 uur in de foyer van de Schouwburg. De kapel bestaat uit negen personen en ze spelen veelal typische Tsjechische blaas muziek. Dit concert vormt voor De Sigboldhemer een belangrijke voorbereiding op een concertreis naar Tsjechië die gepland is van 30 juni tot 3 juli. Ze treden dan op in het openluchtmuseum in Roz- nov en nemen deel aan een kapel lenfestival in Lide_ko. Mayka Wei- tes, geboren in Tsjechië, neemt een belangrijk deel van de zang partijen voor haar rekening samen met Jan Jacobs. Wie meer wil weten van De Sigboldhemer kan kijken op www.sigboldhemer.nl. Koninginnenacht Rooy 2006 is uitverkocht. Mensen die op vrij dag 28 april voor dit festijn nog een kaartje willen bemachtigen aan de kassa van de schouwburg, moeten helaas worden teleurge steld. Kaartjes voor dit evene ment, georganiseerd door Rooy Tribute Projects (RTP), gingen als warme broodjes over de toon bank met als gevolg dat Geert Pel- zer, Don Mulders en The Rooyse Stones acte de présence kunnen geven in een goed gevulde foyer. "Voor het eerst een evenement organiseren en dan al gelijk in de voorverkoop in korte tijd uitver kocht, kan het nog mooier?", aldus John Janssen, medeorganisa tor en lid van RTP. "De laatste paar weken zijn best spannend geweest. We hebben met een aan tal mensen veel tijd en energie gestoken in dit project en dan is die grote mate van belangstelling in zekere zin toch wel een kroon op je werk. We hadden op een gegeven moment ook echt het gevoel dat het begon te leven in Venray. Zeker toen de voorkoop voortvarend van start ging, had den wij als organisatie er al het vertrouwen in. Verder is het natuurlijk ook heel prettig voor de artiesten, die speciaal voor dit project hun act hebben ingestu deerd, dat ze dit voor een volle bak kunnen doen." Nu het blijkt dat er in Venray genoeg animo is voor een dergelijk evenement, is de kans waarschijnlijk groot dat dit een vervolg krijgt. Janssen: Braderie Bèèk Rond De Kerk Vierlingsbeek staat op zondag 28 mei weer helemaal in het teken staan van de inmiddels befaamde braderie Bèèk Rond De Kerk. Tussen de 120 en 150 kra men en standjes en ruim 5000 bezoekers maken deze dag hun opwachting. Harmonie en Drum band De Herleving tekent voor de organisatie. Standhouders die een kraam of ruimte willen huren kun nen contact opnemen met Jan Stoffelen via tel. (0478)632205, Jan Ewals via tel. (0478)631305 of e-mail jan.ewals@hetnet.nk Vanaf 10.00 uur wordt er een klarinet- tendag gehouden in zalencentrum Concordia. Deze zogenaamde Klar-in staat onder leiding staan van Annelies Vos-Voesten uit Ottersum en de partitures zijn ondermeer afkomstig van Rob van Reymersdal. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Jac Janssen via tel. (0478)631864 of e-mail jacjans- senl@hetnet.nl. "RTP is inderdaad niet alléén voor deze gebeurtenis opgericht. We hadden al in ons achterhoofd dat, als het zou aanslaan, we zeker vaker wat willen organiseren. Wat we allemaal precies gaan doen, is nog niet helemaal duidelijk. Koninginnenacht Rooy 2007 ligt in ieder geval wel al in het vizier maar laten we ons eerst maar eens concentreren op editie 2006." Muzikale zondagmiddag Het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord- en Midden- Limburg houdt op zondag 7 mei van 14.00 tot 16.00 uur een muzi kale middag. De middag wordt gehouden in restaurant Le Tam bourin op de Servaashof in Ven ray. Er is een optreden door smartlappenkoor Schoën Luuj uit Venlo. Het koor is in mei 2000 opgericht door drie dames en telt tegenwoordig zo'n veertig leden. De bedoeling is om alleen Neder landse smartlappen te zingen en het liefst niet in het dialect. Het koor neemt regelmatig deel aan smartlappenfestivals in het land en wordt begeleid door een erva ren muziekdocente en een accor deonist. Kinderjury De Nederlandse Kinderjury is op 1 februari van start gegaan. Alle kinderen tussen zes en twaalf jaar oud kunnen tot 15 mei bij Bibliotheek