Internationale opera II Trovatore Kunst Cultuu Het huis van de moskee Kerst-lnn in schouwburg Concert symfonieorkest Matangi Strijkkwartet in het Theehui Concert in Mariakapel 33 Catch-up in Jera'70 ir PEEL EN MAAS Donderdag 8 december 2005 - Pag [EI Programma Schouwburg Venray De Stichting Internationale Opera Producties presenteert maandag 12 december om 20.00 uur de opera II Trovato re in Schouwburg Venray. Na de succesvolle première van Rigoletto in 1851 in Venetië ging Verdi terug naar Busseto om daar onmiddellijk aan de volgende twee geplande opera's te werken. Hij had al voorbereidend werk gedaan, en al in 1849 had hij met de librettist Francesco Maria Piave over II Trovatore gespro ken. Maar Piave was al aan het werk aan Rigoletto en kon de opdracht niet aannemen. Daarop wendde Verdi zich tot Salvatore Cammarano, die vele beroemde libretti op zijn naam had (waaron der 'Lucia di Lammermoor' voor Donizetti) en met wie Verdi al had samengewerkt in 'Alzira' (1845), 'La battaglia di Legnano' (1849) en 'Luisa Miller' (1849). Maar in de loop van het werken aan II Trovatore werd de bejaarde Cammarano ziek en stierf hij in juli 1852. Zijn medewerker en vriend Emanuele Bardare maakte het libretto af en een half jaar later ging II Trovatore in Rome in première met groots succes. Het dramatisch verhaal over de twee broers die als rivalen tegenover elkaar staan in de liefde, oorlog en een vete veroorzaken tussen een zigeunerfamilie en een adel lijke familie, bracht in Verdi het beste naar boven. De conflicten en hartstochten boden hem een kans om krachtige maar melodi euze muziek te componeren. II Trovatore begint met een drama tische vertelling: een graaf gooit een zigeunerin op de brandsta pel. Als wraak ontvoert de zigeu nerin Azucena één van zijn zonen (Manrico) en gooit deze op de brandstapel. Tenminste dat denkt ze. Ze vergist zich echter en gooit haar eigen zoon in het vuur. Nu, jaren later, houdt zij de troubadour Manrico nog steeds voor dat hij haar zoon is. Onder tussen heeft Manrico andere din gen aan zijn hoofd: hij is verliefd op de lieftallige Leonore, maar hij heeft in Graaf Luna een eerzuchti- II Trovatore is een van de meesterwerken van Verdi (Foto: Mieke van Engelen) ge concurrent. Leonore kiest voor Manrico en Graaf Luna laat dit echter niet over zijn kant gaan. Moeder en "zoon" worden het slachtoffer van zijn geweld. Om aan Luna te ontkomen, kan Leonore niet anders kiezen dan voor de dood. Als Manrico's hoofd op het hakblok ligt, bekent Azucena aan Luna dat hij zojuist zijn eigen broer vermoord heeft. Een meeslepend verhaal, gezon gen in het Italiaans met Neder landse boventiteling. Voor deze opera zijn nog kaarten verkrijg baar. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondagmid dag 11 december diverse demon straties gegeven. Met het oog op het naderend kerstfeest worden er kaarsen gemaakt. Daarnaast zijn de smid en de bierbrouwer aan het werk. Op de bovenverdie ping is een expositie te bezichti gen over eetcultuur in de 20e eeuw. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Kerstconcert in Leunen In de kerk in Leunen wordt op zondag 18 december om 19.00 uur een concert in kerstsfeer gehouden. De bezoekers worden onder andere verrast door het duo Loriën uit Andelst. Samen met toneelvereniging Comedia, Scouting Don Bosco Leunen en harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide vormen zij de ingrediënten voor dit concert. Het programma is afwisselend, van Stille Nacht tot Polish Christ mas Music. Dit alles staat onder de deskundige leiding van diri gent Geert Jacobs. Na afloop van het concert is men welkom in de herberg van Piet en Mien. Ook hier zal het duo Loriën nog enkele