Geen confrontatie in Ysselsteyn Nieuw leermiddel: digitaal schoolbord Werkzaamheden aan spoor op Maaslijn Plan voor sportha I in dorpen Het Hofje bestaat vijf jaar f Vredepeel buitenspel bij racecircuit? Optochtrecord Vredepeel PEEL EN MAAS Donderdag 9 maart 2006 - Pagina 9 Bewoners laconiek over tegendemonstratie op Lovinckplein Er heeft zaterdagmiddag geen confrontatie plaatsge vonden tussen rechts-extre- misten en linkse demonstran ten in Ysselsteyn. Blood Honour was van plan een krans te leggen op het Duitse militaire kerkhof. Burgemeester Waals had de begraafplaats middels een noodverordening tot verbo den gebied verklaard. Alle toe gangswegen waren 's och tends al afgesloten door ME'ers. Blood Honour besloot daarom af te zien van de 'heldenverering'. De rechts-extremisten verza melden zich op parkeerplaats de Slenk langs de A67 (de snelweg Venlo-Eindhoven) ter hoogte van Sevenum. Van daaruit vertrokken zo'n tachtig leden, onder wie veel Duitsers, naar Antwerpen om er 's avonds een neonaziconcert bij te wonen. De tegendemonstratie van de linkse groepering AFA (Anti Fascistische Aktie) op het Lovinckplein ging zaterdagmid dag wel door. Burgemeester Waals wilde de bijeenkomst ver bieden en verplaatsen naar een afgelegen terrein aan het Turfpad in Ysselsteyn. Vanwege de dmkte en aanloop bij de winkels rondom het plein. De rechter stelde vrij dag AFA in het gelijk na een aan gespannen kort geding. Zaterdagochtend werden de Ysselsteyners schriftelijk op de hoogte gesteld door de gemeente. Met de mededeling dat gemeente en politie alles in het werk zullen stellen de bijeenkomst zo rustig mogelijk te laten verlopen. Er was een speciaal telefoonnummer ingesteld waar burgers voor infor matie terecht konden. Het Lovinckplein was met hek ken, linten en een kordon politie hermetisch afgesloten. Waals: "Indien er een confrontatie dreig de, dan zouden we ME'ers inzet ten. De noodverordening lag klaar, maar die hoefde ik niet te gebruiken." Zestig demonstranten bevonden zich tussen 13.00 tot 16.00 uur op het plein. Er waren toespraken en er was live muziek, maar er vonden geen ongeregeld- Een grote politiemacht was zaterdag aan wezig in Ysselsteyn om een kleine groep demonstranten in de gaen te houden. heden plaats. De winkels bleven gewoon geopend. "De Ysselsteynse bevolking reageerde laconiek", aldus burgemeester Waals. De bewoners sloegen nau welijks acht op de 'indringers' die hun plein en dorpspodium tijde lijk in bezit hadden genomen. Politie en marechaussee waren met 150 man uitgerukt om de orde te handhaven. Tevens werd een helikopter ingezet. Antifa Nijmegen, een andere ultralinkse groepering, wilde zaterdagmiddag in Venray demonstreren tegen de deelname van de NVU aan de gemeenteraadsverkiezingen. Burgemeester Waals had alleen de Patersstraat als 'demonstratieter- rein' beschikbaar gesteld. Een noodbevel lag klaar om ingezet te worden. Maar de demonstranten kwamen niet opdagen. In Venray- centrum bleef het verder rustig waardoor de politie volledig kon worden ingezet in Ysselsteyn. Enkele leden van Blood Honour waren op eigen gelegenheid - vol gens de politie ging het om drie auto's - naar de Duitse begraaf plaats aan de Timmermannsweg afgereisd. Daar werden ze door de marechaussee opgevangen en begeleid naar de verzamelplaats langs de A67. Dit verliep zonder problemen. Politiechef John Geraedts toon de zich tevreden. "Het doel was een confrontatie te voorkomen. Dat is gelukt. Er is ook geen enke le aanhouding verricht. Het is alle maal zonder incidenten verlo pen." Burgemeester Waals wees erop dat tegelijkertijd in Nijmegen het wel tot relletjes kwam tijdens extreem-rechtse demonstranten en linkse tegendemonstraties. "Dankzij het optreden van politie, OM, marechaussee en gemeente hebben we het in Venray goed in de hand kunnen houden." Geraedts verklaarde dat de voorafgaande week geheel in het teken van de voorbereiding had gestaan. De politie zocht regelma tig contact met de betrokken groeperingen. Zo was met Blood Honour de afspraak gemaakt het dorp Ysselsteyn te mijden en de parkeerplaats langs de A67 als uitvalsbasis te gebruiken. Waals: "De grote onzekerheid was of de afspraken tussen politie en Blood Honour zouden standhouden." De