Turks studiecentrum is van de baan Iemeente en dorpen botsen parukte bij The Zenith Bezwaarmakers circuit De Peel halen gelijk Bezwaar tegen naam Venray Transparant Oirlo bezorgd over De Blakt Julicher Meijer s Arbeidsrecht? Niets! MPGREGOR MAN WOMAN verbod de nacht van maandag op dag is op de lingsbeekseweg een 49-jarige iw uit Vierlingsbeek aange- den voor het rijden onder oed van alcohol. De automobi- kreeg een rijverbod van zes en haar rijbewijs is ingevor- ishandeling e politie heeft zondagmorgen de Voorde in Oostrum een 26- [e man uit Valkenburg aange- den op verdenking van mis- deling. De man zou in een cagelegenheid aan de Voorde glas tegen het hoofd van een Tige Pool hebben gegooid, rdoor de man flink gewond te boven zijn oog. De ver- nte werd overgebracht naar politiebureau en ingesloten. De komsf van een Turks stu diecentrum aan de Langstraat is van de baan. Na anderhalf jaar onzekerheid hakte de gemeenteraad dinsdag de knoop door. De politiek ziet een islamitisch studiecentrum met huiswerkbegeleiding en internaat niet zitten. Want het bevordert de integratie niet, zo luidt het grootste bezwaar. Vanaf het begin keren, de omwonenden van het voormalige winkelpand Langstraat 49 zich tegen de komst van het studiecen trum. Voor de raadsvergadering haalde woordvoerder Joop Vorst de bezwaren nog eens aan. De buurt heeft vooral moeite met een internaat omdat er rondom het gebouw weinig ruimte is, waar door de vrees bestaat voor rond hangende jongeren. De initiatiefnemers hebben het pand aan de Langstraat gekocht nadat een poging om aan de Stationsweg in Oostrum een stu diecentrum te vestigen mislukte. In oktober 2004 ontstond de eer ste consternatie. Er werd toen afgesproken dat de plannen beter moesten worden uitgewerkt voor dat een besluit kon worden geno men. Ruim een jaar later blijken de plannen nauwelijks aangepast. Zodat alle bezwaren recht over eind bleven. Het college mag zelf besluiten, zonder de gemeenteraad te horen, mee te werken aan de wij ziging van het bestemmingsplan. Dit is nodig omdat het huidige pand een woonbestemming heeft ondanks dat het decennialang als bedrijfsgebouw in gebruik was. Door alle consternatie vroeg het college toch eerst instemming van de raad. Jeanne Hendrix (CDA) wees erop dat het om een zeer beperkt aantal jongeren gaat. "De activitei ten spelen zich af in geslotenheid. Wij denken niet dat dit de integra tie bevordert. We moeten voorko men dat groepen zich onttrekken aan de samenleving. Bovendien kunnen ze gebruikmaken van bestaande voorzieningen, zoals de huiswerkbegeleiding van het Raayland College." Elly van Dijck (PvdA) vreesde eveneens dat 'integratie onvol doende uit de verf komt'. Ook zij verwees naar de mogelijkheden van huiswerkheceleidine en het tragen over Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray l EN MAAS jectleider Frencken: "We zijn bang dat alle dorpen op elkaar gaan lijken" utje ons artikel over de opening The Zenith, vorige week in en Maas hebben wij per eluk een foutieve naam ver- d. De echtgenote van Ton Dijck heet Hanneke. Hier- onze excuses. "Het bevordert de integratie niet" Flfis gemeente Venray en de iraden hebben een totaal kijk op de toekomst de kerkdorpen, javond in het dorpsra- verleg kwam ambtenaar rencken, hij is projectlei- 11„. an het gemeentelijk ont- elingsperspectief, in <tron lale botsing met de dorps van Heide. Maar ook in re dorpen lopen de ziens- ;n ver uiteen. De dorpen en het verwijt dat ze te ijdig gericht zijn op ngbouw. Waarbij de lijnen, zoals het karakte- ;e van ieder dorp, uit het orden verloren. "We zijn dat straks alle dorpen op ir gaan lijken. En dat wil- re niet", stelde Frencken. dorpen voelen zich in hun I gezet. De gemeente stelt I oekomstvisie, het ontwikke- jerspectief, op. Daarvoor