Schaakclub De Meerloper beleeft tweede jeugd Iepen verfraaien doorgaande route door Meerlo 'Gemeente houdt veehouder hand boven het hoofd' RichArt Kappers beste leerbedrijf? Motor uitzetten! Service rubriek private PEEL EN MAAS Donderdag 30 maart 2006 - Pagina 8 Vallen, opstaan en weer doorgaan Een jaar geleden leek schaakclub De Meerloper nog ten dode opgeschreven. Het ledental was tot een minimum gedaald en in het vaste clublo kaal kon men niet meer terecht. Een roemloos einde dreigde. Maar plotseling namen de zaken een verras sende wending: een groepje jeugdige schakers uit Swolgen sloot zich bij de club aan en in datzelfde Swolgen werd een nieuwe thuisbasis gevonden. Onder meer over die wonder baarlijke wederopstanding van De Meerloper vertellen secretaris Jan Bolten uit Tien- ray en penningmeester Jac ques Driessen uit Meerlo. De Meerlose schaakhistorie begint in feite omstreeks 1975, aldus Jacques Driessen: "Een groepje mensen richtte toen een schaakclubje op, 't Matje geheten. Het eerste clublokaal was de vroe gere jeugdsoos in Meerlo. Daarna hebben we heel wat locaties gehad, we hebben zelfs kort in Blitterswijck gezeten. Het leden tal schommelde tussen de tien en vijftien. Niet zo heel veel, maar wel genoeg om een onderlinge competitie te spelen. Onder lei ding van John Slot uit Blitterswij ck hebben we toen ook een tijdje een jeugdopleiding gehad. Deson danks waren er begin jaren tach tig nog maar een paar leden over. Daarom moesten we in 1982 met pijn in het hart besluiten al onze activiteiten stil te leggen." De schaakclub leidde vanaf 1981 een slapend bestaan. Het Café Bram in Swolgen is het nieuwe clublokaal van schaakclub de Meerloper. materiaal - stukken, borden, klok ken - lag thuis bij Jacques Dries sen opgeslagen in de kelder, maar verenigingsactiviteiten waren er niet meer. Daar kwam in 1996 verandering in. Peter van de Water, de huidige voorzitter, wist, gesteund door schaakpromotor Ad Siebers uit Horst, toch weer een aantal mensen te enthousias meren. Besloten werd de club nieuw leven in te blazen. Jan Bol ten: "Onder een andere naam, De Meerloper, zijn we toen helemaal opnieuw begonnen. In het begin met zes man, maar op een gege ven moment waren we met een man of tien. Dat liep eigenlijk best lekker. We hadden een onderlin ge competitie en hadden wel eens uitwisselingen met verenigingen in de buurt. Daarnaast gaf Peter van de Water een tijdlang schaak- les aan basisschoolleerlingen in Meerlo. Verder organiseerden we elk jaar een open dag. Daarop deden we allerlei maffe dingen. In het begin kwam daar niemand op af. Later veranderde dat, maar leden hielden we er slechts zel den aan over. Afgelopen jaar bij voorbeeld nog hebben we in Meerlo tijdens het SOS-wereldfes- tival een groot levend schaakspel op touw gezet, met een wedstrijd tussen cowboys en indianen. Een spektakel waar 32 kinderen aan meededen. Veel publiciteit, ieder een vond het schitterend en was razend enthousiast. Nieuwe aan meldingen leverde het echter niet op." VROEGTIJDIGE DOOD Om uiteenlopende redenen haakte vorig jaar een aantal leden af. In het najaar waren er nog slechts vijf leden over. Bovendien sloot het Meerlose cafetaria waar de wekelijkse clubavonden wer den gehouden, zijn deuren. Zo dreigde De Meerloper evenals 't Matje een vroegtijdige dood te sterven. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Jan Bolten: "Ik wandel veel in de bos sen tussen Tienray en Swolgen. Onderweg drink ik dan wel eens een kop koffie bij café Bram in Swolgen. Het was me al vaker opgevallen dat daar altijd werd geschaakt als ik er kwam. Vooral jongeren, rond een jaar of twintig. Zouden we die niet bij onze club kunnen betrekken? Bij de schaak club heb ik toen voorgesteld om eens op proef naar Swolgen te gaan. Zo gezegd, zo gedaan. Het einde van het liedje is dat we zeven jonge nieuwe leden heb ben én met café Bram een nieuw clublokaal. Dat de naam van de vereniging nu niet meer helemaal de lading dekt, nemen we maar op de koop toe." Ongedwongenheid staat voor op bij De