Venray terecht om naar hartelust boeken te lenen en hun mening daarover kenbaar te maken. Op 14 juni wordt de landelijke uitslag bekendgemaakt in een feestelijke televisie-uitzending, in aanwezigheid van de genomineer de schrijvers. Er kunnen boeken bekroond worden in twee leef tijdsgroepen: van 6-9 jaar en van 10-12 jaar. Alle kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen meedoen, individueel of via school. Ze kunnen op een deelna meformulier aangeven welk boek zij het mooist, spannendst, zie ligst of leukst vinden. Iedere deel nemer mag drie boeken nomine ren. Alle kinderen die hun stem uitbrengen maken kans op een plaatsje in de Senaat van de Nederlandse Kinderjury. Deze twaalf Senaatsleden bepalen uit eindelijk welke boeken de prijzen van de Nederlandse Kinderjury 2006 krijgen. De bibliotheek pro beert het de deelnemers extra naar de zin te maken door zoveel mogelijk boeken beschikbaar te stellen. Een vrolijk rood gekleurd rugetiket maakt duidelijk welke boeken dit jaar meedingen. Dat zijn alle kinder- en jeugdboeken die in 2005 voor het eerst ver schenen! De Venrayse jeugdbibli otheek geeft alle kinderen die hun stemformulier inleveren bij het inlichtingenbureau een leuk cadeautje. Onder alle formulieren worden boekenbonnen verloot. Alle uitslagen worden vervolgens doorgestuurd worden naar de Nederlandse Kinderjury. Dus doe mee en steun de Kinderjury: lever het stemformulier in vóór 15 mei. Lemmen op bordes Odapark Op het bordes voor het Thee huis van het Odapark in Venray staat een serre met daarin een mensachtige (een homonide), genaamd 50-50 van Hans Lem men. De mensachtige is van voren naakt en roze en van achteren is het lichaam ruig behaard. Dit werk werd in 2004 geëxposeerd in Brussel tijdens de tentoonstel ling Mind the Gap, welke slaat op de onmogelijkheid van de mens om zich met 'natuur' te kunnen verenigen; ook binnenin de men selijke geest speelt deze dualiteit als ratio-versus driften. Ook het Odapark kan een product van deze "gap" genoemd worden, namelijk gevormd naar een mens vriendelijk concept voor natuur. Zo staat deze homonide in zijn ronde serre, hoog in het park, in zijn eigen wereld die voor hem zowel tot toevluchtsoord dient als tot kooi is. Het werk van Lemmen is tot deze zomer in het Odapark te bezichtigen. Streekmuseum De Locht in Mel- derslo staat op zondag 30 april van 13.00 tot 17.00 uur geheel in het teken van de asperge. Het Nationaal Aspergemuseum nodigt uit om de smaak en de kennis van het witte goud op te frissen. In ontvangstruimte De Herberg kan men genieten van het culinaire asperge-preuvenement. Én men kan proeven van asperge-velouté. Als exclusieve lekkernij mag ook zeker niet onvermeld blijven de aspergevlaai van museum De Locht. Tijdens de officiële ope ning door burgemeester Kees van Rooy maken ook aspergekoningin 2006, Jesse (Janssen) en prinses Nicola (Deckers) hun opwach ting. Het wassen, sorteren en vei- lingklaar maken gaat een asperge kweker uitleggen en laten zien. Ook het conserveren en het snel en efficiënt schillen wordt gede monstreerd. Men kan ook zelf aspergesteken op het eigen asper geperceeltje. Wie in het bezit wil komen van dagverse asperge kan plaatsnemen in de veilingbanken en via een druk op de knop mee dingen in de aankoop. In het spe ciaal ingerichte filmzaaltje kan men in alle rust de gehele asper gecultuur nog eens de revue laten passeren. Wijnmakersgilde Diony- sos laat verschillende wijnen proeven die ter gelegenheid van de opening van het aspergesei zoen uit verschillende vruchten zijn geprepareerd. Speciaal voor deze aspergedag toont Lisa Bartsch haar schilderkunst met als thema's asperge en bloemen. Vooral in de schilderkunst is de romantiek en emotie rond de aspergecultuur al vele eeuwen een geliefd thema. Om het geheel een feestelijk lentecachet te geven wordt door bloemenveiling FloraHolland onder deskundige leiding een presentatie bloem schikken