Paper World: het grootste papiergevecht ooit SOS-plan voor multiculturele Floriade Geschenk Limburgs Landschap Muziek in de Wereldwinkel Ouders met een verslaving Familieconcert Symfonieorkest Helmond-Venray Vrienden van 't Zandakker Uit het hoofd! UITHET HOOFD! ft* Ivo de Wijs Boris van Eedën MÉÉ lX li '4 PEEL EN MAAS Donderdag 16 februari 2006 - Pagina 18 Premiere in Schouwburg Venray Het grootste papiergevecht ooit in de schouwburg start vrijdag 17 februari om 19.00 uur in Schouw burg Venray. Dit is de Nederland se première van de voorstelling. De voorstelling Paper World begint met een fascinerend schimmenspel achter een papie ren muur maar al snel zijn de vier clowns op het podium verwik keld in slapstickachtige situaties. Ze gebruiken papier voor ver schillende doeleinden, maken er de mooiste dingen van en betrek ken het publiek op allerlei manie ren. Er is een rol weggelegd voor de kinderen maar zeker ook voor de volwassenen in de zaal. Tegen de tijd dat de clowns hun armen vol hebben met bergen papier en langzaam richting zaal bewegen, is het iedereen duidelijk wat er komen gaat. Mimirichi is een gevestigd clowngezelschap van mimespelers, komieken en acro baten uit Oekraïne dat al onge veer twintig jaar internationaal actief is en de laatste jaren ver schillende prestigieuze prijzen in de wacht sleepte. Tijdens het Edinburgh Festival, het theater spektakel waar wereldwijd talent scouts naartoe gestuurd worden om toekomstig talent te spotten, hadden zij een absolute hit met Paper World. Sindsdien reizen ze de hele wereld rond met deze show. Dit seizoen zijn ze voor het eerst in de Nederlandse theaters te zien. Kaarten bestellen kan via www.schouwburgvenray.nl of via tel. (0478)530999- De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstel ling. Kaarten per e-mail reserve ren op kassa@schouwburgven- ray.nl. Minister Agnes van Ardenne enthousiast Minister Agnes van Ardenne van Ontwikkelingssamenwer king heeft enthousiast gere ageerd op het idee van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wans- sum om tijdens de Floriade in 2012 aandacht te schenken aan ontwikkelingssamenwer king. Het spreekt haar zelfs zo aan dat ze al contact heeft opgenomen met de organisa tie van de Floriade en SOS heeft laten weten dat het ministerie in deze 'zaak' het voortouw zal nemen. En dat is nu precies de bedoe ling van SOS Meerlo-Wanssum, zo laat voorzitter René Poels in een reactie weten. De wereldtentoon stelling Floriade is een giganti sche happening waar enkele mil joenen bezoekers worden verwacht. "De spin-off en de kan sen die de Floriade biedt gaan veel verder dan de tuinbouw en de agribusines", aldus redeneert SOS Meerlo-Wanssum. De Floria de is bij uitstek een platform om aandacht te schenken aan ont wikkelingssamenwerking en dan in het bijzonder gerelateerd aan landbouw, tuinbouw en fruitteelt in de Derde Wereld. Koffie, bana- nen, katoen, coöperaties en land bouwsubsidies, maar ook cultuur, kunst en muziek zouden aan dacht kunnen krijgen op de Flo riade. Een deel van de Floriade zou ingericht kunnen worden met een expositie over de activiteiten in de Derde Wereld. Ook zou aan dacht geschonken kunnen wor den aan de rol die het Westen kan vervullen om de mensen daar een eerlijke kans te geven. Ook groepen uit de Derde Wereld zouden zich op de Floriade kun nen presenteren, zoals bijvoor beeld de boerencoöperaties van Sulawesi of de koffieboeren van Mexico. En verder zouden de scholen (basisscholen, voortgezet en hoger onderwijs) in de regio een onderwijspakket aangeboden kunnen krijgen waarin een bezoek aan de Floriade is opgeno men. Een educatief schoolreisje met een mondiaal sausje. De Floriade is volgens SOS een uitstekend podium om een Wereldfestival te organiseren. Gedurende een themaweek zou den wereldmuziekgroepen uit Afrika en Latijns-Amerika kunnen optreden en workshops voor jong en oud en demonstraties kunnen worden gehouden. Een multicultureel festival voor de hele familie. "Het gaat er niet om wie het straks organiseert, maar wel dat we samen de bijzondere kansen die de Floriade biedt met twee handen aangrijpen", zo