Commissie legt zich neer bij ^duurdere publiekshal Geen mammoetscholen in basisonderwijs De Blakt nieuwe naam bedrijventerrein Onbekendheid bij zorgaanvragers 'Geen uitstel uitbreiding St. Odaschool' Bezwaar begraafplaats BEZORGEN? Pag PEEL EN MAAS Donderdag 8 december 2005 - Pagina Wethouder Heidens krijgt kritiek over slechte communicatie De commissie Middelen legt zich morrend neer bij de te dure verbouwing van de publiekshal in het gemeente huis. Pas een halfjaar na ople vering kreeg de politiek te horen dat het budget van 1,3 miljoen euro met bijna vier ton overschreden is. De com missieleden vuurden hun pij len af op wethouder Heidens (CDA). De publiekshal kwam herhaaldelijk ter sprake in de commissie, maar Heidens repte telkens met geen woord over de overschrijding. En dat stak de commissieleden nog het meest. Heidens kreeg er ook van zijn eigen partij van langs. "De wethouder heeft steken laten vallen want hij heeft niet gecom municeerd. Daar is het misge gaan", zei Toon Loonen (CDA). Henk Bisschops (PvdA) vond dat het bij Heidens ontbreekt aan politiek inzicht. "Dit is kwalijk. De commissie heeft vaak genoeg kri tische vragen gesteld. We wilden op de hoogte gehouden worden. Maar de wethouder heeft gewei gerd te communiceren. Dit soort zaken liggen gevoelig. Een wet houder moet de politieke antenne hebben dit aan te voelen" Ron van den Heuvel (WD) sprak van creatief boekhouden en stelde de vertrouwenskwestie aan de orde. "Want de raad zegt 'ja' tegen een budget. Indien dit bud get niet toereikend is, dan moet de politiek geïnformeerd worden. Daar moeten we toch op kunnen vertrouwen."Richard de la Roy (Lokaal Aktief) herinnerde eraan dat vaak genoeg gevraagd is naar de stand van zaken. Oppositiepartij Samenwerking nam de kwestie hoog op. Theo Mulders vond het verwerpelijk dat de totale kosten van bijna 1,7 miljoen nergens terug te vinden zijn. In de aanpassing van de begroting staat voor de publieks hal 'gewoon' 1,3 miljoen euro ver meld. De overschrijding van 380.000 euro is weggestopt in allerlei andere budgetten. Mulders sprak zijn ongenoegen uit. "Dit is een onjuiste weergave. We gaan hier niet mee akkoord." Mulders weerlegde de bewe ring van het college dat de 1,3 mil joen alléén bestemd was voor de nieuwbouw in de binnentuin. Het raadslid wees erop dat de renova tie van de entree en de beide ruimtes naast de hoofdingang wel degelijk bij het totale project behoren. "Het projedct heeft 1,7 miljoen gekost en dat bedrag wil len we daarom ook terugzien." In de vorige commissievergade ring kwam Heidens met de budge toverschrijding op te proppen. Terwijl de commissieleden een paar weken daarvoor nog een brief kregen waarin stond dat er niets aan de hand was. De mel ding van Heidens wekte veel ergernis. De wethouder gaf toe 'dat de discussie lastig liep'. Hij erkende dat het financiële over zicht voor de vergadering had moeten worden uitgereikt. "Dit was achteraf beter geweest voor de discussie." Heidens hield daar na een lang en gedetailleerd betoog over wat er allemaal is mis gegaan tijdens de verbouwing. De term 'voortschrijdend inzicht' werd daarbij telkens als dekman tel gebruikt. Heidens bekende dat hij de budgetoverschrijdingen eer der had moeten melden. Maar hij verklaarde 'voor 100 procent' ach ter de genomen beslissingen te staan. "Ik leg nu verantwoording af en vraag achteraf om toestemming. Het was beter geweest als ik dat eerder gemeld had. Dan hadden we toen deze discussie kunnen Afgelopen maandag heeft Victor Weijs namens Stichting CAI in aanwezigheid van Sinterklaas aan Theo Martens, directeur van basisschool St. Jan de Doper in Merselo, een cheque ter waarde van maximaal 50,000 euro overhandigd. Sinterklaas liet weten er het volste vertrouwen in te hebben dat Theo Martens zich zou houden aan dat maximum en [achteraf precies zou kunnen ver