Meerloper. Er zijn wel contacten met andere verenigin gen, maar er wordt niet deelgeno men aan een bondscompetitie. Jacques Driessen: "Het lidmaat schap van een bond levert voor het klein clubje als het onze wei nig meerwaarde op. Bovendien brengt het heel wat kosten met De afgelopen dagen hebben medewerkers van Verhoeven Groen over een lengte van enkele kilometers tientallen grote iepen geplant. Langs de doorgaande weg van Tienray, via Meerlo naar Wanssum zijn inmiddels 85 bomen geplant. Deze boomplantactie maakt Medewerkers van Verhoeven Groen plantten de iepen langs de vernieuwde wegen in Meerlo- Wanssum. deel uit van de reconstructie van de N544 door Tienray en Meerlo. Langs de Hoofdstraat in Meerlo, het deel tussen de kerk en de vroegere werkplaats van Peelen, hebben altijd bomen gestaan maar die zijn jaren geleden verwijderd vanwege overlast. De iepen zullen geen overlast bezorgen, maar vooral een voor een mooi en natuurlijk aanzien zorgen. De iep is een typische Hollandse boom. Hij heeft een vrij ruwe bast. Daarnaast heeft hij al snel in de winter rood-bruinige ronde knoppen, waar later de bloemen uitkomen. De twijgen zien er al snel in de winter heel goed herkenbaar uit door die ronde bolletjes eraan. Iepenbloe- men krijgen kleur door de meel draden; het stuifmeel is donker bruin. De stempels en het vruchtbeginsel zijn lichtgroen en vallen eerst nog helemaal niet op. Na de bloei, vaak ook al in maart, maar zeker in april, groeien uit de bloemetjes de platte, vliezige zaden. In het begin zijn die fris lichtgroen. Omdat de zaden beginnen te groeien voordat de iep in blad komt, worden iepen eerst groen van het zaad. Dat wordt daarna wel ingehaald door het ontluikende blad, wat een iets diepere groene kleur heeft. De zaden zijn dan rijp, ze worden lichtbruin en verdrogen. Ze wor den door de wind verspreid. zich mee. Nu hoeven we slechts een minimale contributie te hef fen. Alles is redelijk kleinschalig, we hebben bijvoorbeeld ook geen officiële vergaderingen. Gezellig heid is heel belangrijk, maar ver gis je niet: zitten we eenmaal ach ter het bord, dan gaat het er fanatiek aan toe." Hoe gezellig en ongedwongen het er ook aan toegaat bij De Meerloper, toch zal aanwas van nieuwe leden altijd een probleem blijven, zo vermoedt Jan Bolten: "Het idee dat schaken moeilijk of saai is, zit toch behoorlijk vastge roest bij de meeste mensen. Wij doen er alles aan om het tegen deel te bewijzen. We hebben bij voorbeeld een demonstratiebord en we willen overal langskomen om eens een keer een schaakles te geven. Maar het allerbeste is als mensen gewoon op een donder dagavond eens ons clublokaal bin nenlopen. Dan kunnen ze met eigen ogen zien dat al die voor oordelen over schaken helemaal niet kloppen." 'Fietsenstalling verplaatsen' Twan Kleeven van sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo heeft de gemeente Meerlo-Wanssum gevraagd om de fietsenstalling te verplaat sen naar de hoofdingang van het gebouw aan de Leeuwerik, naast de heg. "We willen op de plek waar de fietsenstalling nu staat een groot terras maken. Dat is een mooie plaats voor een tafel of zeven met daarom heen een 35-tal stoelen", legt Kleeven uit. Hij heeft het verzoek om de fietsenstalling te verhuizen enige tijd geleden bij de gemeente neer gelegd. "De zomer komt eraan, ik hoop dat ik het terras snel kan realiseren. Het terras stond altijd bij de hoofdingang, een beetje weggedrukt. Op de nieuwe plek heb je een veel mooier, landelijk uitzicht." De gemeente Meerlo-Wanssum wil wel medewerking verlenen aan de verplaatsing van de fietsen stalling, laat een woordvoerster desgevraagd weten. "Maar het is nog niet in de planning van de buitendienst opgenomen in ver band met andere prioriteiten. Wanneer we aan het verzoek uit voering gaan geven, is nog niet bekend." Vlooienmarkt in Geijsteren Op zondag 2 april organi seert het Koninklijk St.-Willi- brordusgilde uit Geijsteren weer zijn jaarlijkse vlooien markt. De markt vindt plaats in zaal De Kei aan de Nieuw- landsestraat in Geijsteren. Aanvang: 11.