Wellness Voeding: vernieuwde Schijf van Vijf Goed voorbereid op skivakantie 'Niet teveel overgewicht is van groot belang' Eén wellness totaalpakket voor de sportieve mens '77/.W Carnaval en verkoudheid O Sportcentrum "De Sprank" Profiteer van de nieuwjaarsactie! Sporten bij "De Sprank" Uw voordeel loopt op tot €200,- Trainster van het jaar Jolanda Poels zoekt naar balans in haar leven m Sport- en bewegingscentrum 1De Sprank1 begint met nieuwe activiteiten Wellnesstips voor uw skivakantie PEEL EN MAAS ka Al jaren staat de Schijf van Vijf voor gezond en lekker eten. Wanneer u uw dagelijkse maaltij den zou baseren op de voedings middelen uit de vijf vakken van deze schijf, dan zou u gezond en gevarieerd eten en bovendien vol doende voedingsstoffen binnen krijgen. Het Voedingscentrum heeft onlangs de Schijf van Vijf in een nieuw jasje gestoken. De ver nieuwde Schijf van Vijf bestaat uit vijf regels en vijf vakken. De vijf regels geven aan waar het om gaat bij gezond eten, en de vijf vakken laten zien hoe u gevarieerd kunt eten. In combinatie met de aanbe volen hoeveelheid, geschetst door het Voedingscentrum, legt u de basis voor een gezond eetpa troon en een gezond gewicht! Gezond eten betekent met gezond verstand bewuste keuzes maken. De vijf regels om gezond te eten zijn: eet gevarieerd, niet te veel, gebruik minder verzadigd vet, eet volop groenten, fruit en brood, en ga veilig met voedsel om. Door gevarieerd te eten is de kans het grootst dat uw lichaam voldoende van alle voedingsstof fen binnen krijgt. De voedings middelen in de vijf verschillende vakken zorgen voor een ruime hoeveelheid aan deze voedings stoffen. Natuurlijk is voldoende vocht ook van belang. Gezond eten levert een belangrijke bijdra ge aan een gezond leven en een gezond lichaam. Het verkleint de kans op chronische ziekten en een aantal vormen van kanker. Gezond eten draagt bij aan uw well-being en wellness. Januari, februari en maart zijn skimaanden bij uitstek. Veel mensen hebben hun ski's al weer klaar staan en een hotel bij een besneeuwde piste geboekt. Wilt u optimaal genieten van uw vakantie en lichamelijke klachten vermij den, bereid u zich dan goed voor op uw skivakantie. Skiën is een sport voor ieder een. Niemand dwingt u namelijk in een bepaald tempo. U bepaalt zelf hoe hard u er tegenaan wilt gaan. Feit is dat de meeste men sen bij het skiën spieren gebrui ken die ze de rest van het jaar niet gebruiken. De skischoenen dwin gen u in een stand waarin uw hie len iets hoger staan dan uw tenen. U moet daardoor door de knieën buigen om uw evenwicht te bepa len. Hierdoor worden uw spieren in uw onderbenen nagenoeg de hele tijd belast. En dat leidt tot een snellere vermoeidheid. Er zijn verschillende oefenin gen waarmee u zich goed kunt voorbereiden op een skivakantie. Oefeningen die u thuis of in het fitnesscentrum kunt uitvoeren. Door ze regelmatig uit te voeren met een correcte houding, kunt u het uithoudingsvermogen van uw spieren in zeer korte tijd aanzien lijk verbeteren. U bouwt extra spierkracht op die op de helling goed te gebruiken is. Als u zes tot acht weken van te voren begint met trainen en u doet dit regelma tig, dan weet u zeker dat u een goede basis heeft voor de skiva kantie. Een oefening die u tussen de bedrijven door goed kunt uitvoe ren en die erg belangrijk is voor coördinatie en evenwicht, is het op één been staan. Dit kunt u overal en altijd doen, bijvoorbeeld tijdens het koken of het poetsen van de tanden. Neem ook eens de trap in plaats van de lift. Na een inspannende dag in de sneeuw doet u er goed aan om ook te rekken en te strekken. Die oefeningen kunt u immers overal uitvoeren. Rekken vergroot de soepelheid en ontspanning voor de spieren, en dat is nodig voor een maximale lenigheid tijdens het skiën. Rek langzaam en niet met te koude spieren. Rek tot een zekere spanning, maar laat het niet te pijnlijk worden. Houd de spanning ongeveer 8 tot 15 secon den aan en ontspan daarna de spier. De meeste ongevallen op de piste doen zich in de namiddag voor, als de factor vermoeidheid een rol gaat