liet SOS de minister weten. Zij pakte de SOS-bal op en gaat er nu mee aan de slag. De Stichting het Limburgs Land schap werkt al sinds 1931 aan het behoud van waardevolle land schappen, inclusief monumenten, in Limburg. Er zijn al 59 natuurge bieden veiliggesteld, tientallen boerderijen, kastelen en molens. Bij Het Limburgs Landschap zijn alle natuurgebieden opengesteld op wegen en paden. Zo kunnen buurtbewoners en recreanten genieten van deze aantrekkelijke natuurgebieden. Het Limburgs Landschap kan dit werk doen dankzij de steun van ruim 16.000 Limburgse huishouden, subsidies, de Nationale Postcode Loterij en Limburgse sponsoren. Er wordt hard gewerkt om de natuurgebie den in goede staat te houden. Ook worden veel recreatieve voorzieningen geplaatst zoals zit banken, infopanelen en wandel routes. Een van de bijzondere pro jecten die in dit Jubileumjaar volop aandacht krijgen is het edel hertenproject. In het Weerterbos lopen als eerste plek in Limburg weer edelherten in een natuurge bied. Edelherten zijn schuwe die ren. Om het publiek de kans te geven de dieren ongestoord te bekijken wil Het Limburgs Land schap graag een zogenaamde wildkansel bouwen. Dat kan niet uit de gewone potjes. Reden waarom Het Limburgs Landschap de wildkansel als een van haar drie jubileumprojecten heeft uit gekozen. De andere twee zijn de actie Mooi Mergelland om extra landschapselementen als hagen en hoogstamfruitbomen in het Mergelland te planten en het Informatiecentrum op Landgoed de Hamert. De acties worden begin maart richting het publiek gestart. Bouwbedrijf Mertens uit Weert geeft al jaren geen relatie geschenken meer. Samen met hun relaties wordt een actie gevoerd voor maatschappelijk goede doelen. De drie particuliere natuurbeschermingsorganisaties, Brabants Landschap, Geldersch Landschap en Limburgs Land schap waren de gelukkige. Voor zitter Marleen Gresnigt van Het Limburgs Landschap ontving afge lopen vrijdag uit handen van directeur Peet Mertens een bedrag van 2.725 euro. Dit bedrag gaat besteed worden aan de aan leg van de wildkansel in het Weer terbos. Een goede start van het 75-jarig jubileum. Overigens is het leuk te vermelden dat Het Bra bants Landschap hun schenking van 1.675 euro ook aan het edel hertenproject doneert aan de Bra bantse zijde van de grens bij Maar- heeze. Doe mee aan het Venrays voorjaarsdictee U kunt nog steeds meedoen aan het Venrays Voorjaarsdictee op 20 maart. Twee weken geleden kon u zich middels een proefdic- tee hiervoor inschrijven. Velen zijn u inmiddels voorgegaan maar er zijn nog plaatsen vrij. U kunt zich aanmelden door dit proefdic- tee in te leveren bij de organisa tie. Speciaal daarvoor is het dictee als pdfbestand op de site www.peelenmaasonline.nl geplaatst. U kunt het dictee downloaden, invullen en opstu ren naar Schouwburg Venray t.a.v. Yvonne Martens, Postbus 88, 5800 AB Venray. Inzenden kan nog tot 10 maart. Peuterspeelzalen De Stichting Peuterspeelzalen Venray schrijft peuters in op het kantoor van de Stichting voor alle peuterspeelzalen tegelijkertijd op donderdag 23 februari. Men kan de peuter deze dag aanmelden op het kantoor van de Stichting, Bergweg 4 (het gebouw Clockert) op de eerste verdieping. Dit kan tussen 8.30 en 16.30 uur. De inschrijving is voor de peuter speelzalen Blokkendoos (Kruiden laan 161), Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a), Mierenhoop (Hubenhof 67), Paddestoel (Wil genlaan 10), het Speelhuis (bij basisschool de Flierefluit), de Speeldoos (bij basisschool de Foe- kepot) en de Kleurdoos (bij basis school de Toverbal). Men kan telefonisch of per e-mail een inschrijfformulier aanvragen op donderdag 23 februari en via tel. (0478)586498 of peuterspeelza- lenvenray@hetnet.nl. Anne exposeert bij Vice Versa De Venrayse kunstschilderes Anne Jeuken-Haeyen exposeert op dit moment bij reisbureau Vice Versa aan het Henseniusplein in Venray. U ben van harte welkom om tijdens openingstijden een aantal van haar sfeervolle en kleurrijke schilderijen te komen bekijken! Wereldwinkel Venray heeft de komende maanden een grote col lectie Braziliaanse en Peruaanse maskers