"Een zegen voor deze mensen" Een minuut gratis winkelen bij Albert Heijn Metercontroledag voor diabetespatiënten 1 BEZORGEN? HAMSTERWEKEN PEEL EN MAAS Profiteer van onze PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 2006 - Pagina 22 week vrijdag een gezellig samen zijn met heerlijk Indiaas eten georganiseerd. Dit als welkom voor ons en tevens een dankbetui ging naar de vrijwilligers die zich na de overstromingen ontzettend hebben ingezet. Voor ons was dit erg prettig, omdat wij zo in een heel korte tijd veel vrijwilligers hebben ontmoet. Steven heeft eerst de vrijwilligers uitgebreid bedankt en daarna iets over onze aanwezigheid verteld. Zo blikte hij terug op de voorbije jaren, met name de contacten met Nic en Juliane van Dee (initiatiefnemers vanuit NL), die hem al zo vele jaren moreel en financieel hebben gesteund. Verder sprak hij over onze oprechte eerlijke vriend schapsband, die de afgelopen jaren gegroeid is, mede omdat verschillende Nederlandse UK- betrokkenen hier in India op bezoek zijn geweest. Na deze toe spraak kregen we de kans om ons wederzijds te introduceren en vra gen te stellen. Op onze vraag hoe het is om 24 uur per dag, zeven dagen per week te werken in UK, kregen wij, van de vrijwilligers die hier zijn opgegroeid en ook wonen, als antwoord: 'Wij erva ren dit niet als werken. Het is ons leven en tevens ons huis. Wij zou den ook niet anders willen'. Voor ons moeilijk te bevatten met onze westerse arbeidsmoraal. Maar in de dagen dat we nu hier zijn, heb ben wij ervaren dat het echt zo is. Overigens moet ook vermeld wor den dat drie keer zo lang werken, niet hetzelfde is als drie keer zoveel productie. Wij leren hier door ook in te zien dat het leven rustiger ingedeeld kan worden. Behalve deze groep is er een klei ne groep vrijwilligers die van bui ten UK komt. Zij komen 's och tends vroeg en gaan 's avonds laat terug naar huis. Er werken vier jonge afgestudeerde verpleegkun digen als bewoner-vrijwilligster voor de 1800 bewoners van UK. Ze hebben na hun middelbare school een twee jarige opleiding gevolgd. Naar onze inschatting is deze opleiding enigszins vergelijk baar met een verkorte verpleeg kundigenopleiding in Nederland. Veel psychiatrische patiënten komen uit erbarmelijke omstan digheden en hebben veel narig heid meegemaakt. Enkele hebben in hun geboortedorp jaren aan een ketting vastgebonden geze ten. Het is ons opgevallen dat veel met name psychiatrisch zieke en soms agressieve bewoners behoorlijke hoeveelheden rustge vende medicatie krijgen. Gezien de hoeveelheid bewoners per afdeling en het beperkt aantal (ongeschoolde) vrijwilligers kan dit jammer genoeg niet anders." LIEFDEVOL "Steven zou graag anders wil len, maar het is erg moeilijk meer vrijwilligers te krijgen. De afgelo pen dagen hebben wij bij deze patiënten gewerkt op Dignity Home (Huis van Waardigheid). Dit is een tehuis voor meer dan 50 psychiatrisch zieke mannelijke bewoners. De twee aanwezige vrijwilligers en de kok hebben een gevuld dagprogramma. De maaltijden zijn eenvoudig, maar voldoende (rijst met een beetje groente en af en toe een stukje vis). Het meeste voedsel wordt dagelijks door lokale Indiase bevolking gedoneerd (naast kle ding etc). Het is verbazingwek kend wat en hoeveel er zo in natura binnenkomt. Na het 'ont bijt' gaan die mensen die dat kun nen naar hun werk. Een groep van ongeveer 25 mensen blijft achter. Om precies 10.00 uur, de vermaarde Indiase nauwgezet heid, zijn we om 10.47 uur begon nen met een gebed en daarna met gymnastiekoefeningen. Wij heb ben tenslotte meegeholpen met de middagmaaltijd. Ondanks dat we niet echt veel gedaan hebben zijn we toch met een voldaan en blij gevoel terug gegaan. De blij heid die je ziet als je de bewoners aandacht geeft, geeft voldoening. Wij zullen de komende tijd moe ten leren dat het er niet omgaat of we veel productie leveren, maar dat het gaat om een liefdevolle aandachtige bejegening. Wij staan er steeds weer verbaasd van hoe gastvrij iedereen ons tegemoet treedt." Warme groet, Poyittu Varrom - Tot ziens, Jop, Marijke en Bart Veldpaus. De eerste ervaringen van de familie Veldpaus in Chennai Marijke, Jop en Bart Veldpaus uit Venray zijn voor enkele maanden vertrokken naar India om daar vrijwilli gerswerk te gaan