Vertelvoorstelling in De Tiendschuur Wilko Terwijn in Gryphus Christiaan Bor in het Theehuis De Peelklank naar lands kampioenschap Het geheime avondmaal PEEL EN MAAS Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 13 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray trak teert de theaterliefhebber de komende week op een viertal voorstellingen. Het Baikal Theater combineert traditio nele schoonheid en liederen uit Buryatia, Martin hayes en Dennis Cahill zijn twee muziekvirtuozen die Ierse muziek spelen, Life is Rhytm is een spektakelstuk uit Spanje met Afrikaanse percussie en het slotakkoord is het Lim burgs Symphonie Orkest met het traditionele carnavalscon cert. Dansen en liederen van een weergaloze schoonheid. Dat is wat de toeschouwers te wachten staat als men op maandag 13 februari om 20.00 uur naar de voorstelling van het Baikal Theater in Schouwburg Venray gaat. Bij het Baikal Theater (voor heen: Badma Seseg) maakt men kennis met de culturele rijkdom en de schoonheid van de verschil lende bevolkingsgroepen uit de republiek Buryatia. Buryatia is sterk beïnvloed door de Mongool se, Turkse en Chinese cultuur. In schitterende kleurrijke traditione le kostuums, gemaakt van zijde, fluweel en brokaat, en met bijzon dere traditionele instrumenten brengen de zangers en dansers traditionele dansen en rituelen van de Buryats en de Mongolen. De Republiek Buryatia, gelegen in het zuiden van Siberië, bestaat uit ondoordringbare taiga's, eindelo ze steppen, besneeuwde majestu euze bergtoppen en mineraal bronnen in de dalen. Het steppengebied ligt aan een van de mooiste meren van de wereld: het Baikal meer. Dit meer was al in vroeger tijden heilig verklaard en werd vereerd vanwege het helde re water. Het Baikal Theater bestaat inmiddels bijna dertig jaar. Ze laat niet alleen de traditionele schoonheid en originele liederen, kostuums en dansen van de bevol king van Buryatia zien maar ook de ontwikkeling ervan. Voorou ders, tradities en mythes staan centraal in de voorstelling Ugaim Sulde. Het verhaal gaat over twee bogatyrs (middeleeuwse Russi sche ridders) die eikaars tegenpo len zijn. Ze symboliseren en het goede en het kwade, het leven en de dood en het licht en de duis ternis. Artistiek leider Dandar Bad- luev weet als geen ander de tradi ties uit dit oude, nomadische gebied over te brengen. MUZIEKVIRTUOZEN Op dinsdag 14 februari vanaf 20.00 uur komen de muziekvir tuozen Martin Hayes (viool) en Dennis Cahill (gitaar) naar de schouwburg. Hayes en Cahill heb ben hun eigen plek in de enorme diversiteit van Ierse muziek en staan daarbij op eenzame hoogte. De oorsprong van deze muziek ligt in County Clare aan de west kust van Ierland. In de interpreta tie die Hayes en Cahill hieraan geven, leidt dit tot een samen smelting van die oude muziektra ditie en hedendaagse stijl in een zeer persoonlijke muzikale vorm. Hierbij worden de grenzen van die oude muziek steeds verder verlegd. Het resultaat is een eigen tijdse lyrische muziek met een boeiend en magisch samenspel van viool en gitaar. Martin en Dennis zijn eikaars gelijke in de beheersing van hun instrument en vanaf de eerste vioolklank zal de muziekliefhebber ademloos blijven luisteren. In de tachtiger jaren hebben Hayes en Cahill samengewerkt in een band in Chi cago genaamd de Midnight Court. Maar na enige jaren experimente ren met diverse muziekstijlen zijn ze toch ieder hun eigen weg gegaan om pas in 1995 weer een muzikale relatie op te bouwen. Het resultaat hiervan was hun eer ste CD in 1997 The Lonesome Touch en een doorbraak in bekendheid in Ierland en Ameri ka. Hun tweede cd Live in Seattle straalt die unieke sfeer uit van hun live optreden die bezoekers tijdens hun concert zullen erva ren. Na uitverkochte zalen vorig seizoen, is de Camut Band, Life is Rhythm weer in de Nederlandse theaters te bewonderen. LIFE IS RHYTHM Op woensdag 15 februari om 20.00 uur staan ze in de Venrayse Schouwburg. Life is Rhythm is hét spektakel stuk uit Spanje met Afri kaanse percussie, zang en (tap)dans en is zowel door het publiek als door de pers jubelend ontvangen. De groep verrast de toeschouwers met een bonte show van tapdance en slagwerk op een groot arsenaal van percus