Wandelpaden Leunen: een wandelende geschiedenis- en biologieles i I I Inzegening Schieëperskruus in De Peel BOEKEN MET STIP 5111% KORTING Gevarieerd programma Jera On Air Ingezonden Eredoctoraat voor Frans Vanderhoff «*#*5 V BEZORGEN? Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS totaalbouw PEEL EN MAAS Donderdag 16 februari 2006 - Pagina 9 '15. Ed Stevens (51) begon als lid van de dorpsraad Leunen in 2004 met de plannen voor het uitzetten van wandelpaden in en rondom Leunen. Deze wan delpaden worden aangeduid met paaltjes en zorgen er voor dat de wandelaars Leunen van een andere kant kunnen bekij ken. Ze kunnen zich verdie pen in routes met bepaalde thema's, hoeven niet met een groepswandeling mee te lopen, en kunnen onderweg wat leren over het dorp. Door het succes van deze wandelpa den vergt het wel veel tijd en energie van de zes werkgroep leden die onder meer een brug en trap hebben aange legd waar dat nodig was, zor gen voor het onderhoud van het pad en ook zelf regelmatig meelopen. Als gids, óf, zoals Stevens, uit pure hobby. Wanneer is het idee van wandelpaden in en rondom Leunen voor het eerst ter spra ke gekomen? "In september 2004 kwam het op de agenda van de dorpsraad. We hebben het er een tijdje over gehad, en ik heb aangeboden om me er voor in te gaan zetten. We hebben toen met in totaal vijf dor pen afgesproken officiële wandel paden uit te zetten. Nu vergade ren we nog steeds maandelijks met alle vijf de dorpen om te zien hoever iedereen is, en om bepaal de aankopen samen te doen. In Leunen namen er al snel zes men sen contact met me op om mee te helpen. Met deze werkgroep heb ben we onder meer een Natuurwandelroute en een Kruisen en Kapellenroute uitge zet. In 2005 hebben we deze wan deling vaak gelopen, maar er moesten meer wandelroutes komen. Hier gaan we de komen de periode mee aan de slag, zodat er in Leunen vier verschillende routes komen." Voor wie zijn de wandelin gen bedoeld, hoe lang zijn ze? "We merken dat de deelnemers aan de groepswandelingen vooral 45+ zijn. Soms ook ouders met hun kinderen, maar over het alge meen lopen jongere mensen vaker individueel de wandelin gen. Natuurlijk mag iedereen meelopen die het gezellig vindt. Het voordeel van meelopen met een groepswandeling is de infor matie die je krijgt. In onze werk groep hebben we leden die veel afweten van planten en dieren, en leden die veel weten van de geschiedenis en dergelijke. Op die manier kijk je op een hele andere manier naar de natuur. Gemiddeld duren de wandelingen zo'n 2.5 uur, met pauze. Maar, iedereen kan de wandeling natuurlijk zo kort of lang maken als hij zelf wil: 5 km, 8 km of 10 km. Verder proberen we binnen kort knopenroutes te maken. Dat houdt in dat iemand een route vanuit Leunen kan beginnen. Hij volgt dan voortdurend bepaalde nummerbordjes. Ergens geduren de de wandeling kan er worden overgeschakeld op een ander nummer, misschien zelfs wel van een heel ander dorp. Dit geeft de wandeling weer net iets extra's." Wat voor routes zijn er tot nu toe al af? "We hebben met de Werkgroep Wandelpaden Leunen (WWL) al een Natuurwandelroute, de Leunse Paes, en een Kruisen en Kapellenroute uitgezet. De Natuurwandelroute loopt onder meer over het herinrichtingsplan de Oostrumse beek van Waterschap Peel en Maasvallei, Staatsbosbeheer en gemeente Venray. Deze plannen zijn eigen lijk mede ontstaan door de recon structie van het buitengebied. Er verdwijnen de laatste jaren enorm veel boerderijen, en we willen de natuur en recreatie op die manier een beetje uitbreiden. Via de