Gemeente Venray f Wensmuur basis voor jongerenactiviteiten Nieuwbouw Gilde Opleidingen Invoering WMO: Venray is voorbereid Digitale balie Verkiezingen 2006 Ontwikkelingsperspectief: klaar voor de start! PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Week 3 Gilde Opleidingen start met het ontwikkelen van nieuwbouw in Venray. De nieuwbouw zal op termijn de huidige gebouwen van Gilde Opleidingen aan de Westsingel en de Kruitweg vervangen. Het nieuwe gebouw komt waarschijnlijk in het plan De Hulst 2, vlakbij het station van Venray in Oostrum. Gilde Opleidingen heeft het oog laten val len op een perceel op de hoek van de Henri Dunantstraat en de Oirloseweg. Gesprekken over aankoop van de grond zijn nog gaande. De locatiekeuze is in overleg met de gemeente Venray tot stand gekomen. Wethouder Lei Hei dens, portefeuillehouder Economische Zaken, is verheugd over de vestiging. "Kennis en praktijk liggen dan straks op de industrieterreinen dicht bij elkaar. Ze kunnen elkaar positief beïnvloeden en versterken." In het nieuwe gebouw zullen ongeveer duizend studenten opleidingen volgen op het gebied van Zorg/Welzijn en Economie. Gilde Opleidingen streeft ernaar het gebouw per augustus 2008 in gebruik te nemen. Wat kost een parkeervergunning? Heb ik recht op een bijstandsuitkering? Wat moet ik doen om een bouwvergunning te krijgen? Dit zijn zomaar enkele vragen die u aan de gemeente Venray kunt stellen via haar internetsite. www. ven ray. n I Kijk op www.venray.nl. Kies in het linker menu Zoek product of dienst. Zoek vervolgens via een trefwoord, op alfabet of via thema's. Ook vindt u hier een overzicht van aanvraagformulieren. Loting kandidatenlijst verkiezingen Hebt u de bijdrage in de kosten maatschappelijke activiteiten 2005 of de regeling 65+ 2005 al aangevraagd? Dit kan nog tot 1 februari 2006. •V* Venray, focus op mensen Donderdag 19 januari 2006 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 a Burgemeester en Wethouders hebben een aantal principiële besluiten genomen over de in voering van de Wet maatschap pelijke ondersteuning (WMO). Het college legt hiermee de basis voor de concrete, prakti sche invoering van de WMO in Venray. Iedereen moet in principe mee kun nen doen in de samenleving. De landelijke overheid heeft daarvoor kaders voor activiteiten, voorzie ningen en middelen vastgelegd in de nieuwe Wet maatschappelijke ondersteuning. Invoering van de WMO moet leiden tot verdergaande vermaatschappelijking en verbre ding van de ondersteunings- en zorgfunctie van gemeenten. Rol gemeente De invoering van deze wet bete kent dat de gemeente tevens in haar eigen visie en beleid, maar ook in de processen, de organisatie en (financiële) middelen nogal wat aanpassingen moet doorvoeren. Ze heeft in mei 2005 besloten om in elk geval die zaken te regelen die in de basis van het nieuwe wettelijke kader geregeld moeten worden. De invoeringsnota WMO is een eerste (basale) vertaling hiervan voor de periode tot juli 2006. Invoering Venray legt in de eerste helft van 2006 de nadruk op de zaken die rechtstreeks voor de burgers van belang zijn. Over de volgende pun ten heeft het college onder meer een besluit genomen: - Centrale toegang tot de WMO: Venray wil een WMO-loket realise ren binnen de publieksbalie van de gemeente Venray. - Burgerparticipatie: de gemeente wil in elk geval de inwoners hierbij betrekken. - De gemeente neemt de nodige maatregelen voor toekomstige verstrekking van ondersteunende diensten (huishoudelijke verzor ging) en hulpmiddelen. - Verstrekking van een zogenoemd Persoonsgebonden Budget: er wordt een regeling voorbereid en er wordt nagedacht over een regeling eigen bijdrage. - Advisering medische indicaties: de gemeente sluit hiervoor een con tract af. - Voor het centrale thema 'maat schappelijk meedoen binnen de WMO' beschrijft de gemeente een integrale visie. Dit thema vindt met name zijn uitwerking in vrij- willigersbeleid, mantelzorgbeleid, minimabeleid en sociale activering. Venray geeft de doorontwikkeling op langere termijn in 2006 een plek in het meerjarig WMO-beleidsplan 2007-2010. In het Raayland College stond vorige week een wensmuur. Leerlin gen konden daar een enquêteformulier met hun wensen over vrije tijdsactiviteiten in Venray instoppen. De gemeente zorgt ervoor dat (delen van) de gewenste activiteiten kunnen worden uitgevoerd. Op 11 januari vond de opening plaats met een live optreden. Wethouder Mathieu Emonts was daarbij aanwezig: "Een geweldig goed initiatief, maar ik ben vooral enthousiast over de uitwerking. Door en voor jongeren, dat willen we in Venray graag meer zien!" Drie dagen konden leerlingen van het Raay land College hun wensen in de wensmuur kwijt. Het idee van de wensmuur is afgeleid van de klaagmuur in Jeruzalem. Wensen en ideeën Inmiddels worden de wensen en ideeën op een rijtje gezet, in een rapport samengevat en vervolgens naar de provincie en de gemeente gestuurd. De gemeente zorgt voor financiële en organisatorische ondersteuning bij uitvoe ring van een deel van de gewenste activiteiten. Eventueel worden opmer kingen verwerkt in het gemeentelijk jeugd- en jongerenbeleid. Het project wordt in februari afgesloten met een groot feest voor