Haöltere Pölleke voor Anne-Christine Liebrand 't Gaolde Paerd voor Bert Smets Boerenbruiloft in Venray Sraar Beterams plakdrager Wiendbuule Boerenpaar De Hedsbuülen Boerenbruidspaar Wanssum Opstoekmatinee in Venray Creatieve carnavalisten doen mee aan de optocht PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 16 februari 2006 - Pagina 21 Maandagavond is het Haöltere Pölleke toegekend aan Anne- Christine Liebrand van Schouw burg Venray. Het Haöltere Pölleke wordt jaarlijks toegekend door de samenstellers van de vastelao- venskrant van De Piëlhaas aan die gene die in hun ogen afgelopen jaar de grootste blunder heeft begaan. Liebrand kreeg het klei nood naar aanleiding van haar nominatie voor ondernemer van het jaar. Elke ondernemer kreeg exact vier minuten om zijn of haar bedrijf te presenteren. Liebrand had daar als enige niet genoeg aan. Zo gebeurde het dat prins Richard en een afvaardiging van Euterpe en het Venray's Mannen koor voor niets naar de schouw burg gekomen waren. Zij moch ten het toneel niet meer op. De commissie was van oordeel juist zij als theaterdirecteur, waar alles op goede timing aankomt, dit beter had kunnen organiseren waardoor Richard, Euterpe en het Mannenkoor niet in hun hemd hoefden te staan. De andere genomineerden waren John Aben, adjudant van de huidige prins Huub II en Fred Lloret, die het presteerde om tij dens de prinsenproclamatie het publiek veertig minuten lang niet te amuseren. Maandag werd ook de vastelao- veskrant van De Piëlhaas gepre senteerd, dit jaar geheel in de stijl van bekende roddelbladen. Prins Huub II kreeg het eerste exem plaar aangeboden. De krant wordt deze week huis aan huis aangebo den tegen een vrijwillige bijdrage. Vanaf volgende week maandag is de krant ook te koop bij boekhan del Van den Munckhof in de Gro testraat. V Vanwege zijn vele verdiensten voor het dorp wordt de hoogste onderscheiding van carnavalsver eniging Ut Dartele Veule dit jaar uitgereikt aan Bert Smets. Hoewel Smets zijn jeugd doorgebracht heeft in Leunen is hij een geboren Veulenaar: zijn wieg stond op 16 augustus 1954 aan de Steegsepeel- weg in het Veulen. Begin 1955 verhuisde het gezin naar de Veu- lenseweg 29 en in 1956 naar Leu nen, aan de Gussenstraat. Smets was toen twee jaar. Bert werd op tienjarige leeftijd lid van de fanfa re St. Catharina. Na enkele jaren volhardend oefenen speelde hij de solobugel, binnen de fanfare een zeer gewild instrument. Toen er in Leunen een drumband opge richt werd, werd ook Smets gevraagd lid te worden. Met deze drumband heeft hij in 1974 deel genomen aan het WMC, het wereldkampioenschap voor muziekgroepen. Smets schetst dat als "een geweldige ervaring". Hij werd op 22 jarige leeftijd lid van de luchtbuksvereniging in Leunen en was één van de medeoprich ters van joekskapel Noeët tuus uit Leunen. Maar ook het liefdesleven kruiste het pad van Bert. In dan cing Bos in St. Anthonis ontmoet te hij zijn Ellie, een in het Brabant se Oeffeit geboren schone. Op 15 oktober 1976 werd er getrouwd. Uit dit huwelijk werden drie kin deren geboren: Sandra. Roy en Loes. Door de kinderen werd de betrokkenheid van Smets met het dorp steeds groter. In de eerste jaren viel hij regelmatig in als lid van de raad van elf van carnavals vereniging Ut Dartele Veule. In 1983 was er een vacature in de ouderraad van de basisschool. Het echtpaar had wel kinderen, maar die waren nog te jong om de basisschool te bezoeken. Toch trad Smets alvast toe tot de ouder raad. Omdat de ouderraad weinig financiële middelen tot haar beschikking had, kwam zijn han digheid als bouwvakker prima van pas. Hierdoor kon ondermeer het dak van de fietsenstalling ver nieuwd worden, werden bankjes gerepareerd en ook het hekwerk werd vervangen. Smets zou tot 1995, het jaar waarin de basis scholen in de gemeente Venray met elkaar fuseerden, lid blijven van de ouderraad. Het was ook in die tijd dat