stellen hoe de school het geld pre cies heeft besteed. St. Jan de Doper gaat het geld van Stichting CAI gebruiken voor de inrichting Ivan twee open leercentra, een [voor de onderbouw en een voor de bovenbouw van de school. In |de open leercentra krijgen de ':erlingen de beschikking over unputers, audiovisuele midde- Justin heeft het symbolische bedrag van 49-333 euro ingevuld op de blanco cheque die Victor Weijs overhandigde aan Theo Martens van St. Jan de Doper in Merselo. iM len, SMART-borden en snelle ver bindingen met internet. Daarnaast zijn er meer klassieke leermidde len als boeken, spellen en derge lijke. De ingebruikname van de open leercentra past in de nieuwe opzet van het onderwijstraject dat basisschool St. Jan De Doper is ingeslagen. Theo Martens: "We willen kinderen een uitdagende omgeving bieden die uitnodigt tot zelf ontdekken en zelf leren. Ze leren dan ook beter verantwoor delijk te zijn voor hun eigen leren en dat van hun medeleerlingen. Ze leren zichzelf en andere kinde ren te helpen. De open leercentra zijn daarin heel belangrijk omdat de kinderen daar allerlei middelen vinden waarmee ze dat kunnen realiseren. Ze zijn daar echt niet vrijblijvend in de weer met leuke technische speeltjes. Ze hebben duidelijke doelen en kunnen die met behulp van de apparatuur, boeken en spelmaterialen in de open leercentra bereiken. Kinderen leren in dergelijke situ aties, waarin de leerkrachten een stapje terug doen, ook beter met elkaar omgaan. Ze worden er soci aal vaardiger. In het algemeen zal de leerkracht meer uitdager, sti mulator, wegwijzer en coach wor den." Voorzitter Victor Weijs van Stichting CAI ziet de besteding van het geld van de stichting door St. Jan de Doper als weer een goed voorbeeld van hoe eigentijd se technologie de wereld, en in dit geval dan het onderwijs aan jonge kinderen, kan verrijken. "Die technologie neemt barrières weg, brengt allerlei kennis dicht bij en stelt ook kinderen in staat zaken veel sneller te realiseren. Technologie maakt het bovendien mogelijk je te concentreren op processen die minstens zo belang rijk zijn als het bezit van kennis alleen. Ze maakt tijd vrij voor con tact, voor van elkaar leren, voor elkaar helpen. St. Jan de Doper gaat optimaal gebruikmaken van die mogelijkheden en daarom hebben ze ook niet tevergeefs bij ons aangeklopt. Stichting CAI ziet technologie als een hulpmiddel en niet als een doel op zichzelf. We staan dan ook open voor alle verzoeken om financiering van technologie die als het ware werk uit handen neemt om vervolgens ruimte te scheppen voor zelfred zaamheid en van elkaar leren, voor sociale isolatie voorkomen en dergelijke. In het algemeen voor het bevorderen van commu nicatie tussen mensen met behulp van eigentijdse communicatiemid delen waardoor die intensiveert en verbetert. Zo zijn er onder andere al donaties gegaan naar de Lokale Omroep, Raayland College en de Bibliotheek Venray. We zijn benieuwd wie er de komende maanden bij ons aanklopt. De Sint kan het even niet meer zijn. Die is er volgend jaar pas weer." Samenwerking Venray wilde V in de raadsvergadering van 20 ■december een initiatiefvoor- Istel indienen om de naam van ■bedrijventerrein Smakter- I heide 3 te wijzigen in De Blakt. |De lokale partij wenst einde- 1 lijk een einde maken aan de I onjuiste benaming voor het gebied tussen Oirlo en Venray. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De historische naam voor het nieuwe bedrijventerrein is De Blakt. In de volksmond wordt deze locatie ook zo genoemd. Smakterheide 3 is destijds als werknaam gekozen in navolging van de industrieterreinen Smakterheide 1 en 2 die in de noordoosthoek van Venray lig gen. Burgemeester Waals besliste maandag in het Seniorenconvent dat Smakterheide 3 voortaan De Blakt heet. Waardoor Samenwerking het initiatiefvoor stel weer kon intrekken. "We hoe ven niet te wachten tot 20 decem ber, Vanaf 6 december is het De Blakt", aldus Waals, die het een dag later nog moest bespreken in de collegevergadering. Wethouder Heidens liet een paar dagen eerder weten dat het lang niet zeker is dat De Blakt de nieuwe naam wordt. Volgens Heidens is dat voorbehouden aan de leden van de op te richten klankbordgroep. "Zij zullen met een aansprekende naam komen. En dat is niet op voorhand De Blakt." Thuiszorg Noord-Limburg ondersteunt zorgvragers bij de aanvraag van thuiszorg. De onbekendheid daarvan bij met name nieuwe zorgvragers is echter nog groot, zo blijkt uit een interne evaluatie. In veel gevallen kan Thuiszorg Noord-Limburg de indicatie die nodig is voor het ontvangen van zorg, voor de aanvrager regelen. Dit dankzij de zogeheten Standaard Indicatie Protocollen. Voor thuiszorg is vrijwel altijd een indicatie nodig van het CIZ. Sinds een half jaar kan Thuiszorg Noord-Limburg de aanvraag van de indicatie voor zowel nieuwe als bestaande klanten in veel gevallen regelen. Het gaat dan om bijvoorbeeld verpleegkundige zorg, zoals zorg na een zieken huisopname, het toedienen van medicijnen, wondverzorging, zwachtelen, oogdruppelen, zal ven, sondevoeding, katheterise- Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS ren, stomazorg en pijnbestrijding. Maar ook kortdurende huishoude lijke hulp en kortdurende per soonlijke verzorging waaronder het aan- en uittrekken van steun- kousen komen hiervoor in aan merking. Van zorgvragers die zich melden bij Thuiszorg Noord- Limburg wordt de indicatieaan- vraag uit handen genomen en intussen kan er direct tot de gewenste zorgverlening worden overgegaan. Eerder bleek uit lan delijk onderzoek van de bran cheorganisatie Z-org onder cliën ten van thuiszorginstellingen dat zij graag sneller zorg willen ont vangen vanaf het moment dat zij hiervoor de aanvraag hebben gedaan. Thuiszorg Noord-Limburg beantwoordt met de Standaard Indicatie Protocollen aan deze wens. Uit het landelijk onderzoek bleek eveneens dat cliënten zeer tevreden zijn over de verleende zorg. Zij gaven hiervoor een 8,3. Zeer hoog scoren de bejegening, deskundigheid en betrouwbaar heid van de medewerkers van Thuiszorg Noord-Limburg. Ook de medewerkers zijn tevreden over hun werk, blijkt uit het onderzoek. De thuiszorgorganisa tie behoort bovendien tot de vier efficiëntste thuiszorginstellingen van Nederland. Thuiszorg Noord- Limburg biedt alphahulp, huis houdelijke, persoonlijke en gespe cialiseerde verzorging, verple ging, dagopvang en advies, instructie en voorlichting. Nieuwe zorgdiensten zijn Hulp op afroep, Zorg TV en de consul tatiefunctie voor senioren. Voor meer informatie over het aanvra gen van zorg en de zorgdiensten kan men terecht bij Thuiszorg Noord-Limburg via tel. (0478)526262. Heeft u zich ai verdiept in de nieuwe levensloopregeling? Met deze regeling krijgt u, per 1 januari 2006, het wettelijke recht om te sparen voor alle vormen van verlof. Sabbatical, zorg-, ouderschaps- en studieverlof of eerder stoppen met werken. Meer weten? Kom naar de bijeenkomst! Op 15 december aanstaande organiseert Rabobank Venray Meerlo-Wanssum voor alle belangstellenden, zowel werkgevers als werknemers, een bijeenkomst over levensloopsparen. In een uur wordt u volledig op de hoogte gesteld van de regeling. Wij verwelkomen u graag vanaf 17.15 uur in de Schouwburg in Venray. Om 17.30 uur begint de bijeenkomst. In verband met de organisatie vragen wij u om uzelf uiterlijk 11 december aan te melden: Per telefoon: (0478) 530 300 of per e-mail: communicatie@vmw.rabobank Levensloopsparen? Dat doet u natuurlijk bij de marktleider in de spaarmarkt: de Rabobank! Rabobank De basisscholen in de gemeente Venray mogen niet verder groeien dan maximaal 400 leerlingen. Het schoolbe stuur SPOV heeft dit als voor waarde gesteld om blijvend goed