'rovincie stelt begroting vast i/larc de Hoog wil nu met lijn zoons carnaval vieren Klanten tevreden over dienstverlening Turks studiecentrum stap dichterbij 'Meer inzet politie tegen woninginbraken' Gemeente beheert gevonden fietsen Hogere kosten spoorwegovergang Pass i Flora Venray steunt agribusiness Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers hoveniers ja|W MAAS *!rsnellingsagenda' biedt kansen voor regio Venray rovinciale Staten stelden ipen vrijdag de begroting 2006 vast. Het Venrayse [.Statenlid Jan Loonen »tst in onderstaand artikel beeld van de begrotings- :ling en andere actuele die momenteel in iXtricht spelen. Zoals de rsaellingsagenda' waarvan bi lt Noord-Limburg kan pro- ling lfeQ, Loonen zal in deze mali iot regelmatig verslag uit- ngen of zijn visie geven op ivinciale zaken. - )oor Jan Loonen (CDA- tenHd) Net zoals bij het Rijk en iedere ieente wordt in de provincie ijks de begroting vastgesteld, len Haag gebeurt dat tijdens Prinsjesdag op de derde dinsdag in september en de weken daar na. Bij de gemeenten is het wat minder formeel en varieert het per gemeente wat er van gemaakt wordt. Voor de begrotingsbehan deling, of de zogenaamde algeme ne beschouwingen, werd er voor heen nogal wat tijd vrijgemaakt en werd er meerdere dagen over vergaderd. De laatste jaren, mede als gevolg van het dualisme, komt daar verandering in. Ook bij de provincie zie je dat gebeuren. Werd in het verleden hier mini maal twee dagen over vergaderd. Nu hebben we vorige week vrij dag slechts één middag daarvoor uitgetrokken. Dit is erg kort maar het geeft wel de trend weer. Kijk je naar de taken van de volksvertegenwoordiging dan is daar een verschuiving in geko men. Kaderstelling is veel belang rijker geworden dan controle ach teraf. De politieke accenten wor den daarom vooral in het voorjaar gelegd. De jaarrekening over het afgelopen jaar wordt dan vastge steld en in de Voorjaarsnota wor den de zogenaamde piketpaaltjes voor het komende jaar gezet. Bij de beschouwingen in de herfst over de begroting zelf kijken we vooral of het college deze "opdrachten" goed heeft vertaald in de begroting. Daar zijn geen twee dagen meer voor nodig. De begroting van .2006 van de provincie laat een positief beeld zien. De reserves zijn op orde en alle doelstellingen die geformu leerd zijn staan op de rol of zijn in uitvoering. Dit naast de reguliere taken die ook uitgevoerd worden. Bij de zogenaamde tussenbalans van afgelopen voorjaar hadden we dat al geconstateerd. Mede door het dividend van Essent is het zelfs mogelijk de komende jaren een fonds op te bouwen om extra dingen te doen in de provincie. Dit is het zoge naamde "Fonds Majeure Projecten". De doelstelling van dit fonds is niet om allerlei kleine en leuke dingetjes te doen. De opdracht die we ons gegeven hebben is om dit fonds in te zet ten voor met name het econo misch op de kaart zetten van Limburg. Denk daarbij bijvoor beeld aan de Floriade. Want werk is het middel om welvaart te creë ren. Voedselbanken bijvoorbeeld, lossen op zichzelf niets op. Om dit te bereiken is de zogenaamde "versnellingsagenda" opgesteld. Onlangs is deze aangeboden aan de staatssecretaris van Economische Zaken in Den Haag tijdens de Limburgdag. Naast geld van het Rijk zal ook Limburg zelf daaraan moeten bijdragen. Met het Fonds Majeure Projecten kun nen een aantal belangrijke zaken een forse impuls krijgen. Voor Noord-Limburg gaat het daarbij bijvoorbeeld om het Innovatiecentrum Gezonde Voeding als onderdeel van Greenport Venlo (ontwikkeling tuinbouw etc.). Daarnaast zullen ook andere belangrijke projecten uit het fonds kunnen putten. Provinciale Staten hebben deze lijn afgelopen vrijdag vastgesteld en we gaan werken aan uitvoe ring. We versnellen in Limburg en gaan aan de slag. brst van De Bliekers houdt het voor gezien Klanten van de gemeente Venray waarderen de dienstverle ning van de gemeente goed met een 8. Dit blijkt uit een onderzoek naar de klanttevredenheid van november 2004 en juni 2005. De gemeente heeft bezoekers van het gemeentehuis gedurende (in totaal) vijf weken gevraagd een vragenlijst in te vullen. De vragen gingen over de tevredenheid van de klanten over het gemeente huis, openstelling en contact met medewerkers. De gemeente Venray is blij met de eindresultaten, de cijfers spre ken voor zich. De waardering over de klantvriendelijkheid is erg goed te noemen. De waardering voor het persoonlijk contact scoort tijdens beide onderzoeken zelfs een 8,5. Hierbij is onder andere gelet op presentatie, uitstr aling, beleefdheid en de tijd die de medewerker voor de klant neemt. De waardering voor het inhoudelijke contact scoort in november 2004 een 8,2 en in juni 2005 een 8,3. Deze score is opge bouwd uit de tevredenheid over onder andere de deskundigheid, het meedenken, begrip tonen en de snelheid van werken. De waardering voor het gemeentehuis zelf is gestegen. De nieuwe publiekshal levert duide lijk een hogere waardering op. In november 2004 scoorde het gemeentehuis een 7,3. In juni 2005 is de waardering toegeno men naar een 8,0. Aspecten als parkeergelegenheid, toegankelijk heid, bewegwijzering, uitstraling van de wachtruimte zijn hierbij meegewogen. De waardering voor de open stellingtijden komt op 6,2 tijdens beide onderzoeken. De wachttijd scoort in november 2004 een 7,6 en in juni 2005 een 7,2. Deze resultaten van het onderzoek zijn aanleiding geweest om de open stellingtijden te verruimen in de maanden met het hoogste aantal bezoekers (meestal mei, juni en juli) voor producten waar dan een hoge vraag naar is: rijbewijzen en reisdocumenten. Door extra avondopenstellingen zullen de wachttijden verminderen, ook op de overige dagen in de piekwe- ken. De data van de extra avondo penstellingen maakt de gemeente bekend in het eerste kwartaal van 2006. Ghielen' Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl TUINONTWERP, TUINAANLEG, TUINONDERHOUD Ook uw tuin heeft extra aandacht nodig in het najaar! Bel voor een najaarsbeurt! En vraag naar de mogelijkheden. GERT JAN REIJNDERS 06-20 43 99 57 www.passeflorahoveniers.nl Donderdag 24 november 2005 - Pagina 7 Late besteding geld tsunami Bijna een jaar later heeft de gemeente Venray toch een bestemming gevonden voor de bijdrage aan de tsunami-ramp in Azië. Aanvankelijk was het de bedoeling 55.000 euro over te maken naar de Venrayse zuster Gerdie Muijsers in Sri Lanka voor de kinderweeshuizen. Maar de orde van moeder Theresa mag dit bedrag niet accepteren. Daarom moest de gemeente op zoek naar een andere bestem ming. De gemeenteraad besloot begin dit jaar één euro per inwo ner, afgerond 40.000 euro, beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de zeebeving. Het personeel van de gemeente wilde niet achterblijven en besloot dit jaar af te zien van kerstpakketten. Het budget van 40.000 euro kon daardoor verhoogd worden met 15.000 euro. Uiteindelijk gaat er nu 10.000 euro naar de orde van moeder Theresa voor projecten in Colombo en Jaffne op Sri Lanka. Pater Tjeu Kuppens ontvangt eveneens 10.000 euro. Hij behoort tot de orde van de Kruisheren en is werkzaam op het eiland Nias in Indonesië. De reste rende 35.000 euro is bestemd voor pater Lesley Fernando voor een project in Trimcomalee (Sri Lanka). Volgend jaar wordt beke ken of het geld voor de kerstpak ketten opnieuw aan dezelfde doe len wordt besteed of dat de 15.000 euro mogelijk naar andere liefdadigheidsprojecten gaat. Kapvergunning vervalt Voor het rooien van bomen hoeft straks géén kapvergunning meer te worden aangevraagd. De gemeente wil in de loop van 2006 het kappen van bomen vergun- ningvrij maken. Ieder jaar worden in het kader van de deregulering 'overbodige' regels uit de APV (Algemene Plaatselijke Verordening) geschrapt. Het arti kel over de verplichte kapvergun ning kan nu nog niet verwijderd worden omdat de gemeente nog bezig is met het inventariseren van alle monumentale bomen. De kapvergunning blijft namelijk wél van kracht voor een monumenta le boom. Zodra deze lijst com pleet is kan het rooien van alle andere bomen vergunningvrij worden. De leges voor de aan- L vraag van een kapvergunning