Het Venrayse jaar 2005 in beeld 2005 2006 Januari Februari Maart PEEL EN MAAS Donderdag 29 december 2005 - Pagi nkPEI njPE De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de eerste drie maanden van 2005 vindt u op deze pagina. De collectes op oudejaars avond en nieuwjaarsdag in de Grote Kerk, Paterskerk en de kerk van Oostrum voor de slacht offers van de zeebeving in Sri Lanka leveren bijna 3800 euro op. Anton Thurayappah uit namens de Tamil-gemeenschap zijn dankbaarheid. "We zijn ont zettend blij met alle steun vanuit Venray. De betrokkenheid is groot en ik hoop dat de acties nog meer geld opleveren. De mensen in Sri Lanka kunnen onze hulp erg goed gebruiken." De hulpactie voor Sri Lanka is over genomen door verscheidene andere parochies in het dekenaat Venray. Burgemeester Jos Waals presen teert de nieuwe huisstijl en het nieuwe logo van de gemeente Venray tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst voor medewerkers. De nieuwe huisstijl is volgens de bur gemeester eigentijds en straalt uit waar de gemeente Venray voor staat. Hij geeft volgens de burge meester een duidelijk beeld van de organisatie die de gemeente Venray is: open, onderscheidend, op zoek naar dialoog en onderne mend. Maar daarnaast ook pas send in de samenleving die Venray is. Karien van Gennip, staatssecre taris van het ministerie van Economische Zaken, verricht de officiële opening van de nieuwe vestiging van XPS in China. XPS behoort tot een van de grootste producenten van 'compatible' printer- en tonercartridges in Europa. De politie maakt proces-verbaal op tegen een 15-jarige jongen uit Venray die op een school in in het bijzonder. Grindgat de Diepeling kan zich straks, als ontgrinder Teunesen eind 2006 zijn klus geklaard heeft, in alle rust ontwikkelen tot een nieuw natuurgebied. Alle ideeën over zwemmen, zeilen, duiken en zelfs vissen zijn overboord gezet. Het college kiest voor een zeer beperkt recreatief gebruik waarbij water- en oeverrecreatie uit den boze zijn. Er komt alleen een wan delpad en aan één zijde van de Diepeling komt een fietsroute die aanhaakt bij de bestaande fiets- knooppuntroutes. Het college besluit om perma nente bewoning van recreatiewo ningen in Pare De Witte Vennen niet te gedogen. De bewoners hebben hiertoe een verzoek gedaan bij de gemeente. De gemeente heeft permanent bewo nen van deze woningen nooit toe gestaan. En ze is van mening dat het overtreden van de regelgeving niet beloond mag worden met een gedoogtoestemming. Dit het meerderjarigenstrafrecht. Daarnaast eist de officier van justi tie een schadevergoeding van 4500 euro. De rechtbank doet op 14 februari uitspraak in deze zaak. Een 45-jarige man uit Overloon komt bij een ongeval op de Venrayseweg om het leven. De man komt uit de richting van Venray en belandt door nog onbe kende oorzaak met zijn auto rechts naast de weg. Hij verliest de macht over het stuur, schiet weer de rijbaan op en botst ver volgens tegen een tegemoetko mende buurtbus, die wordt bestuurd door een 59-jarige man uit Oploo. De man is op slag dood. De bestuurder van de buurtbus en een aantal passagiers raken gewond. Er verschijnt een nieuw boek over de slag om Overloon en Venray. Dit boek behandelt de Hans Teunissen (41) wordt voor de partij Lokaal Aktief de nieuwe wethouder met de porte feuille Stedelijke Ontwikkeling. Hij is de opvolger van Frits Ruyten die onlangs zijn taak neer legde. Teunissen is geen onbe kende in de Venrayse politiek. Van 1994 tot 2002 was hij raads lid en fractievoorzitter van D66. Vivara is de winnaar van de Loek Nelissenprijs 2004. Vivara, het bedrijf van Venraynaar Jan Thomassen, is gespecialiseerd in het