nummers ten gehore brengen om het kerstgevoel nog even vast te houden. De kaartverkoop start vanaf donderdag 8 december. Zin in Zingen In Den Hoender in Venray wordt op zondag 11 december een zangavond gehouden. Onder begeleiding van twee ervaren accordeonisten worden tientallen liederen uit de nieuwe zangbun del gezongen. Deze zangbundels zijn aan de zaal verkrijgbaar. Iedereen die van zingen houdt of hier graag naar luistert is welkom. De avond begint om 20.00 uur. Vanaf 19.00 uur is de zaal open. De presentatie is in handen van Gerrit Reintjes uit Veulen. Kerstconcert in Koningskerkje Volksmuziekgroep Mallemoer treedt op zondag 11 december op in het Vierlingsbeekse Konings kerkje. Ook dit jaar zorgen de enthousiaste muziekmakers voor het kerstgevoel. In een sfeer van warmte en gezelligheid speelt Mallemoer volkse melodieën uit Vlaanderen, Nederland, Frankrijk, Ierland en Engeland. De teksten gaan over Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen. Het zestal zingt ook zelfgemaakte liederen en bespeelt samen een groot aantal instrumenten zoals viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doedelzak, rietpijp, accordeon, trekharmoni- ca en slaginstrumenten. Het con cert begint om 15.30 uur. Reser veren is verstandig en kan via tel. (0478)632172. Boekrecensie in Peel en Maas Kerstmarkt De Vrouwen Organisatie Vier- lingsbeek-Groeningen houdt op zondag 11 december van 11.00 tot 16.00 uur een creatieve kerst markt in zalencentrum Concordia in Vierlingsbeek. Er zijn deze dag diverse kraampjes met onder meer kerstkaarten, kerstkransen, kerststukjes, glühwein, wafels, Unicef, vogelkooitjes en smeed werk te bezoeken. Verder is er een knutselhoek voor kinderen. Productiecursus De Stichting De Tiendschuur presenteert op zondag 11 decem ber het resultaat van de eerste productiecursus. Ruim vijftien spelers uit de regio Horst-Venray hebben in tien lessen een korte voorstelling gemaakt die geba seerd is op improvisatie. De voor stelling is geheel zonder tekst en duurt ongeveer dertig minuten. De presentatie vindt plaats in zaal de Tiendschuur van de Kasteel boerderij in Horst en begint om 15.00 uur. In januari begint de tweede productiecursus, daar voor zijn nog enkele plaatsen vrij. Kijk voor meer informatie op www.detiendschuur.nl. De Overval Op zaterdag 10 en zondag 11 december brengt toneelgroep Vondel uit Castenray een crimine le komedie op de planken. Het stuk heeft als titel De Overval, is geschreven door Dietmar Steimer en wordt in het dialect opge voerd. De inhoud: Ralf Bijsterveld heeft een haat-liefdeverhouding met z'n werk en het leven. Met dien verstande natuurlijk, dat hij 't werk haat en 't leven liefheeft. En uitgerekend hij vind op een mor gen in zijn woonkamer een koffer vol geld. Zijn vriend Barend en het bericht over een bankoverval, verschaffen hem al vlug duidelijk heid omtrent de herkomst van de poen. Ralf en Barend zijn 't er ove rigens al snel over eens dat dit financiële meevallertje bijzonder goed bij hen past. Maar dan blijkt ook dat de geheimhouding ervan, ten opzichte van Ralf's echtgeno te, hun inwonende oma en buur vrouw Maris, uiterst moeilijk is. En als de dochter des huizes dan ook nog haar nieuwe vriend komt voorstellen, wordt 't voor Ralf en Barend al helemaal kritisch, want die blijkt rechercheur te zijn. Wie wil weten welke hilarische en boeiende scenes gaan plaatsvin den, kan een kijkje nemen in gemeenschapshuis De Wis in Cas tenray. De uitvoering op zaterdag 10 december begint om 20.00 uur. Op zondag 11 december begint de uitvoering om 19.00 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij Café De Koster in Castenray of te reserveren via tel. (0478)571308. Meer