AART 2006 VVD lonkt naar het college mm Vóór Venray nieuwe naam van Venray Transparant A oo Frans van der Kruijf nieuwe VVD-voorman Tiende verkiezingen voor VVD in Venray 'Partijen flexibel als beton' Wintersale Er zijn al merkmonturen vanaf 20.- OPTIEK VERHOEVEfl TAXATIES Tot 50% korting op merkbrillen ■m PEEL EN MAAS Lijsttrekker Van der Kruijf: "Veiligheid en werk voorop" De WD wil na vier jaar weer een plek in het college van B en W. De nieuwe lijsttrekker Frans van der Kruijf vindt dat zijn partij zo meer kan beteke nen voor Venray. "We hebben een uitstekend programma dat helemaal op Venray is toe gespitst. In de coalitie kunnen we meer bereiken dan in de oppositie. De WD wil verant woordelijkheid dragen en daarbij sluiten we geen enkele andere partij uit." Met Erik Peters denken de liberalen een sterke wethouderskandi daat in huis te hebben. John Oosterbeek, de lijsttrekker van 2002, stapte halverwege vorig jaar uit de gemeenteraad en ver trok naar Portugal. René Francken nam zijn rol als fractieleider over. Francken is als directeur-eigenaar van een bedrijf te druk bezet om de WD-kar te trekken. Was het niet beter geweest dat Francken nog even was doorgegaan, zodat hij als nieuwkomer later het stok je kon overnemen? "Daar hebben we het inderdaad over gehad. Maar dat leek ons niet duidelijk naar de kiezers toe." Vier jaar gele den oogstte de WD kritiek toen Jan Houba aangaf slechts voor een halve periode beschikbaar te zijn als wethouder. "Nee, dat was geen goede zet." "Ik heb weliswaar geen politie ke ervaring, maar dat kan ook een voordeel zijn. Als voorzitter van de OR van Xerox heb ik bestuur lijke ervaring opgedaan. En ik kan rekenen op de steun van de zit tende raadsleden René Francken en Leonie Cals." In een korte tijd maakte Van der Kruijf een bliksemcarrière binnen de WD. "Als ik nog een paar jaar zou blijven werken, was was ik geen lijsttrekker gewor den. Het grote voordeel is dat ik straks de tijd heb. Ik wil ook blij ven studeren en reizen maken. Ik ben me nu al aan het verdiepen in allerlei nota's en dossiers." Iedere woensdagavond rijdt hij naar Horn, waar hij een door de Limburgse WD georganiseerde interne politieke opleiding volgt. De Venraynaar staat te trappe len om zich in de politieke arena te begeven. Hij bezocht al enkele raadsvergaderingen. "De agenda wordt professioneel afgehandeld. Het is soms technocratisch, maar het gaat ergens over. Ik vond het herkenbaar, er werd op een goede manier gediscussieerd." PROMOTEN Het is een spannende tijd zo'n zeven weken voor de verkiezin gen. Met het campagneteam is de WD'er dmk in de weer zijn partij zo goed mogelijk te promoten. Van der Kruijf hecht er veel waar de aan dat het verkiezingspro gramma zo goed mogelijk voor het voetlicht komt. "Ik vind dat de mensen niet blindelings op een bepaalde partij moeten stemmen. Ze moeten eens de moeite nemen de programma's te lezen. En pas daarna hun keuze te bepalen. De WD heeft in de laatste decennia een enorme verandering doorge maakt. Het oude imago van heren die in driedelig grijs met een sigaar de problemen oplossen, dat bestaat niet meer. De WD is een echte volkspartij geworden." Frans van der Kruijf wil zich niet vergelijken met zijn voorgan gers Frans van Hooft en John Oosterbeek. Van Hooft zocht vaker de confrontatie, waardoor hij zich niet altijd geliefd maakte. Oosterbeek kon veel makkelijker compromissen sluiten en kreeg daardoor geen politieke vijanden. "Alleen als het nodig is moet je de confrontatie zoeken. Maar het belangrijkste zijn de burgers. Dat we het voor hen zo goed mogelijk regelen. Er moeten zaken worden opgelost. Daarom dient de gemeenteraad goed te functione ren. De onderwerpen zijn te belangrijk om er een spel van te maken. En je moet altijd samen werken. Of je nu in de coalitie of in de oppositie zit." De WD'er vindt het 'fantas tisch' dat er nu negen partijen aan de verkiezingen deelnemen. In 2002 waren het er nog vijf. "Het wakkert het politieke bewustzijn aan. Het vergroot de betrokken heid en het spoort mensen ook aan tot discussie." Van der Kruijf is niet bang dat zijn partij kiezers verliest aan inVENtief, waarin een viertal WD'ers onderdak hebben gevon den. "Wij gaan uit van onze eigen kracht en ons programma. Al onze fractievergaderingen zijn openbaar. Iedereen is er welkom om zijn mening te ventileren. Maar de leden van inVENtief heb ben we er nooit gezien. Ze