Prins Cor in Geijsteren Proeverij KBO Blitterswijck Prins Han regeert in Tienray Klachten over De Zandhoek Provincie investeert in platteland 'Wij hebben er schoon genoeg van' PEEL EN MAAS Donderdag 2 februari 2006 - Pagina 12 Het stichtingsbestuur van De Zandhoek in Wanssum heeft van de gemeente Meerlo- Wanssum tot 7 mei de tijd gekregen om de veiligheid in het gemeenschapshuis te ver beteren en de geluidsoverlast voor de buurt te beperken. Lukt dat niet, dan treedt de gemeente op. Tijdens een informatiebijeenkomst op donderdag 16 februari wil het bestuur de buurtbewoners vertellen welke acties het gaat nemen om maatregelen van de gemeente te voorkomen. Samen met een vertegenwoor diging van de gemeente geeft het stichtingsbestuur dan tekst en uitleg. Tijdens een inspectieronde van de gemeente bleek onlangs dat het gemeenschapshuis niet vol doet aan de voorwaarden die in de gebruiksvergunning worden gesteld. Er ontbrak bijvoorbeeld een noodverlichting, deuren waren niet voorzien van automati sche sluiters en de vluchtweg via de keuken stond niet aangegeven. Naast deze relatief kleine knel punten heeft De Zandhoek echter te maken met nog een probleem: geluidsoverlast. Volgens de beheerder is het echter slechts een buurtbewoner die klaagt over overlast. Omdat de gemeente vanuit de buurt klach ten ontving, werd ze gedwongen een einde te maken aan de over last. De geluidsoverlast treedt vooral op als er activiteiten zijn in de soos of in de grote zaal, waarin onder meer ook de plaatselijke fanfare repeteert. De gemeente wees als vergunninghouder en toezichthouder het stichtingsbe stuur erop dat de geluidsbelasting niet aan de normen voldoet. Het bestuur, dat van plan is om een adviesbureau in te schakelen dat metingen gaat doen, had eerder al maatregelen getroffen om de hinder te beperken, maar die blij ken nog niet voldoende te zijn. 'In overleg met, en op aandringen van de gemeente, bekijken we nu welke aanvullende maatregelen nodig zijn om aan alle vergun ningsvoorwaarden te voldoen. De gemeente geeft ons hiervoor de tijd tot 7 mei 2006', schrijft het bestuur in een brief aan de buurt. Cor Jakobs is zaterdagavond uit geroepen tot nieuwe prins van Geijsteren. Het thema bij het uit komen van de nieuwe prins was Fabeltjeskrant. De prins en zijn raad van vier kwamen dan ook tevoorschijn als Meneer de Uil, en nog enkele figuren uit de Fabel tjeskrant. Prins Cor le (Jakobs) is getrouwd met Bea, en vader van drie kinderen. Cor is samen met familie eigenaar van loonwerkers- bedrijf Jakobs in Geijsteren. De raad bestaat dit jaar uit Richard Bons, Mathijs Cuijpers, Pierre Lit- jens en Will Reynders. Tijdens de knalavonden werd ook de schla ger voor het jaar 2006 bekendge maakt. Alle aanwezigen op beide avonden mochten hun stem uit brengen, en dit jaar werd de sch lager gewonnen door joekskapel Kei d'r Nève. Afgelopen zondag werd er door de kinderen van de basisschool in Geijsteren weer gestemd wie de jeugdprins of jeugdprinses zou worden. Omdat Mischa Eijt, en Kirsten Lomme beiden evenveel stemmen kregen, zal er voor het eerst in de historie van de Kei eschieters in Geijsteren een jeugdprins en een jeugdprinses zijn. Beide worden bijgestaan door nar Carly van Bergen en de raad van vier Harma van Kreij, Bo Vergeldt, Lonneke Lenssen en Jolijn Kreijfelt. Het thema van het uitkomen was The Blues Brothers. Foto Hoedemaekers Venray Ze kwamen één voor één tevoor schijn uit een mooi decor versiert met veel instrumenten. De recep tie voor de jeugdprins Mischa en jeugdprinses Kirsten is