m SPORT2 50% - 50%P 60% 40% TOT 5 0°/o 60%r 50% r 50% VENRAY GROTESTRAAT 49 SYSIEM:CARE "Trots zijn op waar je voor staat" Koester Uw Monument Uitbreiding kazerne feestelijk van start Baby Hope io- tz DAAROM NU www.systemcare.nl www.carefourbeauty.nl Schoonheidssalon Care Four Beauty Pastoor Frans Teunissen zal zondag om 10.30 uur met een afscheidsviering en aanslui tend een receptie afscheid nemen van de parochies van Maashees en Vierlingsbeek. Echt aandacht voor zijn pen sionering wil hij niet, "Dat hoeft niet van mij, laat ze het geld maar aan de kerktoren besteden." En zo kennen zijn parochianen hem na 25 jaar ook: duidelijk en bescheiden. Een 'meneer pastoor' die niet graag op de voorste rij bij de andere notabelen zit, maar liever achteraan tussen de mensen. Een man die bij de onverwachte hul diging van zijn 40-jarig priesterju bileum vorig jaar in Maashees, duidelijk geëmotioneerd werd. "Ik kan daar niet tegen", zegt hij zelf, "als ik zoiets van tevoren weet, dan meld ik me nog liever ziek." Het is ook dezelfde pastoor die tijdens de openluchtviering van 200 jaar parochie Maashees zijn parochianen er duidelijk op wees dat een volgend jubileum er als zelfstandige parochie niet in zit, en dat er veranderingen aankomen. Daarmee de aanwezi ge bisschop corrigerend die nog over een mooie toekomst had gesproken. Frans Teunissen werd op 5 december 1930 in Oploo gebo ren. Na de lagere school bezocht hij het gymnasium/klein semina rie in St. Michielsgestel en van- daaruit stoomde hij door naar het groot seminarie, met de vakken filosofie en theologie. "In die tijd besliste je al vroeg wat je wilde", vertelt hij, "gelukkig kon ik goed leren, maar het was niet makke lijk. Van de 92 studenten met wie ik begon in 1952 werden er uit eindelijk maar 18 priester. En die hadden het lang niet allemaal in één keer gehaald." De priester wijding vond plaats in 1964 in Den Bosch door bisschop Bekkers. Daarna volgden drie jaar Malden, zeven jaar Veldhoven, drie jaar Nijmegen en vier jaar beneden-Leeuwen, voor de over stap naar de parochies van Maashees en Vierlingsbeek in 1980. Teunissen: "Vroeger werd je aangewezen en dan was het graag of niet. Vanaf ongeveer 1975 werd het min of meer solli citeren. Tegenwoordig word je gevraagd of je het alsjeblieft wil doen." Officieel gaat een pastoor op zijn 75e met emeritaat. Pastoor Teunissen gaat eerder, want, zegt hij "Je wordt steeds kwetsbaarder naarmate je ouder wordt en dan wordt dit werk zwaar. Bij de komende samen voeging van de parochies Maashees en Vierlingsbeek had ik het gevoel dat ik weer opnieuw moest beginnen. Problemen Pastoor Teunissen neemt zon dag afscheid van zijn parochies. weer moest oplossen, meer moest vergaderen. En daarvoor moet je flexibel zijn." Hij conclu deerde dat hij daar geen zin meer in had, dat dat beter een opdracht voor een jonger iemand zou zijn en dus diende hij zijn 'ontslag' in. De bisschop leek niet echt blij. 'Ik respecteer je beslis sing, maar liever niet' las de pas toor Teunissen tussen de regels door. INDIVIDUALISERING Als tijdsbestek lijkt vijfentwin tig jaar niet echt veel, maar toch blijkt er ook in die periode in de beide parochies veel veranderd te zijn, zowel binnen de kerk als binnen de dorpen zelf. Begin jaren tachtig was de sfeer binnen de kerk veel informeler, er waren minder vergaderingen en je deed veel zelf. "Vroeger ging je van huis tot huis en eventuele proble men kwam je gewoon op straat tegen", kijkt pastoor terug. "Het is nu allemaal veel formeler geworden, je praat in werkgroe pen en dat soort dingen." Volgens pastoor Teunissen heeft de individualisering in de samenleving zijn weerslag op de kerkgemeenschap, met alle risi co's die er zijn. Elke uitvaart was bijvoorbeeld vroeger herkenbaar hetzelfde en nu gaan de mensen echt shoppen, ze zien dingen op het internet of bij anderen en gaan daar mee aan de gang. Dan komen ze met een lijst bij de pas toor en zeggen 'zo wil ik het'. "Er wordt meer gevraagd", legt hij uit, "maar ik heb met een gemeenschap te maken met zijn eigen riten. Tradities en structu ren geven de mensen houvast en dit reli-shoppen maakt het werk niet leuker." Hij vergelijkt het met lid zijn van een voetbalclub. Daar ga je ook