en alle kerkdorpen, in nspraak met de inwoners, eig i toekomstbee' op gezet. Het zogeheten imgevingsprogramma zou een plek krijgen in het ■^jiuckelingsperspectief, zo luid- 'fc afspraak. De teleurstelling was dan ook groot toen enkele dorpen hele maal niets van hun eigen toe komstvisie m het plan terugvon den. Sterker nog, het toekomstperspectief van de gemeente staat vaak lijnrecht tegenover wat de dorpen willen. Heide is wel het meest sprekende voorbeeld. Er is al twintig jaar geen woning meer .gebouwd. Zoals in de meeste dorpen, maar vooral in Heide, staat woning bouw met stip op plaats één. Het dorp (480 inwoners) wil ruim tachtig woningen bouwen op open plekken in de dorpskern. Terwijl het ontwikkelingsper spectief nieuwe woningen in Heide slechts mondjesmaat wil toestaan. Het onbegrip bij voorzit ter Martin Peeters en dorpsraadlid Martin Derikx is dan ook groot. Op 10 januari stelt het college het ontwikkelingsperspectief vast en later in februari volgt de behandeling in de gemeenteraad. De tijd is te kort om met alle dor pen op één lijn te komen. Gijs Frencken deed maandag een tact sche zet om de ergste kou uit de lucht te halen. Alleen het eerste meer algemene deel van het ont wikkelingsperspectief zal naar het college en de raad gaan. Het beruchte hoofdstuk 10, met het ruimtelijk toekomstbeeld van iedere kern, verdwijnt in een bij lage. Naast de gemeentelijke visie komen in de bijlage tevens de DOP's te staan. "De komende tijd benutten we om de twee verhalen naar elkaar toe te brengen. Daarom is het beter de gemeentelijke visie er nu uit te halen", zei Frencken. DORPEN ONDER DE LOEP In de komende drie jaar wor den alle dorpen, plus de tien wij ken, onder de loep genomen. Want de gemeente gaat overal het gebiedsgericht werken invoeren. In 2006 dienen Oo&rum en de wijken Brukske en C&trum als pilotproject. In 2007Wftien vier dorpen aan de beurt. Frencken deed het voorstel om de vier dor pen, waarover de visies het meest verschillen, voorrang te geven: Heide, Leunen, Merselo en Vredepeel. De dorpen hadden moeite met de aanpak. Theo Zegers (Merselo): "Dit betekent dat alleen het theoretische deel bevestigd wordt door de raad. De ruimtelijke visie op de dorpen krijgt nu geen formele status." Martin Derikx (Heide) zei dat de visie juist het kardinale punt is. "We liggen heel ver uit elkaar. Woningbouw heeft de allerhoog ste prioriteit. Van ons DOP vin den we in het plan niets terug." Dorpsraadvoorzitter Martin Peeters vroeg zich af waarom de gemeente het niet in één keer goed doet. "Nu worden er veertig bladzijden uitgehaald. Daarmee valt de basis weg. En daar hebben wij juist zoveel energie ingesto ken. Dit veroorzaakt alleen maar onrust." Theo Zegers vond dat de DOP's niet zomaar aan de kant gescho ven kunnen worden. Want het zijn de visies vanuit de dorpen. "En wie kunnen het beter weten dan de dorpen zelf? Hoe kan de gemeente zo van de DOP's afwij ken?" Frencken vertelde dat er meer is dan woningbouw alleen. Omzichtig - om vooral niemand voor het hoofd te stoten- legde hij uit dat de gemeente ook de ruim telijke structuur, de landschappe lijk inpassin en het karakteris tiek van ieder dorp in de gaten moet houden. En daarvoor heb ben de dorpen volgens hem te weinig oog. Ze zijn te veel gefixeerd op het bouwen. "We zijn er bang voor dat straks alle dorpen op elkaar gaan lijken", stelde Frencken. "En dat willen we niet. We laten ons te veel lei den door toevalligheden, terwijl de grote lijnen ondergesneeuwd raken." Peeters vond het een vreemd verhaal. "In november 2004 heb ben we het DOP overhandigd aan wethouder Ruyten en ambtenaar René Bladder. Ze stonden er in grote lijnen achter. Nu zijn er alle maal weer andere ambtenaren en dan wordt het van tafel geveegd. Dit