N Herinrichting stuifzandgebied Kies Techniek: veel bezoekers en activiteiten De Hoveniers G iinnoek A A Maatkracht jaagt angsten de deur uit TAXATIES ZAKELIJK BEKEKEN lente tijd voor de voorjaarsbeurt van uw tuin levering van alle tuinplanten frffctöünA nAm>- fff PEEL EN MAAS Erik Peters uit Leunen: regionale smoel van de Floriade Erik Peters (55) uit Leunen wordt de regionale smoel van de internationale tuinbouw tentoonstelling Floriade. Hij is namelijk benoemd tot project leider van het facilitair cen trum van de Floriade: FC Floriade. De oud-directeur perso neelszaken van Inalfa Metal is erg blij met deze benoeming en heeft erg veel zin om aan de slag te gaan. Na het toch nog snelle faillissement vorig jaar van deze tak van Inalfa stond Peters zelf ook ineens met lege handen en geen soci aal plan op straat. "Je komt dan ineens in een isolement terecht en dan kun je twee dingen doen: zitten jammeren of via je contacten kijken of er nog nieuwe uitdagingen lig gen. En die heb ik gelukkig gevonden", vertelt Peters. Want naast de tweedaagse job van projectleider van de FC Floriade heeft Peters ook een functie gekregen als projectleider binnen de Stichting Limburg Voortgezet Onderwijs, om tech niek te gaan promoten bij havo- en vwo-scholieren. In het verle den heeft Peters zich ook altijd ingezet om de contacten tussen het bedrijfsleven en het onderwijs te verbeteren. Verder gaat Erik Peters zich bezighouden met het coachen van topmanagers en gaat hij aan het werk als mediator bij arbeidsconflicten en -vraagstuk ken. De FC Floriade en de functie van Peters hebben in principe nog niets te maken met de nog te benoemen directie van de Floriade 2012, maar is een initia tief van de Kamer van Koophandel, de regionale mkb's en de LLTB. Zijn belangrijkste taak is om de vele initiatieven in de regio Noord-Limburg rondom de Erik Peters: "De kansen die de Floriade Noord-Limburg in de schoot werpt moeten we met twee handen aangrijpen. Floriade te verzamelen, te bunde len en te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor, tijdens en na de Floriade. "Op dit moment is er nog geen aanspreek punt in de regio. Er moest een smoel komen. Dat ben ik nu geworden namens de drie organi saties die met FC Floriade zijn gestart. Ik zal bestaande initiatie ven ondersteunen en eventuele nieuwe ideeën ontwikkelen", legt de kersverse projectleider uit. "De kansen die de Floriade Noord- Limburg in de schoot werpt moe ten we met twee handen aangrij pen en er iets moois van maken. We bekijken ook wat we na de Floriade kunnen doen met de infrastructuur die er dan ligt." Het is een unieke job waarin Peters in sommige gevallen men sen moet enthousiasmeren en in andere gevallen mensen moet temperen en wijzen op realiteits zin. Maar de functie van project leider voor zo'n grootse happe ning is Peters op zijn lijf geschreven. Hij is van nature gewend om te denken in kansen in plaats van de bedreigingen, zonder de realiteit daarbij uit het oog te verliezen. "Dit kan alleen maar door de samenwerking te zoeken en oog en oor te hebben voor alle belangen. Dit mag ech ter niet verstikkend werken, want er zullen toch knopen doorgehakt moeten worden", aldus Peters. Maandagavond is Erik Peters in zijn nieuwe functie voorgesteld tijdens een groot symposium in Venlo over de kansen van de Floriade. Bedrijven en organisa ties die suggesties en ideeën heb ben voor de Floriade kunnen deze bij de FC Floriade indienen en daarmee gaat Erik Peters dan aan de slag. Hij is onder meer bereik baar via e-mail: info@fcfloriade.nl GEMEENSCHAP Erik Peters is een bekende per soonlijkheid in