en muziekinstrumenten in haar bezit. Met deze kleur- en klankrijke artikelen wordt een feestelijke tijd ingeluid. De bouw in de Henseniusstraat is gereed en de straat is weer toegankelijk. De Themaruimte is tot begin maart ingericht met Maskers en Muziek instrumenten. De maskers uit Bra zilië worden in diverse maten worden gemaakt in Recife in het noordoosten van Brazilië. Ze zijn geschikt voor carnaval en andere vrolijke evenementen en als deco ratie aan de muur. Ze worden gemaakt van papier-maché van gerecycled papier en daarna bewerkt met glitters en veren. De mensen die aan dit project mee werken hebben een klein atelier- tje tot hun beschikking. Sommi gen zijn getroffen door het HIV-virus. Met deze arbeid kan men in het eigen levensonder houd voorzien. De Cabulete uit Brazilië wordt in verschillende Braziliaanse muziekstijlen gebruikt. Alle instrumenten zijn verschillend en worden met de hand beschilderd. Keramiek mas kers en fraaie panfluiten en regen- stokken uit Peru zijn gemaakt van natuurlijke materialen. Voor de decoratie zijn traditionele indiaan se motieven en kleuren toegepast. Er is een groot aanbod van cd's met wereldmuziek,zowel vocaal als instrumentaal, uitgebracht door Putumayo. Een mooie manier om te genieten van muziekkunst uit andere landen en culturen. Met de aankoop van de artikelen uit de Wereldwinkel helpt men mee aan het bereiken van betere levensomstandigheden van producenten in de ontwikke lingslanden. Adelbertvereniging De Adelbert Venray houdt de zesde lezing van dit seizoen op dinsdag 21 februari vanaf 20.15 uur in het Theehuis in het Oda- park. Sprekers zijn de heren Hierck en Van Leeuwen over Sta- bat Mater. Het Stabat Mater is van oorsprong een liturgisch gedicht. Het ontstond in de Middeleeuwen in de marge van de officiële kerke lijke liturgische gezangen. De tekst van de hymne beschrijft het leed van Maria bij de kruisdood van Jezus. Sinds Josquin Des Préz in 1440 deze klaagzang toonzette, hebben vele opvolgende genera ties componisten zich door dit thema van de bedroefde moeder laten inspireren. Inmiddels zijn er meer dan vierhonderd componis ten die het Stabat Mater op muziek hebben gezet. Hans Hierck, muzikaal adviseur binnen het bestuur van de Stichting Sta bat Mater, zal ons, door de geschiedenis van het fenomeen Stabat Mater voeren. Zijn verhaal wisselen hij af met stukjes muziek. Theodoor van Leeuwen, directeur van deze zelfde stich ting, vertelt iets over deze stich ting en met name over de concer tenreeks die zij organiseert waaronder de jaarlijkse uitvoerin gen van Stabat Mater in de St. Pet rus kerk in Oirschot. Lezing Veldeke Veldeke houdt een lezing over de gestichten St. Servaas en St. Anna. Onlangs is het werk 100 Jaar psychiatrie in Venray ver schenen. Eén van de auteurs van dit boek, Twan van Els, vertelt uit eigen ervaring. In zijn verhaal Het Gesticht, schetst Van Els onder andere het alledaagse leven in St. Servaas en St. Anna, de gezinsver pleging en de relatie tussen Ven ray en de beide gestichten. De dialezing vindt plaats op dinsdag 21 februari vanaf 20.00 uur in De Witte Hoeve. Carnavalsconcert Het HONL en carnavalsvereni ging D'n Dreumel houden op woensdag 22 februari vanaf 20.00 uur in t Gasthoes in Horst het jaarlijkse carnavalsconcert. Sjef Klinkers en zijn muzikanten teke nen voor de orkestbijdrage en Vocalgroup Hoor s! met combo onder leiding van Sjraar Klaassens verzorgt het vocale gedeelte. Daartussendoor is er een optre den van Floor uut Rooy op accor deon begeleid door Ad Haans. Kaarten zijn vanaf 19 00 uur ver krijgbaar aan de zaal. Geboortes in Zoo Pare In Zoo Pare Overloon heeft een bijzondere geboorte plaatsgevon den. Onder het toeziend oog van één van de dierverzorgers is het witgezichtoeistitie vrouwtje bevallen van een tweeling. Het is voor het eerst dat een dierverzor- ger getuige is geweest van een dwergapengeboorte. Dit is al de tweede bijzondere geboorte in korte tijd, ook bij de witpluimoei- stities is een gezonde tweeling ter wereld gekomen. Normaal gesproken bevallen dwergapen 's nachts. Het vrouwtje in Zoo Pare Overloon is echter overdag, in