rector Hoogers bij Smets aanklopte voor hulp. Ook de kerk had weinig geld en door verschillende lekkages sjouwde de rector dagelijks emmers water uit de kelder. Omdat het materiaal waarmee deze lekkages gedicht moesten worden "beetje bij beet je" aangeleverd werd, duurde het maar liefst drie jaar voor de kelder weer helemaal droog was. Of die keer dat de rector Bert meldde "een paar tegels gekocht te heb ben". En of Bert die "even" wilde leggen? Samen met Toon Jacobs heeft hij toen maar liefste 120 m2 tegels gelegd...Zo heeft hij ook de kerk opnieuw getext en betege ling- en stucadoorwerk verricht. Samen met Harrie Reintjes heeft hij diverse werkzaamheden op het kerkhof uitgevoerd. Het bete gelen van het toenmalige vereni- gen van een voetpad vanaf de Voerleberg tot en met het eerste gedeelte van de Brugpas, de sok kel waar het kunstwerk Veuleke op werd geplaatst, het informatie bord in het centrum van het dorp, de tennisbaan voor de jeugd en het restaureren van de drie veld- kruisen die het Veulen rijk is, alle maal klussen die met veel plezier door Bert opgepakt werden. Hij benadrukt echter altijd veel hulp van anderen gekregen te hebben Maar het hart bleef ook kloppen voor de carnavalsvereniging. In 1992 werd Smets uitgeroepen tot Prins Bert I van Ut Dartele Veulen. In 1995 trad hij toe tot de Vereni gingsraad, het overkoepelende orgaan voor de verenigingen in Veulen. Al snel werd hij gevraagd de functie van voorzitter op zich te willen nemen. Zijn grote "drive" was om ooit nog eens een nieuw verenigingslokaal, een nieuwe Hoefslag te kunnen bou wen. In 1997 werd het echtpaar gekroond tot Boerenbruidspaar. Het was in datzelfde jaar dat de gemeente plannen had om de ver enigingsgebouwen te privatise ren. Smets gaf aan daar niet aan mee te willen werken, hij "ging voor nieuwbouw". Jarenlang heeft hij hiervoor gevochten én uiteindelijk gewonnen. Zowel de gemeente Venray als het dorp Veulen zijn trots op wat er in zo'n kleine dorpsgemeenschap tot stand is gebracht: een fantastisch verenigingsgebouw op de gewenste lokatie. Onder leiding van de bouwcommissie, waarvan Bert voorzitter was, hebben alle Veulenaren letterlijk hun steentje bijgedragen aan de totstandko ming van het gebouw, 't Gaolde Paerd krijgt hij echter niet alleen. Hij moet het delen met zijn vrouw, die er altijd voor de kinde ren was als hij weer eens "iets voor het dorp moest doen" en die hem daarin ook stimuleerde. Voor de nabije toekomst wil hij toch wat gas terug gaan nemen, samen gaan fietsen en eens een keer op vakantie gaan. Maar hij zal altijd betrokken blijven bij het vrijwilli gerswerk in Veulen. Inmiddels is hij lid geworden van het bestuur van Veulens Historie Herleeft en gaat hij zich nog meer toeleggen op het organiseren van motor toertochten, één van zijn hobby's. Voor al deze dingen ontvangt Bert Smets op carnavalsdinsdag uit handen van Prins Toon II de hoogste onderscheiding van car navalsvereniging Ut Dartele Zoals ieder jaar wordt ook dit jaar op carnavalsdinsdag de boe renbruiloft gevierd in Venray. Dit jaar is de invulling van dit feest gewijzigd ten opzichte van de voorgaande jaren. Wat hetzelfde gebleven is, zijn het ontbijt, de optocht de trouwerij en het boe renkool eten. Er zijn dit jaar drie nieuwe onderdelen. Zo is er het stierenrennen. Venray is de eerste Limburgse gemeente waar de stie ren worden losgelaten op de openbare weg, in dit geval de grote markt. Aansluitend wordt het verstand getest in de grote spelshow; boerenverstand. Wie wordt de inwoner met het meeste verstand? Als het gezelschap een maal in de schouwburg is aange komen, kan men nadat het jeugd- boerenbruidspaar verloofd is, een uur lang de handen schudden van de bruidsparen. Ondertussen kan men genieten van de top 11, kruip in de huid van. De bekend ste Venrayse carnavalstoppers worden ten gehore gebracht. Ech ter niet door de originele artiesten