spelen. Skiën is een sport die uithoudingsvermogen vereist, zeker als u de hele dag bezig wilt blijven. Door de ver moeidheid die na een paar uur intensief skiën optreedt, reageert u minder alert en neemt onder meer uw gezichtsvermogen af. Uw spieren raken vermoeid en hebben een verminderde reactie. Dit kunt u deels tegengaan door uw uithoudingsvermogen te trai nen aan de hand van conditietrai ningen. Een training die in Amerika veel wordt beoefend in de voorbereiding op een skiva kantie, is het achterwaarts step pen op een stepper. Deze achter waartse beweging zorgt ervoor dat de voeten in de positie van de skischoenen staan. Er bestaan voldoende oefenin gen die beenspieren en armspie ren specifiek klaarstomen voor het naar beneden skiën van een helling. Als u een op u afgestemde voorbereiding van uw skivakantie wenst, is het raadzaam contact op te nemen met de sportinstructeur in uw fitnesscentrum. Hij of zij kan een programma met oefenin gen voor u samenstellen dat het beste bij uw lichaam en mogelijk heden past en bij de inspanning die u tijdens uw skivakantie gaat leveren. Alvast een fijne vakantie! Jolanda Poels (34) is tijdens het Sportgala van Venray uit geroepen tot trainster van het jaar. Ze is al ruim 20 jaar intensief bij de garde en show- danssport betrokken: eerst als sportster en daarna als train ster. Om de urenlange weke lijkse trainingen vol te kun nen houden, zoekt Jolanda Poels naar balans in haar leven. Wat is gezond leven voor jou? "Gezond leven is voor mij wer ken, veel sporten om in goede conditie te blijven en daarnaast tijd vrijmaken om te ontspannen. Het is de kunst om hierin een evenwicht te vinden. Ik houd van gezellig winkelen met mijn vrien dinnen en soms op stap gaan in het weekeinde. Dat zijn momen ten dat ik afstand neem van de dagelijkse drukte en gejaagdheid." Wat doe je om in goede con ditie te blijven? "Bewegen en trainen. Iedere week geef ik twee a drie keer een training garde en showdansen. Dat neemt wekelijks zo'n zeven uur in beslag." Hoe breng je balans in je leven? "Ik vind het moeilijk om daar een antwoord op te geven. De essentie is dat ik probeer te genie ten van iedere dag dat ik leef. Dat kan alleen als ik een goede combi natie maak tussen werk, ontspan ning en sport. Daarnaast probeer ik altijd gezond te eten, want bij het garde en showdansen is het van groot belang dat je niet teveel overgewicht hebt. En ik heb daar in als trainster een voorbeeldfunc tie, vind ik." Je bent uitgeroepen tot trainster van het jaar. Wat 'ié-: betekent dit voor jou? "Het was voor mij een grote verrassing dat ik deze prijs kreeg. Een kroon op al het werk dat ik de afgelopen jaren heb gedaan voor de garde en showdanssport." Hoeveel wedstrijden en optredens heb je per jaar? "Zo'n tien wedstrijden. Het wedstrijdseizoen loopt van november tot en met april. Daarnaast hebben we ook nog altijd een aantal optredens bij ver schillende feesten, zoals carna val." Is een goede conditie vereist bij het geven van training? "Ik geef wel eens vier uur trai ning op een dag en dat is best ver moeiend. Als er nieuwe dansjes moeten worden gemaakt, dan train ik zelf ook nog regelmatig mee. Naarmate de dans in de eind fase komt, is het mijn taak om te kijken waar verbeterpunten lig gen en hoe de meiden nog meer uit de dans kunnen halen. Wel doe ik iedere training mee aan de warming-up, zo blijf ik toch in beweging en houd ik mijn condi tie op peil." Hoe ontspan je? "Meestal ben ik iedere dag druk in de weer en heb ik weinig tijd voor ontspanning. Voor mij is dansen dan een vorm van ont spanning. Dan kan ik afstand nemen van alles, en dat geeft een heerlijk gevoel." Let je heel streng op jouw voeding? Trainen van de dansjeugd is pure ontspanning voor Jolanda Poels. "Ik volg niet een speciaal dieet, maar ik let wel op wat ik eet. Overgewicht maakt flexibel bewegen immers lastig. Als ik na Kerstmis weer eens lekker en veel heb gedineerd, dan eet ik in de maand januari bewust iets min der. Het is niet zo dat ik helemaal geen friet of pizza meer eet: af en toe zondig ik ook nog wel