op carna valszondag 's middags om 15.11 uur. De receptie voor prins Cor le is ook op carnavalszondag om 20.11 uur. Beide in zaal de Kei te Geijsteren. de SCHATTEN van de Grote Kerk Tiener activiteitenvereniging voor Wanssumse jeugd Door tijdelijke ziekte, na een ziekenhuisopname of andere omstandigheden kan er een situ atie ontstaan dat zelf koken niet meer mogelijk is. Het is goed om te weten welke alternatieven er dan zijn. Daarom organiseert de KBO Blitterswijck op woensdag 22 februari vanaf 14.00 uur in het Parochuishuis, Plein 5 in Blitters wijck een informatiemiddag en een proeverij over koelvers- en vriesversmaaltijden, in samenwer king met Maaltijdservice Noord- Limburg. Maaltijdservice Noord- Limburg zorgt voor de bezorging aan huis van zogenaamde koel vers- en vriesversmaaltijden. Deze maaltijden worden vanuit Venray in speciale auto's bezorgd bij zelf standig wonende ouderen en gehandicapten. Coördinator van Maaltijdservice Noord-Limburg, Miranda Korsten, zal in een presentatie uitgebreid uitleg gegeven over onder andere de werkwijze van Maaltijdservice Noord-Limburg, de rol van vrijwil ligers bij de bezorging, de maaltij den die worden aangeboden en de kosten van deze service. De middag wordt afgesloten met een uitgebreide proeverij. Tijdens de proeverij worden de bezoekers natuurlijk ook in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. Stichtingsbestuur informeert buurt Zaterdag 28 januari s avonds om 11 over 11 is in Tienray de nieuwe prins gepresenteerd aan de Tienderse Geiten: prins Han Den Eurste. Han Joosten is de 54ste prins van Tienray. Samen met zijn vriendin Sandra Wijnen, vorst Michel van Rijswick, de Raad van Elf en de dames van de gaat hij voorop in de Tienrayse Foto Aerts Fotografie Leunen carnaval onder het moto: 'Gén tied um mesjienes te verkoëpe of bezig te zien beej TOP, want dizze carnaval zette weej de tent hier op de kop'. Prins Han houdt receptie op zaterdag 18 februari, in het parochiehuis te Tienray, aanvang 19-30uur Gedeputeerde Staten (GS) hebben ingestemd met het plan om dit jaar bijna 40 mil joen euro te investeren in het Limburgse platteland. Daarbij gaat het om 85 projecten die een economische impuls geven aan het platteland, natuur herstellen, het land schap verfraaien en de leef baarheid vergroten. In het reconstructiegebied Noord- en Midden-Limburg betreft het een investering van zo'n 30 miljoen euro. De projecten zijn door de gebieden ingebracht, en zijn zeer uiteenlopend. Een voorbeeld is het project 'nieuwe plattelandon derneming Heythuysen' dat inzet op bedrijfsontwikkeling, breder dan alleen voor de individuele onderneming. Het kernwoord daarbij is netwerkvorming en onderlinge uitwisseling van inno vatieve ideeën. Een aantal onder nemers heeft al aangegeven meer te gaan samenwerken en hun ini tiatieven sterker op elkaar af te stemmen. Een ander voorbeeld is het pro ject verbeterde voorzieningen voor Nationaal Park Maasduinen. Bij de ingang van het natuurge bied komt een informatiepunt. Ook zal er een brug over het Gel- dern-Nierskanaal worden gebouwd. Beide dragen bij aan de toeristisch-recreatieve mogelijk heden van Nationaal Park Maas duinen. Concreet gaat het bij het besluit van GS om 85 projecten, maar dit aantal gaat de komende weken nog toenemen. Tientallen inge diende projectvoorstellen dragen bij aan de doelstellingen voor het landelijk gebied, maar hebben nog geen sluitende begroting. Gedeputeerde Staten vragen de gebiedscommissies hier samen met haar partners in het gebied (organisaties als