Venray, de regio en zelfs ver daarbuiten. Hij woont al dertig jaar in Venray en is getrouwd met de Venrayse brou wersdochter Liesbeth Rutten die bekendheid geniet als kunstena res. Hij heeft zich de afgelopen jaren naast zijn job op vele manie ren ingezet voor de gemeenschap Venray en de regio op het gebied van de sport, het toerisme en de cultuur. Zo was hij enkele jaren geleden projectmanager bij de grote internationale en spaakma- kende kunsttentoonstelling De Waan rondom het Odapark in Venray. Inalfa leende hem, bij wijze van sponsoring, een dag in de week uit voor deze culturele klus. Peters is al 34 jaar in het Venrayse actief in leidinggevende functies bij toen nog Rank Xerox, NLW Bedrijven en vooral bij Inalfa. Bij dat bedrijf aan de Maasheseweg is hij 23 jaar lang directeur personeel en organisatie geweest. Binnen dat bedrijf ont popte Peters zich als een harde werker die oog had voor de men sen achter de fte's. Meer dan eens moest hij sociale plannen uitwer ken en mensen ontslaan. Hoewel dat heel vervelende momenten zijn heeft Peters deze trajecten altijd bewonderswaardig afgelegd en daarbij rekening gehouden met de belangen van én de perso neelsleden en het bedrijf. Eind jaren negentig kreeg hij een grote klus om bij NedCar in Born een fabriek te beginnen dat toelever de aan NedCar. Toen er onder verantwoordelijkheid van Inalfa 350 mensen aan de slag waren in Born werd Volvo overgenomen door Ford en besloot dit automo bielbedrijf om met andere toele veranciers te gaan werken. Erik Peters kreeg de taak om de 350 mensen weer te laten afvloeien. "Dat heeft bloed, zweet en tranen gekost", zegt hij terugkijkend op deze periode. TOEKOMST Terug in Venray kreeg hij de opdracht om zich verder bezig te houden met Inalfa Metal. Zijn col lega en algemeen directeur Fred Welschen hield zich bezig met Inalfa Roofs en werd eind vorig jaar plotseling aan de kant gezet door de aandeelhouders. De twee kwesties hebben overigens niets met elkaar te maken. Het 'gezicht van Inalfa', zoals Erik Peters in Venray en omge ving bekendheid genoot, bleek na verloop van tijd bij de Inalfa-tak te werken die in een vrije val terecht was gekomen. Alle ener gie en geld werd gepompt in Inalfa Roofs. Er werd geen geld meer ingepompt en het Venrayse bedrijf Inalfa Metal moest inkrim pen en werd zelfs overgeplaatst naar België. Peters moest in die periode vaak afscheid nemen van collega's met wie hij al jaren samenwerkte. Tegen Peters had de bedrijfsleiding gezegd dat hij zich geen zorgen hoefde te maken over zijn toekomst. Maar korte tijd later werd het bedrijf failliet verklaard en stond ook Erik Peters,net als een aantal andere gedupeerden, met onmiddellijke ingang op straat, zonder een soci aal plan. "Dan sta je van de ene op de andere dag zelf met je poten in de modder. Dat gun je niemand. Ik kan nu een vervelende periode in mijn leven afsluiten. Ik ben blij dat ik weer iets kan betekenen voor de regio", aldus Erik Peters. Op bescheiden schaal is een begin gemaakt met het herstellen van het oude zwembadgebied in een stuifzandgebied. Voordat in de jaren '60 het zwembad in het Vlakwater gebouwd werd was het een gebied met bomen en strui ken afgewisseld met open stuk ken waar de wind vrij spel had op de daar gelegen open plekken (stuifzand). Na de bouw is dit gedeelte van het stuifzand helemaal verdwe nen. Tijd dus om het weer enigs zins in oude staat te herstellen. Dit is gedaan door, in samenwer king de school De Foekepot, enkele bomen en struiken te ver wijderen om zo de wind weer meer toegang tot het gebied te geven. De school heeft, in samen werking met