Het Venrayse jaar 2005 in beeld 2005 September Augustus De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de maanden juli, augustus en sep tember van 2005 vindt u op deze pagina. Het nieuwe natuurgebied Leunse Paes is geopend. De ont wikkeling van dit natuur- en wan delgebied is een gezamenlijk pro ject van de gemeente Venray, het Waterschap Peel en Maasvallei en Staatsbosbeheer. De levensader van dit gebied is de Oostrumsche Beek. Ysselsteyn in een invalidewagen aanrijdt. Het slachtoffer overlijdt ter plaatse aan de verwondingen. De mogelijke komst van wind molen is voor een groep inwo ners van Ysselsteyn aanleiding om actie te voeren. Tegen de realisa tie van de windturbines weltever staan, want die hebben volgens de Werkgroep Windmolens Ysselsteyn veel meer na- dan voor delen. Loeiende sirenes in de Grotestraat. Brandweer en politie rukken uit om een brand op de tweede etage van Blokker te blus sen. De winkel loopt lichte roet- schade op. De klant die de brand Archeologen van ADC ArcheoProjecten uit Amersfoort voeren een opgraving uit op een toekomstige nieuwbouwlocatie aan het Grootdorp, naast sport park de Vloet in Merselo. Uit de eerste resultaten blijkt dat niet alleen in de middeleeuwen, maar ook in de twee eeuwen voor het begin van de jaartelling mensen op deze locatie hebben gewoond. De rekenkamercommissie laat geen spaan heel van het gemeen telijk subsidiebeleid. In een ont hutsend rapport worden tal van wantoestanden aan de kaak gesteld. De rekenkamer, die bestaat uit vijf raadsleden, heeft daarbij het onderzoeksbureau ACS in de arm genomen. Het blijkt dat ambtenaren geheel op eigen houtje subsidies toekennen en dat de subsidieverordening aan de laars wordt gelapt. Het is zelfs niet gelukt de exacte omvang van de subsidies vast te stellen. Jos Waals (61) is 25 jaar burge meester, waarvan 14 jaar in Venray. Reden voor de redactie van Peel en Maas, het Venrayse nieuwsblad dat dit jaar zijn 125- van een zedenmisdrijf. Bij de poli tie is eind juni aangifte gedaan van een man die in het speeltuintje in de zogenoemde componisten- buurt in de wijk Brukske jonge kinderen vraagt om ontuchtige handelingen bij hem te verrich ten. Naar aanleiding van een inge steld onderzoek houdt de politie de man in zijn woning aan. Een jury van twaalf personen van Entente Florale brengt een bezoek aan Venray. Zij jureren Venray als deelnemer aan de ver kiezing van de groenste stad van Nederland. Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan uit Venray slaagt er niet in om het Oud Limburgs Schuttersfeest (OLS) te winnen. In Wessem strij den zaterdag 37 schutterijen in de finale om de felbegeerde titel. De schutterij haakt pas af in de vijf tiende ronde, met nog maar zes deelnemers in de strijd. Tweede schutter Sjaak van Rhee mist jam merlijk. De politie zoekt getuigen van een dodelijk verkeersongeval op de Ysselsteynseweg. Het ongeval gebeurt als een pick-up, bestuurd door een 45-jarige man uit Ysselsteyn, een 46-jarige man uit Juli: Kindervakantiewerk Venray is ook dit jaar weer erg populair onder de jeugd. Wethouder Emonts en Sjang Vollenberg openen de fietsvier daagse. Ruim 3500 liefhebbers liefhebbers stappen deze week op de fiets. De politie verleent assistentie bij een ongeval op de A73- Op de rijbaan richting Nijmegen verliest een vrachtwagenchauffeur uit Helmond de macht over het stuur van zijn vrachtauto, die geladen is met ongeveer 200 varkens. Zo'n veertig varkens worden door een dierenarts uit hun lijden verlost. Pastoor Jenniskens neemt afscheid van de clusterparochies Merselo, Vredepeel en Ysselsteyn. Pastoor Jenniskens is gekozen in het hoofdbestuur van de Montfortanen. Zijn nieuwe stand plaats is Rome. Venray is Oldtimer City. De Asteria Knapzakken Toer en de oldtimer toertocht trekken hon derden deelnemers en toeschou wers. René Francken is de nieuwe fractievoorzitter van de WD in Venray. Hij volgt de in juli ver trokken John Oosterbeek op als fractievoorzitter. Fran Janssen, tot nu toe lid van de steunfractie, gaat de vrijgekomen WD-raadszetel bezetten. De overlast van hondenpoep is niet toegenomen. Dat blijkt uit een eerste gemeentelijke evalu atie van het nieuwe beleid