Scholieren in debat met lijsttrekkers Gemeente Ziektekostenverzekering minima Verkiezingen 2006 Verkiezingen 2006 Referendum circuit De Peel Kijk ook op www.venray.nl Politiek Café op verkiezingsavond Nieuwe toets bouwplannen buitengebied Keuze uit stemlocaties Natuur en milieu rondom circuit Wist u dat.... PEEL EN MAAS Donderdag 16 februari 2006 - Pagina 19 Op 7 maart is in de raadszaal van 20.00 tot 23.00 uur een Politiek Café dat live wordt uit gezonden door Lokale Omroep Venray. Op deze avond worden diverse interviews afgenomen met onder anderen politici, scholieren van het Raayland College, journalisten en natuurlijk een aantal nieuwe raadsleden. Het aanwezige publiek kan op een groot beeldscherm meekijken naar onder meer de uitslagen van het referendum, de uitslag van de schaduwverkiezingen op het Raayland College en de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen. Het college vindt het belangrijk dat minima in de gemeente Venray goed verzekerd zijn. Daarom heeft het besloten om samen met zorgverzekeraar VGZ een collectieve ziektekostenverzekering voor minima aan te bieden. Deze zorgverzekering bestaat uit een basisverzekering en een uitgebreide aanvullende verzekering. Daarnaast biedt deze verzekering extra en hogere vergoedingen voor regelmatig voorkomende medische kosten, zoals tand artskosten. De collectiviteitskorting komt volledig ten goede aan de deel nemer van de verzekering. De gemeente Venray neemt de kosten voor de extra aanvulling op het verzekeringspakket voor haar rekening. De premie is 99,62 per maand. De verzekering wordt allereerst aangeboden aan de minima die bij gemeente Venray bekend zijn. Zij krijgen deze week een brief met een bijlage waarin staat welke vergoedingen worden geboden. Mensen met een inkomen tot 120% van de geldende bijstandsnorm worden in de loop van 2006 geïnformeerd. Het college hoopt dat op deze manier alle minima van de gemeente Venray vanaf 1 januari 2007 goed verzekerd zijn. Week 7 Openingstijden een burgemeester of wethouder niet zo maar beslissingen mag nemen of geld mag uitgeven? Zij moeten hiervoor een mandaat hebben gekregen. Gemeentehuis •V* Venray, focus op mensen Als u dinsdag 7 maart naar de stembus gaat om een politieke partij voor de gemeenteraad te kiezen, kunt u ook 'ja' of 'nee' antwoorden op de referendumvraag 'Moet het circuit op de huidige locatie be houden blijven?'. In de reeks achtergrondberichten over het circuit gaan we deze week dieper in op de natuur- en milieukant. Heel belangrijk in de discussie rond circuit De Peel is het feit dat het circuit in een zogenoemde Ecologische Hoofdstructuur (EHS) ligt. De EHS is een netwerk van gebieden in Nederland waar de natuur (plant en dier) in feite voorrang heeft op alle andere zaken. Met dit netwerk wil het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) voorkomen dat planten en die ren uitsterven doordat ze in van elkaar gescheiden gebieden leven. Verkeerde ligging Het rijk heeft in 1993 in het Structuurschema Groene Ruimte formeel vast gelegd dat het circuit zich in die EHS bevindt, ook al ligt het aan de rand. Onder normale omstandigheden zal het rijk het nooit goed vinden dat het circuit daar ligt en wordt gebruikt. Dat kan alleen als voor het circuit een groot maatschappelijk belang kan worden aangetoond én als er geen goede alternatieve locatie te vinden is. Natuurwaarden omringend gebied Het motor- en crosscircuit ligt in een jong, zogeheten ontginningslandschap. In de jaren twintig van de vorige eeuw is het gebied vooral aan de noordzijde grotendeels bebost met naaldhout, overwegend productiehout. In de jaren zestig kwam er meer aanplant bij. Verder zijn toen enkele lanen met Ameri kaanse eiken aangelegd. Verspreid in het bos ligt een aantal natuurterreintjes van beperkte omvang, voor het merendeel begroeid met heide. De meest waardevolle natuurwaarden liggen op het terrein van de luchtmachtbasis. De zuidzijde van de crossbaan wordt begrensd door agrarische gronden en bos. Streekplan Volgens het Streekplan Noord- en Midden-Limburg van de provincie ligt het circuit in een gebied met de benaming 'multifunctioneel bos'. Daarmee wil de provincie zeggen dat het bos behouden en verder ontwikkeld moet wor den. Een gelijkwaardig gebruik van het bos voor natuur, beperkte recreatie en houtwinning is belangrijk. Volgende week meer In onze publicatie van volgende week over het referendum leest u meer over het maatschappelijke belang en de juridische kanten van het circuit en hoe u aan het referendum kunt meedoen. Hebt u tussentijds nog vragen, bel dan met de gemeente. Of kijk op www.venray.nl. Gemeentearchief Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. 