verzorgd. Hierbij voeren vooral voorjaarsbloemen de boventoon. Kinderen kunnen deze dag onder deskundige lei ding meedoen aan kinderactivitei ten en op deze wijze hun creatie ve talenten toetsen. De origineelste oplossing wordt beloond met een gehele dag gratis toegang in Toverland Sevenum voor twee personen. In de ten toonstellingsruimte kan men de nieuwe presentatie Glas in lood, schilderen met licht bewonderen. Natuurlijk wordt het aspergefes tijn met gepaste muziek opgevro lijkt. Meer informatie is verkrijg baar via tel. (077)3987320. Raadpleeg ook www.delocht.nl. Engelenworkshop In de omgeving van Venray wordt op zondag 7 mei een enge lenworkshop gehouden. De enge lenenergieën stromen via licht, klanken, kleuren en geuren in het leven. Men neemt deze lichtvolle energieën waar via de zintuigen en de intuïtie. Betrekt men de enge lenenergieën dagelijks in het leven, dan merkt men dat dit zich laat vertalen in harmonie en balans bij alles wat men doet. Via geleide oefeningen met klank, kleur, dans, beweging, meditatie en intuïtief schrijven creëert men een sfeer waarin heling mogelijk is. De workshop duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Voor meer Informatie en opgave kan men contact opne men met Anna Maria van Gemert via tel. (0478)583272. Zie ook www.annamariavangemert.nl Venloos Operette Gezelschap Het Venloos Operette Gezel schap brengt op zaterdag 6 en zondag 7 mei Operette Confetti in de schouwburg St. Anna in Ven ray. Het motto is Festina lente, cauta fac omnia mente '(Haast je langzaam, doe alles met verstand), Spooj dich lanksaam, gebroèk diene kieëbus (en dien hert!). De voorstellingen beginnen op zater dag om 20.00 uur en op zondag om 14.30 uur. Kaartverkoopadres sen zijn bij Schouwburg St. Anna op zaterdag vanaf 19-30 uur en zondag vanaf 14.00 uur.; receptie GGZ Groep Noord- en Midden- Limburg, Stationsweg 46 in Ven ray, telefoon 0478-527527; Kunst en Muziekwerkplaats Warande 4 Noordsingel 30 in Venray, tele foon 0478-527694 en VW-Venray, Henseniusplein 13 in Venray, tele foon 0478-510505. Voorverkoop Jera on Air De voorverkoop voor Jera on Air 2006 op Hemelvaartsdag 25 mei is van start gegaan. Er zijn optredens van Hoover, Liftid, Green Lizard, Osdorp Posse, Pater Moeskroen, Laberinto, Janez Detd en Feuerengel. Kaarten zijn te koop bij de volgende voorver kooplocaties: Stg. OJC Jera '70 Ysselsteyn. Tankstation Yssel- steyn. Eethuis Cafetaria Yssel steyn. Cafetaria Snackers Yssel steyn. Plus van Dijck Venray. Hans van Bree Muziekinstrumenten Venray. Texaco De Aide Smidse Leunen. Mikroshop Horst. Expert Deurne DVD Shop Melody Hel mond. Sounds Record ShopVenlo. Het is ook mogelijk om kaarten te bestellen via www.jeraonair.nl. Natuurtocht Merselo De Natuurvrienden uit Merselo houden op zondag 30 april een natuurtocht. De afstanden en start tijden zijn: 40 en 30 km. 7.00 - 10.00 uur. 20 en 15 km. 7.00 - 12.00 uur en 10 en 5 km. 7.00 - 14.00 uur. Speciaal voor gezinnen met kinderen is er 's middags een puzzeltocht van vijf kilometer. De starttijd is tussen 13.00 en 14.00 uur. Jeugdleden die met leiding willen wandelen worden voor de tien en vijf kilometer verwacht om 9-00 uur in zaal Het Anker en voor de puzzeltocht met leiding om 13-00 uur. Het inschrijfbureau sluit om 18.00 uur. Startplaats is zaal Het Anker in Merselo. Meer inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel. (0478)546496. De wandeltocht is ook geschikt voor nordic walking. De Hakkespits De folkloristische dansgroep De Hakkespits is al lang een begrip in Venray en omgeving. De dansgroep is al vele jaren in de weer om haar dansen en de kostuums van rond 1900 uit de dragen en zo weer in ere te houden voor het nageslacht. In 2008 hoopt de groep het 25-jari- ge jubileum te vieren. De leden van De Hakkespits zijn momenteel volop bezig hieraan gestalte te geven. Daarvoor zijn ze op zoek naar oude muziek en dansen van rond 1900. Met dit