voor de aanpak van overlast door hon denpoep, dat dit jaar gestalte heeft gekregen. Het Oranje Fonds nomineert zes 'bruggenbouwers' voor de Tom Sebastiaan Gans Prijs 2005. Deze prijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt en gaat dit keer naar een organisatie die een brug slaat tussen allochtonen en autochtonen. Eén van de genomi neerden is Stichting Marokkaans Islamitisch Centrum Venray. Het centrum bestaat uit een moskee en een multifunctionele ruimte. Cor Nellissen is niet de schrij ver van de anonieme dreigbrief voor burgemeester Waals. Dat blijkt uit politieonderzoek. Enkele dagen nadat Waals aangifte bij de politie had gedaan, werd de 68- jarige loonwerker thuis door de politie als verdachte opgepakt. Een Zuid-Duitse krant bloklet- terde het onlangs al: dit jaar is PEEL EN MAASDonderdag 29 december 2005 - Pagina Yarden Uitvaartverzekering - verzorging start op korte termijn met de bouw van een crematori um in Venray. Hiermee volgt Yarden een initiatief van de zus ters Elly en Gerrie Swinkels. Het project verloopt zo voortvarend dat de initiatiefnemers hopen uiterlijk begin 2006 met de bouw te kunnen starten. Burgemeester en wethouders trekken het besluit om af te wij ken van het advies van de wel standscommissie in. Eerder besloot het college het dak van de publiekshal op een goedkopere manier te bekleden dan in het oorspronkelijke ontwerp was opgenomen. Het besluit wordt voor het eerst in de historie een Hollander beschermheer van het volksfeest in het Beierse dorpje Bonbruck. Die Hollander blijkt bij navraag een graszodenkweker uit Ysselsteyn te zijn. Wim Janssen (59) is al decennia lang betrokken bij de vriendschapsbanden die de dorpjes Bonbruck (1200 inwo ners) en Ysselsteyn (2200 inwo ners) met elkaar onderhouden. uitgebreid geïnformeerd over de uitzending naar Afghanistan. De provincie zegt de gemeente Venray een subsidiebedrag van bijna 1,3 miljoen euro toe in het kader van de meerjaren ontwikke lingsprogramma's stedelijke ver nieuwing. Venray gaat de gelden inzetten voor de herstructurering van de wijk West. Het is de droom van menig bekend theaterartiest. In een weekend vier keer een uitver kochte schouwburg in één plaats. Dansschool Dizzy Jazzdance uit Venray presteert het dit weekend om Schouwburg Venray vier keer tot aan het balkon toe tot de laat ste plaats bezet te hebben. Danslerares Wilma Keyzers pre senteert met zo'n 500 leerlingen de show Quattro Stagioni. Jongerensoos Iduna in Oostrum sluit binnénkort de deuren. Het jongerencentrum kampt al gerui me tijd met dalende bezoekers aantallen. De 54ste editie van Kindervakantiewerk gaat van start. Meer dan 900 kinderen zijn bezig met allerlei activiteiten rondom het thema Glitter Glamour. De politie arresteert een Venraynaar (37) op verdenking blust, krijgt van Blokker een bosje bloemen en een dinerbon als bedankje voor zijn hulp. De poli tie houdt vier jongens aan. Burgemeester Waals is en blijft de gebeten hond voor het bestuur en de achterban van OJC Dingus. Tijdens de behandeling van de bezwaarschriften die het bestuur en de bezoekers van het jongeren centrum aan de Hoenderstraat indienen' tegen de besluiten van burgemeester Waals naar aanlei ding van de 'korte, maar hevige vechtpartij' tussen autochtone en allochtone jongeren op zaterdag 2 april, krijgt Waals de zwartepiet toegeschoven. Standhouder Van de Berg wordt tijdens de jaarmarkt in Venray uitgeroepen tot beste standhouder van dit jaar. Hij brengt volgens de jury met aan het hoofd burgemeester Waals zijn schoenpoets het best aan de man. volgens de gemeente ingetrokken vanwege een procedurefout. Wethouder Jan Driessen opent de kermis bij de wildwaterbaan River Rafting. Na de openingshan deling verzorgt de percussiegroep Slamm Jamm, vergezeld door Braziliaanse danseressen, diverse optredens. Ook darter Raymond van Barneveld brengt een bezoek aan de kermis. Het is de laatste kermis van Jan Driessen als ker- miswethouder. Hij wordt door de exploitanten in het zonnetje gezet. Burgemeester Jos Waals neemt het eerste exemplaar van het boekje Geloof, hoop en liefde in ontvangst. Daarin beschrijft de Venrayse Anita Maessen hoe ze het leven met haar dochter