Bedrijfswoningen krijgen toch ozb-voordeel Lions start met nieuw project ZAKELIJK BEKEKEN Kinderdagverblijf Poeh-beer Oorpen B*. LIJST O m PEEL EN MAAS Donderdag 23 februari 2006 - Pagina 7 Raad dwingt college tot snelle overeenstemming toekomstvisie Struisvogelpolitiek of actie Ik kan me niet aan de indruk ontrekken dat u zich niet druk maakt over de nieuwe Wet WIA. Deze wet staat voor Werk en Inkomen naar Arbeidsver mogen. De houding die we zien is; "Laat ik maar stil blijven zitten, dan waait het wel over". Dat zal echter niet gebeuren. Uw werkgever zal u wel voor lichten en helpen, maar juist nu wordt ook actie van u verwacht. Sinds 1 januari is de wet van kracht en wel met onmiddellijke ingang voor diegenen die in 2004 ziek zijn geworden. Zij zitten immers (bijna) 2 jaar in de ziektewet. De WIA is de vervanger van de WAO en is ingevoerd om de stroom van nieuwe arbeidson geschikten te beperken. Als u meer dan 80% arbeidsonge schikt bent en binnen 5 jaar geen verlaging van dit percen tage verwacht wordt verandert er weinig. Als u minder dan 35% arbeids ongeschikt wordt dan krijgt u geen uitkering meer maar blijft u wel in dienst. Mogelijk wel tegen een lager salaris. Als u arbeidsongeschiktheid uitkomt tussen de 35% en 80%, is er voor een methode gekozen dat er meer gekeken wordt naar wat u nog wel kunt, dan wat u niet meer kunt. Van die restverdiencapaciteit (dat wat u nog wel kunt) moet u de helft zelf nog verdienen. Indien dit niet lukt doordat u bijvoorbeeld in de WW komt dan zakt uw uitkering naar het minimumloon, of beter gezegd, dat deel van het minimumloon dat u arbeidsongeschikt bent, bijvoorbeeld de helft. Deze ge- -noemde helft is ongeveer 500 euro netto. Ik ben benieuwd of de schoorsteen daar nog van blijft roken. Kijk dus goed naar de consequenties en zorg tenminste dat u weet wat u kunt verwachten. Actie dus. Chris Jagers SUMMA ADVIESGROEP Oirlo Panningen Bergen De gemeente moet binnen een jaar tot volledige overeen stemming komen met de tien dorpen over hun toekomstvi sie. Wethouder Emonts (PvdA) wilde hiervoor aanvankelijk drie jaar uittrekken. CDA en Samenwerking vinden deze periode veel te lang en dien den in de raadsvergadering een amendement. Het voor stel van het CDA haalde uit eindelijk een unanieme meer derheid. Het college nam het over alhoewel wethouder Emonts nog een slag om de arm hield. Het ontwikkelingsperspectief, de gemeentelijke visie op 2015, heeft bij de dorpsraden tot veel commotie geleid. Als onderdeel van de toekomstvisie hebben alle Ze hadden nogal wat vragen in Holthees en Maashees aan de politici van de gemeente Boxmeer. Om de antwoorden op die vragen te krijgen beleg den de beide dorpsraden een politiek café in het gemeen schapshuis in Maashees. Bijna alle woordvoerders van de politieke partijen waren aan wezig, onder wie wat wethou ders, met gelukkig allemaal een ruime achterban. Want het aantal belangstellenden uit beide dorpen was op de vingers van twee handen te tellen. Met de gemeenteraadsverkie zingen voor de deur wilde men de toekomstige en zittende volks vertegenwoordigers aan de tand voelen over onderwerpen als ver grijzing, voorzieningen, woning bouw, veiligheid en, speciaal voor Holthees, de toekomst van de gemeenschapsruimte. Dorpsvereniging Maashees-voor- zitter Ben van Dierendonk formu leerde het als volgt: "Onze vraag aan de zittende raadsleden is: waarom moeten wij op jullie stemmen, wat hebben jullie voor ons gedaan? Aan de oppositie vraag ik: waarom moet ik juist op jullie stemmen en niet op hen?" De opzet van de avond