materiaal wil de groep een nieuwe jubileumdans samenstellen. Ook oude foto's met klederdracht uit die tijd is van harte welkom. Wie denkt de dansgroep van dienst te kunnen zijn kan con tact opnemen met Henny van Loon via tel. (0478)588541 of met Anny Derix via tel. (0478)586634. Verder zijn er op de maandagen 24 april en 8 mei oefenavonden in De Kiosk. Aanvang 20.30 uur. Op zaterdag 6 mei is er 's avonds optreden Siof Congres Rolduc. Rozenhoedje De meimaand is van oudsher, naast oktober, de maand die aan Maria is toegewijd. Dit jaar wordt bij de Lourdesgrot elke vrijdag om 19.00 uur het rozenhoedje gebe den. Deken Smeets is hierbij, mits zijn werkzaamheden dit toelaten, aanwezig. Natuurlijk wordt er ook gezongen, al dan niet door een koor. Men is van harte welkom bij dit sfeervolle gebeuren. De eerste keer wordt het rozenhoedje gebe den op vrijdag 5 mei. Daarna elke vrijdag van de maand mei. Ook kan men persoonlijke intenties opgeven. Zowel in de Grote Kerk als in de Paterskerk ligt een schrift, waar men persoonlijke intenties in kan schrijven. Verder zijn er bij de Lourdesgrot kaarsen te koop met originele afbeeldingen. Er zijn vol doende zitplaatsen. Ook op andere dagen kan men de grot bezoeken en eventueel een kaarsje aanste ken. Men vindt de Lourdesgrot aan de Eindstraat of via St. Josephweg- kloosterhof. Weijerkoor Het Weijerkoor uit Boxmeer geeft op zondag 14 mei vanaf 20.00 uur in de kapel van de Zus ters van Julie Postel aan de Veer- straat in Boxmeer ter gelegenheid van het 250e geboortejaar van Wolfgang Amadeus Mozart een concert. Tijdens dit concert kan men genieten van werken van Mozart en zijn tijdgenoot Joseph Haydn. Weijerkoor Boxmeer geeft eens per jaar een groot concert. Dit jaar is ervoor gekozen om de 250e geboortedag van Mozart te geden ken. Het wordt een concert met het uit dertien musici (waaronder vijf strijkers) bestaande Parnassus Ensemble en vier solisten, waaron der de bekende tenor Marco van de Klundert. Het geheel staat onder leiding van dirigent José Doodkorte. Op het programma staan drie werken van Mozart, namelijk het Benedictus, het Te Deum en de Vespers. Het laatste werk bestaat uit vijf psalmen, waar onder het bekende Laudate Domi- num en tenslotte het Magnificat. Van Haydn brengt het koor het Salve Regina ten gehore, toepasse lijk in de meimaand Mariamaand. Naast de uitvoering door het koor speelt het Parnassus Ensemble als intermezzo nog strijkkwartetten van beide componisten. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW, Cultureel Centrum De Weijer en Van Dinter Media in Box meer. Zie ook www.weijerkoor- boxmeer.nl aeur Voor de maand april is de opgave Er zijn veel te veel jonge doden om rustig rond te kunnen lopen, overal kom je ze tegen, bleekjes, glimlachend en verlegen. bij vlaggen, halfstok in plantsoenen, hoor je jezelf hun namen noemen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 19 mei. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Poëzieliefhebbers doet uw best! Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De opgave van maart was een moeilijke; niemand wist het gedicht van Simon Knepper Vroege voorjaarsmorgen te vinden. De poëziekenners bleven zo bij elkaar in het kielzog! De ongewijzigde stand luidt na de derde ronde als volgt: op de eerste plaats staan de heer J. Bekenes, de dames L. Colsen, H. Craghs en R. van Daal, de heren A. Ederveen, A. Kroft, A. Leyssen en P. Weerts, allen met twintig punten. De T. van Els en L. Geurts volgen ieder met tien punten. Het gedicht waar het om draaide staat hieron der. Ondanks dat er in het leven wel het een en ander tegenvalt, zo is de strekking van dit gedicht, is toch het mogen bestaan een uitverkie zing. Vergelijk dat maar eens met iemand die zijn hele leven dood is! Vroege voorjaarsmorgen De koek is op. De muisjes zijn bevroren. De boter ligt onneembaar in de vloot. Ik poog vergeefs een huivering te smoren: April