SOS steunt avontuur bij Igorot-stam "DOP's gaan ons een smak geld kosten" "Het gaat weer ergens over" Service rubriek PEEL EN MAAS Swolgense familie Lenssen naar Filippijnen zijn van de kaders dan de commis sieleden." En dat is toch een droevige con statering, reageerde Theo Franc ken (PK) meteen. "We willen meer informatie en meer financië le onderbouwing. Want dit voelt als een sprong in het diepe." Wethouder Derikx (CDA) had na deze discussie de behoefte om het een en ander nader uit te leg gen. Het gaat volgens hem niet om een bedrag van 67.000 euro, maar om 47.000 euro. "Want we hebben een subsidieverzoek bij de provincie ingediend en ambte lijk is ons toegezegd dat we dat bedrag ook krijgen. Het moet alleen nog even op papier gezet worden." Volgens Derikx is aan de samenstellers van de toekomstvi sie voor het dorp tevens duidelijk gemaakt dat in de DOP's projec ten worden opgenomen die uitge voerd kunnen worden, maar niet allemaal en niet allemaal tegelijk. "En in overleg met de gemeente. Ook dat is ze bekend. Het is belangrijk dat we in beeld krijgen wat er allemaal leeft in de dorpen. Daarom is het goed dat de DOP's er ook komen. In verschillende dorpen zijn al mensen enthousiast aan de slag met de DOP's. Maar we moeten ervoor waken dat de verwachtingen niet te optimis tisch worden. Het moeten haalba re projecten zijn." In een DOP wordt vastgelegd hoe de plaatselijke gemeenschap denkt over de toekomst van het dorp. Bijvoorbeeld op het gebied van wonen, werken en leefbaar heid. Deze programma's wil de gemeente gebruiken om toekom stig beleid te maken, legde wet houder Derikx (CDA) uit. "De DOP's richten zich op de korte termijn, de komende vijf tot tien jaar, en brengen in beeld wat de dorpen zouden willen om de leef baarheid in de breedst mogelijk zin te verbeteren. Het zou me zwaar tegenvallen als we dit over de verkiezingen heen tillen." Jan Kuijpers (CDA) schoot zijn wethouder te hulp en deed een voorstel dat de goedkeuring van een kleine meerderheid van de partijen kon dragen: het college moet voor de volgende raadsver gadering met aanvullende infor matie komen. "Want de clubs die al aan de slag zijn met de DOP, moeten we niet frustreren. Het college moet ervoor zorgen dat we voor de raadsvergadering een beter beeld hebben." DOP: dorpsomgevings- programma? Waar staat de afkorting DOP nu eigenlijk voor? Carla Brugman van de PK-fractie wilde het dinsdag avond in de commissie Ruimte tij dens de discussie over de DOP's weten van wethouder Derikx (CDA). Is een DOP nu een dorps- omgevingsprogramma, een dorps ontwikkelingsprogramma of een dorpsomgevingsplan? Zij ergerde zich zichtbaar aan de verschillen de benamingen die wethouder Derikx (CDA) voor de DOP's gebruikte tijdens de discussie over de toekomstplannen voor de dorpen. Derikx sprak van dorps- omgevingsprogramma's, dorps ontwikkelingsplannen en dorps omgevingsplannen. En dat komt de discussie over de DOP's niet ten goede, vond Brugman. Derikx erkende zijn fout. "De juiste definitie is dorpsomgevingspro- gramma." Al vond hij de bena ming niet zo belangrijk. "Als we maar weten waarover we het heb ben." Burgemeester leest peuters voor Op donderdagochtend 2 febru ari houdt burgemeester Joep Hahn van de gemeente Meerlo- Wanssum een viertal voorleesses- sies in de peuterspeelzalen van Wanssum, Blitterswijck, Swolgen en Meerlo. Hij wordt daarbij geassisteerd door de beste voorlezers uit groep 7 en 8 van de basisscholen in de gemeente. Deze activiteit vindt plaats in het kader van de Nationale Voorleesdagen die tot doel hebben het