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt één euro per persoon. De vlooienmarkt duurt tot ongeveer 15.00 uur. De gildebroeders hebben opnieuw weer veel mooie en ook waardevolle dingen bij elkaar ver zameld. Antiquiteiten, kleine meubeltjes, elektrische apparaten en snuisterijen. Daarnaast worden de mooiere spullen bij opbod ver kocht. De gemeente Meerlo-Wans sum moet melkveehouder L. Ambrosius niet langer de hand boven het hoofd houden en eindelijk eens handhavend tegen hem optreden. Dat vindt P. Thiessen, de buurman van Ambrosius aan de Osterbos in Swolgen. De gemeente heeft naar zijn idee herhaaldelijk nagelaten Ambrosius streng genoeg op de vingers te tik ken. En daarmee komt er maar geen einde aan de over last van vliegen en stank, omdat Ambrosius te slordig met zijn mestopslag om zou gaan, zo betoogde raadsman P. Goumans namens Thiessen maandagmorgen tijdens de hoorzitting van de commissie bezwaar in het Venrayse gemeentehuis. Ambrosius, die zelf ook aanwe zig was, had op zijn beurt geen goed woord over voor de manier waarop buurman Thiessen hem bejegent. "Natuurlijk heb ik geen perfect bedrijf, maar mijn buur man is al jaren bezig met een wraaktocht. Hij probeert me het leven zuur te maken en stelt mijn bedrijf steeds weer in een kwaad daglicht. Ik zou ook het liefst een supermoderne en prachtige melk veehouderij mnnen, maar kan dat niet in een halfjaar realiseren." De gemeente spreekt van een historisch gegroeide situatie; al in 1994 werd de veehouder over zijn mestopslag benaderd. Maar ook recent nog was er weer verontreiniging door mest, vertelde Goumans. De raadsman van Thiessen stelde verder dat Ambrosius niet alleen melkvee houder is, maar ook schapen houdt. Die zouden, zonder ver gunning, niet alleen in de wei maar ook op stal worden gehou den. "Thiessen heeft al jaren last van de stank en het ongedierte die het gevolg zijn van de bedrijfs voering van Ambrosius. Nooit komt er een structurele verbete ring, ondanks alle beloftes en uit spraken die er liggen van de rech ter. De gemeente zegt steeds: 'Er is niks aan de hand' en 'Het valt allemaal wel mee', maar moet nu gewoon optreden. De Raad van State heeft twee keer het besluit van het college van B en W om van handhaving af te zien vernie tigd. Maar we komen geen stap verder, de overlast blijft. Dit tra ject zijn we in 2001 ook al begon nen." Een woordvoerster van de gemeente verklaarde dat de gemeente in de nieuwe hoorzit ting duidelijkheid wil krijgen in de 'rijstebrij' die de kwestie inmiddels geworden is. "We wil len weten wat nu nog precies het geschil is en hebben een aantal nieuwe controles uitgevoerd om te bekijken wat het actuele beeld is." SLEPENDE KWESTIE Thiessen en Ambrosius liggen al jaren met elkaar in de clinch en aan de kwestie lijkt maar geen einde te komen. Zelfs een gesprek tussen Ambrosius, Thiessen en de gemeente Meerlo-Wanssum, hal verwege 2005, bracht geen licht in de zaak. "We hebben toen gesproken over een prima rege ling, maar zijn helaas niet tot een akkoord gekomen", aldus Gou mans. "Dat was een wurgcon tract", stelde Ambrosius op zijn beurt, die net als een medewerk ster van de gemeente verklaarde dat hij - onder voorwaarden - wel schapen mag houden. De woord voerster van de gemeente Meerlo- Wanssum betoogde verder dat de gemeente wel degelijk handha vend is opgetreden tegen de vee houder. "Wij hebben Ambrosius onder het opleggen van een dwangsom gesommeerd aan de voorschriften te voldoen. En wat die vliegen betreft: uit al onze controles was van een overlast door vliegen geen sprake." Er kwam tijdens de zitting ook een verschil van inzicht voor de dag over de precieze afstand tus sen de mestopslag van Ambrosius en de woning van Thiessen. Vol gens Thiessen zou die te dichtbij liggen, maar volgens Ambrosius en de gemeente blijkt uit recente metingen dat de afstand groot genoeg is en dat het bedrijf op dat punt wel aan alle voorschriften voldoet. Wél constateerde de gemeente dat de dierbezetting te hoog is, met als gevolg een te hoge