Van gotspe tot superplie Disco en dansen in 't Brugeind Zonnebloem Venray presenteert voorstelling Diva's in nood Goederen- en dienstenveiling A Stand-up comedy in OJC Gaellus Auteur van Schaduwkind in Literair Café Passi Flora TAXATIES Niets! TUINONTWERP, TUINAANLEG, TUINONDERHOUD frejctoCtnA üA^S- PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Eerste Venrays Voorjaarsdictee geslaagd "Het is een gotspe! "riep de uitgerangeerde protestzanger met het gesofistikeerde kne veltje en de paardenstaat pieus, nadat hij een acoliet met gettoblaster in de sacristie had geattrappeerd terwijl de jongeling de hals van een girandole als rempla^ant voor een elektrische gitaar liet fun geren en er de luchtspeelver- sie van "Knockin'on heaven's door" op playbackte. door Christ van den Munckhof Deze oorverdovende zin luidde maandagavond het eerste Venrays voorjaarsdictee in. Uw redacteur wist in deze zin maar liefst acht fouten te maken. Sommige onno dig, anderen onwetend want in deze en ook de andere zinnen die volgden, kwamen woorden voor die u en ik slechts een keer in ons leven tegen komen. Voor mij was dat maandagavond. Gelukkig was ik niet de enige met deze ervaring en mijn 42 fouten stemden ach teraf tot tevredenheid. Ik bevond me in de subtop. Zelfs de organi satie, waarover overigens geen wanklank, had zelf nog enkele foutjes in het dictee laten zitten. Zo ook in bovenstaande zin want geattrapeerd is volgens het "Groene boekje" toch echt met Het eerste Venrays Voorjaarsdictee was geen makkie. Terwijl Mathieu Emonts op de achtergrond de zinnen voordraagtzorgt Joep Krijnen van de schutterij ervoor dat niemand spiekt.... een "p". Maar dat terzijde. Ruim zestig kandidaten werden maandag avond door wethouder Emonts, die de zinnen voorlas, tot helden bestempeld. Hij had de zinnen van tevoren bestempeld en was blij dat hij ze mocht voorlezen en niet hoefde om te schrijven. Het thema was de St.-Petrus' Bandenkerk met al haar pracht en praal. Bovenstaande zin leidde bij tal van deelnemers meteen tot een diepe zucht. En er zouden er meer volgen. Bovendien hadden twintig deelnemers ook nog de uitdaging aangenomen om een aantal Venrayse woorden probe ren op te schrijven. Bijna drie kwartier later, met enigszins kramp in de vingers, was de klus geklaard en peilden de presenta toren de eerste reacties bij de deelnemers. Dat gebeurde aan de hand van een powerpointpresen- tatie waarbij een aantal woorden op luchtige wijze werden uitge legd. "Welk woord niet" was de reactie van Joost van der Weiden, een van de deelnemers, op de vraag welk woord hij foutloos geschreven had. "Het had iets minder religieus gemogen" stelde Gerard de Beijer als niet-katho- liek. De twaalfjarige Shani Mooijmans, leerling van groep 8 van De Landweert en de jongste deelnemer kon het maar allemaal moeilijk volgen. Toch was zij van mening dat het niet gemakkelijker hoefde, zeker niet voor de vol wassenen... Na de pauze volgde de presen tatie van de zinnen. Dat leidde regelmatig tot aangename discus sies. Moet "zijn" bijvoorbeeld met een hoofdletter als je het over de Schepper hebt. Moeten er streep jes tussen Onze Lieve Vrouw of niet. Een discussie waarbij ook de samenstellers van de zin tot de conclusie kwamen dat ook zij, ondanks al hun zorgvuldigheid, niet feilloos zijn. En dan vervolgens de prijsuit reiking, waarbij de prijzen beschikbaar waren gesteld door boekhandel Van den Munckhof. Tot haar eigen verrassing mocht Nicole Coenen de derde prijs, een bureauversie van het "Groene boekje", in ontvangst nemen. Dertig fouten had de jury in haar dictee ontdekt. Twee fouten min der had Gerda de Beijer die de uit gebreide versie van het boekje kreeg. De winnaar stak er met kop en schouders bovenuit. Piet van Genugten, docent (geen Nederlands) aan het Raayland College. Vooraf werd hem gevraagd hoeveel fouten hij dacht te hebben. "Tijdens de presentatie van de zinnen heb ik er 15 ont dekt maar daar kunnen er vier af' aldus een zelfverzekerde Van Genugten, die daarmee refereer de aan enkele foutjes van de samenstellers. Het waren er voor de jury zestien. De winnaar was kort in zijn commentaar. "Ik train al 15 jaar door mee te doen aan het nationaal dictee en leer daar bij van mijn fouten" Hij mocht uit handen van de organisatie