Sao Martinho heeft liepe indruk op mij gemaakt" Hulde voor maaltijdbezorgers 125 Koester uw monument Presentatiesysteem voor schouwburg Actie voor weeskinderen 1 in Sri Lanka «YST5M.CARE Honderdzesentwintigste jaargang - week 51 - donderdag 22 december 2005 annette Boumans (40) kte vele jaren in de marke en reisde regelmatig door opa en China. Haar ouders nen in Venray. Ze besloot haar beschermde leventje te geven en reisde naar zilië om in Rio de Janeiro project op te zetten voor aatkinderen en kinderen de krottenwijken. Vanuit derland wordt zij onder- tind door de nieuwe hting Een Wereld Idee n). Deze landelijke stich- is recent opgericht door bekende muziekman en ivisiepresentator Jan iwe Kroeske. Voordat ze in een eigen project startte, ocht ze de hulporganisatie straatkinderen Sao rtinho die ook speciale iden heeft met Venray en erlo-Wanssum vanwege ies in het verleden. Speciaal or het weekblad Peel en as schreef ze dit verhaal: ijdens mijn onderzoek naar Ier meer straatkinderen in Rio Janeiro kom ik in contact met Martinho, een project dat zich jghoudt met de opvang van latkinderen. Dat project voor atkinderen is opgericht door Limburgse missionaris Martin t. terwijl in Nederland ter lersteuning van deze organisa- de stichting Sint Martinus lef is, spreek met directeur Leo :s en veldwerker Leonardo en zijn zo gastvrij om mij een aan- onderdelen van hun project te zien. De locaties waar de atkinderen zich bevinden, zijn spreid over de stad. Uit de örmatie die ik krijg begrijp ik t'Sao Martinho nou precies als latkinderen beschouwt: name- kinderen die -tijdelijk- op Ut leven. Deze kinderen heb- I meestal nog wel -één van de lers of familie waar ze terecht- ïen, maar ze willen niet terug huis omdat ze daar niks heb- geen opleiding, geen. eten, i douche, geen liefde. De irs zijn vaak zo arm en bezig hun eigen ellende dat ze niet hun kinderen omkijken of jr: dat ze de kinderen seksueel Jruiken of mishandelen. De Itkinderen kiezen er voor om - ;lijk- op straat te leven. Daar nen ze groepjes met andere fileren en trekken een tijdje elkaar op. ten met Leonardo bezoek ik •pvangtehuis voor jongens, 'jg een rondleiding en zie hoe 'ngens leven. Eén van de jon- vindt het machtig interessant om alles te laten zien: hun was ruimte, speelruimte, hun veldje waar ze op voetballer), hun tv- kamer, hun slaapkamers en de douches. Hij springt overal voor uit en is razend enthousiast aan het vertellen en demonstreren wat ze allemaal hebben. In de speelkamer annex bibliotheek pakt hij een koffertje vol met nep- geld, hij opent het en zegt tegen mij: "olha, sou rico!" ("kijk eens: ik ben rijk!"). Daarna bekent hij dat hij in het echt arm is en daarom hier woont. Hij heeft mijn hart al gestolen. TRAUMATISCH Tijdens mijn volgende bezoek gaan we naar een ander opvangte huis, nu gemengd: in dit huis wonen jongens en meisjes. De jongens op de eerste etage, de meisjes op de tweede. De reden hiervoor is dat ze broertjes en zus jes niet willen scheiden. De kinde ren hebben al een traumatische achtergrond, dus acht men het belangrijk om broertjes en zusjes bij elkaar in één huis te plaatsen. Mijn indruk is wederom dat de kinderen het hier best naar hun zin hebben. Ze zien er gezond uit, spelen met elkaar en alles is netjes en gezellig.Tijdens de lunch wor den we uitgenodigd om met de kinderen aan te schuiven aan tafel. We kunnen eten opschep pen aan het buffet en dat smaakt me prima! INDRUKWEKKEND Mijn laatste bezoek aan Sao Martinho is tevens het indrukwek kendste: ik ga namelijk met drie straathoekwerkers mee naar één van de plaatsen waar straatkinde ren verblijven. Midden op de stoep, tegenover een parkje, ligt een versleten tapijtje uitgespreid en ik tel een stuk of tien kinderen die daar liggen. Sommigen slapen De vele straatkinderen in het Braziliaanse Rio de Janeiro kunnen uw hulp goed gebruiken. nog, sommigen zitten wakker te worden onder een deken. Het valt me op dat ze allemaal lapjes stof in hun hand hebben die ze regel matig tegen hun neus en mond drukken. Ik begrijp dat ze lijm snuiven en ik zie het ook aan hun wezenloze, wegdraaiende ogen als ze weer een snuif hebben genomen. We benaderen de kin deren voorzichtig, praten een beetje en ik merk dat de kinderen de straathoekwerkers al kennen. Mij kennen ze niet en ik bedenk me hoe ik het beste contact kan maken. Dan zie ik een klein doos je waar een hoog gepiep uitkomt Als ik erin loer zie ik drie heel kleine puppies en een kind pakt er eentje uit om hem te laten zien. Een mooie ijsbreker en ik grijp mijn kans om ook een praatje te maken. Dan nodigen we ze uit