"Het is nog zo onwerkelijk" CDA en PvdA samen verder Soepel verloop verkiezingen Julicher Meijer PEEL EN MAAS Vragen over Arbeidsrecht? Ton Teeuwen-Peeters Van Stelten en Linskens zoeken derde partner voor bredere coalitie PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken bijzondere mensen, bijzondere badkamers www.baderieboxmeer.nl Donderdag 9 maart 2006 - Pagina 3 Lei Heidens (CDA) Gerrit Verkoeijen (SWV) Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Gerda van Stelten (CDA) in Theo Mulders (SWV) Paul Litjens (CDA) gezichten Elf nieuwe De nieuwe gemeenteraad telt maar liefst elf nieuwe gezichten. Vier van hen zijn met voorkeur stemmen in de raad gekomen. Meest opvallende is Tineke Lamers-Vorst van Samenwerking, die vorig jaar de gemeenteraad ver liet nadat zij na het incident rond de Turkse moskee verkeerde infor matie naar buiten had gebracht. Ook opvallend is de terugkeer van Hans Teunissen in de raad. Teunissen volgde begin vorig jaar Frits Ruijten als wethouder op. Ook hij werd met voorkeursstem men gekozen. CDA-er Paul Litjens en Ingeborg de Barbanson (WD) werden eveneens met voorkeur stemmen gekozen en zijn beiden nieuw in de raad. Andere nieuwko mers zijn John Michels (CDA), Hassan Najja en Marius Emons (PvdA), Frans van der Kruijf (WD), Jolanda Dijkema en Elianne Sweelssen (beiden SP) en Gerard Thijssen van inVENtief. De overige herkozen raadsleden zijn Gerda van Stelten, Toon Loonen, Patrick van der Broeck, Lei Heidens, Ton Teeuwen (CDA), Ike Busser, Gerrit Verkoeijen, Theo Mulders en Martin Leenders (Samenwerking), Bert Linskens, Elly van Dijck, Ahmet Kocyigit en Henk Bisschops (PvdA) en Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief). Niet gekozen, maar wel deelgenomen aan de verkiezingen hebben Rein Dupont, Jeanne Hendrix, Jan Classens (CDA), Richard de la Roy, Victorine Derks en Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief), Martin Wijnhoven, Cor Vervoort (Samenwerking), René Francken en Leonie Cals (WD). Joost van de Vorle nam niet meer deel aan de verkiezingen. De nieuwe gemeenteraad telt, net als de oude, zeven vrouwen. Patrick van der Broeck (CDA) Toon Loonen (CDA) de raad Ton Teeuwen (CDA) Tineke Lamers (SWV) Bert Linskens (PvdA) Elly van Dijck (PvdA) Ahmet Kocyigit (PvdA) Henk Bisschops (PvdA) Frans van der Kruijf (WD) Ingeborg de Barbanson (WD) Hassan Najja (PvdA) Marius Emons (PvdA) Jolanda Dijkema Na afloop van de verkie zingsuitslag beginnen dinsdag avond al voorzichtig de eerste coalitieonderhandelingen. Het CDA (zeven zetels) en PvdA (zes zetels) vormen samen opnieuw een nipte raadsmeer- derheid. Ze hebben de derde regeringspartij Lokaal Aktief, die terugviel naar twee zetels, getalsmatig niet nodig. "De kiezer is heel duidelijk geweest. Dit is een beloning voor ons werk in de afgelopen vier jaar", reageert Bert Linskens. De PvdA'er vindt een coalitie met alleen het CDA een te smalle basis. "Een coalitie van dertien zetels ligt niet voor de hand. Het moet bre der", aldus Linskens die zich nog niet uitlaat over de derde partner. Donderdag (vanavond) vindt in het gemeentehuis de eerste open bare coalitieonderhandeling plaats. "Het is vanzelfsprekend dat we als eerste met de PvdA in gesprek gaan", zegt Gerda van Een rondje langs enkele stembureaus op dinsdagmid dag. In de stemlokalen zitten veelal tevreden vrijwilligers. De opkomst is redelijk goed en het referendum over circuit De Peel levert op de meeste plaat sen geen problemen op. Behalve in Oostrum en in de wijk Brukske. "Hier komen veel buitenlanders. De meesten weten absoluut niet waar het referendum over gaat. Ze heb ben nog nooit van het circuit gehoord", zegt een woordvoer ster achter de tafel bij het PLIV in de Mozartstraat. Ook in Oostrum blijken nogal wat mensen niet te weten dat