ontwikkelen van natuurbe- schermings- producten zoals voerderhuisjes, nestkasten, voer en voedersilo's. De organisatie van de Loek Nelissenprijs stelt 2500 euro beschikbaar voor Gerdie Muysers op Sri Lanka. Zuster Muysers is voor de Orde van Moeder Teresa al jaren op dit door de zeebeving getroffen eiland actief met de opvang van met name de arme kinderen uit het land. Richard Janssen is uitgeroepen tot prins 2005 van Venray. Zijn adjudanten zijn Geert Philipsen en Nico de Bakker. Richard Janssen heeft in Venray een eigen stukadoorsbedrijf en is een echte Piëlhaas: hij is geboren en geto gen in Venray. Anselm Nelissen wordt tijdens een plechtige hoogmis in de H. Gertrudiskerk in Oirlo in het zon netje gezet vanwege zijn gouden jubileum als koster en organist. Onder het motto 'Laat u niet in de kaart, maar in de tas kijken' starten veertien supermarkten in de regio Venray met een actie om winkeldiefstal terug te dringen. Wethouder Jan Driessen van de gemeente Venray geeft het start sein voor deze actie. De leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool Coninxhof star ten met het project Kies voor Hart en Sport. In totaal gaan kin deren van 22 basisscholen in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray samen op school ontbij ten. De deelnemende basisscho len staan in een zestal lessen stil bij de werking van het hart, de relatie tussen gezondheid en bewegen en het belang van een gezonde leefstijl. De actie van bioscoop Luxor Theaters in Venray voor de getroffenen van de zware zeebe ving op het Indonesische Sumatra levert 1500 eÖ^.^jDC bioscoop stelt diverse fi&hfW&Lr* beschikbaar, die voor ïiitetmaal 10 euro per stuk verkocht wor den. een fragment voor uit het boek 'Het huis met de Waringin' van Wieteke van Dort. De politie onderzoekt een vechtpartij op de Langstraat. Bij de vechtpartij raakten drie man nen in de leeftijd van 19, 23 en 25 jaar gewond. In een café aan de Langstraat ontstaat enige commo tie tussen een groep Polen en een groep Venraynaren over een meisje dat bij de Poolse groep hoort. De ruzie wordt op straat uitgevochten. Tom de Bok is.de opvolger van Jan van Hoof als commandant van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel. Tijdens een plechtige ceremonie wordt het commando officieel overgedragen. Peel en Maas houdt een markt onderzoek onder abonnees en niet-abonnees in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum. De abonnees waarderen het week blad hoog met het rapportcijfer 7.6 en het nieuwsblad bereikt ruim 80 procent van de inwoners in de gemeente Venray. Het onderzoek wordt uitgevoerd in het kader van het 125-jarig bestaan van Peel en Maas. De ondergrondse parkeergara ge in het plangebied De Gouden Leeuw wordt in één keer aange legd. Dat besluit het college van B en W. Bouwen in één fase bete kent dat de bouwtijd van de par keergarage wordt versneld en de totale parkeercapaciteit in één keer beschikbaar komt. Bovendien heeft het college beslist dat met de bouwwerk zaamheden gestart wordt aan de centrumzijde, waardoor de over last zich van het centrum af ver plaatst. De tentoonstelling 125 jaar Peel en Maas is geopend. De expositie in museum 't Freulekeshuus jongen stak zijn landgenoot in september in Venray dood. De rechtbank vindt dat ze onvoldoen de is geïnformeerd en wil eerst nog twee gedragsdeskundigen horen voordat ze uitspraak doet. De politie houdt een jongen (18) uit Vredepeel aan voor schennispleging. De jongen bekent een twintigtal schennis- plegingen in de afgelopen twee jaar in de regio Boxmeer. De dorpsraad van Merselo wil dat er vaart komt in de uitgifte van nieuwe bouwkavels op het voormalige sportveld. In