Woning voor zieke vader lijkt van de baan Enthousiasme kent geen grenzen "Rolls Royce wordt Fiat 500" Cliëntenraad: klankbord voor Meerlo-Wanssum Prestatieafspraken over woningbeleid V PEEL EN MAAS Raad van State wijst bezwaar af De Raad van State in Den Haag heeft de bezwaarschrif ten die de gemeente Meerlo- Wanssum en A. Wiedemeijer indienden tegen het besluit van de provincie Limburg om geen woningbouw naast het huis van Wiedemeijer aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo toe te staan, afgewe zen. Daarmee lijkt een einde gekomen aan de kwestie die de gemoederen in de politiek al jaren bezighoudt. Er bestaan namelijk geen moge lijkheden om tegen de uit spraak in beroep te gaan. Al sinds eind jaren negentig is Wiedemeijer in de weer met zijn plan om naast zijn huis aan de Mgr. Jenneskensstraat een woning voor zijn zieke vader te bouwen. Maar omdat het pand volgens de provincie in het bui tengebied komt te liggen, geeft ze daar geen toestemming voor. De provincie is niet van plan om een zogenoemde 'verklaring van geen bezwaar' af te geven. De gemeen te Meerlo-Wanssum vocht dit besluit van de provincie aan. Eerst bij de bestuursrechter en in okto ber bij de Raad van State in Den Haag. Meerlo-Wanssum is van mening dat het tweede huis voor de verzorging van Wiedemeijer wel gebouwd mag worden omdat het perceel van de Meerlonaar is gelegen in het bestemmingsplan 'Kern Meerlo' en ook past binnen de bebouwde kom zoals die beschreven staat in de Wegenver- keerswetgeving. Met de bouw van de woning zou volgens de gemeente vooruit worden gelo pen op een toekomstige invulling (met woningbouw) van dit gebied. Maar het hoogste rechts college van ons land, de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, heeft in navolging van de bestuursrechter het bezwaar van het college en Wiedemeijer ongegrond verklaard. Volgens de Raad van State heeft de provincie zich terecht op het standpunt gesteld dat de bouwlocatie het begin van het buitengebied vormt. 'De gemeente zal zich bij dit eindoordeel moeten neerleg gen', schrijft het college van B en W in een brief aan de gemeente raad. Het bouwplan leidde jarenlang tot felle discussies in de politiek. Het college verzette zich er lange tijd tegen, maar uiteindelijk kre gen burgemeester en wethouders de - naar nu blijkt onhaalbare - opdracht van de raad om de weg vrij te maken voor de tweede woning. De enige mogelijkheid om de woning alsnog te kunnen realise ren, is als het bedrijf van agrariër Peelen verplaatst wordt. "Maar dan nog zal de provincie flink gemasseerd moeten worden", ver telde wethouder Derikx (CDA) dinsdagavond in de commissie Ruimte. "Dat traject gaan we amb telijk voortzetten. Maar de provin cie heeft geen andere zienswijze. Dat mag duidelijk zijn." Voor Wiedemeijer kwam de uit spraak van de Raad van State niet als een verrassing. "Nee, dit zie je natuurlijk al van tevoren aanko men. Ik heb nooit de steun van het college gehad voor mijn plan. Er wordt gewoon met twee maten gemeten, want andere per sonen in de gemeente mogen zelfs in het buitengebied bou wen." Hij hoopt nog altijd de woning te kunnen bouwen. "Want ik wil gewoon goed voor mijn zieke vader zorgen. Maar de tijd dringt." Blitterswijck in de ban van openluchtspektakel In juni van het afgelopen jaar nam Peel en Maas een kijkje bij toneelvereniging Wat is Perfect in Blitterswijck. Die wilde in het kader van het tienjarig bestaan in 2006 iets bijzonders doen. En wat dan wel? Een openluchtspektakel! Het moest iets worden waar het hele dorp nog jaren over zou praten. Alle verantwoor delijken straalden een gewel dig enthousiasme uit. Maar in juni stond alles nog pas in z'n kinderschoenen. Inmiddels zijn we een halfjaar verder. Hoe staan de zaken er nu voor? Is het enthousiasme nog altijd even groot? Wordt er al gerepeteerd? Peel en Maas nam voor een tweede keer poolshoogte. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: het enthousias me, de bezetenheid en de volhar ding zijn er het afgelopen halfjaar beslist niet minder op geworden. Het script is klaar, de locatie is bepaald, de speeldata zijn vastge steld, de repetities zijn in volle gang en de tribunes zijn al besteld. Frans van de Pas uit Ysselsteyn is als regisseur verantwoordelijk voor alle inhoudelijke zaken. Hij stond in nauw contact met script schrijver Carl Slotboom: "Daar zijn inderdaad heel wat mails en telefoontjes overheen gegaan, maar het resultaat mag er zijn, vind ik. Centraal staan de historie en het kasteel van Blitterswijck. Daar omheen zijn drie verhaallij nen geweven. Voor de pauze gaat het eerst over de intocht van de heer van Blitterswijck en de inval van de Kroaten in 1635 en daarna over de verdronken naaister. Deze vrouw was bedrogen door haar man, waarna ze zich in het Schuitwater verdronk. Haar geest schijnt nog af en toe rond te waren in Blitterswijck. Het stuk na de pauze is getiteld 'Het ridder woord'. Dit handelt over jonkheer Robert van Blitterswijck die zijn woord heeft gegeven aan een bur germeisje. Dat zorgt natuurlijk voor heel wat verwikkelingen." De locatie waar dit alles zich af gaat spelen, staat inmiddels ook vast, aldus Geert Giesbertz, secre taris van de toneelvereniging: "We hebben even zitten denken aan de kasteelruïne. Maar dat zou van wege het ontbreken van elke infrastructuur te veel problemen opleveren. Daarom hebben we gekozen voor het terrein aan de rechterzijkant van de kerk. Dat heeft als grote voordeel dat we de zijmuur van de kerk als achter grond van het decor kunnen gebruiken. Ook is er voldoende ruimte voor het plaatsen van een tribune met een capaciteit van 255 personen. Het enige pro bleem was, dat er een beeld in de weg staat. Van het kerkbestuur hebben we toestemming gekre gen het tijdelijk te verwijderen. Daar was wel een voorwaarde aan verbonden: als we het terugzet ten, moeten we het iets draaien, nu staat het eigenlijk verkeerd BEGROTING Met het regelen van zaken als een podium, tribune, geluid, licht, kostumering, rekwisieten, cate ring en sponsoring is een heel productieteam belast. Voorzitter daarvan is Joost Verberkt. Vooral het in evenwicht krijgen van de begroting is een hele klus, zo ver telt hij: "Het gaat toch om een totaalbedrag van vier nullen. Met name de kosten van licht en geluid zijn erg hoog. Met alleen de inkomsten van de bezoekers kom je er bij lange na niet. Geluk kig hebben gemeente en provin cie al een leuk bedrag toegezegd. Verder hebben we ook heel wat fondsen en potentiële sponsors aangeschreven. De eerste reacties beginnen inmiddels binnen te druppelen." De uitvoeringen gaan plaatsvin den in het weekend van Hemel vaart, op 25, 26, 27 en 28 mei. Geert Giesbertz: "We hebben gekozen voor de avonduren, omdat de sfeer van het stuk dan het beste tot zijn recht komt. Mocht de belangstelling heel erg groot zijn, dan lassen we op zon dagmiddag 28 mei een extra uit voering in." In mei is het weer doorgaans goed, maar een regenbui valt natuurlijk nooit uit te sluiten. Wat dan? Joost Verberkt: "Het weer is een van de weinige dingen die we niet van tevoren kunnen regelen. Maar we krijgen een overdekte tribune, dus de toeschouwers zit ten gegarandeerd droog. De spe lers? Och, die hebben er wel een nat pak voor over." In totaal zijn bij de productie zo'n honderd mensen betrokken. Meer dan de helft daarvan zal ook op het