het binnenverblijf, bevallen. Voor zowel het mannetje als het vrouwtje is het de eerste keer dat ze jongen hebben gekregen. Beide jongen zijn gezond ter wereld gekomen. Voorlopig genieten de witge- zichtoeistities nog even van de warmte in het binnenverblijf en zodra het weer beter wordt zinn de trotse ouders met hun jongen in het buitenverblijf te bewonde ren. Witgezichtoeistities komen voor in de tropische regenwou den van Brazilië, waar ze in groe pen van vijf tot tien dieren leven. Deze groep bestaat uit mannetjes, vrouwtjes en jonge dieren. Wan neer jonge dwergapen volwassen worden, verlaten ze de groep om zelf voor nageslacht te zorgen. Het menu van witgezichtoeistities bestaat uit fruit, insecten en gom hars. Zoo Pare Overloon is tot en met april dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en is te vinden aan de Stevensbeekseweg in Over loon, tel. (0478)640046. Zie ook www.overloonzoo.nl. Inloopavond De Kruudwis De RK basisschool De Kruud wis aan Klaproos 21 in Venray houdt op dinsdag 7 maart van 18.00 tot 19-00 uur een inloop avond. Tijdens dit uurtje kunnen alle ouders van De Kruudwis met hun kind alle groepen van de school bezoeken. Ook andere geïnteresseerden zijn welkom. Wie meer informatie over de school wenst is welkom op woensdagochtend 8 maart van 9.00 tot 10.00 uur op het hoofd gebouw. Er wordt dan door enke le medewerkers verteld over de werkwijze. Zie ook www.dekr- uudwis.nl. GGZ Noord Limburg start in samenwerking met de RIGG-ting maandelijkse ontmoetingsbijeen komsten voor jongeren van vijf tien tot achttien jaar van wie een ouder psychiatrische en/of versla vingsproblemen heeft. Als een vader of moeder psychiatrische problemen en/of last heeft van een verslaving is dat voor de ouder, maar ook voor de kinderen in het gezin niet gemakkelijk. Ofschoon de meeste ouders pro beren te vemiijden dat zij met hun problemen de kinderen belasten, merken de meeste kinderen toch dat het niet zo goed gaat met hun vader of moeder. Zeker als hun vader of moeder opgenomen moet worden of niet in staat is de normale zorg te bieden die kinde ren nodig hebben. De problemen van de ouder kunnen de sfeer in het gezin dan behoorlijk beïnvloe den. Kinderen kunnen daar best een tijdje tegen, maar als de pro blemen groter worden of langer duren kunnen kinderen zelf psy chische problemen krijgen. Het KOPP/KVO preventieprogramma (Kinderen van Ouders met Psy chiatrische Problemen en Kinde ren van Verslaafde Ouders) van de GGZ Noord en Midden Limburg wil zowel ouders als kinderen die te maken hebben met deze omstandigheden een extra steun tje in de rug bieden. Tijdens deze ontmoetingsbijeenkomsten tref fen jongeren lotgenoten, ervaren ze dat ze niet de enige zijn en wor den ze geholpen met allerlei vra gen die ze hebben over de situatie thuis en hoe daarmee om te gaan. De ontmoetingsbijeenkomsten worden met ingang van donder dag 23 februari iedere laatste don derdag van de maand van 18.30 tot 20.30 uur gehouden in Venlo. Voor meer informatie (ook over andere activiteiten van het KOPP/KVO preventieprogramma) kan men contact opnemen met IGG Informatiecentrum Geestelij ke Gezondheid, GGZ groep Noord- en Midden Limburg via tel. (0478)527066, e-mail igg@ggznml.nl. Het Symfonieorkest Helmond- Venray geeft op zaterdag 18 februari een familieconcert in het Raayland College aan de Leunse- weg in Venray. Het SHV doet dit in samenwerking met leerlingen van het Kunstencentrum Jerusa lem in Venray en van het Kun stencentrum Helmond. Op het programma staan werken van Mozart, Schubert en Amos. Het concert begint om 16.00 uur. Het Symfonieorkest Helmond-Venray werkt al enkele jaren samen met het Kunstencentrum Helmond om jonge muzikanten de gele genheid te bieden mee te spelen in een heus symfonieorkest. Voor het eerst wordt dit jaarlijkse pro ject uitgebreid met musicerende en dansende leerlingen van het Kunstencentrum Jerusalem uit Venray. Dertig jonge muzikan ten, de helft uit Venray en de andere helft uit Helmond, zijn te horen zijn in Het Standvastige Tinnen Soldaatje, een sprookje van Hans Christian Andersen, op muziek gezet door de hedendaag se Engelse componist Keith Amos. De klassieke orkestbezet ting wordt hierbij aangevuld met blokfluiten, melodisch slagwerk, piano, gitaar en basgitaar. Vertel ler is Theo Lokin. Ruim veertig jonge balletdanseresjes dansen onder leiding van Myrna van den Bosch op de ouverture Der Schauspieldirektor van W.A. Mozart en op balletmuziek uit Rosamunde van Franz Schubert. Het geheel staat onder leiding van dirigent Stephan Pas. Het concert is op 19 februari nog maals te beluisteren in het Dr.