eens, hoor." Sport- en bewegingscentrum De Sprank introduceert nieu we activiteiten op het gebied van wellness. Nieuw is het knuffelzwemmen met baby of peuter, in februari volgt 'Nordic Walking' in groepsver band en in maart begint de cursus 'Sportief afslanken'. In combinatie met alle overige activiteiten biedt De Sprank zo een wellness totaalpakket voor de sportieve mens. Met ingang van 1 januari is het zwembad van De Sprank begon nen met het zogenaamde knuffel- zwemmen. Directeur Thijs Vullings (45): "Het knuffelzwem men is in plaats van het baby- zwemmen gekomen. Laco, de keten van sport- en bewegingscen tra waar wij bij zijn aangesloten, was op zoek naar een nieuw uni form concept voor al haar vesti gingen." Het knuffelzwemmen is een voorbereiding op het reguliere ABC-zwemmen. "We waren op zoek naar een vaste structuur die aansluit op het reguliere zwem men, waarin wordt gewerkt met beloningen. Omdat er in het baby- zwemmen geen uniforme regeling is, waren wij vrij om een concept te ontwikkelen. Daar hebben we twee jaar aan gewerkt. Het resul- naval, mee. In het fitnesscentrum komen we er steeds vaker achter dat er behoefte is aan informatie over verantwoord en blijvend afvallen en over goede voeding. De cursisten kunnen zich onder goede begeleiding focussen op afvallen en op de zomer." Skiën kan geweldig leuk zijn. Maar het brengt ook aspecten met zich mee waaraan uw lichaam niet is gewend: de (soms extreem) koude tempe raturen, de felle zon, de inspanning en de après-ski. Vijf wellnesstips voor uw ski vakantie. Zonnebrand In feite gelden in de winter dezelfde aanbevelingen voor de preventie voor huidbescherming als in de zomer. Net als op het water moet u er in de sneeuw rekening mee houden dat de zon reflecteert in de sneeuw en dat daardoor de straling sterker is. Bovendien zorgt de hoogte tevens voor een sterkere UV-straling. Let erop dat wanneer de zon zich niet laat zien, de straling nog steeds erg verraderlijk kan zijn. Het is dus van belang dat u uw huid beschermt met een UV-bescher- rning. Sneeuwblindheid Als u uw ogen te lang bloot stelt aan het zonlicht dat weerspiegelt in de sneeuw, kunt u sneeuw blindheid oplopen. Sneeuwblindheid is een vomi van ontsteking aan het hoornvlies en oogbindvlies. Dit wordt veroor zaakt door de schadelijke werking van de UV-stralen. Draag om dit te voorkomen een goede zonnebril met UV-protection. Koortsblaasjes Koortsblaasjes komen bij veel mensen herhaaldelijk terug. Zon, kou, verminderde weerstand en koorts zijn daar debet aan. Een ski vakantie is voor koortsblaasjes een 'uitgelezen kans' om weer tevoor schijn te komen. Schraalheid, kou, water en zonlicht zijn een 'goede' combinatie. Ga de blaasjes tegen door vaseline te gebruiken tegen uitdroging of met een lippenbal sem met UV-bescherming. Afkoeling Het is van belang om extra aan dacht te besteden aan kleding om u goed te weren tegen de kou. Het ondergoed, uw eerste kledinglaag, vangt het transpiratievocht op. Pas hiervoor op met katoen, dat blijft namelijk nat en koelt dus het lichaam af. De tweede laag is een isolatielaag en houdt de lichaams warmte binnen. De buitenste laag dient wind, water en kou te weren. Een waterdichte laag die tevens van binnenuit vochtdoorla- tend is om het transpiratievocht te kunnen laten verdampen. Hoogteproblemen Aanpassingsproblemen door zuurstofgebrek kunnen al optre den op een hoogte van 2000 meter. De symptomen kunnen zijn: hoofdpijn, buikpijn, versnel de polsslag, gebrek aan eetlust, duizeligheid, bloedneus en bra ken. Aan te raden is om in het begin vooral geen al te grote hoog teverschillen te overbruggen. taat is 'zwemmen met Krokobill'." Knuffelzwemmen biedt de kleintjes van 0 tot 4 jaar de kans om samen met hun ouders, opa's en oma's lekker te spartelen in het water, samen met Krokobill. Met hem doen de kinderen spelletjes en zingen ze liedjes. "Elke keer als ze een kleine test doorstaan, ver dienen ze een knuffelbeest. Uiteindelijk kunnen ze er acht halen. Op deze beloningsmanier blijven de kinderen gemotiveerd. Bovendien ontvangen ze bij aan vang