het plan gebied, grenzend aan de molen en het sportpark, is ruimte voor 22 woningen. De nieuwbouw bestaat uit vijf huurwoningen, zeven vrijstaande huizen en tien tweekappers. De kavels kunnen pas worden uitgegeven nadat de weg is aangelegd en de nutsvoor zieningen zijn aangesloten. Ook de Venrayse huisartsen gaan actie voeren. De huisartsen vragen zich af of zij ook in de toe komst de patiënt kwalitatief goede zorg kunnen blijven bie den. Nu nog heeft iedere patiënt een eigen huisarts. De huisartsen willen dat zo houden. Merselo is op zoek naar een geldsponsor voor de verlichting van molen Nooit Gedacht en de Johannes de Doperkerk. De dorpsraad wil voortaan wekelijks gedurende drie avonden - vrijdag, zaterdag en zondag - de kerk en de molen in de schijnwerpers zet ten. Alleen ontbreekt het geld voor de energielasten. Shannen Cornelissen van basis school De Kruudwis wint de lokale voorleeswedstrijd in de Venrayse bibliotheek. Voorleeskampioen Shannen leest brengt de historie van Peel en Maas (en Venray) in woord en beeld. Kranténfragmenten en foto's geven aan wat er in de loop der jaren allemaal in Venray is gebeurd. Er is aandacht voor de Tweede Wereldoorlog en de ont wikkeling van Venray, Zeven steden en drie dorpen zijn genomineerd voor de nationa le groencompetitie Entente Florale 2005. In de categorie ste den, plaatsen met meer dan 15000 inwoners, gaan Amstelveeen, Dordrecht, 's- Gravezande, Nuenen, Venray, Winterswijk en Zwolle de onder linge competitie aan. De befaamde kunstenaar Christo, bekend van het inpakken van de Pont Neuf in Parijs en diverse kollosale gebouwen zoals de Reichstag in Berlijn, lijkt in Venray een onderwijzer met de dood bedreigt. Na verhoor is hij met een proces-verbaal in vrijheid gesteld. Lionsclub Venray stopt na vijf tien succesvolle jaren met de Kunst- en Curiosaveiling. Met vijf tien jaar veilen is voor de Lionsclub een natuurlijk moment aangebroken om naar een nieuwe uitdaging te zoeken. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp, afdeling Venray, overhandigt 5000 euro aan Stichting De Hoge Beek. Het geld is bestemd voor de inrichting van de nieuwe ontmoetingsruimte. Een dichter uit het uiterste zui den van Limburg breekt bij de twaalfde wedstrijd om de Raadselige Roos, de Venrayse schrijfwedstrijd, de hegemonie van zijn Brabantse collega's. Vijf jaar op rij ging de poëzie-trofee naar Brabant, nu naar Jan Smulders uit Oost- Maarland/Eijsden. De derde prijs is voor de uit Venray afkomstige, in Den Bosch woonachtige Noortje van Goch. Gehuldigd wordt ook de win naar van de dichtregelwedstrijd, Jan Craghs uit Venray. De politie onderzoekt een bero ving onder bedreiging van een wapen op de Sint-Servatiusweg. Het slachtoffer, een 72-jarige fiets- ster uit Venray, wordt staande gehouden door een jongen van een jaar of 16 van vermoedelijk Turkse of Marokkaanse afkomst. Deze jongen eist de tas van het slachtoffer, maar de vrouw geeft de tas niet af. Joep Krijnen, keizer en erevoor zitter van schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray, is opge nomen binnen de Orde van de Rode Leeuw van Limburg en de Heilige Sebastianus. Krijnen krijgt de onderscheiding voor zijn vele verdienstën binnen het schutters- wezen en de Venrayse schutterij Januari: Burgemeester Jos Waals presenteert de nieuwe huisstijl en het nieuwe logo van de gemeente Venray tijdens de nieuwjaars bijeenkomst voor medewerkers. In de Grote Kerk vindt een indrukwekkende herdenkings dienst plaats voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Deze dienst wordt mede verzorgd door de katholieke Tamil-gemeenschap in Nederland. Het openbaar ministerie in Roermond