de trainer en het bestuur niet vertellen dat je alleen maar meedoet als het gaat zoals jij dat voor ogen hebt. "Kerkgang is ook gemeen schapszin. Kerklid zijn is ook een verplichting, want geloof doe je niet in je eentje, maar op het hout van Jezus, dus samen. Je hebt de ander iets te bieden, dat moet het uitgangspunt zijn", gaat hij verder, "door de individualise ring voelen de mensen zich al niet met de gemeenschap ver- Terugkijkend op zijn eigen ambities als jonge priester en hoe het allemaal verder ging, weet hij dat je op een gegeven moment wel voelt dat je je ambities moet aanpassen en de lat lager moet leggen. "Je moet niet gaan zwe ven als het frustrerend wordt, je moet niet denken dat je boven de dagelijks praktijk zweeft. Dat werkt frustrerend, is vermoeiend en beperkt de vreugde in je roe ping. Het is ook geen kwestie van status, je bent belangrijk in die zin dat je iets kunt doen voor anderen. Je hebt geen macht, dat is al lang verleden tijd. Ja, en dan steekt het wel als er badinerend over het geloof, de kerk en dorpspastoortjes wordt gespro ken." Pastoor Teunissen meent dat er vaak te makkelijk afgege ven wordt op het instituut kerk. "Kerk en geloof zijn kwetsbaar, want het is emotie. Hij zelf heeft niet het idee dat er door het pastoor zijn afstand was tot de mensen: "Als ik dat merkte, dan probeerde ik dat zelf te doorbreken. Ik maakte toe gang tot de mensen en de men sen hadden toegang tot mij. Prettig was dat ik uit de buurt kom en dat je dus met mensen kunt praten op hun eigen niveau en in hun eigen dialect." Toch ontkent pastoor Teunissen niet dat het af en toe emotioneel moeilijk was: "Maar als je het zwaar hebt, hebt je gelukkig altijd vrienden en weet je wie je kunt bellen. Zijn binding met het dorp Maashees was toch wel anders dan met het dorp Vierlingsbeek. "In Vierlingsbeek zijn ze meer op zichzelf en dat gevoel loopt door alles heen. In Maashees zijn ze meer naar buiten toe gericht, van oudsher is er natuurlijk de ver binding met de parochie van Geysteren." Het verschil was ook duidelijk na de oorlog. De pas toor uit Maashees reisde het hele land door op zoek naar geld voor de bouw van zijn kerk, in Vierlingsbeek deden ze het alle maal zelf. "Het verschil voor mij is ook dat ik in Vierlingsbeek woon en daar dus meer thuis ben", legt pastoor Teunissen uit, "in Maashees ken je de meeste mensen wel, namen en gezichten krijg je wel bij elkaar, want je komt er tenslotte elke twee dagen. Maar je woont er niet dus blijf je altijd een beetje buiten staander, het is meer een 'werk plaats'. Dat was niet de bedoe ling, het gebeurde gewoon. Je moest elke keer weer even scha kelen en dat was ook best ver moeiend." DUIDELIJK Het begrip 'duidelijkheid' is voor pastoor Teunissen niet iets wat alleen op zijn eigen karakter van toepassing is. Hij verwacht dat ook van zijn kerk en van zijn parochianen. "Ik ben duidelijk, zeker ook als pastoor. Want als wij als kerk geen gezicht laten zien, dan heb je ineens geen gezicht meer. Ik zeg altijd: kom op waar je voor staat, daar mag je best trots op zijn. Want het is niet allemaal hetzelfde. Het rooms-katholieke geloof heeft nog steeds iets eigens en daar moet je natuurlijk vanuit gaan." Vanaf zondag gaat pastoor Teunissen proberen wat afstand te nemen, en daarom verhuist hij naar Venray. Hij zal zich niet meer actief bezig gaan houden met de fusie en veranderingen in de parochies Maashees en Vierlingsbeek. Teunissen: "De parochianen voelen de bui al hangen als er tijdelijk niemand is. Maar ze kunnen een heleboel zelf. Niet alles, maar wel een heleboel. Laat die veranderingen maar komen, de mensen moeten ontdekken wat ze zelf kunnen." WORDT vdetbai- truien iNDÓÓR- 20 - accessoires j S0i!E£. adidas f CölG PUIÏIIT Falcon al 16 jaar een vertrouwd adres.