het IKL (Instandhouding Kleine Land schapselementen) de poel in Leunen geadopteerd. Doch deze is pas aangelegd waardoor daar nog geen werk voorhanden was. Reden om eenmalig uit te wijken naar het Vlakwatergebied waar binnen het stuifzandgebied ligt. Als het komende zomer heet en droog is gaat men een gedeelte van de vegetatie verwijderen. Doordoor hoop men dit gebied, voor zo ver als mogelijk, weer in oude staat terug te brengen. Voor de toekomt wil men dit stuifzand gebied doortrekken naar het bestaande langs de Merseloseweg. Last van duizeligheid, gevoel van flauwvallen, hartkloppin gen, druk op de borst, onwer kelijk gevoel, trillende han den, tintelingen, misse lijkheid, hoofdpijn, droge- mond, wazig zien, transpire ren een onverklaarbare angst voor bepaalde situaties? Goede kans dat er een fobie of angst huishoudt. Hulpverlenings organisatie MaatKracht, die werkt met ervaringsdeskundigen, garan deert een kans van 95 procent op genezing. MaatKracht therapeute Gerty Theeuwen die is verhuisd van de Sprank naar het gezond heidscentrum op de Helfrich- straat 14A in Venray wil graag in het kort vertellen hoe deze klach ten o.a. kunnen ontstaan. Ze gebruikt hiervoor het levensver haal van een collega waar veel mensen zich in erkennen en her kennen. Ze had een fijne jeugd gehad. Maar ze werd heel beschermd opgevoed of anders gezegd snel bang gemaakt. Als het onweerde haalden haar ouders alle acht kin deren uit bed en gingen zij bij elkaar zitten bidden. Tussendoor, als het bliksemde, iets harder, 's Avonds mocht ze niet buiten komen want dat was gevaarlijk. Een vliegreis maken deed ze niet want het vliegtuig kon neer stor ten. Zij groeide op, trouwde en nam haar angsten mee het huwe lijk in. Haar man moest 's avonds thuis blijven. Als dat echt niet anders ging omdat hij voor zijn werk weg moest regelden ze oppas voor haar. Stapje voor stap je woekerde de angst verder. In hotels slapen op de begane grond, zodat ze bij brand snel kon vluchten. Als ze de roltrap op ging, deed ze dat alleen aan de hand. Ze had altiid iemand nodia. overal waar ze ook ging. Haar ang sten beheersten volkomen haar leven, totdat ze op een dag niet meer kon. Ze was opgebrand, lag alleen nog op de bank met de gor dijnen dicht, in een depressie. Toen pas bleek dat ze al die tijd met een angststoornis had rond gelopen. Een arts schreef antide pressiva voor en het leek dat ze snel zou opknappen. Maar ze begon vervolgens te hyperventile ren. Dat maakte haar zo extreem angstig dat ze dacht dat ze dood ging. Daardoor kreeg ze angst voor de angst. Ze kwam erboven op en nam later zelf het initiatief om te komen tot een goede behandeling van mensen met hyperventilatie, fobieën, depres sies, angsten, en paniekstoornis sen. Handelsmerk is dat de thera pieën worden gegeven door ervaringsdeskundigen. Therapeuten die alles zelf hebben meegemaakt. De kracht van de therapie zit in de combinatie van grofweg vier behandelmethodes. De cocktail bestaat uit ademthera- pie (heel erg belangrijk), psycho sociale begeleiding, medicijn- en gedragsbegeleiding. Als ervarings deskundige weet Gerty (chroni sche hyperventilatie en een fobie voor de snelweg) precies hoe haar cliënten zich voelen. De meeste cliënten hebben een ver keerde ademhaling. Ze ademen 'hoog' via de borst. Niet via de buik. Daardoor krijgen ze stelsel matig teveel zuurstof binnen. Dat verklaart de hyperventilatie, maar ook allerlei andere lichamelijke klachten. In acht a tien behande lingen leiden we de mensen stap je voor stapje weer terug de wereld in. Meer informatie: www.maat kracht.com Telefoon: 0900- 2003200, Gerty