onderwijs te kunnen garanderen. Door het stellen van een boven grens worden mammoetscholen voorkomen en ontstaat er een betere spreiding over de elf basis scholen in Venray-centrum. De drie grootste scholen De Hommel (380 leerlingen), De Keg (360) en Petrus' Banden (323) zijn nog even verwijderd van de limiet. Aan de hand van leerlingenprog noses verwacht het schoolbestuur dat binnenkort De Hommel en over een paar jaar Petrus' Banden de 400-grens zullen passeren. Het SPOV heeft daarom het aanname beleid aangescherpt. De scholen mogen per jaar nog hooguit 50 leerlingen aannemen. Waarbij kin deren uit de directe omgeving voorrang krijgen. De drie grootste scholen hebben de laatste jaren een grote toeloop gehad van bui ten het voedingsgebied. De Hommel, de enige protestants- christelijke school, heeft ook de functie van een streekschool. In de commissie Maatschappelijke Diensten zette het CDA vraagtekens bij dit beleid. Ton Ederveen (CDA) •meent dat de maximering van 400 leerlingen in strijd is met de fusie afspraken. "Het staat tevens op gespannen voet met de vrije onderwijskeuze die ouders vol gens de Grondwet hebben", aldus Ederveen. PvdA, WD en Samenwerking hadden geen moeite met het instellen van de bovengrens. Voor Lokaal Aktief mag de limiet zelfs verlaagd worden naar 250 leerlin gen. "Dan verloopt de spreiding nog beter en dan kunnen alle scholen in Venray behouden blij ven" zei Tom van den Hoek. "Kleinere scholen zijn ook in het belang van het kind. Tevens moe ten we éénkleurige scholen zien te voorkomen." Wethouder Emonts (PvdA) ver klaarde dat een grootte van 350 tot 400 landelijk als ideaal wordt gezien. "Dat is optimaal voor de organisatie, de verdeling van de groepen en het hebben van een ambulante directeur." Volgens Emonts is het lastig om een even wicht te vinden tussen de gewenste leerlingenspreiding en de vrije schoolkeuze. "Maar we komen niet aan de vrije keuze van de ouders", aldus Emonts. De gemeente wil de bestem mingsreserve voor onderwijshuis- vesting helemaal opheffen. Deze reserve wordt vooral gebruikt om schommelingen in de uitgaven op te vangen. Dit jaar is al een bedrag van 440.000 euro overgehevel naar de algemene middelen. I 2006 vloeit er nog eens 650.00 j euro naar de algemene dienst. Ht SPOV heeft hiertegen bezwaa gemaakt. Het schoolbestuu j vreest dat uitbreiding en onde j houd van de basisscholen in ht j gedrang komen. "Deze 1,1 miljoen euro is kei nelijk niet nodig voor de huisve: ting", constateert Marti Wijnhoven (Samenwerking). H maakte er bezwaar tegen dat d: onderwerp nu pas in de commi: sie aan de orde komt. Terwijl hie over bij de begrotingsbehandelin al een besluit is genomen. "Dit i i de omgedraaide wereld. We hac1 den deze discussie voor de vas stelling van de begroting moete voeren." Tom van den Hoe (Lokaal Aktief) vindt dat de onde i wijsreserve in stand moet blijver "Dit bedrag dient als onderwij: i geld besteed te worden." Wethouder Emonts verklaard dat de scholen niets tekort wore gedaan. "Tot 2014 hebben we d: 1 bedrag niet nodig. De scholen zu len er niet onder lijden. Indien d: toch het geval mocht zijn, da komen we terug bij de gemeenri raad om geld vrij te maken. Di verhoogt ook de transparantie Het SPOV vreest dat de raad wc i eens anders kan besluiten. Maa dit is en blijft aan de gemeente 1 raad." Brabander krijgt oecumenische school De basisschool in nieuw bouwwijk Brabander/Aan den Heuvel krijgt een interconfes sionele signatuur, een zogehe ten oecumenische school, een combinatie van rooms-katho- liek en protestants-christelijk onderwijs. De nieuwe basisschool wordt in 2008 geopend. Het wordt de eerste oecumenische school in de gemeente Venray. Sinds de fusie van alle schoolbesturen is het mogelijk vanuit levensbeschou welijke overtuiging een combina tie van rooms-katholiek en prote stants-christelijk