___iiiii^--- Computers, Mediacenters, Printers, Beeldschermen, Multimedia, Netwerken,Televisie. Overzetten van videoband naar DVD. Reparatie van alle merken computers en TV apparatuur. Introductieaanbieding! opent 16 januari haar deuren EMOTIE Afscheid pastoor Teunissen bonden en dan krijg je zaken als processies waar niemand meer komt, en die dus afgeschaft wor den, en een kerkbezoek van nog geen tien procent. De mensen komen gewoon niet meer." Boerderij Martieneplats, een rijksmonument in Weverslo, is een zeer oude nederzetting. In de buurtschap Weverslo, dat reeds genoemd wordt in 1409, liggen aan de rand van een hoge es, het Weverslose veld, vijf boerderijen. Een ervan is de Martieneplats van 1640. Begin negentiende eeuw heeft er een G. Poels gewoond, een van de leden van de Schaapscompagnie. Een Saksische boerderij (hallehuis) onder een gedeeltelijk met stro bedekt wolf- dak, ook op de bijgebouwen: t bakhuuske en losstaande schop en schuur (was vroeger de schaapskooi). Bij het pand hoort een open waterput. Met het ren overen van het bakhuuske heeft men een zalfpotje daterend uit 1750 tussen het puin gevonden. Deze boerderij heeft nu akker bouw en is verder de laatste jaren omgebouwd tot vakantie boerde rij. Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stel len? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@ hccnetnl Mirjam Michels uit Ysselsteyn is sinds enige tijd inzamelings- punt van de stichting Baby Hope. De stichting stelt zich ten doel restanten van kraampakketten in te zamelen ten behoeve van zie kenhuizen in Derde Wereldlanden. Baby Hope sluit zich aan bij projecten van kleine, onafhankelijke en deskundige organisaties. Deze organisaties zetten eigen mensen in bij hun projecten, waardoor ze weten dat de materialen op de juiste plaats van bestemming komen en dat er voorlichting over het gebruik plaatsvindt. De criteria zijn heel belangrijk. Zij werken niet samen met organisaties die niet aan de criteria voldoen. De materialen komen dus in die landen terecht waar zij kunnen aansluiten op een project. Heeft u materialen uit uw kraampakket over en spreekt de doelstelling u aan, neem dan con tact op met Mirjam Michels van de stichting Baby Hope, telefoon 06-27048556, maandag, dinsdag en donderdag van 08.00 tot 20.00 uur. Voor meer informatie kunt u natuurlijk ook een bezoekje bren gen naar website www.stichting- babyhope.org of bellen naar tele foon 0172-572907. e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Cheque voor koersbaldub Het bestuur van de plaatselijke afdeling Nationaal Fonds Ouderenhulp in Venray heeft een cheque van 700 euro uitge reikt aan de koersbalclub van Ouderen Vereniging Ons Genoegen in de wijk Smakterheide. Iedere woensdag morgen staan de koersballers paraat in wijkgebouw Op het Nipperke. Op een feestelijke koersbalmorgen werd de cheque overhandigd aan de verraste leden van de club. Het geld wordt gebruikt voor de nieuwe koersbalmat, die al jaren aan ver vanging toe is. Het bedrag werd bijeengebracht door de verkoop van zegels en kaarten ten behoe ve van het Nationaal Fonds Ouderenhulp in Venray. Brandweercommandant Peter Bandsma verrichtte zaterdag de 'eerste spade' voor de uitbreiding en aanbouw van de brandweerka zerne. Na twintig jaar van plannen maken, was het dan eindelijk zover. Alle gebouwen op de gemeentewerf - met uitzondering van de voertuigloods - zijn inmid dels gesloopt. Bandsma mocht onder het toeziend oog van de leden van het brandweerkorps als feestelijke starthande- ling van de werkzaamheden met een speciale schop het laatste bergje zand ver plaatsen. De Venrayse comman dant had van de bevelvoerders een speciale schop met inscriptie gekregen. De schop stond al jaren ergens in een hoek klaar voor dit speciale moment. Peter Bandsma: "Ik ben blij dat het na zo'n lange tijd eindelijk zover is. Deze schop krijgt in de mooie entree van de vernieuwde kazerne een ere plaats, naast al het andere bijzon dere historische materiaal dat een brandweerkorps in de loop der tijd bewaard heeft." Honderdzevenentwintigste jaargang - week 4 - donderdag 26 januari 2006 EN MAAS EL CARE FOUR BEAUTY your professional sportshop LEEGVEKKOOM SCHOENEN SWEATERS/ ■/nRTING SCHOENEN KORTING KORTING jTERJACKS SCHAATSEN KORTING wnRTING, korting CASUAL SCHOENEN SKIBROEKEN SKI KORTING korting porting ^PROTEST WnW-rfOTESTBOARMBAR-COM Bezoek ons op de Oude Oostrumseweg 12a, Venray Tel 0478 569 666 CARE zn ^BEAUTY Oude Oostrumseweg 19A 5802 CA Venray telefoon: 0478-550946 Gratis Frais Monde proefpakket bij iedere behandeling. Voor meer informatie kunt u terecht op onze site.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17