eist tien jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen een 16-jarige jongen uit Venray die in september van het vorig jaar een plaatsgenoot doodstak. De officier van justitie verzoekt de rechtbank om toepassing van De kerkgangers in Merselo krij gen op Aswoensdag geen askruis- je. Er is namelijk geen as aanwe zig in de kerk. "Dit kan gebeuren. Er was sprake van een vergissing", zegt pastoor Jenniskens. "Ik heb ze wel allemaal gewoon naar voren laten komen om het kruis teken op het voorhoofd te zetten. Alleen het zwarte kruis ontbrak." De rechtbank in Roermond besluit dat de zaak tegen de 16- jarige Vietnamees die wordt ver dacht van moord op een landge noot, moet worden heropend. De heropening van de kerk. Kapelaan Van Dijck en deken Smeets leiden een heilige mis ter gelegenheid van de heropening. Aansluitend wordt door de deken een herinneringssteen onthuld. Het Openbaar Ministerie in Roermond handhaaft de eis van tien jaar gevangenisstraf tegen een 16-jarige Vietnamees die in september in Venray een landge noot doodstak. In Venray zijn drie Marokkaanse schoolkinderen mishandeld. Vanuit de ouderlijke woning in Antoniusveld worden Sofia (8) en Redouane (5) op weg naar hun school De Foekepot in Brukske aangehouden en mishandeld door drie jongeren van ongeveer zes tien jaar. Januari: Hans wordt voor de AktieJ de nieuwe de portejeuille Ontwikkeling. De 16-jarige Vietnamese uit Venray die een doodstak, moet twee jeugdgevangenis in. de jongen twee jaar een jeugdinrichting, spraak komt de Roermond. De familie slachtoffer krijgt een goeding van 5335,60 eun rechtbank past in zijn zaa minderjarigenstrafrecht toe. De rechtbank in Roermoii oordeelt de 24-jarige Stefan uit Venlo tot drie jaar cel,ï van een jaar voorwaardelijk een proeftijd van twee jaajf zijn aandeel om de mosi Schouwburg Venray heeft de primeur van het eerste boekenbal in Venray. Na de voorstelling Max Havelaar, dit meesterwerk van Multatuli was zware kost voor de bijna 500 aanwezigen, krijgt het boekenbal een vervolg in de foyer van de schouwburg. Het ruim vier ton kostende res tauratieproject van de St.- Matthiaskerk in Castenray is afge rond met een officiële Op de hoek van de Lollebeekweg en de Steegkamp in Castenray wordt een veldkruis herplaatst. Het verdwenen kruis, dat in 1936 op particuliere grond werd opgericht, moet in 1964 plaatsmaken voor de bouw van een woning. Fanfare Ons Genoegen Oirlo behaalt in Tegelen het landskam pioenschap in de 3e divisie. Het korps staat onder leiding van Oirlonaar Geert Jacobs. Januari: Vivara is de winnaar van de Loek Nelissenprijs 2004. Venray in brand te ken. De uitspraak is eis van het Openbaar De bijdrage van Van T. uit het verrichten van voort dingen om de moskee in steken. John Oosterbeek uit stopt als Venraynaar zit met een i onderbreking sinds 199!ilen zj Provinciale Staten. en..di V.U11CJ De politie start een naar een gewapende onbekende gemaskerde r--&- neemt onder bedreiging me vuistvuurwapen een geldlx mee uit de Edah-supermarki1S de Bleek. tusse Turk* De Stichting Heemkc pliën Genootschap Castenray herp °00Y een veldkruis aan Lollebeekweg in Castenray; nieuw te plaatsen kruis ^oeiT door middel van een 'leii>™ess kruisweg' vanaf de kerk na) ivoon betreffende locatie gebracht. stand dat vt De gemeente bekijkt of de sing Zuidsingel -Brukske vel i gen kan worden door een ftaeritt de. Al jaren is de kruising nan Mijve een zogenoemde 'black sp p1 r een gevaarlijk punt. ^ame voor De docenten lichafflt ij opvoeding van het Raa College zijn het jarenlange ten op een geschikte sportaflni( modatie beu. Ze grijpen de aen Lc nale sportweek aan om via P°m< demonstratie hun eis voor i jjat d zaalruimte kracht bij te zetten il^ecr leraren willen zo snel mof! S een sporthal die geschikt is Pe het voortgezet onderwijs. "aat' iktol ;tro lotii geeft een verkeerd signaal aan de inwoners. De politie start een onderzoek naar een overval op cafetaria 't Brukske aan de Kiosk. De in het pand aanwezige 19-jarige mede werker wordt door een onbeken- militaire operaties die eind 1944 in deze streek plaatsvonden. 