Blackmetalconcert in Dingus Jan Oudenhoven gehuldigd Concert in Het Theehuis Expositie bij galerie IROK Jong talent in het Koningskerkje Buitengewoon Kamperen met Comedia r Boekenweek in Bibliotheek Venray No diet-dieet m PEEL EN MAAS Donderdag 9 maart 2006 - Pagina 16 In het café van OJC Dingus in Venray wordt op zaterdag 11 maart vanaf 19-30 uur een black metalconcert gehouden waarbij twee blackmetalbands optreden: Walpurgisnacht en Misanthropia. Walpurgisnacht speelt rauwe tra ditionele blackmetal, maar combi neert dit met een melancholisch en episch gevoel, dat tot uitdruk king komt in de melodieuze stijl van het gitaarspel. De inspiratie voor zowel muziek als de teksten wordt voornamelijk geput uit enige obscure Nederlandse legen des en de (oorspronkelijk) grim mige en droefgeestige aard van de Peel, een groot moeras- en heide gebied in het Zuiden van Neder land. Walpurgisnacht heeft de cd Moerasghesomp op haar naam staan, die zeer positief werd ont vangen. Walpurgisnacht speelde veel samen met bands als; Fluister- woud, Cirith Gorgor, Zwartkette- rij, Sammath en anderen. In febru ari 2005 toerde de band succesvol samen met de bands Grimm en de cult Noorse panganmetalband Kampfar. Op dit moment wordt er hard gewerkt aan een nieuwe cd, die voor de old-school black- metalfan een openbaring gaat worden. Misanthropia is een band die vooral gevormd wordt door ex-bandleden van de bands; Thro ned by tyranny, ex-Thelema, Dead Soul Refused 13 en TbT. Misanthropia staat bekend om haar optredens en laat zien en horen! Misanthropia speelt vooral melodieuze blackmetal waarin de nodige progressieve elementen te horen zijn. Leden van het Venray's Mannen koor hebben lid van verdienste Jan Oudenhoven afgelopen zater dag volledig verrast. De jubilaris is zestig jaar lid van het koor en van wege dit bijzondere jubileum besloot het koor om Oudenhoven en echtgenote Tony op bijzondere wijze te verrassen. Allereerst werd hij getrakteerd op een gezongen mis door het koor in de Grote Kerk, waarbij enkele bestuursle den gebeden verzorgden en voor zitter Theo Janssen een gedicht voorlas. Na de mis verplaatste het feestgebeuren zich naar Partycen trum de Witte Hoeve. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst werd de jubilaris toegesproken door voorzitter Theo Janssen en ont ving daarbij de VMK waarderings onderscheiding, sinds kort de Jan Oudenhoven-award genaamd, een gouden speld in de vorm van een muzieknoot. KNZV-bestuurder Wim van Osch sprak de jubilaris toe en memoreerde wat de wereld bewoog ten tijde van de toetre ding van de jubilaris tot het Ven ray's Mannenkoor in 1946. Van Osch speldde bovendien Jan de bondsspeld voor zestig jaar trouw lidmaatschap op. Ondanks zijn toezegging schitterde de VMK- Beschermheer door afwezigheid, hetgeen door velen werd betreurd. Tenslotte werd de jubi laris en familie nog een klein con cert aangeboden door de koorle den. Dirigent Jac Janssen kreeg lof voor het perfect dirigeren van zowel de mis als het miniconcert, als vervanger voor de verhinderde eerste dirigent Anton Kropivcek. Het vervolg van de serie Thee huisconcerten in Het Theehuis in Venray wordt gehouden op zon dag 12 maart vanaf 15-30 uur. Wyneke Jordans en Leo van Doe- selaar spelen het programma De grote Vier. Beide pianisten vor men al vele jaren een duo, zowel in de zin van levenspartners als van muziekgenoten. Beiden stu deerden bij Jan Wijn in Amster dam en behaalden bij hem hun UM-diploma in een programma voor pianovierhandig. Dat was in 1981 en een novum. Het pro gramma van zondag De grote Vier vermeldt alleen werken van de grootste en bekendste componis ten uit de Barok en de Klassieke periode: Bach, Mozart, Beethoven en Schubert. Het programmablad vermeldt de Suite nr. 2 van Bach in een bewerking van Reger, van Mozart onder andere de sonate KV 358, Beethoven Variaties Waldstein en