toneel verschijnen. Aan Frans van de Pas de taak om dat allemaal te coördineren: "We zijn nu twee maanden aan de gang met de repetities. Tot nu toe heb ben we alleen gerepeteerd met de sprekende rollen, twee keer per week. Na carnaval komen ook de figuranten erbij. Ik schat zo in dat we vanaf april op locatie gaan repeteren, nu zitten we nog in 't Roekenbosch. Over de vorderin gen ben ik heel tevreden, we lig gen zelfs al een beetje voor op schema. Iedereen is dan ook razend enthousiast, er zijn zelfs spelers die hun verjaardag laten schieten voor een repetitie." Wie geïnteresseerd is in alle ins en outs van het openluchtspekta kel moet beslist een kijkje nemen op de website www.watisper- 'Grenspaal herplaatsen' De gemeente Meerlo-Wanssum gaat medewerking verlenen aan het herplaatsen van de histori sche grenspaal aan de weg Tien- ray-Swolgen. De Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum had de afdeling openbare werken van de gemeente gevraagd om de paal uit te graven en te herplaatsen aan de weg. Zo wordt de histori sche grenspaal, die ruim twee eeuwen oud is en recentelijk werd aangetroffen langs een sloot midden in de natuur, publiek domein, en wordt volgens de ver eniging verder invulling gegeven aan het koesteren van cultureel erfgoed. Wanneer de grenspaal wordt geplaatst, is nog niet bekend. Op de paal staan de namen Swolgen en Tienray. De paal markeerde vroeger, voor 1800, de grens tussen de twee dorpen. De grensmarkering is licht beschadigd. Een stuk steen is weg, de letters L en G van de naam Swolgen zijn verdwenen. Over de aanleiding van de beschadiging of vernieling tast de heemkundevereniging in het duister. De uitvoeringen gaan plaats vinden in het weekend van Hemelvaartop 25, 26, 27 en 28 mei. De repetities zijn in volle gang (zie foto). fect.nl. Daar is in woord en beeld werkelijk alles over de toneelver eniging en de jubileumuitvoering te vinden. Zelfs een klok die aftelt tot de première ontbreekt niet! Commissie Ruimte verdeelt over 'uitgekleed' monumentenbeleid Het college van B en W moest met een sobere variant komen. Maar het monumentenbeleid dat Burgemeester en Wethou ders nu aan de politiek voor leggen, is volgens woordvoer der Carla Brugman van PK Meerlo-Wanssum wel 'een erg uitgeklede variant'. Het is bijna niks. We hoeven geen Rolls Royce, maar dit is meer een Fiat 500. Van het monumenten beleid is helemaal niks overge bleven." De discussie over de Meerlo- Wanssumse monumenten wordt in de raad voortgezet. Duidelijk is dat de meningen in de coalitie CDA, PK Meerlo-Wanssum en GP'94 over het te voeren beleid verdeeld zijn. In de commissie Ruimte werden dinsdagavond uit voerig de voor- en nadelen en de kansen en bedreigingen onder de loep genomen. Het CDA is het roe rend eens met het college, terwijl PK Meerlo-Wanssum en GP'94 nogal wat vraagtekens zetten bij het door het door Burgemeester en Wethouders voorgestelde sobe re monumentenbeleid. Oppositie partij WD ziet momenteel hele maal niets in een monumentenlijst. "Daar hebben we gewoon het geld niet voor", stelde Bert Cremers. "We kunnen beter wachten op betere tijden en nu niet instem men met deze uitgeklede variant." Oppositiegenoot Marcel de Groot van de Partij van de Arbeid daaren tegen wil, net als de PK, 'het mage re beleid van het college oppep pen en geld voor het opstellen van de lijst uittrekken'. De grote vraag is echter: wat zijn de voordelen voor de eigenaren van panden die op de monumentenlijst van de gemeente Meerlo-Wanssum komen te staan? Er zijn weinig voordelen, vond een meerderheid van de fracties. Want het monu mentenbeleid, zoals Burgemeester en Wethouders voorstellen, voor ziet bijvoorbeeld niet in een subsi dieregeling. De partijen - met uit zondering van het CDA- vrezen dat eigenaren van panden die op de lijst komen te staan, straks wor den gedwongen om zich aan stren ge regels te houden. Als ze daar door bij een verbouwing op extra kosten worden gejaagd, hoeven ze niet te rekenen op subsidie. "Wij zien veel beperkingen en weinig voordelen voor de eigenaren", stel de Erik Tissen (GP). Volgens het college en het CDA valt het met die beperkingen echter wel mee. "Het is niet de bedoeling om strikt te handhaven", legde wethouder Derikx (CDA) uit. Hij gaf aan dat eigenaren van panden die op de lijst komen 'nauwelijks' aan regels worden gebonden. De gemeente wil in eerste instantie alleen de buitengevels van gebouwen bewa ren. "Maar mocht ook de binnen kant van een pand in aanmerking komen voor de lijst, dan moet dat ook bespreekbaar zijn. In overleg met de burgers, want we willen het woongenot niet aantasten. Een monument moet ook leefbaar zijn." De gemeente wil volgens Derikx voorkomen dat er veel bezwaren komen. "We moeten de mensen enthousiast maken om eigenaar te zijn van een monu ment, maar het hele schadeclaim- verhaal blijft lastig. Je hebt als gemeente echter wel de plicht monumentale panden te behou den." Volgens de WD weet de gemeente niet wat haar te wach ten staat. "Dit is een ingrijpend ver haal voor eigenaren. Ik ben bang dat we zodadelijk te maken krijgen met schadeclaims en wil eerst dui delijk de consequenties voor de eigenaren van de panden in beeld hebben", stelde Bert Cremers. Ook Carla Brugman (PK) ver wacht dat eigenaren, als ze geen beroep kunnen doen op subsidies, bezwaar gaan aantekenen als hun pand op de lijst komt te staan. "Er moet wel iets tegenover staan van uit de gemeente. Anders gaat het je veel geld kosten." Volgens Rob van der Heijden (CDA), één van de voorvechters van de monumentenlijst, zijn de risico's voor de eigenaren echter gering omdat ze aan weinig regels gebonden zijn. Hij toonde zich teleurgesteld over de weinig posi tieve reacties van de andere partij en. "Want er zijn grote inspannin gen gedaan om met beperkte middelen iets van de grond te krij gen." Volgens de CDA'er willen eigenaren van monumentale pan den ook graag de buitengevels van monumentale panden behouden. "En nu krijgen ze daar toch ook geen subsidie voor?" Dat de huidi ge eigenaren op dit moment nog niet gebonden zijn aan strengere regels, is voor Van der Heijden geen argument. Want ze moeten volgens hem ook nu voor een ver gunning toestemming van de Wel standscommissie hebben. Maar het belangrijkste is dat de eigenaren van de panden niet te zeer beknot worden, aldus Van der Heijden. Ze moeten het volgens het colle ge 'plezierig vinden om te wonen in de bouwwerken die onze voor ouders hebben opgericht'. Met andere woorden: eigenaren moe ten er trots op zijn dat hun pand is erkend als gemeentelijk monu ment en extra kosten voor lief nemen. De gemeentelijke monu mentenlijst moet overigens nog worden opgesteld. De gemeente wil - om de kosten in de hand te houden- voor het samenstellen van de lijst gebruikmaken van de ken nis van de vrijwilligers Heemkun devereniging Meerlo-Wanssum en de Stochting Kruisen en Kapellen. Maar wethouder Derikx denkt ook aan het inschakelen van deskundi ge architecten. Een eerder voor stel van het college voor een monumentenbeleid werd vorig jaar afgeschoten door de politiek. Een volwaardig beleid voor vijftig monumenten zou het eerste jaar 77.500 euro aan schadevergoedin gen en subsidies kosten en de daaropvolgende jaren telkens 45.00 euro en 50.000 euro. En dat vond de politiek te duur. "Hoe breng ik vernieuwing in het kappersvak?11 Wat hebben Cay Kleeven van Free Style Haarmode uit Horst en Richard Bindels van Rich Art Kappers uit Wans- sum met elkaar gemeen, behalve dat ze beiden kapper zijn? Het juiste antwoord op deze vraag is dat ze binnen kort samen met hun teams deelnemen aan de workshop 'Hoe breng ik vernieuwing in het kappersvak?'