mobiel (therapeu te in Venrav): Ó6l 1171348. Afgelopen zaterdag was het weer zover: de jaarlijkse mani festatie Kies Techniek vond weer plaats. Deze keer bij de gastbedrijven NTS Hermus en MMI en het voormalige TOC- gebouw. Na een langzame start om 10.00 uur mochten deze bedrijven zich verheugen in een constante stroom bezoekers, zo'n 2000 over de hele dag. De formule van Kies Techniek bleek ook dit jaar weer een suc cesvolle. Voor de vooral jeugdige bezoekers was er weer veel tech niek 'te beleven' bij de stands van de deelnemende bedrijven. Ze konden er terecht om een munt te slaan, een trompet te maken, een knikkerspel te maken, te raden hoeveel lagers er in een fles zaten en nog veel meer. De gast bedrijven NTS Hermus enMMI hadden de handen ineengeslagen deze dag: de kinderen konden een sfeerlichtje maken, maar De gastbedrijven krijgen als dank een foto van de manifesta tie in hun bedrijf: v.l.n.r. Bart Beune (managing director NTS Hermus BV), Geert Litjens MMI BV), Geert van Enckevort (NTS Hermus BV), Peter Coppus (directeur MMI BV) en Wilma Manders-Gommans (voorzitter Stichting Kies Techniek). moesten daarvoor bij beide bedrij ven zijn om het lichtje compleet te maken. Hierdoor was een goede door stroom al bijna gegarandeerd, wat de kinderen dus langs alle stands bracht. De Kinderjury deed het zelfde en maakte serieus werk van hun jurering. Net als de overige bezoekers waren zij zeer enthou siast over wat de bedrijven pre senteerden. De bekendmaking van hun juryrapport zal op 20 april plaatsvinden. Dat zelfde geldt ook voor de basisscholen uit Bergen, Wellerlooi en Oirlo. Met respec tievelijk 'Firebom', 'Frisbee' en 'Magie bank' zijn zij door de vakju- als prijswinnaars van de ontwerp wedstrijd. Hun kermisattracties met veel licht en bewegende delen maakten het de jury heel moeilijk om tot een uitslag te komen. Die is er uiteindelijk wel gekomen en de bekendmaking daarvan vindt eveneens op 20 april plaats. Over de preciese tijd worden de scholen nog nader geïnformeerd. De stempelkaart winnaars zijn al wel bekend (ook zij krijgen 20 april hun prijs uitge reikt): Daan Bruijsten (BS Petrus Banden) en Burak Unal (BS de Landweert). Tijdens de prijsuitrei king zullen ook de deelnemende bedrijven die een eigen prijsvraag hadden gehouden, hun prijswin naars in het zonnetje zetten. bezoek onze site: www.gunhoek.nl v I Oirlo- Venray tel. 0478-571800 MAKELAARDIJ Goederen- en dienstenveiling Het Venrays Mannenkoor houdt op zondag 2 april in De Witte Hoeve in Venray voor de tweede maal een goederen- en diensten veiling. De opbrengst van de vei ling komt ten goede aan het 100- jarig bestaansjubileum van het Venray's Mannenkoor, dat in 2010 met tal van activiteiten gevierd gaat worden. De goede ren en diensten zijn deze dag te bezichtigen vanaf 12.00 uur. De veiling start om 13-30 uur. Naast het aanbieden van diverse kavels kan men deelnemen aan het kofferspel. Veilingmeesters zijn Mathieu Emons, Piet Cöp en Bert Janssen. Voor de kinderen zijn er tal van activiteiten, waaronder tekenen en schilderen, grimeren, spellen spelen en er kan naar films worden gekeken. Tevens wordt er een kleurwedstrijd gehouden. Alle kinderen die aan de wedstrijd hebben deelgeno men ontvangen een prijs. Voor de beste tekeningen worden extra prijzen beschikbaar gesteld. Puppynest op maat Dierenkliniek Horst beschikt als één van de eerste Nederlandse dierenklinieken over het Immu lite(r)systeem. Deze geavanceer de (humane) apparatuur wordt gebruikt om het progesteronge- halte in het bloed van teven te bepalen. Met een serie progesteronbepa- lingen is het juiste dekmoment