Julianastraat is weer veilig Meerlo-Wanssum Raad benoemt leden rekenkamer Kerstsfeer in de perenboom "De tijden van vroeger herleven" Idols' voor vogels in t Brugeind in Meerlo "Nominatie blijft achter onze naam staan" Service rubriek Donderdag 15 december 2005 - Pagina 1 ran 'Neemt u maar plaats op de stip, en zing een couplet en refrein'. Zo gaat het er onge li Teer aan toe op de 'Idols voor vogels', van 16 tot en met 18 december in 't Brugeind in )0 Meerlo. De 'Idols' zijn in dit geval de Limburgse kam pioenschappen voor vogels, jmiiefst 2200 vogels, variërend M|van parkieten tot papegaaien, •orden gekeurd op kleur, [zang, postuur of andere kwali teiten. Het driedaagse evene- lent keert jaarlijks terug, en r ;ent inmiddels ook plaatselij ke en regionale varianten, lenk Branje (50), in het dage- ijks leven werkzaam bij een lengvoerbedrijf, heeft zich iet 20 vogels ingeschreven 'oor de titelstrijd. het gebied van vogelkeurin- jen zijn er verschillende wedstrij- len. Zo heeft elkè deelnemende jemeente haar eigen kampioen- :hap, en ook iedere regio houdt 'n titelstrijd. De Limburgse kam- 'ioenschappen staan open voor ;dere liefhebber uit Limburg, en een klein gedeelte van Brabant .«I mag er aan mee doen. Voor het kampioenschap in 't Brugeind in Meerlo zijn 2200 vogels aange- meld door hun in totaal 188 trot- se eigenaren die denken een kans te maken op de overwinning. Henk Branje: "Op dinsdag wor den de vogels ingezonden, op i'eii woensdag worden ze gekeurd door de zogenoemde keurmees- ters. 's Avonds is dit klaar, en dan is het wachten tot vrijdag, als de vogels in een catalogus met pun tentelling aan het publiek wor den gepresenteerd." "De vogels worden verdeeld in categorieën en beoordeeld op bij voorbeeld zang, kleur of postuur. Bij de zangkeuringen worden ze °ok op het zingen beoordeeld. Ze ,ni> Worden per vier apart genomen, ldi cn krijgen een punt voor het lied j^dat ze voordragen. Een soort klols voor vogels dus. Als het om ;flj Ie kleurkeuringen gaat, wordt er m 'coral gelet op hóe de kleuren föJ zouden moeten zijn volgens het boekje. De vogels moeten strak in het pak zitten, en diepe kleuren hebben. Een soort modeshow voor vogels. Bij de postuurkeurin gen gaat het ondermeer om het kuifje bij een parkiet, het type vogel en het model. De keuring gebeurt achter gesloten deuren. Dat maakt het extra spannend." De winnaars in de verschillen de onderdelen, bijvoorbeeld kleurkanaries, exoten of parkie ten, krijgen een gouden, zilveren of bronzen medaille. De beste tien vogels van elke vereniging doen mee aan een verenigings klassement. De winnende vereni ging ontvangt een grote bokaal, de 'Kersten Europe Trofee' met een bijbehorencLgeldbedrag. "Het winnen van deze bokaal is een bekroning op het tentoonstel lingsjaar van een vereniging." KEURMEESTERS Tn totaal komen er 29 keur meesters uit het hele land naar Meerlo. Dit jaar vooral uit de Ach terhoek en Limburg. De taak van keurmeester kun je pas op je nemen als je een driejarige oplei ding hebt gevolgd. "Je moet als keurmeester vooral veel theorie beheersen, over de kleur en zang. Ook onderwerpen als erfelijk heidsleer en omgangsvormen met zowel de vogels als de eigenaren, behoren tot de opleiding. Een keurmeester in opleiding loopt een aantal keren mee met keur meesters, om uiteindelijk steeds zelfstandiger te gaan werken. En na het behalen van het diploma is hij of zij officieel keurmeester." De deelnemers aan het Lim burgs kampioenschap hebben het fokken en verzorgen van de vogels als hobby. "Vooral de ver zorging is heel erg belangrijk. Daarbij moet je denken aan de hoeveelheid licht die een vogel verdraagt, de soort lucht, en natuurlijk het eten en drinken. Op die manier werk je mee aan het selecteren op kwaliteit, en kun je die ook verbeteren." Het bijzondere van de provin ciale titelstrijd is dat mensen die bijvoorbeeld bij regionale of zelfs lokale wedstrijden niets hebben gewonnen, toch mogen deelne men Bijzonder is ook dat de wed strijd wordt gecombineerd met een braderie. "Zo hopen we meer publiek te trekken, en mikken we ook op mensen uit de regio die nu nog niet bezig zijn met vogels, maar misschien wel interesse hebben. De combinatie van bra derie en LK maakt het dan wel licht juist wél interessant om te komen kijken. En wat ook telt: 95% van de deelnemers aan het LK is man. Met een braderie hopen we ook meer vrouwen te interesseren voor de titelstrijd en de vogelsport." Gemeente vergroot keerpunt bij 't Brugeind De achteruitrijdende vrachtwagens op de Julianas traat in Meerlo zijn verleden tijd. Tenminste, als de chauffeurs allemaal op de hoogte zijn gebracht van het verbreden van het draai- en keerpunt aan de achterkant van 't Brugeind. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft het plateau onlangs met 1,5 meter verbreed, waardoor de vracht wagens fatsoenlijk kunnen laden en lossen bij het zalen centrum aan de Leeuwerik en niet meer achteruit door de straat hoeven te rijden. Eigenaar Twan Kleeven is opgelucht dat het probleem is opgelost. "De gemeente heeft gelukkig snel gehandeld. Het ver breden van de laad- en losplaats is een even simpele als logische oplossing. Nu hoeven de bierwa gens en vuilniswagens niet meer achteruit door de Julianastraat te rijden. Het is nu zaak om de chauffeurs te attenderen op de nieuwe situatie." Het achteruitrijdende vracht verkeer op de Julianastraat was de bewoners van de kinderrijke straat al jaren een doorn in het oog. Tijdens het werkbezoek van het college van B en W aan Meer lo vroeg de buurt om maatregelen om de veiligheid op de weg te vergroten. Sinds de straat is afge sloten voor het doorgaand ver keer, wordt de Julianastraat name lijk veel gebruikt als speelplaats. Hét probleem vormde echter de verhoging bij de laad- en losplaats van 't Brugeind. Die is te hoog om vooruit te kunnen laden en los sen, waardoor de wagens met hun bumper tegen de verhoging botsen. Ên voor grote bier- en containerwagens is de Julianas traat te smal om te kunnen keren. Om die redenen moesten de vrachtwagens wel achteruit door de straat rijden om fatsoenlijk te kunnen laden en/of lossen aan de achterkant van 't Brugeind. Nu het plateau verbreed is, kun nen vrachtwagens de bult voor taan omzeilen en hoeven ze niet meer achteruit door de Julianas traat te rijden. De gemeenteraad van Meer lo-Wanssum benoemt tijdens de raadsvergadering van 19 december de leden van de rekenkamercommissie Meer lo-Wanssum. De rekenkamer- commissie, bestaande uit twee raadsleden en drie externe leden, gaat onderzoek doen naar de maatschappelijke effecten van het gemeentelijke beleid en de efficiëntie van de uitvoering. De rekenkamer is een nieuw instrument in het kader van het dualisme, bedoeld om de controlerende taak van de gemeenteraad te versterken. Bovendien leiden de onderzoeken van de reken kamer tot een grotere transpa rantie voor de inwoners van de gemeente. Als voorzitter wordt Peter Ver- eijken uit Sevenum voorgedragen. Peter Vereijken is vennoot bij een adviesbureau. Hij is tevens lid van de rekenkamercommissie van de gemeente Horst aan de Maas. De externe leden worden benoemd voor de duur van zes jaar, de raadsleden gedurende raadsperio de. De Gemeentewet bepaalt dat iedere gemeente op 1 januari 2006 een rekenkamer of rekenka merfunctie moet hebben inge steld. Deze .rekenkamer(functie) doet onderzoek naar de doelma tigheid, doeltreffendheid en rechtmatigheid van het gevoerde beleid. De gemeenteraad van Meerlo-Wanssum heeft in septem ber 2005 besloten te kiezen voor een rekenkamercommissie bestaande uit externe en interne leden. De rekenkamercommissie is onafhankelijk en bepaalt zelf waar ze onderzoek naar doet. Met haar onderzoeken wil de rekenka mercommissie zichtbaar maken of de voorgenomen doelstellingen van de gemeente ook daadwerke lijk gehaald zijn en hoe de gemeente publiek geld besteed. Medio 2006 zal de rekenkamer commissie haar onderzoekspro gramma presenteren. De gemeenten Meerlo-Wans sum en Sevenum hebben de han den ineengeslagen voor wat betreft de invulling van de reken- kamercommissies. De raden heb ben besloten om in iedere gemeente een eigen rekenkamer- commissie in te stellen en waar mogelijk samen te werken. Zo zul len de externe leden in de com missies van beide gemeenten wor den benoemd. Loek Haegens en Babke Segers ting. Deze karakteristieke peren- en figuurlijk in het licht. Precies hebben de statige perenboom aan boom valt altijd al op en vooral in 1280 lampjes waren nodig om de de zuidgevel van hun verbouwde de bloeitijd in het voorjaar, als de gevelgrote boom te voorzien van boerderij aan de Meerlose Hoofd- bloesem uitslaat. Sinds afgelopen