halen zich veel op de hals door een nieuwe partij op te richten. Ze moeten helemaal op nul begin nen. Ze hadden zich beter bij een bestaande partij kunnen aanslui ten. Daar waren genoeg mogelijk heden voor." Aan de stamtafel in de hoek van café De Klokkenluider ontsproot een halfjaar geleden inVENtief. De Klokkenluider is toevallig ook de stamkroeg van Van der Kruijf. Hij kent de vriendengroep van VAT'69- "Nee, ik ben nooit met hen in discussie gegaan. Ik vind het een groepje 'knaoiers'..." VIJF ZETELS Terug naar de WD. De lijsttrek ker rekent op vijf zetels. Na de raadsleden René Francken en Leonie Cals staan de ondernemers Ingeborg de Barbanson en Jeu de Wit op de plaatsen vier en vijf. "Het zijn allemaal keien van kandi daten. Op basis van ons program ma verdienen we de vijf zetels ook." Van der Kruijf zegt dat de WD druk bezig is zich in de breedte te versterken. In de afgelopen perio de had de partij vaak moeite de raadscommissies goed te bezet ten. "Daar werken we hard aan. We zijn mensen aan het mobilise ren. Want het is van belang in alle commissies goed vertegenwoor digd te zijn. Daar wordt het grondwerk gedaan." Veiligheid, veilig wonen en werk zijn enkele speerpunten. "Werk, werk, werk", is ons motto. "Het is beter mensen een baan aan te bieden dan armoede te bestrijden." Hij wil ook werk maken van het Venrays centrum. Het interview vindt plaats in café de Uitmarkt aan de Grote Markt. Van der Kruijf werpt een blik naar buiten. Het houten restant van de ijsbaan is nog steeds niet opgeruimd. Het biedt een rommelige en troostelo ze aanblik in de regen. "Het cen trum is armetierig. Het is zonde dat het er zo uitziet. Terwijl het hier juist zou moeten bruisen. Dit is het visitekaartje van Venray. Winkeliers zorgen voor welvaart. Mensen moeten toch zonder te struikelen door de Grotestraat kunnen lopen. "Tip weg naar SP-lijst telt veertien namen De SP neemt met een lijst van veertien namen deel aan de ver kiezingen van 7 maart 2006. Het wordt het debuut van de Socialistische Partij in Venray. De eerste zes plaatsen werden al eer der bekendgemaakt. Dit zestal heeft de interne politieke cursus van de SP gevolgd en heeft daar door toestemming van het partij bureau om zitting te nemen in de gemeenteraad. De volledige SP-lijst 1. Jolanda Dijkema 2. Elianne Sweelssen 3. Ronald van Hal 4. Bert Vermeulen 5. Marlies Vermeulen 6. Huub Rademacher 7. Annie Schaminée 8. Hans Evers 9- Joke Brands 10. Jan Faessen 11Paula Timmermans 12. Mat Heuvelmans 13- Sybilla Groen 14. Mieke Evers Vóór Venray is de nieuwe naam van de partij van Toon en Lowieke Kateman. De twee kregen onlangs van de Raad van State te horen dat ze de naam Venray Transparant niet mochten gebruiken. "We zijn toen gaan kijken naar een andere naam. maar ooties als 'glashelder'. 'doorzichtig' etc. vonden wij niet goed genoeg. Omdat we beiden voor Venray zijn, hebben we uit eindelijk gekozen voor Vóór Venray", aldus Toon Kateman. De nieuwe naam werd zaterdag op het Schouwburgplein bekendge maakt. Daar konden de inwoners van Venray zich ook spiegelen aan deze nieuwe oartii. MAKELAARDIJ Frans van der Kruijf is in november door de ledenverga dering gekozen tot lijsttrekker van de WD. Hij is een nieuw komer aan het politieke front. De communicatiemanager van Flextronics wordt volgende maand 58 jaar en gaat per 1 februari met prepensioen. Op 7 maart zijn er verkiezingen. Hij stort zich vanuit het arbeidzame leven direct vol overgave in de gemeentepoli tiek als voorman van de Venrayse liberalen. Hij is geboren in 't Gooi in Blaricum en streek via Heemstede en Middelbeers in 1973 in Venray neer. Hij was toen 25 jaar. "Mijn broer werkte al bij Rank Xerox en hij tipte mij voor een baan. Ik ben begonnen als productievoorberei der. In de eerste jaren heb ik naast mijn werk veel gestudeerd. Ik kende wel mijn talen, maar op technisch gebied had ik een ach terstand." Rank Xerox vestigde zich in 1965 in Venray en verkeer de begin jaren zeventig nog in de opbouwperiode. Later heette de multinational alleen Xerox en sinds 2002 is Van der Kruijf in dienst bij Flextronics. Via calcula tie, inkoop en personeelsmanage ment is hij sinds zes jaar commu nicatiemanager. Na een loopbaan van bijna 33 jaar kiest hij ervoor vroegtijdig uit te stappen. "Het betekent een enorme verande ring. Maar ik ben erop voorbe reid, ik weet het al een jaar. Het moment van stoppen komt toch steeds