accepteren we nooit." Frencken trok het boetekleed aan. Hij sprak van een 'ongemak kelijke situatie'. "We willen geen commotie en geen gedoe. Jullie mogen het mij aanrekenen dat er zo weinig van de DOP's is terug te vinden. Dat gaan we nu repare ren." De dorpsraden zijn er echter niet gerust op. Ze vrezen dat er weer veel tijd verloren gaat met praten, terwijl de DOP's in een la blijven liggen. "Het wordt en ramp. Dit is luchtfietserij. Ik hoop dat de politiek het afschiet. Geef ons toch de ruimte om te bou wen", luidde de noodkreet van Martin Peeters. Turks activiteitencentrum. Joost van de Vorle vond een internaat niet passen in de comp acte woonomgeving van de Langstraat. "Het is wel vreemd dat ze dit pand al op voorhand gekocht hebben. De initiatiefne mers zitten nu met een financiële strop. Ze zullen naar een andere locatie moeten uitkijken." Leonie Cals (WD): "De Langstraat is een woonstraat en dat moet zo blijven. Het studie centrum bevordert de integratie niet. Ze kunnen toch gebruikma ken van bestaande onderwijsvoor zieningen? En voor islamitisch onderwijs kunnen ze terecht in de moskee of het ontmoetings centrum." Gerrit Verkoeijen (Samen werking) meent dat een studie centrum niet de juiste benaming is. Volgens hem worden er nu al koranlessen gegeven. Het zou een zeer behoudende stroming bin nen de islam zijn. Ook verwijst hij naar de huiswerkbegeleiding die het Raayland College biedt. Verkoeijen weet dat er strenge kledingvoorschriften gelden. "Meisjes moeten onder de rok een lange broek dragen, de mouwen moeten tot aan de polsen en een hoofddoek is verplicht", aldus het raadslid, die weet dat er in het nabijgelegen Groenwoltsepad 'verkleedpartijen' plaatsvinden voordat de kinderen het gebouw bezoeken. "We zien het pand meer als een moskee met een pension. Het is maatschappelijk niet wenselijk en inpasbaar", aldus Verkoeijen die erop aan drong met ingang van 1 januari handhavend op te treden tegen het illegale gebruik. Nadat alle partijen het woord hadden gevoerd wilde burge meester Waals het agendapunt direct afkappen. "Want de raad is niet bevoegd te besluiten. Dat zal het college begin januari doen. Daarbij zullen we rekening hou den met de gevoelens van de raad." De burgemeester kreeg een golf van kritiek over zich heen. Want in de nota wordt wel degelijk de instemming van de gemeenteraad gevraagd. Waals bond daarna in. "Het is duidelijk. U besluit dat het college niet de vrijheid krijgt de wijziging van het bestemmings plan op te starten." Waarna Waals het agendapunt snel afhamerde, waardoor de vraag van Verkoeijen over het optreden tegen de illega le situatie onbeantwoord bleef. Daags na de vergadering stuurt fractievoorzitter Ike Busser een brief naar Waals waarin Samen werking zijn ongenoegen uit. "U hamerde geheel ten onrechte het onderwerp af. Zonder enige inhoudelijke vraag beantwoord te hebben of de raad een volgende reactietermijn te gunnen. U bent behoorlijk tekortgeschoten in uw voorzittersrol", aldus Busser, die alsnog een antwoord eist. el mensen hebben de gang naar de gloednieu we discotheek van de familie Van op industrieterrein De Hulst II al gevonden. Vrijdagavond vond de feestelijke en bezochte opening van The Zenith plaats en ook zaterdag en zondag was het bom- n de discotheek. Tijdens de open dag, die zondagmiddag om 16.00 uur begon, Kbten circa 10.000 mensen The Zenith. De discotheek is geopend en de familie Van Dijck kan maar wat trots zijn op haar ultramoderne en uitstekend beveiligde uit gaanscentrum. Voor Venray is The Zenith een extra publiekstrekker. De opzet van de discotheek, die de grootste van de Benelux is, zorgt voor extra impulsen en zet Venray op de kaart, nationaal én internationaal. Donderdag 22 december 2005 - Pagina 5 Eindejaars "Opruiming" BMW 318i Touring EXE €14.750 MG ZR 105 €15.950 MG ZT190 Saloon €26.950 Rover 75 2.0 V6aut. €13.900 Rover 75 Tourer €16.950 Streetwise 1.4 €14.900 Volvo V70T5-Raut. €13.950 "Smakterheide" 0478-581032 'Legaal circuit leidt tot veel meer geluidsoverlast' De provincie Limburg heeft de bezwaren tegen de inpas sing van circuit De Peel in het bestemmingsplan buitenge bied gegrond verklaard. Het bestemmingsplan is op dit onderdeel dan ook afgekeurd. Naast enkele inwoners uit Merselo maakten ook de VROM-inspectie en Milieufederatie Limburg met succes bezwaar tegen het race circuit. De werkgroep Behoud De Peel werd deels in het gelijk gesteld. De gemeente Venray had het illegale racecircuit opgenomen in het bestemmingsplan buitenge bied. In de hoop het op deze manier te legaliseren, zoals de vol tallige gemeenteraad dat wenst. De provincie steekt er nu een stokje voor. Uit het inspraakrap port blijkt dat de gemeente haar huiswerk niet goed gedaan heeft. Een zwaarwegend maatschappe lijk belang is niet aangetoond. Het onderzoek naar een alternatieve locatie is onbekend op het provin ciehuis, terwijl de gemeente geen voorstel doet het verlies aan natuur te compenseren. Het cir cuit in Ysselsteyn ligt in een belangrijk bos- en natuurgebied, de ecologische hoofdstructuur (EHS). De dorspraad van Oirlo is bezorgd over de ontwikkelin gen op het nieuwe bedrijven terrein De Blakt. Uit de media heeft het dorp moeten verne men dat het eerste bedrijf (Cordstrap) zich er komend jaar gaat vestigen. De dorpsraad vindt dat de com municatie van de gemeente ern stig tekort schiet. Afgesproken was dat er allereerst een klank bordgroep zou komen. Op 21 november verscheen wethouder Heidens (CDA) nog op uitnodi ging op de dorpsraadvergadering. Op de vele vragen van de dorps bewoners kon geen concreet ant woord worden gegeven. Heidens meldde dat de visievorming zich in een afrondende fase bevindt. Tot grote verbazing van de dorps raad kwam een paar dagen later de vestiging van Cordstrap naar buiten. In een brief aan het college uit de dorpsraad zijn ongenoegen over de gang van zaken. De leden Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Paul Zwitserlood sprak maan dag in het dorpsradenoverleg namens de belangengroep die twaalf gezinnen uit Merselo en twee families uit Venray telt. Hij was verheugd dat de provincie haar bezwaren nu formeel heeft erkend. Zwitserlood heeft infor matie ingewonnen in Assen en Zand voort, waar eveneens een racecircuit ligt. De Merselonaar denkt dat de gemeenteraad er te gemakkelijk overdenkt. "Want de indruk bestaat dat bij legalisering de overlast blijft zoals nu. Dat zal zeker niet geval zijn. Het zal gigantisch toenemen. Als het cir cuit eenmaal legaal is, dan zullen er ieder weekeinde activiteiten plaatsvinden. Dan zitten we voor taan iedere dag in de herrie." Volgens Zwitserlood zullen er straks veel meer woningen geluidsoverlast ondervinden. Zoals in nieuwbouwwijk Brabander en Veltum. "Als het cir cuit eenmaal legaal is, dan gaat het nooit meer weg. Er is geen milieuwet die er iets tegen kan doen. Geluidsschermen lossen het probleem niet op. Dat blijkt wel in Assen. Het heeft nauwe lijks effect bij bewegende geluids bronnen." In Assen heeft het twaalf jaar geduurd voordat de milieuvergunning helemaal rond voelen zich gepasseerd terwijl de gemeente de toezegging heeft gedaan het dorp te betrekken bij de ontwikkelingen op De Blakt. De dorpsraad heeft op zich niets tegen de komst van het nieuwe bedrijf. Maar het steekt dat de gemaakte afspraken niet zijn nage komen. De dorpsraad kan op deze wijze niet haar rol als adviseur van de gemeente vervullen. Daarnaast is het onmogelijk de ontwikkeling te staven aan het Dorpsomgevingsprogramma (DOP). Daarin staat dat