Nieuwe lichtmasten Sloop pand Coenen Julicher Meijer ffl PEEL EN MAAS Vragen over Arbeidsrecht? Peel en Maas tijdens carnaval Q PEEL EN MAAS Antifascisten en rechts-extremisten willen oorlogskerkhof in Ysselsteyn bezoeken De gemeente Venray is bezorgd over de confrontatie die dreigt tussen georgani seerde antifascisten en rechts- extremisten op het Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn. Actiegroep Autonome Antifa Waalsprong wil op zaterdag 4 maart op de begraafplaats een demonstratie houden, gelijk tijdig met de herdenking van de fascistische organisatie Blood en Honour, die daar de begraven SS-soldaten wil eren. Burgemeester Waals had woensdagmorgen een driehoeks overleg met politie en justitie. Maar een besluit over het al dan niet verbieden van de bijeenkom sten in Ysselsteyn, werd nog niet genomen. "Dat zal in de komende week moeten gebeuren", vertelt een woordvoerster van de gemeente Venray. De burgemees ter is verantwoordelijk voor hand having van de openbare orde en is bang dat het tot een confronta tie komt tussen beide groepen. Mochten de herdenking en de demonstratie doorgaan, dan "zal de gemeente in overleg met de politie alle noodzakelijke maatre gelen nemen om escalatie te voor komen", aldus de woordvoerster. De Autonome Antifa Waalsprong wilde in eerste instantie op zaterdagmiddag 25 februari in Venray een demonstra tie houden tegen de rechts-extre- mistische partij NVU die aan de raadsverkiezingen deelneemt. Dat werd door de burgemeester geweigerd omdat het dan carna valszaterdag is. Waals vreest wan ordelijkheden als de manifestatie 's middags plaatsvindt. Bij de ope ning van het carnavalsfeest is er veel politie op de been en zijn er veel mensen. De gemeente vreest dat de betoging leidt tot een tegendemonstratie en dat beide partijen dan met elkaar op de vuist gaan of vernielingen worden aangericht. Autonome Antifa Waalsprong diende tegen dit besluit een bezwaar in, dat maan dagmorgen werd behandeld door de commissie bezwaarschriften van de gemeente Venray, zonder dat er iemand van de actiegroep bij aanwezig was. Antifa wil ech ter ook gelijktijdig met de her denking van Blood en Honour demonstreren op de Duitse begraafplaats in Ysselsteyn, om een tegengeluid te laten horen. De neonazi-organisatie Blood Honour wil op zaterdag 4 maart 's middags om 14.30 uur een krans gaan leggen om de daar begraven SS-soldaten te eren. De herden king staat in het teken van 'respect, loyaliteit en trouw aan de 31 000 helden'. De leden zijn onderweg naar Antwerpen, waar ze 's avonds het concert voor neo nazi's Nordland Vlaanderen bezoeken. Deze week nog neemt de com missie bezwaarschriften een besluit. Ook dat advies wordt door de gemeente meegenomen in het besluit over het al dan niet doorgaan van beide bijeenkom sten in Ysselsteyn. Burgemeester Waals gaf eerder wel toestem ming voor de demonstratie in Venray en voor de herdenking in Ysselsteyn. Nu beide groepen elkaar dreigen te treffen in Ysselsteyn, ligt de zaak echter totaal anders. Vanaf donderdag 9 maart op VARA-televisie In het VARA-programma '16 miljoen rechters', gepresen teerd door Astrid Joosten, staat de rechtspraak centraal. Een waargebeurde rechtszaak wordt door middel van een reconstructie aan het publiek getoond. Vervolgens wordt er in het programma ingegaan op de afwegingen die een rechter moet maken. @all- mag- Ervaringsdeskundigen en gas ten gaan met elkaar in de discus sie over de ingewikkelde zaak die de rechter krijgt voorgeschoteld. In de uitzending van donderdag 9 maart zal Ingeborg de Barbanson (36) één van de ervaringsdeskun digen zijn. De VARA heeft de Venrayse uitgenodigd, omdat zij eerder in het tv-programma Het Lagerhuis haar standpunten met verve verdedigde en niet schrikt van een studio, camera's en microfoons. In elke aflevering van '16 mil joen rechters' wordt een maat schappelijk relevant thema behan deld in de vorm van een waargebeurde rechtszaak. Drugssmokkel, eerwraak, ont spoorde jongeren, recht op zelf verdediging, vrijheid van meningsuiting. Door middel