betoont zich wreder dan begroot. Toch eet ik dankbaar mijn genadebrood En ben ik blij dat ik het ochtendgloren Weer mag aanschouwen, en de buurthaan horen, En dat ik tot bestaan ben uitverkoren: Een ander is zijn hele leven dood. Simon Knepper Op dinsdag 16 mei draagt Johannes Kemkes in de Schouwburg Nes- cio's Uitvreter voor. Met deze voorstelling viert hij zijn 25-jarige jubi leum. Het seizoen wordt besloten met een topper: Tom Lanoye komt naar Venray op zondag 21 mei. De muziek wordt dan verzorgd door Ad en Anouk Haans. Tom Lanoye is te bewonderen in het Theehuis van het St. Odapark. Aanvang 11.30 uur. Wie ook donateur wil wor den van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Lite rair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en ontvangt boven dien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is ver krijgbaar bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Rondleiding in Grote Kerk In aansluiting op de tentoon stelling De kathedraal van De Peel in Museum 't Freulekeshuus, wordt de gelegenheid geboden om op zaterdag 6 mei onder lei ding van een deskundige rondlei der de Grote Kerk te bezoeken. Verzamelen om 14.30 bij Museum 't Freulekeshuus in Venray. Van daaruit start na een korte inleiding de rondleiding in de Grote Kerk. Opgeven kan via tel. (0478)583880. Dansavond De county-dansgroep van Plein 27 houdt op Koninginnedag zater dag 29 april een dansavond met Deep Creek Luke bij Plein 27 in Maashees. Aanvang 20.30 uur. Amusement Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 29 april een dansavond in Danscen trum Janssen in Venray. Aanvang 21.00 uur. Alle leden, gasten en andere dansliefhebbers zijn deze avond welkom. Boekrecensie in Peel en Maas In De Schaduwgrens voert Tad Williams de lezer een wereld binnen waar de mens heer en meester is. Het scha- duwvolk, de Qar, is al lang geleden verdreven tot ver ach ter de Schaduwgrens, een geheimzinnige plek waar de altijd aanwezige, gekmakende nevel de sfeer bepaalt. Aan de andere kant van de grens ligt het meest noordelijke van de mark koninkrijken, het domein van de mensen. Als daar, onverwacht, de koning wordt ontvoerd en de regent onder mys terieuze omstandigheden aan zijn einde komt, is dat brandstof op het aanwakkerende vuur van de angst en vrees voor een onzekere toekomst. Immers, de nieuwe heersers, des konings tweeling, zijn amper vijftien en verre van volwassen. Zo heeft de kreupele en humeurige prins Barrick nau welijks oog voor zijn plichten en verantwoordelijkheden, al was het maar omdat hij voortdurend door angstdromen wordt geplaagd. Zijn tweelingzus, prin ses Brionie, bruisend, vol leven en koppig als geen ander, vat haar nieuwe taak wel heel serieus op. Maar is de tweeling opgewas sen tegen de altijd konkelende en samenzwerende hofedelen? Tegen een stiefmoeder die niets liever wil dan haar eigen kind de troon te zien bestijgen? Of tegen de veroveringszucht van het aan grenzende Xis, waarvan de eerste verkenners al in het rijk zijn gesignaleerd? En dat alles uitgere kend nu de Schaduwgrens in beweging is gekomen en de dich te gekmakende nevels het rijk binnenglijden. Want hoe dicht en ondoorzichtig de nevels ook zijn, ze kunnen niet verhullen dat daarachter het elfenleger van de Qar optrekt, klaar om het rijk bin nen te vallen. Met als opmaat het prachtige Staartjager's zang, vestigde Tad Williams in de jaren negentig zijn naam als fantasy-grootmeester met de vier boeken van Heuge nis, Smart en het Sterrenzwaard. Daarna verscheen zijn uitstapje in de virtuele realiteit, de alom geprezen Anderland-boeken en het fijnzinnige De Oorlog der Bloemen. Nu, in het eerste deel van de Schaduwgrens-trilogie, toont Williams dat hij de eretitel van fantasy-grootmeester nog steeds verdient. Dit boek is te koop bij boek handel Van den Munckhof, Grote straat 68 in Venray. Prijs: 19,95 euro. Cultuur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12