1 Rosa de Weert en Dionne Theuws naar provinciale finale m Jellygoose viert jubileum Koester Uw Monument Oud-Venraynaar benoemd tot directeur MECC Ruim 32.000 padden overgezet h Honderdzevenentwintigste jaargang - week 11 - donderdag 16 maart 2006 Beste voorlezers Rosa de Weert uit Leunen is gekroond tot voorleeskam- pioen van Noord-Limburg. De leerlinge van basisschool De Meent won zaterdag de regio nale voorronde van de natio nale voorleeswedstrijd in Venlo. Dionne Theuws van basisschool St. Petrus' Banden eindigde op de tweede plaats. Beide dames gaan door naar de volgende ronde, de Limburgse kampioenschappen op 10 april in Roermond. De winnaar van deze titelstrijd mag, namens de provincie Limburg, meedoen aan het NK. Rosa de Weert, tien jaar oud uit groep 7 van de basisschool De Meent in Leunen, mocht op het hoogste schavotje plaatsnemen, Dionne Theuws, elf jaar oud uit groep acht van de Venrayse Petrus' Bandenschool, werd twee de. In de lerarenkamer van De Meent praten ze nog wat na over de wedstrijd. "Ik was niet zenuwachtig", ver telt Rosa, "ik had zelf een stukje uit het boek 'Groep 7 slaat terug' van Jacques Vriens genomen en koos expres voor een stukje dat duidelijk maakt waar het boek over gaat. Ze moest als voorlaat ste voorlezen en eigenlijk vond ze de andere deelnemers 'best wel goed'. Rosa was tijdens de voor ronden in Venray tweede gewor den, de eerste plaats moest ze toen nog laten aan Dionne Theuws van de Petrus' Bandenschool. "Wij moesten in de klas ook gewoon allemaal lezen", vertelt Dionne, "en dan moesten de ande ren punten geven voor stemge bruik, in de klas kijken en zo." Tijdens het voorlezen bij de regio nale wedstrijd waren er allerlei dingen die je gewoon niet moest doen. Bijvoorbeeld: je mocht niet echt voordragen met gebaren en zo, zoals bij toneelspelen. Dionne: "Je moet wel proberen contact te houden met degenen die luiste ren, je zag dat ook aan de men sen." Rosa heeft thuis geoefend met haar moeder: "Mam luistert heel goed. En bij de wedstrijd had ik een vriendin mee en die vertelde me dat ze helemaal de kriebels had gekregen van het stuk dat ik voorlas." Dionne had overigens ook een boek van Jacques Vriens gekozen om voor te lezen, 'De redding van de zwevende oma', en deelneem ster nummer drie uit Venray las voor uit 'Dikke meester Jaap' van dezelfde schrijver. Of de beide deelneemsters bij de Limburgse finale, op 10 april, een nieuw verhaal moeten uitzoe ken, weten ze niet. Ze gaan uiter aard wel weer oefenen. Rosa heeft als 'slachtoffers' haar broertje en zusje en Dionne schakelt haar Dionne Theuws (derde van links) en Rosa de Weert (derde van rechts) samen met klasgeno ten op weg naar de provinciale voorleesfinale op 10 april moeder in. Voor beiden is en blijft lezen een hele grote hobby, die ze ook zonder voorleeswedstrijd blij ven beoefenen. Op de grote finale dag zelf, een maandag, hopen ze beiden dat ze de hele klas mee mogen nemen, da' s wel zo gezellig en een leuk uitstapje. Zwaar wordt het wel, want van de negen regionale fina listen kan er maar één kampioen van Limburg worden en alleen die kampioen mag door naar de Nederlandse finale. Presentatie cd zaterdag 18 maart in De Zandhoek De Wanssumse band Jellygoose staat aan de voor avond van het tienjarige jubi leum en presenteert zaterdag de tweede cd. Dat gaat gebeu ren in het thuisdorp van de band, Wanssum. "We zijn erg trots op de nieuwe cd", zegt zanger Nick Knelissen uit Broekhuizen. "We hebben kos ten noch moeite gespaard om van deze cd een geweldig pro duct te maken." Jellygoose laat de muziek uit de jaren zestig, zeventig en tachtig herleven op een eigen punkrock- versie. De nieuwe cd wordt gelan ceerd onder de naam Layin Eggs. In oktober 2005 zijn de vijf band leden gestart met de opnames. Drie maanden hebben ze veel werk verzet en alles gegeven om er een prachtige cd van te maken. Nummers van onder andere R.E.M., The Everly Brothers, Herman Brood en The Bangles worden door Jellygoose op geheel eigenwijze vertolkt. De cd telt achttien gloednieuwe num mers, inclusief een van de bands favoriete nummers in een 'one track akoestische versie'. De Wanssumse band heeft bij de opnames samengewerkt met onder andere