politieke markt in de biblio theek ging zaterdagmiddag niet door. Net als vrijdagavond zouden de partijen er zich in standjes pre senteren. Op last van burgemees ter Waals werd de markt zaterdag afgeblazen. "De NVU had van de bibliotheek ook een uitnodiging ontvangen. En die hadden ze aan vaard. Maar ik wilde de NVU scheiden van de andere politieke partijen. Om veel ellende te voor komen", aldus Waals. De partijen begaven zich daar om 's middags tussen het winke lende publiek in het centrum om campagne te voeren. Waals: "De politieke campagnes moesten ongestoord kunnen doorgaan. Vrijheid van meningsuiting geldt voor iedereen." De burgemeester verklaarde de voorafgaande dagen bewust de publiciteit gemeden te hebben. "Om zo weinig mogelijk onrust onder de bevolking te veroorza ken. Daarnaast was de informatie die we hadden niet altijd betrouwbaar. En we wilden de rivaliserende groeperingen ook niet wijzer maken." St. Jan de Doper geeft invulling aan 'het nieuwe leren' Wie aan een klaslokaal denkt, denkt onder meer ook aan de traditionele zwarte of groene schoolborden. Die bepalen al sinds jaar en dag het aanzicht in een klas. Maar niet meer in de klaslokalen van basisschool St. Jan de Doper in Merselo. Sinds afge lopen kerst zijn daar de tradi tionele schoolborden verdwe nen. Met behulp van een computer, beamer en een Activ Board kunnen de lera ren nu op een snelle en geavanceerde manier instruc tie geven. Je kunt alle mogelijke achter gronden - liefst 2000 stuks - tevoorschijn 'toveren' door op de juiste plek te klikken. Je kunt alles bewerken en opslaan en op elk gewenst moment weer oproe pen. De computers maken deel uit van een netwerk. Zo kunnen leerkrachten ook eikaars 'produc ten' gebruiken. Ook kunnen ze op internet alle mogelijke infor matie halen. Digitale televisie is de volgende stap in de vernieu wing. Directeur Theo Martens (57) is trots op de nieuwe aan winst. Hoe heeft de school zich voorbereid op de komst van deze Activ Boards, zeg maar het digitaal schoolbord? "Om te beginnen hebben onze docenten in oktober een cursus gevolgd, zodat ze alvast behendig zouden worden met de Activ Boards. Daarna is een proefop stelling geplaatst waarmee ieder een kon oefenen." Wat zijn de kosten van de computerborden? En staan er nog meer moderniseringen op de rol? "Eén opstelling kost 4000 euro, en wij hebben er in totaal 5 voor onze 120 leerlingen. Een 'nor maal' budget van een basisschool dekt dit niet, en dat was bij ons ook het geval. We hebben een plan geschreven om 'het nieuwe leren' op onze school gestalte te geven. Hierbij komt de nadruk te liggen op het aanbieden van een uitdagende leeromgeving, het kinderen verantwoordelijk maken voor hun eigen leren, de kinderen zoveel mogelijk leer kracht-onafhankelijk maken, het stimuleren van het met en van elkaar leren en het sociaal vaardi ger maken van de kinderen. Een goede uitrusting van de groepslo- kalen, een goed netwerk en de inrichting van een Open Leer Centrum voor de onderbouw en een voor de bovenbouw zijn hier bij cruciaal. Om een en ander te kunnen bekostigen, hebben we een aanvraag voor subsidie bij de CAI neergelegd. Deze is gelukkig gehonoreerd. Mede hierdoor heb ben we de Activ Boards kunnen aanschaffen." Zijn deze ideeën en de moderniseringen uniek in Nederland? "Nee, ze zijn zeker niet uniek. Er zijn veel scholen bezig om die moderniseringsslag, het nieuwe leren, te maken. De computer borden zijn in opkomst, maar door de hoge kosten kunnen de meeste scholen deze niet betalen. Als wij dadelijk ook onze Open Leer Centra hebben ingericht, hebben wij wel uitstekende voor waarden om het nieuwe leren in de praktijk te brengen. Belangstellenden kunnen altijd een kijkje komen nemen." Van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei geen treinverkeer ProRail gaat dit jaar de kwaliteit van het spoor op de zogenoemde Maaslijn verbeteren. Op het tra ject tussen Venlo en Nijmegen wordt in 2006 en 2007 het spoor vernieuwd. Het gaat hierbij om in totaal 32 kilometer spoor, acht tien overwegen en veertien wis sels. De werkzaamheden duren in totaal twee keer negen dagen. De werkzaamheden vinden dit jaar en volgend jaar plaats in dezelfde periode, de meivakantie. Dit jaar is dit van 