voorlezen aan kinderen die nog niet zelf kunnen lezen te bevorderen. Als vervolg op de voorleesses- sies brengen alle peutergroepen in week 7 een bezoek aan de bibliotheekservicepunten van Meerlo-Wanssum, waar zij een gratis abonnement krijgen uitge reikt. teleurstellingen te maken krijgen. Het moet juist voldoening opwek ken", stelde Jan Kuijpers (CDA). Marcel de Groot (PvdA) vond dat de gemeente een nieuwe dis cussienota over de DOP's moet opstellen. "Een fatsoenlijk stuk met een fatsoenlijke afbakening. Stel een format op waarin bijvoor beeld het aantal hoofdstukken en de indeling worden opgenomen." Hij vroeg zich tevens af waarom een bureau ingeschakeld moet worden om de gesprekken met de burgers in de dorpen te voe ren. "Dat kunnen de dorpsraden zelf ook wel. En dat is een stuk goedkoper. Ik mis informatie. Het hele stuk moet een professionele re uitstraling krijgen." Ook WD'er Bert Cremers voel de er veel voor om het college zijn huiswerk opnieuw te laten doen. Ook hij vond de informatie te summier om met een gerust hart zijn goedkeuring aan het voorstel te kunnen geven. "Ik vraag me af waarom we hierover binnen twee weken moeten beslissen en ook ik mis de kaders. En waarom moeten we weer een extern bureau inschakelen om dit proces te begeleiden. Die kennis hebben we zelf ook wel in huis. We moeten niet altijd klakkeloos een bureau inschakelen." GP-commissielid Eduard Maas was echter een stuk positiever over het DOP. Volgens de Swolge- naar zijn de dorpsraden goed op de hoogte van het feit dat niet alle projecten op financiële steun kun nen rekenen. "De kaders zijn in het reconstructieplan vastgelegd. Die zijn zo aan de commissiele den voor te leggen. Ik denk dat de dorpsraden beter op de hoogte 6): Gaan jullie ook conve- nanten met de dorpsraden opstellen? Rudy van der Linden: "Ja, zo zou je het kunnen noemen. We willen gaan werken met jaarcon- venanten, waarin prioriteiten en afspraken voor beide partijen dui delijk worden vastgelegd. Voor iedere dorpsraad moet duidelijk zijn wat de gemeente volgend jaar in het dorp gaat doen, waar ze zich aan heeft te houden. En mocht iets niet gerealiseerd kun nen worden, om wat voor reden dan ook, dan kan de gemeente in een halfjaarlijks overleg met goede argumenten uitleggen waarom iets niet haalbaar is." 7) Wat worden de taken van de dorpsraden? Wethouder Beterams: "Dat kan per dorpsraad verschillend zijn. De ene dorpsraad wil misschien alleen op beleidspunten inspraak hebben, de andere wil zelf projec ten aandragen en realiseren. Uit het overleg met de verschillende dorpsraden zal moeten blijken hoe breed ze het speelveld willen hebben en wat ze zelf op willen pikken. Het DOP kan daarbij een uitstekend handvat zijn. We heb ben de dorpsraden gevraagd na te denken over de vraag hoe ze hun takenpakket in de toekomst in zouden willen vullen." Rudy van der Linden: "De reac ties uit de gesprekken die we heb ben gehad en die nog komen op bijvoorbeeld onderwerpen als een convenant, worden verwerkt in een discussienota, die met de dorpsraden wordt besproken en later als kaderstuk aan de raad wordt voorgelegd." 