Schuberts Fantasie D 940. In zijn toelichting schrijft Leo van Doeselaar: "Als de enge len in de hemel dienst hebben, spelen ze Bach maar in hun vrije tijd Mozart. De twee pianisten spelen alsof ze soms één orkest zijn, met elkaar in duel gaan, alsof de een 'n zanger is en de ander 'n liedbegeleider; er is altijd sprake van een interessante muzikale rol bezetting of rolwisseling." Infor matie en kaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred Reni- rie via tel. (0478) 582472, e-mail fredh.renirie.co@wxs.nl. of bij de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merselose- weg in Venray. Volgend en laatste concert van deze serie wordt gehouden op zondag 9 april vanaf 15-30 uur met het Amardi Piano kwintet met Brahms en Sjostako- vitsj. Bedreiging De politie heeft donderdagmid dag een 44-jarige man uit Melderslo aangehouden op verdenking van bedreiging van zijn 41-jarige vrouw uit Venray. Hij werd even voor vier uur, bij de woning van de vrouw, gearresteerd na een melding dat hij stampei maakte bij haar woning. De twee leefden al enige tijd gescheiden van elkaar en de vrouw werd nu door hem bedreigd. De verdachte is voor verder onder zoek in verzekering gesteld. Bij galerie IROK in Horst wordt op zondag 12 maart tussen 13.00 en 17.00 uur een nieuwe exposi tie geopend met werken van Ton Verstraten, Maarten Bouman en Frank Lengvenius. Het werk van Ton Verstraten, schilderijen en sculpturen, is deze keer abstracter van aard. De intense kleuren en krachtige structuur kenmerken zijn nieuwe schilderijen. Ook toont hij nieuwe sculpturen in brons als in staal. Maarten Bou man, zoon van de bekende Hans Bouman, schildert zoals hij is, intuïtief en wispelturig. Het onderwerp kan zijn stijl beïnvloe den en andersom. De omgeving en de cultuur van het Limburgse land, de zee, mensen en kunste naars als Turner, Jan Tuilemans en zijn overleden vader, inspireren hem. Frank Lengvenius schildert in warme aardetinten. Op zijn eigen manier vermengt hij pigmenten en bindmiddelen met zand. De schilderijen stralen rust uit door de uitgebalanceerde plaatsing van het subtiele kleurgebruik. De expositie is te bezoeken tot zater dag 22 april. Zie voor meer infor matie www.irok.nl. Syrinx Jessen (16 jaar) geboren in Amersfoort. Op de muziekschool Scholen in de Kunst in Amersfoort studeer de ze dwarsfluit volgens de Suzuki-methode bij Caroline Tuijtel en piano bij Hans van Ham. In maart 2003 won Syrinx het concours voor jong muziektalent aan het Brabants conservatorium Fontys. De prijs was een voltijdse studie van twee jaar aan het con servatorium. In juni 2003 was Syrinx eerste fluitist van het groot entreeorkest, dat werd gecoacht door leden van het Koninklijk Concertgebouworkest in Amsterdam. Ze zit nu in de jong talentenklas van het conser vatorium te Den Haag. Syrinx wordt begeleid door Kamelia Miladinova. Kamelia is geboren in Kjustendil te Bulgarije. Zij stu deerde aan de muziekschool en het Nationale Conservatorium in Sofia bij Stella Dimitrova. Sinds 1997 woont Kamelia in Neder land. Hier zette zij haar pianostu die voort aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag bij Geoffrey Madge. In 2001 behaal de zij haar diploma tweede fase solo piano. Momenteel is Kamelia verbonden als docent correpetitie aan het Koninklijk Conservatori um in Den Haag. Het repertoire wat gespeeld gaat worden, is van o.a. C. Chaminade, Rliene - Baton, Carl Reinecke, Caplet, Hidas en Doppler Op zondag 12 maart treedt het tweetal op in het Koningskerkje, Spoorstaat 17 in Vierlingsbeek. Aanvang: 15.30 uur. Kaarten a 6 euro zijn te reserveren per tele foon: 0478-632172 of via email adres koningskerkje@home.nl of een half uur voor aanvang aan de kassa van het koningskerkje. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondagmid dag 12 maart gedemonstreerd hoe men hoefijzers op maat kan sme den en hoe een paard wordt beslagen. Het betreft hier een oud ambacht dat veel vaardigheid en kennis van zaken vereist. Op de bovenverdieping is de expositie over eetcultuur in de 20e eeuw te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Klaart het nog op..? De GGZ houdt de expositie Klaart het nog op..? Klaart het nog op is een vraag die bij mensen met depressieve klachten of een depressie vaak door het hoofd speelt. In de 69 geëxposeerde werkstukken, zoals schilderijen, tekeningen en beeldend werk, kan men dan ook zien hoe elke deelnemer op persoonlijke wijze zijn of haar kijk op het thema tot uiting heeft gebracht. Tot en met 18 maart is de tentoonstelling op woensdag en zaterdag te bezoe ken van 13.00 tot 16.00 uur in de kapel op het terrein van de GGZ Noord- en Midden-Limburg, loca tie Stationsweg in Venray. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. Lezing pastoor Cluner De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. houdt op maandag 20 maart vanaf 19.45 uur een lezing in zaal het Trefpunt van verpleeghuis Beukenrode. De lezing wordt om 19.00 uur vooraf gegaan door een algemene leden vergadering. Drs. Paul van Meege ren verzorgt de lezing met als onderwerp; Gehaat in Kessel en geliefd in Oirlo: de opmerkelijke kerkelijke loopbaan van pastoor Franciscus Antonius Cluner (1771- 1844). Op 30 mei 1844 werd in Oirlo met grote eer pastoor Fran ciscus Antonius Cluner ten grave gedragen. Tijdens de begrafenis- mis waren tranen geplengd voor de alom beminde en gerespecteer de parochieherder. Een enorm contrast met de situatie van twin tig jaar eerder toen de pastoor met pek en veren besmeurd uit Kessel naar Oirlo werd overgeplaatst door het bisdom. Dit is maar één episode uit de opmerkelijke kerkelijke loopbaan van F.A. Cluner. Die loopbaan begon in zijn geboorteplaats, het Duitse Paderborn, waar hij na een studie aan de universiteit intrad als monnik bij de Benedictijnerabdij Abdinghof. Het klooster zond Clu ner naar Putten op de Veluwe, waar de abdij bezittingen had. Het rustige leven aldaar werd ruw ver stoord toen de Franse revolutie ook Nederland en Duitsland bereikte. Het klooster werd ont bonden en Cluner moest op zoek naar een nieuwe betrekking. In 1812 kreeg hij de kans om in Kes sel pastoor te worden. Zijn ambts bediening aldaar liep op een klein drama uit toen de pastoor van onzedige handelingen beschuldigd werd. Gelukkig bood Oirlo een tweede kans. Zo verknocht raakte hij aan deze plaats dat hij bij testa ment een bijzonder geschenk aan het dorp achterliet. Hoog tijd om deze bijzondere pastoor aan de vergetelheid te ontrukken. Koorscholing mannenkoor Het Venray's Mannenkoor biedt vanaf donderdag 16 maart een gra tis koorscholing aan aan alle man nelijke inwoners van Venray en omgeving. Deze koorscholing is bedoeld voor jonge mannen die graag zingen en die dat misschien ook wel binnen een groep (koor) zouden willen doen maar die nog niet voldoende overtuigd zijn van hun eigen zangtalent. Deze koor scholing, die geheel vrijblijvend is (er bestaat geen enkele verplich ting om lid te worden van het Ven ray's Mannenkoor) biedt potentiële zangers een uitgelezen kans! Een kans om hun zangtalent te laten tes ten en iets meer te leren over de techniek van het zingen en de theo rie van zang in het algemeen. Daar naast is er de gelegenheid om als toehoorder enkele repetities van Venray's Mannenkoor bij te wonen en zo kennis te nemen van koor zang in het bijzonder. Gezien de grote publieke belangstelling de laatste optredens van het Mannen koor (het Kerstconcert, de Kerst-in, het Opstoekmatinee maar vooral ook de begin januari gehouden S(w)ing-In) voorziet deze koorscho ling ongetwijfeld in een behoefte. Het Venray's Mannenkoor roept langs deze weg dan ook alle poten tiële zangers op om van haar aan bod gebruik te maken en zich aan te melden. De koorscholing wordt gehouden