29 april tot en met 7 mei. Er is gekozen voor de meivakantie om de overlast voor reizigers zoveel mogelijk te beper ken. Ongeveer 60% van de reizi gers van de Maaslijn bestaat uit scholieren en studenten. Alle grootschalig onderhoud voor 2005-2008 voor de Maaslijn wordt geclusterd uitgevoerd in 2006 en 2007. Uitgangspunt hierbij is het zoveel mogelijk combineren van werkzaamheden en technieken. In 2006 is er twintig kilometer spoorvernieuwing. Bij twaalf kilo meter hiervan worden alleen de dwarsliggers vervangen, omdat de spoorstaven en de ballast hier nog goed zijn. Verder worden vijf wis sels en veertien overwegen ver vangen. In 2007 is er twaalf kilo meter spoorvernieuwing en wordt gewerkt aan negen wissels en vier overwegen. De voorbereidende werkzaam heden zijn reeds begonnen. In de plaatsen waar wisselvernieuwing plaats vindt, worden de komende weken tijdelijke depots ingericht voor de opslag van de nieuwe dwarsliggers en ander materiaal. Betrokken gemeenten zijn: Venlo (Blerick), Horst aan de Maas (Lottum), Venray, Boxmeer (Vierlingsbeek, Beugen), Cuijk en Mook en Middelaar. In 2006 zijn geen werkzaamheden in de gemeenten Meerlo-Wanssum, Heumen en Nijmegen, wel in 2007. De werkzaamheden wor den uitgevoerd door Strukton Railinfra Zuid. ProRail werkt met de gemeenten samen op het gebied van communicatie naar inwoners. Verder worden afspra ken gemaakt rondom het afsluiten van overwegen en de hiervoor noodzakelijke omleidingen door de gemeente of de aannemer. Omwonenden van het spoor zul len voor de start van de werk zaamheden per brief geïnfor meerd worden. De omwonenden kunnen hinder ondervinden door het gebruik van zware machines tijdens de werkzaamheden. Tijdens de spoorvernieuwing is er van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei geen treinverkeer mogelijk tussen Venlo - Nijmegen en Nijmegen - Venlo. NS zet tij dens deze periode bussen in. ProRail is de door de overheid ingestelde railinframanager en zorgt voor capaciteit, betrouw baarheid en veiligheid op en rond het spoor. De kerkdorpen willen een eigen sporthal. Patrick van der Broeck, dorpsraadvoorzitter van Oirlo, lanceerde maandag het idee tijdens het dorpsra- denoverleg. De andere dorpen reageerden enthousiast. Want er is in de dorpen een schrij nend tekort aan zaalsportac commodaties. Begin maart is het vijf jaar gele den dat Het Hofje in Venray haar deuren opende. Ter gelegenheid daarvan zijn er open dagen op donderdag 9, vrijdag 10 en zater dag 11 maart om de voorjaarscol lectie te presenteren. Deze dagen worden er aantrekkelijke acties gehouden. De collectie bestaat uit merken van ondermeer Scarva, Stroke en The Barn, in de maten 36 tot en met 46. Dus ook voor grotere maten kan men bij Het Hofje terecht. De collectie wordt steeds groter en daarom wordt de sportieve lijn op de eerste verdie ping gepresenteerd. Uiteraard zijn nog steeds de jassen van John Partridge en de laarzen van het Ierse merk Dubarry voorradig. Beiden geschikt voor dames en heren. Tijdens de open dagen ligt er een presentje klaar bij aankoop van de nieuwe collectie. Circuit De Peel is een veel besproken onderwerp waarbij de gemoederen soms hoog oplopen. Buurtbewoners uit Ysselsteyn en vooral Merselo komen in het geweer tegen het circuit. Alhoewel De Peel op het grondgebied van Vredepeel ligt, lijken de dorps bewoners zich buiten iedere discussie te houden. Bij de dorpsraad staat de telefoon allesbehalve roodgloeiend. Dorpsraadvoorzitter Jan Classens verbaast zich daarover. "De dorpsraad is nog nooit bena derd. Ook niet door de pers. Terwijl het circuit toch van ons is. Het ligt al dertig jaar in Vredepeel. Iedereen heeft er een mening over, maar ons wordt nooit iets gevraagd. Het lijkt of we helemaal buitenspel staan." Classens meldt dat de dorpsbe woners ook nog nooit bij de dorpsraad geklaagd hebben over de herrie. "Natuurlijk is het racen in de weekeinden goed te horen. Maar de mensen uit Vredepeel hebben het geaccepteerd. Ze sto ren zich er niet aan. Het is ook niet het hele jaar door. Als het cir cuit wordt uitgebreid, dan ont staat er een andere situatie." De dorpsraadvoorzitter noemt de mogelijke komst van windmo lens als voorbeeld. "Daar hoor je de bewoners veel meer over. Want