Kies Techniek25 maart 2006/ f 0 - 16 uur Plezier met Techniek, Techniek met Plezier MMI... Specialisatie als voorwaarde voor excellentie NTS Hermus... One Stop-shopping voor plaatwerk-plus producten Kies Techniek 2006 aan de Smakterweg 60 (MMI) en Metaalweg 12 (Hermus! 25 maart 2006 van 10.00 tot 16.00 u. PEEL EN MAAS Donderdag 23 maart 2006 - Pagina 31 Zaterdag 25 maart 2006 is het er weer: de manifestatie Kies Techniek! Kies Techniek is al jaren een begrip in Venray en omstreken en kan ieder jaar weer bogen op een brede belangstelling vanuit de basisschooljeugd. Begonnen als manifestatie om het imago van de technische beroepen te verbeteren is het door de jaren heen uitgegroeid tot een breed gedragen evenement. Niet alleen de technische bedrijven uit de regio Venray zijn betrokken geraakt, maar ook de technische brancheorganisaties en natuurlijk de (basis-)scholen uit de regio. Het gevolg is een manifestatie op de zaterdag waar vele bedrijven zich presenteren middels stands en leuke doe-activiteiten, maar ook de Doe Dagen op de donderdag en vrijdag voorafgaand. Tijdens die Doe Dagen komen ruim 1.200 leerlingen uit de groepen 8 van ruim 50 basisscholen naar Venray om zich daar de beginselen van bijvoorbeeld de bouw en timmertechniek eigen te maken. En de meeste basisscholen zijn al enkele maanden bezig met de traditionele ontwerpwedstrijd. Aangezien het motto dit jaar 'Plezier met techniek, techniek met plezier' is, maakten zij dit jaar een kermisattractie. De resultaten zijn zaterdag 25 maart te zien tijdens Kies Techniek. Zoals gezegd, Kies Techniek is een breed samenwerkingsverband, leder jaar is bijvoorbeeld een locatie nodig, waar de deelnemende bedrijven (zie op de linkerpagina) zich kunnen presenteren. Hiervoor zijn dit jaar de gastbedrijven NTS Hermus BV en MMI BV bereid gevonden. Zij stellen geheel kosteloos hun bedrijfsruimte een dag lang ter beschikking en wij willen hen graag aan u voorstellen. Kies Techniek, een goed initiatief NTS Hermus doet graag mee aan Kies Techniek. Beune: "Het is een uitgelezen mogelijkheid voor jongeren om kennis te maken met techniek. Ook voor ons wordt het steeds moeilijker goed geschoold personeel te vinden en dan moet je dus proberen mensen op een jonge leeftijd voor techniek te interesseren. Jongeren hebben vaak wel interesse in techniek, maar dat is dan meestal de informatietechnologie en dergelijke. Het is dus belangrijk dat we ze kunnen interesseren om vakman te worden, die een mooi product in elkaar kan zetten. Dat is juist het mooie aan techniek: je ziet werkelijk het resultaat van wat je gedaan hebt." Ook het imago van de techniek is voor Beune een punt van zorg. "Veel mensen denken nog steeds dat werken in de techniek vies en stoffig is, maar dat is allang niet meer zo. Bij ons moet veel assemblagewerk zelfs in een schone ruimte gedaan worden, daar is niets vies of stoffigs aan. Ik denk dan ook dat we als metaalverwerkende industrie (nog steeds één van de grootste werkgevers in West-Europa) moeten laten zien, dat dit aantrekkelijk werk is. Kies Techniek is wat dat betreft een gelegenheid die we ons te baat moeten nemen." Grotere rol bedrijven in technische opleiding Waarom Kies Techniek? "MMI is al een keer eerder gastbedrijf NTS Hermus is een leverancier van vooral samengestelde producten gebaseerd op nauwkeurig plaatwerk (dunne plaat tot 3mm). Het bedrijf maakt onderdeel uit van de NTS Groep, een groep bedrijven die verschillende capaciteiten in zich herbergen: mechatronica, engineering, machining, sheet metal (o.a. Hermus) en surface treatment. Vandaar dat NTS Hermus vanuitzijn eigen specialisme complete productsamenstellingen kan leveren: one stop-shopping voor plaatwerk-plus! Toegevoegde waarde voor de klant NTS Hermus werd opgericht in 1 949 als producent van kluizen. Door de jaren heen werden de werkzaamheden steeds specialistischer op het gebied van plaatwerkproducten. Dunne plaat tot 4mm verwerkt NTS Hermus middels pons-laser machines (o.a Trumpf 6000). Daarnaast beschikt Hermus over machines die het plaatwerk in vrijwel elke gewenste vorm zetten, waarna het veelal gelast wordt en een oppervlaktebehandeling krijgt. Maar daar houdt het niet op. Bart Beune, Managing Director: "Onze toegevoegde waarde ligt erin dat wij complete samenstellingen leveren. Zo leveren we bijvoorbeeld een informatiezuil voor in een supermarkt, die behalve informatie via een touchscreen ook geurtjes verspreidt. De hele behuizing komt uiteraard