Lyvania beleeft en verwerkt. Lyvania lijdt al jaren aan een her- senaandoening, waardoor een normaal kinderleven niet moge lijk is. Jongeren uit Hong Kong die deelnemen aan de Katholieke Wereldjongerendagen in Keulen zijn te gast in Venray. Circa 900.000 jongeren uit de hele wereld, onder wie 3.000 uit Nederland, nemen aan dit evene ment deel. Toppianist Yingdi Sun verzorgt een concert op een wel heel bij zondere locatie: tbs-kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum. Het concert in het kader van de reeks Klassiek op Locatie is volledig uit verkocht. Oud-deken Jo Coenen van Venray overlijdt op pas 53-jarige leeftijd. Coenen was tien jaar deken van Venray en stapte in 2003 over naar Weert. Coenen was al geruime tijd ernstig ziek. Op 78-jarige leeftijd overlijdt Op vliegbasis Eindhoven wordt in aanwezigheid van familie en vrienden opnieuw een eenheid uitgezonden militairen verwel komd door waarnemend com mandant Groep Geleide Wapens luitenant-kolonel J. Blom. Ze komen terug uit Afghanistan. De installatieplechtigheid van pastoor Carl Müller vindt plaats in de kerk van Leunen. Aansluitend kunnen de mensen in gemeen schapshuis De Brink persoonlijk kennismaken met de nieuwe pas toor. Juli: Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan presteert uitstekend op het Oud Limburgs Schuttersfeest in Wessem. jarig jubileum met tal van activi teiten feestelijk viert, om de bur gervader van de gemeente Venray te verrassen met een lekkere foto slagroomtaart. Ook het college zet Waals in het zonnetje. De nieuwe Venrayse jongeren- stichting V-Kick presenteert zich. Jongerenstichting V-Kick gaat verschillende activiteiten voor jongeren organiseren. De start vindt plaats met een popfestival. Hamont (België), een dochteron derneming van Inalfa Industries in Venray, vraagt het faillissement aan. Het bedrijf maakt onderdelen voor de automobielindustrie. Er werken 400 mensen, onder wie 40 uit Venray. Vijf van de negen kunstwerken krijgen komend voorjaar een plek op een van de rotondes in Venray. De kunstwerken vloeien voort uit de manifestatie De vierde in januari van dit jaar nog zijn gouden jubileum als koster en organist. De politie onderzoekt een ongeval waarbij de 50-jarige Piet Keizer uit Helmond om het leven komt. De ervaren coureur deed mee aan de World Stock Car Races die op circuit Raceway Venray gehouden werden. Koningin Beatrix brengt een werkbezoek aan de Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht in Vredepeel. De Koningin maakt tij dens het bezoek kennis met een deel van het personeel en wordt Juli: De show van Dizzy Jazzdance trekt veel publiek. koster-organist Anselm Nelissen van de Gertrudisparochie uit Oirlo. Nelissen was al enkele maanden ziek. Anselm Nelissen Vol vertrouwen maakt Annet Jeucken voor het eerst in haar leven een vliegreis. Bestemming: Sri Lanka. De Oostrumse gaat als vrijwilligster stage lopen bij de Nederlandse organisatie 'Gifts voor a smile'. Drukte van jewelste dit week end in het Venrayse kerkdorp Veulen. Naast de kermis is het genieten geblazen van de jaarlijk se carjump en de Jan Litjens Fly- In. De politie houdt een 64-jarige Venraynaar aan op verdenking van bedreiging, discriminatie en huiselijk geweld. De man slaat zijn ex-vrouw verschillende malen, gediscrimineert haar en de kinderen worden door hem bedreigd. Inalfa Metal Products in Augustus: Koningin Beatrix brengt een werkbezoek aan de G Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht in Vredepeel. Waan, die bijna drie jaar geleden werd afgesloten. De vermiste 56-jarige Hub Janssen uit Sevenum is dood aan getroffen op een bosperceel in Castenray. Van een misdrijf is geen sprake. Vele belangstellenden nemen een kijkje bij wijngaard Limburgergaard in Leunen. De familie Bistervelds houdt een open huis om iedereen een kijkje te gunnen in de nieuwe wijngaard en de ontvangstruimte. Ook bur gemeester Waals komt kijken en geniet van een heerlijk wijntje. Venray krijgt in het voorjaar van 2006 een heuse kindermusi cal met als thema 'anders zijn en psychiatrie'. Het Cliënten Advies Bureau (CAB) Noord- en Midden- Limburg, dat de musical organi seert, is op zoek naar jeugdige