1 Met de 'Eggcellent' op weg naar Kroatië Elfde editie Traay Out Koester uw Monument Jongeren Raayland maken kennis met ouderen Het Ysselsteyns Lagerhuis h Honderdzevenentwintigste jaargang - week 7 - donderdag 16 februari 2006 Marjan Mulder (Oostrum) beste studentondernemer van Nederland De 22-jarige Marjan Mulder uit Oostrum is samen met haar negen teamgenoten uit geroepen tot beste studenton dernemer van Nederland. Deze wedstrijd, georganiseerd vanuit de Hogeschool Eindhoven in samenwerking met Stichting Jong Ondernemen, is een jaarlijks event waar studenten in hun laatste jaar van de opleiding de kans krijgen een project volledig zélf op te zetten en af te ronden. Hogescholen uit heel Nederland kunnen zich aanmel den via Stichting Jong Ondernemen. Dit jaar schreven tientallen studentenbedrijven zich in. Ieder met een eigen project en eigen ondernemingsplan. De jury koos uiteindelijk voor de Eggcellent van het team waarvan Marjan Mulder deel uitmaakt. De Nederlandse titel is goed voor een ticket voor de Europese finale waaraan veertig Europese onder nemingen deelnemen, eind maart in Zagreb, Kroatië. Wanneer zijn jullie begon nen met dit project? "Een jaar geleden, met een groep van tien studenten van de hogeschool TIO in Eindhoven. We hebben meteen de taken ver deeld: iemand werd verantwoor delijk voor onder meer sales, PR, en financiën waarvoor ik verant woordelijk ben geweest. Tot en met augustus kwamen we samen om te brainstormen over ideeën en mogelijkheden. Eén van ons kwam met het idee voor een eihouder, die je zowel als eikoker als eierdopje kunt gebruiken, de 'Eggcellent'. Vervolgens gingen we het hele proces in van het laten maken en het op de markt brengen van het product en het werven van zoveel mogelijk publi citeit." Wat houdt het winnen van de naam 'beste studentonder neming van Nederland' in? "Nou, er is in principe niet direct een prijs aan verbonden, alleen het feit dat we eind maart naar Kroatië mogen om daar te strijden om de Europese titel. De prijs van die verkiezing wordt geheim gehouden. Er wordt wel gepraat over deelname aan de wereldtitel in Amerika, maar daar weten we op dit moment nog niets van." Kun je jullie kansen in Kroatië een beetje inschatten? Marjan Mulder uit Oostrum maakt zich op voor de Europese finale eind maart in Kroatië: "Ik ben erg benieuwd met welke ont werpen de andere landen komen. "Nee, eigenlijk niet. Ik heb nog geen andere ontwerpen gezien, en ben dus erg benieuwd waar mee de andere landen komen. In Nederland kregen we van de jury wel echt heel positieve reacties. Over de manier waarop we met tegenslagen waren omgegaan, de manier waarop we heel veel kos ten hebben weten te besparen, en de manier waarop we in de publi citeit zijn gekomen. Wat dat betreft voel ik me wel zeker over ons eigen project." Tegen wat voor tegenslagen zijn jullie aangelopen in het productieproces "Om een voorbeeld te noemen: één van de leveranciers leverde niet de kwaliteit waar we vanuit gingen. De manier waarop je dat als groep opvangt, is heel belang rijk en kan je ook punten opleve ren voor de finale. In de finale stonden nog vier teams, die wij dus geklopt hebben. Ik denk dat onze positieve insteek bij tegen slagen zeker heeft meegeholpen. We hebben nu een enorm mooi resultaat, waar we trots op zijn. De Eggcellent is een roestvrijsta len eihouder die je in een pan kunt hangen voor het koken van een ei. Daarna kun je de Eggcellent ook gebruiken als eier dopje op tafel. We zijn als bedrijf wel al (verplicht) geliquideerd, maar de Eggcellent ligt nog in veel winkels door heel Nederland." Voor de elfde keer staan in Schouwburg Venray op 21, 22 en 23 februari de voorstellin gen van de Traay Out van het Raaylandcollege op het pro gramma. In deze jaarlijks terugkerende show tonen leerlingen en personeelsleden van de school hun talenten op theatergebied. Dit jaar doen 257 leerlingen en 33 personeelsleden mee aan de show. De Traay Out heeft een belangrijke plaats in het schoolle ven: elk jaar is de belangstelling van de kant van aspirant-deelne mers zo groot dat er groepen moeten afvallen, ook al is hun act in verreweg de meeste gevallen de moeite waard. Maar er is gewoonweg niet voldoende tijd om alle acts