doen binnen het project Udavum Karangal (Helpende Handen) in Chennai, in het zuidoosten van India. De eerste indruk ken zijn overweldigend. Bart Veldpaus: "Na het zorgelij ke bericht twee weken geleden, de sloop van enkele gebouwen als gevolg van de overstromingen, heeft Steven, de initiatiefnemer van Udavum Karangal, zich weer redelijk hersteld. Hij maakt van tegenslagen steeds weer nieuwe kansen. De situatie blijft echter onveranderd. Enkele gebouwen zijn reeds afgebroken, maar over het nieuwe gebouw bestaat nog onduidelijkheid. De beslissing zal pas op zijn vroegst over drie maanden genomen worden van wege politieke verkiezingen. Alle 185 vrouwen van Madhuravayal, het gebouw dat afgebroken is, verblijven nu nog steeds in het Jeeva-gebouw. Voor onze begrip pen is dit eigenlijk niet te doen, omdat dit gebouw bedoeld is voor de huisvesting van 60 tot 70 vrouwen. Ze wachten echter vol vertrouwen op een verdere stap van Steven. Hij heeft plannen om een deel van deze vrouwen naar de hoofdlocatie te halen en een ander deel tijdelijk naar de locatie in Coimbatore over te brengen. Vorige week maandag zijn wij begonnen met ons vrijwilligers werk in Udavum Karangal. Een langgekoesterde wens is in vervul ling gegaan. Wij willen de aanko mende twee maanden proberen om op elke locatie en op elke afdeling enkele dagen te gaan werken, zodat we straks een goed beeld hebben over wat er hier zoal gebeurd. Het is echt allemaal heel anders dan bij ons in Nederland. Wij zullen ons aan moeten passen aan de hier gel dende regels en waarden en nor men. Ook zullen we steeds voor ogen moeten houden dat alle bewoners van UK recent of langer geleden van straat zijn opgepikt en nu hier opgevangen worden. Dat verschil alleen al is enorm. Van soms letterlijk bijna dood in de goot, naar een rustig vredig en verzorgd leventje binnen de muren van UK. Een zegen voor deze mensen. Als wij met onze westerse ogen kijken dan moet er hier nog veel gebeuren willen zij de standaard van ons halen, maar als wij dat blijven doen, dan doen we veel hardwerkende vrijwilli gers en Steven erg tekort. Het is al een reuzeproject om op te bou wen wat er nu is en dat dagelijks in stand te houden. Elke ochtend als wij naar het project lopen zien wij het grote verschil tussen bui ten en binnen de muren. Voor onze deur wonen gezinnen in een hutje van bij elkaar geraapt plastic en wat stokken. Kinderen in sme rige kapotte kleren komen, zodra ze ons zien, naar ons toe gerend. Zij spreken ons vrij en vriendelijk aan, vinden het leuk om met ons te praten en ons blanke huid aan te raken, maar uiteindelijk gaat het toch om de roepies of om eten. We sturen ze, met pijn in het hart, weg als ze zielig kijkend aan onze poort rammelen. Wat kun je je dan toch verscheurd voelen, maar ja als je één keer toegeeft dan blijven ze komen. Deze gezinnen leven van dag tot dag. Ondanks deze armoede leven ze als gezin wel hecht en maken ze het zich ook wel gezellig. Elke avond zitten ze om een vuurtje. Tot onze schrik zagen we ze, op een avond, genieten van een ger oosterde poes. Dit alles zal voor ons Nederlanders nooit wennen." OPRECHT "Steven Vidyaakar heeft vorige Initiatief Venrayse apotheken Eind 2005 gaven ruim 55.000 klanten van Albert Heijn via www.ah.nl aan wat zij vonden van de kwaliteit en service in hun winkel. Ook vroeg Albert Heijn hen tips voor verbeteringen. Mevrouw Jeuken uit Venray gaf aan Albert Heijn Henseniusplein 7 de gouden tip. Op maandag 16- 01-2006 om 14.00 uur werd zij door supermarktmanager Ed Bastiaans feestelijk ontvangen en kreeg zij gratis één minuut winke len aangeboden. "Klanten zijn erg betrokken bij onze winkel, dat blijkt wel uit de vele tips die we binnenkregen", zegt supermartmanager Ed Bastiaans. "We vonden de tip van mevrouw Jeuken de beste. Zij gaf de volgende tip: Het is alweer een jaar geleden dat de super markten in de regio Venray zijn gestart met het project 'Laat u niet in de kaart maar in de tas kijken'. Veel klanten halen hun bood schappen bij Albert Heijn met de fiets en hun fietstas past niet in de aanwezige tassenkluisjes. Schaf een aantal grotere, maar vooral hogere tassenkluisjes aan. We hebben meteen vier grotere kluis jes besteld, die inmiddels in onze winkel staan." De klantentips waren