- Knippenbergcollege aan de Nachtegaallaan in Helmond. Aan vang 16.00 uur. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray heeft besloten over te gaan tot het samenstellen van een nieuwe vriendengroep. Daarbij is gekozen voor de vrien dengroep Vrienden van 't Zan dakker. De vriendengroep is in het leven geroepen om de schut terij te ondersteunen en dan met name in het kader van de organi satie van het bondsschuttersfeest 2008. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray dient in het jaar 2008 een bondsschut tersfeest in Venray te organise ren, maar komt door de steeds strenger wordende milieumaatre gelen in grote problemen terecht. Het schieten in de open lucht is voorbij en nu rest alleen nog maar om over te gaan tot de aanschaf van nieuwe kogelvan gers, wat een kostbare aangele genheid is. Mocht de Venrayse schutterij in 2008 geen bonds schuttersfeest kunnen organise ren dan komt het voortbestaan van deze Venrayse culturele ver eniging onder zware druk te staan. Tegen een financiële ver goeding van 50,00 heeft een lid recht om de jaarlijkse Nieuw- jaarsinstuif gratis te bezoeken en recht op gratis deelname aan het erekoningsschieten op de eerste zondag van mei, op gratis één deelnamekaart aan het familie- en verenigingschieten en bovendien ontvangt het lid een jaarverslag van de schutterij. De vrienden groep is mogelijk voor particulie ren alsmede ondernemers. Wie nadere inlichtingen wenst of deel wil uitmaken van de vriendengroep, kan contact opnemen met voorzitter Bernie van Lierop via tel. (0478)510400 of e-mail Bvanlierop@home.nl. Binnenkort is het deelnamefor mulier te downloaden via www.zandakker.nl. De Locht In het kader van het maande lijks muzikaal treffen in Streekmu seum De Locht in Melderslo is er zondagmiddag 19 februari een optreden door het Locht-Koor onder het motto Kun je zingen, zing dan mee. Wie niet kan zin gen kan in de rest van het muse um terecht. Daar is onder andere de leuke expositie over eetcul tuur in 20e eeuw te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, don derdag en zondag open van 14.00 tot insdag, donderdag en zondag n kts voor H7.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Peelwerk De Stichting Werkgroep Behoud de Peel rond zaterdag 18 februari het opschonen af van de eerste rug, de noordelijkste veen- vlakte bij Griendtsveen. Men hoeft niet meer bang te zijn dat het staatsbosbeheer er met zware machines in moet. Ook gaat men wat grote bomen weghalen om het weidse Peel-karakter zo goed mogelijk terug te brengen. De deelnemers kunnen zich aanmel den bij Wim van Opbergen via tel. (0493)319610. Verzamelen op zaterdag 18 februari om 9 00 uur bij de kerk van Griendtsveen. Meenemen: laarzen, eten, drinken en eventueel een verrekijker. Boekrecensie in Peel en Maas Wat is er gebeurd met de verloren kunst van het memo riseren van gedichten? Eeu wenlang leerden mensen gedichten uit het hoofd. Boris van Eeden maakte een selectie van honderd Nederlandse gedichten om te onthouden. Ivo de Wijs schreef speciaal voor Uit het hoofd! Een handleiding waar mee de lezer zijn geheugen op een prettige manier kan trainen en de prachtigste gedichten uit het hoofd kan leren. Uit de handleiding van Ivo de Wijs: 'Gedichten van buiten leren is een middel om uzelf een plezier te doen. U haalt het mooiste in huis wat er te krijgen is. Iets waar van u nooit meer scheiden wilt. Gedichten uit het hoofd leren is een Daad van Liefde'. Uit het hoofd! is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 16,50 euro. Kunst Cultuur honderd Nederlandse, gcdichter&m te onthouden

Peel en Maas | 2006 | | pagina 18