wan delroute hopen we de natuur weer een beetje aan iedereen terug te geven. De Kruisen en Kapellenroute leidt de wandelaars langs alle kruisen en kapellen in en rondom Leunen. Verder krij gen ze uitleg over deze kruisen en kapellen, en over historie van de straatnamen waar we langs komen. We willen de komende tijd zeker nog een aantal nieuwe routes uitzetten." Wanneer zijn er groepswan delingen? "Op onze website www.leu nen.nl/dorpsraad staat altijd actu ele informatie over de wandelin gen. Op 16 maart hebben we bijvoorbeeld een Kruisen en Kapellenwandeling ingepland, en 16 april een lenteroute." de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: munckhof bv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Cursus Avatar Belangstellenden kunnen op vrijdag 17 februari van 19-30 tot 23-00 uur een Avatar introductie bijwonen op aan De Donge 36 in Deurne. Avatar, de kunst van doel bewust te leven, is een negendaags trainingsprogramma waarbij men zichzelf beter leert kennen, zodat men makkelijker om kan gaan met uitdagende situaties. Men leert via simpele technieken meer gericht te zijn op wat men wil bereiken, op persoonlijk en professioneel vlak. De bewustzijnstraining brengt de cursist terug naar het besef dat hij zelf de bron is van zijn leven, en dat wat hij gelooft van sterke invloed is op alles wat hij in het leven ervaart. Avatar is een dui delijke en eenvoudige cursus voor zelfontwikkeling die voor iedereen toegankelijk is. Voor informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Guus de Mulder via tel. (0478)512059, e-mail guus- dem@xs4all.nl. of Pita Zegstroo via tel. (0493)310383, pitazegstroo@hetnet.nl. Zie ook www.avatar.nl. De eerstvolgende training is van 11 tot en met 19 maart. Kortingsactie dierenklinieken De Dierenklinieken Horst heb ben een kortingsactie op de cas tratie en sterilisatie van katten. Van 14 februari tot 1 april kunnen particulieren een korting krijgen van vijf euro op een castratie en tien euro op een sterilisatie. Met deze actie benadrukken de Dierenklinieken Horst nog eens hoe belangrijk het is dat kattenei genaren er tijdig voor kiezen hun dier te laten 'helpen'. Alleen zo kunnen de gevolgen van de kort stondige liefde tussen dieren wor den vermeden: ongewenste nes ten jonge dieren en nog meer katten in Nederland. Men vindt de Dierenklinieken Horst in Blerick, Grubbenvorst, Horst, Oostrum en Sevenum en op www.vooralledie- renhetbeste.nl. Telefoonnummer (077)3982169. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In de Ballonzuilbossen vindt op Hemelvaartsdag een zeer bijzondere gebeurtenis plaats. Na de H. Mis van 11.00 uur in Merselo trekken de dorpsbe woners samen met inwoners van Vredepeel en andere belangstellenden eropuit om getuige te zijn van de inzege ning van een uniek kruis, dat in het bos in het zand is uitge graven. Het kruis wordt het Schieëperskruus herders- kruis) genoemd, naar aanlei ding van wat er zich honderd jaar geleden heeft afgespeeld. In de provincie Limburg staan naar schatting ongeveer tweedui zend veldkruisen, waarvan een kleine vijftig binnen Venray. In de gemeente Venray zijn enkele heel bijzondere. Eén kruis is echter volstrekt eenmalig: het Schieëperskruus in de Peel, aan de rand van de Ballonzuilbossen, tegen het Zwart Water aan. Ontdekking In het gemeentearchief worden onder andere aantekeningen bewaard van Gerard Lemmens uit de jaren 1950. Hij maakte een uit voerige beschrijving van de veld namen in de Venrayse Peel, zoals hij die zich herinnerde uit zijn jeugdjaren, toen het gebied nog niet ontgonnen waren. Over het Schieëperskruus schreef hij: 'Het kruis ligt westelijk van de Roëmpot, iets naar het zuiden, waar het terrein hoger ligt. Men vertelt er van een scheper, die, wanneer hij 's zomers met zijn schapen in de Peel was, hier steeds zijn zondagsplichten ver vulde. Het dorp lag te ver en de schapen liet hij niet zonder hoede, daarom had hij hier in de heigrond met z'n schiëpersschup- ke een kruis uitgestoken, en dit was dan de kerk. 