onderdeel van de Albert Heijn Winkelkampioenschappen 2005. Een spannende wedstrijd waarbij alle zevenhonderd Albert Heijn-winkels werden beoordeeld op diverse onderdelen zoals kwa liteit en service. Het oordeel van de klant was uiteindelijk doorslag gevend voor de titel Albert Heijn Winkel Kampioen 2005 Het aantal diabetespatiënten in Nederland neemt fors toe en de druk op de kwaliteit van de zorg wordt hierdoor steeds groter. Met een gerichte medi catie, in de vorm van tabletten of insuline is diabetes mellitus goed onder controle te hou den. Dat vergt echter disci pline en regelmaat en het heeft daardoor een behoorlij ke invloed op het dagelijkse leven. Steeds meer apotheken willen de optimale farmaceutische zorg verlenen aan mensen met diabe tes. De apotheek kan een rol ver vullen in de verbetering van zorg voor mensen met diabetes. De apotheek kan informeren over de hulpmiddelen zoals bloedsuiker- meters, teststrips, prikpen, lancet ten en naalden. Daarvoor kan men zonder recept bij de Venrayse apotheken terecht. De Venrayse apotheken hebben informatieve brochures over sui kerziekte en het zorghoek "Diabetes". Uniek zijn de inlogco des van het zogenaamde Pilproject die je hier gratis kunt krijgen om toegang te geven tot de grootste website in Nederland over chronische ziekten. Vraag ernaar! Mensen met diabetes kunnen in de thuissituatie zelf hun bloedglu- cosewaarden meten met behulp van een bloedglucosemeter. Dit wordt zelfcontrole genoemd en vormt een belangrijk element bij de behandeling van diabetes. Met een bloedglucosemeter kan zelf worden bepaald waar en wanneer wordt gemeten. Dus ook niet meer afhankelijk van de hulp van een ander bij het maken van dag- curves. Inzicht in deze waarden speelt een belangrijke rol bij het onder controle houden van diabe tes. Daarom is het cruciaal dat de waarden die thuis gemeten wor den betrouwbaar zijn. Er zijn tal van factoren die van invloed kunnen zijn op de uitslag van een bloedglucosemeter. Voorbeelden hiervan zijn inspan ning, eten en stress. Maar ook de manier waarop het bloed wordt afgenomen of de wijze waarop de teststrips worden bewaard. Om zeker te kunnen zijn dat de zelfcontrole op de juiste manier en met de juiste materialen uitge voerd wordt, bieden de Venrayse apotheken de mogelijkheid om testmaterialen te laten controle ren. Apotheek de Monnikskap (2 februari), Apotheek Veltum (3 februari), Apotheek St. Oda (9 februari) en Apotheek Antoniusveld (15 februari) beste den een hele dag extra aandacht aan iedereen met diabetes die zelfcontrole doet of wil gaan doen. Bij deze controle geeft het deskundig apotheekteam in een 20-tal minuten voorlichting over: Het uitvoeren van een bloed- glucosemeting Het onderhoud van een gluco- semeter Vervanging van oude toestel len Verstrekken van een nieuwe bloedglucosemeter Het belang van zelfcontrole Natuurlijk ook een antwoord op alle andere vragen rond zelf controle. Om zich aan te melden voor deze metercontroledag wordt gevraagd een afspraak te maken. U kunt hiervoor telefonisch con tact opnemen met uw apotheek. Intratuin De wintermaanden worden voornamelijk binnenshuis doorge bracht en daarom is het goed het huis af en toe te voorzien van vers groen. Een grote plant in de hoek van de kamer of een paar kleine planten in kleurrijke potten in de vensterbank, het geeft de kamer een frisse aanblik. Intratuin heeft een oplossing voor als groene vin gers ontbreken of als er weinig tijd is om planten te verzorgen. Zaterdag 28 januari wordt er bij iedere vestiging van Intratuin een oppotdag gehouden. Bij aankoop van een binnenplant en bijpassen de pot, wordt de plant gratis opgepot met Seramiskleikorrels. Deze korrels hebben zeer fijne poriën die vocht opnemen en dit gelijkmatig verdelen over de hele pot. Een eenvoudige manier voor het verzorgen van planten en het is te gebruiken voor elke plant soort. Vakantiewijzer gehandicapten Er is een speciale vakantiewij zer 2006 voor mensen met een lichamelijke beperking, chronisch zieken en mensen met een zin tuiglijke beperking. MEE Noord en Midden Limburg heeft een overzicht gemaakt van de moge lijkheden die er voor deze groe pen worden aangeboden. De vakantiewijzer is aan te vragen bij het informatiecentrum van MEE Noord en Midden