De Nissehoff vreest voortbestaan 50°/o BOSS DA pleit voor dependance peciaal onderwijs in Venray 'Venray is een dorp, maar Ie problemen zijn stedelijk' 'Venrayse jeugd verdient meer aandacht' Cordstrap kiest voor Venray VERBOUWINGS OPRUIMINGSFINALE KORTING Julicher Meijer Stones moxx ESI W DE HELE MAAND DECEMBER ALLES uitgezonderd jeans! man woman agi tc,L aw iviMb Donderdag 8 december zuub - Pagina i Kindercentrum moet voor 1 mei weg aan Bosweg Bert Achten slaakte donder dag een noodkreet in de com missie Maatschappelijke Diensten. De eigenaar van De Nissehoff vreest dat het kin dercentrum over vijf maanden de deuren moet sluiten. "We staan met de rug tegen de muur. De gemeente draait ons de nek om. Tachtig kinderen komen op straat, acht perso neelsleden worden ontslagen en wij zijn onze boterham kwijt." De gemeente heeft De Nissehoff het mes op de keel gezet. Op 1 mei moet de locatie aan de Bosweg ontruimd zijn omdat de gemeente het perceel verkocht heeft aan autosloperij Burhenne, die nu nog aan de Endepoel in Merselo gevestigd is. "Die datum is hard. Vanwege ver plichtingen aan Burhenne is uit stel niet mogelijk", zo schrijft de gemeente in de brief. Bert en Anita Achten zien hun levenswerk in duigen vallen. Ze dreigen zwaar de dupe te worden van het voortslepende conflict tussen steenhandel Willems en de gemeente. De Nissehoff is al vier jaar bezig om nieuwbouw te reali seren op een andere locatie aan de Bosweg. In 2001 verkocht de familie Achten het huidige per ceel aan de gemeente die de grond nodig had voor de huisves ting van bedrijven en de aanleg van een weg. De nieuwbouw had in 2004 al klaar moeten zijn. "Het is gigan tisch uit de hand gelopen", ver klaart Bert Achten. "Door allerlei toestanden. Zo zijn we negen maanden opgehouden door de welstandscommissie. En nu zijn we de dupe van het conflict tus sen Jan Willems en de gemeente. Willems maakt bezwaar tegen alles wat er in de omgeving gebeurt." Op 8 november hadden Bert en Anita Achten een gesprek in het gemeentehuis. Ze legden uit dat ze zwaar in de problemen komen omdat ze op 1 mei 2006 geen alternatief hebben. Maar de gemeente geeft geen krimp. Ten einde raad wendde Bert Achten zich donderdagavond tot de commissieleden. Hij wees er tevens op dat de komst van Burhenne naar de Bosweg 'vragen om problemen is'. Volgens Achten is een autobedrijf in het bestemmingsplan niet toegestaan. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) reageerde 'geschrokken' op de woorden van Achten. 'Wat is hier toch aan de hand? Er kunnen toch niet zomaar tachtig kinderen op straat worden gezet. Er moet snel iets gebeuren." Ook Samenwerking, CDA, PvdA en WD drongen bij wethouder Emonts (PvdA) en zijn collegele den aan op een spoedige en bevredigende oplossing voor De Nissehoff. Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Impuls voor werkgelegenheid Het Deurnese bedrijf Cordstrap verhuist naar Venray. Het bedrijf, dat wereldwijd kunststof omsnoe- ringsbanden produceert, ver plaatst haar hoofdkantoor, een van de productieafdelin gen en het magazijn naar het nieuwe industrieterrein Smakterheide DL Cordstrap heeft hierover met Maessen bedrijven en de gemeen te Venray een akkoord bereikt. Het bedrijf koopt 5 hectare grond met nog een optie op bijna twee extra hectare. Gordstrap is het eerste bedrijf dat -zich op Smakterheide III, dat ten zuiden van de Deumeseweg ligt, gaat vestigen. Bij Cordstrap werken momen teel 130 mensen. Het bedrijf heeft in totaal 18 vestigingen in 12 lan den en maakt dit jaar een omzet van 35 miljoen euro. Behalve in Deurne heeft Cordstrap ook pro ductievestigingen in Geldermalsen en in de Verenigde Staten. Omdat het bedrijf in Deume niet op een locatie geves tigd is en de onderneming een jaarlijkse groei van zo'n 15% kent, werd gezocht naar een nieuwe locatie. Daarbij waren naast Venray ook Deurne en