Huiselijk geweld baart zorgen Jubilarissen FNV Bouw 2000 euro voor 't Ukkenest Leunen Walkro Blitterswijck in top tien Interculturele week op de Foekepot m m±'-m Flyers Niets! Laat u inspireren... PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers tl PEEL EN MAAS I I e ma) PEEL EN MAAS 2* PEEL EN MAAS Donderdag 30 maart 2006 - Pagina 5 Politie tevreden over 2005 Binnen het driehoeksover leg, waarin het Openbaar Ministerie, de politie van het district Venray en de burge meesters van de betrokken gemeenten vertegenwoordigd zijn, is men zeer tevreden over het functioneren in 2005. Tal van doelstellingen werden gehaald. Toch zijn er nog pun ten van zorg, zoals de toename van het aantal woninginbra ken en de geweldsgerelateerde delicten. De toename van het aantal woninginbraken was enorm. In 2004 werden nog 371 inbraken gemeld, in 2005 waren dat er maar liefst 553- In dat verband zijn in 2005 32 verdachten aange houden van wie er veertien geza menlijk een bende vormden die verantwoordelijk wordt geacht voor meer dan 80 zaken. Volgens Ronald Verheggen, districtschef, is er bij die inbraken bijna altijd sprake van seriematige activitei ten. "Wij hebben vorig jaar onze inspanningen geïntensiveerd toen wij een forse stijging constateer den. Dat heeft onder meer geleid tot de aanhouding van die groep van veertien." In totaal werd 21,3% van de zaken opgehelderd. Volgens Verheggen is het niveau van 2006 tot nu toe ongeveer gelijk aan 2004. Waals benadrukt dat het bij de bende ging om twaalf autocht one en twee allochtone crimine len. "Vaak wordt al snel gezegd dat het allochtonen zijn die daar verantwoordelijk voor zijn, maar het merendeel is van autochtone afkomst." Meer zorgen baart de toename van de geweldsgerela teerde delicten. Het aantal steeg in 2005 van 515 naar 568. "Vooral het aantal zaken van huiselijk geweld heeft onze aandacht", aldus Waals. In het district Venray waren dat in 2005 133 gevallen, wat bijna een verdubbeling bete kent. Volgens de burgemeester is de stijging deels toe te schrijven aan de verhoogde aandacht die de politie, gemeenten en zorginstel lingen aan dit delict geven. Dat heeft volgens hem geleid tot een grotere bereidheid tot aangifte. "Toch spreken we hier over onge veer 20% van het werkelijk aantal gevallen. Het is een schrijnend probleem, zeker omdat die zaken pas vaak na een jarenlange terrori- satie binnen het gezin naar buiten komen." TEVREDENHEID Maar er heerst vooral tevreden heid. "De doelstellingen van 2005 zijn in meer of mindere mate gerealiseerd. Niet alleen door de inzet van de politie, maar vooral ook door de samenwerking met diverse partners zoals gemeenten en zorginstellingen. Ook het gebiedsgericht werken heeft daar aan zijn steentje bijgedragen. We werken momenteel met een jong team dat veel met netwerken bezig is om relaties te verbeteren en zo de veiligheid te versterken", weet Waals. Tevreden was men bijvoor beeld over het feit dat de politie in 79% van de gevallen binnen een tijdsbestek van 15 minuten aanwezig was bij zogenoemde hogeprioriteitmeldingen. "Onze doelstelling was 75%. Dat hebben we dus ruimschoots gehaald." Volgens districtschef Verheggen was de politie bij de overige gevallen eveneens binnen 15 minuten ter plekke, alleen werd dat op dat moment niet gemeld bij de meldkamer. "In een aantal gevallen is de situatie dusdanig dat dat vergeten wordt. En met die melding kunnen we vaststel len hoe snel de politie ter plekke is." JEUGDGROEPEN In Noord-Limburg wordt met name in de jeugd geïnvesteerd. Jeugdgroepen zijn onderverdeeld in de categorieën hinderlijk, over lastgevend en crimineel. Het aan tal jeugdgroepen dat