was dat iedere fractie drie minuten zou krijgen om zich voor te stellen, met na de pauze een forumdiscus sie. Dat deze 'forumdiscussie' gevoerd moest worden aan de hand van vijf stellingen, bleek pas later. Vier jaar geleden was Vincent Ronnes uit Boxmeer de discussieleider. "Maar dat kunnen dorpen een dorpsomgevingspro- gramma (DOP) opgesteld. De gemeente zou de DOP's opnemen in het ontwikkelingsperspectief, zo luidde de belofte. Teleurstelling en verontwaardi ging waren groot toen dit niet het geval bleek te zijn. Alleen de amb telijke visie op de tien dorpen stond erin vermeld. En die week bij enkele dorpen behoorlijk af van het DOP. Vorige week dinsdag behandel de de gemeenteraad het ontwik kelingsperspectief. Wethouder Emonts (PvdA) had al eerder het voorstel gedaan het omstreden hoofdstuk tien, het ruimelijke structuurbeeld van de gemeente Venray, uit het boekwerk te halen. Het zou samen met de dorpsomgevingsprogramma's in een bijlage verschijnen. Emonts we in Maashees zelf ook", riep inleider Peter Jillissen vol bravou re. Toen echter vervolgens Vijf Dorpen Belang als eerste aan de beurt was, bleek Jilissen niet te weten wie de vriendelijk glimla chende dame achter de VDB-tafel was. Wethouder Hermien van de Brand ging gelukkig blijmoedig verder en liet VDB-coryfee Hermanussen uit Maashees aan het woord, die vier jaar geleden met voorkeurstemmen in de raad was gekomen. "Mijn gevoel zegt dat we het als VDB de afgelopen vier jaar goed hebben gedaan." Nadat hij abrupt werd afgekapt met een luidkeels '3, 2, 1' was het de beurt aan Rien Klaassen van Lijst Overloon. Hij benadrukte dat de samenwerking binnen de LOF- fracties tussen dorpslijsten de kracht van acht van de 21 raadsze- tels geeft. Daarna mocht wethouder Gijs Moes namens de WD het woord voeren. Zijn belangrijkste bood schap: "Kijk naar vier jaar gele den: brandweer, gemeentehuis, gemeentesecretaris. Dat hebben we opgelost, dus hebben we daadkracht getoond. Dit college wil weten wat er in de kernen speelt, en daarom hebben we veel bezoeken afgelegd." De nieuwe lijsttrekker van de Maaskant Fractie, Frans Aarts, pre senteerde zich als dorpsjongen uit Vierlingsbeek met roots in het verenigingsleven, "Wij willen voor alle dorpskernen gaan omdat de problematiek van alle dorpen hetzelfde is. LOF is daartoe heel geschikt, want we hebben een veel beter draagvlak dan het Vijf Dorpen Belang." Bij Sjef Smeets wilde vervolgens drie jaar uittrek ken om met de dorpen op een lijn te komen. Samenwerking diende een amendement in om hoofd stuk tien helemaal te laten verval len. Het amendement van het CDA ging minder ver. Patrick van der Broeck had het alleen over de alinea's die de toekomstvisie beschrijven. De overige teksten, over de onstaansgeschiedenis en een beschrijving van het dorp, kunnen gewoon blijven staan. Het CDA-raadslid wijst er tevens op dat de toekomstvisie bij de helft van de dorpen weinig of geen discussie zal opleveren. Bij de andere vijf dorpen lopen de visies veel verder uiteen. Wethouder Emonts wil 'interac tief' met de dorpen in de slag gaan en denkt daarom drie jaar nodig te hebben. Volgens Van der van Sociaal Liberaal en Zakelijk Boxmeer sprongen de tranen niet alleen vanwege de grieperigheid in de ogen: "Als we het huidige uitgavenpatroon bekijken van dit college, dan springen ons de tra nen in de ogen. Er is de komende jaren niets te halen voor de dor pen." SP-wethouder Emile Roemers bleek erg tevreden: "We hebben bewezen wat we hebben gezegd, we hebben de politiek dichterbij de mensen gebracht, en dorps- en