van een reconstructie wordt de zaak aan het publiek getoond. Deze reconstructie is in meerdere delen te zien, waarbij steeds meer aspecten van de zaak aan het licht komen, die meewegen in de soms lastige dilemma's en afwegingen van een rechter. Vooringenomen meningen worden daardoor min der vanzelfsprekend. "En dat gebeurde mij dus ook", glimlacht Ingeborg de Barbanson. "Omdat je steeds meer informatie over de zaak krijgt, ga je anders tegen de feiten aankijken. Dat is ook het 'gemene' van de uitzending: tel kens komt er meer informatie bij. Ik heb mijn mening gedurende de uitzending veranderd, omdat ik merkte dat naarmate ik meer van de zaak afwist, ik toch een ander standpunt innam. En dat is ook niet erg. Je moet als deelnemer aan het programma niet bang zijn om je mening te veranderen." UITGEDAAGD Een gerenommeerde advocaat en een bekwame officier van justi tie proberen het publiek met een pleidooi in de studio te overtui gen van hun standpunten. Ook is er ruimte voor discussie over het onderwerp: er zijn ervaringsdes kundigen aanwezig en discussie- gasten geven hun mening. Nadat alle kanten van de zaak aan bod zijn gekomen, wordt het publiek uitgedaagd om op de stoel van de rechter te gaan zitten. Door mid del van stemmen beslissen hon derd personen, die samen de 16 miljoen Nederlanders vertegen woordigen, met wie zij het eens zijn: de advocaat of de officier van justitie. Tenslotte wordt verteld wat destijds de uitspraak van de rechter is geweest in de waarge beurde rechtszaak. Het programma '16 miljoen rechters' telt elf afleveringen van 40 minuten, die bij de VARA op Nederland 3 te zien zijn. In de uit zending van 9 maart maakt Ingeborg de Barbanson haar opwachting. De politicus van de WD in Venray kreeg een casus voorgelegd die perfect met haar matcht. "De zaak stoelt op recht spraak en op gezondheidszorg. Mijn moeder werkte op de recht bank in Den Bosch, en ik heb de opleiding tot psychiatrisch ver pleegkundige gevolgd. De VARA weet dat, dus kwam de omroep bij mij uit voor die bewuste zaak. Maar het was een complexe zaak. Het gaat erom dat iemand is over leden en het is de vraag of een ander daar aansprakelijk voor kan worden gesteld. Dat is de moeilij ke overweging. Meer zeg ik er niet over." SNOEPJE Carnavalsmaandag reist de Venrayse, eigenares van de win kel Surprise, opnieuw af naar de studio's van de VARA. "Ik ben door de VARA voor een tweede uitzending van '16 miljoen rech ters' gevraagd. De opname daar van is maandag. Wanneer die uit zending op tv komt, weet ik nog niet." Ingeborg de Barbanson was ook één van de debators in het discus sieprogramma Het Lagerhuis van Paul Witteman. "Het houdt mij bezig wat er in Nederland gebeurt. Dan kun je er ook over meepraten en een gefundeerde mening geven. De kunst is ook om in een zo kort mogelijk zin je statement neer te leggen. Paf, zeg gen wat op je hart ligt. Niet te moeilijk, kort en krachtig. Ik heb de deelname aan Het Lagerhuis ervaren als een leuke en mooie uitdaging om mee te doen. Bovendien leer je er ook van. Op verbaal vlak, maar ook doordat je gedwongen wordt je hersenen te laten werken. Dat is altijd gezond. En dat merk ik nu met het pro gramma '16 miljoen rechters' ook. Dat ik word gevraagd, vind ik een eer. Het streelt mij ook. Het zijn van die kansen die misschien één keer in mijn leven voorbij komen, en die grijp ik met twee handen aan. Voor mij is het een snoepje in mijn leven." Twee weken voor de raads verkiezingen streek de politie ke karavaan neer in Jera in Ysselsteyn. Zo'n zeventig belangstellenden bevolkten dinsdagavond de zaal van het jongerencentrum. De jeugd was in de minderheid maar kwam aan het einde van de bijeenkomst toch nog ruim schoots aan bod. Het zijn drukke tijden voor de politici. Zo vlak voor de verkie zingen zijn ze bijna dagelijks op pad om hun boodschap te ver kondigen. In Jera waren ook standjes ingericht met allerlei informatie over de acht partijen. Zoals bij alle andere bijeenkom sten ontbrak ook nu de NVU. Het onderwerp was dinsdag uiteraard de jongeren