Helmond in beeld. "Wij hebben voor Venray gekozen vanwege de flexi biliteit", aldus Jan Andriessen, algemeen directeur van Cordstrap. IDEALE LIGGING Daarnaast heeft de ligging naast de A73 en het feit dat een groot stuk grond met uitbreidingsmoge lijkheden werd aangeboden, een belangrijke rol gespeeld. Andriessen en zijn collega Jan Prinsen waren vol lof over de medewerking van de gemeente Venray. Wethouder Heidens toonde zich 'superblij' met de komst van Cordstrap, dat in juni van dit jaar contact zocht met de gemeente Venray. "Voor de gemeente is het nu zaak om de procedures snel op te starten." Volgens de wethouder past het bedrijf prima in de filoso fie van de gemeente om bedrijven met werkgelegenheid naar Venray te trekken. Ook voor de ontwikkeling van Smakterheide III is de komst van CorësTre^ goede impuls. Op dit teirein,.i$j70v hectare grond beschikbaar. Rogier Krebbekx van Maessen Bedrijven was ook zeer content met de deal. "Meestal weet je bij een eerste gesprek of de getoon de interesse reëel is. Dat gevoel hadden we bij Cordstrap. Dat betekent niet dat Cordstrap zom aar voor Venray heeft gekozen. Daar hebben toch de nodige onderhandelingen over plaatsge vonden. Bovendien is het zo dat van de tien tot vijftien contacten die je legt met bedrijven, er onge veer één tot succes leidt", aldus Krebbekx. Cordstrap wil in de zomer van 2006 gaan bouwen, om een jaar later het bedrijf naar Venray te verplaatsen. De directie ver wacht. gezien de groeipotentie van het bedrijf, dat Cordstrap over tien jaar aan 230 mensen werk kan bieden. Met de bouw van de nieuwe vestiging is een investering van negen miljoen euro gemoeid. Cordstrap heeft vrijdag het personeel van de aan staande verhuizing op de hoogte gebracht. mannenmode, jeans and casual wear for men. River èA Woods MEN Matlmque GUMN C0TT0NFIELD Vanaf maandag 9 januari zijn wij wegens verbouwing gesloten. mannenmode, jeans and casual wear for men Bleek 82 Venray Tel. 0478 - 512 306 Vervolg VP 'Niet goed voor uitstraling van Venray' Linskens wilde of weten of de partij over meer informatie beschikte. "Nee", reageerde Busser. "Ik wist niet meer dan ieder ander. De laconieke manier waarop het college hiermee omging plus de toespraak van Waals bij zijn ambtsjubileum in de Engelse tuin, maakten ons wan trouwend." Busser. "Er is sprake van bewust misleiden van de gemeenteraad. Dit is niet het enige incident. Het bestemmingsplan buitengebied, circuit De Peel, de publiekshal, -MBi&SS&ff11. dc tele- fooncentrale. Het zijn alleen maar ïficidentéh'. HefccÖBëge kan maar één ultieme conclusie trekken en dat is zijn ontslag aanbieden." Maar zover zou het niet komen. Wethouder Teunissen maakte een aangeslagen indruk. Hij sprak van een vertrouwensbreuk. "Ik betreur dit ten zeerste. Tot 8 november had ik geen enkel sig naal dat het budget overschreden was. Wederzijds vertrouwen is de kern van de samenwerking tussen de ambtelijke organisatie en het college. Het vertrouwen heeft een flinke deuk opgelopen. Er zullen maatregelen volgen." HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Murickhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advenentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58.,) 33,50 (overige binnenland) inister Van der Hoeven steunt initiatief Jeanne Hendrix I Jeanne Hendrix (CDA) hield [onderdag in de commissie matschappelijke Diensten tn pleidooi voor de komst ka speciaal onderwijs naar Jenray. De kinderen die niet r het reguliere basisonder- js of naar Focus gaan, reizen j naar scholen in Venlo. fooral naar Vijverhof (zmlk) i 't Poortje (zmok). Dagelijks leizen 184 kinderen met een lusje vanuit Venray naar een [ndere onderwijsvorm in de Ingeving. [Hendrix vertelde dat het minis- [rie van Onderwijs heeft laten [eten dat een zelfstandige school ior speciaal onderwijs in Venray 'een kans van slagen heeft. De [ens