in een van deze categorieën valt, is in 2005 teruggebracht tot twee. Zo is in 2005 een criminele jeugdgroep aangepakt. Met groepen uit de overige categorieën wordt, in samenwerking met gemeente en jeugdzorg, contact gezocht om de overlast zoveel mogelijk in te dammen. Bij het jeugdbeleid wor den verder ook onderwijsinstellin gen betrokken. Het politiespreek uur op het Raayland College is daar een voorbeeld van, evenals de schoolagent die op school zichtbaar aanwezig is. Wat betreft de verkeersveilig heid is de situatie in het district redelijk stabiel. "Toch is elk dode lijk verkeersslachtoffer er een te veel", aldus Ronald Verheggen. "De boodschap bij verkeerscon troles is daarom niet burgertje pesten, maar beïnvloeding van het verkeersgedrag om het aantal letsels terug te dringen. Daarom is een controle op het dragen van een helm, de gordel, het houden van afstand, alcohol en snelheid belangrijk." HOGE WERKDRUK Volgens burgemeester Waals is er binnen het district sprake van een hoge werkdruk. "De zaken die zich aandienen zijn vaak arbeidsintensief en van invloed op de hoeveelheid blauw op straat", legt Waals uit. "Blauw is er altijd wel maar op sommige momenten is dat minder omdat andere zaken prioriteit krijgen." Als triest voorbeeld noemt Waals de moord in Landweert. Een target die niet gehaald werd is om binnen het perso neelsbestand 5% minderheden in dienst te hebben. "Ik betreur dat want dat is belangrijk als het gaat om de contacten met minderhe- dengroepen", aldus Waals. "Zo worden ook de Polen in deze regio een steeds grotere groep minderheden." Waals schat dat er in deze regio 2500 tot 3000 Polen aanwezig zijn. Vorige week nog stelde Waals nog dat het aanstel len van Poolse agenten - of agen ten die Pools spreken - wenselijk zou zijn. Wat hij niet wist is dat drie agenten van de basiseenheid Horst inmiddels een basiscursus Pools achter de rug hebben en dat er ook contacten zijn met de poli tie in Polen als het gaat om crimi nele activiteiten waar Polen bij betrokken zijn. "Voor 2006 willen we nog meer gaan doen wat de burger wil. Bovendien willen we de burger blijven betrekken bij ons werk. Met elke persoon die iets meldt bij de politie, zal contact worden opgenomen om aan te geven wat we met die melding hebben gedaan. Dat is voor ons belang rijk, want het is zaak dat mensen blijven bellen als ze iets onregel matigs constateren. Dat gebeurt alleen als ze ook het gevoel heb ben dat er iets mee gebeurt." Voor 2006 is ook het groene goud (wiedteelt) een speerpunt. "Dat pakken we samen met de belastingdienst, woningstichting, provincie en LLTB aan", zegt Waals. Vooral de samenwerking met de LLTB juicht de Venrayse burgervader toe. "Die instantie is heel actief in het preventieve tra ject." Daarnaast heeft de politie ook aandacht voor het criminele netwerk dat boven de wiedtelers opereert. FNV Bouw afdeling Venray heeft dinsdagavond tijdens de jaarvergadering de leden die Op de foto de jubilarissen van FNV Bouw. Dinsdagavond ontbraken enkele jubilarissen 25, 40, 50 en zelfs 60 jaar lid zijn gehuldigd. De jubilarissen werden toegesproken door vanwege ziekte en andere verplichtingen, voorzitter Carel Jeuken en districtbestuurder Hans Weijers. Oplichters aangehouden Met de arrestatie van drie jonge vrouwen uit Arnhem en Venray heeft de politie in januari een netwerk van oplichters zichtbaar gemaakt dat mogelijk landelijk opereert. De politie Limburg-Noord heeft het onderzoek uitgevoerd, samen met de financiële specialisten van het Interregionaal Bureau Geld- en Waardeverkeer (IBGW) Zuid Nederland. De vrouwen, 19 en 20 jaar uit Arnhem en 21 jaar uit Venray, gingen met