informatie over toneelgroep Vondel staat op http ://castenray. dorpen venraynl vondel of www.toneelgroepvon- del.nl. Het Symfonieorkest Helmond- Venray geeft op vrijdag 16 decem ber een concert in het Raayland- college in Venray. Op het programma staan werken van Borodin, Wagner en Dvorak. Solis te is de sopraan Maria Coolen en het geheel staat onder leiding van Stephan Pas. Het concert begint om 20.15 uur. De Steppenschets uit Midden-Azië van de 19-eeuwse Rus Alexander Borodin is een weemoedig lied dat het komen en gaan van mensen op paarden en kamelen verklankt. Borodin com poneerde in de typisch Russische stijl van een groep componisten uit Sint Petersburg die de Machti ge Vijf werden genoemd. De Hel- mondse sopraan Maria Coolen zingt de vijf Wesendonckliederen van Richard Wagner. De tamelijk geëxalteerde gedichten van Mathilde Wesendonck zijn door romanticus Richard Wagner fijn zinnig en ingetogen getoonzet. Zoals bij Wagner gebruikelijk speelt het orkest niet zozeer een begeleiding van de zangstem als wel een eigen, zelfstandige en gevoelige muziek. Zoals veel romantische muziek laten deze liederen zich gemakkelijk belui steren omdat ze een directe emo tie vertolken. Als derde en laatste werk volgt de Achtste Symfonie van Antonin Dvorak. Ook Dvorak behoorde tot een nationalistische school met een voorkeur voor frisse, spontane volksmelodieën en dansritmes. De Achtste Symfo nie is een van zijn meest toegan kelijke vanwege zijn vrolijke en uitbundige karakter. Het Symfo nieorkest Helmond-Venray bestaat uit vijftig amateur-musici uit de gehele Peelregio. Het orkest is vorig jaar ontstaan uit een fusie van de Helmondse Orkestvereniging en Orkestver eniging Venray. Dirigent is Step han Pas. Sinds achthonderd jaar, generatie na generatie, heeft de familie Aga Djan een cen trale positie in de stad. Al zolang ze er wonen brengen ze de geestelijk leider van de moskee voort. De imam is een belangrijke man, maar zeker zo belangrijk is Aga Djan: een groot tapijthandelaar die aan het hoofd staat van de bazaar. De rechtvaardige koopman leeft volgens de richtlijnen van de Koran en gebruikt zijn macht voor het welzijn van de mensen om hem heen. Als er een radicale stroming onder de ayatollahs ontstaat en Khomeini in Parijs een omwente ling voorbereidt, komt de Iraanse samenleving onder druk te staan. Vrienden worden vijanden. Liefde wordt haat. Zelfs Aga Djan kan het tij niet keren. Kader Abdolah (Iran, 1954) debuteerde in 1993 met de verhalenbundel De Ade laars. Daarna volgden De meisjes en de partizanen, De reis van de lege flessen, Spijkerschrift en Por tretten en een oude droom. De columns die Abdolah publiceerde Het huis van de mosk< in de Volkskrant zijn gebuild Bruk' drie uitgaven: Mirza, Een tv verke de zee en de Karavaan. Bij» verij Bert Bakker verscheen 1 en Demné, een door Kader1 a lah bewerkt klassiek meester verke uit het oude Perzië. aanta Het huis van de moskee is boek dat je niet meer losla boek is te koop bij boek« Van den Munckhof. Prijs: j| euro. Het Venray's Mannenkoor heeft op zondag 18 december de foyer van Schouwburg Venray omgeto verd tot een gezellig onderkomen voor alle liefhebbers van kerstliede ren en koorzang. Het VMK houdt nu alweer voor de tiende keer de Kerst-inn in de schouwburg. De Kerst-inn is ontstaan vanuit de kerstconcerten die in de Grote. Kerk werden gehouden. Sinds 1996 wordt de Kerst-inn op initia tief van het VMK in de schouw burg gehouden. Enerzijds was het idee om de Kerst-inn een opener karakter te geven; een schouwburg is minder formeel dan de Grote Kerk. Daarnaast is het een mooie gelegenheid voor het Venray's Mannenkoor én de andere muziek groepen om hun zangkunsten voor de Venrayse