wijkraden een eigen gezicht gege ven. Verder hebben we een zeer gezond financieel beleid gevoerd, ondanks de door Den Haag opge legde bezuinigingen." Ook de Progressie Kombinatie houdt vast aan 'politiek met een sociaal rand je'. De partij heeft het collegepro gramma van de afgelopen periode mede vorm gegeven en daar, zoals lijsttrekker Frans Verstraelen stelde, "een positief kritische bij drage aan geleverd. We zijn het in grote lijnen eens met het gevoer de beleid en we willen graag in deze lijn verder om de puntjes op de i te kunnen zetten." Verstraelen: "Onze kernpunten zijn opkomen voor de minima, gehandicapten en iedereen die het moeilijk heeft, en we moeten blijven knokken voor onze mooie natuur." Als laatste mocht CDA'er Jos de Graaf toelichten waarom zijn par tij al vier jaar in het college zit. Voor het CDA is de komende periode belangrijk dat "we behou den wat we hebben", uitvoering geven aan jongeren- en ouderen beleid en bouwen voor jong en oud. Die plannen liggen er wel Broeck kan het klusje binnen een half jaar geklaard zijn. In het CDA- voorstel krijgt het college de tijd tot februari 2007. De meeste partijen vonden het voorstel van Samenwerking te ver gaan. Het amendement van het CDA kon wel rekenen op brede steun. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) zei dat hoofd stuk tien niet alleen over de dor pen gaat maar ook over Venrays centrum en alle wijken. In navol ging van de dorpen gaan de wij ken WOP's (wijkomgevingspro- gramma's) opstellen. "De programma's uit de dorpen en wijken moeten de leidraad zijn voor het ontwikkelingsperspec tief', vond Verkoeijen. "We moe ten het daarom vanavond niet vaststellen omdat het niet com- volgens De Graaf, maar dan moe ten ze er ook komen. ROMMELIG Gespreksleider Jillissen was elke keer na 2.57 minuten al hard op aan het aftellen bij elke spre ker en dat kwam niet prettig over. Ook zijn opmerking "Ik ga niet in op alles wat gezegd is, alhoewel ik soms sta te popelen", voegde niet iets toe aan het geheel. De rommeligheid nam na de pauze nog toe. Leek aanvankelijk alleen Rob Driessen aan de hand van stellingen de discussie te leiden, meer en meer kwam Jillissen met eigen commentaar, terwijl hij sprekers de microfoon overhan digde. Ook de weerkerende over peinzingen van Driessen dat er in het bedrijfsleven toch heel anders gewerkt wordt, haalden de vaart uit de discussies. De stellingen moesten prikkelend zijn, maar leverden eerder het bekende aan val en verdedigingsgedrag bij de Boxmeerse raadsfracties op dan dat de burgers in de dicussie wer den betrokken. Veiligheid werd een 'heen-en- weer-gepraat' over verlichting en niet juist geparkeerde vrachtwa gens, de stelling 'politiek en daad kracht gaan niet samen' belandde in de problematiek van projecten die wel zijn aangekondigd maar (nog) niet afgemaakt, waarbij de oppositie weer puntjes trachtte te scoren. En zo ging dat door. Oud wethouder Lambert Litjens beweerde in de politiek alleen nog maar vanaf de zijlijn te 'func tioneren', en een aantal afwezigen lachte daar hartelijk om. Uiteraard waren collegepartijen en opposi tiepartijen het hartgrondig met elkaar oneens over de stelling 'de komende vier jaar worden de gemeentelijke heffingen niet ver hoogd'. Maar als je als toehoorder hoopte wijzer te worden, dan viel dat tegen. Illustratief in deze was de vraag na elke stelling: Is na deze discussie duidelijker gewor den waar je op gaat stemmen?' Slechts een keer ging er een hand pleet is. De vasthoudendheid van de gemeente is niet goed." Wethouder Emonts kon