Nationale Voorleesdagen Icoon verhuisd Kwatsrockavond Doe mee met het Literair Café Steen der wijzen PEEL EN MAAS Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert komende week drie voor stellingen: muziek met The Deep River Quartet, een muzi kale rondreis in Onbezorgd en cabaret met Micha Westheim. The Deep River Quartet brengt op vrijdag 27 januari vanaf 20.00 uur in de schouwburg haar jubi leumshow met jazz, gospel en eigen composities. Men kan zich deze avond verwonderen over de voortdurende drang tot swingen, neuriën, klappen en juichen. Want een avond met het kwartet is er één van verrassing, herken ning, ontroering en bejubeling, maar bovenal feest! Begeleid door een trio van piano, contrabas en slagwerk, swingen de vier zangers zich een weg door de jazz, gospel, soul, rhythm blues, nemen onderweg wat popmuziek mee, en ook schromen ze niet een fris se vertaling van het klassieke repertoire op de schouders te nemen. Nieuwe arrangementen polijsten actuele en lang vergeten nummers weer tot glanzende juweeltjes. Grote successen uit het verleden en heel veel nieuw repertoire maken dit concert tot een ware happening. Op maandag 30 januari vanaf 20.00 uur kan men genieten van de voorstelling Onbezorgd! Dit bijzondere programma betreft een muzikale voorstelling over verle den, heden en toekomst. Drie reis genoten maken een muzikale reis rond de wereld. Op hun reis pas seren ze diverse landen en hun bijbehorende muziekstijlen. Een breed scala aan exotische instru menten, behorende bij die muziek, komt aan bod maar er wordt ook prachtig gezongen in verschillende talen. Het publiek is ook getuige van een Stompachtige percussieact. De reisgenoten komen, ieder met een eigen fysie ke en psychische bagage, na vele omzwervingen en confrontaties met elkaar en met zichzelf, tot een breakpoint in hun leven. Een snel le afwisselende muziektheater voorstelling waarin men verrast wordt door zoveel talent. Micha Wertheim brengt dinsdag 31 januari zijn voorstelling Micha Wertheim voor beginners, waarin hij het publiek kennis laat maken met het fenomeen dat Micha heet. "Geraffineerd", zo typeerde de jury het optreden waarmee Micha Wertheim zowel de publieks- als de juryprijs van het Leids Cabaret Festival 2004 in de wacht sleepte. Een bijzondere prestatie om deze beide prijzen in de wacht te sle pen gezien het feit dat de jury en het publiek op compleet andere aspecten beoordelen. Nu is het tijd voor hem om door te breken. In zijn eerste avondvullende pro gramma neemt hij daarom geen enkel risico en zal hij voortdurend naar de pijpen van de zaal dansen. Toch aarzelt Wertheim niet om tij dens zijn optreden tegendraadse Onbezorgd (foto: Diederick Oldhoff) meningen te verkondigen, maar alleen als die ook gedeeld worden door het aanwezige publiek. Wie geen kaartje heeft verkregen voor dit debuut kunnen van dat geld iets anders doen. Mensen die wel kaartjes hebben weten te bemach tigen komen na afloop tot acht conclusies. Aanvang 20.00 uur. Wie geïnteresseerd zijn in een van de bovenstaande voorstellin gen of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburgvenray.nl. of informatie inwinnen via tel. (0478)530999- De kassa is geo pend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aan vang van een voorstelling. Kaar ten kunnen per e-mail besteld worden via kassa@schouwburg- venray.nl. Limburgse auteurs hebben de Raadselige Roos van de dertiende schrijfwedstrijd van het Literair Café Venray-regio gewonnen. Bij poëzie won Jan Smulders uit Eijs- den, bij proza Herman Bors uit Reuver. Beiden waren eerder al succesvol. Smulders, die al ver schillende prijzen kreeg toege kend, won ook vorig jaar de Ven- rayse Roos. Voor Bors was het de eerste Roos maar hij won twee jaar geleden de dialect literatuurprijs van Veldeke. De poëziejury vindt het winnende, zeer beeldend gedicht Saudade van Smulders een origineel, knap verwoord thema. Het roept in droeve nostalgie