er twee keer gestemd kan worden. "Dat referendum is verwarrend", vind de dame die het stembureau bezet. "De mensen denken ook dat ze voor of tegen autosport stern- Stelten (CDA). "Dertien zetels is inderdaad te krap. Er hoeft maar iemand ziek te zijn en je hebt al geen meerderheid meer. We moe ten uitkijken naar een derde partij. Er zijn mogelijkheden genoeg." Ondanks de zware nederlaag van Lokaal Aktief loopt wethouder Hans Teunissen opgewekt rond. Hij weet als lijstduwer op de 25e plek toch een zetel te bemachti gen. Alhoewel de wethouder, pas ruim een jaar in functie, steeds heeft gezegd geen raadszetel te ambiëren. Toch keert hij na vier jaar terug in de raad. Voorlopig althans. Want hij hoopt zijn baan als wethouder van Stedelijke Ontwikkeling te kunnen voortzet ten. "Uiteraard ga ik de raad in. Ik sta perplex. De kiezers hebben mij gekozen. Ik zie dit als een dui delijk signaal. Het sterkt mij ook ondanks het slechte resultaat van Lokaal Aktief." Teunissen kan niet inschatten hoe groot de kans op een terugkeer op het pluche is. "Ik zie het wel. Voorlopig zit ik in de men. We zeggen dan dat het alleen maar over de locatie gaat." Tegen half vijf hebben er in Oostrum 570 mensen gestemd. Dat is een vrij normale opkomst. Honderd ervan hebben niet meegedaan aan het referendum. Ruim een kilometer verderop zetelt het mobiele stem bureau in de wachtruimte van het NS-station. 's Ochtends om zeven ging op dezelfde plek het mobiele bureau van start dat voor het eerst in Venray werd ingezet. Na een tochtje langs het ziekenhuis en het Raayland College is het om drie opnieuw in Oostrum neergestre ken. Theo Philipsen bemant de gehele dag het bureau met assis- stentie van leerlingen van het Raayland College. Ook voor hem was het spannend hoe het zou gaan. Even na drie uur zijn er 170 stemmen uitgebracht. "Vanmorgen tussen zeven en half tien zijn er vijftig geweest", vertelt Philipsen. raad." Mocht Teunissen alsnog wethouder worden, dan krijgt Tiny Grebenjak haar verloren zetel terug. Ike Busser ziet voor Samenwerking geen rol wegge legd in een CDA-PvdA coalitie. "Ik geef ons weinig kans op een plek in het college. Het ligt er ook aan wat de achterban ervan denkt. Woensdagavond gaan we in alle rust de uitslag evalueren." Gerard Thijssen (Lokaal Aktief) bereidt zich voor op de oppositie. "We zullen zeker van ons laten horen." De negentienjarige Lowieke Kateman (Vóór Venray) laat weten dat het kortstondige politie ke avontuur voorbij is. "Heel jam mer dat we het niet gered hebben. Nu komt er weer geen jongere in de raad. We hebben ons geluid laten horen. Nee, ik denk niet dat we over vier jaar nog terugko men." Jolanda Dijkema (SP) heeft een spannende week achter de rug. "Vooral studenten en mensen die buiten Venray werken." Daarna was ziekenhuis Viecuri de stand plaats. Daar meldden zich tussen tien en twaalf uur zo'n zeventig stemmers. "Het waren met name bezoekers en personeel van het ziekenhuis." In de aula van het Raayland College kwamen tussen half een en half drie ongeveer vijf tig stemmers langs. Naast een enkele leerling vooral personeel en docenten. "De meeste leerlin gen mogen nog niet stemmen. Alleen op vwo 6 zitten er die al achttien zijn", weet een scholiere. Theo Philipsen: "Het enthousiasme was groot op het Raayland College. Daar leven de raadsverkie zingen echt." In het kantoor van het PLIV onder de flat in de Mozartstraat in Brukske druppelen de wijkbewo ners binnen. "Het loopt best goed", zegt Fré Thissen. "Er zijn er nu 460 De debuterende partij scoorde opvallend goed in de polls. "Ik heb er wel eens slecht van geslapen. Maar vanavond valt de spanning gelukkig weg. Ik hoop dat we met z'n tweeën in de raad komen en dan ben ik dit tevreden", aldus Dijkema, die ruim een uur later op haar wenken