van de teef nauwkeurig te bepa len en kan in principe worden volstaan met één dekking of inse minatie. Met de Immulite(r) kan door screening van het sperma van de reu en het bloed van de teef nu ook eenvoudigweg de wens van de fokker voor een bepaald geslacht van de pups worden ingewilligd. Ook de keuze voor het aantal pups is aan de eigenaar van de teef. Deze methode werkt uitsluitend bij kunstmatige inseminatie en kan vooralsnog niet meer dan negen pups garanderen. Demonstraties van de appara tuur en de methode worden op zaterdag 1 april in de Dierenkliniek in Horst gegeven. Graag vooraf aanmelden via tel. (077)3982169 of www.vooralle- dierenhetbeste.nl. U als goede ondernemer beseft dat uw onderneming mede is bestaat uit goed personeel dat bij tijd en wijlen een stapje extra voor u wil doen. Om deze inspanningen van uw (voltallige) personeel na een periode van extra (werk)druk aanvullend te belonen, geeft u zo nu en dan een (in uw ogen onbelast) aardigheidje. Bij deze aardigheidjes gaat het nogal eens mis. Een voorbeeld hiervan is de verstrekking van (werk)kleding. Veel onderne mers zijn in de veronderstelling dat de verstrekte kleding (on belaste) werkkleding is, mits er op het kledingstuk bedrijfs- logo('s) zijn vermeld van tenminste 70cm2. Immers deze 70 em2 is letterlijk genoemd in de uitvoeringsregeling van de Wet Loonbelasting. Niets is minder waar de uitvoeringsre- gel is een nadere uitwerking van de Wet Loonbelasting. In de Wet zelf staat genoemd dat verstrekkingen (bijv. werkkle ding) onbelast zijn, voorzover zij geacht worden ter voorko ming van kosten voor een behoorlijke vervulling van de dienstbetrekking. Dit kan leiden tot vreemde uitkomsten. Een voorbeeld ter verduidelijking: U hebt een schildersbedrijf met 30 schilders in dienst en 5 per soneelsleden op kantoor. U geeft alle 35 medewerkers een bodywarmer met een bedrijfs logo van meer dan 70 cm2. Voor de 30 schilders kunnen deze bodywarmers aangemerkt worden als een onbelaste verstrekking van werkkleding. Zij zullen deze vaak gebruiken in de uitoefening van hun functie als schilder en daarom kan dit als werkkleding worden aangemerkt. Voor de 5 personeelsleden op kantoor is de bodywarmer op geen enkele wijze noodzakelijk voor het vervullen van hun functie, ook het prachtige bedrijfslogo van meer dan 70 cm2 maakt van deze bodywar mer nog geen werkkleding. Bij deze 5 werknemers zal de body warmer tot het loon in natura moeten worden gerekend. Ik denk persoonlijk dat u in deze situatie u uw 5 personeels leden op kantoor niet echt blij maakt met deze bodywarmer. U zou er nog voor kunnen kiezen om ook de loonheffing van deze bodywarmer voor uw rekening te nemen, maar dit worden dan relatief dure bodywarmers. Deze rompslomp had u vast niet bedoeld bij de verstrekking van een aardigheidje. Laat u daarom van te voren goed informeren als u (onbelaste) verstrek kingen/vergoedingen aan uw personeel doet. Mario Langeveld CONTOUR Tweeling Mia en Annie viert feest Op 22 maart 1926 werden het tweede en derde kind van de familie Groetelaars van de Mariahoeve in Veulen vlak achter elkaar geboren. Een tweeling dus, twee meisjes genaamd Mia en Annie en na hen zouden nog acht broers en zussen volgen. De tweeling is nu dus 80 jaar en de 'jong ste' van het duo, Mia, woont in Venray, haar zus Annie in België. 