gemeenten, waterschappen, maar ook particu liere ondernemers) extra midde len voor te zoeken. De projecten zijn voornamelijk ingebracht door de negen gebiedscommissies, vorig jaar ingesteld om de uitvoe ring van het provinciaal beleids thema 'Ruimte voor Limburg' ter hand te nemen en daarmee de ontwikkeling van het landelijk gebied in heel Limburg een flinke impuls te geven. Onder het geza menlijke motto 'Platteland in Uit voering' realiseren de projecten de doelstellingen die zijn opgeno men in het reconstructieplan Noord- en Midden-Limburg en de 'Herijking plan van aanpak Zuid- Limburg'.. Opruimactie gemeente Meerlo-Wanssum 'Wij hebben er schoon genoeg van'. Onder die titel begon een tijd geleden de publiekscampagne van de stichting Nederland Schoon tegen het zwerfvuil. Bijna iedereen gooit wel eens een stukje kauwgom, een papiertje of een bananenschil op straat. 'Geen misdaad, maar al dat afval bij elkaar leidt wel tot overlast en schoonmaakkos ten', aldus de gemeente Meer lo-Wanssum in een persbe richt. Bij een papiertje of bananen schil alleen blijft het helaas niet. Regelmatig treft de buitendienst van de gemeente illegaal gedumpt afval aan in het binnen- en buiten gebied. 'Zo zijn ook glasbakken en textielcontainers geliefde plaatsen om afval te dumpen. Dit afval is veel mensen een doorn in het oog en leidt ook nog eens tot hoge opruimkosten. Kosten die weer door ons allemaal betaald moeten worden'. De gemeente heeft verspreid over haar grond gebied zo 'n negentig afvalbakken geplaatst. 'Er hoeft dus helemaal geen zwerfafval rond te slingeren als iedereen zijn eigen afval mee neemt of in een afvalbak gooit. Er zijn dus genoeg mogelijkheden om legaal van uw afval af te komen: afgedankte kleding kunt kwijt in de textielcontainers, glas in de glasbakken, huisvuil in de afvalbakken die aan huis worden opgehaald, groen kunt u twee keer per jaar gratis bij de gemeen te aanbieden, voor klein che misch afval komt de chemokar, meubilair kunt u veelal kwijt bij kringloopwinkel De Cirkel en overig afval kunt u kwijt bij het milieustation in Venray'. Sinds kort biedt de gemeente ook de mogelijkheid om luiers, billendoekjes en onderleggers aan te bieden via de zogeheten luier- inzameling. 'Het schoon, heel en veilig houden van onze leefomge ving is echter niet alleen een taak van de gemeente, maar ook van u. Ook u zult hieraan mee moeten werken. Samen kunnen we onze leefomgeving schoon houden', aldus de gemeente. Om 2006 met een schone lei te beginnen, heeft de gemeente, samen met NLW-buitenbeheer, een kleine actie opgezet. Mede werkers van NLW-buitenbeheer starten in de week van 6 februari met het opruimen van zwerfvuil in de kernen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Te klein voor het tafellaken, te groot voor het servet. Zo zou je de jongens en meisjes kun nen omschrijven die de basis school hebben doorlopen en nu in de laagste klassen van het middelbaar onderwijs zit ten. Geen kinderen meer, maar ook nog geen echte jongeren of jong-volwassenen. Ze vallen zo hier en daar wel eens tussen de wal en het schip. Zo niet in Wanssum: daar kunnen de 12- tot 15-jarigen voor hun ont spanning terecht bij Tiener Een keur aan activiteiten staat hen daar te wachten. Bart Bovee, Nicole van der Burgt, Tom Cox, Rudi Jeuken, Sas Kemmelings, Mike van Kessel, Frits Meelkop, Rick Rutten en Marijke Verberkt: zes twintigers en drie dertigers die samen de leiding vormen van Tiener in Wanssum. "Een activiteitenvereniging voor de jeugd van 12 tot 15 jaar", zo omschrijven ze het zelf. Waaruit