1. Gemeentehuis, Raadhuisstraat 1, Venray 2. Info Servaashof VvGI, Stationsweg 46, Venray 3. Verzorgingshuis Beukenrode, Beukenlaan 1, Venray 4. Zorgcentrum Het Schuttersveld, Bergweg 2, Venray 5. Wijkcentrum Het Stekske, Kruidenlaan 161, Venray 6. Gemeenschapshuis Oostrum, Watermolenstraat 1, Oostrum 7. Gemeenschapshuis Oirlo, Hoofdstraat 34, Oirlo 8. Gemeenschapshuis Castenray, Matthiasstraat 2, Castenray 9. Café zaal 't Veule, Veulenseweg 49, Veulen 10. Gemeenschapshuis Leunen, Albionstraat 28, Leunen 11. Gemeenschapshuis Heide, Heidseweg 72, Heide 12. Gemeenschapshuis Ysselsteyn, Puttenweg 2, Ysselsteyn 13. Partycentrum Het Anker, Grootdorp 73, Merselo 14. Gemeenschapshuis Vredepeel, Johan van Stalbergweg 6, Vredepeel 15. Het Pelgrimshuis, St. Jozeflaan 52, Smakt 16. Centrumgebouw VvGI, Noordsingel 39, Venray 17. Sportcentrum De Sprank, Kempweg 70, Venray 18. Wijkcentrum 't Schöpke, Veltumse Kleffen 62 B, Venray 19. Wijkcentrum De Kiosk, Brukske 1, Venray 20. Kantoor Platform Lage Inkomens Venray, Mozartstraat 20 B, Venray 21. Openbare basisschool De Landweert, Boterbloem 45, Venray 22. Basisschool De Kruudwis, Klaproos 21, Venray Daarnaast biedt de gemeente Venray u de mogelijkheid om uw stem uit te brengen op een mobiel stembureau. Er is bewust gekozen voor locaties waar veel mensen bij elkaar komen. Met name wijzen we u op de mogelijkheid om bij het NS-station in Oostrum uw stem uit te brengen. Standplaats mobiel stembureau 07.00 - 09.30 uur Station NS, Stationsweg 213, Oostrum 10.00 - 12.00 uur Ziekenhuis Viecuri, Merseloseweg 130, Venray 12.30 - 14.30 uur Raayland College, Leunseweg 6, Venray 15.00 - 18.00 uur Station NS, Stationsweg 213, Oostrum Vanaf eind april worden bouw plannen voor het buitengebeid getoetst aan het (ruimere) beleid zoals dat in december 2005 door de gemeenteraad is vastgesteld. Het beleidskader gaat uit van het realiseren van doelen in plaats van het stellen van regels. Vanuit die gedachte is het voor-wat-hoort-wat- principe ontstaan: meer (bouw)- mogelijkheden in ruil voor kwaliteit. Dit betekent overigens niet dat alles maar kan. De verbetering van de (ruimtelijke) kwaliteit van de omge ving moet opwegen tegen de extra mogelijkheden. Voor bijvoorbeeld het behoud van cultuurhistorisch waardevolle panden is een regeling bedacht waarbij veel extra gebruiks mogelijkheden worden geboden, zolang in ruil daarvoor de cultuur historische waarden van een pand behouden blijven of zelfs versterkt worden. Daarmee wil de gemeente de aankoop en het onderhoud van deze panden in het buitengebied stimuleren. Toetsingskader Bouwplannen voor het buitengebied worden pas per eind april aan het nieuwe beleid getoetst omdat eerst een toetsingskader moet zijn ont wikkeld. In het beleidskader heeft de gemeente de doelen die zij nastreeft beschreven, maar die zijn onvoldoende uitgewerkt om echt concrete plannen te kunnen beoor delen. Daarvoor zijn namelijk regels nodig die voldoende rechtszekerheid bieden. Anders valt niet uit te leggen waarom het ene plan wel goed is, en het andere plan wordt afgewezen. Voor de ontwikkeling van dit toet singskader is tijd nodig, zeker omdat het een totaal nieuwe manier van toetsen is. Ook voor de plannen makers. Een tweede reden om te kiezen voor eind april is dat de gemeente het beleidskader ook aan de provincie heeft gestuurd met het verzoek te adviseren. Als het advies positief is, kan de gemeente op een snelle manier medewerking verlenen aan bouwplannen. Dit advies wordt, in tegenstelling tot eerdere bericht geving, half april verwacht. De gemeente heeft samen met het Raayland College schaduwver kiezingen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen binnen de scholengemeenschap opgezet. Woensdag 8 februari trokken Ven- rayse politieke leiders naar het Raayland College en gingen met de scholieren in debat. Inzet was voor alle betrokkenen om jongeren meer te betrekken bij de politiek. In de aula hadden de politieke partijen allemaal een kleurrijke stand inge richt. Zo'n 250 leerlingen kwamen erop af. Het spel kon beginnen nadat loco burgemeester Jan Driessen de bijeenkomst had geopend. Acht politieke par tijen hadden vier minuten de tijd om hun partijprogramma aan te prijzen, waarbij sommige partijen hun 'young ones' lieten opdraven. Daarna was het de beurt aan de leerlingen om de politici het vuur na aan de schenen te leg gen. Het was duidelijk dat een aantal scholieren al vaker met dit bijltje had gehakt. Ongetwijfeld zien we in de toekomst een aantal van hen terug, is het niet in de plaatselijke dan wel in de landelijke politiek. Winnaar Uiteindelijke winnaar van het debat was niet een politieke partij, maar de jeugd. Want de meeste jongeren bemoeien zich niet met politiek. Daarom betekent de grote opkomst bij deze bijeenkomst al een kleine winst. Maar er zullen nog heel wat meer stappen moeten worden gezet om jongeren ervan bewust te maken dat het geen plicht is om te gaan stemmen, maar een recht. U kunt uiteraard stemmen in uw eigen, vertrouwde stembureau, zoals dat op uw stempas staat vermeld. Maar u kunt ook, als dat u beter uitkomt, uw stem uitbrengen in een ander stembureau. Hier onder alle 22 stembureaus op een rij: Venray Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19