bandleden van Band Zonder Banaan, saxofonist Robert van Asseldonk en zangeres Sandra Peeters van V-Male. Op die manier zijn verschillende num mers op een geheel nieuwe en frisse manier opgevrolijkt. De heren hebben de cd in eigen beheer opgenomen en gemasterd door Peer Raven (Custom Recording), bekend van onder andere Peter Pan Speedrock en Beef. De band heeft vanwege het vele studiowerk de afgelopen maanden minder op de bühne gestaan, maar vanaf komend weekend zijn de vijf enthousiaste en energieke mannen weer op tal van podia te zien en te horen. Want Jellygoose klinkt niet alleen mooi, de heren geven er ook nog een geweldige show bij. De pre sentatie van de cd vindt zaterdag 18 maart plaats in De Zandhoek in Wanssum vanaf 20.00 uur. Voor en na de presentatie treden er ver rassende bands op en is er een dj in De Zandhoek. "Wij hebben er erg veel zin in en denken dat het een geweldige avond wordt", aldus Nick Knelissen. Jellygoose werd in de zomer van 1996 opgericht nadat drum mer Michael Poels (van onder andere ex Noisy Stuff) en gitarist Mare Beterams de koppen bij elkaar hadden gestoken. Ze werk ten toen bij een rozenkweker op het veld en hadden beiden een passie voor muziek. Ze wonnen ook Roy Rutten voor het plan om samen muziek te gaan maken. Begin 1997 startte de band met een uitgebreid repertoire met covers van onder andere Bad Religion, NOFX, Lagwagon, Millencolin en Pennywise. Na verloop van tijd kwam Nick Knelissen bij de band als leadzan ger. Nick en Michael kenden elkaar nog van de band From Beyond. Mede door inbreng en invloeden van een nieuwe zanger werden er weer nieuwe ideeën geboren en zo werd er een nieu we muziekstijl voor Jellygoose samengesteld. Voortaan zouden nummers van 'oudgedienden' van de popmuziek zoals The Beatles, Elvis en John Denver, maar ook hedendaagse artiesten (Madonna, Joe Jackson en Clouseau) op een nieuwe en tevens zeer verfrissende manier aan het publiek ten gehore wor den gebracht. Door het vele gesjouw met instrumenten, leek een roadie een goed idee en begin 2000 is Jellygoose verrijkt met een zeer belangrijk iemand, name lijk Ilja Heidens als roadie die nu geassisteerd wordt door Bart Bovee. Vier jaar geleden kwam Rick Rutten, eveneens ex- From Beyond, de muzikale geledingen van Jellygoose versterken. De band is compleet, is energiek en heeft een eigen sound waarvan jong en oud kunnen genieten, zo is de ervaring van de jubilerende bandleden. Het kruis aan de Veulenseweg in Leunen staat schuin tegenover de kapel aan de Veulenseweg. Het originele corpus, honderd jaar oud, is door eigenaar P. Croymans in 1984 aan het Museum het Freulekeshuus geschonken. De huidige situatie is een zo nauwkeurig mogelijke kopie van de oude toestand. Wel is het 25 meter verder geplaatst richting Leunen. Ook dit kruis hout heeft een tekstbord waarop staat; "Gedenk o mens, 't geen gij hier ziet 't is Christus beeld maar Christus niet. Daarom aanbidt hout nog steen maar uwen heer en God alleen. Offer voor de gelo vige zielen in het vagevuur." Volgens de overlevering werd dit kruis geplaatst ter wering van besmettelijke ziekten, met name de rode loop. Ook zou het ver band kunnen houden met een moord, daar aan het einde van de negentiende eeuw gepleegd. Reageren of een bijzondere digi tale foto opsturen kan ten name van de Stichting Venray Monumentaal, e-mail venraymo- numentaal@kpnplanet.nl. René Hanssen is benoemd tot directeur van het conferentiecen trum MECC in Maastricht. Hanssen volgt Erik Rosier op, die januari afscheid heeft genomen. Hanssen (47) groeide op in Venray en genoot onder meer onderwijs aan de Petrus' Bandenschool en het Boschveld College. Na zijn studie geografie aan de universiteit van Nijmegen kwam hij in Utrecht terecht, waar hij het vak van beurs en tentoon stelling onder de knie kreeg. Tot 1999 was hij actief bij de Jaarbeurs in Utrecht. Vervolgens werkte Hanssen bij diverse media bedrijven waaronder Telemedia in Amsterdam. De laatste jaren werkte René Hanssen zelfstandig totdat hij onlangs gevraagd werd voor de directiefunctie bij het MECC. Beurzen en tentoonstellingen fascineren Hanssen al vele jaren. "Op een beurs kun je dingen voe len, proeven, horen, zien en rui