alle leerlingen van het Raayland College. Door jongeren De wensmuur is bedacht en helemaal uitgewerkt en gebouwd door jongeren. Het project wordt uitgevoerd in het kader van het Provinciale Participatietra ject van de Provincie Limburg en is een uitwerking van het Coalitieakkoord 2003-2007. Daarin zijn het thema Jong zijn in Limburg en het bevorderen van jongerenparticipatie belangrijke onderdelen. Het idee van de wensmuur werd door een jongerenpanel gekozen uit vijftien uiteenlopende inzendingen. Zowel de gemeente Venray als de jongerenvereniging V-Kick zijn bij het project Wensmuur betrokken. r; Op woensdag 25 januari 2006 wordt er geloot welke lijstnum- mers toegekend worden aan de politieke partijen voor de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart 2006. Deze loting is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis om 16.00 uur. Belangstellenden kunnen zich melden bij de receptie. Uitgangspunt voor de volgorde van de kandidatenlijst is het aantal be haalde zetels bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen in 2002. Die volgorde zou zonder nieuwe Het Ontwikkelingsperspectief is afgerond. Het college schaarde zich dinsdag 10 januari achter de voorgestelde keuzes. Op 24 januari buigt de commissie Stedelijke Ontwikkeling zich over het Ontwik kelingsperspectief. Op 14 februari staat het op de agenda van de gemeenteraad. Het Ontwikkelingsperspectief is een meer concrete uitwerking van de strategische visie 'Venray, dorp en stad' die de gemeenteraad op 6 april 2005 heeft vastgesteld. Het beschrijft de keuzes voor Venray op ruimtelijk, economisch en maatschappelijk gebied. "Het Ontwikkelingsperspectief is een stap tussen de langetermijnvisie op strategisch niveau en de uitvoe ringsprogramma's voor de reconstructie en het gebiedsgericht werken aan de dorpontwikkelingsplannen (DOP's) en wijkontwikkelingsplannen (WOP's)", legt wethouder Mathieu Emonts uit. "Een integraal perspectief dat als pa raplu fungeert bij het maken van nieuw beleid, het doen van investeringen en de voorbereiding en uitvoering van projecten." Het perspectief heeft de gemeente grotendeels samen met haar inwoners, Venrayse organisaties en belangengroepen opgesteld. Draagvlak groot Het ontwerp Ontwikkelingsperspectief heeft vanaf 9 november 2005 zes weken ter inzage gelegen. "Er zijn twaalf zienswijzen ingediend. Daarnaast kwam vanuit de gemeentelijke organisatie nog een aantal voorstellen voor verbetering. Het draagvlak voor het Ontwikkelingsperspectief is dus groot", aldus Emonts. "Uit het merendeel van de zienswijzen bleek met name dat niet alles even duidelijk was verwoord en dat de relatie met andere plannen niet helemaal duidelijk was. Echt inhoudelijke bezwaren waren er nauwe lijks. Met de commentaren zijn we serieus omgegaan." Het college heeft een standpunt over alle ingediende zienswijzen en de ambtelijke overwegingen ingenomen. Dat heeft op sommige punten geleid tot bijstellingen. Alle be trokkenen hebben inmiddels het inspraakrapport ontvangen. Samen verder uitwerken Een aantal reacties ging over formuleringen die betrekking hebben op onder meer de reconstructie en de spreiding van detailhandel. Daarnaast is de meest in het oog springende bijstelling de keuze om de uitwerkingen van elk dorp op te nemen als bijlage. "In het Ontwikkelingsperspectief, het deel dat de raad vaststelt, nemen we nu alleen algemene doelstellingen voor de dor pen op. Daarmee krijgen de uitwerkingen dezelfde status als de DOP's, die we ook in de bijlage van het plan opnemen", vertelt Emonts. "Die program ma's zijn een vervolg op het Ontwikkelingsperspectief op uitvoeringsniveau. De DOP's gaan we samen met elk dorp verder uitwerken. Voor sommige dorpen betekent het dat het DOP en de voorstellen uit het perspectief naadloos op elkaar kunnen worden geschoven. Bij andere dorpen zal het discussies opleveren." Wethouder Hans Teunissen: "Wat belangrijk is, het reguliere werk en lopende projecten worden zeker niet in de wielen gereden. En als er zich kansen voordoen, bijvoorbeeld voor woningbouw, grijpen we die natuurlijk met beide handen aan. Daarnaast vindt de discussie over de langere termijn plaats." partijen als volgt zijn: 1. Christen Democratisch Appèl (CDA) 2. Fraktie van de Vorle 3. Samenwerking Venray 4. Partij van de Arbeid (PvdA) 5. VVD 6. Lokaal Aktief Op dit moment is alleen bekend dat het CDA nummer 1 toegewezen krijgt. Als Fraktie van de Vorle niet meedoet krijgt Samenwerking Ven ray lijstnummer 2, PvdA lijstnummer 3 en de VVD lijstnummer 4. Verder hebben vier nieuwe partijen zich aangemeld, te weten Nederlandse Volks-Unie (NVU), SP (Socialistische Partij), inVENtief Venray en Voor Venray, de partij die zich in eerste instantie liet registreren als Venray Transparant. Overigens zal Voor Venray blanco op de kandidatenlijst komen, omdat deze niet als politieke partij is geregistreerd. Deze vier partijen en Lokaal Aktief, de partij die zich in de afgelopen raadsperi ode tussentijds geregistreerd heeft, zullen via loting uitmaken wie de lijstnummers 5 tot en met 9 gaan krijgen. Of, als Fractie van de Vorle tóch meedoet, de lijstnummers 6 tot en met 10.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3