maar door mensen die in de huid gekropen zijn. Letterlijk en figuur lijk, dus zowel qua zang als uiter lijk. De dag begint om 13.11 uur met de optocht. Om 12.49 is de trouwerij op het bordes van het oude gemeentehuis op de grote markt en om 14.11 uur is het stie renrennen en aansluitend het boe renverstand. Vanaf 15.11 is in de Schouwburg de verloving van het jeugdboerenbruidspaar met aan sluitend de receptie die duurt tot 16.33 uur. Vanaf 18.11 uur wordt dit alles afgesloten met het boe renkool eten. Sraar Beterams is vader van vier zonen en al 32 jaar getrouwd met Toos. Hij is 55 jaar oud en is na zijn vader Toete Man (1979, de le plakdrager) de tweede Beterams als plakdrager. Sraar is al jaren actief in diverse verenigingen. Tevens heeft Sraar in 1992 het mini-wiendbuuleplekske gekre gen voor zijn inzet voor de jeugd van Wanssum. In 1983 werd Sraar voorzitter van de Stichting jeugd- en jonge renwerk en dat doet hij tot op de dag van vandaag nog steeds met veel plezier. Daarnaast is hij al tien jaar voorzitter van het Zes kampcomité, waar jaarlijks ruim vijftien vriendengroepen en buurtverenigingen uit Wanssum strijden om de hoogste eer. In de jaren '90 was hij medeor ganisator van de inmiddels niet meer bestaande Havenfeesten en was hii betrokken bii de oorich- ANG Y PhotoDesign ting van de judoclub in Wanssum. Ook is hij diverse jaren leider geweest bij Kindervakantiewerk, is hij drie jaar lid geweest van de Raad van Elf en heeft hij een groot aantal jaren de buitenschoolse activiteiten van basisschool de Peddepoel mee georganiseerd. Ten slotte heeft Sraar in 2005 de actie Wanssum voor Nias, de receptie voor John Weijers (goud, zilver en brons World Transplant games) en het 5x11 jubileum van CV de Wiendbuul mede op poten gezet. Al met al zet Sraar zich al meer dan twintig jaar belangeloos in voor diverse verenigingen in de Wanssumse gemeenschap. De receptie voor prins Frans IV (Gie- len) en voor Wiendbuuleplakdra- ger Sraar Beterams begint op car navalszondag 26 februari om 16.11 uur in de Zandhoek. Het nieuwe boerenbruidspaar van carnavalsvereniging De Hedsbuü len uit Heide zijn Claudia Pouwels en Roel van Rens. Het bruidspaar wordt op carnavalsdinsdag om 14.33 uur in de onecht verbonden in de Gelderkoel. Aansluitend wordt de receptie gehouden. Aid wieverbal Carnavalsvereniging De Zage- wetters uit Merselo houdt op zaterdag 18 februari vanaf 21.00 uur het Aid wieverbal. Dit groots verkleed bal draagt het thema foute avond en wordt gehouden in het Verkeshuus in Merselo. Op zaterdag 25 februari houden prins Noud II, prinses Arna en nar Johan hun prinsenreceptie in het Verkeshuus. Aanvang 20.19 uur. Aansluitend wordt het verkesbal gehouden. B.A.S. doet ook mee aan de verkiezingen Op de valreep is er een aanmel ding gedaan van een partij die zich kandidaat stelt voor de komende gemeenteraadsverklie- zingen. Deze partij zal als hekken sluiter, de reeds aangemelde par tijen vergezellen. Met deze partij zal het totaal komen op tien partij en waarover de stemmen ver deeld dienen te worden. De partij heet B.A.S. en brengt hun partij programma de tweede zaterdag vóór de verkiezingen. Het is een vernieuwende partij die altijd kleur bekent. De partij zal haar verkiezingsprogramma kracht bij zetten ten overstaan van een beperkte groep genodig den in het gemeentehuis op de laatste zaterdag in februari. Carnaval Jong Nederland Jong Nederland Venray houdt in clubgebouw De Vier Uterste aan de Kempweg 162 op zaterdag 18 februari een carnavalsfeest met als thema Halloween. Een vriend je of vriendinnetje mag meeko men. De twee kinderen die het leukst verkleed zijn krijgen een prijs. De middag duurt van 13-30 tot 16.30 uur. Carnaval in 't Podium Café 't Podium in Venray staat vanaf donderdag 23 februari geheel in het teken van carnaval, te beginnen met de Hazinne- avond. Zondag 26 februari het carnaval los. Vanaf 10.00 