. Deze inter actieve workshop wordt hen aangeboden door Rinus van de Waart van innovatiebedrijf KnowHouse uit Horst. Hij zal de medewerkers van beide bedrijven een avond lang gezamenlijk nieuwe kansen laten ontdekken. De drie innovatieve onderne mers zijn met elkaar in contact gekomen door hun deelname aan een tweetal ondernemersprijzen in de regio. Cay Kleeven is win naar van de Rabo Maashorst Star- tersprijs 2005 en Richard Bindels heeft onlangs de Loek Nelissen- pijs 2005 in Venray gewonnen. Rinus van de Waart was voor beide prijzen genomineerd. Dat Rinus van de Waart tot twee keer toe tweede is gewor den na een kapper, was voor zijn medewerkers aanleiding om een stunt te bedenken. Op vrijdag 13 januari kreeg hij van zijn team een mini-cursus ondernemers schap aangeboden, waarbij het praktijkgedeelte verzorgd werd door de twee hairstylisten. Zij lie ten zien dat ze in staat zijn om goed te communiceren met hun klanten en tegelijkertijd het kap persvak op juiste wijze kunnen uitoefenen. Hun tip aan Rinus was dan ook: "Leer een echt vak". Deze bood vervolgens aan om voor beide kappersbedrijven een workshop 'innoveren ontwik kelen' te organiseren, opdat zij ook over een aantal jaren nog steeds aan de top staan. Wat begonnen is als een grap heeft er uiteindelijk toe geleid dat drie ondernemers in de regio elkaar gevonden hebben en zo het thema 'samenwerken' van de Venrayse ondernemersprijzen 2006 in de praktijk brengen. Forumavond over WMO in 't Brugeind in Meerlo Een cliëntenraad: we heb ben er wellicht wel eens eer der van gehoord, maar wat deze raad nou precies doet, is voor veel mensen niet duide lijk. Om daar een beetje inzicht in te krijgen spraken we met Wiel Jenniskens en Wiel Lemmen uit Horst, respectievelijk voorzitter en secretaris van de cliënten raad. Zij zijn al vele jaren ver tegenwoordigd binnen het orgaan en weten van de hoed en de rand. De cliëntenraad heeft als officieel aanspreek punt in de gemeente Meerlo- Wanssum wethouder Leo Bete- Wethouder Derikx van de gemeente Meerlo-Wanssum en mevrouw Van Beek, directeur van de woningcorporatie Wonen Ven ray, hebben vorige week hun handtekening gezet onder presta tieafspraken voor het woningbe leid in de gemeente. De afspraken gaan over de ontwikkeling van de woningvoorraad, woonruimtever deling en kwaliteit van het wonen en bouwen in de gemeente Meer lo-Wanssum. Een belangrijk aandachtspunt van de afspraken is het passend huisvesten van mensen met een laag inkomen; dit is de belangrijk ste doelgroep. Daarnaast gaat de aandacht uit naar specifieke huis houdens in kwetsbare posities die bijzondere huisvesting nodig heb ben, zoals ouderen, starters, gehandicapten en statushouders. De afspraken moeten ertoe bijdra gen dat er in de toekomst voor deze groepen voldoende goede woningen beschikbaar zijn. In 2005 heeft de gemeente haar Wethouder Derikx en direc teur Van Beek van Wonen Ven ray zetten hun handtekening. doelstellingen op het gebied van volkshuisvesting vastgelegd in de Woonvisie. Deze woonvisie heeft gediend als basis voor het maken van de prestatieafspraken. Nu de ondertekening van de prestatieaf spraken een feit is, gaan de gemeente Meerlo-Wanssum en Wonen Venray aan de slag met de uitvoering van de afspraken. rams en in Horst aan de Maas wethouder Arie Stas. Wiel Jenniskens en Wiel Lem men zijn duidelijk: "Het is geen