een fadozangeres op, die melancho lisch haar fado's vol lijden en hun kering ten gehore brengt. Ook voor de structuur en de climax van het gedicht heeft de jury veel waardering. Saudade is ook eerste keus van de publieksjury. Volgens het reglement is daardoor de Bij prijs voor het gedicht Constructie van Coenraedt van Meerenburgh (pseudoniem) uit Vlissingen, die met miniem verschil de reserve winnaar was van de publieksprijs. Die werd voor de tiende keer toe gekend en gaat voor het eerst naar Zeeland. Bij proza won Bors met zijn ingetogen verhaal De laatste biecht, waarin een oude priester op zijn sterfbed zijn grote geheim verklapt: zijn zelfgekozen biecht vader is zijn zoon. De jury looft het ingehouden taalgebruik. "Korte zinnetjes bouwen met tussenlig gende flashbacks een subtiele sfeer en krachtige voelbare span ning op." Bij de Venrayse prijsuit reiking, met een spetterend optre den van de Limburgse slamdichter Quirien van Haelen, kwamen meer winnaars op herhaling. De jury's benadrukken dat ze puur op kwali teit en inhoud beoordelen zonder de naam van de inzenders te weten. Bij proza (60 verhalen) won evenals vorig jaar Paula Paauw uit Eckelrade de tweede prijs, nu voor haar verhaal Onder invloed. Derde werd Ria van Amelsvoort uit Dommelen met haar verhaal IJlte. Bij poëzie (81 gedichten) werd geen tweede prijs toegekend maar wel twee keer een derde prijs. Die ging evenals vorig jaar naar Jan van de Ven uit Uden voor Woonhuis en voor Einde van een Dag naar Betty Bol- lmann uit Venlo, die vorig jaar een Aanmoedigingsprijs won. Zo'n aanmoediging is er nu voor Barbara Poyck uit Hoensbroek voor Op weg naar huis en Addy van de Ven uit Gemert voor Het licht kussen. De twee poëziejury's loofden acht eervolle vermeldin gen uit: onder andere aan Els Bloe men uit Ledeacker, oud-Meerlo- naar Guus Peters uit Geleen, Ans van Kessel uit Stevensbeek en Mientje Wever uit Boxmeer. Bij proza ging een eervolle vermel ding naar Wim Kok uit Bakel. Aan de Venrayse wedstrijd namen 129 auteurs deel. Buiten de bekroonde Leonie Colsen uit Venray won de dichtregelwedstrijd in Peel en Maas en op de Kabelkrant Ven ray inzendingen werden voor bundel 13 van de Raadselige Roos nog zeven gedichten en vijf verhalen geselecteerd, ondermeer van Marijke Kranendonk uit Sambeek en Jaap Mettau uit Deurne (gedich ten) en het verhaal van oud-Ven- rayse Noortje van Goch uit Den Bosch. De prijzen werden uitge reikt door Venrays burgemeester Waals en namens de Publieksjury door André Leijssen. Ook werd gehuldigd Leonie Colsen uit Ven ray, winnares van de Dichtregel- wedstrijd met een maandelijkse opgave in bladen, op kabelkranten en de website van de organisatie. De bundel (88 blz.) is te koop in de Venrayse boekhandels. De vol ledige uitslag staat op www.lite- rair-cafe-venray.nl. De landelijke activiteit de Natio nale Voorleesdagen worden van 31 januari tot en met 11 februari gehouden. Deze dagen hebben als doel het voorlezen aan kinderen die zelf nog niet kunnen lezen, te bevorderen. Voorlezen aan kinde ren is belangrijk. Het prikkelt de fantasie, ontwikkelt het taalge voel, vergroot de woordenschat en draagt bij aan hun interactieve vaardigheden. Jeugdbibliotheek Venray heeft in deze periode een leuk programma samengesteld. Op dinsdag 31 januari is er van 9-30 tot 10.30 uur een voorlees ontbijt. Heerlijk luisteren naar het verhaal Dat ben jij, Kiki? met een lekker ontbijtje erbij. Dit voorlees ontbijt is bedoeld voor peuters van twee tot vier jaar, onder bege leiding van een volwassene. Iede re baby, peuter of kleuter die lid wordt van Bibliotheek Venray krijgt een vingerpoppetje van eendje Kiki, de hoofdfiguur uit het prentenboek van het jaar. Op woensdag 1 februari is er schmin ken van 14.00 tot 16.00 uur. Hou je van Boekenbeesten, van Kikker of van Dikkie Dik, laat je dan door drie professionele schminkers omtoveren tot je favoriete pren tenboekenfiguur. Woensdag 1 februari is er