Oirlo instemt met een nieuw bedrijven terrein ten noorden van het dorp mits het kwalitatief hoogwaardige bedrijvigheid betreft en het land schappelijk goed inpasbaar is. De dorpsraad verzoekt het col lege onmiddellijk een klankbord groep in het leven te roepen. Bovendien wijst de werkgroep op het belang van een totaal ontwik kelingsplan voor De Blakt in plaats van de inrichting van afzon derlijke percelen zoals nu met Cordstrap is gebeurd. Er is tevens een brief gestuurd naar gedeputeerde Driessen. Daarin zet de dorpsraad vraagte kens bij de procedures die de gemeente volgt. Tevens wordt de zorg geuit dat er nog steeds geen klankbordgroep is geïnstalleerd. Het provinciebestuur wordt ver zocht toe te zien op een zorgvul dige afwikkeling. was. In Zandvoort gingen er vijf jaar voorbij. De bezwaarmakers hopen dat de provincie de poot stijf houdt r zodat het circuit op slot gaat en verdwijnt. Op 23 november vond in het gemeentehuis een bespre king plaats met diverse betrokke nen. Ook de provincie was met drie personen van de partij. Het dorpsradenoverleg kreeg op de valreep een uitnodiging. Sieb Nijssen en Theo Zegers hielden geen goed gevoel over aan de bij eenkomst. "Het was vooral bedoeld om draagvlak te krijgen", zegt Zegers. "Bij ons wilden ze het maatschappelijk draagvlak in de schoenen schuiven. Alhoewel er sterk op werd aangedrongen, hebben we géén standpunt inge nomen." Sieb Nijssen vult aan: "Het dorpsradenoverleg blijft neu traal in deze zaak." Nijssen en Zegers stonden een paar dagen later versteld van het verslag dat ze kregen toegestuurd van de gemeente. "Daar klopte niet veel van. Ze laten ons daarin iets zeggen, wat we pertinent nooit zo gezegd hebben. We heb ben dan ook direct gereageerd", aldus Zegers. "Ook van andere afgevaardigden zijn de woorden verdraaid. Het was allesbehalve een correcte verslaglegging." Dinsdag in de raadsvergadering maakte ook Toine Wuts van Milieufederatie Limburg zijn onge noegen kenbaar. "Onjuist en onvolledig", aldus Wuts. Het dorpsradenoverleg waakt ervoor te worden 'meegezogen' in het hoogoplopende conflict rond circuit De Peel. "We zijn offi cieel ook geen partij", vindt Zegers. Besloten is dat er een werkgroep komt die vooral infor matie gaat verzamelen. De dorpen Castenray, Merselo en Oirlo nemen zitting in de werkgroep. NEW NEW YORK 1921 for MAN WOMAN PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER.NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmuncldiof.nl Advertenties: 'Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thneven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenraunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) Het stembureau van de gemeente Venray heeft geen bezwaar tegen de naam Venray Transparant, maar de partij Nederland Transparant wél. De partij heeft bij de Raad van State protest aangetekend tegen de naam die Toon en Lowieke Kateman aan hun nieuwe partij hebben gegeven. Donderdag (vandaag) vindt de behandeling van het bezwaar schrift plaats in Den Haag. Nederland Transparant vindt de naam van de lokale partij verwar rend en tekende om die reden protest aan bij de Raad van State. De partij, die geen band heeft met de Venrayse groepering van Toon en Lowieke Kateman, wil niet dat Venray Transparant onder de gekozen naam deelneemt aan de gemeenteraadsverkiezingen. Toon Kateman Üet eerder al weten geen enkele aanleiding te zien om de naam te wijzigen, omdat de naam is goedgekeurd door het stembureau van de gemeente Venray. De gemeente vindt de naam voldoende onder scheidend van Nederland Transparant. W,ij, w.eji&eji IL fztie±tig.e. tceJi&tdagjejz, v.eol g^iidc, gezLOJvdhexd c/L AILCC&A. in. 2006. Maasheseweg 87 Venray Industrieterrein

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5