niet beloven dat er binnen een jaar met alle dorpen overeenstem ming is bereikt. "Want dit vergt veel ambtelijke inzet en trekt daarom een zware wissel op de organisatie. Ik kan het nu nog niet precies overzien maar er zijn ook andere prioriteiten. Bovendien zal het extra kosten met zich mee brengen." Van der Broeck had zijn twijfels over de uitleg van Emonts. "Ik betwijfel of het zoveel extra werk betekent. Het gaat slechts om een paar alinea's. Dit hoeft geen honderden uren ambtelijke inzet te kosten." Het CDA-amendement kon rekenen op steun van alle partijen waarna het college het overnam. Aandachtig luisteren WD'er MoesPK-leden Welbers en Verstraelen en CDA 'er De Graaf naar de discussie tijdens het politiek café in Maashees omhoog. Voorzitter Peter Koenen van de Dorpsraad Holthees-Smakt sloot de avond af met een vriendelijk dankword aan iedereen, maar zijn dorp was er in de discussies slecht afgekomen. "Holthees kun je niet zien liggen, want we hebben geen verlich ting!" was al een keer de reactie uit de zaal geweest. Aanpak zwerfafval De gemeente Venray gaat forse maatregelen nemen om de over last van zwerfvuil en illegale dum pingen van afval aan te pakken. Om dit doel te bereiken gaat de gemeente Venray niet alleen strenger beboeten, maar ook aan dacht schenken aan de communi catie. Illegale 'dumpers' kregen voorheen een schikkingsvoorstel van 43,11 euro per overtreding. De hoogte van dit schikkingsvoor stel wordt met ingang van 1 maart 2006 fors verhoogd. Vanaf 1 maart worden de werkelijke kos ten doorberekend aan deze ver vuilers. Dit betekent dat de ver vuiler kan rekenen op een schikkingsvoorstel van 250 euro per overtreding. Daarnaast wor den niet alleen incidenteel maar ook structureel voorlichtingsac ties uitgevoerd. Ook gaat de gemeente verschillende handha- vingacties uitvoeren samenwer king met de politie. Mogelijk gebruikt ze daarbij ook mobiele camera's, met name bij de verza- mellocaties van ondergrondse containers. "Lik-op-stukbeleid dus, om het asociale handelen terug te dringen en de vervuiler fors te beboeten. Venray blijf(t) schoon! wordt ons motto", zegt verantwoordelijk portefeuillehou der Jan Driessen. "Dat moeten we samen waar blijven maken." Tweede uitrit parkeerkelder Met de sloop van het woonhuis op de hoek Raadhuisstraat- Gasstraat kan de tweede in- en uit rit van de parkeergarage onder het appartementencomplex ein delijk aangelegd worden. Na jarenlange onderhandelingen slo ten de gemeente en de eigenaar van het pand onlangs een koop overeenkomst. Vlak voordat de onteigeningsprocedure in gang werd gezet. De gemeente verkoopt 91 vier kante meter voor 10.465 euro aan Verhoeven Vastgoed die het plan Jerusalem heeft ontwikkeld en gerealiseerd. De tweede uitrit komt uit op de Gasstraat. Het ove rige gedeelte van het vrijkomende perceel wordt ingericht als groen gebied. AHD keurt initiatief af De Stichting Algemene Hulpdienst Venray (AHD) keurt het initiatief van de Zorggroep Noord-Limburg om vrijwilligers werk lokaal te regelen ten zeerste af. De AHD is hoogst verbaasd over het geplande initiatief en ver bolgen over het achterwege gebleven overleg. Bovendien wordt met dit initiatief de vrijwil- ligersmarkt nog dunner in een tijd dat het vinden en binden van vrij willigers al moeilijk genoeg is, zo schrijft de AHD in een brief aan directeur Schapendonk van de Zorggroep Noord-Limburg. 