is dat kinderen ongeacht iveau, gedrag of handicap zoveel logelijk gebruikmaken van het iguliere onderwijs. "Wel is het logelijk in Venray een dependan- te vestigen. Een van de voor den is dat de gemeente daar- moet instemmen", zei de >A'er. Het aantal leerlingen uit Venray dat elders speciaal onderwijs volgt, is de laatste jaren sterk gestegen. Het raadslid vindt het vooral bezwaarlijk dat deze kinde ren dagelijks een uur tot anderhalf uur in de bus moeten zitten. "Het vervoer is echt een crime. Alhoewel iedereen zijn uiterste best doet het zo goed mogelijk te laten verlopen." Het speciaal onderwijs in Venlo kampt door de toename van het leerlingenaantal met ruimtege brek. Zo is de Vijverhofschool binnen tien jaar gegroeid van 80 naar 220 leerlingen. Ook worden de groepen steeds kleiner. Bij het zmok (zeer moei lijk opvoedbare kinderen) zitten zeven kinderen in een klas. Bij het zmlk (zeer moeilijk lerende kinde ren) zijn dat er nu nog twaalf, maar dit aantal wordt eveneens verlaagd naar zeven. Er is een onderzoek gestart naar de haalbaarheid en wenselijkheid van een dependance elders in Noord-Limburg. Afhankelijk van de uitkomst kan de gemeente Venray een verzoek verwachten. "We moeten ons maximaal inspannen om passend onderwijs zo dicht mogelijk bij huis te krij gen. Dat heeft voor deze kinderen een grote meerwaarde", vindt Hendrix, die een beroep doet op het college om hieraan alle mede werking te verlenen. Een geschik te locatie zou in nieuwbouwwijk Brabander zijn waar een brede school wordt gesticht. Elly van Dijck (PvdA) had haar bedenkingen. Ze vreest dat de dependance een te kleine omvang krijgt waardoor kwalitatief goed onderwijs niet mogelijk is. "Ik voorzie dezelfde problemen die de kleine dorpsscholen hebben. Daarom wijzen we het voorstel van het CDA af." Leonie Cals (WD) kon het plei dooi van het CDA wél ondersteu nen. "We moeten de mogelijkhe den goed bekijken. Het is ons wel wat waard als deze kinderen niet meer iedere dag zo lang hoeven te reizen." Leo Everaerts (Lokaal Aktief) vroeg zich af of het plan financieel wel haalbaar is. Wethouder Emonts zegde toe, indien er een verzoek binnen komt, het 'serieus te onderzoe ken'. "Het lange reizen is vooral voor deze kinderen niet plezierig. Ik sta er positief tegenover om zo dicht mogelijk bij huis onderwijs te geven", zei Emonts, die wel vond dat voldoende kwaliteit gegarandeerd moet zijn. "En daar heb ik mijn twijfels bij. Of de groepen wel voldoende groot zul len zijn." Jeanne Hendrix reageerde dat het Rijk echt niet met een verzoek komt als er twijfels over de kwali teit en kwantiteit zijn. "Want er komt eerst een gedegen onder zoek." Het CDA-raadslid is achter de schermen al jarenlang actief om speciaal onderwijs naar Venray te halen. Na contacted met het ministerie van Onderwijs kreeg ze zelfs een persoonlijke brief van Maria van der Hoeven. De onder wijsminister spreekt daarin haar waardering uit voor de inzet van het CDA. Van der Hoeven schrijft dat een nevenvestiging van een zmlk-school in Brabander moge lijk is. Er worden geen eisen gesteld aan een minimaal aantal leerlingen. De gemeente is verant woordelijk voor de huisvesting en ontvangt hiervoor geld van het Rijk, afhankelijk van het leerlin genaantal, via het gemeentefonds. De sterke toeloop naar het zmlk- en zmok-onderwijs heeft meerdere oorzaken. Het reguliere basisonderwijs kan maar een beperkt aantal leerlingen met gedragsproblemen opvangen. Jaren geleden zijn de mik- en lom scholen opgeheven. Zo ook in Venray, waar De Essel (mik) en 't Groenewold (lom) fuseerden tot Focus. "De onderste l^ag van beide scholen kon er daarna niet meer terecht. Deze kinderen gaan voortaan naar Venlo", zegt Hendrix. "Maar ook de samenle ving, die steeds ingewikkelder wordt, is er debet aan. Vroeger was er veel meer duidelijkheid en structuur. Dat ontbreekt nu veelal