die windmolens draaien 365 dagen per jaar." Het dorpje Vredepeel brak een nieuw record bij de optocht op carnavalszondag. Liefst 161 dorps bewoners namen aan de optocht deel. En dat op een inwoneraantal van 249. "Nog nooit hebben zoveel mensen deelgenomen. Iedere buurt doet in Vredepeel mee", vertelt dorpsraadvoorzitter Jan Classens vol trots. De keerzijde is dat de optocht nauwelijks publiek trekt. "De bewoners die niet meedoen en wat familie en bekenden staan langs de kant. Er waren inderdaad meer deelnemers dan toeschou wers. Soms trekken we nog wat publiek van auto's die over de Middenpeelweg rijden. Ze zien in de verte de carnavalsstoet en komen dan een kijkje nemen." De optocht in Vredepeel is bin nen een halfuurtje afgelopen. "We maken tweeënhalve ronde om de kerk. Dit jaar waren we met negen groepen." De Vredepelers tonen evenwel weinig animo om op maandag aan de grote optocht in Venray mee te doen. "Nee, dat trekt niet", weet Classens. "Er heeft nu zelfs geen enkele groep in Venray meegedaan. Alhoewel vorig jaar de Twistweg er nog de eerste prijs won. Ze hadden een mooie wagen over het vijftigjarig bestaan van het dorp." Van der Broeck gaat zich sterk maken voor een sporthal in een van de dorpen. Het moet een cen trale ligging krijgen, liefst op of nabij een sportpark. "Dan kunnen we gebruikmaken van de bestaan de kleedaccommodatie. Want naast de vloer zijn de kleedloka len de hoogste kostenpost. Er hoeft dan alleen maar een hal gebouwd te worden", zei Van der Broeck. De dorpsraadvoorzitter nam korfbalclub SVOC'01 als voorbeeld. Het eerste damesteam werd afgelopen weekeinde kam pioen en promoveert naar de eer ste klasse. De thuiswedstrijden worden gespeeld in 't Brugeind in Meerlo. "Het team wil nu twee keer in plaats van een keer in de week gaan oefenen. Maar binnen de gemeente Venray is geen zaal te krijgen. Ze moeten uitwijken naar Horst of nog verder weg." Sieb Nijssen, dorpsraadvoorzit ter van Ysselsteyn, vertelde dat De Peelkorf met dezelfde proble men kampt. "De korfbaldames moeten zelfs gebruikmaken van de zalen in Sevenum en Reuver. Het idee voor een eigen hal is al vaker besproken. Er moet inder daad iets komen voor de zaalspor ten. We hebben laatst nog geke ken of een leegstaande slachterij niet te verbouwen zou zijn. Maar dit bleek financieel niet haalbaar." Van der Broeck wil niet wach ten op de derde sporthal die de gemeente in Venray naast De Wetteling wil bouwen. "Die sport hal maakt deel uit van het multi functioneel centrum. Het project kampt met een miljoenenverlies en het zal op zijn vroegst pas in 2009 klaar zijn." De korfbalsport leeft op de dor pen. De vijf verenigingen (De Peelkorf, Oranje Wit, Merselo, Oostrum en SVOC'01) kunnen zelfs hun thuisduels niet altijd in Venray spelen. Bij de trainingen is de situatie nog veel nijpender. Theo Zegers is voorzitter van de veldsportverenigingen in Venray. Hij wijst erop dat het korfbal in het nadeel is omdat er zowel een veld- als een zaalcom petitie wordt afgewerkt. "De korf- balsters gaan pas per 1 november de zaal in. En vanaf maart spelen ze weer buiten. Terwijl andere verenigingen zoals volleybal, handbal, zaalvoetbal of badmin ton het gehele jaar door van de zaal gebruikmaken omdat ze geen buitencompetitie kennen. Ze heb ben daardoor niet alleen vaste maar ook de beste uren. Terwijl de korfbalclubs het met de ongun stige resturen moeten doen." Zegers waarschuwt dat de korf- balsters relatief al een hoge con tributie betalen. "Zo'n nieuwe hal vergt toch ook een flinke investe ring. Vooral een vloer die geschikt is voor meerdere sporten is duur." Van der Broeck erkent dat een hal alleen voor korfbal onhaalbaar is. "Ook andere sporten kunnen er gebruik van maken. En het zou tevens kunnen dienen als evene mentenhal." Nijssen omarmt het initiatief. Ook de scholen zouden er terecht kunnen. "We moeten als geza menlijke dorpen ons sterk maken voor dit plan. Want er is dringend behoefte aan." Martien Derikx (Heide) meent dat een sporthal niet zo duur hoeft te zijn. Hij wijst op De Weert in Landweert, wat een sobere en vrij goedkope hal is. De gemeente heeft voor de derde sporthal twee miljoen euro opzij- SOUTH

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9