Filmproject Wiek Lenssen krijgt vorm Optreden De Heideroosjes verrast Jellygoose Laurens en Giel voor de klas Gilde blijft unieke negerzoenwerper voorlopig trouw PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 30 maart 2006 - Pagina 9 Laurens en Giel genieten in de Filippijnen Tijdens jubileumconcert in Wanssum Laurens (11) en Giel (8) Lenssen van de Sint Jozef school uit Swolgen verblijven met hun ouders Wiek en Diana bij de bergstam Igorot in de Filippijnen. Via de web site van SOS Meerlo-Wanssum houden ze de scholieren in de zes kerkdorpen op de hoogte van hun ervaringen. De Meer- lo-Wanssumse kinderen kun nen aan de twee ook vragen stellen via het gastenboek. Speciaal voor Peel en Maas schrijven ze af en toe een ver haaltje: vandaag deel 2. We zijn weer een dikke week verder, en in die week is er veel gebeurd. Het filmproject krijgt al aardig vorm, want we hebben het draaiboek van de film samen met de deelnemers afgemaakt en de plaatsen bezocht waar we zullen gaan filmen. De film gaat over het conflict tussen mijnbouw en de landbouw in deze bergen. In een van de dopen, Fidelicen, liggen de eeuwenoude rijstterrassen. Onder in het dal bevindt zich een kleine goudmijn. De leden van deze stam graven hier zelf naar goud. De Fidelicen-stam is een zeer krijgshaftig volk, dat zich flink verzet tegen de grootschalige mij nen. Een grote Amerikaanse mijn- bouwonderneming wil hier name lijk onder de rijstterrassen naar goud gaan graven. Dat is rampza lig voor de landbouw, omdat het water dan zal verdwijnen. Water is hier van levensbelang. Zo'n zes jaar geleden was deze stam zelfs nog in een stammenoorlog ver wikkeld met het naburige volk, over het gebruik van de water bron. Deze waterbron is een grote waterval hoog in de bergen, acht kilometer verderop, en van- daaruit wordt het water naar het De twee avonturiers uit Swolgen, Laurens en Giel Lenssen, gaven vorige week in een school bij de bergstam Igotor in de Filippijnen les. De Lenteconcert Op zondag 9 april verzorgt Fan fare Vriendenkring uit Swolgen onder leiding van Maarten Rijs een lenteconcert in zaal Wilhelmi- na te Swolgen. Dit concert staat speciaal in het teken van de intro ductie van de nieuwe dirigent: Maarten Rijs. Op het programma staan werken die de fanfare op het MeWa-toernooi, een muziek- toernooi waaraan alle fanfare korpsen uit de gemeente mee doen, in Wanssum gaat spelen, aangevuld met muziek uit beken de films en tv-series. Programma van te spelen werken Arsenal, Band of Brothers, Theme from J.A.G, Gladiator, Pirates of the Caribbean, North and South, Highland Cathedral, Ob-la-di-ob-la- da en Braveheart. Laurens en Giel Lenssen met watervallen in de bergen. dorp geleid en naar de rijstterras sen. Deze oorlog werd in de heu vels tussen de stamgebieden uit gevochten, en er zijn toen aan beide zijden vier mensen doodge gaan. Het kon pas weer vrede worden toen dit getal in even wicht was. De stam aan de andere kant van de heuvels was de verlie zer, dus die mogen deze bron niet meer gebruiken. Laurens: "Ik vond het maar een armzalig dorpje. De golfplaten huisjes stonden dicht op elkaar en sommige waren van hout en riet." Giel: "Ik vond het een middel eeuwig dorpje. Er waren heel veel huisjes aan elkaar. Het was er stof fig en vies. Er worden kippen en varkens geslacht, midden in het dorp. Er zwerven heel veel dieren rond. Magere poesjes en kippen met kleine kuikentjes. En var kens." Laurens: "Het dorp wordt gere geerd door wijze mannen. Ze heb ben heel veel wilde honden en de varkens zitten in een kuil. Ze kun nen een soort trapje op en daar is dan hun slaapplek. Mama zag dat er heel veel moeders de kinderen aan het onderzoeken waren op vlooien." Toen we dit dorpje binnenkwa men, wij en de Igorot-mensen die meedoen aan de filmtraining, heerste er een doodse stilte. Gelukkig