de Dikke van Dale in ontvangst nemen. En alsof het een echt eindexamen betrof werd na afloop door tal van deelnemers de schriftjes met elkaar vergeleken om te kijken wie wat fout heeft gemaakt en waarom. Met tal van leuke reacties. Neem Piet Cöp, voormalig rector van het zieken huis. Hij werd geacht een voor sprong te hebben maar moest het toch met vijftig fouten doen. "Het ging af en toe te snel waardoor ik komma's en punten vergat" aldus Cöp. Hariëtte Koopmans zal komende weken nog menigmaal van dochter Marieke moeten horen dat zij minder fouten had dan haar moeder. En hoe het met het Venrays zit? Zoals verwacht was het Ad van Zwol, "leerling" van Frits Linssen, de samensteller van het Venrays woordenboek, die met vijf fouten de winnaar werd. De overige 19 moedigen, waaronder ook ik, volgden op verre afstand. Zelf had ik er 23 fout, maar ja, als geboren en getogen Venraynaar prefereer ik toch het fonetisch Venrays boven de Veldeke spelling die zelfs voor mijn 87-jarige schoon moeder die hier toch haar leven lang heeft gewoond, niet te spel len valt. Daarmee kwam een einde aan het eerste Venrays voorjaarsdic tee. Voor herhaling vatbaar? Absoluut! Voor verbetering vat baar? Eveneens, dat vinden ook de samenstellers, die tevreden terugkijken en maandagavond al een informele evaluatie achter de rug hadden. Kortom, ook in 2007 mag het weer lente worden of motte we zegge "vurjaor". Sport- en feestzalencomplex 't Brugeind gaat op zaterdag 25 maart en zaterdag 22 april terug in de tijd. In de grote zaal staan komende zaterdag de discojaren zeventig en tach tig centraal. De bezoekers kunnen genieten van de muziek van discotheek Flash uit Ysselsteyn. De entree voor deze disco, die om 21.00 uur begint, bedraagt drie euro. Op zaterdag 22 april staat een ouderwetse dansavond op het programma. Na het succes van vorig jaar kunnen dansliefhebbers in 't Brugeind wederom hun hart ophalen. Net als pakweg dertig jaar geleden, toen 't Brugeind in de wijde omtrek bekendheid genoot als dé dansplek. "Ook nu kunnen de mensen vast dansen op de bijvoorbeeld de tango en de wals", zegt Twan Kleeven van 't Brugeind. "We hopen dat de tij den van vroeger weer herleven en dat deze ouderwetse dansavond net zoveel publiek trekt als vorig jaar. Toen kregen we na afloop erg veel positieve reacties. Om die reden hebben we besloten om de avond onder de titel 'Wij gaan weer naar Meerlo' ook dit jaar weer te organiseren." De dansavond staat in het teken van de jaren jaren zestig en zeven tig. De voorverkoop start op 1 april en de entree bedraagt drie euro. GERTJAN REIJNDERS 06-20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Het organisatiecomité van de Zonnebloem regio Venray presenteert in samenwerking met de Nationale Vereniging de Zonnebloem en Esther Bronkhorst Events de mati neevoorstelling Diva 's in nood, die speciaal voor de Zonnebloem is gecompo neerd. Rasartiesten als Gemma van Eek, Maggie McNeal, Marga Bult en Wim Rijken spelen de hoof drollen. Voor de vrijwilligers van de Zonnebloem en zieke en gehandicapte inwoners uit Venray en Peel en Maas (Horst) zal deze show op dinsdag 4 april te zien zijn in de Venrayse Schouwburg. Aanvang 14.00. Diva 's in nood is een middag- vullende, speciaal voor de Zonnebloem geschreven theater show, die tot en met 10 juni 2006 langs 73 Nederlandse podia trekt. Een exclusieve tournee voor ruim dertigduizend mensen, die als gevolg van een lichamelijke han dicap, ziekte of gevorderde leef tijd fysieke beperkingen hebben. In het bruisende programma valt niet alleen veel te lachen. Het publiek wordt ruimschoots getrakteerd op een groot aantal nummers met een hoog meezing- gehalte, zoals 'Terug naar de kust' en 'Ik zie een ster'. Diva 's in nood vertelt het ver- In navolging van de succes volle eerste goederen- en dien stenveiling houdt het Venray's Mannenkoor op zondag 2 april de tweede goederen- en dienstenveiling in de Witte Hoeve in Venray. De opbrengst komt geheel ten goede komen aan het 100-jarig bestaansjubileum van het Venray 's Mannenkoor, dat in het jaar 2010 met tal van activiteiten op feestelijke wijze gevierd gaat worden. De goederen en diensten zijn te bezichtigen vanaf 12.00 uur. De veiling start om 13-30 uur. Naast het aanbieden van diverse kavels kan