'Operation Aintree, de slag om Overloon Venray' is geschreven door Antal Giesbers en Herman Dinnissen. De politie houdt een 17-jarige jongen uit Venray aan op verden king van poging tot tasjesroof op de Eindstraat, Vermoedelijk is er een verband met de beroving die even later plaatsvindt op de Paterslaan. Februari: Tom de Bok is de opvolger van Jan van Hoof als commandant van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel. de man zo geslagen dat hij bewus teloos op de grond valt, waarna de onbekende er met een geldbe drag uit de kassa vandoor gaat. Het slachtoffer raakt gewond aan zijn gezicht en hoofd. Cindy van Gerwen uit Venray en Luke Verhoeven uit Oostrum nemen deel aan de Junior Challenge in het Sevenumse pret park Toverland: Na maar liefst 24 uur en 650 rondjes in de acht baan, stapen zij uit het achtbaan treintje. Cindy van Gerwen (12) vindt het na die 24 uur wel welle tjes. "Het is leuk geweest voor één keer, maar ik denk niet dat ik het nog eens zal doen." Luke Verhoeven (14): "Als ik even zou mogen gaan slapen, zou ik meteen weer instappen voor de volgende 24 uur. Dat meen ik echt!" Leunen wil de dorpskern en vooral het Brinkplein meer uitstra ling geven. De landschapsarchi tecte Leoniëke Heidens ontwierp een nieuw centrumplan voor haar dorp. De dorpsraad presenteert en bespreekt het plan met de bewoners. Het centrumplan is een concreet project uit het dorpsomgevingsprogramma (DOP) van Leunen. Als het ont werp haalbaar is en ook financieel gehonoreerd wordt, dan krijgt Leunen een veel groenere dorps kern. Ron Mulders, voorzitter van de stuurgroep Kwaliteitsplan Centrum, blijft drie maanden lan ger in dienst van de gemeente. De gemeente vraagt Mulders te blij ven tot 1 april 2005 omdat de stuurgroep anders zonder voorzit ter komt te zitten. Mulders werkt ongeveer een dag per week als centrummanager. De 17-jarige Venrayse zanger Nadeem slaagt er met zijn num mer Too Wild niet in om de finale te halen van het Nationale Songfestival. In de vierde en laat ste voorronde in de Pepsi Stage in Amsterdam moet Nadeem, die werd ondersteund door danseres Myrna v.d. Bosch en de achter grondzangers Stef, Ilja, Rick en Sandor, de eer laten aan drie ande re acts die zondag strijden om deelname aan het Eurosongfestival in Kiev. Gemeentearchivaris Paul van Venray aan het werk geweest te zijn. De bomen langs de Julianasingel zijn op kunstzinnige wijze ingepakt. Maar de wereld beroemde inpakkunstaar Christo is er niet aan te pas gekomen. De bomen hebben een beschermend jasje van houten latten om hun stam gekregen. Op deze wijze wordt voorkomen dat de bomen beschadigd raken tijdens de werk zaamheden die komende tijd uit gevoerd gaan worden aan de straat. Bibliotheek Venray geeft het startsein voor het 50-jarig jubi leumfeest. Iedere dag is er aan dacht voor een ander thema zoals sport en spel, huis en tuin en lichaam en gezondheid. Ook voor de jeugd zijn er tal van activiteiten in de jubilerende bieb. Meegeren is de winnaar van de Venrayse voorronde van de natio nale geschiedenisquiz. In de eind strijd wint Van Meegeren van Anton Kroft. Paul van Meegeren gaat door naar de regionale voor ronde in Roermond.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 10