die activiteiten dan bestaan? Dat varieert van bowlen tot een kamp weekend, van een speurtocht tot schaatsen en van zwemmen tot een spooktocht. Om voorspelbaar heid te voorkomen, wordt het acti viteitenprogramma regelmatig ver nieuwd. De activiteiten vinden - met uitzondering van augustus en september - een keer per maand plaats, telkens op een vrijdag avond. Plaats van handeling is tel kens soos Midgard. Wie mee wil doen aan Tiener dient lid te worden. De jaarlijkse contributie is minimaal. Om verze kerd te zijn van nieuwe aanwas bezoekt de leiding eenmaal per jaar de hoogste groep van de jeugdbeweging. Dan wordt uitge legd wat Tiener precies doet. Bovendien wordt de jeugd uitge nodigd om eens een keer een acti viteit mee te maken. Tiener bestaat al zo'n twintig jaar. Door het aantreden van een compleet nieuwe, verjongde lei ding kreeg Tiener vier jaar gele den een nieuwe impuls. Zo kwam er een aantal nieuwe activiteiten dat aansluit bij de belevingswereld van de hedendaagse jeugd. Dat een en ander in de smaak valt, blijkt wel uit het aantal deelne mers. Momenteel ligt dat rond de 35. Daarmee wordt ongeveer de helft van de Wanssumse jeugd tus sen 12 en 15 bereikt. Sas Kemme lings: "Het ledental wisselt jaar lijks. Dat is niet alleen afhankelijk van het aantal schoolverlaters, maar ook hoe hecht de onderlinge band is. Dit jaar hebben we een heel enthousiaste groep, dat is natuurlijk het leukste om mee te werken." Tiener heeft weliswaar zijn thuishonk in soos Midgard, forme le banden met de soos zijn er niet. Informele wel. Rudi Jeuken: "Wij als leiding zijn bijna allemaal vaste bezoekers van de soos. Ook orga niseren we wel eens activiteiten in samenwerking met de soos. Het sumoworstellen zou bijvoorbeeld voor ons onbetaalbaar zijn als we het alleen op touw zouden moeten zetten. Samen met de soos gaan dat soort dingen toch net iets een voudiger." Tiener moet ook wor den gezien als een overbrugging tussen jeugdbeweging en soos. Nicole van der Burgt licht toe: "De jeugdbeweging is bedoeld voor kinderen tot en met de hoogste groep van de basisschool. De soos is voor jongeren vanaf een jaar of 15, 16. Het gat dat daartussen valt, proberen wij op te vullen. Door hier een programma aan te bieden, hopen we te voorkomen dat de jongste jeugd op zoek gaat naar ontspanning buiten Wanssum. Bij de brugklassers lukt dat prima, maar zo omstreeks hun vijftiende gaan ze toch al vaak naar Venray. Je ziet ze dan langzaam afhaken. Maar we hopen natuurlijk dat de deelnemers Tiener ook als een overbrugging naar de soos zien, zodat ze hier later vaste bezoekers worden. Op deze manier leren ze de soos al een beetje kennen." Over de toekomst van Tiener maakt de leiding zich geen al te grote zorgen. Bart Bovee: "Bij ons en ook bij de jeugd is het enthou siasme groot genoeg om nog jaren vooruit te kunnen. Het enige waar we ons wel eens zorgen om maken is dat zelfs kinderen het steeds drukker gaan krijgen. Soms zitten ze én bij het paardrijden én bij de fanfare én bij Tiener Als je daar dan ook nog het huiswerk bij optelt, dan is het te begrijpen dat ze op een gegeven moment keuzes moeten gaan maken. Maar als ze voor Tiener kiezen, is het wat ons betreft goed Primeur voor boerenbruiloft in Meerlo: De Meerlose carnavalsver eniging de Vöskes heeft deze carnaval een primeur. Voor het eerst is de bruid van het boe renbruidspaar een Poolse: Gosia Tralka. Samen met Mar tijn Mooren vormt ze het boe renbruidspaar dit jaar. Met het 'lang zal ze leven' in het Pools gespeeld, werd Tralka verwel komd in