acteurs, dansers, zangers en muzi kanten uit de groepen 6, 7 en 8 van de basisscholen uit de gemeente Venray. De casting vindt plaats in de schouwburg op het Annaterrein in Venray. Toon Theeuwen overhandigt tijdens een feestelijke bijeen komst in de schouwburg op het Sint Annaterrein officieel het eer ste exemplaar van het boek Honderd jaar psychiatrie in Venray aan. gouverneur Leon Frissen. Theeuwen is voorzitter van de redactiecommissie die de productie van Honderd jaar psy chiatrie in Venray begeleidde. Op het Britse oorlogskerkhof wordt een speciale herdenkings dienst gehouden. Aan de dienst nemen 190 leden van de Britse vereniging Market Garden Veterans Association deel. Het wordt hoog tijd dat gemeente, ondernemers en eige naren in het winkelcentrum de handen ineenslaan. Alleen met een krachtige en pro-actieve inzet lukt het om Venrays kemwinkel- gebied aantrekkelijker te maken voor zowel consumenten als investeerders. Seinpost Adviesbureau constateert dat het de laatste jaren aan daadkracht heeft ontbroken. Augustus: Jan Driessen neemt afscheid als kermiswethouder. Samen met zijn vrouw Drea wordt hij in de bloemetjes gezet door de exploitanten. Driessen ontvangt onder meer een prachtig hobbelpaard. De gemeente Venray verl een bouwvergunning aan Vastgoed uit Maastricht voor gebouwen met parkeervopn ning op de locatie De Bri^ata Omdat dit niet past binnen t ften bestemmingsplan De Brier, leent Venray met goedkeurilh van de provincie Limburg tevf "em vrijstelling van het bestemmin r plan. Met dit besluit is de real roel tie van het detailhandelsclus P! aan de rand van het centrum 'ef 1 Venray weer een stap dichter iet P gekomen. De weerstand tegen de konfJrejp van windmolens wordt stec®eb< groter. Veel inwoners Ysselsteyn keren zich tegen windmolens die mogelijk op ttvttuns locaties (Rouwkuilenwe Middenpeelweg Kempkensberg/ Deurneseweg) het dorp komen. Dat zegt werkgroep Windmolc J" be Ysselsteyn. Wethouder Jan Driessen Lisan Nabben, een scholiere 'en 11 vore :ind< over rjj lokax basisschool Maria in Oirlo, wont de start van de provinciale cal pagne 'autoluwe schoolomgevii bij. Doel is kinderen en h ouders ervan bewust te mal dat ze ook lopend of fietsend school kunnen komen. Lisan w met haar tekening de tweec G prijs. De wethouder en de OirloS onthullen samen de nieirt t"111 schoolstraatborden voor en ad Porc ter de school in Oirlo. Ian Toeg Loes Vorst uit Venray is de wi naar van de vijfde- editie van talcje tenjacht De Kans. In een tot i rG laatste plaats bezette schouwbui ''zo kreeg Vorst van de vakjury d £en beste beoordeling van de ach 0 finalisten. De groep Break-it kri|f-an de meeste stemmen van de md lG1Y sen in de zaal en wint de publiés'G Prijs. De Er komt hoogstwaarschijnlijk een appartementencomplex c;1 an'e de locatie van disco De Steeg Leunen. Eigenaar Ton van Dijck) daarover in onderhandeling Ün een aantal ontwikkelaar av' Mogelijk dat ook het woönh» 01 aan de St. Catharinastraat 18 itn' v Leunen bij het bouwplan woni e betrokken. Er zou ruimte z>j jjA voor ruim dertig appartementen ye^ De politie houdt in een flat al»i'me,d de Veltumse Kleffen een 43-jarigt t man uit Venray aan op verder; c. a king van mishandeling van eft i 46-jarige flatgenote. De man en It G vrouw kregen onenigheid nasi aanleiding van geluidsoverlast. Indien de supermarkten uit te jjGbG winkelcentrum verdwijnen, dan moeten ze een nieuwe plek krf 'j.j. gen in de directe omgeving op S. loopafstand. Wethouder Heidens M (CDA) vindt de buitensingels een L goede optie. Daar zijn de grote supermarkten in de wijkcentb het niet mee eens. Ze vrezen con- currentie als de supermarkten 11 Edah of Albert Heijn te dicht in (j(rP buurt van de wijken Brukskr. Veltum of Landweert komen, uren In de nieuwe detailhandels wordt de positie van Albert F en Edah in het winkelcentru discussie gesteld. Adviesb Seinpost ziet de supermarkte ver verdwijnen in ruil voor andere publiekstrekkers die passen bij het 'funshoppen' boodschappen doen moet verplaatsen naar de rand van centrum en naar de wijken of pen. De visie in de detailhan nota roept in Venray vooral n tieve reacties op.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 12