valse loonstaten en arbeidscontracten naar ver schillende banken en sloten daar leningen af van tussen de 10.000 en 15.000 euro. Dat lukte enkele keren. Het geld dat zij enkele dagen later inden, moest afgedragen worden aan de leverancier van de valse loonstaten. De vrouwen kregen een vergoeding. Bij een bank in Midden-Limburg werden de overhandigde documenten niet ver trouwd en de politie geïnformeerd. Toen de 19-jarige vrouw uit Arnhem het afgesproken krediet wilde innen, werd zij door de politie aangehouden. De politie maakt zich vooral zorgen over de naïviteit van jonge vrouwen en waarschuwt hen dan ook zich niet met dergelij ke praktijken in te laten. Het drietal zal zich later voor de rechter moe ten verantwoorden. ,wW"' Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Geen prijs voor De Hoefslag Gemeenschapshuis De Hoefslag gaat niet met de prijs van het ministerie van VROM, bedoeld om energiebewust wonen en werken te stimule ren, aan de haal. Van de twin tig genomineerden gingen er vier door naar de finale. De Hoefslag zit er niet bij. De win naar wordt 26 april bekendge maakt. Donderdag reisden Bert Smets en Marc Spreeuwenberg van het bestuur van De Hoefslag af naar de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar een congres werd gehouden over duurzaam en energiezuinig bouwen. Van de circa 400 aanwezigen was De Hoefslag een vreemde eend in de bijt. Want de delegatie uit Veulen bevond zich tussen allerlei verte genwoordigers van gemeenten, zeer grote bouwconcerns en pro jectontwikkelaars. In Veulen is een nieuw gemeen schapshuis gebouwd. Door de inzet van de vele vrijwilligers werd 75.000 euro bespaard. Een deel van het geld werd gebruikt voor de aanschaf van een warmte pomp, waarmee De Hoefslag fors bezuinigt op energiekosten. "Het was een leuke dag, al was het maar voor de eer om genomi neerd te worden tussen al deze giganten", laat Mare Laagvliegoefening In het kader van de zogenoem de Forward Air Control- oefenin gen, Basic Windmill en Advanced Windmill, vinden binnenkort vliegactiviteiten plaats met militai re gevechtsvliegtuigen boven luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel. De deelnemende vliegtuigen zullen boven en rondom de lucht machtbasis op lage hoogte vlie gen en wel op de volgende tijden: Advanced Windmill woensdag 5 en donderdag 6 april van 10.00 tot 22.00 uur, Basic Windmill dinsdag 18, woensdag 19 en don derdag 20 april van 09-00 tot 15.00 uur en vrijdag 21 april van 09-00 tot 11.15 uur. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten niet vanaf en landen niet op De Peel. Deze oefening vindt plaats in het kader van de opleiding van de zogenoemde Forward Air Controllers, militairen van de Koninklijke Landmacht die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtbom menwerpers over de exacte loca tie van de aan te vallen gronddoe len. Wat gebeurt er als U niet adverteert Dorpsraden- overleg De Stichting Dorpsraden- overleg Venray houdt op maan dag 3 april vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agen da staan onder meer de organisa tie en werkwijze Raayland college en de herziening bestemmings plan buitengebied. Fonds Ouderenhulp Het nationale Fonds Ouderenhulp afdeling Venray start op dinsdag 4 april weer met de verkoop van zomerzegels en aanverwante artikelen in super markt Albert Heijn, de Plusmarkt in Landweert en de Cl000 in Veltum Ook in Ysselsteyn zijn vrijwilli gers actief om de zegels in plaatse lijke winkels te verkopen. Het fonds heeft als hoofddoel een steun te zijn voor hulpbehoeven de ouderen. De zegels zijn postze gels met een toeslag. Deze toeslag wordt aangewend om projecten ten