gemeenschap in een kerstsfeer ten gehore te brengen. De laatste jaren valt de Kerst-inn samen met een koopzondag. De winkels zijn open, er zijn diverse standjes en er is een ijsbaan zodat er een gezellige kerstsfeer hangt in het centrum van Venray. Het publiek kan zich dan in de herberg- achtige entourage in de schouw burg opwarmen en genieten van kerstmuziek. Naast diverse optre dens zijn er standjes van Amnesty International en de Wereldwinkel aanwezig. De organisatie van deze Kerst-inn is erin geslaagd om diver se groepen en ensembles uit de regio op te laten treden. Het muzi kaal programma staat in het teken van de Kerst. Het programma wordt om 13-30 uur geopend door de Jeugdharmonie van Euterpe. Vervolgens verzorgt deken Smeets het openingswoord. Daarna bren gén de koren Palet uit Overloon, kamerkoor Contrast en Venrode kerstmuziek ten gehore. Het Ven- rays mannenkoor onder leiding van dirigent Anton Kropivcek treedt met een afwisselend programma twee keer op. Ars Musica, de solis ten Ellen en Sanne Valkenburg uit Nederweert en Vesele uit Vierlings beek met Sloveense muziek geven hun eigen kersttintje aan de mid dag. Orkest Flavour verzorgt vanaf 16.30 uur de finale. Kortom een prachtig programma dat duurt tot ongeveer 17.30 uur. In Concert in Vierlingsbeek Op zaterdag 10 december vindt in Vierlingsbeek een uniek con cert plaats. Onder de naam 'In concertverzorgen de drie blaaskapellen die de dorpen Vier lingsbeek en Groeningen rijk zijn een avondvullend programma in zalencentrum Concordia aan het Vrijthof. Al maandenlang repete ren de kapellen De Dwarsdrie- vers, De Zeiverzèk en Dè stutter nie voor dit concert. Vanwege het chique karakter ervan nemen de drie muziekkapellen namelijk geen genoegen met - zoals dat heet - ordinair getoeter. Overigens is het niet alleen blaasmuziek die de avond zal vul len. Een schitterende licht- en geluidshow, een optreden van een virtuoze mystery guest, een loterij met prachtige prijzen en nog een aantal verrassende ele menten maken de avond tot een onvergetelijke. En aan het slot van de avond verzorgen de drie kapel len als toetje nog een kort geza menlijk optreden. Bij binnen komst krijgen alle bezoekers een cadeautje. Concordia is vanaf 20.00 uur geopend voor de bezoekers van 'In concertHet zalencen trum ligt aan het Vrijthof in Vier lingsbeek. Peelwerk Peelwerk gaat grote en kleine berkenbomen zagen op de vlakte achter het hek op de Eikenlaan op zaterdag 10 december. Verza melen om 9.00 uur bij de kerk van Liessel. Opgeven bij Chris Vieveen via het WBdP-kantoor, tel. (0493)354411 of privé via tel. (0492)515683. Adelbertvereniging In het Theehuis in het Odapark wordt op dinsdag 13 december door Adelbertvereniging Venray een lezing gehouden door Prof. Dr. Paul van Geest. De lezing draagt de titel Augustinus: Leidt orde tot geluk? Augustinus is een van de kerkvaders, die voor de mensheid van wereldhistorische betekenis is. Zo is hij ondermeer de 'ontdekker' van de menselijke wil. Ook de christelijke sociale leer is voor een groot deel aan zijn denken ontleend. Maar, waar hij ook over heeft nagedacht is de vraag hoe een mens nu eigenlijk gelukkig kan worden. Tijdens de lezing worden aan de hand van zijn levensloop de grote lijnen in de ontwikkeling van zijn denken over het mense lijk geluk besproken. Prof. Dr. Paul van Geest is bijzonder hoog leraar theologie aan de VU en de KTU. Sinds 2001 bekleedt hij de leerstoel Augustijnse Studies aan de KTU Utrecht. Introducés zijn van harte welkom. Aanvang 19 30 uur. Mallemoer Volksmuziekgroep Mallemoer geeft een aantal openbare ker stoptredens. Deze optredens wor den gehouden op zondag 11 december in het Koningskerkje in Vierlingsbeek vanaf 15.30 