is 1 twee jaar geleden nog fors ver hoogd naar 278 euro. Studiefonds Nick Eibers Nick Eibers uit Venray heeft in De Doelen in Rotterdam de eerste prijs van de Studieprijs 2005 in de 1- categorie Technische i. Hogescholen gewonnen. Het betreft een studie van de beton- 1 nen Prefabligger van de nieuw aan te leggen Randstadrail in Den Haag. In de studie waren op pro- 1 fessionele wijze de ontwerp-, de transport- en de montagemogelijk- heden volledig geanalyseerd wat resulteerde in een complete stu- die van zeer hoog niveau. De prijs werd overhandigd door juryvoor zitter prof. dr. ir. J. C. Walraven Hoogleraar Betonconstructies van de TU Delft. Koopzondag Zondag is het koopzondag in het centrum van Venray. De koopzondag staat geheel in het teken van St.-Nicolaas. De goed heiligman zal zelf niet aanwezig zijn, maar een grote delegatie van zijn zwarte pieten is wel in het centrum aanwezig. De winkels zijn geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Parkeren is zondag gratis. Op donderdag 1 december is er een extra koopavond. De winkels zijn dan geopend tot 21.00 uur. Er moet veel meer politie worden ingezet om de forse stijging van het aantal woninginbraken terug te drin gen in NoordïLimburg. Dat stelde Martin Wijnhoven (Samenwerking) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Met een hardere aan pak keert ook het veiligheids gevoel weer terug", aldus het raadslid. Burgemeester Waals erkende het probleem. Vooral dit jaar is het aantal woninginbraken fors gestegen in deze regio. Waals vindt dat de basiscapaciteit van de politie Limburg-Noord ruim vol doende is om de criminaliteit aan te pakken. "Maar door de metho de van werken kan lang niet alle capaciteit ook in de regio worden ingezet. Veel politie-inzet gaat ver loren naar grootschalige operaties in andere gemeenten. Als er bij voorbeeld in Roermond een moord is gepleegd dan moeten we heel wat politiemensen inleve ren. Dit legt een grote claim op de beschikbare capaciteit. Volgens Waals komt minister Remkes met nieuwe plannen die er toe moeten leiden dat de basis capaciteit ook daadwerkelijk in het werkgebied kan worden inge zet. De burgemeester spreekt ook van een landelijke tendens waarin de Randstad veel meer aandacht krijgt. "Die mediagenieke moor den in Amsterdam trekken veel meer politie aan. Daar gaat veel meer aandacht naar toe dan naar de problemen in de Limburgse grensregio", meent Waals. De gemeente Venray neemt vanaf volgend jaar het beheer van gevonden fietsen over van de politie. De burgemeester is volgens het Burgerlijk Wetboek verantwoordelijk voor het innemen en bewaren van gevonden voorwerpen. In de praktijk worden deze werk zaamheden al sinds jaar en dag uitgevoerd door de politie. De politie heeft haar werk kri tisch onder de loep genomen en naar aanleiding van de kerntaken- discussie besloten het beheer van gevonden fietsen per 1 januari 2006 naar de gemeenten over te hevelen. Dit is conform de wette lijke verplichting. Concreet wil dit zeggen dat per die datum de gemeenten verantwoordelijk wor den voor het ophalen, registeren, bewaren en eventueel teruggeven aan de rechtmatige eigenaar van gevonden fietsen. Het college heeft ingestemd met het overnemen van de bewaarfunctie fietsen en brengt dit onder bij de WAA-groep in Venlo. In de periode december- januari wordt via een publiciteits campagne verdere ruchtbaarheid gegeven aan de veranderde werk wijze. De gemeente Venlo heeft in 2004 al de bewaarfunctie gevon den fietsen van de politie overge nomen en de uitvoering van deze werkzaamheden vervolgens in handen gegeven van de WAA- groep. De samenwerking met de WAA-groep loopt naar tevreden heid. Dit is aanleiding geweest om de WAA-groep te vragen het ophalen, registeren en bewaren van gevonden fietsen in de andere gemeenten binnen de politiedis tricten Venlo en Venray ook op zich te nemen. gebleven, maar 'al' na negen jaar afzwaait. Het getal elf hoort toch bij carnaval? "Ja, maar dat vind ik zo afgezaagd en voorspelbaar. Bovendien is er een goede reden waarom ik nu ben gestopt: mijn