Afscheid politieman Willem Eickmans Een jonge Willem Eickmans zat in militaire dienst en een van zijn maten ging naar de politieschool in Leusden. Dat leek Willem ook wel wat en zo gezegd zo gedaan. Na de diplo ma-uitreiking werd zijn eerste standplaats het Zuid- Hollandse plaatsje Sliedrecht. Leuk, maar zijn roots in het Limburgse bleven trekken en in 1974 kwam hij als jong agent in Venray aan. Nu, in 2006, nadert zijn afscheid als politieman met rasse schre den. "Mijn stamhuis stond in Elsteren - Well", vertelt Willem Eickmans, "maar omdat ik op de politieschool in Leusden zat, en dat is in een andere regio dan Limburg, werd ik eerst in het wes ten geplaatst. Ik wilde echter graag temg en dat lukte al snel." Agent Eickmans werd na vijf jaar hoofdagent, in 1984 werd hij brigadier waarbij hij tevens lei ding kreeg over een groepje agen ten. In 1998 werd hij vervolgens inspecteur waardoor hij een van de leidinggevenden van de basis eenheid Venray werd. "Je bent dan ook hulpofficier van justitie en officier van dienst waarbij je 's nachts de leiding over de hele regio hebt", licht hij toe. "Zo'n basis eenheid telt 50 mensen, tel je de rest van de regio met Horst en Gennep erbij dan zit aio gauw op 150 man." Praten met Willem Eickmans over zijn loopbaan en het nade rende afscheid is meer dan wat feitjes noteren. Het is praten met een man die met hart en ziel agent is en die zelf zegt dat hij, als hij opnieuw moest beginnen, het zo weer zou doen. Hij herleeft bijna elk onderwerp weer als het ter sprake komt, en dat heeft ook wel nadelen toch. "Het is emotio neel vaak zwaar, er is natuurlijk goede begeleiding binnen het korps, maar op een gegeven moment merk je dat het te veel kan worden." Willem Eickmans is altijd veelzijdig geweest in zijn werk bij de politie, bijvoorbeeld vijf jaar als rechercheur en twee jaar bij de vreemdelingendienst, maar twee aspecten heeft hij fei telijk altijd als specialiteit gehad: alcohol in het verkeer en openba re orde. "Verkeerscontroles moet je veel publiciteit geven, dat merkten we. Zo gaat het ook bij de men sen leven. Je hebt de meest moderne apparatuur, maar toen we de kerstman lieten blazen, stond het wel groot in de krant." Met de openbare orde kwam veel overleg met allerlei instanties en instellingen op zijn pad. "Ik verza melde de gegevens van bijvoor beeld geluidsoverlast van horeca gelegenheden en vervolgens kon de burgemeester daarmee een beslissing nemen." Eickmans heeft goede herinneringen aan zijn samenwerking met burge meester Waals en ambtenaar Hans Gommans,maar ook, aan de ande re kant van het spectrum, met Pieter Gijsbers van Dingus. "We zitten met alle twee om tafel, maar je kiest geen partij. Het is ook fijn dat je dit soort dingen meekrijgt, je maakt veel mee en die maatschappelijke betrokken heid heb ik altijd boeiend gevon den." Alhoewel Venray de laatste der tig jaar behoorlijk gegroeid is, zijn de taken van de politie op zich niet zoveel veranderd. In de jaren '70 en '80 was er veel meer te doen door overlast in het uit gaansgebied, maar dat gebeurt fei telijk niet meer. Willem Eickmans: "De eigenaren van cafés moeten nu veel meer zelf zorgen voor de veiligheid in hun bedrijf. Vroeger belden ze op als ze een lastige klant hadden, nu moeten ze zelf beveiligingspersoneel inzetten. In de hele periode heeft hij met tien moorden te maken gehad. Negen wist de politie er op te los sen, alleen het geval van het 'meisje in het maïs' is nooit opge lost. Ingrijpen bij huiselijk geweld is ook een van de taken van de politie en niet een van de makkelijkste. "Huiselijk geweld, eerwraak, het zijn allemaal zaken waar je als politie mee te maken hebt dus je moet goed de achter grond weten. En", vervolgt hij, "aanzeggen van overlijden is ook heel zwaar. Je deed dat altijd met z'n tweeën, en je sprak goed af wie wat zou doen, maar het was elke keer anders. Toch is het ook dankbaar werk, als je mensen goed helpt, ze goed opvangt, dan ben ik trots op mijn werk. Ja, het is zwaar, maar je krijgt er heel veel voor terug." Het is alsof de film in zijn hoofd het allemaal weer afdraait, "In september 1999 bijvoorbeeld moesten we 's nachts bij mensen aanbellen en voordat we wat gezegd hadden, werd de moeder al helemaal ontd aan, ze wist wat er ging komen. Dat was zo ingrijpend, dat moet je niet te vaak meemaken. Tsja, wat emotionaliteit betreft is op een gegeven moment de emmer wel vol, het is mooi geweest." PARKIETEN Natuurlijk heeft het politiewerk vaak met de wat donkerder kant van de samenleving te maken, maar leuke herinneringen zijn er ook genoeg. "Ik had een zesde zintuig voor dronken bestuurders en op een gegeven moment zag ik een slingerende auto. Hebbes, dacht ik, maar het bleek een auto vol met gestolen parkieten te zijn die allemaal vrij rondvlogen in de auto! Een andere keer moesten we 's morgens heel vroeg Belgische knollen vangen en als dank kregen we, zes uur 's mor gens, enkele borreltjes en een dikke sigaar." En wat te denken van de man die het politiebureau was uitgezet, en die vervolgens weer in ging breken omdat hij een slaapplaats nodig had. De herinneringen aan het iglo- nitrietdrama met twee doden in Venray, dat opgelost kon worden dankzij een oplettende verpleger, of het hard aanpakken van de Maasdorpenbende in 1983/ "Het zit gewoon op je harde schijf. Niet dat ik er last van heb, maar ik kan het terughalen." Terughalen deed hij ook met het boek 'Bijna 25 jaar gemeentepolitie Venray in fotovlucht, 1969-1993', dat samengesteld werd bij het stop pen van de gemeentepolitie en dat nu wordt aangeboden aan col lega's die stoppen. In het boek staan ook veel foto's die hij zelf nam, want Willem Eickmans had altijd een fototoestel bij zich. In de eerste plaats ter ondersteuning van de technische dienst. "Je foto grafeert gelukkig niet alleen erge dingen, maar ook de leuke zaken." Aanstaande vrijdag stopt hij zelf, en dat doet hij informeel, zonder grote receptie. Eickmans heeft in de loop van de week van iedereen waar hij mee te maken had al persoonlijk afscheid geno men. Dan krijgt hij tijd voor zijn kudde van 25 Mergellanderschapen, voor zijn oude Deutz-tractor, de oude Landrover, de verdediging van zijn Nederlands kampioenschap ambachtelijk schapen scheren met schaar en om meer uit te zoe ken over de geschiedenis en de bewoners van de Rosmolen: "Ik heb wat met oude dingen, voor de Rosmolen heb ik een heel his torisch archief aangelegd en daar bij heb ik nog een archief over veldwachters van rond 1800." Hij blijft midden in de samenle ving staan die hij ruim dertig jaar als politieagent gediend heeft. "Ik blijf erbij dat dit een prachtig en dankbaar beroep is, en ik zou het zo weer doen." En vanuit die dankbaarheid wordt er nog een dienst gehouden in de St. Willibrorduskapel. "Ik zou het zo weer doen"

Peel en Maas | 2006 | | pagina 16