van Hermus, maar ook de assemblage gebeurt bij ons." Dat NTS Hermus onderdeel is van de NTS Groep levert voor de klant bovendien nóg een voordeel op. "Werkzaamheden die wij niet in huis hebben, kunnen we uitbesteden aan onze zusterbedrijven. Dat is voor de NTS Groep natuurlijk extra omzet, maar levert onze klanten ook een kostenbesparing op." NTS Hermus levert aan een breed scala van bedrijven. "Onze klanten zijn te vinden in de voedingsmiddelenindustrie, semi- conductorindustrie, grafische industrie, electronica-industrie, informatiezuilen, vending automaten. We maken een DVD- uitleenmachine voor bijvoorbeeld bij een tankstation: beveiligd met een vingerafdruksysteem kun je dan DVD's huren als je net van je werk komt en lever je die de volgende dag weer in. Geheel geautomatiseerd, er komt geen mens aan te pas. NTS Hermus maakt voor dit soort machines het gehele ontwerp (we beschikken bv. over mogelijkheden voor protobouw), eventueel op specificaties van de klant." MMI BV staat voor Machine Metaal Industrie. Die naam is misschien een beetje misleidend want hoewel MMI metaalverspaning als specialisatie heeft, verspaant het bedrijf niet alleen metaal maar vrijwel alle materialen. Doordat MMI hierdoor aan een breed scala aan klanten kan leveren wordt hun specialisatie een voorwaarde voor excellentie. MMI heeft enkele maanden geleden, samen met een aantal andere bedrijven, een samenwerkingsverband opgericht onder de naam Venlo Mechatronics met als doel het aanbieden van totaaloplossingen aan de klanten van de deelnemende bedrijven. De bed rijven die deel uit maken van Venlo Mechatronics zijn actief in diverse bedrijfstakken zodat vanaf de ontwikkeling tot en met de assemblage alles "in eigen huis" verzorgd kan worden. Keuze voor kwaliteit, niet kwantiteit MMI werd opgericht in 1 948 in Venlo als 'Janssen en Zonen'. In 1 958 verhuisde het bedrijf naar de ruimere locatie aan de Smakterweg in Venray, waar in 1992 gedeeltelijk nieuwbouw plaats vond. In 1 996 werd MMI overgenomen door de broers Edwin en Peter Coppus. Edwin Coppus legt uit wat MMI precies doet: "We leveren losse onderdelen, maar ook complete machines gebaseerd op verspanende werkzaamheden. Hierbij verspanen we zowel ferro als non-ferromaterialen, dus niet enkel metaal. Daarnaast voeren we ook revisies uit aan dure onderdelen, die we zo een tweede levenscyclus geven." MMI beschikt hiertoe over een modern machinepark voor CNC-bewerkingen, heeft meerdere CNC-draaibanken en een revisie-afdeling. Daarnaast beschikt MMI over een eigen expeditie. MMI produceert kleine tot middelgrote series, van één stuk tot enkele honderden. "Dat is een bewuste keuze geweest. Voor grote series moet je dag en nacht doordraaien. We hebben gekozen voor stukwerk en kleinere series en daarmee ook voor kwaliteit. Kwaliteit staat hoog bij ons in het vaandel. Bovendien hebben we nu ook de flexibiliteit om gespecialiseerde en technisch hoogwaardige producten te leveren voor onze klanten." Waar bevinden die klanten zich? "Onze klantenkring is tamelijk groot, zo'n 50 tot 60 bedrijven, en bevindt zich voornamelijk in West-Europa. Sectoren waaraan we leveren zijn o.a. de automotive-industrie, glasindustrie, carrosseriebouw, voedingsmiddelenindustrie, offshore, machinebouw en recycling." geweest. Wij vinden dat we ons als technisch bedrijf moeten laten zien, maar ook moeten laten dat technisch werk niet vies en eentonig is. In de techniek maak je mooie dingen en bovendien blijft het boeien: het is constant in beweging. Binnen een technisch bedrijf vind je ook veel verschillende functies. Je doorloopt heel veel stadia voordat een stuk ijzer een mooi product is geworden." Edwin Coppus heeft een positief gevoel bij Kies Techniek. "Ik vind het zelf altijd leuk om te zien, wat andere bedrijven in Venray doen. Het is denk ik heel goede reclame voor het vakgebied. De doelgroep (basisschoolleerlingen) is ook een goede keuze, hoewel je denk ik ook de onderbouw van het voortgezet onderwijs erbij moet gaan betrekken. Wij krijgen bijvoorbeeld vanuit het VMBO (maar ook andere opleidingen) regelmatig stagiaires. Ik denk ook dat bedrijven steeds meer zelf de opleidingen zullen moeten verzorgen. Vroeger kon je nog wel eens een machine op een school laten plaatsen, maar tegenwoordig zijn die zo duur, dat doe je niet zomaar. Praktijkopleidingen zullen dan ook steeds meer bij de bedrijven zelf gebeuren, met één dag theoretische les op school."

Peel en Maas | 2006 | | pagina 31