in Venray. Bij drie partijen verschenen de lijsttrek kers achter de tafel: Jolanda Dijkema (SP), Lowieke Kateman (Vóór Venray) en Bert Linskens (PvdA). Drie kandidaat-raadsle den mochten zich in hun eigen dorp presenteren: Geert Craenmehr (Lokaal Aktief), John Michels (CDA) en Jeu de Wit (WD). Pim van Hoek, de jonge- renkandidaat van inVENtief, en Theo Mulders (Samenwerking) completeerden het achttal. Tweede-Kamerlid Ger Koopmans moest op het allerlaat ste moment afzeggen. De CDA'er uit Velden bleef in Den Haag ach ter vanwege een uitgelopen Kamerdebat. Zijn vervanger was Raymond Knops uit Meterik. Hij was wethouder van Horst aan de Maas en is sinds kort Tweede- Kamerlid voor het CDA. Knops vertelde in zijn inleiding dat raadsleden continu aanspreek baar moeten zijn voor de kiezers. "Dat is hun plicht. Zo kunnen ze ook steeds afgerekend worden op hun beloftes en prestaties", vertelde Knops die in Den Haag merkt dat bij de landelijke poli tiek de afstand tot de kiezers veel groter is dan op lokaal niveau. Het Kamerlid had om half elf na een levendige bijeenkomst het laatste woord. "Ik heb me van avond geen seconde verveeld. Als ik in de Tweede Kamer zit dan is dat vaak wel anders." De betrokkenheid van jonge ren bij de politiek is niet groot. Slechts veertig procent gaat op 7 maart stemmen. De Venrayse par tijen kennen geen jeugdafdelin gen meer. Dat was in het verle den anders. De JOVD, de jongerenorganisatie van de WD, kende in de jaren tachtig een bloeiend bestaan. Een paar jaar later kwam het CDJA sterk op. De CDA-jongeren van toen zijn nu rond de veertig. Statenlid Jan Loonen was destijds een van de dragende krachten van het CDJA. "Ruim tien jaar was de afdeling heel actief. We organiseerden van alles. We zochten de jongeren op, bezochten scholen en hiel den uitwisselingsbijeenkomsten. Maar de aanwas bleef helaas uit." Loonen hoopt vurig dat jongeren zich weer aanmelden. "Want we willen de jeugd graag kansen bie den." Raymond Knops richtte destijds in Horst zelf een jonge renafdeling op. "Ik zag in de gemeenteraad alleen maar grijze oude mannen. De jongeren wer den niet echt serieus genomen." Jolanda Dijkema (SP) vindt dat de politici zich niet alleen in ver kiezingstijd op straat moeten tonen. "We moeten de kiezers ook geen gouden bergen belo ven. Kom met realistische doelen waarop je kunt worden afgere kend. Alles wat ik de mensen beloof, dat maak ik ook waar." Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) vindt dat de politiek meer de jon geren moet opzoeken. Pim van Hoek (inVENtief) meent dat bur gemeester Waals juist het ver keerde voorbeeld geeft. "Hij roept alleen maar loze kreten in de media over rechts-extremisten en zo. Hij zou zelf eens naar de jongeren moeten toegaan om te vragen wat er aan de hand is. Maar dat doet hij niet." De achtergebleven woning bouw op de dorpen treft vooral de jongeren. De huizen die wel gebouwd worden, zijn vaak onbe taalbaar voor starters. Goedkopere appartementen zijn er in Venray maar niet in de dor pen. Theo Mulders (Samenwerking) pleitte voor een gevarieerd aanbod. "Omdat er zo weinig mogelijkheden zijn, moe ten de mensen uit eigen dorp voorrang krijgen. En ook moet er geleidelijker gebouwd worden. Dus niet in een keer veertig woningen maar ieder jaar een aantal." John Michels (CDA) wil dat er zowel duurdere woningen als huizen voor starters komen. Bert Linskens (PvdA) vindt dat er teveel in de vrije sector gebouwd wordt. "Veel huizen worden moeilijk verkocht omdat ze te duur zijn." Jeu de Wit (WD) meent dat de grond kunstmatig duur gemaakt wordt door de bestemmingsplannen. Frans Claessens (CDA) deed het voor stel de grondprijs voor jongeren te verlagen. Ook in Ysselsteyn komt het wel eens voor dat jongeren na een avondje stappen vernielingen aanrichten in het dorp. Is drank een excuus voor vandalisme? "Nee, nooit", reageerde Jeu de Wit. "Je behoort je altijd te gedra gen." Lowieke Kateman (Vóór Venray) vond dat jongeren elkaar veel moeten aanspreken op hun gedrag. Pim van Hoek pleitte voor