men deelne men aan het zogeheten koffer- spel. Veilingmeesters zijn Mathieu Emons, Piet Cöp en Bert Janssen. Voor de kinderen zijn er tal van activiteiten, waaronder tekenen en schilderen, grimeren, spellen spelen en kan er naar diverse films worden gekeken. Tevens kunnen de kinderen deelnemen aan een kleurwedstrijd. Alle kin deren die aan de wedstrijd heb ben deelgenomen ontvangen een prijs. Voor de beste tekeningen worden extra prijzen beschikbaar gesteld. Voor meer informatie of het aanbieden van goederen en/of diensten kan men contact opne men met Marcel Tonen via tel. (0478)546671 of Wilbert de Bruyni via tel. (0478)542212. Informatie over het Venray's Mannenkoor staat op www.ven- ray.net/vmk/. haal van drie zangeressen tijdens hun voorbereidingen voor het éénmalige concert in Amerika. Achter de glitter en glamour schuilt een jachtig artiestenbe- staan: van lief tot leed, van kame raadschap tot jaloezie. De Zonnebloem is met 37.000 vrij willigers de grootste vrijwilligers organisatie van Nederland. Persoonlijke aandacht en moge lijkheden om er op uit te trekken staan centraal bij de Zonnebloem. Door middel van huisbezoek, aan gepaste vakanties, excursies en evenementen wil zij bijdragen aan de kwaliteit van het leven van mensen met een fysieke beper king door ziekte, leeftijd of handi cap. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met:Wim Baken, tel 0478 583504 voor Venray en met Jan van Lipzig, tel 0478 691454 voor Peel en Maas. MAKELAARDIJ (zaterdag en zondag) Verwen uw vriend, vriendin, partner of uzelf met een korting van op een 2e paar schoenen, laarzen en/of tas (geldig op de hele voorjaarscollectie) Primeur in Tienray Zondag 26 maart staat OJC Gaellus in Tienray in het teken van stand-up comedy. In samenwerking met de 123 comedyclub zal de show 'A world of comedy 'uitgevoerd worden. In deze 80 minuten durende show zullen drie comedians een act uitvoeren. Een van de comedians is Bert Gabriëls. Bert is een man die zich door het leven sleept en niet in echte liefde gelooft. Bert is dus niet meteen meteen een fuifnum mer. Maar hij heeft een heel vreemd effect op zijn publiek. Hoe moedelozer hij zich gedraagt, hoe vrolijker het publiek wordt. Bert was in 2004 finalist Culture Comedy Award en het Stand-up Concours van het Amsterdams Kleinkunst Festival en winnaar van de allereerste 123 Comedy Award. Dit jaar speelde hij de fina le van het Deltion Cabaretfestival, werd hij uitgenodigd op het pre stigieuze Humorologie Festival in Marke en was hij ook meermaals te zien in De Bovenste Plank op Eén. Sinds vorig jaar is hij ook regelmatig te horen op VRT Radio 2. Tim Foncke is de volgende artiest. Hij begint zijn voorstelling 'Credibility Nul' met een gezicht tot op de grond en eindigt met een glimlach die ontroering is. Daartussen zit harde stand-up comedy, hilarische stilte en bloe derige zang en dans. Terwijl de gemiddelde komiek daar meteen na de geboorte mee ophoudt, springt Tim Foncke tijdens zijn optreden voortdurend naakt uit een taart. Foncke combineert de 'pijnlijkheden uit zijn jeugd met de pony's uit zijn latere leven' Tim was finalist van de 123 Comedy Award 2004, de Lunatic Comedy Award 2004 en het Griffioen Cabaret Festival 2005. Hij won de prestigieuze Nachttalent Comedy Cup 2005. Daarna is Bert Koster aan de beurt. Bert heeft zich ontwikkeld tot een meester in zijn genre. Immer vergezeld van een grote pot bier en een dikke sigaar toont hij zijn geheel eigen kijk op de wereld. Bert vertelt over getuigen van Jehova, daklozen en wat je moet doen om werkloos te blij ven. Bert is net zoiets als Napels. Je moet het gewoon een keer gezien hebben! Bert haalde in 1996 de finale van het Leids Cabaretfestival. Sindsdien speelt hij met veel suc ces in Vlaanderen en Nederland, is hij een graag geziene gast op festivals (Crossing Boarders, Humorologie Festival) en schitter de hij al meermaals op TV o.a in The Comedy Factory op NPS. OJC Gaellus is om 18.00 uur geopend, de show begint om 19-00 uur De entree bedraagt 5 euro. Victor Elf ring interviewt P.F. Thomése P.F. Thomése, auteur van de veelgelezen roman Het scha duwkind, is zondag 26 maart te gast in Literair Café Venray- regio. Neerlandicus Victor Elfring interviewt de auteur vanaf 11.30 uur in het