'P.S. Tweelingzus Annie is ook op het feest aanwezig' staat er onderaan de uitnodiging voor het feest die Mia Claessens, geboren Groetelaars, aan familie en vrien den rondstuurde. En dat is ook logisch voor haar, want, zoals ze zelf zegt: "Je hebt altijd wel iets met elkaar als tweeling." Dat blijkt soms als ze weer bij elkaar op bezoek gaan en ze dezelfde kleding gekocht blijken te heb ben. Jong zijn op een boerderij bete kent dat er altijd heel veel te doen is en als je een vader hebt die heel creatief is met onder andere het bouwen van speelgoed, dan is die jeugd ook heel prettig. In april 1932 ging de tweeling naar de lagere school, maar leuke grap pen met verwisseling ging niet omdat Mia en Annie een twee- eiige tweeling zijn. Vla voor de komst van deze twee zussen had het dorp net een eigen lagere school gekregen. Na de lagere school ging Annie naar de 'naai school' en Mia naar de 'huishoud school', helaas duurde dat niet lang. "We waren veertien jaar, toen de oorlog begon", vertelt Mia, "dan zit er een gat in je leven, want je zat overal ver van weg en dus was er even gewoon niks." Zoals vele gezinnen raakte ook de familie Groetelaars bij het oorlogs geweld betrokken. De boerderij werd door granaten getroffen en vloog in de brand, de familie zat tien dagen met twaalf man in een hele kleine schuilhut onder de grond. "Ons huis zat midden in de vuurli nie", herinnert Mia zich, "de Engelsen zaten in Erica, bij ons de Duitsers en je ziet als kind dat ze met geweren op elkaar schieten. Dat was wel een beetje eng." Na de oorlog begon het leven voor de 18-jarige tweeling pas 'echt'. De jongedames gingen samen op stap naar de kermis en het carnaval, "Dat hielden we goed bij en we hadden dan heel veel plezier." Annie was na de naaischool bij de zusters in Meterik coupeuse geworden en werkte onder andere in een naai-atelier in Venray. Mia ging op de boerderij meewerken: "Daar was altijd veel te doen en ik heb er nooit spijt van gehad." Zus Annie werkte ook af en toe in België en kwam daar een aardige jongen, uit België, tegen. Daar trouwde ze in 1955 mee, Claes was zijn achternaam. Toeval of niet, in I960 trouwde Mia met iemand uit Ysselsteyn, en diens achternaam was Claessens. Hoezo, tweelingen? DIEPVRIESHUIS "Ik ging altijd bij mijn zus hel pen als daar een kind geboren werd", vertelt Mia Groetelaars, "dan bleef ik een paar weken als kraamhulp, en met zes kinderen ben ik er wel een tijdje geweest. Je had altijd een speciale band, als kind trok je altijd partij voor elkaar, later hielp je elkaar." Mia heeft zelf drie dochters gekregen, van wie er een met tien maanden is overleden. De Belgische tak telt drie kleinkinderen, de Limburgse tak inmiddels vijf. Mia's man was eerst landbouwer, later stapten ze over op het kweken van cham pions. Toen dat niet meer ging vanwege de gezondheid werd weer samen het Diepvrieshuis Ysselsteyn opgebouwd. Mia: "Die hallen stonden leeg en ik vond dat we er wat mee moesten doen. Later heeft mijn dochter het bedrijf overgenomen." Op de dag van tachtigste ver jaardag gaat het weer net als elk jaar, kijken wie als eerste de ander belt. "Kleine flauwekulletjes, die zijn het leukst", lacht Mia. Ze gaat nog regelmatig bij haar zus Annie op bezoek en is verder nog actief met yoga, gym en volksdansen. Zus Annie heeft altijd in koren gezongen. Mia: "We zijn keiblij dat we samen 160 zijn geworden. Annie viert geen feest omdat ze vorig jaar hun gouden bruiloft hebben gehad. Dus nu vier ik het groot, ik wil er op 2 april samen met Annie een gezellig feest van maken." Donderdag 30 maart 2006 - Pagina 7 Ingezonden mededeling "Blij dat ik weer iets kan betekenen voor de regio" SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Accountants en belastingadviseurs Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden "We zijn samen 160 geworden"

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7