's Winters en tegen de winter terug in het dorp, haalde hij "z'n schaai" in door dan elke dag naar de kerk te gaan! Inderdaad hebben wij in onze jeugd de diepuitgehaalde kruis vorm nog gezien'.In april 2005 zijn door Koos Swinkels van de Venrayse Stichting Kruisen en Kapellen deze aantekeningen uit het stof gehaald en heeft hij de mogelijke plek gezocht van dit buitengewone veldkruis. Op Hemelvaartdag zal kapelaan Crasborn in Merselo voorgaan in de H. Mis van 11.00 uur. Daarna volgt de inzegening van het bij zondere kruis in de Ballonzuilbossen. Vanaf het kruis punt van de weg van de Ballonzuil naar de Vredepeel en de Zanddijk trekt de stoet naar het nieuwe kruis. De plechtigheid wordt opgeluisterd door het kerkkoor. Een aardige bijzonderheid is, dat een herder met een kudde scha pen erbij zal zijn om zo de schakel met de tijden van weleer te vor men. De plek is te vinden door bij de Ballonzuil in de bossen langs de Beekweg linksaf te gaan. Vlak voor het einde van de bossen zal bij de Grasdijk voldoende par keergelegenheid worden aange geven. Van daaruit is het dan nog vijf minuten lopen door het voor- jaarsbos. De route is bewegwij- zerd. Binnenkort leest u in Peel en Maas meer over het kruis en zijn historie. *boeken met oranje sticker r Ti boek- en kantoorboekhandel van den munckhof Traditiegetrouw vindt het Jera On Air editie 2006 weer plaats op Hemelvaartsdag, 25 mei. Met de beperkte midde len die voorhanden waren, is de organisatie van het Ysselsteynse muziekspektakel er toch in geslaagd om een gevarieerd programma op het podium te krijgen, met acts uit binnen- en buitenland. Deze jaargang staat de crème de la crème van de afgelopen edities van het festival gezamenlijk op een podium. Liftid, een band die zijn oorsprong vond in de Roermondse lente van 2001, siert voor het eerst in haar geschiede nis het Jera On Air podium. Het viertal, geïnspireerd door bands als Rage Against the Machine, Pantera en The Lost Prophets, bracht in 2004 nog een album uit onder de naam Stars and Lions. Ze hebben onder andere spetterende optredens gegeven op Pinkpop en het Bevrijdingsfestival. Ook Green Lizard mag dit jaar niet ontbreken. Een oude beken de. Niet alleen voor Jera On Air, waar de band in 2003 nog het podium betrad, maar voor heel festivalminnend Nederland. In eerste instantie zou Green Lizard in 2002 al het podium betreden, maar dat moest op het laatste moment helaas wegens persoon lijke redenen afgezegd worden. De belofte werd toen gemaakt om in 2003 terug te keren, en zo geschiedde. Deze Tilburgse band, die in 2000 met het fantastische Identity vriend en vijand wist te verbazen, wist al meermalen een hoge notering te behalen in de hitlijsten. Turn Around en Autumn zijn twee hits waar de band met recht trots op kan zijn. Later stond de band nog op Pinkpop, Lowlands en Roskilde, prestaties om trots op te zijn. Ook Osdorp Posse is zo'n band die haar strepen al lang en breed heeft verdiend en eigenlijk geen introductie meer behoeft. Deze Amsterdammers stonden dan ook al meermalen op het podia van Jera On Air. Osdorp wordt gezien