Theehuis, Odapark in Venray. De entree kost 8 euro, dona teurs van het Literair Café Venray-regio betalen 6 euro. P.F. (Peter Frans) Thomése publiceerde in 1986 een kort ver haal in het tijdschrift De Revisor. Dit verhaal maakte later deel uit van zijn eerste boek, de novellen- bundel Zuidland (1990). In alle drie de historische novellen zien de hoofdpersonen het nutteloze en overbodige van hun leven in. Dit debuut werd in 1991 bekroond met de AKO Literatuurprijs. Thomése werkte indertijd bij het weekblad De Tijd, leverde bijdragen aan NRC Handelsblad en schreef hij columns voor regionale dagbla den en Vrij Nederland. Sinds 1998 is hij redacteur van het literaire tijdschrift De Revisor. Hij woont in Haarlem. De bekroning werkte enigszins verlammend en de roman Heldenjaren (1994) liet dan ook een tijd op zich wachten. Het jonge hoofdpersonage in dit boek, Herman Visch, meent dat hij is voorbestemd tot een groots en weergaloos leven. Aan deze op niets gebaseerde verwachting ont leent hij een merkwaardige zeker heid, die hem ertoe brengt conse quenties te ontlopen en zich zo veel mogelijk afzijdig te houden. Thomése zelf: "Heldenjaren gaat over hoogmoed en lulligheid, over de soevereiniteit van de onbeperkte mogelijkheden en de angst de hoop te verliezen; het gaat over zich terugtrekken wegens vermoedens van falen en over de weerzin tegen het prakti sche en het heden. Het gaat, zie ik nu, over mijzelf." De historische roman Het zesde bedrijf uit 1999 gaat over het leven van Etta Palm alias barones P.F. Thoméseauteur van de veelgelezen roman Het schaduw kindis zondag 26 maart te gast in Literair Café Venray-regio. Foto: Thomas Houben. d'Aelders (1743-1799), een verge ten heldin uit onze geschiedenis. Ze groeide op in een bescheiden milieu in Groningen, trouwde, scheidde, zocht en vond het avon tuur waarin ze carrière maakte als maitresse in de hofkringen van Versailles. Haar moment breekt aan tijdens de Franse Revolutie. Meegesleept door de nieuwe geest die in Parijs gaat heersen, begint Etta gretig aan een tweede leven. Ze stort zich in de politiek, richt een feministische club op ter verdediging van de vrouwen rechten en wordt onderwijl ver liefd op de twintig jaar jongere jakobijnse volksvertegenwoordi ger Claude Basire. Tegelijkertijd raakt ze als geheim informante van de raadpensionaris betrokken bij de internationale politiek, Wat gebeurt er als U niet adverteert waar ze zich al snel ontpopt tot dubbelspionne in het diplomatie ke verkeer tussen het nieuwe Frankrijk, de Nederlandse Republiek en het militante Pruisen. Totdat de oorlog uit breekt, die aan alle mogelijkhe den een einde maakt. Juist dan, als haar rol lijkt te zijn uitge speeld, vindt Etta haar ware mis sie. In 2003 verscheen de autobio grafische roman Schaduwkind. Aanleiding voor dit boek was het overlijden van Thoméses dochter tje. Joost Zwagerman schreef over deze roman: "Schaduwkind ont stijgt het aangrijpende en hartver scheurende: het geeft vorm aan het onduldbare, onaanvaardbare." Het boek werd in 2004 genomi neerd voor de NS Publieksprijs. De rechten van Schaduwkind werden aan een groot aantal bui tenlandse uitgeverijen verkocht. Daarna verscheen Greatest Hits (2004), verhalen over reizen, vooral in Amerika, die geïnspi reerd werden door een (vaak muzikale) herinnering. In 2005 verscheen Izak, een waargebeur de geschiedenis die de gedaante aanneemt van een Ambonees sprookje. Het boek speelt zich af op Oost-Java, ten tijde van de Japanse omverwerping van het Nederlands-Indische koloniaal gezag en kort erna, in de chaos van de Indonesische onafhanke lijkheidsstrijd. Izak, een kleine Ambonees, droomt er midden in deze gebeurtenissen van om pia nist te worden. JONG PIANOTALENT De bijeenkomst met P.F. Thomése wordt muzikaal omlijst door Floor van der Giessen. De zeventienjarige Venrayse pianiste was onlangs succesvol deelneem ster aan het Prinses Christina Concours voor talentvolle jeugdi ge musici in Den Bosch. Zij volgt haar muzieklessen aan het Kunstencentrum in Venray. Floor speelt niet alleen piano maar zingt eveneens en speelt daarnaast hobo. Donderdag 23 maart 2006 - Pagina 7 HOVENIERS SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 15% CAPRETTO De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7