kwamen we aan de goede kant van het dorp binnen, want er was kort geleden iemand gestorven en dan mag je niet over een bepaald pad lopen. De dorps oudsten (de mannen) zaten in de Dapay, dat is een soort overdekte Filippijnse kinderen hadden grote interesse in het verhaal van de twee scholieren uit Vergadering VCB Op vrijdag 7 april houdt Vrien denclub Blitterswijck (VCB) haar jaarlijkse ledenvergadering om 20.30 uur in café de Zwart in Blit terswijck. Deze vergadering is vol gens de reglementen voor alle leden verplicht. Leden die niet komen, zonder geldige reden, betalen 12 euro boete. Degenen die de contributie nog niet betaald hebben, kunnen dit als nog doen, inclusief 5 euro boete. Mensen die de kas controleren dienen een kwartier voor aanvang van de vergadering samen met de penningmeester aanwezig te zijn. een abonnement waard een lokale inwoner bij een van de vergaderplaats met een vuur in het midden. Alleen de mannen mochten rond het smeulende vuur zitten, terwijl de dorpsoud ste een kip opensneed om de ingewanden te onderzoeken. Er volgde een plechtige stilte die heel lang duurde, terwijl de dorpsoudste af en toe wat veront ruste woorden sprak. Hij las in de ingewanden bepaalde slechte voortekens. Ik vroeg aan Thomas, onze contactpersoon in dit dorp, of dit soms op onze komst sloeg, maar hij antwoordde dat het betrekking had op het ritueel dat was gedaan voor degene die gestorven was. Maar omdat we toestemming van de dorpsoud sten nodig hadden om de mijn te mogen bezoeken, moesten we betalen voor een tweede kip, waarvan ook de ingewanden wer den onderzocht. Gelukkig bleken die in orde, en toen was de sfeer goed. Volgens Thomas was dit een goed teken, ook om straks te mogen filmen in deze omgeving." Laurens: "Ja, wij zijn daar niet bij geweest omdat alleen de man nen daar bij mochten zijn. Wij zaten met mama bij de vrouwen, die hadden een pasgeboren baby in een doek omhangen." Giel: "Het zag er heel klein uit en het had zwart haar en bruine ogen. Laurens: Zoals iedereen hier. We renden de steile berg af en ik sprong naar beneden en toen zag ik opeens wat glinsteren. Nou het leek op goud en ik riep een paar mensen van onze groep (Abad en Banang) en die zeiden: "O nee, dat is een stukje piriet. Dat is Swolgen. Laurens en Giel hadden een kaart van Nederland op het bord gehangen en foto's van het jeugd carnaval van het Bokkerijk Swol gen. Aan de hand van de foto's vertelden ze over de tradities in Nederland. Tijdens de les deelde Laurens ook dropjes uit aan de kinderen in de klas. Drop is een typisch Nederlands product en de Filip pijnse kinderen vonden het geweldig spannend om het zwar te goedje op te eten. Lezers van Peel en Maas die ook vragen willen stellen aan de kin deren in de Filippijnen of aan hun ouders, kunnen dat doen via de website van SOS Meerlo-Wans sum: www.sosmeerlowanssum.nl Via dezelfde website geven Lau rens en Giel antwoord en zorgen hun ouders Diana en Wiek voor fotomateriaal. Klaanpop in Blitterswijck De tweede editie van het jaarlijkse festival Klaanpop in Blitterswijck vindt ook dit jaar op Koninginnenacht 28 april plaats in het parochiehuis. Het is de organisatie weer gelukt om een mooie line-up te verzorgen. Er zijn optredens van de Wanssumse formatie Jellygoo se, rock-'n-rollband GenerC, Con cubine en V-Male. De zaal is vanaf 19-30 uur geopend. De entree prijs bedraagt 8,50 euro en de minimale leeftijd is 16 jaar (legiti matie verplicht). Voor meer informatie kun je terecht op www.klaanpop.nl. afval." Ik keek achter me en daar lag een hele berg. Ik heb er veel van meegenomen omdat het in Nederland wel wat waard is." Giel: Ik rende de berg af en ik heb ook heel veel piriet gevon den. Ik zoek thuis ook altijd steen tjes. De mijnbouw hadden erg veel goud en mijnen. Laurens: Erg veel goud? Een klein