uur, op woensdag 14 december LGOG kring Horst vanaf 20.00 uur in café De Sport, op zondag 18 december Literair Café Venray in de Witte Hoeve vanaf 11.30 uur en in Geysteren zaal de Kei vanaf 20.00 uur (met als gast Peter v.d. Water) en ten slotte op woensdag 28 december is er nog een optre den in Museum De Locht in Mel derslo vanaf 19.30 uur. Het pro gramma bestaat uit volkse liederen en melodieën afkomstig uit Nederland, Vlaanderen, Ier land en Duitsland. Tot het instru mentarium van Mallemoer beho ren viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doedelzak, rietpijp, accor deon trekharmonica en slaginstru menten. Het is ook dit jaar weer gelukt een aantal nieuwe num mers in het repertoire op te nemen, zoals een aantal grappige bedelliedjes, het ingetogen Coventry Carol en Vergeet den arme niet, dat herinnert aan het middeleeuwse straattoneel. Malle moer brengt een sfeervol optre den in een ontspannen en volkse sfeer. Kijk voor meer informatie op www.mallemoer.com. Concert Sub Matris Tutela Harmonie Sub Matris Tutela verzorgt op zondag 11 december een concert in de kerk van Oos trum. Vanaf 9.30 uur vindt eerst de Caeciliaviering plaats, die opgeluisterd wordt door een klari netensemble van de harmonie. Om 11.30 uur start het concert In de kerk van Oostrum, die voor deze dag omgetoverd is tot con certzaal. Het orkest staat onder leiding van Betty Battels en het tamboerkorps staat onder leiding van Piet Poels. SMT in concert krijgt een extra dimensie door het optreden van het klarinetkwartet van de Koninklijke Luchtmachtka pel Dit kwartet is in 1998 opge richt ter gelegenheid van een orkestreis naar het Zwitserse Saas Fee, alwaar de organisatie vroeg naar kamermuziekensembles, die extra concerten wilden verzor gen. Het kwartet bestaat uit Richard Broeken, Remco van Vier- sen, Wim Romeijn en Peter Beer- kens. Na een succesvol optreden in Zwitserland was de toon letter lijk en figuurlijk gezet. Vele optre dens volgden, variërend van con certen voor de volledige defensietop en optreden tijdens buitenlandse tournee's van het orkest. Het kwartet heeft zich ont wikkeld tot een zeer allround ensemble dat haar publiek perfect weet te bedienen. Zij zien elk optreden als een unieke uitdaging om het publiek in vervoering te brengen. Het concert is voor iedereen vrij toegankelijk en de deuren gaan om 11.20 uur open. De serie Concerten in het Thee huis wordt zondag 11 december voortgezet met het optreden van het Matangi Strijkkwartet. Het Matangi Strijkkwartet bestaat een viertal jeugdige enthousiastelin gen die een buitengewoon suc cesvolle start als kwartet hebben gekend. Aanvang van het concert is om 15.30 uur. Sinds de oprich ting in 1999 is de carrière van het kwartet stormachtig verlopen met vele concerten, ook al in het Theehuis, cd-opnames zowel in het klassieke genre als met lied en jazzrepertoire: onder anderen waren Herman van Veen en Miranda van Kralingen podium partners. Op het programma in het Theehuis staan werken van drie te jong gestorven muzikale genieën: Wolfgang A. Mozart die maar 34 jaar mocht w Franz Schubert slechts 30 ji en een wellicht minder bt ",l jonge man Juan Crisostoi Arriaga die in zijn 25e lr.pl r overleed in Parijs. Daar stui en componeerde de jonge, met als een van zijn leernii e gt Anton Reicha. Van Mozan het kwartet een Adagio et )e p« van Arriaga diens eerste kwartet en van Schubert he munde kwartet. Kaarten Jeval krijgbaar bij Concertorg2 et h Fred H. Renirie via v< (0478)582472 of per fredh.renirie.co@wxs.nl ol ingang van het Theehuis vo 'P d'r vang van het concert. H( omm park ligt aan de Merselose Venray, schuin tegenover kenhuis Viecuri. Het derde concert in de serie advent- en