sie-instrumenten. Het varieert van een verbluffen de tapsolo door een van de dan sers tot een razende tapwedstrijd van de verschillende Camutleden. Ze tapdansen ook óp drums, die allemaal een verschillend geluid geven. Het heeft een duizeling wekkend effect op het publiek, dat ademloos de dansers over de drums ziet flitsen. En dan die kleurrijke muziek, waarvoor een rijke schakering aan fascinerende instrumenten wordt ingezet. Van olievat-trommels tot aardewerken kruiken. Een hoog tepunt is de 'Sand Dance', waar gedanst wordt in een piste met superfijn zand. Iedere beweging, hoe miniem ook, is te horen, waarbij het geheel op toverachti ge wijze wordt belicht. De spelers vragen het publiek regelmatig om medewerking tijdens het ritmisch klappen. Het resultaat is een show die in de pers is vergeleken met Stomp. CARNAVALSCONCERT Het Carnavalsconcert wordt gehouden op donderdag 16 febru- De twee muziekvirtuozen Hayes en Cahill zijn dinsdag te gast in de schouwburg ari vanaf 20.11 uur. Natuurlijk ontbreekt in het programma van een Limburgse Schouwburg een carnavalsconcert niet. Het carna valsconcert staat garant voor toe gankelijke muziek en humor. Het accent ligt op de mooie muziek van populair klassiek tot prachti ge bekende songs. Dit jaar brengt het orkest van de Koninklijke Luchtmacht wederom een prach tig carnavalsconcert naar de schouwburg. Vorig jaar liet men zich verrassen door het orkest van de Koninklijke Luchtmacht en Neutjes Rang uit Venlo. Het orkest heeft speciaal voor Venray een carnavalsconcert gepresen teerd waar de bezoekers laaiend enthousiast over waren. De erva ring was zo goed dat ze zonder na te hoeven denken meteen "ja" zei den op het verzoek om ook dit jaar het carnavalsconcert te ver zorgen. Zeker is dat het orkest speelt en ook zelf zorgt voor humoristische muzikale acts. Als we een tipje van de sluier op mogen lichten van wat komen gaat, kunnen we vertellen dat Geert Pelzer en Ton Engels gecon tracteerd zijn door het orkest om van de partij te zijn. Dat belooft dus veel goeds. Hoe de totale invulling van de avond er uit komt te zien blijft nog een verrassing. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voorstellingen, of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburgvenray.nl of telefonisch contact opnemen via tel. (0478)530999- De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstel ling. Kaarten per e-mail reserve ren kan op kassa@schouwburg- venray.nl Traditiegetrouw vindt het Jera On Air editie 2006 weer plaats op Hemelvaartsdag, 25 mei. Met de beperkte midde len die voorhanden waren, is de organisatie van het Yssel- steynse muziekspektakel er toch in geslaagd om een geva rieerd programma op het podium te krijgen, met acts uit binnen- en buitenland. Deze jaargang staat de crème de la crème van de afgelopen edities van het festival geza menlijk op een podium. Lift- id, een band die zijn oor sprong vond in de Roermondse lente van 2001, siert voor het eerst in haar geschiedenis het Jera On Air podium. Het viertal, geïnspi reerd door bands als Rage Against the Machine, Pantera en The Lost Prophets, bracht in 2004 nog een album uit onder de naam Stars and Lions. Ze hebben onder ande re spetterende optredens gegeven op Pinkpop en het Bevrijdingsfestival. Ook Green Lizard mag dit jaar niet ontbreken. Een oude beken de. Niet alleen voor Jera On Air, Green Lizard is een oude bekende op Jera On Air 2006 waar de band in 2003 nog het podium betrad, maar voor heel festivalminnend Nederland. In eerste instantie zou Green Lizard in 2002 al het podium betreden, maar dat moest op het laatste moment helaas wegens persoon lijke redenen afgezegd worden. De belofte werd toen gemaakt om in 2003 terug te keren, en zo geschiedde. Deze Tilburgse band, die in 2000 met het fantastische Identity vriend en vijand wist te verbazen, wist al meermalen een hoge notering te behalen in de hitlijsten. Turn Around en Autumn zijn twee hits waar de band met recht trots op kan zijn. Later stond de band nog op Pink pop, Lowlands en Roskilde, pres taties om trots op te zijn. Ook Osdorp Posse is zo'n band die haar strepen al lang en breed heeft verdiend en eigenlijk geen introductie meer behoeft. Deze Amsterdammers stonden dan