het Meerlose Vossen hol toen bekend werd dat zij de bruid zou zijn. Meerlo is verdeeld in zes ver schillende buurten. Ieder jaar orga niseert één buurt de boerenbrui loft Dit jaar was het de beurt aan buurtschap 'ut Centrum'. Jan Poels: "Met een commissie van vijf personen zijn wij op zoek gegaan naar een boerenbruidspaar. We hebben een enquête gehouden, waarin de buurtbewoners konden aangeven welk paar hun voorkeur genoot. Bekendheid in Meerlo en daar ook een sociaal leven hebben, is een voorwaarde om in aanmer king te komen voor het boeren bruidspaar. Drie paren lagen heel dicht bij elkaar in de enquête. Als commissie hebben wij toen voor Martijn en Gosia gekozen. Het is weer eens wat anders en een belangrijke reden was ook de leef tijd van het stel. De oudere garde wil langzamerhand de fakkel over dragen aan de jeugd, en op deze manier geven we daar invulling aan." Tijdens de bekendmaking heeft buurtschap 'ut Centrum' er ook iets speciaals van gemaakt met dit bijzondere boerenbruidspaar. Voor de nieuwe 'poolvos' is het 'lang zal ze leven' gespeeld door de joekskapel 'Béter as niks' en zongen alle aanwezigen het mee. De gemeente Meerlo-Wanssum onderhoudt een innige band met het Poolse dorp Wasosz. "Het is erg leuk om te zien dat deze link zelfs tijdens carnaval tot uitdruk king komt." Gosia Tralka is afkom stig uit het zuiden van Polen, vlak bij de Tsjechische grens. Martijn Mooren speelt al jaren mee in de Meerlose revue en voetbalt in het 4e elftal van FC United. Het boe renbruidspaar was blij verrast toen ze hiervoor werd gevraagd. Martijn Mooren: "Ik vind het een hele eer dat wij zijn uitgekozen. Ik heb Gosia uitgelegd wat het inhield en ook zij vond het meteen leuk. We hebben toen ook direct 'ja' gezegd tegen de commissie van buurt schap 'ut Centrum'. Gosia Tralka: "In Polen wordt niet echt carnaval gevierd. In de grote steden komt het nog wel eens voor dat er een optocht wordt georganiseerd, maar waar ik woon is dat niet het geval. Ik vind het allemaal heel erg spannend en laat me graag verras sen wat me allemaal nog te wach ten staat." Tralka komt al vier jaar in Nederland en heeft een periode gewerkt bij een groenteproductie bedrijf in Meterik. Sinds een jaar woont ze in Meerlo en vanaf nu zal de mooie, jonge blonde 'Poolvos sin' worden ingewijd tussen de Meerlose vossen. De reacties in Meerlo waren heel positief. Moor en: "Mijn familie was verrast en had niet verwacht dat ik dit zou doen. Ik heb alleen maar positieve reacties gekregen, dat geeft een goed gevoel. We gaan van deze carnaval een groot feest maken!" In de traditionele carnavalsmis die zaterdag om 19.11 uur voor carnaval in het dialect wordt gehouden, zal de aanstaande bruid Gosia Tralka vormt samen met Martijn Mooren het boeren bruidspaar in Meerlo. Foto: Aerts Fotografie Leunen ook een stuk voorlezen. Op carna valsmaandag vindt de verloving plaats, om 20.30 uur in café 'Oud Meerlo'. De trouwerij is op carna valsdinsdag om 15.11 uur op het dorpsplein voor café 'Oud Meerlo'. De receptie wordt gehouden in feestzalencomplex 't Brugeind, van 16.11 tot 17.11 uur. Als getui gen treden Leo en Els Kuntzelaers op. Daarna is het traditionele boe renmoesbuffet, gevolgd door het grote boerenbruiloftbal. tfSJERIEl Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den bv r T 7 Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Overbrugging tussen jeugdbeweging en soos Meerlo-Wanssum Boerenbruidspaar met een Poolse bruid de SCHATTEN van de Grote Kerk

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12