8) Zouden jullie in Meerlo- Wanssum graag een overkoe pelend dorpsradenoverleg van de grond zien komen? Leo Beterams: "Het is misschien nog een beetje te vroeg om te pra ten over een overkoepelend dorpsradenoverleg. Maar natuur lijk zie ik de voordelen van zo'n gemeentelijke klankbordgroep wel. Er zijn tal van onderwerpen te bedenken die alle dorpen in de gemeente aangaan. De recon structie bijvoorbeeld, of de nieu we Wet Maatschappelijke Onder steuning. En het zou voor de dorpsraden zelf ook een uitste kend discussieplatform zijn. Maar laten we niet op de zaken vooruit lopen. Het belangrijkste is dat we zo snel mogelijk in alle kernen een dorpsraad krijgen." Bijna kon het voorstel van het college van B en W om 47.000 euro uit te trekken voor het opstellen van de zogeheten dorpsomgevings- programma's (DOP's) in de zes kernen van Meerlo-Wanssum, de prullenbak in. Een meer derheid van de fracties in de commissie Ruimte voelde er dinsdagavond lange tijd niks voor om zo'n fors bedrag uit te trekken voor alleen al het opstellen van de toekomstvi sies voor de dorpen. "Moeten we op basis van één A4'tje beslissen over 47.000 euro? Het gaat ons een smak geld kosten", stelde Carla Brugman (PK Meerlo-Wanssum). Gemeente start ook De gemeente Meerlo-Wans sum kent actieve dorpsraden in de kernen Geijsteren, Blit terswijck en sinds kort ook in Swolgen en Tienray. Om ook de dorpsraden in Meerlo en Wanssum nieuw leven in te blazen, bezochten wethouder Leo Beterams en communica tiemedewerker Rudy van der Linden van de gemeente Meer lo-Wanssum in de afgelopen weken contact met 'sleutelfi guren' en vertegenwoordigers van de 'oude' dorpsraden. Wat is het laatste nieuws? Leo Bete rams (PK Meerlo-Wanssum) en Rudy van der Linden geven antwoord op acht vragen die de redactie van Peel en Maas aan hen voorlegde. 1) De gemeente Meerlo- Wanssum is onder de titel 'Dorpsraad Meerlo nieuwe stijl, juist nü!' een wervingsac tie gestart om nieuwe leden te werven voor de dorpsraad in Meerlo. Waarom alleen in Meerlo en niet in Wanssum? Rudy van der Linden: "Dan heb ik nieuws voor je. In Wanssum hebben we vorige week ook een positief gesprek gehad met een aantal sleutelpersonen en een ver tegenwoordiger van de oude dorpsraad. Het gaat in Wanssum om een groep enthousiaste, betrokken en vooral ook kritische bewoners die graag een doorstart van de dorpsraad willen onder steunen." Leo Beterams /'Afgesproken is dat ook in Wanssum binnenkort een gezamenlijke campagne voor de werving van nieuwe leden voor de dorpsraad begint, a la het model van Meerlo. De gezamenlij ke brief die hiervoor wordt opge steld, wordt ondertekend door de gemeente en enkele vertegen woordigers, als contactpersonen van de slapende dorpsraad in Wanssum. We hebben het gevoel dat het behoorlijk op stoom begint te komen in Wanssum. In Meerlo willen we eind januari de respons van de wervingsactie tur ven." 2) Waar bestaat de wervings actie uit? Rudy van der Linden: "In Meer lo is de campagne nu volop bezig. We hebben persberichten ver stuurd, een oproep in het dorps blad 't Klokje gedaan en alle ver enigingen en andere relevante organisaties in Meerlo aangeschre ven en nagebeld. Ook is er veel- In opdracht van Unesco ver trekt Wiek Lenssen, filmmaker uit Swolgen, begin februari naar de Igorot-bergstammen in het noorden van de Filippij- nen. Zijn opdracht is om de Igorot de fijne kneepjes van het filmvak te leren, zodat zij zelf hun unieke culturele erf goed kunnen vastleggen. De documentaire die hij daar zelf zal maken, wordt dit jaar in Amsterdam vertoond op het documentairefestival Beeld voor Beeld. Zijn vrouw en twee jonge zonen, Giel van 8 en Laurens van 11 jaar, gaan mee en hebben hun eigen pro ject. Zij gaan een interactief videodagboek maken waaraan ook Noord-Limburgse kinde ren kunnen meewerken. SOS Meerlo-Wanssum maakt zich al jaren sterk voor bewust wording van kinderen op het gebied van de Derde Wereld, dus steunt de organisatie dit project van harte. De voorbereidingen voor het