2006 'IegrotingsBulletin 1)e gemeenteraad staat voor... www.meerlo-wanssum.nl Gemeente Meerlo-Wanssum Belastingen in 2006 Financieel overzicht begroting 2006 agin ~~VL EN MAAS Donderdag 22 december 2005 - Pagina 15 Als inwoner van de Gemeente Meerlo-Wanssum kunt u een onderwerp op de agenda van de gemeenteraad plaatsen via het zogenaamde burgerinitiatief. Dit kunnen ge- meentebrede onderwerpen zijn maar ook onderwerpen die betrekking hebben op uw eigen dorp of directe omgeving. Voldoet uw voorstel aan de eisen van een geldig bur gerinitiatief, dan komt het op de agenda van de raad. Ook krijgt u de mogelijkheid om uw idee mondeling toe te lichten tijdens de raadsvergadering. Meer informatie vindt u op www.meerlo-wanssum.nl Verhoging onroerenoe-zaakbelasting (ten opzichte van het jaar daarvoor) Rioolrecht Afvalstoffenheffing EGROTING 2006, DE LAATSTE BEGROTING VAN DEZE RAAD i 7 november heeft de gemeenteraad de programmabegroting 2006 vastgesteld. Via dit begrotingsbulietin informeren wij u hierover. Ook ïakt u kennis met een aantal gemeenteraadsleden. Zij vertellen waar ze voor staan. vergelijking tot enkele jaren terug gaat het financieel gezien wat minder goed met onze gemeente. Ook wij hebben last van de bezuini- igen van de Rijksoverheid. Voor wat betreft het sluitend maken van de programmabegroting 2006 stond de raad voor een lastige keuze: zuinigen of een deel van het spaargeld van de gemeente aanspreken. De raad heeft gekozen voor het laatste omdat we verwachten dat hef maf 2007 financieel beter zal gaan. Overigens staan we er in vergelijking tot vele andere gemeenten heel goed voor. ■stijging van de onroerende-zaakbelasting heeft de raad beperkt tot 1,5%. Omdat het gebruikersdeel van de OZB vanaf 1 januari 2006 wordt zeschaft, gaan de meeste inwoners zelfs aanzienlijk minder betalen aan de gemeente. Voor de toekomst wordt er onder meer geïnvesteerd het groenbeleidsplan en onderwijshuisvesting. In 2006 wordt begonnen met de realisatie van Brede Scholen. De raad hecht veel waarde ,n het goed functioneren van de dorpsraden. In 2006 krijgt iedere dorpsraad een eigen budget van 1.000. gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur. Een spannend nieuw jaar. Politiek moet toegankelijker en leuker worden. De burgers moe- n door ons meer betrokken worden bij het politieke werk. Niet één keer per vier jaar uw volksvertegenwoordigers kiezen maar doorlopend ee doen. Met het burgerinitiatief hebben we dit jaar al een belangrijke stap gezet. Hierover leest u meer in dit begrotingsbulletin. Het College van Burgemeester en Wethouders gaat het beleid nu uitvoeren. gemeenteraad van Meerlo-Wanssum De gemeenteraad heeft de programmabegroting vastgesteld. u heeft in de dorpsblaadjes al kunnen lezen over de plannen. meer informatie over de begroting vindt u op Het begrotingsbulletin is een uitgave van de gemeente Meerlo- Wanssum. Het verschijnt jaarlijks. Eindredactie realisatie: afdeling communicatie I Fotografie: Communicatie, gemeente Meerlo-Wanssum I Ontwerp en opmaak: Studio Accent, Venray »rt Cremers, WD Staat voor de dorpsraden In de begroting zijn (meerjarig) de volgende investeringen opgenomen Onderwijs We investeren ruim 1,6 miljoen euro in de realisatie van Brede Scholen in alle dorpen. Het hoofddoel van de Brede School is meer samenhang brengen in de voorzie ningen voor kinderen van o tot 12 jaar in de gemeente Meerlo-Wanssum. Het per dorp onder één dak brengen van alles wat te maken heeft met onderwijs, gezondheid en welzijn bevordert de samenwerking en biedt kansen voor kind, ouder en gemeenschap. Openbare Ruimte Een bedrag van ruim 1,3 miljoen euro stellen we beschik baar voor de openbare ruimte. Hiervan investeren we onder andere 536.000 in de rioleringvoorzieningen. 385.000 wordt geïnvesteerd in de uitvoering van het groenbeleidsplan en er wordt 172.000 geïnvesteerd in de openbare verlichting. Totaal bezuinigingen: 65.000 Het grootste deel van de bezuinigingen heeft betrekking op onderhoud van wegen. Deze korting vervalt in 2007. Net zoals in 2005 zullen de straten minder geveegd wor den (8 keer per jaar) en zal er minder onkruidbestrijding Toerisme en recreatie We willen graag een recreatief fietspad langs de Maas aanleggen, dit kost echter veel geld. Komend jaar zal er een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheden. Hiervoor stellen we maximaal 75.000 beschikbaar. Sport Voor het oplossen van de problematiek rond de accom modaties van de sportverenigingen is 330.000 beschik baar gesteld. Overig Dit jaar heeft u bij het referendum in het kader van de Europese Grondwet kennis kunnen maken met de nieuwe stemcomputers. De stemcomputers worden aangeschaft en kunnen bij de komende raadsverkiezingen gebruikt worden. 