terwijl deze kinderen daar juist heel veel behoefte aan hebben." Jongerenwerk wil spanningen tussen jongeren verminderen dat zijn dan meestal vrienden van één van de Marokkaanse jonge ren. Ons project is juist bedoeld voor iedereen, autochtoon of allochtoon, jongen of meisje." De gekozen activiteiten zijn tot stand gekomen naar aanleiding van de enquête. Zo zal er zaalvoet bal worden gespeeld, en zijn er graffiticursussen, maar tegelijker tijd ook educatieve programma's. Voor Aissa is dit het eerste pro ject in Venray. "Ik ben voorheen werkzaam geweest als sociaal-cul tureel werker in Weert, waar ik jongeren en hun ouders hielp. We probeerden daar jongeren bij hun loopbaan te begeleiden, schoolre sultaten te verbeteren en het aan tal schoolverlaters terug te drin gen. Venray is voor mij een nieuwe uitdaging. Aangezien eer dere confrontaties in Venray tus sen jeugd van allochtone en autochtone afkomst de landelijke media haalden, is dit iets waar echt aandacht naar moet uitgaan. Venray is een dorp, met stedelijke problemen. De problemen in de mate waarin we die in Venray zien, is niet iets wat we normaal tegenkomen in dorpen." Om een begin te maken met het terugdringen van het pro bleem, wil Meziani vooral inzet ten op praten en communiceren. Het einddoel van het project heeft dan ook als titel: 'praten als brug'. Meziani hoopt ook op het Raayland College tijdens de multi culturele festivaldagen iets te kun nen bijdragen. "Het is de bedoe ling dat de jongeren worden verdeeld in groepjes van twee, en dan een groep andere jongeren meenemen naar hün buiten schoolse activiteiten. Dit kunnen hobby's zijn als voetballen of de muziekschool, maar ook culturele en reügieuze bezigheden, zoals een bezoek aan de moskee. Na Als aftrap van het project werd afgelopen vrijdag een feest georganiseerd. terugkomst op school worden er presentaties gehouden over de bezigheden, en meningen over de dag uitgewisseld. Als afsluiting zal er muziek uit verschillende cultu ren te horen zijn, en worden hap jes uit alle hoeken van de wereld opgediend." Samen met Nederlander Van der Plas vormt Marokkaan Meziani een multicultureel team. "En dat is een groot pluspunt. We laten zelf al zien wat we willen bereiken." Aissa Meziani en Dirk van der Plas hebben er een half- jaar straathoekwerk in Venray. opzitten. Donderdag brachten de jongerenwerkers van wel zij nsinstelling Wel.kom ver slag uit in de commissie Maatschappelijke Diensten. Er zijn te weinig voorzieningen in Venray en de jongeren krij gen te weinig aandacht, zo luidt de conclusie. "De Venrayse jongeren reage ren positief. Ze praten erg graag en ze vinden de aandacht fijn", zei Dirk van der Plas. "Ze stralen ook uit dat ze al die jaren te weinig aandacht hebben gekregen." De jongerenwerkers begonnen op 1 juni met hun veldwerk. De aanlei ding was een reeks incidenten tussen allochtonen en autochto nen. "Er zijn in Venray te weinig voorzieningen voor jongeren en er is ook te weinig te doen. Terwijl daar juist veel behoefte aan is", denkt Van der Plas. "De voorzieningen die er zijn, zijn slecht of ze functioneren niet. Zo is jongerencentrum Dingus veel te weinig open. Dat zijn ook de grieven die we horen. Daar heb ben ze gelijk in. Ook in de wijken sluiten de voorzieningen niet aan bij de vele jongeren die er zijn. Daar moeten we eens goed over nadenken." De commissieleden wilden wel eens weten of de onderlinge ver standhouding tussen de jongeren echt zo slecht is. Volgens Aissa Meziani speelt er meer dan ogen schijnlijk lijkt. "Er zijn nog regel matig incidenten. Twee weken geleden was er weer een botsing tussen allochtonen en autochto nen. Het zijn vooral jongeren van 16, 17 en 18 jaar. Het lijkt mis schien dat het meevalt. Maar de uitstraling naar elkaar toe zegt dat de rivaliteit veel dieper zit. Daarom is het zo belangrijk dat we preventief optreden en activi