in De Witte Hoeve, gedu rende zes donderdagavonden, vanaf 16 maart en duurt van 19-30 tot 21.00 uur. Nadere informatie is verkrijgbaar via tel. 06-22678534. Leerlingenuitvoering In de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray vindt op maandag 13 maart een leerlingen uitvoering plaats. Vanaf 19.00 uur zijn er verschillende optredens waarbij de leerlingen van Emile Rutten (klarinet) en Geert Jacobs (hoorn/klein koper) hun beste beentje voorzetten. Het Kunsten centrum is gevestigd op de Heu velstraat in Venray. Informatie is te verkrijgen via tel. (0478)585320 of www.kunstencentrumjerusa- lem.nl. Het blijspel in drie bedrijven, Buitengewoon Kamperen, van Dick van Maasland wordt op zon dag 12, zaterdag 18 en zondag 19 maart opgevoerd door Toneelver eniging Comedia in De Brink in Leunen. Buitengewoon Kampe ren gaat over een "klein" verschil van mening tussen John en Betty Feijtens. Reden is de logeerpartij van neef Evert en nicht Louise met hun trouwe viervoeters. John laat wel op een buitengewoon aparte wijze zien dat hij het niet eens is met de situatie. Betty vindt dit zo abnormaal dat ze dokter Rein Vogel belt voor een huisbe zoek. Evert spant ondertussen John voor zijn karretje. "Ik dacht dat het een hondje was". Het "hondje" wordt gebracht door de enthousiaste Elza Rechter van het AF. Zich nergens van bewust haalt dit "hondje" de levens van zes mensen behoorlijk overhoop. Aan het eind komt alles toch nog op zijn pootjes terecht. Keur meester Thelma zorgt voor een verrassende ontknoping. Aanvang telkens om 20.00 uur. Jubileumfeest Het radioprogramma Waar zijn de Troubadours gebleven? van Omroep Venray is op donderdag 16 maart weer te gast bij De Eve naar in Venray. Deze keer naar aanleiding van het 12,5 jarig jubi leum. Op 2 september 1993 was de start van het programma bij Omroep en de overstap naar Omroep Venray vond plaats op 1 augustus 1996. Het programma heeft nooit onderbrekingen gekend wegens vakantie e.d., maar was 12 1/2 jaar doorlopend te beluisteren. Vanwege het feit dat de echte jubileumdatum (2 maart) te kort op de carnavalspe riode volgde is besloten het live- feest op 16 maart te vieren. Het programma kende regelmatig live uitzendingen, eerst vanaf diverse locaties maar sinds april 1998 altijd vanuit de Evenaar en altijd met een beperkt aantal live-optre dens. Nu wordt er groots uitge pakt. Er zijn deze avond optre dens door: Sjef Diederen (Hoensbroek), Jan Ridderbeekx (Geleen), Marlies Notten (Geleen), Brigit (Panningen), Marie-Christien Verstraten (Vol- kel), Willeke (Nijmegen), Frenske (Maastricht), Duo Manolito (Roer mond), Sandra (Raamsdonkveer), Wil en Annie (Sittard) en Anne- Mieke Post (Veghel). Sjef Diede ren en Anne-Mieke Post gaan een Engelstalig duet zingen. Het pro gramma heeft altijd opengestaan voor alle artiesten zolang het maar iets te maken had met Limburg of Brabant waarbij niet gekeken werd of een artiest al lang bezig was, bekend was, veel cd's gemaakt e.d. Ook met de op 16 maart optredende artiesten is dit weer zo. Willeke is pas twee jaar actief en Sjef Diederen al meer dan 55 jaar. Aanvang 20.00 uur. Het programma wordt niet live uitgezonden, wel worden er opnames gemaakt. Maanwandeling In Nationaal Park De Maasdui nen wordt op vrijdagavond 10 maart vanaf 20.30 uur een volle maanwandeling gehouden. De wandeling start bij de informatie- schuur van Staatsbosbeheer aan de Kapelstraat in Afferden. De excursie duurt ongeveer twee uur en deelname is gratis. Zorg voor goed schoeisel en warme kleding. Aanmelden via tel. (0485)531558 of 06-55858764. Bekijk het Natio naal Park de Maasduinen eens van de donkere kant. Er komt een andere wereld tot leven in het duister. Zo zwart is het overigens allemaal niet. Maanlicht verzilverd de natuur en geeft de omgeving een sprookjesachtige aanblik. Voor het nachtleven is dit echter de nuchtere