ook al meermalen op het podia van Jera On Air. Osdorp wordt gezien als de grondlegger van de Neder- hop, een stijl die tegenwoordig niet meer weg te denken is uit de Nederlandse muziekscène. In de editie van 2003 stond Osdorp nog op het podium van Jera On Air. Nog een oude bekende op het podia van dit jaar is zonder twijfel Pater Moeskroen. Al twin tig jaar lang is deze feestband niet meer weg te denken uit de festi valscène. Pater Moeskroen stond ook al eerder op het podium van de Jera. Dat optreden staat velen nog bij vanwege de bakken met regen die er toen uit de lucht vie len. Momenteel wordt er, met nieuweling Bart Swerts in de gele deren, gewerkt aan een nieuw album. Dit nieuwe album wordt misschien al ten gehore gebracht op Jera on Air 2006. De afsluiter van Jera On Air 2006, is in navolging van de ver sie in 2003, Feuerengel. Deze Duitse band wordt gezien als dé Rammstein tributeband bij uit stek. Met hun alles overtreffende vuurwerkshow kan Jera on Air zich geen betere afsluiter wen sen. De band zal nummers van hun grote helden ten gehore brengen alsof Rammstein zelf op het podium staat! Kijk voor meer informatie op www.jeraonair.nl. Verhalen zetten de poriën van de fantasie open. Dat is de lijf spreuk van Mia Verbeelen. Ver- beelen onderzocht en ontwikkel de haar verteltalent bij Vertellerscollectief oRare in Tiel. Met Vlaamse charme parelen de verhalen uit haar mond. Als een woorddanseres danst ze op de dunne draad van taal, van verhaal naar verhaal. Voor haar optreden op 16 februari in de Tiendschuur van de Kasteelboerderij in Horst heeft ze een speciaal vertelpro gramma samengesteld met zeer uiteenlopende verhalen. De schepping, de paradijselijke droom van eten en drinken en de aantrekkingskracht tussen man en vrouw vormen de rode draad van het eerste deel van de avond. Met het West-Afrikaanse scheppings verhaal De eerste Stap is men getuige van de eerste poging van man en vrouw om elkaar te verlei den, een Franse variant vertelt ons over hun eerste ruzie. Beide verhalen kijken op naïeve en ont wapenende wijze naar deze uni versele en tijdloze thema's en dompelen het publiek onder in het warme bad van de herken ning. De droom over het paradijs en het verlangen ernaar komt op Breugeliaanse wijze aan bod in een authentiek Middeleeuws ver haal uit Vlaanderen. Een verhaal om 'goesting' van te krijgen en duimen en vingers bij af te likken. Colomba in de Natuur van Isabel Allende is een hedendaagse variant op dit thema: een licht erotisch verhaal over een kunst docent die een van zijn studentes probeert te verleiden met zinnen prikkelende gerechten. Hierna vertelt Verbeelen twee verhalen waarin leven en dood de hoofdrol spelen. In het Italiaanse sprookje van Itallo Calvino gaat een jonge man op zoek naar het Land der Onsterfelijkheid. In De Vreemde ling en de gestolen Tijd een ver haal van eigen hand, wordt het onverbiddelijke aftakelingsproces van een dementerende moeder in pakkende metaforen verbeeld. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten zijn onder andere ver krijgbaar bij De Kasteelboerderij, Café Cambrinus en de Openbare Bibliotheek in Horst. Meer infor matie staat op www.detiend- schuur.nl. en www.verbeelen.nl. In het Vierlingsbeekse jonge rencentrum Gryphus vindt op vrijdag 10 februari een cabaret voorstelling plaats van Wilko Ter wijn. Hij brengt dan zijn avond vullende voorstelling Upgraded. Wilko Terwijn behoort al jaren tot de top van de Nederlandse stand- up comedy en gaat nu eindelijk solo het theater in. Na zijn stand- up 2004 die op Yorin te zien was, een succesvol debuut in de Cabe- restafette en een tournee door New York, Los Angeles en San Francisco wordt het tijd voor het echte werk. Als schrijver voor de programma's Raymann Is Laat, VARA Laat, Javier Guzmans Sinter klaasconferences en Ook Dat Nog heeft hij zijn sporen al ruim ver diend. Maar in de voorstelling Upgraded laat Terwijn zien wat in stand-up allemaal mogelijk is. Hij streeft naar pure stand-up in de traditie van Lenny Bruce en Bill Hicks. Gewapend met een micro foon loodst hij het publiek mee in zijn scherpe, maar verwrongen geest, waar in iedere bocht wel een vreemde gedachtekronkel schuilt. Nietsontziend fileert hij waar gefileerd moet worden en is hij niet bang voor een afwijkende mening. Hij is altijd actueel en vernieuwend waardoor geen enkele show hetzelfde is. Met zijn vermogen tot relativering en zijn aanstekelijke cynisme neemt hij zijn toeschouwers mee naar de rommelzolder van zijn geest. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Wilko Ter wijn begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten te reserveren via tel. (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren via internet is mogelijk op www.gryphus.nl. Muzikaal concert Samen met 72 leerlingen van de kunstencentra Helmond en Ven ray geeft het Symfonieorkest Hel- mond-Venray een muzikaal con cert op zaterdag 18 februari in het Raayland College in Venray en op zondag 19 februari op het Dr. Knippenbergcollege in Helmond. Opgevoerd wordt het muzikale sprookje Het standvastige soldaat je en nog twee andere werken die heel leuk zijn voor beginnende muzikanten en kinderen in het algemeen en hun ouders. Het is heel toegankelijke muziek om ins trumenten te leren kennen met extra elementen als de vertoning van het beeldverhaal op groot scherm, een boeiende verteller van het sprookje (Theo Lokin), een gekostumeerd ballet door leerlingen van de dansafdeling op muziek van Schubert, en een ouverture van De Theaterdirec teur (Mozart) waarbij het ballet uitbeeldt hoe toneeldiva's probe ren de hoofdrol te bemachtigen. De concerten beginnen om 16.00 uur. De Locht In Streekmuseum De Locht in Melderslo zijn op zondag 12 februari amateurschilders aan het werk. Tevens is er een expositie van eerder gemaakte schilderijen te zien. In de smederij is de smid aan het werk en op de bovenver dieping is de expositie over eet cultuur in de 20e eeuw te bezich tigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Klederdrachten Harry Linskens van de Stichting Pelerine en Toer geeft op dinsdag 14 februari een lezing in Biblio theek Venray. De lezing gaat over de klederdrachten die in het Ven ray van vroeger gedragen werden. Linskens weet met veel passie en liefde over zijn hobby te vertellen. De kleding wordt geshowd door echte modellen. De lezing begint om 19-30 uur. Graag van te voren aanmelden via tel. (0478)581970 of via e-mail obvenray@obven- ray.nl. Gekoppeld aan de lezing is in de bibliotheek een expositie van foto's, boeken en poppen gekleed in klederdracht uit de jaren 1840-1930, zoals boeren- mutsen, pelerines en toeren te zien. Zoo Pare In Zoo Pare Overloon wordt op zaterdag 11 en zondag 12 februari de speciale Valentijnsrondleiding Sex and the Zoo gehouden. Tij dens deze rondleiding staat de liefde in het dierenrijk centraal en komen de deelnemers alles te weten over hoe dieren elkaar ver leiden en het hof maken, soms met gevaar voor eigen leven. De Valentijnsrondleiding start om 13.30 uur. Metalfeest Dingus In het café van OJC Dingus in Venray wordt op zaterdag 11 februari een metalfeest gehou den. Optredens zijn er van de bands Encircled en Deathbox. Encircled is een vijfkoppige band uit Tilburg en mengt metal met authentieke death en heavymetal. Met hun eerste optreden, de band werd opgericht in septem ber 2003, sleepten ze meteen een prijs bij 'kunstbende' in de wacht. Encircled heeft op vele podiums gestaan. De band was ook te zien op het No Sleep Til'Burg festival. Deathbox is een echte metal- band, zwaar beïnvloed met de nodige trash, metalcore en hard core. Deathbox speelt veel eigen nummers. Het café gaat open vanaf 19 00 uur en de optredens van de bands beginnen om 21.00 uur. Wandeling Maasduinen In Nationaal Park De Maasdui nen wordt op vrijdag 10 februari om 20.30 uur vanaf de informatie- schuur van Staatsbosbeheer in Afferden een volle maanwande- ling gehouden. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Zorg voor goed schoeisel en warme kleding. Bekijk Nationaal Park De Maasduinen eens van de donkere kant. Er komt een andere wereld tot leven in het duister. Het nacht leven komt tot leven in het don ker. Het gedijt goed zonder het licht en de warmte van de zon ter wijl andere dieren een strategi sche plek moeten uitkiezen om de nacht door te komen. Ontdek op deze avond zelf, onder leiding van speciale Maasduinengidsen, wat de nachtelijke schaduw pro beert te verbergen. Aanmelden verplicht bij Staatsbosbeheer via tel. (0485)531558 of 06-55- 858764. De serie Concerten in het Thee huis wordt zondag 12 februari vanaf 15-30 uur voortgezet met een optreden van violist Christi aan Bor, artistiek leider van Het Reizend Muziekgezelschap, de Belgische pianist Jean Claude van den Eynde en de alt José Scholte. Christiaan Bor werd een van de laatste leerlingen van de wereld beroemde Yasha Heifetz nadat hij zijn vioolstudie bij Herman Kreb- bers in Amsterdam had afgerond. Als solist maar ook als kamermu- ziekmuzikant reist hij over de hele wereld en treedt hij op onder dirigenten als Haitink, de Waart en Jochum. Reeds op zes tienjarige leeftijd laureaat op het Koningin Elizabeth concours in Brussel, treedt ook Jean Claude vanden Eynde op in de gehele wereld als solist en kamermusicus bij de grote orkesten en kleinere ensembles als het Ysaye Kwartet en het Enesco Kwartet. José Scholte kreeg haar opleiding in Groningen en later aan de Hoch- Alt José Scholte is zondag te gast in het Theehuis (foto: Anne- marie Scholte) schule für Musik Detmold. Zij volgde meestercursussen bij Eve lyn Lear, Udo Reinemann en vele jaren was Aafje Heynis haar coach, een rol die later werd over genomen door Jard van Nes. Zij trad op in opera's als Dido and Aeneas (Purcell), in het Gergiev- festival in 1998, in 2005 in het Groningse Diaghilev-festival en regelmatig is ze te horen in kamermuziekconcerten met haar vaste pianist Paolo Giacometti. Informatie, kaarten en abonne menten zijn uitsluitend verkrijg baar bij Concertorganisatie Fred H. Renirie via tel. (0478)582472 of per e-mail fredh.renirie.co@wxs.nl of bij de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merselose- weg in Venray, schuin tegenover het ziekenhuis Vie Curi. Vorig jaar behaalde de slag werkgroep van muziekvereniging De Peelklank uit Ysselsteyn 92,25 punten op het concours in Noord- wijkerhout. Op basis van dit pun tentotaal zijn zij uitgenodigd om deel te nemen aan de landskam pioenschapen voor slagwerken sembles in Winterswijk op zater dag 11 februari. Ze dingen naar de landstitel in de eredivisie sectie Ab, de hoogste divisie in de drum bandwereld. Waarbij de sektie Ab wil zeggen dat niet alleen op trommen maar vooral ook op melodisch gestemde instrumen ten gespeeld wordt zoals marim ba's xylofoons, klokkenspel en pauken. Het is dit jaar voor het eerst dat er sprake is van een echt landskampioenschap omdat het kampioenschap nu wordt georga niseerd door de drie nationale bonden. In de eredivisie moet De Peelklank het opnemen tegen een tweetal tegenstanders uit Door nenburg en Delfzijl waarvan met name laatstgenoemde een geduchte tegenstander genoemd mag worden. Het zou een bijzon der mooie aanloop naar de viering van het 50-jarig bestaan van de drumband deze herfst zijn als de slagwerkgroep beslag wist te leg gen op het landskampioenschap. De jongens en het meisje zijn zich inmiddels gedegen aan het voor bereiden op het landskampioen schap onder leiding van hun instructeur Peter v/d Loo uit Asten. De uit te voeren werken zijn Air van J.S. Bach en Four ima- ginairy Scenes van Vincent Cox. De kampioenschappen worden gehouden in schouwburg De Storm in Winterswijk. Zaterdagmiddag om 13.00 uur vertrekken de muzikanten per bus naar Winterswijk. Boekrecensie in Peel en Maas Een bloedstollende thriller waar in het leven en de kunst van Leo nardo da Vinei zich verweeft met meer en minder bekende periodes en figuren uit de geschiedenis. Doorspekt met sfeervolle beschrij vingen van architectuur, kunst en literatuur kan Het geheime avond maal zich meten met Eco's De naam van de roos, Dan Browns De Da Vinci Code en de succesvolle boeken van Monaldi en Sorti. Javier Sierra (1971) is de auteur van diverse literaire thrillers maar brak definitief door met zijn bekroonde roman Het geheime avondmaal. In Spanje werd het boek kort na verschijnen een best seller en werden er meer dan 180.000 exemplaren van verkocht. De roman verschijnt in 32 landen. 4n' c/cfeintc (wonnnuui JAVIER SIERRA Baikal Theater, muziekvirtuozen en carnavalsconcert Green Lizard weer op Jera On Air (iTjn ttjc fr I Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13