22.000 Vervanging blusvoertuig brandweer 235.000 plaatsvinden. Deze bezuinigingen zullen naar verwachting niet leiden tot achterstallig onderhoud. Een aantal andere bezuinigingen is vooral intern gericht of administratief van aard. Daar merkt u als bewoner weinig van. ze gemeente staat de komende jaren veel (financiële) uitdagingen te wachten. We denken irbij o.a. aan de brede school en de sportverenigingen. Zeker de accommodaties van de itensportverenigingen hebben de onvoorwaardelijke steun van de VVD. Juist door vereni- igen krijgt leefbaarheid in onze dorpen een onmisbare stimulans. Ook pleit de WD al jaren or sterke dorpsraden. We willen dat ieder dorp zijn eigen dorpsraad heeft. Deze do.rpsraden jeten eigen budgetten krijgen voor bepaalde projecten zodat zij hierdoor ook de mogelijk- |id krijgen hun eigen verantwoordelijkheid te nemen. Kortom er is nog veel werk te verrich- de komende jaren en de VVD zal haar verantwoordelijkheid hiervoor niet ontlopen. Carla Brugman, PK Meerlo-Wanssum Staat voor een gezond leefklimaat Het milieu is iets wat ons allen aangaat. Een gezond leefklimaat heeft hoge prioriteit. Dat merk je niet alleen landelijk. Ook in een groene gemeente als de onze mogen we onze ogen niet sluiten voor onzichtbare bedreigingen, zoals fijn stof. Het inzamelen van tuinafval moet op nieuw bekeken worden, dat kan klantvriendelijker. Een groene tuin mag niet worden bestraft met de afrekening van veel geleegde groencontainers. Onze gemeente heeft een groenbe leidsplan, waarvan ecologisch maaien van de bermen een onderdeel is. In het begin vergt dat geduld. Eerst overwinnen sterke onkruiden, maar in de loop der tijd komt er een ecologisch evenwicht wat positief is voor flora en fauna. Ecologisch maaien is jammer genoeg van de agenda. Het groenbeleidsplan moet naar ons idee volledig worden uitgevoerd. inKuijpers, CDA Totaal investeringen 3.693.000 Onderwijs 44,0 Openbare ruimte 37,4 Toerisme en recreatie 2,0 Sport 8,9 Overig 7,7 nssen^P|94 In de programmabegroting 2006 staat een bedrag van 1,6 miljoen opgenomen voor de totstandkoming van een brede school in alle kernen. Een brede school zorgt voor een samenwerking van basisschool, kinderopvang, peuterspeelzaal, jeugdgezondheidszorg en bibliotheek. Zij zorgen ervoor dat een basisschool een multifunctioneel gebouw wordt, waar veel meer dan alleen onderwijs plaatsvindt. Voor de ouders is er ook een peuterspeelzaal, de kinderopvang, de bibliotheek en de Jeugdgezondheidsdienst. Wij beschouwen dit als een echt "PvdA"- initiatief (door ons voormalig commissielid Nicoline Deen), dat - na enige aarzelin gen- door de andere partijen is ondersteund. De brede school in Meerlo-Wanssum zal in de toekomst ook buiten schooltijd open zijn. Precies wat de Tweede Kamer aan de minister van onderwijs opdraagt. Meerlo-Wanssum is al zo ver! Staat voor i elfstandige gemeente Ij als GP'94 willen voor de toekomst dat Meerlo-Wanssum een zelfstandige gemeente blijft. 'e houden rekening met de voor- en nadelen van een kleine gemeente. Voorwaarde om ilfstandïg door te gaan is dat we financieel gezond en schuldenvrij blijven. De wil tot verdere perking van structurele uitgaven is de laatste twee jaar bij de raad wat ons betreft te weinig 'tgriJ inwezig geweest. Vier jaar geleden waren de stijgingen van de OZB tarieven nog ca. 14 dit e t» Brcentage is aanmerkelijk teruggebracht. Dat is een belangrijk pluspunt. Een behoorlijk finan- 8e' voordeel voor de burgers is dat het gebruikersdeel van de OZB is afgeschaft, behoudens voor de bedrijfswoningen. Op basis van gelijke behandeling vinden wij dit laatste niet et* recht. Bij een zelfstandige gemeente passen ook gezonde verenigingen die onderling goed Penwerken. De raad moet die samenwerking actief ondersteunen. mÊÊÊÊÊmmmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊm vast bedrag - per lediging restaval 240 liter 102,00 €9,36 104,28 €9,55 per lediging gft-afval 140 liter gebruikersgedeelte ozb voor woningen vervalt Staat voor woningbouw n punt van zorg voor het CDA is de daling van het aantal inwoners binnen onze gemeente, leidt uiteindelijk tot een te grote druk op de leefbaarheid binnen onze dorpen. Deze Tugloop speelt zich het sterkste af in de jongste leeftijdsgroepen. Het is zeer belangrijk om daling van het inwoneraantal te laten omslaan in een geleidelijke groei. Hierbij zijn de itwikkelingen zoals aangegeven in de strategische visie voor de lange termijn van groot be ng. In deze strategische visie (2028) is uitgegaan van een geleidelijke bevolkingsgroei van De mogelijkheden hierbij voor gemeenten zijn verruimd. Er zijn meer mogelijkheden ikomen voor het kunnen bouwen naar behoefte. Tevens is hierbij het uitgangspunt dat er oldoende woningen van de juiste kwaliteit op de juiste plaats komen te staan. 2006 +9,5% +1,5% 181,42 186,87 176,14 176,14 MarceUl^root^VDA Staat voor de brede school

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15