realiseren van interactief contact tussen de familie Lenssen en de kinderen van Meerlo-Wans sum zijn in volle gang. De bedoe ling is dat de kinderen in het gas tenboek op de website van SOS (www.sos-meerlowanssum.nl) een vraag achterlaten voor Lau rens en Giel. Zij kunnen die vraag in de Filippijnen lezen en gaan voor hun leeftijdsgenootjes op zoek naar het antwoord. Het ant woord komt in ieder geval in schrift terug op de website, maar indien mogelijk ook met foto- of zelfs filmmateriaal. Een prachtig avontuur voor deze twee jongens, die na afloop van de drie maanden dat ze in de Flippijnen wonen, op school uit gebreid verslag zullen doen van hun belevenissen. "Ik verheug me erg op de bijzondere dieren die we daar kunnen zien", vertelt Lau rens. "En ik neem een heleboel flippo's mee en mijn Pokemon en yu-gi-oh kaarten, zodat we de kin deren daar onze spellen kunnen leren. Ik ben benieuwd wat zij daar spelen. We wilden eerst Giel en Laurens Lenssen. knikkers meenemen, maar dat is gevaarlijk als kleine kinderen die inslikken." Giel heeft hun bestem ming in de Filippijnen uitgebreid opgezocht op de wereldkaart. "We gaan naar Mount Pulog en die is wel 2.929 meter hoog." Moeder Diana geeft de kinderen 's ochtends les, zodat er in de mid dag tijd over is om op zoek te gaan naar de belevingswereld van de Igorot-kinderen. Dus alle kin deren die graag meer willen weten over de avonturen van Lau rens en Giel: bezoek vanaf half februari www.sos-meerlowans- sum.nl en laat een vraag achter in het gastenboek. Het PK-raadslid vond het jam mer dat de politiek geen inzage had gekregen in het 8000 euro kostende haalbaarheidsonderzoek dat het adviesbureau BRO uit Tegelen uitvoerde. Brugman ver telde informatie te missen en zich grote zorgen te maken over de consequenties van het ingezette traject in de toekomst. "Want de projecten die uit de DOP's voort komen, gaan ons nog meer geld kosten. Er staat nu een bedrag van 67.000 euro voor het opstellen van de DOP's, maar dat wordt hoger in de toekomst. Ik ben bang dat we de dorpen moeten teleurstellen als ze met projecten uit het DOP naar ons toe komen. Want dan hebben we het geld niet om ze uit te voeren en wor den we als politiek afgeschoten." De overige fracties waren het helemaal met de PK eens. "We moeten inderdaad voorkomen dat de dorpen achteraf met grote wervingscampagne voor dorpsraad in Wanssum vuldig persoonlijk contact en zijn de sleutelfiguren bij ons op bezoek geweest. Verder kunnen de mensen op de website van de gemeente (www.meerlo-wans- sum.nl red.) terecht voor het laatste nieuws en informatie. De bedoeling is dat in de toekomst ook alle verslagen over bijeen komsten met de dorpsraden op de website van de gemeente komen te staan en de mogelijk heid wordt onderzocht dat de dorpsraden op de site hun eigen informatie actueel kunnen hou den." Leo Beterams: "Maar misschien is het belangrijkste wel dat we de vertegenwoordigers van beide dorpen gevraagd hebben om in hun eigen netwerk de dorpsraad te promoten. Zij kennen het dorp, en weten beter dan wij wie er wellicht zitting willen nemen in de dorpsraad. De mensen met wie we gesproken hebben, zien het belang van een dorpsraad wel in. Het te hopen dat zich meer men sen voor hun eigen dorp willen inzetten." 