ammoniakuitstoot. De opslag van mest is volgens de gemeente Meerlo-Wanssum wel verbeterd, maar nog niet goed genoeg. Ambrosius vertelde dat hij druk bezig is met de toekomst van zijn bedrijf en het behalen van het zogenoemde groene label. "Door te zorgen dat mijn stal voldoet aan de eisen van het groene label, waardoor de ammoniakuitstoot vanuit de stal wordt beperkt, kan ik in de toekomst toch meer die ren houden dan nu het geval is. Is mijn stal niet 'groenlabelwaardig', dan zal ik het aantal dieren moe ten terugbrengen", aldus de vee houder. Raadsman Goumans hechtte weinig waarde aan de woorden van de veehouder. "Ambrosius belooft veel, maar doet weinig. Hij probeert de zaak te rekken en ondertussen is er niks veranderd ten opzichte van 2001. Hij heeft geen vergunning en het wordt hoog tijd dat het college eindelijk eens gaat doorbijten, want anders komt er geen verbetering in de situatie." De commissie bezwaar geeft binnenkort haar advies aan het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum. Op 6 april vindt tijdens het Onderwijscongres van KOC Nederland in 't Spant in Bus- sum de feestelijke uitreiking plaats van de verkiezing: 'Beste leerbedrijf in de uiterlij ke verzorging'. Een verkiezing die eens in de twee jaar wordt gehouden en waarvoor in de kappersbranche RichArt Kap pers uit Wanssum genomi neerd is. Er zijn drie verschillende awards: één voor de kappers-, één voor de schoonheidsspecialisten en één voor de voetverzorgers- branche. Uit deze drie winnaars wordt een 'overall award' toege kend. De winnaar van deze prijs mag zich twee jaar lang 'Beste leerbedrijf in de uiterlijke verzor ging' noemen. Per branche is inmiddels een aantal genomineer den geselecteerd. Hierbij is vooral gelet op de kwalitatieve invulling van de beroepspraktijkvorming. Ook is gelet op het innovatieve karakter van het bedrijf, de aan dacht voor zowel de klant als de werknemer en de mate van effec tiviteit bij het opleiden. RichArt Kappers is een van de 4785 erken de leerbedrijven en is samen met drie andere bedrijven doorge drongen tot de laatste vier van Nederland met zijn opleiding Art for Hair. Een deskundige onafhankelijke jury zal uiteindelijk de genomi neerde bedrijven bezoeken en deze beoordelen aan de hand van verschillende criteria. Het is inmiddels de vierde keer dat de awards worden toegekend. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen stelde de prijs in 2000 in, met als doel het leren in de praktijk te stimuleren. Voor mbo-leerlingen is het belangrijk dat zij naast het reguliere lespro gramma een deel van hun beroepsopleiding volgen in de praktijk. Daartoe kent de uiterlij ke verzorgingsbranche momen teel 7300 erkende leerbedrijven. Voor KOC is de kwaliteit van de beroepspraktijkvorming in de branche voor uiterlijke verzorging een dagelijks activiteit. Met name gaat het daarbij om het erkennen en adviseren van leerbedrijven. Hiermee waarborgt KOC de kwa liteit van het opleiden in de prak tijk. Apotheek Maasdorpen Meer lo heeft een prima locatie aan de Beatrixstraat pal tegenover kerk en gemeentehuis en vlak naast de pinautomaat van de bank. Veel mensen bezoeken dagelijks de apotheek om hun medicijnen te bestellen en hun recepten op te halen. De vriendelijke mensen van Apo theek Maasdorpen doen er alles aan om de cliënten in een zo goed mogelijk sfeer te ontvangen. En dan is het weieens storend als mensen vlak bij de naastgele gen pinautomaat pinnen terwijl de motor van hun auto door blijft lopen. De uitlaatgassen zorgen voor een minder prettige sfeer. Dat deden ook de uitlaatgassen van de auto van de bezorger van TNT die, als hij het pakket bezorg de, de motor doodleuk door liet lopen. De uitlaatgassen kwamen als het ware met het pakketje de apotheek binnen. Om daar een einde aan te krijgen hangt al geruime tijd een briefje op de privé-ingang van de apotheek. De tekst laat aan duidelijkheid niets te wensen: 'Bezorger TNT aub motor uitzetten tijdens het los sen!'. scfiaakcfh Meerlo-Wanssum Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 8