'Door het toezenden van de jaarversla gen kan de heer Schapendonk op de hoogte zijn van de activiteiten. De AHD Venray deelt volledig de mening van de Algemene Hulpdiensten Venlo en Blerick. We hopen dat de zorggroep als nog tot inzicht komt', aldus de AHD in de brief. Onderzoek racecircuit De provincie weigert mee te betalen aan een onafhankelijk locatieonderzoek naar circuit De Peel. Het instellen van dit onder zoek was de uitkomst van de bemiddeling van gouverneur Frissen om uit de impasse te komen. Uit het onderzoek moet ook blijken of er voldoende draag vlak is voor een racecircuit in Venray en het maatschappelijk belang dient te worden aange toond. Het onderzoek kost maxi maal 50.000 euro en komt nu vol ledig voor rekening van de gemeente. Het moet voor 1 juli 2006 zijn afgerond. Burgemeester Waals: "Ik ben er niet zo rouwig om dat de provincie niet meebe taalt. Want wie betaalt die bepaalt." Bevolking Venray gedaald Het bevolkingsaantal van de gemeente Venray is in 2005 gedaald met zeventig personen. In 2005 zijn er 388 kinderen geboren in Venray en 320 perso nen gestorven. Het geboorteover schot in 2005 is +68. Daarnaast is het negatieve migratiesaldo van - 131 een oorzaak van de daling van de bevolking in Venray. In 2004 waren er 435 kinderen geborenen en 279 personen over ledenen, wat resulteerde in een positief geboorteoverschot van +156. Het migratiesaldo 2004 was -93- De ontwikkelingen in Venray sluiten aan bij de landelij ke ontwikkeling. Het aantal geboorten daalt en er zijn meer emigranten dan immigranten. Venray verwacht voor de komen de jaren een lichte groei doordat er een inhaaleffect plaatsvindt op de woningmarkt. Diefstal snorfiets De politie heeft vrijdagmorgen op de Weverstraat een 4l-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van diefstal van een snorfiets. Bij zijn aanhouding bekende de man dat hij eind janu ari een scheerapparaat had gesto len in een winkel in Venray. Daarnaast moest hij nog een boete van 680 euro betalen. De snorfiets is inmiddels terug bij de rechtmatige eigenaar. Agenten kwamen hem rond kwart over negen op het spoor tijdens een surveillance. Ze zagen hem rijden op de snorfiets en ze wisten dat deze was gestolen. Dat was dins dag gebeurd op de Henseniusstraat. Nadat de agen ten hem hadden gezien konden ze hem in eerste instantie niet meer traceren, maar hij werd later aangetroffen op de Weverstraat. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De man heeft de nog openstaande boete inmiddels betaald. Jonge autodief De politie heeft zondagmiddag rond twee uur op de Maasheseweg in Venray een 14- jarige jongen uit Goch (Duitsland) aangehouden. De jongen was in het bezit van een auto, die hij eer der die nacht in het Duitse Kleve gestolen had. Hij was weggelopen uit een jeugdinternaat en was met de auto de grens overgestoken. De jongen is naar het politiebu reau gebracht en wordt aan de Duitse politie overgedragen. Eigenaren van bedrijfswo ningen gaan toch meeprofite ren van de lastenverlichting van het Rijk. Aanvankelijk viel deze groep buiten de boot. Pas in 2007 zouden de bedrijfwo- ningen, in navolging van de burgerwoningen, worden vrij gesteld van het gebruikers deel van de onroerendzaakbe- lasting. In de gemeente Venray gaat het in totaal om 686 panden die samen dit jaar alsnog een belas tingvoordeel krijgen van 170.000 euro. Bij de vaststelling van de tarieven voor 2006 heeft de gemeenteraad nog besloten om het ozb-voordeel niet door te voe ren voor bedrijfswoningen. Omdat er toen nog geen duidelijk heid was over de compensatie door het Rijk. Ook wethouder Heidens (CDA) voelde er niets voor het belastingvoordeel alvast op voorhand toe te kennen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft recent bekend Na ruim 25 jaren met succes een kunst- en curiosaveiling te hebben georganiseerd, heeft de Venrayse Lionsclub dit jaar gekozen voor een geheel nieuw concept. Een hiervoor opgerichte Stichting Evenementen Lions Venray komt met een uniek en ambiti eus plan: Prominent(- enjkunst. Twaalf prominente Nederlanders zijn gevraagd om twee uur van hun toch al schaarse tijd beschikbaar te stellen om een schilderij te maken. Deze promi nenten werden vervolgens thuis of op hun werkplek bezocht door het Lions-createam om het schil derij te vervaardigen. Deze unieke producten worden geveild tijdens een groots galafestijn op zaterdag 2 september. Het gala vindt plaats in het onlangs geopende grootste uit gaanscentrum van de Benelux: The Zenith in Venray, een unieke locatie voor een uniek project. Ruim 300 gasten kunnen deelne men aan deze avond met een hoog niveau aan entertainment en culinair genieten. Het project wordt landelijk ondersteund door een comité van aanbeveling, bestaande uit bestuurslid NOC*NSF Ton Nelissen, de bisschop van Roermond mgr F. Wiertz, de voor zitter van de KNVB M. Sprengers, de president van de Nederlandse Bank N.Wellink en de directeur van de Stichting Spieren voor gemaakt dat de gemeenten alsnog een volledige compensatie ont vangen over 2006. Het CDA diende vorige week dinsdag tijdens de raadsvergade ring een motie in. "De onrecht vaardigheid is nu gecorrigeerd", zei Toon Loonen (CDA). In de motie wordt de gemeente opge dragen de bedrijfswoningen te ontzien van allerlei administratie ve rompslomp. Formeel zouden de bewoners bij de gemeente een bezwaarschrift moeten indienen om hun belastingaanslag te verla gen. "De gemeente moet de aan slag zelf corrigeren zonder extra administratieve handelingen. Daar heeft zowel de burger als de gemeente voordeel bij", aldus Loonen. De motie werd door wet houder Heidens overgenomen. Alle belastingplichtigen die voor deze lastenverlichting in aan merking komen, ontvangen uiter lijk eind april een brief. Daarin staat vermeld wat precies de ver mindering voor 2006 is. Spieren, mw. M. van der Vaart. Lions Club Venray zet zich al jaren in voor kinderen die aan de ongeneeslijke ziekte spierdystro fie lijden. Met de opbrengst van het gala en de veiling wordt het researchwerk voor deze zeldzame ziekte ondersteund. Posters plakken De politie heeft dinsdagavond op de Stationsweg een 19-jarige man uit Emmen aangehouden die bezig was posters te plakken. Dat deed hij voornamelijk over de posters die door politieke partijen zijn geplakt in het kader van de komende gemeenteraadsverkie zingen. De man plakte posters voor onder andere feesten. De resterende 200 posters zijn in beslag genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. De hoogte van de boete zal door de officier van justitie bepaald wor den. De gemeente gaat in samen werking met de politie proberen om de kosten van het verwijderen van de posters te verhalen. Ghieien' Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires www.autoghielen.nl Professionele kinderopvang in een huiselijke sfeer/ Neem eens een kijkje op www.kdvpoehbeer.nl of neem contact met ons op: E-mail: info@kdvpoehbeer.nl Tel: (0478) 569706/ Politiek café Maashees/Holthees LIJST*" Hermien v.d. Brand Prominenten schilderen voor goed doel Gemeente en dorpen binnen een jaar op één lijn Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden Keizersveld 55 Venray 0478-586200 f N. Teleurstellende opkomst Oóipon 8t>j( lermanussen

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7