hoogoplopende straffen bij herhaaldelijke vernielingen. Jolanda Dijkema merkte op dat vandalisme niet alleen door jon geren gebeurt. "Dat is van alle leeftijden." Het jongerenbeleid van de gemeente kwam ter sprake. Bert Linskens vertelde dat er een pot van 25.000 euro beschikbaar is voor activiteiten. "Hoe komt het dat er geen gebruik van wordt gemaakt", wilde de PvdA'er weten. "Omdat het helemaal niet bekend is", reageerde Geert Craenmehr. "Anders zou de jeugd er wel op afkomen." Henk Elegeert, adviseur van Dingus, zei dat jongeren nul op rekest kre gen. De penningmeester van Jera had ook tevergeefs een aanvraag ingediend. "We moesten de acti viteit maar van de subsidie beta len." Pim van Hoek vindt dat de gemeente sowieso verkeerd bezig is. "Kijk maar eens hoeveel geld aan advocaten is uitgegeven om het jeugdwerk te bestrijden." ADVOCATEN Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray De redactie van Peel en Maas en Kabelkrant Venray is tijdens de carna valsdagen (zondag, maandag en dinsdag) dagelijks bereikbaar van 12.00 tot 17.00 uur, tel. 582727. Sfeerfoto's van carnavalsactiviteiten kunt u met tekst sturen naar ons emailadres: redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties dienen uiterlijk maandag 27 februari om 18.00 uur bij ons binnen te zijn. Onze boek- en kantoorboekhandel is carnavalsmaandag- en dinsdag gesloten. Onze drukkerij is 's morgens van 9 00 uur tot 12.00 uur open voor spoedgevallen zoals geboortekaartjes en rouwbrieven Directie en medewerkers van Van den Munckhof bv wensen u een prettige vastelaovend. Het college van B en W heeft besloten om extra geld in te zet ten voor het verbeteren van de openbare verlichting. Hiervoor zet het een overschot aan investe ringskredieten op infrastructurele werken in. De gemeenteraad gaf in november 2005 aan het te ver wachten overschot in te willen zetten voor het oplossen van knel punten in de openbare verlich ting. De coalitiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief gaven via een amendement hiertoe opdracht aan het college, een amendement dat raadsbreed werd ondersteund. Met name een aan tal sociaal- en verkeersonveilige knelpunten zouden versneld moe ten worden opgelost, aldus de partijen. De gemeente heeft een aantal infrastructurele projecten afgesloten. Hierop is een over schot ontstaan uit aanbestedings voordeel en subsidies op enkele projecten. In totaal bedraagt dit overschot 265.000 euro. Dit betekent dat de gemeente een groot aantal wensen van dorps- en wijkraden kan vervul len. Wethouder Driessen: "Ik ben verheugd met de mogelijkheid de openbare verlichting op orde te brengen waarmee de sociale en verkeersveiligheid gediend is. Bovendien geeft het de betrok kenheid aan van de gemeenteraad ten aanzien van het onveilige gevoel dat burgers hebben." In totaal zal twaalf kilometer aan wegen binnen en buiten de bebouwde kom worden voorzien van verlichting. Dit betekent dat bijna vierhonderd extra lichtmas ten worden geplaatst. De aanleg en uitbreiding van de openbare verlichting zal nog op zo kort mogelijke termijn worden inge pland. VAN OORSCHOT MODE De twee staties van de Grote Kerk, die aan de zuidzijde van de kerk tegen de muur van het pand Coenen stonden, zijn bij de sloop van het pand uiteengevallen. Frank Schaeffers, lid van het kerkbestuur, geeft aan dat dit het gevolg is van de slechte mortel die tussen de stenen zat. "We wisten dat en hoopten dat we de staties zo op konden tillen, maar de stenen vielen vanzelf uit elkaar", aldus Schaeffers. "Maar niemand hoeft zich hierover zorgen te maken. "Met de aannemer is afgesproken dat de staties na de bouw teruggeplaatst worden. Uiteindelijk worden we er denk ik zelfs beter van. Want we krijgen twee gerestaureerde sta ties terug." De twee staties zijn de laatste uit een serie van zeven die in het verleden bij de Grote Kerk stonden. bijzondere mensen, bijzondere badkamers www.baderieboxmeer.nl Vervolg VP "PK moet maar in de coalitie gaan zitten" Hij wil dan ook graag doorgaan als wethouder om zijn klus af te maken. Of