om Afgelopen vrijdag was er voor de ruim 160 vrijwilligers van Maaltijdscrvice Noord-Limburg een kerstviering. Hoofddoel van de middag was uiteraard een gezellig samenzijn maar tijdens de middag heeft Maaltijdservice Noord- Limburg, onder het genot van een hapje en drankje, haar vrijwilligers wat vertelt over de nieuwe koers, het nieuwe gezicht (nieuwe huis stijl etc) van Maaltijdservice Noord- Limburg. Tevens werd de gelegen heid geboden om op de locatie te bekijken, Ook werd Frits van Treek in het zonnetje gezet. Hij nam als 86-jarige afscheid als maaltijdbezor ger. Na zeventien jaar van trouwe dienst. Een hele prestatie. Aan het eind van de middag werd het kerst geschenk uiteraard niet vergeten. naar het park te komen en een kringgesprek te houden. Een stuk of zes kinderen lopen mee en in het park wordt ze verteld dat ze naar het kinderopvangtehuis van Sao Martinho kunnen komen. Er wordt ze kleding beloofd, ze mogen douchen, ze krijgen psy chologische hulp, worden medisch onderzocht en naar een tandarts gestuurd. Bovendien kun nen ze naar school. Vervolgens wordt er voor ze geprobeerd om contact te leggen met de ouders/verzorgers van het kind en het kind terug te laten gaan naar huis. In mijn Europese oren klinkt dat allemaal veelbelovend, maar de straatkinderen reageren afwij zend. In het huis moeten ze zich houden aan regels, ze moeten naar school, ze mogen geen lijm meer snuiven... In de ogen van de kinderen hebben ze nu wel een heel vrij leven, ze doen wat ze willen, zijn altijd met een groepje en school... wie wil daar nou heen? Ik zie met eigen ogen hoe moeilijk het is om tot deze kinde ren door te dringen, zie hoe afwij zend ze zijn, zie hoe beschadigd ze al zijn door hun verleden, door het leven op straat en door het lijmsnuiven. BEWONDERING Mijn bewondering voor de straathoekwerkers van Sao Martinho groeit, omdat ik gezien heb hoe verdraaid moeilijk het is om ze te overtuigen dat scholing, een verzorgd en regelmatig leven echt beter voor ze is en boven dien dat ze moeten stoppen met die vieze lijm te snuiven. Het beeld dat zich in mijn hoofd gevormd heeft over Sao Martinho vooral bewondering. Bewondering voor de mensen die er werken, voor wat ze realiseren, hoe professioneel ze de zaken aanpakken en wat me vooral aan grijpt is de liefde die ze aan de kinderen geven. De warmte waar mee ze de kinderen benaderen. Het klinkt zo romantisch: wer ken met straatkinderen, maar de realiteit is zeer complex. De kin deren zijn vaak zwaar beschadigd en de wettelijke eisen risicovol voor de organisatie. Mijn bezoek jes aan Sao Martinho blijven nog lang hangen en hebben een diepe indruk op mij gemaakt. Wilt u de straatkinderen van Rio de Janeiro ook helpen? U kunt dat doen door een gift over te maken op bankrekening Rabobank 17 74.12.089 of Giro (postbankrekening) nr. 40.70.38. Meer informatie zie de website: www.sintmartinus.newsman.com Deze week een luchtfoto waar op in één oogopslag de gehele Sint Anna-inrichting te zien is. Een parklandschap van 45 hectaren met majestueuze bomen en lanen en grote gebouwen die met de omringende omgeving een ensemble vormen van grote allu re. Je kunt er heerlijk wandelen, over de prachtige lanen, maar ook door het bos en over de zanddui nen aan de noordwest zijde van het terrein. Het terrein bestaat in feite uit drie zones: westelijk langs de Overloonseweg is bosge bied met stuifduinen, noordooste lijk, langs de Bosweg, is het park licht geaccidenteerd en begroeid met loofbomen. De middenzone is het bekende open park met de twee hoofdlanen.Hët Annapark vormt een groene long tussen het centrum van Venray en het Loobeekdal. Het is een interessant historisch landschap waar nog veel sporen van het verleden aan wezig zijn. Ten eerste zijn er de reeds genoemde stuifduinen, in de volksmond kleffen genoemd. Deze duinen zijn ontstaan door jarenlange zandverstuivingen in de middeleeuwen. Midden in het terrein zijn nog sporen terug te vinden van een oud kamp, Denderskamp. Oud akkerland waar men vroeger boekweit zaai de. De omwalling van dit kamp is nog steeds zichtbaar. Het gebied langs de Bosweg heet Warande. Het is een oud jachtgebied van de Heren van Venray, een adellijke familie die op kasteel Makken (Smakt) woonde en waar de wijk Makkenhof naar is vernoemd. Alleen de Heren van Venray mochten hier jagen. Voor dat doel werden er konijnen uitgezet en het gebied werd in het Vertraysc dialect daarom 'de knienswrang' genoemd. De hoofdlaan van Sint Anna is de oude weg van Venray naar Overloon, de Loonse Steegh geheten. Op de foto is de hoofd laan en de aansluiting op de huidi ge Overloonseweg goed herken baar. Het Annapark is een kostbaar bezit waar we uiterst behoedzaam mee dienen om te gaan. De toekomstige herbestem ming mag niet ten koste gaan van dit unieke monument van zorg. Laten we daar met zijn allen voor zorgen. Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stel len? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl lOude Oostrumseweg 12a, Venray I Een Computer technicus aan Huis? Bel voor een afspraak 0478 569 666 www.systemcare.nl De Rabobank Venray Meerlo-Wanssum heeft een presentatiesysteem aan Schouwburg Venray geschon ken. Dit presentatiesysteem bestaat onder andere uit een projector (beamer) en twee formaten projectieschermen. Beide partijen spraken af dat niet-commerciële organisaties tegen een gereduceerd tarief gebruik kunnen maken van het presentatiesysteem. Binnen de begroting van de schouwburg was geen ruimte voor de aanschaf van een derge lijk presentatiesysteem, terwijl de behoefte eraan wel groot was. De Rabobank en de schouwburg tra den in overleg en er werd over eengekomen dat de Rabobank het presentatiesysteem zou doneren. Hierbij werd afgesproken dat ver enigingen en stichtingen (niet- commerciële organisaties), tegen een korting van 50% van de nor male huurprijs, gebruik kunnen maken van het systeem. Anne-Christine Liebrand, direc teur van de schouwburg: "Steeds vaker kregen we de vraag of we ook professionele visuele onder steuning van presentaties of optredens konden verzorgen. Professionele gezelschappen brengen een projectiesysteem vaak zelf mee, maar amateurgezel schappen en sociaal cultureel en maatschappelijke organisaties hebben die mogelijkheid niet. Ze moeten het materiaal dan inhuren en dat is niet goedkoop. Omdat de Rabobank een maatschappelijk betrokken organisatie is, die een speciale binding heeft met vereni gingen en stichtingen, vonden we in hen de juiste partner om de aanschaf van het presentatiesys teem te kunnen verwezenlijken." "De Rabobank en de schouw burg hebben al op meerdere gebieden een relatie. We zijn buren, verder zijn we hoofdspon sor van de schouwburg en organi seren we er regelmatig bijeen komsten", vertelt Jan Vinkenvleugel, algemeen direc teur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. "Door het pre sentatiesysteem aan de schouw burg te schenken, bieden we de schouwburg de mogelijkheid om de gasten een eigentijdse onder steuning aan te bieden. Maar het belangrijkste is dat het voor ver enigingen en stichtingen ook- mogelijk wordt om gebruik te maken van een dergelijk systeem. Deze donatie past dan ook pre cies binnen ons sponsorbeleid, waarmee we onze betrokkenheid met de gemeenschap tot uiting willen laten komen." Heeft u behoefte aan meer informatie over de mogelijkheden van het presentatiesysteem, dan kunt u contact opnemen met dé schouwburg via telefoon (Ö478) 530 999 (algemene informatie) of telefoon (0478) 530 993 (adminis tratie). Het is bijna een jaar geleden dat men werd opgeschrikt door vërsla- gen over de tsunami in Zuidoost-Azië. Nederlanders hebben een enorm bedrag geschonken aan de hulporganisaties. Venray kent een kleine gemeenschap van Tamils, afkomstig uit het noordoosten van Sri Lanka. De leden van deze gemeenschap werden geconfronteerd met de schrijnende verliezen van hun families en vrienden. De hulp waar voor zoveel geld bijeen is gebracht, heeft hun dorp echter nog niet bereikt. Op initiatief van deken Smeets is met hulp van de Missie Ontwikkeling Vrede (MOV) Vommissie Venray besloten actie té ondernemen om deze mensen te helpen. En wel speciaal voor die kin deren die niet alleen hun ouders bij de ramp verloren, maar ook een groot deel van hun verdere familieleden, die anders voor de opvoe ding van deze kinderen zouden zorgen. Deze weeskinderen hebben dringend behoefte aan onderwijs, aan een school en aan leermiddelen. Tijdens alle diensten in het dekenaat Venray die rondom de jaarwisse ling worden gehouden, zal aandacht aan dit probleem worden gevraagd en deurcollectes worden gehouden. Met de garantie dat het geld onmiddellijk en zonder kosten ter beschikking wordt gesteld aan onderwijs voor deze weeskinderen. Aanbiedingen!!! Budget knippen in de maanden januari en februari Dinsdag morgen van 9:00 tot 12:00 uur Dames en Heren 10, Woensdag middag van 13:00 tot 17:00 Kinderen 7,50 Woensdag avond 18:00 tot 21:00 Heren 10,- Visagie, laat u eens professioneel opmaken nu voor 7,50 I Oude Oostrumseweg 19A telefoon: 0478-550407 www.carefourhair.nl www.carefourbeauty.nl Vanaf januari ook maandagmorgen geopend

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19