wordt bediend. Ook haar maatje Elianne Sweelssen is gekozen. Jolanda Dijkema beleeft ook een grote persoonlijke triomf door als volslagen nieuwkomer liefst 1199 kiezers voor zich te winnen. Een uniek resultaat in Venray. Bij Samenwerking gaat de vijfde zetel verrassend naar Tineke Lamers-Vorst, die zevende op de lijst stond. Vier jaar geleden haal de ze dezelfde stunt uit door als achtste met voorkeurstemmen in de raad te komen. Lamers moest in april vorig jaar na een leugentje noodgedwongen haar raadszetel opgeven. Bij haar afscheid beloof de ze terug te keren. En ze heeft woord gehouden. Toch reageert geweest. Er zijn weinig mensen van buiten de wijk bij. De opkomst is ongeveer gelijk aan de vorige keer." Het referendum levert hier nogal wat problemen op. "Sommigen weten niet eens waar het circuit ligt. Het is voor enkele mensen ook teveel gevraagd om over twee verschillende zaken te moeten stemmen", meent een vrij willigster. In zorgcentrum Beukenrode is het een drukte van belang. De tel ler is hier de achthonderd al gepas seerd. "Er komen ook veel mensen uit de Raadhuisstraat en Brukske hier stemmen", weet de dame ach ter de tafel. Samen met twee colle ga's heeft ze de handen vol om alles in goede banen te leiden. "Het is hier de hele dag al druk geweest. Dat is wel lekker wer ken." Ook hier komen stemmers die niet weten waarover het refe rendum gaat. "Dat zijn kiezers die ze ingetogen op haar overwin ning. "Ik ben ontzettend blij dat de kiezers mij weer gekozen hebben. Daar spreekt vertrouwen uit. Zonder enige twijfel keer daarom ik terug in de raad." Maar uitbun dig is ze niet. "De uitslag is voor onze partij erg teleurstellend. Vooral voor Martin Wijnhoven en Cor Vervoort die nu afscheid moe ten nemen. Heel jammer voor deze twee jongens." Bij het CDA valt de nummer vier Rein Dupont buiten de boot. Net als het zittende raadslid Jeanne Hendrix. Indien een gekozen CDA'er, bijvoorbeeld Lei Heidens, promoveert tot wethouder dan is Sieb Nijssen uit Ysselsteyn als eer ste reserve de vervanger. De opkomst was in Venray met 61,18 procent hoger dan in 2002. Vier geleden gingen 16.745 inwo ners (58,2 procent) naar de stem bus. Dit jaar waren er 18.074 stemmers. Het percentage van 61,18 is precies even hoog als in 1998. de Peel en Maas niet lezen", lacht ze. Heide kent traditioneel de hoog ste opkomst in de gemeente Venray. Dit jaar met de invoering van de stempas mogen de inwo ners in elk willekeurig bureau hun stem uitbrengen. Lei Pouwels, ex- voorzitter van de dorpsraad, vindt dat wel jammer. Want nu is niet meer exact de opkomst per dorp of wijk te bepalen. Ook zijn er geen lijsten meer van opgeroepen stemmers. "Voorheen kon je pre cies zien wie er nog allemaal moes ten komen", zegt Pouwels. Toon Broeksteeg: "En we konden zien wie er op de verkiezingsdag jaren waren. De jarigen feliciteerden we altijd en we boden ze een kopje koffie aan. Maar die informatie hebben we nu jammer genoeg niet meer." Om vijf uur ligt de opkomst in Heide gelijk aan de raadsverkie zingen van 2002. Toen was de De SP maakt met twee zetels een mooi debuut in de Venrayse gemeenteraad. Lijsttrekker Jolanda Dijkema haalt het leeuwendeel van de stemmen binnen. In haar een tje is ze goed voor 1199 van de 1664 SP-stemmen. Daags na de bewogen verkie zingsavond kan ze het nog steeds niet bevatten. "Het is nog zo onwerkelijk. Het is voor het eerst dat ik zoiets meemaak. Maar ik vind het wel erg leuk. We zijn we ook heel gelukkig met onze twee zetels." De SP ontvluchtte dins dagavond als eerste het gemeente huis. "We hadden afgesproken om opkomst 81,5 procent. Langs de toegangswegen naar Heide staan grote borden van CDA'er Toon Loonen. Maar het dorpje heeft in Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) nog een raadslid. Op