als de grondlegger van de Nederhop, een stijl die tegen woordig niet meer weg te denken is uit de Nederlandse muziekscè- ne. In de editie van 2003 stond Osdorp nog op het podium van Jera On Air. Nog een oude beken de op het podia van dit jaar is zon der twijfel Pater Moeskroen. Al twintig jaar lang is deze feestband niet meer weg te denken uit de festivalscène. Pater Moeskroen stond ook al eerder op het podi um van de Jera. Dat optreden staat velen nog bij vanwege de bakken met regen die er toen uit de lucht vielen. Momenteel wordt er, met nieuweling Bart Swerts in de gelederen, gewerkt aan een nieuw album. Dit nieuwe album wordt misschien al ten gehore gebracht op Jera on Air 2006. De afsluiter van Jera On Air 2006, is in navolging van de versie in 2003, Feuerengel. Deze Duitse band wordt gezien als dé Rammstein tributeband bij uit stek. Met hun alles overtreffende vuurwerkshow kan Jera on Air zich geen betere afsluiter wensen. De band zal nummers van hun grote helden ten gehore brengen alsof Rammstein zelf op het podi um staat! Kijk voor meer informa tie op www.jeraonair.nl. Wat gebeurt er als U niet adverteert In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Gedoogbeleid Referendum circuit De Peel toch een prestigestrijd. De stel ling van het referendum luidt kort en bondig: Het bestaande circuit De Peel moet behouden blijven op de huidige locatie. Ondanks bezwaar van de Provincie Limburg en VROM- inspectie, alsmede van Milieufederatie Limburg, werk groep Behoud De Peel en inwo ners van Merselo en Venray. Het illegale racecircuit zou uiterlijk tot 1 januari 2006 worden ged oogd, daarna is het definitief over en uit. Hoe (in)consequent is de poli tiek? Gewone burgers moeten zich netjes aan de wet houden, terwijl de gemeente de wet aan haar laars lapt. De dorpsraad van Merselo heeft een informatie avond gehouden, mede op ver zoek van H. Maessen die bij de activiteiten op het circuit betrok ken is. Wat nobel toch. Misschien kan Maessen samen met de gemeente ook voor een oplossing zorgen voor de Venrayse jeugd, nu OJC Dingus wordt gesloten, zodat het geen straatjongeren worden met alle gevolgen van dien. Dit alles in algemeen maatschappelijk belang. Wat te denken van de gemeen teraad die braaf de leidraad van BMW hanteert. Hoe brengt de politiek deze onfaire houding naar de kiezers toe over zonder gezichtsverlies te lijden? En dan ook nog met een burgemeester Waals die naar eigen inwoners, in het bijzonder die van de kerkdor pen, uithaalt met kwetsende uit latingen en denigrerend taalge bruik. Van ieder mens mag je respect, begrip en medeleven verwachten. Zeker van een bur gervader die een voorbeeldfunc tie heeft. Hoe lang moeten de Venrayse burgers uitlatingen van burgemeester Waals nog gedo gen? M. Voermans-Linders, Heide Koffiepriester steunt armen De zeventigjarige koffie priester Frans Vanderhoff uit Rips heeft van de Franstalige katholieke universiteit van Louvain La Neuve het eredoc toraat gekregen. Vanderhoff kreeg dit eredoctoraat vanwe ge zijn onbaatzuchtige inzet voor de koffieboeren in Oaxaca (Mexico). Vanderhoff, die veel familie heeft in Ysselsteyn en Vredepeel, stond ook aan de wieg van het project Max Havelaarkoffie, kof fie waarvoor de koffieboeren een eerlijke prijs. Tijdens een acade mische zitting in de aula van de universiteit legde de rector mag nificus het ereteken van doctor honoris causa op de schouders van Frans Vanderhoff. Frans was niet alleen afgereisd naar het Nieuwe Leuven (een nieuwe stad ten zuiden van Brussel), maar werd vergezeld van een