klompje." Giel: "Niet waar!" De Igorot denken vanuit hun traditie vaak na of iets goed is of slecht. Naar goud zoeken is op zich niet slecht, als het ten goede komt aan de hele gemeenschap. Zo werd het vroeger als ruilmid del gebruikt, om aan allerlei han dige dingen te komen. Zelfs aarde werken potten helemaal uit China werden hier zo al eeuwenlang geruild tegen goud. Maar het zoe ken naar goud mocht nooit gebeuren uit hebzucht, want dat zou ongeluk brengen. Dit lijkt nu aardig uit te komen, want de rech ten op het zoeken naar goud zijn al opgekocht door de Amerikaan se mijn. Maar deze stam zal dit nooit zomaar goedvinden. Vol gens Thomas was het daarom nodig om eerst toestemming te vragen aan de ouderen. Als we zo maar waren gaan kijken, hadden ze misschien gedacht dat we van de mijnonderneming waren. En dan hadden we het, volgens Tho mas, misschien wel niet over leefd... Laurens: "Je had klei, gesmolten klei met water zeg maar, en daar zaten goudstukjes in. Dan moest je zo'n bord pakken en klei uit het water pakken, op het bord doen en met water met je vingers rond draaien. Dan zag je kleine gele stof, goudstof." We snappen steeds beter hoe belangrijk het is voor deze men sen om het water te beschermen, voor de rijstterrassen. De Igorot- voorouders hebben deze indruk wekkende terrassen met de blote handen gebouwd, en ze hebben al drieduizend jaar lang voldoende rijst kunnen halen van de velden. Maar er zijn vaker bedreigingen. Zo was er dertig jaar geleden een heel wrede dictator, die heette Marcos. Als hij wat zei, dan moest dat gebeuren. Er zijn toen heel veel mensen vermoord door deze dictator.. Giel: "Marcos was een slecht mens. Marcos heeft tegen de Filip pijnse mensen gezegd, dat ze slakken in de rijstvelden moesten gooien. Omdat ze dan meer te eten kregen. Maar dat is het omgedraaide. De slakken eten rijst. Ik vind het vreselijk. Nu is hij dood. Hij is doodgegaan op Hawai aan een ziekte." In de tijd van Marcos ging de regering overal slakken loslaten. Nu, dertig jaar later, zie je deze rode slakkeneieren overal op de rijstplanten zitten. Het is de groot ste plaag op de Filippijnen en de mensen moeten deze eieren met de hand verwijderen. De mensen op de Filippijnen kunnen nog steeds niet veel zelf beslissen. Zo verkoopt de rege ring het goud aan de buitenlandse mijnen zonder de mensen die boven het goud wonen om hun mening te vragen. Daarover gaat de film die deze mensen willen maken; om hun eigen mening te laten zien. Giel: "We zijn naar een fiësta geweest. Een fiësta is een soort feest maar dan heel georgani seerd, ze doen daar dansen en muziek maken en langs de fiësta is een markt. De fiesta is op de lagere school daar was een dag voor de fiësta een miss verkiezing. Miss Tadian werd gekozen. Ik ga zondag een suikerspin eten, lek ker!!! Het afgelopen weekend was het erg druk in 'ons' dorp. In Tadian werd het jaarlijkse fiësta gehouden. Het hele dorp veran derde in een grote markt, en op het veld voor het lagere schooltje werden allerlei dansen en activi teiten georganiseerd." Veer Blitterswijck Op vrijdag 14 april gaat het fiets- en voetveer over de Maas tussen Blitterswijck naar Wel- lerlooi weer in de vaart. Het seizoen eindigt op zondag 29 oktober. Vanaf vrijdag 14 april zet het veer in de maanden april, mei, juni, juli en augustus dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur voetgangers en fietsers over. In de maand sep tember vaart het veer echter een uur korter (tot 19.00 uur) en in de maand oktober vaart de veerboot alleen op zaterdag en zondag. Jaarlijks maken duizenden fiet sers en voetgangers gebruik van het veer, dat in 2002 werd geo pend. Wanssum en de jubilerende popgroep Jellygoose hebben hun jubileumweekend achter de rug. In het tot de nok gevul de -een kleine vijfhonderd bezoekers- gemeenschapshuis De Zandhoek presenteerde de Wanssumse band onlangs haar tweede cd en tegelijk werd het tienjarig jubileum gevierd. En niet alleen dat: er was een uitstekend programma met onder meer een verrassingsoptreden van de succesvolle punkband De De negerzoen wordt afge schaft. Althans de naam. De Tilburgse koekfabrikant Van der Breggen verandert de naam van de door de onderne ming gemaakte negerzoenen in Buys Zoenen. Het bedrijf geeft daarmee gehoor aan de kritiek dat de naam van de lek kernij racistisch zou zijn. 