uur is 't Podium het domein van de kinde ren voor het traditionele Alder- kienderbal, compleet met spring kussen, schminken en natuurlijk ranja met chips. Dit wordt maan dag en dinsdag nog eens over gedaan. Vanaf 14.00 uur is 't Podi um een echt Venrays Vastelaoves- keffee. Oude en nieuwe Venrayse carnavalsnummers worden afge wisseld met landelijke carnavals hits. Op maandag staat na de optocht de joekskapel Nooët Tuus op het podium. Donderdag avond is het geheel volgens de traditie weer Kasteleinsbal in 't Podium. Horecapersoneel uit Venray en omstreken kunnen deze avond hun welverdiende feestje vieren. Meer informatie is te vinden op www.nodiumvenrav.nl. Wie wordt de nieuwe vorst? Ook dit seizoen is er één avond dat het prinselijk trio een stapje terugdoet en voor een avond de spotlights overlaat aan vorst Fun. Dit jaar wordt het vorstenhal gehouden op zaterdag 18 februari vanaf 20.11 uur. Tevens wordt deze avond de nieuwe vorst van carnavalsvereniging De Piëlhaas bekendgemaakt. Ook dit jaar is het vorstenhal tot aan het défilé en de prijsuitreiking een Bal Mas qué. Je weet dus niet wie achter welk masker verstopt waardoor jong en oud met elkaar dansen, hossen en zingen. Net als vorig jaar fungeert sport hal De Wetteling als balzaal voor alle carnavalsvierders die zich pre senteren aan vorst Fun. Er is deze avond geen thema, dus geen ver plichting om op een bepaalde manier verkleed naar het bal te komen. Carnaval De Springplank Jeugdclub de Springplank in Venray houdt zaterdag 18 februari een carnavalsavond voor alle leden. Bovendien mogen er vriendjes worden meegebracht en men dient verkleed te zijn. De avond begint om 18.30 en duurt tot 21.00 uur. Het adres is Beu kenlaan 4. Al jarenlang biedt de Springplank, behalve de wekelijk se clubactiviteiten, haar leden van de basisschoolgroepen 3 t/m 8, een aantal bijzondere evenemen ten. Een daarvan is dus de carna valsavond, waarbij de prins of prinses van de Springplank, de meute voorgaat in de grote polo naise. Rond de klok van 19.00 uur wordt de nieuwe prins of prinses onthuld. Na het voorlezen van de bul, komt de goed verpakte hoog waardigheidsbekleder te voor schijn en barst het feest los. Een ander hoogtepunt van de avond is de komst van jeugdprins Tom met zijn gevolg. Jeugdcarnavalsvereni ging de Hazekeutel draagt een steentje bij aan de algemene feest vreugde. Wie daar flink aan mee doet, loopt de kans in de prijzen te vallen, want een anonieme jury waart rond op zoek naar de gezel ligste vierder en vierster. De Hazehut Op initiatief van de jeugdcarna valsvereniging De Hazekeutel uit Venray wordt de jeugdtent vrijge maakt voor mensen die minderva- lide zijn. Bewoners van diverse instellingen zijn uitgenodigd om dit spektakel mee te maken. Prin sen en prinsessen, narren, raden van XI zijn aanwezig zijn op dit unieke feestje. Er komt een accor deonist en verschillende artiesten gaan optreden. Ook het Venray's mannenkoor is van de partij. Zij brengen verschillende nummers uit de oude doos. Van de num mers die gezongen worden de teksten uitgedeeld, zodat er flink meegezongen kan worden. De morgen is bedoeld voor de min- dervalide mensen alleen, of met hun begeleiding. Verder mag iedereen die gezellig is en iets toe voegt aan dit gebeuren naar bin nen. Meer informatie staat op www.hazekeutel.nl. Doe mee aan de verkiezingsenquête van www. peelenmaasonline.nl Op carnavalsdinsdag 28 febru ari vindt bij CV De Wiendbuul in Wanssum de boerenbruiloft plaats. Wim Poels, zoon van Campse Karei Tonia van Jans- sens Wim en Christel Poels, doch ter van veldwachters Kleijn ziene Jan en Trees van Laurenz Hend riks worden dinsdag 28 februari in de onecht verbonden. Wim zijn hobby's zijn tafeltennis, de voet balclub Ajax en zijn eigen zaak. Christel werkt bij Dichterbij, vroeger De Wendel, met gehandi capte kinderen. Haar hobby's zijn wandelen met stokken(nordic walking)en