van 14.00 tot 15.00 én van 15.30 tot 16.30 uur de voorstelling Van Rattenkwaad tot Beestenfeest. Popi en Emilio ver trekken naar zee, lievelingsdieren en tentje mee. Voor kinderen vanaf vier jaar is er een optreden door Theater Popi. Woensdag 8 februari van 15.00 tot 15.45 uur is de voorstelling Leesbeer leest. Leesbeer woont in een oude stoffige boekenkost. Maar oh jee, Beer zijn boek is leeg. Net nu het feest is voor alle boeken. De voor stelling is bestemd voor kinderen van twee tot vijf jaar. Kaartjes zijn te koop bij de uitleenbalie. In het Nationaal Oorlog- en Ver zetsmuseum in Overloon is voor velen de beschadigde Sherman- tank bij de huidige ingang, het plaatje dat op het netvlies ver schijnt wanneer het museum ter sprake komt. De Sherman M4, zoals de tank voluit wordt genoemd, mag dan ook gerust het icoon van Overloon worden genoemd. Hij is vereeuwigd op eetgerei, zilveren theelepeltjes, medailles en schildjes voor op een wandelstok en heeft zo lang als het museum bestaat op dezelf de plaats gestaan. Direct bij de huidige ingang waar hij honderd duizenden keren door bezoekers werd gefotografeerd. Maar sinds enkele dagen is de plek leeg. En de Sherman, die bijna zestig jaar weer en wind trotseerde, staat nu binnen en daar blijft hij. Over de tank doen veel verhalen de ronde. Zo werd beweerd dat de tank alle jaren precies op de plek waar hij buiten gevecht werd gesteld is blijven staan en dat de koepel van de tank is geblazen door een handgranaat die door het luik van de tankcommandant naar binnen was gegooid. Maar dat is niet zo. De tank en zijn bemanning maak te deel uit van de Amerikaanse Seventh Armored Division, door de Duitsers 'die Gespenst Divi sion' genoemd omdat zij her en der opdoken en net zo snel weer verdwenen. De 'Seventh Armo red' heeft weliswaar de Slag om Overloon ingezet maar heeft het dorp Overloon nooit bereikt. Het is dan ook waarschijnlijk dat de tank is uitgeschakeld terwijl hij vanaf de huidige verbindingsweg tussen Sint Anthonis en Boxmeer oprukte in zuidelijke richting. De tank is doorboord door verschil lende granaten: voltreffers van Duits 75 en 88 millimeter geschut. De grote schade is waar schijnlijk het gevolg van het ont ploffen van de in de tank opgesla gen eigen ammunitie. De tankbemanning is daarbij om het leven gekomen. Zij liggen begra ven op de Amerikaanse legerbe- graafplaats Henri-Chapelle bij Ver- viers in België. De Sherman wordt samen met een tiental andere objecten uit het museumpark gehaald en in de nieuwe vleugel van het Oorlog- en Verzetsmuse um geplaatst. De nieuwe exposi tieruimte verbindt het documen tatiecentrum met het Marshall Museum, het Museumcafé en de toekomstige entree. De ruimte gaat geheel gewijd worden aan de Slag om Overloon. In hun nieuwe onderkomen kunnen de objecten beter worden geconserveerd en worden ze beschermd tegen 'ongewenst gedrag'. In café 't Podium in Venray wordt op zaterdag 28 januari vanaf 21.30 uur de V-Kick Kwats rockavond gehouden. De eerste band optredende band is Puch Maxi. Deze driekoppige Rock en Lollband van Ysselsteynse en Leunse bodem opent de avond met een spetterend optreden. Puch Maxi steekt bestaande num mers in een nieuw jasje en zingen er eigen teksten op. Iedereen moet er aan geloven van hun oma tot de PTT. Terwijl ze vroeger voornamelijk nummers van de Wc-Expierence en Band Zonder Banaan, spelen ze tegenwoordig alleen nog maar eigen nummers. Hun nummers worden geregeld ondersteunt door verkleedpartij tjes en gastoptredens. Al menig café en zaal hebben ze aangedaan en daar de tent op zijn kop gezet. Ze hebben zelfs in Carré opgetre den! Heino, Frits, Paulus, Hippie, Vano en sinds kort Harm. Apesjit klinkt bij veel mensen niet onbe kend in de oren. Deze Neder- Punkrock band is al een aantal jaar op de aardkloot en geeft ondertus sen een flinke schop onder de kont van de punkrock scene. Na maanden repeteren was hun eer ste cd een feit. De cd staat