behoeve van ouderen te finan cieren. In de gemeente Venray zijn in de afgelopen periode diver se donaties, variërend van 4.500 euro tot 10.000 euro door het afdelingsbestuur overhandigd. Zo was er een bedrag voor gemeen schapshuis De Hoefslag in Veulen, voor KBO in Leunen en Stichting De Hoender voor de aanschaf van voorzieningen voor ouderen. De zomerzegels hebben dit jaar afbeeldingen van het lees- plankie AAP, NOOT, MIES. b-, Mooi Functioneel High-tech Comfortabel Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com Schennispleger De politie heeft zaterdagavond een 24-jarige man uit Venray aan gehouden die op de Rouw- kuilenweg in Ysselsteyn aan twee meisjes van 14 en 15 jaar zijn geslachtsdeel had laten zien. In de nabijheid van de man stond een auto en aan de hand van het ken teken kwam de politie op het spoor van de verdachte die de schennispleging bekende. De man werd na verhoor weer in vrij heid gesteld. een abonnement waard Peuterspeelzaal 't Ukkenest in Leunen heeft na een subsidieaan vraag bij het Oranje Fonds een bedrag van 2.000 euro ontvangen. Dankzij deze bijdrage van het Oranje Fonds heeft 't Ukkenest de mogelijkheid om nieuw binnen- /buitenspeelgoed aan te schaffen. Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het ongeveer twin tig miljoen euro uit aan organisa ties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, par ticipatie, integratie en sociale vei ligheid en vermindert het sociale uitsluiting. Ronald Giessen, direc teur: "Het Oranje Fonds wil graag op een duurzame manier de socia le kant van de samenleving stimu leren. Onze bijdrage aan dit bij zondere project is daarvan een uitwerking. We verwachten dat, mede door onze steun, dit project succesvol zal zijn en de lokale samenleving leefbaarder maakt." Voor informatie over het Oranje Fonds kan men contact opnemen met Jonne Boesjes, woordvoerder via tel. (030)6564524. Evaluatie milieumeid- en klachtentelefoon: meer klachten in 2005 Het aantal milieuklachten dat in 2005 bij de milieuklach- tentelefoon van de provincie Limburg is binnengekomen is ten opzichte van 2004 toege nomen. De afgelopen jaren heeft de provincie steeds meer aandacht besteed aan de oor zaken en achtergronden van individuele milieuklachten. Dit heeft ertoe geleid dat het aantal klachten dat na verifica tie met zekerheid kon worden herleid naar de inrichting waarover werd geklaagd bijna 70% is in 2005. Dit is een stij ging van bijna 16% ten opzich te van 2004 (in 2004 was deze stijging 24% ten opzichte van 2003). In 2005 is het totaal aantal milieuklachten (1676) duidelijk gestegen ten opzichte van 2004 (1235). Deze toename is vooral te wijten aan de forse stijging van het aantal klachten over Componenta (de voormalige Globe) in Hoensbroek. Het per centage van de klachten dat met zekerheid kan worden toegewe zen aan de bedrijven waarover wordt geklaagd is ook toegeno men. Was dit percentage in 2003 en 2004 nog respectievelijk 30% en 54%, in 2005 bedroeg dit bijna 70%. Bedrijven die in 2005 behoren tot de klachten top 10*: u CP 5 6 7 8 9 10. Componenta Heerlen(Hoensbroek) Enci Maastricht Hodzelmans Kerkrade Ankersmit Maastricht Rubber Resource Maastricht Walkro Meerlo-Wanssum Sappi Maastricht Peeters Holding Maastricht MGG Tegelen Nuon Power Haelen u •2 u h s .SS a 439(1) 242 (2) 120 (3) 106 (4) 47 (5) 44(7) 39 (10) 40(9) 38 (12) 24 (16) g v G DO'S o 23 h 3 414(1) 183 (2) 42 (6) 104 (3) 40 (7) 44(5) 36 (9) 40 (7) 31 (10) 13 (16) u •O G 110(2) 18(4) 16(6) 30 (3) 15(7) 10 (10) 7(15) 10 (10) 18(4) Ontspanning en meditatie In Venray start op woensdag avond 5 april een cursus ontspan ning en meditatie. Tijdens de cur sus wordt gewerkt met losmaakoefeningen, ademoefenin- gen, meditatieve bewegingsoefe ningen en mantra's afkomstig uit Tibetaanse (yoga en meditatie) en westerse (biorelease) scholen. De oefeningen helen lichaam en geest en brengen hun energieën samen, zodat ze kalm en soepen kunnen functioneren. Het accent in de cursus ligt op stilte en medi tatie. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Men leert gevoelens, tijd, ruimte en aandacht geven. De oefenin gen brengen een innerlijke massa ge op gang. Lichaam, adem en geest ontspannen zich en de ener gie kan weer vrij stromen. Nieuwe keuzemogelijkheden ont staan en geleidelijk komt er meer plaats voor vreugde en lichtheid in het dagelijks leven. Wanneer men nieuw is, is het oefenen meer gericht op ontspannen en nieuwsgierig worden naar wat er precies gebeurd. Men ontwikkelt vertrouwen in het lichaam en in de natuurlijkheid. Wanneer men langer oefent raakt men diepere lagen van energie en gevoelens aan. Men leert luisteren naar de subtiele boodschappen van het lichaam, zodat blokkades worden ontdekt en losgelaten. De cursus wordt gegeven in De Gouden Leeuw (Sportcentrum Double Action) of (afhankelijk van het aantal deelnemers) bij Jan Houwen thuis aan de Koningskaars 24. Vanaf 5 april wordt de cursus op tien woens dagavonden van 19-45 tot 21.45 uur (niet op 3 mei) gehouden. Men heeft gemakkelijke kleding en een deken nodig. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Jan Houwen via tel. (0478)587364. Zie ook www.dorje.nl. Palmpasenstokken In het zaaltje van de Grote Kerk worden op zaterdag 8 april van 13-00 tot 16.00 uur palmpasen- stokken gemaakt. Wie zelf een houten kruisje heeft kan deze meenemen. Op zondag 9 april vanaf 11.00 uur zijn de kinderen van harte welkom in de kerk met hun eigengemaakte palmpasen- stok. Aanmelden voor deze gezel lige en creatieve middag kan bij Carla Swinkels via tel. (0478)584501, of pietcarla@wana- Hon nl Tot en met vrijdag 31 maart is er weer de jaarlijks terugkerende interculturele week op basis school De Foekepot in Venray. Alle groepen besteden dan aan dacht aan de verschillende cultu ren op de wereld en met name de verschillende culturele achter gronden van de kinderen uit de klas. Veel klassen zijn hier al afge lopen week aan begonnen en veel kinderen hebben al spullen van thuis meegebracht, die iets laten zien van hun cultuur. Als rode draad door de hele school hebben ze dit jaar een project van PLAN gekozen. Het heet Windkracht 10 en heeft als onderwerp rechten en plichten van kinderen in Nederland en in Afrika. De kinder rechten worden met name in de hogere groepen besproken. Ook het verschil tussen wat hier moet en mag en wat in Afrika zo wordt e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl ervaren. Uiteraard hebben ze in deze week ook de interculturele inloopavond. Die is donderdag 30 maart (vanavond) van 18.30 tot 19-30 uur. Alle ouders en kinde ren zijn hiervoor natuurlijk van harte uitgenodigd. De ouderraad organiseert deze avond. Heel veel ouders zijn bezig geweest om lek kere dingen te maken met recep ten uit Turkije, Marokko, Ghana, Congo en andere landen. Daarnaast zijn in alle groepen werkstukken te zien, die gemaakt zijn in de afgelopen weken. PLAN komt met twee vrijwilligers om iets meer over hun stichting te vertellen. Ghielen Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires if Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl SCK00KKCM, ac fcCYönttt strvmnt m tximrmtuhLKr www.rienvanmierlotuinen.nl RIEN «tl6 'nfernet Cornm Snreenwenhere weten 1 W i m d, COMFORTABEL WONEN anpak N V VAN MIERLO Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5