tennissen. Verder hebben ze samen twee kinderen uit hun 'eerdere' huwelijk: Björn en Robbin. De oma van Wim, Op de foto staan het boere- bruidspaar Wim en Christel Poels en de bruidskinderen Rob bin Poels (dochter) en Tom Deenen en Jens Rutten. Foto: ANGY PhotoDesign Hanna Camps moeder van Karei en Trui Jansen moeder van Tonia en de oma van Christel is Christi na Dekkers moeder van Jan, Marie van Kempen moeder van Trees. Opa Jan komt van de Geitenhok ut Boxmeer, Oma Trees van de Verkeskup ut Beugen, Opa Karei is een echte Wiendbuul en Tonia komt uit Oostrum. De trouwerij begint dinsdag 28 februari om 16.11 uur en de receptie start om 19-41 uur in de Zandhoek. BV-ers op Piëlhaassite De Piëlhaas houdt een actie om tijdens de vastelaovend zoveel mogelijk bekende Venraynaren (BV-ers) op hun site te krijgen. Ieder een kan hier aan meewerken door foto's die ze met hun mobieltje hebben gemaakt, door te sturen naar MMS 06-14054771. Mailen kan natuurlijk ook naar foto@piëlhaas.nl Indien de redactie van de site de foto geschikt acht zal die terug te zien zijn op www.piëlhaas.n Het Venray's Mannenkoor houdt op zondag 19 februari vanaf 13-30 uur in de foyer van Schouwburg Venray het Opstoek matinee 2006. Ook dit jaar is het Venray's Mannenkoor erin geslaagd een spectaculair opstoek- programma samen te stellen. Na het succes van vorig jaar mag de Kiender Pielhazen Soundmixshow niet ontbreken. Het Venrays Mannenkoor is dan ook trots op het feit dat voor dit Pielhazensongfestival zich een groot aantal groepen, solisten, duo's en kwartetten hebben aan gemeld. Middels een voorronde worden, onder leiding van een deskundige jury, de finalisten geselecteerd. Het Opstoekmati nee wordt geopend door Venray's enige echte Hofbende, gevolgd door de voorronde van de alle deelnemers van de Kiender Piel hazen Soundmixshow. Uit Leu nen gaan Heei en Weej het publiek enthousiast maken met hun carnavaleske repertoire. Dan volgt er een spannend moment voor de deelnemers van de Soundmixshow, omdat dan bekend wordt wie er in de finale zit. Het Venray's Mannenkoor pre senteert zich hierna met enkele onvervalste evergreens uit de het rijke vastelaovend-repertoire van het Hofkoer en de Piëlhaas. De groep Now Weej gaat met de Vas- telaovendtrein nog meer opstoe- ken en de bezoekers op het juiste spoor richting carnaval brengen. Ger Janssen gaat zingen en ook de vier bekroonde vastelaovendlied- jes 2005/2006 van de Piëlhaas presenteren zich op het matinee. De presentatie van het Opstoek matinee 2006 is in handen van Marcel Toonen. De organisatie van de grote optocht in Venray is op zoek naar creatieve carnavalisten. Duizen den mensen langs de kant die komen kijken naar het hoogte punt van carnavalsmaandag. Die jouw idee komen bekijken. De commissie Optocht Bals van de Piëlhaas heeft alweer alle voorzorgsmaatregelen getroffen om de grootste bonte stoet van het jaar veilig door Venray te laten trekken. De commissie zoekt enthousiastelingen die met kleur, dans, praalwagens en pakkende teksten de straten van Venray wil len veroveren. Deelname is gratis en als het erg origineel is kan er nog een prijs mee worden gewonnen. 19 februari van 11.30 tot 13.00 uur in Cafe het Upke. De grote optocht trekt dit jaar op maandag 27 februari vanaf 13.49 uur. Dit jaar is het voor het eerst mogelijk om via sms te stem men via nummer 4888 op jouw favoriete deelnemer. Over hoe het werkt worden ook flyers uitgedeeld 27 februari net voor de optocht. Stemmen kan van een half uur voor de optocht tot een half uur na de optocht. Men kan zo vaak stem men als men wil. De flyers blijven gelden als stem, dus mensen die niet willen of kunnen sms-en kun nen dit gewoon via de flyers blij ven doen die opgehaald worden ï«ophnn' Vf»ii1f»n 1 po. "t r» 1H Pq/=>rr\ Vastelaovend Tmrhriivincr mnaeliit nn 7nnrtaa rlnnr vriiwilliaers

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21