die aangeboden wor den ook op te laten voeren. Dus moet er een selectie gemaakt wor den, waarbij kwaliteit overigens niet het enige criterium is: ze wil len een show met variatie, dus met dans, muziek, cabaret en toneel en verder proberen ze dat alle geledingen en leerstromen van de school vertegenwoordigd zijn. Daarnaast proberen ze ook vernieuwingen in het programma te krijgen. Dit jaar hebben ze dat kunnen realiseren in samenwer king met Myrna van den Bosch van Kunstencentrum Jerusalem. Traditie is dat er een Traay OutT- shirt wordt gedrukt dat door de leerlingen gekocht kan worden. Ook achter de coulissen zijn de leerlingen flink aan het werk. De decors worden op school in de vrije tijd gemaakt en tijdens de voorstellingen zorgt de decor- ploeg ervoor dat alles op het juis te moment op de juiste plek staat. En na afloop zorgen zij ervoor dat de materialen opgeruimd worden. Ook de schminkgroep onder lei ding van enkele docenten draagt zijn creatieve steentje bij aan een stralende show. Dit jaar hebben ze ook een beamteam aan het werk gezet die zorg zal dragen voor sfeervolle beelden op de achtergrond. Ze zijn er trots op dat we zo'n show met en door de leerlingen kunnen maken. De voorstellingen beginnen elke dag om 19-30 uur. Kaartjes zijn ver krijgbaar via de helpdesk van het Raaylandcollege, tel. (0478)319051. Dit jaar staat er ook iets nieuws op het program ma: het Raayland College heeft het initiatief genomen voor een bovenschoolse revue die op 27 april plaats zal vinden in schouw burg de Oranjerie in Roermond. Alle Limburgse middelbare scho len die onder hezelfde bestuur vallen als het Raayland College (en dat zijn er zo'n twintig) strij den dan met elkaar om een aantal De Traay Out levert elk jaar muzikaal talent op. prijzen die door een deskundige jury verdeeld worden. Welke act de school in Roermond vertegen woordigen wordt bij de komende Traay Out bepaald door een jury waarin zowel leraren als leerlin gen van de school zitting hebben. De landschrijvershof aan de Lollebeek 57 in Castenray is een rijksmonument, een hallehuis uit de 17e eeuw in t-vorm. De boer derij heeft een driebeukige opzet en rechthoekige plattegrond. Het zadeldak met twee wolfseinden is gedeeltelijk met riet bedekt. De draagconstructie bestaat uit een aantal ankergebinten. Deze boer derij is meerdere malen ver bouwd. Zichtbaar aan het verbre de woongedeelte en het ankerjaartal 1854. Deze familie (Emonts) was de laatste die er een boerenbedrijf had. De boerderij bekend als landschrijvershof, werd in de 17e eeuw bewoond door de toenmalige landschap schrijver en eigenaar uit Paderborn. Landschapsschrijver was een voornaam ambt. Vandaar de naam Landschrijvershof, soms ook wel Kasselsehof genoemd. In 1961 is de boerderij met veel zorg en gevoel voor de bouwhistorie verbouwd tot woonboerderij. Houten gebinten zijn intact gehouden en zichtbaar gemaakt. Zo ook is de keuken en de opka mer in oude stijl bewaard geble ven. Wat vroeger de potstal was is nu het woongedeelte. In 1995 werd door de eigenaar een nieu we paardenstal bijgebouwd in zeer goede harmonie met huis en schuur. Kent u ook zo n plek? Wilt U reagerenof een digitale foto stu ren? Dit kan naar Stichting Venray Monumentaal e-mail venraymonu- mentaal@kpnplanet.nl Week van de ouderen De vierdejaarsleerlingen basis en kader van de afdeling Zorg en Welzijn van het Raayland College houden tot en met 17 februari een thema- week onder de naam Week van de ouderen. Deze hele week staat in het teken van het organiseren van de week en het uitvoeren van diverse opdrachten om de eindexa menleerlingen kennis te laten maken met ouderen. De week van de ouderen vindt plaats op het Raayland College en de verzorgingstehuizen Schuttersveld en Beukenrode. In samenwerking met de ver zorgingstehuizen Schuttersveld en Beukerode is een programma gemaakt voor zowel leerlingen als ouderen. De vierdejaarsleerlingen zijn de hele week voor het project vrijgeroosterd. De Week van de Ouderen sluit aan op de multicul turele dagen die plaatsvonden in het lesprogramma is opgenomen van de afdeling Zorg en Welzijn. Met deze thema's wil het Raayland College haar leerlingen laten kennismaken met diverse thema's uit de samenleving die