werkelijkheid. Zij gedijen goed zonder het licht en de warmte van de zon terwijl andere dieren een strategische plek moeten uitkiezen om de nacht door te komen. Ontdek op deze avond zelf, onder leiding van speciale Maasduinengidsen, wat de nachtelijke schaduw probeert te verbergen. Het thema van de Boekenweek 2006 die dit jaar van woensdag 15 tot en met zaterdag 25 maart wordt gehouden is Boem Pauke- slag, schrijvers en muziek. Biblio theek Venray is de hele Boeken week in muzikale sfeer. Er zijn diverse optredens gepland van lokale artiesten en bandjes. Op de openingsdag zorgt Ad Haans van 14.00 tot 15.00 uur voor achter grondmuziek. Vrijdagavond 17 maart is de avond voor de jonge ren met optredens van rockband Disaddiction en popband Discon nected in de jongerenhoek tussen 18.00 enl9-30 uur. In Schouw burg Venray is het die avond feest voor de volwassenen met de voor stelling Champagne en aanslui tend boekenbal. Zaterdag 18 maart zingt de acapellasoulgroep VET Vocal Enjoyment Together tussen 11.30 en 12.30 uur. Vrij dagavond 24 en zaterdag 25 maart vinden er diverse muziek optre dens plaats met medewerking van leerlingen van kunstencentrum Jerusalem Venray. Tijdens de Boe kenweek heeft de bibliotheek een leuk cadeau voor nieuwe betalen de leden van de bibliotheek. Iedereen van achttien jaar en ouder die zich tijdens de boeken week als nieuw betalend lid inschrijft, krijgt een boekenbon ter waarde van vijf euro en ont vangt een voucher waarmee in de boekwinkel het boekenweekge schenk De grote wereld van Arthur Jap in opgehaald kan wor den. Bezoekers van de biblio theek kunnen meedoen aan de Boekenweektest welke wordt weggegeven door de openbare bibliotheken ter gelegenheid van de Boekenweek 2006 (zolang de voorraad strekt). Het boekje met de test is dit jaar helemaal gewijd aan Arthur Japin. In het boekje kan via een prijsvraag de kennis over Japin getest worden. In de test zijn vra gen opgenomen over de auteur en zijn werk. Wie de vragen juist beantwoordt maakt bovendien kans op aantrekkelijke prijzen. Boekrecensie in Peel en Maas Heb je genoeg van diëten? Geen zin meer in Atkins, het South Beach-dieet of andere zogenaamde wonderdiëten? Hier is het alternatief: Het no diet-dieet! Eten wat je wilt, wanneer je wilt en toch afval len! Dit boek legt uit wat de geheimen zijn van gezond, blijvend gewichtsverlies. De voordelen van het No diet- dieet: -Je valt 1 kilo per week af; dat is ongeveer 4 kilo per maand; -Je valt op een natuurlijke manier af tot je je ideale gewicht hebt bereikt; - Het gewicht dat eraf gaat, blijft eraf; -Je bent gezonder; -Je voelt je gelukkiger. De psychologen die achter dit no diet-dieet staan, hebben een opmerkelijke ontdekking gedaan: naarmate mensen meer overge wicht hebben, hebben zij meer ingesleten gewoonten. Wie deze gewoonten doorbreekt en de eigenschappen van slanke perso nen aanneemt, valt af. Dit kan al door simpele veranderingen, zoals zingen tijdens het badderen, de inrichting van je huis wijzigen of een nieuwe haarstijl uitprobe ren. Wie dit dieet volgt, leert vooral flexibel te zijn en dat flexi bele gedrag - niet het op dieet gaan- is de sleutel tot succes. Prof.dr. Ben Fletcher is hoofd van de afdeling Psychologie aan de universiteit van Hertfordshire (Groot-Brittanië). Zijn onderzoek op het gebied van voeding en gedrag is mogelijk gemaakt door ondersteuning van de overheid. Dr. Danny Penman is journalist van The Daily Mail en New Scien tist en is gespecialiseerd in weten schap, gezondheid en milieuhy giëne. Dr. Karen Pine is psychologisch onderzoeker, ver bonden aan de universiteit van Hertfordshire en geeft over de hele wereld lezingen over ontwik kelingspsychologie. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: Kunst Cultuur Prof, dr.Ben Fletcher Dr. Danny Penman Dr. Karen Pine

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17