een eigen rugzakje met hand doek en de knuffel Krokobill. En aan het eind natuurlijk een Spetterdiploma!" Een nieuwe activiteit die in februari van start zal gaan, is Tel.: 0478-512888 (geldig t/m 31-01-2006) 'Nordic Walking'. "Deze vorm van bewegen wordt steeds populair der en vindt haar oorsprong in Scandinavië. In plaats van het langlaufen in de winter zocht de Scandinaviër naar een andere vorm van bewegen en bedacht het 'Nordic Walking'. Twee jaar geleden hebben wij deze manier van bewegen voor het eerst gezien op een fitnessbeurs. Nu gaan we met twee groepen aan de slag." Bij 'Nordic Walking' wandel je sportief met twee wandelstok ken. Het voordeel hiervan is dat ieder zijn of haar eigen niveau kan bepalen en dat ook iedereen het kan beoefenen. "Deze manier van bewegen is echt een rage aan het worden. Op verschillende plaat sen starten er groepen die samen aan de slag gaan. Ook wij spelen daar in februari op in met twee groepen: één op de dinsdagoch tend en één op de zaterdagoch tend. Met een groepje en een gedi plomeerde instructeur ga je de natuur in." Een derde activiteit die dit jaar van start gaat, is sportief afslanken onder begeleiding van een voedingsdeskundige. "Daar beginnen we in maart, na de car- Carnaval komt er aan en dat betekent weer de nodige verkoud heden en griepjes. Nat bezweet naar buiten zonder jas, volle zalen met feestvierders, niet goed schoongemaakte glazen, het zijn allemaal factoren die verkoudheid en griep in de hand werken. Kunt u zich daar tegen wapenen? Iedereen is wel eens verkouden. Maar na de carnavalsperiode is er altijd een piek. Door het afwisse lend binnen en buiten feesten, verminderde slaap en weerstand, de vele feestende mensen om u heen en de andere eet- en drinkge woonten raakt u eerder besmet met het virus dat voor de verkoud heid zorgt. Bij een verkoudheid zijn de ademhalingswegen besmet met een virus. Dit kan gepaard gaan met een verstopte neus, nie zen, lichte verhoging, keelpijn, hoest, hoofdpijn, oorpijn, tranen de ogen en opgezette klieren. Genoeg ongemakken dus. Verkoudheid wordt overgedragen door iemand een hand te geven die net zijn neus heeft gesnoten, of door te drinken uit een glas waar iemand uit heeft gedronken die het virus bij zich draagt. Door de verlaagde weerstand bent u er tijdens deze dagen extra vatbaar voor. Verkoudheid is op zichzelf erg onschuldig. Het verlaagt ech ter uw weerstand, waardoor ande re bacteriën en virussen een kans krijgen, zoals een oorontsteking of griep. Het is onmogelijk om een verkoudheid te voorkomen, in tegenstelling tot wat velen zeg gen. Door een goede weerstand en een goede conditie kunnen de klachten wel worden verminderd. De verkoudheid is dan sneller over. Probeer dus tijdens de carna valsperiode toch nog voldoende slaap te krijgen en voldoende vita mines binnen te krijgen. Een goede ventilatie in huis en vol doende drinken helpt ook. Wat kunt u er aan doen? Vaak en krachtig snuiten van uw neus prikkelt het slijmvlies in de neus en zorgt ervoor dat het besmet slijm in de voorhoofdsholten en oren kan komen. Daarom is het beter uw neus niet te hard te snui ten of op te halen. Verkoudheid is niet met medicijnen op te lossen. Uitzieken is de beste remedie. De symptomen kunnen met aspirine wel verlicht worden. Dit kan ook helpen bij de pijn in uw lichaam bij koorts. Bij keelpijn kunt u het beste op een dropje zuigen of veel drinken. Door ervoor te zorgen dat uw keel 'gesmeerd' blijft, is de pijn het minst. Bij een verstopte neus kunt u uw neus behandelen met een zoutoplossing. Dit kunt u bij de apotheek in de vorm van druppels en sprayvorm halen. Neusdruppels kunnen bij langdu rig gebruik een averechts effect hebben en zelfs blijvende schade aanrichten. Gebruik het daarom niet langer dan vijf tot zeven dagen. Afhankelijk van de soort hoest kunt u verschillende hoest- dranken aanschaffen met een ver zachtend, een slijmoplossend of een hoestprikkeldempend middel. Vraag hiervoor advies bij uw apo theek. Donderdag 26 januari 2006 - Pagina 23 WelInêm - F» K—

Peel en Maas | 2006 | | pagina 23