dichterbij en nu ben ik nog vitaal. Op het werk hopte ik van de ene naar de andere functie. Je werd in het diepe gegooid en moest snel omschakelen. Het was steeds totaal iets nieuws, maar het werd telkens een succes. Dus zal het me nu ook wel lukken. Alleen zal ik in politiek moeten leren geduld op te brengen. De besluit vorming gaat er nu eenmaal trager dan in het zakenleven." Vanaf het begin heeft Frans van der Kruijf zich thuis gevoeld in Venray. Hij leerde hier zijn vrouw Gerda kennen en zijn dochters Saskia en Marloeke zijn er gebo ren en getogen. "Daarvoor ben ik vaker verhuisd. En nu woon ik al 33 jaar op één plek. Het is hier prettig wonen in een mooie leef omgeving. Vrij snel na mijn komst heb ik me aangemeld bij het man nenkoor. Daar heb ik veel vrien den leren kennen." De WD'er heeft ook een kunstzinnige ach tergrond, want hij studeerde een tijdje aan de kunstacademie. "Maar die opleiding heb ik niet afgemaakt." De Venrayse politiek heeft hij altijd met belangstelling gevolgd. Ruim een jaar geleden werd hij door de WD gepolst om politiek actief te worden. "Ik had altijd een gezonde dosis kritiek. Dan moet je ook de moed hebben een positieve bijdrage te leveren. Dus ben ik erin gesprongen. Later kwam de vraag of ik op een ver kiesbare plaats wilde staan. Ook daar heb ik vrij snel 'ja' opgezegd. En toen kwam de derde vraag. Of ik lijsttrekker wilde worden. Daar heb ik wat langer over moeten nadenken." De WD neemt in Venray voor de tiende keer deel aan de raadsverkiezingen. Bij het debuut in 1970 behaalde de liberalen nog te weinig stem men om een zetel te verover en. Dat lukte vier jaar later wel. Onder aanvoering van Gerard Thijssen, de huidige lijsttrekker van inVENtief, maakte de WD in 1974 met twee leden zijn opwachting in de gemeenteraad. De liberalen zijn nu 32 jaar onafgebroken van de partij. Eén periode maakte de WD deel uit van het college. Van 1998 tot 2002 vormde de WD een coalitie met CDA en PvdA met Jan Houba als wethouder. Daarna keerden de liberalen weer terug in de opposi tie. jaar lijsttrekker stemmen perc. zetel 1970 Hans Cleerdin 231 2,4% 0 1974 Gerard Thijssen 958 8,4% 2 1978 Gerard Thijssen 1386 9,9% 2 1982 Jan Houba 1667 11,5% 3 1986 Jan Houba 1579 9,2% 2 1990 Leo Janssen 1124 7,7% 1 1994 Leo Janssen 1532 9,2% 2 1998 Frans van Hooft 1942 11,3% 3 2002 John Oosterbeek 2099 12,5% 3 2006 Frans van der Kruijff Tot aan de verkiezingen brengt inVENtief wekelijks een nieuwsbrief uit. Het motto van het eerste nummer is 'Venray een plek om trots op te zijn'. Lijsttrekker Gerard Thijssen voorspelt dat er een storm op komst is. Volgens hem ervaren de burgers de gemeentepolitiek als 'dichte mist met een zicht van minder dan tien meter'. Thijssen en zijn companen wil len het 'grote ongenoegen' aan pakken en het heersende politie ke klimaat doorbreken. "Het moet afgelopen zijn met het verborgen spel van machtsverdeling tussen enkelingen", fulmineert Thijssen. InVENtief vindt dat er heel wat te verbeteren valt op het gemeen tehuis. "Ambtenaren moeten onder inspirerend management dienstbaar zijn aan de burgers. Vriendelijk en in begrijpelijke taal." Ook de raadsvergaderingen moeten weer levendig worden. "Geen voorgekookte eitjes", aldus Thijssen. "De huidige partijen zijn vaak zo flexibel als een blok beton. Dat is moordend voor de democratie. Pluim voor Toon Poels "Prachtig, dat nieuwe pand op het Henseniusplein", schrijft Hub Kroon in de nieuwsbrief van inVENtief. Kroon, dertiende op de lijst, maakt zich sterk voor behoud van het culturele erfgoed in Venray. Hij deelt een pluim uit aan Toon Poels. "Voor restauratie of nieuwbouw moet Venray bij hem in de leer gaan." Kroon maakt zich grote zorgen over het bedreigde St. Annaterrein waar een nieuwe woonwijk verschijnt. "Dat mooie stukje Venray moet bestemd zijn voor de gemeenschap. Voor cultuur en recreatie. Daar kunnen mensen ontspannen, elkaar ontmoeten, een glaasje drinken en naar muziek luisteren van de harmonieën, fanfares en zangkoren." Grotestraat 48 Venray tel. 0478-582409 Donderdag 19 januari 2006 - Pagina 5 weg naar \l MAART 2006 Prognose Frans van der Kruijf 2002 2006 CDA 8 6 Samenwerking 5 6 Van de Vorle/ Lokaal Aktief 5 3 PvdA 4 4 VVD 3 5 InVENtief 0 0 SP 0 1 Vóór Venray 0 0 NVU 0 0 Totaal 25 25 Opkomst 58% 65% it SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 (MD

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5