kinderen zijn 4 en 2 jaar oud. Ik wil hun ervaringen en belevenis sen met carnaval bewust meema ken, en niet van horen vertellen of van foto's. Zij gaan nu ook car naval vieren en dat wil ik graag van dichtbij meemaken. Als vorst is dat moeilijk." Door de geboorte van zijn jong ste zoon miste Mare de Hoog het prinsenbal twee jaar geleden. Alhoewel: "ik ben stiekem toch nog gegaan. Dat is me overigens thuis niet in dank afgenomen." Voor het eerst in tien jaar zal Mare de Hoog carnaval zonder verplichtingen vieren. "Dat zal een vreemde gewaarwording worden. Het begint eigenlijk nu al. Normaal gesproken rond deze tijd wist ik wie er prins zou wor den van Maashees. Nu dus niet. Ook ik moet tot het prinsenbal op 7 januari wachten om te horen wie er prins wordt. Of ik een ver moeden heb? Nee, geen flauw idee. Het wordt ook voor mij een Mark van Rhee (I) en Mare de Hoog kijken uit naar het nieu we carnavalsseizoen. grote verrassing." Mare de Hoog zal zich met zijn gezin vol overgave in het komen de carnaval storten. "Carnaval vie ren zit in onze genen. We lopen mee in de optocht, zullen enkele zittingsavonden bezoeken en waar mogelijk meedoen. We gaan heus niet op vakantie. Ik kijk met veel plezier terug op de voorbije negen jaar, maar ook met genoe gen uit naar de jaren die gaan komen." Het college is bereid mede werking te verlenen aan de plannen voor een Turks stu diecentrum voor jongeren. De stichting wil daarvoor het voormalige winkelpand aan Langstraat 49 verbouwen. Afgesproken is dat de gemeen teraad eerst zijn zegje kan doen voordat het licht op groen wordt gezet. Ruim een jaar geleden ontstond er veel ophef in de buurt. De bezwaren richtten zich vooral tegen de komst van een internaat. Omwonenen vrezen voor overlast van rondhangende jongeren, in de leeftijd van 13 tot 18 jaar, omdat er rondom het gebouw te weinig ruimte is voor vermaak. Tegen de komst van een studie- en huiswerkbegeleidingscentrum hebben de bewoners van de Langstraat geen bezwaar. Destijds is afgesproken dat de initiatiefnemer, stichting Jongerencentrum Venray, eerst een beter onderbouwd plan zou indienen. Met enige vertraging heeft de stichting onlangs een toe lichting op haar plannen gegeven en een inrichtingstekening voor het te verbouwen pand overge legd. Verder is een ruimtelijke onderbouwing opgesteld. Volgens afspraak wordt nu eerst het standpunt van de gemeenteraad gevraagd. Daarna beslist het college of zij voor het plan al dan niet een vrijstellings procedure opstart. Wanneer wordt besloten een procedure op te starten dan krijgen derden alle gelegenheid hun bezwaren ken baar te maken. Omwonenden, die eerder bezwaren hebben inge diend, zijn per brief door de gemeente op de hoogte gesteld. Het college vindt het een goed initiatief. Omdat het gericht is op verbetering van kansen voor Turkse jongeren. Bovendien draagt het studiecentrum bij aan de integratie in de Nederlandse samenleving. Op de plek aan de Langstraat, waarin voorheen een buitensportwinkel gehuisvest was, is deze onderwijsvoorzie ning goed inpasbaar, zo vinden B en W. Het ligt in het stedelijk gebied en niet ver van het Raayland College. De gemeente Venray stelt een bijdrage van 6000 euro beschikbaar voor een haalbaarheidsstudie naar een centrale marktplaats voor agra rische versproducten in de regio. Dit centrum moet gaan fungeren als centraal distributiepunt vooralle plantaardige en dierlijke versproduc ten. Het bedrijf Knowhouse BV voert het project uit. De gemeente heeft eerder ook al andere agribusinessprojecten gesteund. Deze zijn voortgekomen uit het innovatiecafé dat begin dit jaar in Venray is gehouden. De aandacht voor de agrarische sector past binnen de stra tegische visie die de gemeenteraad begin van dit jaar heeft vastgesteld en waarin staat dat de gemeente de omvorming van deze sector naar een meer kennisintensieve bedrijfstak zal ondersteunen. Met deze bij drage geeft de gemeente een impuls aan de productie en verkoop van lokale en regionale producten die via het op te richten distributiepunt gemakkelijker hun weg naar de consument zullen vinden. Behalve Venray steunen ook de Rabobank Venray/Meerlo-Wanssum en een aantal ondernemingen het project. Daarnaast is de Provincie om een bijdrage verzocht. Eoor het eerst in tien jaar Mare de Hoog carnaval vie- zonder verplichtingen, en 1 twee zoons Nick van 4 [Timo van 2 jaar. De vorst a carnavalsvereniging 'De ïkers' uit Maashees deed op [november officieel afstand in zijn functie en droeg het lorstschap' over aan Mark in Rhee. :uk detail: Mare de Hoog was Cjwst toen Mark van Rhee uit ham als prins, in 2001. Dat urde op zeer speciale wijze. 