Limburg, Drie Decembersingel 48c, Venlo- Blerick, tel. (077)3961515. Politie zoekt bestuurder De politie onderzoekt een door rijding na een aanrijding tussen een auto en een 14-jarige fietser. Het ongeval vond zondagavond plaats op het Christoffelkruid. De bestuurder van de auto is na het ongeval doorgereden zonder te zeggen wie hij was. Het slacht offer liep letsel op aan zijn arm en is daarvoor in het ziekenhuis behandeld. Het ongeval gebeurde rond half negen, toen de jongen over de Akelei richting het Christoffelkruid fietste. De nog onbekende automobilist ging vanaf het Christoffelkruid de Akelei op. Vermoedelijk nam hij de bocht niet ruim genoeg waar door hij de fietser raakte. De poli tie is op zoek naar de automobi list. Oud papier AV Venray-Regio haalt op woensdag 25 januari oud papier op. Bewoners van de straten Zandakker,Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St Franciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan e.o. en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o. Merseloseweg, worden verzocht uiterlijk 18.30 uur het oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook heeft men iedere zaterdag tussen 9-00 tot 13 00 uur de gelegenheid om oud papier, gebundeld of in dozen, te deponeren in de papiercontainer die geplaatst is aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Kleffen/ Kulutweg. Nadere informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)583529 of (0478)582842. Djembé workshop Tijdens de door het Mondiaal Platform Horst gehouden Ontmoet een wereldkind-dag op zondag 12 februari, is er gelegen heid deel te nemen aan de gratis percussieworkshop. De works hop wordt verzorgd door leden van de percussiegroep Hakuna Matata. De workshop is één van de vele muzikale optredens in cul tureel centrum 't Gasthoes op deze dag. Hep-C, Pulsief en Putri Gunung zinn eveneens aanwezig zijn om aandacht te vragen voor de positie van Het Kind. De Novib en mevrouw Colson vragen van uit hun gezichtspunt aandacht voor de positie van kinderen. Mevrouw Colson is in Horst en omgeving bekend als mama België: de Belgische ontwikke lingswerkster die op het Indonesische eiland Flores hulp behoevende kinderen opvangt. De manifestatie begint om 14.00 uur. De zaal is geopend vanaf 13-00 uur. Liefhebbers voor de workshop kunnen zich bij aan komst aanmelden. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Prijswinnaars puzzel en tekenwedstrijd Zo'n driehonderd inzendingen kreeg de redactie dit jaar op de kerstpuzzel die Peel en Maas eind vorig jaar publiceerde. De vijf prijswinnaars die elk een boeken- bon van twintig euro ontvangen zijn D. Peeters uit Venray, Astrid van Dijck uit Wanssum, N. Vonk- Kempen uit Venray, J. Vogelsangs uit Leunen en Jeanne Hendrix- Philipsen uit Venray. Zij krijgen de prijs toegezonden. Ook de tekenwedstrijd was populair. In de leeftijd 2-3 jaar gaat de prijs naar Daan Willemssen uit Oirlo. Juul Janssen uit Wanssum was de winnaar in de categorie 4-6 jaar. In de catego rie 7-10 jaar ging de prijs naar Katja Vullings uit Venray. De prijs winnaars zijn inmiddels schrifte lijk op de hoogte gesteld. Peuterspeelzalen De Stichting Peuterspeelzalen Venray schrijft op donderdag 26 januari tussen 8.30 en 16.30 uur peuters in op het kantoor van de Stichting, Bergweg 4 (gebouw Clockert). De inschrijving is voor de peuterspeelzalen Blokkendoos (Kruidenlaan 161), Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a), Mierenhoop (Hubenhof 67), Paddestoel (Wilgenlaan 10), het Speelhuis (bij basisschool de Flierefluit), de Speeldoos (bij basisschool de Foekepot) en de Kleurdoos (bij basisschool de Toverbal). Men kan ook telefo nisch of per e-mail een inschrijf formulier aanvragen op donder dag 26 januari via tel. (0478)586498 of peuterspeelza- lenvenray@hetnet.nl. Men kan een peuter inschrijven vanaf de leeftijd van twee jaar. Vanaf tweeënhalf jaar worden de peu ters, als er plaats is, geplaatst op de peuterspeelzaal én de groep naar keuze. Voor sommige groe pen bestaat een wachtlijst. Henseniusplein 7 5801 BB Venray Tel. 0478-58 95 75 "boeken met oranje sticker van den munckhof bv boek- en kantoorboekhandel van den munckhof Grotestraat 68 Venray 0478-582727 BOEKEN MET STIP NU 50% KORTING

Peel en Maas | 2006 | | pagina 8