dat in een coalitie zal zijn met PK Meerlo-Wanssum, is echter nog maar de vraag. "Want het is bekend dat de fractie pro blemen heeft met deze wethou der", zegt PK-wethouder Beterams. "Dat hij nu zegt dat wij maar in de coalitie moeten gaan zitten, verrast me. Ik vind het ook behoorlijk arrogant. De kiezer beslist daarover, niet het CDA. Het is jammer dat Jac zich sommi ge zaken zo persoonlijk aantrekt. Het gaat de PK om de kwaliteit van de besluitvorming." Fractievoorzitter Theo Francken is het helemaal met zijn wethouder eens. "Derikx schuift altijd alle schuld van zich af. Ik vind dit weer zo'n antwoord waar de arrogantie vanaf druipt. De kie zers moeten maar beslissen welke wethouder zij willen: Beterams of Derikx." Dat de CDA-fractie pal achter haar wethouder staat en de mening van Derikx deelt, leest u op de pagina Meerlo-Wanssum. Vervolg VP Sozen beleven moeilijke tijden Dijkema kreeg bijval van Patrick Marcellis, de voorzitter van Jera. "Ik ben in veel keten geweest. Daar zitten tien of twaalf jongeren in een kleine ruimte met een smalle deur als uitgang waar vaak een bank voorstaat. Ik maak me ook zorgen over de veilig heid", aldus Marcellis die zei dat Jera een goede relatie heeft met de Ysselsteynse keten. "Bijna al onze medewerkers hebben ook een eigen keet." De jeugd begon zich te roeren. "Het begint op de brugklas. Dan heb je geen zin meer om 's avonds thuis met je ouders op de bank te zitten. Je wilt samen met je vrien den ergens gezellig zitten", vertel de een jongere. "We komen ook wel eens in Jera maar daar is te weinig te doen. En we kunnen het ook niet altijd betalen", zei een ander. Gespreksleider Willy Janssen stelde de jongeren een vraag: Wat doen jullie als er brand uitbreekt? "Dan zijn we zo buiten. We heb ben geen bank voor de deur staan", reageerde iemand. De jeugd vertelde dat er heus wel aan de veiligheid wordt gedacht. Zo mag er in de meeste keten niet gerookt worden. John Michels wees erop dat de keten ooglui kend worden toegestaan. "Maar als er iets gebeurt, dan is iedereen de klos. Dat zitten alle keten met een probleem." De bezoekers vertelden wat hun vooral naar de keten drijft: goedkoop, gezellig en je kunt er je eigen muziek draaien. Vooral dat laatste is volgens de Jera-voor- zitter steeds belangrijker gewor den. "Vroeger pakte ik hier een pilsje en ik vond het meteen gezellig. Ongeacht de muziek die er gedraaid werd. Tegenwoordig zijn er zoveel verschillende stij len. De jongeren zijn veeleisender geworden. Ze blijven weg als hen de muziek niet aanstaat." Een jon gere vond dat er teveel rockmu ziek gedraaid wordt. "Dat trekt ook meer alternatieve mensen Jolanda Dijkema wist wel een oplossing. "Neem je eigen cd's mee naar Jera en draai ze hier." Geert Craenmehr, ex-discjockey, spoorde de jeugd aan dat ook te doen. "Hier moet muziek zijn voor iedereen." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandenmunckhof. ril Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0428-582822 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 23 februari 2006 - Pagina 3 Waals vreest confrontatie Ingeborg de Barbanson in '16 miljoen rechters' Jeugd interesseert politiek niet niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De totale verbouwing van onze dames- en herenmodezaak midden in de Grotestraat te Venray nadert zijn einde. ij moeten nog even dicht om de laatste werkzaamheden af te ronden. Woensdag 8 maart zijn we weer open. U bent dan weer van harte welkom. Het is de moeite van net wachten zeker waard. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal. Boxmeer. Breda. Oss Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur Uneto-Vni Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 Boxmeer Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Vita buitenspa's ACTIE BIJ BADERIE: Meubel Quadroline van 1562,- voor 1249,- Pharo lift 2 douchepaneel van 1955,- voor 1699,- Aankoop badkamer, gratis comfortpakket t.w.v. 500,- (actie voorwaarden zie winkel)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3