gemakkelijke kost die wij vaak op ons bordje krijgen. Maar dat maakt niet uit. We mogen als cliëntenraad gevraagd en onge vraagd advies uitbrengen over verordeningen en uitvoeringsta ken op het gebied van sociale zaken en welzijn. Als voorbeeld kan dienen het minimabeleid, de maaltijdvoorziening en de wet gehandicaptenvoorziening. Denk daarbij aan mensen die aanpassin gen nodig hebben in hun woning omdat ze aan een rolstoel gekluis terd zijn. Ook het vervoer valt eronder, zoals de deeltaxi et cete ra. In feite zijn we een collectieve belangenbehartiger voor de totale doelgroepen." De cliëntenraad vergadert gemiddeld genomen één keer per maand, zo'n drie uurtjes. "Maar in werkelijkheid zijn we heel wat meer uren kwijt aan het voorbe reiden en doorlezen van de mate rie die we ons eigen willen maken", aldus Wiel Jenniskens. "Neem bijvoorbeeld het telefo nisch meldpunt. Elke week, op maandag van 12.00-13-00 uur en donderdags van 19.00-20.00 uur, kunnen mensen met vragen ons bellen op telefoonnummer 06- 12033540. Deze uren is er van ons ook altijd iemand beschikbaar voor een luisterend en adviserend oor. Alleen moeten de mensen nog wennen aan het meldpunt, want het loopt nog niet storm. Dat hoeft natuurlijk ook niet, want daaruit zou je kunnen con cluderen dat het wel goed gaat met de mensen in Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Toch weet ik zeker dat er behoefte is aan klankbordgroep zoals wij die nu hebben. Wij kunnen wat bete kenen voor mensen die vragen hebben op sociaal vlak en wel zijn", aldus de voorzitter. @all-mag-inspr: "Een voorbeeld van een project waar de cliënten raad zeer intensief mee bezig is geweest, is de Kadernota over de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Mede door de inbreng en de aanvullingen vanuit de cliënten raad is deze nota opgesteld en daarna door commissie en raad vastgesteld. Met als resultaat: de nota is in deze regio, en zelfs in het land, gebruikt als voorbeeld voor andere gemeenten. Ook col lega-cliëntenraden hebben deze nota gebruikt om hun adviezen samen te stellen. Vakbond FNV- UGO gebruikt de nota als lei draad. Dit was niet de opzet, maar daaruit blijkt dat cliëntenraad samen met de gemeente een goed product geleverd had", aldus beide heren die op dat behaalde succesje best trots zijn. VEEL ADVIEZEN Andere zaken waarover de raad advies heeft uitgebracht aan het college van B&W van de gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum zijn: advies over de evaluatie bijzonde re bijstand en minimabeleid. Advies over de plannen voor één zorgloket bij de gemeenten. Een collectieve regeling bijzondere bijstand voor chronisch zieken en gehandicapten. Verder een advies over de aanpassing SCEA (Sociale Culturele Educatieve Activiteiten) Adviezen gaf de cliëntenraad advies over de eerste evaluatie Work First, voortgang deeltaxi, doorbetalen zalmsnip, het pro ject vraaggestuurd werken en de kadernota voor het invoeren van de WMO Wet Maatschappelijke Ondersteuning). Op 9 februari februari houdt de cliëntenraad in 't Brugeind in Meerlo een forumavond om samen met de doelgroepen en de politiek te discussiëren aan de hand van enkele 'statements' over de toekomstige veranderingen in bijvoorbeeld de WMO (Wet Maat schappelijke Ondersteuning). Aanvang: 19-30 uur. Tevens wordt tijdens deze bijeenkomst aandacht besteed aan de vraag: Wèl of géén collectieve ziektekos tenverzekering voor de minima. Met vragen kunt u terecht op maandag van 12.00 tot 13.00 uur en op donderdag van 19 00 tot 20.00 uur op telefoonnummer 06- 12033540. Donderdag 26 januari 2006 - Pagina 13 SUCTIONS»'»-!». Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13