3) Op welke manier wil de gemeente de dorpsraden steu nen in de toekomst? Rudy van der Linden: "Dorpsra den krijgen een werkbudget van 1000 euro per jaar. Dat heeft de raad besloten. En verder kunnen ze terugvallen op professionele steun van Synthese als ze dat wil len. Zeker in de opstartfase kan Synthese een ondersteunende rol spelen, dat is bijvoorbeeld in Tienray wel gebleken." Leo Beterams: "En het is en blijft natuurlijk belangrijk om ook het onderhoud goed te doen. Syn these kan daarbij worden ingezet. Bij die organisatie zal een x-aantal uren beschikbaar moeten blijven om de dorpsraden naar behoefte te ondersteunen. Maar natuurlijk zal ook het contact vanuit de gemeente verbeterd moeten wor den. De lijnen moeten kort zijn, de dorpsraden moeten weten bij wie ze terechtkunnen met hun vragen en problemen. Als er een brief van een dorpsraad komt, dan moet die op tijd en fatsoenlijk beantwoord worden. Vandaar dat we binnen de gemeentelijke orga nisatie een coördinator willen aanstellen die zich specifiek met de dorpsraden gaat bezighouden, die werkt aan de verhouding tus sen de gemeente en de dorpsra den in de verschillende kernen. Want aan een goede communica tie heeft het in het verleden nog wel eens ontbroken. Voor die zogeheten éénloketfunctie zal geld en tijd vrijgemaakt moeten worden." 4) Maar er zal toch altijd een spanningsveld tussen dorpsra den en gemeente blijven? Leo Beterams: "Natuurlijk, want de agenda's van de gemeente en de dorpen lopen niet gelijk op. Maar de dorpsraden moeten wel het gevoel hebben dat ze ook echt iets kunnen betekenen voor het dorp en dat de gemeente hen serieus neemt. Het is echter ook belangrijk om het verwachtings patroon te managen. Want we hebben natuurlijk ook te maken met regeltjes in dit land én met het budget van de gemeente. Niet alles wat de dorpen willen, is te realiseren. Dat is duidelijk. Dat is ook een potentieel risico van het opstellen van de dorpsomgevings- programma's (DOP's), de toe komstplannen voor de dorpen." 5) Dorpsraden en DOP's. Wat hebben die met elkaar te maken? Leo Beterams: "Er zijn duidelijk raakvlakken. Bureau BRO heeft in alle dorpskernen gesprekken gevoerd met bewoners over de DOP's. In Geijsteren is een specia le werkgroep bijvoorbeeld al behoorlijk ver met het toekomst plan voor het dorp. Het DOP begint daar al aardig vorm te krij gen. Maar het belangrijkste is dat de dorpsraden merken: 'Het gaat weer ergens over', we kunnen weer wat gaan betekenen voor het dorp en de gemeente wil ons daarbij helpen. De DOP's kunnen de kapstok zijn voor de ontwikke ling van het dorp in de komende Wethouder Leo Beterams (links) en communicatiemede werker Rudy van der Linden in gesprek met de verslaggever van Peel en Maas. vijf tot tien jaar. Uit de DOP's kun nen interessante projecten komen. Projecten die het verdie nen door de gemeente gesteund te worden. Omdat het college het belangrijk vindt dat de dorpen nadenken over de toekomst, heeft het onlangs besloten 67.000 euro beschikbaar te stellen voor de realisatie van de DOP's." De raad heeft hierin het laatste woord. Rudy van der Linden: "Het doel van het DOP is om te komen tot projecten die de leefbaarheid in de kern bevorderen. In een DOP kan het dorp zijn mening geven over bijvoorbeeld woningbouw, reconstructie, maar ook over vei ligheid en kunst. De DOP's kun nen een aanjaagfunctie hebben om dorpsraden op te starten of een nieuw leven in te blazen. De invulling van de DOP's kan verlo pen via BRO, via de dorpsraden en/of via de dorpskernen zelf. Wanneer een dorp zelf invulling geeft aan het DOP, dan kan het 'verdiende' geld worden inge bracht in een project. We hebben alle dorpsraden gevraagd na te denken over hun eventuele inbreng bij de realisatie van een DOP." Donderdag 26 januari 2006 - Pagina 11 Meerfo-Wanssum Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11