de parkeer plaats vlak bij het stembureau staat opvallend de knalgele verkiezings caravan van Samenwerking gestald. Even na vijf uur staat in het gemeentehuis een lange rij te wachten voor het stemapparaat. Een oudere dame in een rolstoel, begeleidt door haar dochter, krijgt van Henriëtte Poels-Peters te horen dat zij de duizendste stem mer is. De vrouwelijke collega van Henriëtte is zeer te spreken over het verloop van de dag. "Het is heel plezierig gegaan. We hebben geen enkel probleem gehad. Ook niet over het referendum." Ze prijst vooral het inzetten van leer lingen van het Raayland College. In het gemeentehuis worden de tien uur bij elkaar te komen in de Uitmarkt. Met iedereen die heeft meegeholpen aan de verkiezings campagne. Maar het duurde dins dagavond zolang voordat de uit slag bekend was." De SP vierde een ingetogen feestje. "Ik ben als eerste naar huis gegaan. Dat was nog voor een uur. En vanmorgen was ik om half acht alweer uit de veren. Want ik moest de hond uitlaten. Ik ben niet zo'n uitbundige feestvierder. En ik wist ook niet wat de woens dag zou brengen." De geboren Groningse heeft geen verklaring voor de bijna 1200 stemmen die ze van de Venrayse kiezers kreeg. "Ik sta er twee dames geassisteerd door een scholiere. "Vaak zit alleen de oude re generatie in het stemlokaal. Het is daarom heel goed dat jongeren er op deze manier bij betrokken worden." Met zo'n lange rij wachtenden blijkt dat het dubbelstemmen wel wat ophoudt. Henriëtte Poels- Peters vertelt enthousiast dat een kleine tweehonderd stemmers van buiten het stembureau komen. "Ze komen vooral uit de wijken. En vanmorgen om acht uur stonden ze hier al rijen dik. Dat waren vooral de ambtenaren die voor werktijd kwamen stemmen." Ook Poels-Peters mist wel een beetje de lijst waarop alle kiesgerechtigden vermeld staan. "Het overzicht ont breek nu. Maar de meeste mensen ken ik toch wel. Het is vandaag prima verlopen. Alleen heb ik wat weinig jongeren gezien. Maar die komen hopelijk vanavond nog." echt van te kijken. Het is onge looflijk. Omdat ik nog niet zolang in Venray woon en nog vrij onbe kend ben. Het is wel schrikken dat ik nog meer stemmen heb dan mevrouw Van Stelten van het CDA." Jolanda Dijkema rekende aanvankelijk op een zetel. "Toen we het in de polls zo goed deden kwam de tweede zetel steeds dichterbij. Daar zijn we heel blij mee. Ik had het eng gevonden als we vier zetels hadden gewonnen. Dat moet je ook maar kunnen waarmaken." De SP lijkt een kanshebber om met CDA en PvdA een college te vormen. "We zullen zeker met ze in gesprek gaan", zegt Dijkema. "Maar ik zie grote verschillen. Wij zijn faliekant tegen circuit De Peel. Dat ding moet op slot. Daar volharden wij in. En als ik zie hoe het nu weer misloopt met de tie nerdisco in Veltum. Zo willen wij niet met de jeugd omgaan. Bovendien willen wij geen D66 worden. Wij gaan als derde partij niet alleen maar meedoen. Daar zitten onze kiezers niet op te wachten." Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Vërspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen A Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding A 2 jaar garantie op installatie A Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur Boxmeer Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Vita buitenspa's Uneto-Vni Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 ACTIE BIJ BADERIE: Meubel Quadroline van 1562,- voor 1249,- Pharo lift 2 douchepaneel van 1955.- voor 1699,- Aankoop badkamer, gratis comfortpakket t.w.v. 500,- (actie voorwaarden zie winkel) John Michels (CDA) Martin Leenders (SWV) Elianne Sweelssen (SP) Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) Hans Teunissen (Lokaal Aktief) Gerard Thijssen (inVENtief)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3