lichtjes. Een sfeervolle entree van straat versierd met kerstverlich- weekend staat de boom letterlijk de Meerlose Hoofdstraat. Tienerdisco en dansavonden in 't Brugeind In zalencomplex 't Brugeind vindt op vrijdag 30 december de eerste disco plaats. Aan het begin van de avond, van 19-00 tot 21.30 uur, komt de jeugd van twaalf tot zestien jaar aan bod. Er wordt dan geen alcohol geschonken. Vanaf 21.30 uur zijn de 'oudere jonge ren' aan de beurt. Daarna vindt de tienerdisco elke eerste en derde zaterdag van de maand plaats. Eigenaar Twan Kleeven kijkt vol vertrouwen uit naar de eerste disco. "We hebben de afgelopen weken heel wat positieve reacties gehad. Want voor de jeugd is er bijna niks te doen in de regio. Zeker nu de jeugd van zestien tot achttien jaar niet welkom is in de nieuwe discotheek Zenith in Ven- ray, denken we dat er toch wel belangstelling is voor 'onze' disco. Het is een gewone disco. We stel len geen maximum aan de leef tijd." 't Brugeind tovert de grote zaal - die plaats biedt aan zeshon derd jongeren- om tot disco. Ze maakt daarbij gebruik van de drive-in-discoshow van The M- team uit Wanssum met dj Tom en een lichtshow. Ook de gemeente Meerlo-Wanssum juicht de tiener disco in 't Brugeind toe, vertelt Kleeven. "Maar we hebben samen wel afspraken gemaakt over bij voorbeeld het voorkomen van overlast voor de buurt. Er zijn onder meer controles buiten het gebouw en aan de deur. De jeugd moet zich bij binnenkomst ook legitimeren en krijgt daarna een polsbandje. Aan de kleur van het bandje kunnen wij zien of hij of zij alcohol mag drinken of niet." 't Brugeind probeert te voorko men dat jongeren beneden de zes tien jaar alcohol drinken, maar Twan Kleeven geeft aan dat 'het moeilijk is om dat helemaal te voorkomen'. "Als vrienden van zestien jaar een pilsje kopen voor iemand van vijftien jaar, is dat moeilijk te controleren. Maar als we het zien, treden we op. Maar ik denk dat ouders en jongeren daarover ook afspraken moeten maken. Het is natuurlijk heel gemakkelijk om de verantwoorde lijkheid alleen bij ons neer te leg gen." 't Brugeind mikt op de jeugd uit Meerlo-Wansum en omgeving. De entreeprijs voor de alcohol vrije tienerdisco is een euro, voor de gewone disco twee euro. Maar niet alleen de jeugd kan in 't Brugeind terecht voor een gezellig avondje uit. Mensen die een avond willen stijldansen kun nen op zaterdag 7 januari 2006 in Meerlo genieten van een ouder wetse dansavond. Net als pakweg dertig jaar geleden, toen café-zaal 't Brugeind in Meerlo in de wijde omtrek bekendheid genoot als dé dansplek. "Ook nu kunnen de mensen weer vast dansen op bij voorbeeld de tango en de wals", zegt Twan Kleeven. "We hopen dat de tijden van vroeger gaan Kerstmarkt in Geijsteren Basisschool St. Willbrordus in Geijsteren houdt op donderdag 15 december (vandaag) van 18.30 uur tot 20.30 uur in de schuur van boerderij De Lindenhof, naast zaal De Kei in het hart van het dorp, een kerstmarkt. Kinderen, ouders en leerkrachten hebben allerlei kerstartikelen gemaakt die zij tij dens de markt in stands gaan ver kopen, De opbrengst gaat naar twee goede doelen: de helft naar een door de kinderen te kiezen goed doel en de andere helft naar speelmaterialen die onder de pauze gebruikt kunnen worden. herleven. In de regio zijn toch veel mensen die het erg leuk vin den om samen te dansen en die op zoek zijn naar een leuk avond je uit met de muziek van toen. We mikken op 50-plussers, maar ook jongere mensen die willen dan sen, zijn natuurlijk van harte wel kom." De dansavonden beginnen op zaterdag 7 januari 2006 en vin den daarna elke tweede en vierde zaterdag van de maand plaats tot en met april. De deuren gaan open om 20.00 uur en sluiten om 01.00 uur. In april wordt tevens bekeken of de dansavonden voortgezet worden. Voor meer informatie over de tienerdisco en de dansavonden: www:brugeindnl Synthese Van 27 december t/m 30 december is het kantoor unit Horst, Bemmelstraat 2, 's middags vanaf 12.30 uur gesloten. Voor dringende gevallen over het maat schappelijke werk kunt u contact opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon 077 - 3548888. Cathelijne Mooren vierde Cathelijne Mooren is er zondag niet in geslaagd de finale van de landelijke finale van het Kinderen voor Kinderen Songfestival te winnen. De Swolgense, die het liedje Zomerzon zong, eindigde als vierde, net als alle andere deel nemers die niet doordrongen tot de top-3- Salylène Belete uit Utrecht won de finale. De uitzen ding van de finale is zaterdag avond om 19 00 uur te zien op Nederland 3. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. JoostenJ.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17-30 uur, za van 10.00-12.00 uur er van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99 Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg vólwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel. 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tèl. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www, synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09 00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl peel en maas Gedeputeerde Odile Wolfs de provincie Limburg heeft zondag tijdens de tweede jongerencultuurdag in Sittard de Limburgse Cultuurprijzen uitgereikt aan veelbelovende en talentvolle jongeren en net projecten waarin jongeren 0,- een belangrijke rol spelen. Van de drie genomineerde Noord-Limburgse projecten kreeg niemand de cultuur prijs. Een teleurstelling? "Kijk, het is altijd ontzettend leuk en plezierig om een cultuurprijs te winnen', reageert de in iwolgen woonachtige Marijn :1, die met zijn vrienden en het filmproject The Battle of lelot was genomineerd in [de categorie De Jonge Makers. IMaar het feit dat wij voor leze prijs zijn genomineerd, neemt niemand ons af. Die ike nominatie blijft altijd achter onze naam staan." <9.i§ De andere twee Noord-Lim burgse genomineerden waren Het Odapark Venray met zijn LAT- Manifestatie in de categorie cul tuur voor en door jongeren en het Literair Station Venlo met zijn Literaire Zomerprogrammering in de categorie Limburg Literatuur prijs. Het viel op dat zowel het Odapark en als crew van Marijn Poels met een grote delegatie van uit het noorden van de provincie naar Sittard was gereden. Van de prijswinnaars De Stichting Vakop leiding Dans Maastricht (categorie Voor en door jongeren), musicus Marijn Simons (Jonge Makers) en Stichting Poëziefestival (Land graaf) was vrijwel niemand aan wezig, alleen degene die de prijs in ontvangst nam. Opvallend was verder dat de bekendmaking zeer somber, zelfs kil en weinig spran kelend was en dat van de prijs winnaars geen jongeren van de partij. Dat was anders bij het Oda park en Marijn Poels en vrienden, die beide met een grote delegatie aanwezig waren in de Sittardse stadsschouwburg. "We hadden een flitsende, meer bij de jonge ren passende, presentatie van de genomineerden verwacht", lieten de Noord-Limburgers na afloop weten. Frank van Zwamen uit Venray, een van de mensen achter het filmproject The Battle of Camelot, vond de uitslag van de Jonge Makers verrassend omdat de win naar een professionele jongen is die overal al prijzen in de wacht heeft gesleept. "Hij verdient gewoon de kost met zijn werk. Als je dat afzet met wat wij met deze filmproductie doen als pure amateurs, dan is het appels en peren vergelijken. Wij zijn een groep die aan een zeer bijzonder project werkt, zonder geld, en steeds opnieuw jongeren en vol wassenen enthousiasmeert. Ver der zorgt onze manier van wer ken ervoor dat we een zeer breed publieksbereik hebben." Net als Frank van Zwamen zegt Marijn Marijn Poels en crew in afwachting van de bekendma king van de uitslag: v.l.n.r. Maar ten Peelen, Daniel Grob, Marijn Poels, Jos de Hoog, Frank van Zwamen en Tim Groetelaers. Poels dat de crew de nominatie vooral ziet als een positieve erkenning van de provincie om op de ingeslagen weg verder te gaan. 'We gaan uit van onze eigen kracht en weten dat de speelfilm rond tovenaar Merlijn en koning Arthur een fantastisch product wordt onder de naam The Lost History of a Myth." Over de spil van dit project, Marijn Poels (30 jaar), zei de jury dat hij een gedre ven en jonge amateur-cineast is die kwaliteit en artisticiteit hoog in het vaandel heeft staan. Hij bewijst met deze film dat ama teurs in de regio Noord-Limburg in staat zijn een historische film productie te realiseren die vol doet aan de professionele eisen van deze tijd. Limburgse kampioenschappen van 16 tot en met 18 december I - Marijn Poels en vrienden missen Limburgse Cultuurprijs

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11