2 uur voordat hij tot prins d uitgeroepen, hoorde Mark Rhee dat hij prins zou wor- ni Het gevolg van een wedden- ip die het tweetal had afgeslo- Het pakte goed uit: Mark van e zei 'ja', en stond twee uur Ier met een wit weggetrokken ÏScht als prins op het podium. Mare de Hoog (38), in het dage ts leven werkzaam bij Geelen Ion in Wanssum, werd in 1996 ïoepen tot prins en een jaar Ier tot vorst. Een razendsnelle Davalscarrière. Over het prins 1 hoefde hij niet lang na te den- ii over het vorst worden wel. yins ben je één keer in je leven, Bt is iets eenmaligs en in tijd te Brzien. Maar vorst word je voor n, en dat legt een grote claim het gezinsleven. Ik heb dat Ïjt goed doorgesproken met thuisfront. Mijn vrouw Margo nde mij daarin, dus dat maak te het voor mij gemakkelijker om ja te zeggen." Mare de Hoog was negen jaar vorst van carnavalsvereniging 'De Bliekers'. Op 11 november deed hij officieel afstand van die func tie, en installeerde hij zijn opvol ger Mark van Rhee. Beiden wonen in dezelfde straat en ken nen elkaar ook uit het camavalsle- ven. Sterker nog: Mare de Hoog was vorst toen Mark van Rhee prins werd. "Hij wilde heel graag prins worden en was daar al het hele jaar over bezig. Telkens als hij mij tegenkwam, vroeg hij of ik hem niets moest vragen, bijvoor beeld of hij prins wilde worden. Ik heb hem toen gezegd dat als hij ooit prins zouwordeïïThij dat pas op het allerlaatste moment zou horen. En ik heb woord gehou den. Twee uur voordat de prins op prinsenbaTzou worden uitge roepen, heb ik Mark van Rhee gevraagd of hij prins wilde wor den. Hij was met stomheid gesla gen. Maar hij zei wel ja. Een gok? Nee, ik wist zeker dat hij het zou doen. Met niemand anders zou ik dat risico willen nemen, maar met hem wel. Zijn vrouw was inges eind, zijn adjudant wist er van, dus ik wist dat het goed zou komen. Ik vind het ook leuk dat juist hij mij nu opvolgt als vorst." ERVARINGEN Velen hebben hem gevraagd waarom hij geen elf jaar vorst is De gemeente Venray werd onlangs verrast door spoorwegbe heerder Prorail met een factuur van 18.150 euro. Het is een jaar lijks terugkerend bedrag voor onderhoud aan de spoorwegover gang van de Maasheseweg. CDA en Samenwerking stelden maan dag vragen in de commissie Stedelijk Beheer. De gemeente nam vier jaar gele den de Maasheseweg over van de provincie. Wethouder Driessen (CDA) verklaarde dat de provincie verzuimd heeft melding te maken van het onderhoudscontract met Prorail. In de jaren 2002, 2003 en 2004 ontving de gemeente géén factuur. "Bij Prorail zijn ze hier nu achter gekomen. Vandaar dat ze nu een rekening ingediend heb ben over 2005. We kunnen hier niet onderuit. Dit zijn verplichtin gen die bij de overdracht horen." Harry Holtackers (CDA) stelde de kwestie aan de orde. Hij wilde weten hoe het bij de vijf andere spoorwegovergangen op Venrays grondgebied zit. Volgens Driessen speelt dit probleem daar niet omdat het allemaal gemeentelijke wegen zijn. Cor Vervoort (Samenwerking) vindt dat de provincie in gebreke is gebleven. "Ze hadden de gemeente bij de overname moe ten wijzen op alle verplichtin gen." Driessen zegde toe met de pro vincie 'in de slag' te gaan om het bedrag van 18.150 euro naar beneden bij te stellen. "Want het is onacceptabel hoog. Daar zijn we het niet mee eens." Ij Bezoek onze showroom: J Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 llun comfortabel "Wvv.comfortabel-wonen.com wONENofuipafc

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7