van de leiders, Xavier, van de koffieboe ren van de organisatie Uciri, die hij samen met de boeren heeft opgezet. De uitreiking stond in het teken van de universiteit en haar betrokkenheid bij de opbouw van een betere en recht vaardige wereld. Frans Vanderhoff zette al meteen de toon van zijn passie door tijdens een eucharistievie ring en geloofsbelijdenis uit te spreken is geschreven is door de overleden progressieve Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara. Daarna was het grote moment aangebroken. Frans Vanderhoff kwam op in een zwarte broek en sandalen, een zwart hemd en een beige jack. De toespraak die eredoctor Vanderhoff hield maakte veel indruk op de aanwezigen. "Ik beschouw dit doctoraat als een eerbewijs aan al die meesters die me de weg gewezen hebben. Mijn meesters waren de armen, ongeletterd volgens bepaalde maatstaven, zeer wijs naar de maatstaf van leven en levens kunst. Eindelijk krijgen deze levenskunstenaars het doctoraat dat ze altijd al verdienen", open de de koffiepriester zijn rede. ARMEN Hij protesteerde in zijn betoog tegen het feit dat armen door velen in de wereld tot probleem gemaakt worden. "We hoeven dan de vraag niet meer te stellen waarom er sedert eeuwen armen zijn. Waarom de armoede toe neemt en schrijnender wordt." Hij pleitte ervoor de armen niet tot object te maken van onze lief dadigheid. Hij noemde dat "een afschuwelijke afwijking, die con stant gecorrigeerd moet wor den". De armen hebben de uit Rips afkomstige missionaris geleerd dat het menselijke subjecten zijn "geboren uit een creatieve relatie tussen armoede en liefde". "Met hen optrekken is vreugde en pijn, genegenheid en broosheid, protest en zoeken naar concrete uitwegen, is geluk dat vrij maakt." Frans Vanderhoff vertelde voor een aandachtig gehoor over de tachtiger jaren dat hij in de ber gen van het zuiden van Mexico in contact kwam met de koffie boeren uit de bergdorpen. Vanderhoff plukte zelf ook mee. Hij memoreerde hoe ze tot elkaar kwamen en samen ontdekten dat de markt voor kleine boeren niet functioneert, dat democratie slechts voor enkelen is en zeker niet voor het Indiaanse volk, en dat het dagelijkse brood elke dag bevochten moet worden. Daar in de bergen van Mexico werden nieuwe ideeën geboren en omgezet in een solide organi satie UCIRI. Mensen gingen in zichzelf geloven en later gingen ze samen met Vanderhoff naar Nederland, waar ze medestan ders zochten en vonden bij onder andere Solidaridad en actiegroepen van vrouwen. De koffieboeren waren niet op bedeltocht in ons land, ze streef den naar een op menselijke maat gesneden handel. En zo ontstond Max Havelaar. Doel van het Max Havelaarkeurmerk is, zoals Vanderhoff het zegt: "Een haalba re sociale economie, waarin de mens centraal staat en niet het kapitaal en niet de chaos schep pende koerswinst." Het eredoctoraat dat hij kreeg noemde hij een erkenning van de armen en hun bevoorrechte posi tie in onze wereld, zij het vaak met pijn en zorg. Frans Vanderhoff is priester van de congregatie H. Hart van Jezus. bouw tegels sanitair de SCHATTEN van de Grote Kerk Verspreidingsburo van den munckhof bv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Kloosterstraat 18 5844 AN Stevensbeek tel.(0485)381742 www.btstotaalbouw.ril Voor de woonkamer, de keuken, de badkamer of bet toilet? In onze tegelshowroom vindt u alle gerenommeerde merken. Ook natuursteen. De vakkundige tegelzetters van ons bouwbedrijf kunnen uw tegels leggen of zetten. Alles in één band!

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9