'Buys Zoenen zijn de opvolgers van onze alom bekende negerzoe nen, die al 86 jaar populair zijn bij jong en oud', stelt het bakkersbe drijf op zijn website. Dat nieuws ging als een schok door het land en in het bijzonder kwam het hard aan in Blitterswijck, bij het Sint Antonius Abt Gilde. Want deze actieve historische vereni ging heeft de negerzoen al zo'n twintig jaar hoog in het vaandel staan. Dat wil zeggen. Wijlen Jan Katelaan knutselde eind jaren tachtig een vernuftige werpinstal- latie voor negerzoenen in elkaar. De negerzoenwerper werpt als volgt. Op een soort mechanische hand wordt een negerzoen gelegd en deze hand is verbonden via een veer met een plaat waarop een hoofd is geschilderd. Door met een tennisbal tegen het hoofd Heideroosjes uit Horst. "Het was een zeer gezellige avond met veel goeie zin en goede muziek", aldus zanger Nick Knelissen. De aftrap werd genomen door Demolution. Deze band is nog steeds op zoek naar een nieuwe naam, het was voor de jongens het eerste optreden met hun eigen muziek. Muziek die er zeker mag zijn, constateerden de lief hebbers. Een halfuurtje lekker rocken met goede gitaarmuziek! Zo rond tien uur begon de twee de band van de avond: de punk- te gooien ontspant de veer en wordt de negerzoen gelanceerd. Het is de kunst van de gooier van de tennisbal om de negerzoen op te vangen. De negerzoenwerper van het gilde wordt altijd met succes inge zet als attractie voor de kinderen tijdens het traditionele konings- schieten. Volgens Hay Gooren van het gilde zagen de gildenbroe ders uit dit Meerlo-Wanssumse kerkdorp de negerzoenwerper voor het eerst op een schutters feest in Duitsland. "We vonden dat een prachtig ding. Er zijn toen foto's gemaakt met het idee dat dit een leuke attractie zou zijn voor de jeugd bij de opening van ons eigen schietterrein in 1987", aldus Gooren. De gildenbroeders Jan Kleeven, Bert van de Water en wijlen Jan Katelaan bouwden de negerzoen werper in Blitterswijck na. En bij de opening van het schietterrein vlogen de eerste negerzoenen door de lucht. Tijdens de Afrikadag van de Stichting Ontwikkelingssamen- band De Heideroosjes. Iedereen was zeer verrast dat de leden van De Heideroosjes opeens op de bühne verschenen. Zij gaven een geweldige show weg in het half uurtje dat hun gegeven was. Het was echt De Heideroosjes op zijn Heideroosjes! De Horster punkband gaf het optreden als bedankje naar Nick Knelissen, die al heel lang roadie is bij De Heideroosjes. "Hij heeft ons zo vaak uit de brand geholpen met verschillende dingen dat wij iets terug wilden doen", verklaar de bandleider Marco Roelofs van werking Meerlo-Wanssum, eind jaren negentig, was deze attractie een van de spraakmakendste acti viteiten. "Je gaat toch geen neger- zoenenwerpen op een Afrikadag", werd gezegd. Maar de SOS-organi- satie zag er geen kwaad in: dit heeft niets te maken van racisme. Dan mogen we ook geen joden- koeken meer eten, werd gezegd. De organisatie kreeg van de fabri kant zelfs duizend negerzoenen gratis om te werpen. Het leverde ook nog een aardige duit in de kassa op voor het weeskinderen- project in Ethiopië. Het was zo'n succes dat het gilde daarna de werpinstallatie geregeld uitleende en uitleent aan organisaties van kinderfeestjes, kindervakantie werk en andere festiviteiten. SMEERLOPERIJ Commandant, bestuurslid en leider van de tamboers van het gilde, Hay Gooren, schrok zich een hoedje toen hij het bericht las over de negerzoenen. "Ik moet er niet aan denken. We gaan toch geen Buys Zoenen werpen", is De Heideroosjes. En ze deden wat terug, het dak vloog zowat van De Zandhoek af. Tegen elf uur was het moment waarvoor iedereen was gekomen: Jellygoose! In anderhalf uur werd de hele cd gespeeld voor een volle Zand hoek en nog eens twaalf oudere nummers van de eerste cd van de band. Helaas konden enkele gas ten die wel aan de cd mee hadden meegewerkt deze avond niet bij wonen, omdat ze andere muzika le verplichtingen hadden, maar dat mocht de pret niet mogen drukken. Marco Roelofs deed nog wel met Jellygoose mee met het nummer 'Do you wanna dance'. Er was een zeer gave en spectacu laire lichtshow en het publiek bewoog goed mee. Een dertiental jaar geleden hadden Marco en Nick Knelissen (zanger Jellygoo se) voor de laatste maal op deze manier het podium gedeeld. Des tijds met De Heideroosjes en From Beyond. Jellygoose gaf zich tijdens deze avond helemaal en het publiek genoot met volle teu gen. 'Layin' Eggs', de nieuwe cd van Jellygoose, ging grif van de hand en de avond werd afgesloten door dj Martijn Kanters. Aan het einde van het concert dankte de band iedereen die aan de 'feest avond' in Wanssum meewerkte. De komende optredens van Jelly goose: 23 april Zaal 013 Tilburg; 28 april Klaanpop Blitterswijck en 29 april Merthal Horst. Meer info: www.jellygoose.nl zijn eerste reactie. "De jeugd vindt het een geweldig evenement en ik denk dat wij gewoon negerzoe nen blijven werpen. Daar zit toch niets racistisch achter. Kom nou! Natuurlijk kun je er in plaats van een negerzoen ook een ei opleg gen. Maar dat geeft meteen zo'n smeerlapperij als het ei kapot- gaat." De fabrikant van de negerzoe nen heeft na een zorgvuldig markt-, merk-, en consumenten onderzoek geconcludeerd dat ze de productnaam moest moderni seren. 'Sommige mensen vinden het jammer dat de naam neger zoenen verdwijnt, omdat ze die al zo lang kennen. Er zijn echter ook mensen die minder enthousiast zijn over de benaming. Daar heb ben we alle begrip voor. Buys Zoenen moeten er zijn voor ieder een', redeneert de fabrikant. Het bedrijf doelt onder meer op de Stichting Eer en Herstel Bet aling Slachtoffers van Slavernij in Suriname die Van der Breggen had verzocht de naam te wijzigen omdat het een belediging zou zijn voor alle zwarte mensen. De nieu we zoenen liggen vanaf half april in de winkel. De naam Buys ver wijst naar de producent van de ronde schuimbollen met koek en chocola die eind jaren negentig door Van der Breggen werd over genomen. WNF zoekt vrijwilligers Het Wereld Natuur Fonds is op zoek naar vrijwilligers in de regio Limburg Noord Midden die zich willen inzetten voor de natuur. Door het houden van activiteiten en het geven van voorlichting dra gen ze bij aan internationale natuurbescherming. Het Regio team is voor versterking van haar team op zoek naar enthousiaste personen voor verschillende func ties en activiteiten in de regio Roermond, Weert, Venlo, Venray en omstreken. Het WNF-Regio- team Limburg Noord Midden houdt op maandag 3 april een informatieavond over het vrijwilli gerswerk bij het Wereld Natuur Fonds. Vanaf 19-30 uur zijn belangstellenden welkom in Theaterhotel De Oranjerie in Roermond. De avond duurt tot 21.00 uur. Vooraf aanmelden voor deze informatieavond wordt op prijs gesteld, Jörgen van Beem via tel. 06-28060424 of e-mail wnf- noordlimburg@hotmail.com. Laurens deelt dropjes uit. Wijlen Jan Katelaan (rechts), ontwerper en maker van de neger zoenwerper van het Blitterswijckse gilde, bij de negerzoenwerper op de Afrikadag in Meerlo, samen met J. van de Water en Joost Gooren. i Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9