kerstconcerten in de Mariakapel in Holthees wordt gehouden op zondag 11 decem ber. Ditmaal bestaat het concert uit een recital, verzorgd door Deirdre Judith Angenent, mezzo sopraan, op piano begeleid door Wies van de Poel. Het concert begint om 15.30 uur. Voor Deird re Judith Angenent is het de vier de keer, dat zij een concert in de Mariakapel verzorgt. Hét feit dat zij nu voor de vierde keer gevraagd is, geeft al aan dat de bezoekers van de serie december- concerten de vorige optredens nog goed in hun geheugen heb ben, en met veel plezier aan die concerten terugdenken. Een prachtige, heldere stem, die uit stekend tot zijn recht komt in de bijzonder goede akoestiek van de kapel, subliem op piano begeleid, het zijn de ingrediënten voor een geslaagd advent- en kerstconcert. Op het programma van dit con cert staan de cyclus Frauenliebe- en leben van Robert Schumann, en de bekende internationale kerstliederen en christmascarols. Angenent studeert zang aan het conservatorium in Arnhem, inmiddels is ze vierdejaars. Bij tenor Harry van Beme studeert zij klassieke zang in de opleiding uit voerend musicus. Daarnaast volg de zij tal van masterclasses in Ita lië bij Fausto Nardi, Wally Salio, Simone Ori en Mauro Trombetta, en in Nederland bij Michael Chan ce en Davod Wilsson-Johnson. Zij vormt een vast duo met studeerde pianiste Wies Poel. Deirdre geeft verschpenoc recitals, en is veel gevrai 'actWil soliste bij koren en orkesi pinde wil zich in haar zang n< vastleggen op een bepaald !etvc en zingt daarom liederen eÉ'ke b uit opera's uit de meest uil iet dc pende stijlperioden. Wiesi n Poel, geboren in 1981, bej tienjarige leeftijd met piai5raac len. Na haar VWO-eindei ok di studeerde zij klassiek pia an cjl het conservatorium in Ara! Marjes Benoist en Frank i 16 e' Laar. Zij volgde masterclas le Pe Mark Erkens, Sepp Groten! Igor Roma. Zij gaf concei |_ocat Arnhem, Zwolle en omg zowel solo als in ensembles heeft zich voornamelijk i iode legd op liedbegeleiding, ^en k< heeft ook veel ervarin| kamermuziek. In 2004 stuc. ze cum laude af aan het cot atie 1 torium. Samen met Deint olleg deert ze nog liedbegeleidi !oe|< Frank van de Laar. Voor li bers van het lied, passend tijd voor kerstmis, is dit eet lanvu lezen mogelijkheid om te naar c ten. Kaarten zijn te bestel! )ntwe de vaste voorverkoopadres Holthees, familie Ermen a n (0478)636480, en bij del >°rta< Wijenberg, tel. (0478)63 straat Kaarten zijn ook te bestelt ,je |oc www.mariakapel.nl. en van half uur voor aanvang vavoorv" concert bij de ingang vi schorl kapel. van 1, Het Belgische coversucces Catch-up beklimt op zaterdag 10 december vanaf 20.00 uur het podium in jongerencentrum Jera'70 in Ysselsteyn. Catch-up is afkomstig uit België en werd opgericht in 1999 door vier vrienden uit de Antwerpse Kem pen. Na een muzikale zoektocht en enkele muzikantenwissels, werd Catch-up een groep van vijf gedreven vrienden die slechts voor één ding leven, namelijk rock roll. Deze avond krijgt de bezoeker een coverband te zien die alles kan, maar door de geheel eigen stijl van de groep krijgen de nummers een eigen Catch-up. Ze hebben de nodige muzikale bagage en de instelling die een echte cover/feestband nodig heeft. Ze weten rock, pop, ska en ballads feilloos aan eikaar te koppelen. Door deze variatie en de onuitputtelijke energie die ze uitstralen is een gezellige avond gegarandeerd. De heren spelen muziek van Michael Jacks on tot Blink 182 en van Lee Towers tot ACDC. Zelfs een roc- kuitvoering van Dancing on the Ceiling van Lionel Richie ont breekt niet. Meer informatie over deze band is te vinden op www.catch-up.be. of op www.jera70.nl.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 18