vol onzinnige liedjes die (toentertijd) vooral terugsloegen op actuele dingen zoals de gabbers en Jan Smit. Na nog wat repeteerwerk en veel bloed, zweet en bier was de tweede cd er, getiteld Voor jou 11 anderen. Deze cd werd toege juicht door, niet alleen de harde kern, maar ook de rest van de feestgangers in Noord Limburg en het zuiden van Noord Brabant. Optreden na optreden zwoegen de sjitters door. De ploeg wordt versterkt door Harm die goed raad weet met de draaitafel. Hun twee de release wordt gemixt in de stu dio's, en men kan in sommige win kels zelfs de cd kopen! Ook radiowereld Nederland is onder de indruk. Apesjit wordt op 3FM regelmatig gedraaid! In oktober 1998 vindt de allereerste 'pomp- partij' plaats van de Lekke Band op een examenfeest, en het daveren de enthousiasme van het publiek leert dat de heren op de goede weg zitten. Verschillende hoogte punten worden gedurende de daarop volgende periode beleefd, met als absoluut hoogtepunt het platspelen van het Local Heroes- podium op Paaspop in Schijndel. Een ander hoogtepunt wordt bereikt met een optreden in het voorprogramma van de Wc-Expe- rience. Vlammen was het en ieder een was erg onder de indruk. Een show van De Lekke Band is een aaneenschakeling van totale onzin, verkleedpartijen, foute poe delpruiken en zwetende nepsnor- ren, maar vooral van hele vette rockcovers, die op zo'n overdon derende manier worden gebracht, dat het publiek niets anders kan doen dan meebrullen. Van de Spice Girls tot AC/DC en van Black Sabbath tot ABBA, de man nen zijn pas tevreden als alles en iedereen verandert in één grote schreeuwende pompende massa. Van reuzefestival tot minikroeg, overal laten ze het achterste van hun tong zien. neur Vol goede moed kunnen de poëzieliefhebbers van Peel en Maas en via www.literair-cafe-venray.nl- weer beginnen aan het herkennen van gedichten in deze rubriek, die met deze januariopgave zijn veertiende jaar ingaat! De trouwe lezers en de inzenders weten dat iedereen op nul begint. Dit is dus het moment om in te stappen en oplossingen in te zenden. Hier volgt de eerste opgave van 2006: Alle smart omhooggedragen Meerdert vreugdes gouden schat: Slechts de vleuglen die ons schragen, Zijn van aardes tranen nat. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secre tariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 17 februari. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelo pen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Ook in het nieuwe jaar kan men weer de nodige activiteiten van het Literair café verwachten. Zo timmert het al jaren aan de weg met het uitreiken van de literaire prij zen De Raadselige Rozen voor proza en poëzie voor amateur-schrijvers en -dichters uit Zuid Nederland. De roos is een gewilde trofee en mag zich in een nog steeds groeiende belangstelling verheugen! Afgelopen zondag heeft burgemeester Waals in de Witte Hoeve deze prijzen aan de winnaars overhandigd. De heer Jan Smulders uit Eijsden ging met de Raadselige Roos voor poëzie en de heer Herman Bors uit Reuver met de Raadselige Roos voor proza aan de haal! Ook is de winnares van de Peel en Maaswedstrijd 2005, mevrouw L. Colsen gehuldigd. Mevrouw Tr. Cuijpers won dit keer de onder alle dit jaar deelnemers incidentele prijs. Op 17 maart vindt in Schouwburg Venray, na het toneelstuk Champagne van Thomas Verbogt, voor de tweede maal het Venrayse boekenbal plaats! Op zondag 26 maart is in het Theehuis van het St. Odapark het woord aan P.F. Thomése (ondermeer auteur van Schaduwkind). Vervolgens is voordrachtskunstenaar Pierre Wilms op zondag 23 april te gast in het Theehuis met een poëzievoordracht. Op 16 mei wordt in de schouwburg Nescio's Uitvreter door Johannes Kemkens gehouden. Het seizoen wordt besloten met een topper: Tom Lanoye komt naar Venray op zondag 21 mei. De muziek wordt ver zorgd door Ad en Anouk Haans. Plaats: Theehuis van het St. Odapark; tijd 11.30 uur. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Ven ray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het pro gramma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948 of op www.literair-cafe-venray.nl. De Locht Bij Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 29 januari het bakhuisje geopend en wordt er brood gebakken. Kinde ren mogen hun eigen broodje kneden en bakken. Op de boven verdieping is de expositie over eetcultuur in de twintigste eeuw te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Kijk ook op www.delocht.nl. Veiling Venray's Mannenkoor In navolging van de succesvolle eerste goederen- en dienstenvei ling van het Venray's Mannenkoor in 2004 zijn de voorbereidingen voor de tweede veiling van start gegaan. De veiling wordt gehou den op zondag 2 april in De Witte Hoeve in Venray. De opbrengst komt geheel ten goede aan het 100-jarig bestaansjubileum van het Venray 's Mannenkoor, dat in het jaar 2010 met tal van activitei ten op feestelijke wijze gevierd gaat worden. Wie meer informa tie of goederen en/of diensten wil aanbieden, kan contact op nemen met Marcel Tonen via tel (0478)546671 of met Wilbert de Bruyni via tel. (0478)542212. Meer informatie over het Venray's Mannenkoor staat op www.ven- ray.net/vmk/. Costa Rica Kring Venray van het Natuur historisch Genootschap in Lim burg houdt op donderdag 26 janu ari een (digitale) dia-avond waarbij de natuur van Costa Rica en Gambia aan de orde komt. De avond wordt verzorgd door Paul van Hoof, een van de bestuursleden van Kring Venray, maar vooral actief als natuurfoto graaf. Fotomateriaal van Van Hoof is verschenen in diverse Neder landse natuurtijdschriften. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in het Gemeenschaps huis van Oostrum. De tropen zijn rijk aan flora en fauna. Tijdens twee recente reizen heeft Van Hoof getracht deze rijkdommen fotografisch vast te leggen. Foto graferen in de tropen is niet altijd even makkelijk. De lichtomstan digheden zijn moeilijk. Meer informatie is te vinden op www.paulvanhoof.nl. Wintersfeermarkt In de Zonnebloem op het Anna- terein in Venray wordt op woens dag 1 februari van 14.30 tot 18.00 uur de wintersfeermarkt gehou den. De markt wordt gehouden in een winterse sfeer en er zijn tal van leuke kraampjes met zelfge maakte artikelen. Proef van heerlij ke winterse lekkernijen en geniet van het belevingstheater. Verder kan men iets kleins van klei of een winters bloemstukje maken. Boekrecensie in Peel en Maas Een nachtmis in de Dom van Keulen ontaardt in een bloedbad. De daders verdwij nen spoorloos met hun buit: het relikwie van de bijbelse Wijzen uit het Oosten. Het getuigenis van de enige overle vende zorgt voor opschudding in het Vaticaan. Een kardinaal verzoekt de Romeinse agente Rachel Verona een discreet onderzoek in te stel len. Ook doet hij een beroep op SIGMA- een geheime Amerikaanse elite-eenheid. SIGMA stuurt een team van wetenschappers en mili tairen onder leiding van Grayson Pierce om de getuigenisverklaring te verifiëren. De daders behoren tot een mys tieke, geheime broederschap van alchemisten en moordenaars, die de relieken willen gebruiken om de wereld diepgaand te verande ren. Het zijn fanatici die zich door niets en niemand laten tegenhou den. Pierce en Verona worden zowel jager als prooi en moeten alle zeilen bijzetten om te overle ven. Het spoor leidt naar een his torische locatie waar wetenschap en religie samenkomen... Steen der wijzen is een adembe nemende thriller die intellectuele puzzels en mystiek combineert met razende actie. Rollins pakt zijn research grondig aan. Dit is dan ook een thriller waar je wat van opsteekt- feit en fictie vormen een onontwarbare kluwen. Steen der wijzen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18,95 euro. Donderdag 26 januari 2006 - Pagina 14 Deep River, Onbezorgd en Micha 1 Jan Smulders wint Raadselige Roos Kunst Cultuur cfci

Peel en Maas | 2006 | | pagina 14