onderwijs te stichten. Het nieuwe schoolgebouw wordt bij de start van het school jaar 2008/09 in gebruik genomen. Het gebouw telt elf lokalen, een speelzaal en een gymzaal. Later wordt de school uitgebreid met zes lokalen en een extra speelzaal. Gezien de woningbouwprogno- ses zou de school in 2020 door groeien naar 23 groepen. Het schoolbestuur SPOV wil dat scho len maximaal 400 leerlingen tel len. Dit zijn zeventien groepen. Het betekent op termijn dat leer lingen uit Brabander worden ondergebracht bij De Toverbal. In navolging van het Lokaal Historisch Platform (LHG) heeft ook de Stichting Venray Monumentaal bij het college bezwaar aangetekend tegen het plan van burgemeester en wethouders om de voormalige begraafplaats bij de Grote Kerk gedurende de kermisdagen in 2006 in te richten als kermisterrein. Volgens de stichting onderschat het colle ge 'de gevoeligheid bij de Venrayse bevolking ten aanzien van het gebruik van de voormalige begraafplaats'. Voorzitter Joop Vorst vraagt het college in een deze week verstuurde brief om af te zien van het plan. De stichting is vooral bang dat het terrein in de toekomst inge richt gaat worden als evenemententerrein en vreest dat het niet blijft bij het plaatsen van kermisattracties in het gebied. Stichting Venray Monumentaal wil dat het college komt 'tot een ontwikkeling die meer respect voor dit gebied betoont'. Volgens het Lokaal Historisch Platform liggen er nog stoffelijke res ten begraven van honderden mensen, die daar in de loop der eeuwen ter aarde zijn besteld. Verder vreest ook het LHG dat met de komst van de kennis de weg wordt vrijgemaakt voor een evenemententerrein. Martin Wijnhoven (Samenwerking) is het niet eens met uitstel tot 2013 van de bouw van een elfde klaslo kaal in Ysselsteyn. Het raads lid vindt dat de St. Odaschool al in 2006 recht heeft op een extra permanent lokaaL Wijnhoven stelde de kwestie donderdag aan de orde in de com missie Maatschappelijke Diensten. De basisschool in Ysselsteyn kampt met ruimtege brek. De St. Odaschool beschikt over negen klaslokalen, een speel lokaal en drie noodlokalen. Nog tijdens dit schooljaar wordt de school uitgebreid met een tiende lokaal. Eigenlijk zou Ysselsteyn tevens recht hebben op een elfde lokaal. Maar de gemeente heeft deze investering (290.000 euro) uitgesteld tot 2013. De St. Odaschool telt ruim drie honderd leerlingen en heeft een ruimtebehoefte voor dertien groe pen. Om verdere nieuwbouw te kunnen plegen, moeten eerst de noodlokalen verdwijnen. Omdat deze tijdelijke units onlangs nog een grondige opknapbeurt heb ben gehad, vindt de gemeente dit kapitaalvernietiging. Vandaar dat het elfde leslokaal er pas in 2013 komt: Gelijktijdig worden dan twee noodlokalen gesloopt. Martin Wijnhoven vindt dat di commissie voor een voldongei feit staat. "Het opknappen van di noodlokalen had vooraf bespre ken moeten worden. Dan haddei wij hierover een standpunt kun i nen innemen. Want Ysselsteyi heeft gewoon recht op een elfdi lokaal." De andere partijen hadden e minder moeite mee. "Het wa inderdaad beter geweest om on vooraf te informeren over he groot onderhoud", zei Jeanm Hendrix (CDA). "Maar nu is he klaar. Het is jammer dat het z< gegaan is." Leonie Cals (WD) ha< er geen problemen mee. Tom vai den Hoek (Lokaal Aktief) even min: "Er is niks mis met d< opknapbeurt. Het gaat er toch on 'dat de lokalen optimaal in ord< zijn." Wethouder Emonts (PvdA) vei klaarde dat in overleg met he schoolbestuur SPOV voor dez< oplossing is gekozen. "Dit is he meest praktisch. Want het is lastij uitbreiden als de noodlokalen e nog staan. En we willen kapitaal vernietiging voorkomen. Daaron is de investering vooruitgescho ven naar 2013." Ghielen" Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl \Nie\eis Eindstraat 12, tel. 581553

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9