teiten organiseren. Als dat niet gebeurt, dan loopt het uit de hand." Drie groepen krijgen extra aan dacht. Het zijn de jongeren die in het Marokkaans centrum komen, de hanggroep bij het JOP in Landweert en de jeugd die rond hangt op het grasveld bij de Grote Kerk en het Kerkpad. Vooral deze laatste groep is problematisch en moeilijk benaderbaar. "Het is een geïsoleerde groep. Ze hebben rechts-extremistische ideeën", zegt Van der Plas. "De meesten hebben een slechte thuissituatie, ze hebben geen werk en gaan niet naar school. Ze zonderen zich af en volwassenen komen er niet binnen. Er is niemand die de gren zen aangeeft. Het is een serieus probleem. Ze vormen een onder deel van de spanningen die er zijn. Er wordt iemand in elkaar geslagen, waarna ze mét een reac tie komen." In het komende halfjaar gaan Meziani en Van der Plas vooral activiteiten organiseren. Het doel is de allochtone en autochtone jongeren dichter bij elkaar te brengen. Door samen te werken leren ze elkaar beter kennen, waardoor er een nauwere band ontstaat. Dit moet leiden tot een gedragsverandering. Aissa Meziani ziet een bevesti ging van het beeld op het Raayland College. "Ze zitten samen in de klas maar daarbuiten houdt het op. Zodra het pauze is, zoekt iedereen zijn eigen groep op. De leerlingen moeten meer samen doen en met elkaar com municeren." De straathoekwerkers zagen tij dens een koopavond ook de rivali teit tussen de groepen. Van der Plas: "Dat stralen ze naar elkaar uit. Het heeft vaak een voorge schiedenis. Bijvoorbeeld ruzies die niet opgelost of uitgepraat zijn. Dan blijft de sfeer gespan nen. Door een intensief contact met beide groepen kan de rivali teit worden opgelost." Diefstal De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 04.30 uur een 22-jarige man uit Polen aangehouden. De man had geprobeerd spullen te stelen uit het bedrijf waar hij werkzaam was. De man werd hierbij door het beveiligingspersoneel van het bedrijf betrapt. De politie werd gewaarschuwd. Hij werd aange houden en overgebracht naar het politiebureau. De man heeft de diefstal bekend. Aissa Meziani (34) is alge- leen jongerenwerker bij 'el.Kom. Vanuit deze stich- ng werkt hij samen met Dirk an der Plas aan een project in enray. Met het project, dat topt tot eind mei 2006, hoopt gemeente Venray de com- lunicatie en verstandshou- tussen jongeren onder- te verbeteren. Met alle laatschappelijke onrust tus- in autochtone en allochtone mgeren lijkt een dergelijk roject zeker op zijn plaats. Ter voorbereiding op het pro- ct heeft Aissa Meziani samen et collega Dirk van der Plas een intal onderzoeken uitgezet bij rschillende groepen jongeren l Venray. Zo zijn er enquêtes ehouden om de behoeftes van jongeren in kaart te brengen, iteindelijk zijn er drie groepen itgekozen om in het project te irticiperen: Marokkaanse jonge- n, Londsdale jeugd en autochto on van Landweerd. "Als aftrap in het project hebben we afgelo- :n weekeinde een feest georga- seerd. Een zeer geslaagde activi- it met liefst 150 bezoekers, nder wie de meidengroep en wigeren van Dingus, allemaal tochtone jongeren. Dit was vens de start van de wekelijkse itiviteiten die gaan plaatsvinden I de Stichting Marokkaans ctiviteiten Centrum. Het SMAC tussen 19.00 en 22.00 uur open 'or alle jongeren. Binnenkort iginnen we met concrete activi- iten." Het SMAC wordt veelvuldig ozocht door met name senioren m Marokkaanse afkomst. "We ebben in de loop der tijd omerkt dat volwassenen en jon- ren vaak niet op één lijn zitten. c hopen dat we meer groepen igeren aan het SMAC kunnen inden. We gaan bijvoorbeeld et hangjongeren praten en nodi- fn ze uit om naar het SMAC te 'men. Nu zijn het voornamelijk arokkaanse jongeren en jeugd 'Somalië of Joegoslavië die naar ;t centrum gaan. Heel af en toe in er ook Nederlanders, maar

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3