aansluiten op de uiteindelijke beroepsrichting van haar leerlin gen. De leerlingen gaan de activi teiten tijdens deze week zelf voor bereiden. De activiteiten worden voorbereid aan de hand van een stappenplan. Hierdoor krijgen zij een beter inzicht bij het voorbe reiden van de opdrachten en de uiteindelijke uitvoering ervan. Op woensdag en donderdag worden de ouderen opgehaald en ontvan gen op het Raayland College door de leerlingen. Hier verzorgen de leerlingen rondleidingen waarbij de ouderen inzicht krijgen in de (praktijk)lessen binnen het VMBO. Hierna kunnen de oude ren zich aansluiten om aan een van de door de leerlingen georga niseerde activiteiten deel te nemen. De dag wordt afgesloten met een door de leerlingen gemaakte lunch. In de aanloop naar deze week hebben de leerlin gen zelf een keuze kunnen maken welke vakinhoudelijke opdracht zij willen uitvoeren. De inhoude lijke opdrachten voeren zij samen uit met de ouderen van de verzor gingstehuizen Schuttersveld en Beukenrode. Deze opdrachten bestaan onder andere uit uiterlij ke verzorging, waaronder hand verzorging en nagels lakken. Ook kunnen zij kiezen om een creatie ve activiteit met de ouderen te doen. Hierbij kunnen zij bijvoor beeld met de ouderen bloemstuk- jes maken of kaarten maken. Daarnaast zijn er leerlingen die een activiteit houden voor het bewegen op muziek. Vrijdag 17 februari vinden er culturele voor stellingen plaats die door de leer lingen worden uitgevoerd, met onder andere dans, toneel en zang Er worden deze dag twee voor stellingen gehouden, 's morgens bij het verzorgingstehuis Schuttersveld en 's middags bij verzorgingstehuis Beukenroden. Een groepje leerlingen heeft zich aangemeld om zelf een krant samen te stellen waarin allerhan de informatie over deze thema- week te vinden is. In de krant zul len onder andere interviews geplaatst worden met de oude ren, docenten en leerlingen. Ook is er allerlei achtergrondinforma tie te vinden met betrekking tot de afdeling Zorg en Welzijn. Jera 70 Ysselsteyn houdt op 21 februari een jeugddebat in het kader van de gemeenteraadsver kiezingen van 7 maart. Het debat wordt conform de format van het televisieprogramma Het Lagerhuis. Verder worden er prik kelende stellingen gelanceerd, die besproken kunnen worden tussen de lokale politieke partijen en de aanwezige jongeren. Het debat heeft als een van de doelstellin gen om de jongeren politiek bewuster te laten worden. Doelgroep is jongeren tussen de 18 en 25 jaar. Omdat het in Ysselsteyn is, worden alle Ysselsteynse 'politici' persoonlijk benaderd. Op een podium neemt een afgevaardigde van elke partij plaats. Deze krijgt als eerste een stelling voorgelegd. Daarna begeegt de discussie zich naar de zaal. Natuurlijk zijn alle politieke partijen uitgenodigd voor dit debat met de jongeren; ook de media is uitgenodigd. Verder zijn er twee prominenten uitgeno digd. Een bekende Veldense poli ticus, Ger Koopmans. Koopmans (1962) is sinds 23 mei 2002 lid van de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Hij is samen met zijn echtgenoot eigenaar van een win kel in antiek en interieurartikelen in Velden (Lb.). Koopmans was wethouder (van ruimtelijke orde ning, milieu, grondzaken) van Arcen en Velden, van 13 april 1994 tot 14 april 1998 (tevens loco-burgemeester). In de Tweede Kamer houdt hij zich onder andere bezig met land bouw (intensieve veehouderij), milieubeleid (landbouw, afvalbe leid, bodemsanering) en deregule ring en vermindering administra tieve lasten. Tevens mede-eige naar en ondernemer samen met partner bij Haddon Hall b.v., win kelbedrijf in antiek en interieurar tikelen (vier vestigingen) in Velden, vanaf 2000 en oud lid Provinciale Staten van Limburg, van 13 april 1999 tot 20 maart 2003- Verdere nevenfuncties zijn penningmeester Stichting Veldese Revue, vanaf 1998, lid bestuur Stichting Fuif Velden, vanaf 2001 en lid Senaat Bond van Carnavalsverenigingen Limburg Zij openen het debat, en oordelen gedurende het debat over de beste spreker. Na afloop van het debat bestaat er de mogelijkheid om informeel samen te zijn. Er zullen dan stands aanwezig zijn van alle politieke partijen. Aanvang 20.00 uur. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17