ken. Geen enkel ander reclame medium heeft dat en dat is heel bijzonder en vooral effectief." Hanssen krijgt niet alleen de dagelijkse leiding over het MECC. "Met nieuwe ideeën moet ik er voor zorgen dat er meer beurzen en tentoonstellingen naar Maastricht komen. Maastricht is een stad die in Europa veel te bie den heeft. Het MECC kan daarbij een rol spelen om dat uit te dra gen." René Hanssen woont momen teel in Eist bij Arnhem. Voorlopig blijft hij daar nog wonen. "We gaan elkaar hier eerst leren ken nen en dan kijken we verder. Het is overigens geen straf om in de omgeving van Maastricht te wonen", aldus Hanssen. Afgelopen voorjaar hebben 207 Limburgse vrijwilligers welgeteld 32.510 kikkers, pad den en salamanders geholpen bij het oversteken van drukke verkeerswegen. In vergelij king met 2004 was dat een stij ging van 34 procent. Het beschermingswerk in het vroege voorjaar werd verleden jaar in Limburg uitgevoerd door minstens zeventien vaak tijdelijk georganiseerde groe pen. Dat blijkt uit een jaarverslag paddenoverzetacties dat de stich ting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL heeft opgesteld over de maatregelen die deze groepen treffen om amfibieën te bescher men tegen het autoverkeer. Ieder voorjaar trekken in de periode tussen half februari en begin april grote aantallen padden, kikkers en salamanders tijdens de zoge naamde paddentrek naar poelen, sloten en andere waterpartijen om zich voort te planten en hun eieren af te zetten. Bij het massaal oversteken van barrières als ver keerswegen worden veel amfi bieën doodgereden. Juist de ver snipperde ligging tussen de winterverblijfplaatsen van de amfibieën en de kikkerpoelen wordt gezien als een van de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van de amfibieën- populaties in Nederland. Uit onderzoek blijkt dat bij een ver keersintensiteit van tien auto's per uur tussen de veertien tot achttien procent van de overste kende padden doodgereden wordt. Op plaatsen waar het win terverblijf door een drukke weg geïsoleerd ligt van het voortplan- tingswateren is de sterfte onder deze dieren, nog vele malen hoger. Waar massaal kikkers en padden doodgereden worden, treffen plaatselijke werkgroepen - vaak al jaren achtereen - specifie ke maatregelen om de verkeers- sterfte te reduceren. Dit kan varië ren van het plaatsen van borden, tot het rapen van padden en over zetten of het plaatsen van plastic schermen en emmers. Door de schermen na te lopen en de amfi bieën veilig over te zetten, kan de sterfte beperkt blijven. Ook wor den knelpunten opgeheven door de aanleg van tunnels of nieuwe voortplantingswateren. In 2003 organiseerde IKL voor de eerste maal een bijeenkomst voor indivi duele vrijwilligers en lokale orga nisaties die zich elk voorjaar bezig houden met de paddentrek. Veel groepen gaven gehoor aan deze oproep om de krachten te bunde len en hun kennis en ervaring te delen. Zestien lokale vrijwilligers- groepen telden afgelopen jaar op achttien plekken heel nauwgezet de dieren. Daarmee kon voor de derde maal op rij een provinciale analyse gemaakt worden van de getroffen maatregelen en de die ren die beschermd werden. Werden in 2003 nog 21.108 die ren overgezet. In 2004 groeide dit aantal al tot 24.190. Het afgelopen jaar steeg het aantal amfibieën zelfs tot 32.510! Dat waren 8320 dieren meer dan voorgaand jaar, een stijging van 34 procent. Uit het overzicht dat IKL opstelde, blijkt 207 mensen op vrijwillige basis in de vroege ochtend en de late avond de wegen controleren waarna de emmers aan de overzij de geleegd worden. In totaal wer den in Limburg langs vijf kilome ter aan doorgaande wegen tijdelijke schermen geplaatst. Bij het overzetten van de dieren, noteren de meeste groepen nauw keurig welke soorten ze in de emmers aantreffen. Op deze manier wordt ook duidelijk of er zeldzame soorten in een gebied aanwezig zijn. Overigens zijn het vooral padden die profiteren van de maatregelen. In totaal ging het om 27.544 gewone padden. Maar er werden ook 1178 bruine en groen kikkers en zelfs elf uiterst zeldzame boomkikkers overgezet. Opmerkelijk was ook het aantal salamanders: 3786 stuks. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15