Kunst ubilarissen annenkoor gehuldigd Galerie Rooyart Zachte leermeesters naar KNF-concours dagochtend oncert in Schouwburg Fanfare Vriendenkring Overloon Donderdag 24 november 2005 - Pagina 23 gin, EN MAAS Vondel speelt De Overval Sinds de heroprichting van Toneelgroep Vondel wordt er in Castenray elk jaar toneel gespeeld. Ook dit jaar laat Toneelgroep Von del weer van zich horen en zien. De leerlingen van de bovenbouw van de basisschool zijn ieder jaar de eersten die het toneeloptreden mogen aanschouwen. Bij de gene rale voorstelling zijn zij aanwezig. De regie is in handen van Piet Knij pers uit Castenray. Hij heeft in het verleden ook diverse keren zelf als speler op de planken gestaan. In 2003 heeft hij de toneelgroep de reikende hand toegestoken. Toneelgroep Vondel is blij met het feit dat hij ook dit jaar de regie weer voor zijn rekening neemt. Een van de unieke dingen bij toneelgroep Vondel is dat de grime ook in handen is van actieve spelers. Er zijn drie spelers van de toneelgroep die hiervoor cursus sen hebben gevolgd. Zij verzorgen jaarlijks de grime en krijgen hierbij assistentie van een lid. Het décor wordt tot in het kleinste detail ver zorgd door een bekwame groep mensen van Vondel Op zaterdag 10 en zondag 11 december brengt toneelgroep Vondel een criminele komedie op de planken brengen. Het stuk heeft als titel De Overval, is geschreven door Dietmar Stei- mer en wordt in het dialect opge voerd. De inhoud: Ralf Bijsterveld heeft een haat-liefdeverhouding met z'n werk en het leven. Met dien verstande natuurlijk, dat hij 't werk haat en 't leven liefheeft. En uitgerekend hij vind op een mor gen in zijn woonkamer een koffer vol geld. Zijn vriend Barend en het bericht over een bankoverval, ver schaffen hem al vlug duidelijkheid omtrent de herkomst van de poen. Ralf en Barend zijn 't er overigens al snel over eens dat dit financiële meevallertje bijzonder goed bij hen past. Maar dan blijkt ook dat de geheimhouding ervan, ten opzichte van Ralf's echtgenote, hun inwonende oma en buur vrouw Maris, uiterst moeilijk is. En als de dochter des huizes dan ook nog haar nieuwe vriend komt voorstellen, wordt 't voor Ralf en Barend al helemaal kritisch, want die blijkt rechercheur te zijn. Wie wil weten welke hilarische en boeiende scenes gaan plaatsvin den, kan een kijkje nemen in gemeenschapshuis De Wis in Cas tenray. De uitvoering op zaterdag 10 december begint om 20.00 uur. Op zondag 11 december begint de uitvoering om 19 00 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij Café De Koster in Castenray of te reserveren via tel. (0478)571308. Meer informa tie over toneelgroep Vondel staat op http://castenray.dorpenven- ray.nl/vondel of www.toneel- groepvondel.nl. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Peter Pan Speedrock In jongerencentrum Gryphus in Vierlingsbeek vindt op zaterdag 26 november een concert plaats van Peter Pan Speedrock. In het voorprogramma speelt de regio nale band Helldriver. De gemeen ste rock 'n' roll machine van Nederland komt weer eens naar Vierlingsbeek. En dat werd tijd ook. Want ook op Spread Eagle, de nieuwe plaat, laat het driekop pige rock 'n' roll monster uit Eind hoven Rockcity horen waarom het zo'n lekker dier is. Het album staat vol speedrock: een smerig, ruig en explosief mengsel van roc kabilly, punk en hardrock 'n' roll. Helldriver doet al enkele jaren aan dirty mean rock: vette rock die op een brute wijze en in een sneltreinvaart wordt gespeeld. Het kwartet uit Boekei wordt daarbij geïnspireerd door onder andere Motörhead, Nashville Pussy en Monster Magnet. Gryp hus is geopend vanaf 21.00 uur. Meer informatie over dit concert is te vinden op www.gryphus.nl. Alternatieve muziekavond V-Kick houdt op zaterdag 26 november een avond op het gebied van de alternatieve muziek. In café 't Podium in Venray gaan diverse V-Kickers de zaal overspoe len met verschillende soorten rock muziek. Zo wordt er echte classic hardrock gedraaid, maar men kan ook genieten van nu-metal, emo- rock en heavy metal. Nummers zijn ook aan te vragen en dus komt ieders muziek aan bod. De zaal is geopend vanaf 21.00 uur. De Locht Met het oog op het naderend Sinterklaasfeest worden zondag middag 27 november in Streek museum De Locht in Melderslo door kinderen speculaasjes en pepernoten gebakken. Het deeg is daags van tevoren klaar gemaakt volgens een speciaal recept waarvan alleen de bakker de samenstelling kent. "Dat is het geheim van de smid" zegt de bak ker. Maar de smid zegt van niks te weten! Daarom komt Zwarte Piet in de loop van de middag even controleren of de speculaasjes en pepemoten goed zijn geworden. Met misbaksels kan Sinterklaas immers niks beginnen. Elders in het museum zijn de smid en de stroopmakers aan het werk. Op de bovenverdieping is de exposi tie over eetcultuur in de 20e eeuw te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zon dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Dansavond Dansvereniging Amusement houdt op zaterdag 26 november haar maandelijkse dansavond in Danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray. Aan vang 21.00 uur. Orkest Twice zorgt voor de muziek. Alle leden, gasten en alle andere dansliefheb bers zijn van harte welkom. Dia-avond reptielen Kring Venray van het Natuurhis torisch Genootschap in Limburg houdt op donderdag 24 november een dia-avond waarbij de nieuwe atlas van amfibieën en reptielen aan de orde komt. De lezing wordt verzorgd door Jacob van der Weele, de projectcoördinator van deze atlas. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gemeenschapshuis van Oostrum aan de Watermolenstraat in Oos trum. De afgelopen jaren zijn er veel waarnemingen verzameld van Limburgse amfibieën en reptielen. In 2003 zaten er 33-000 waarne mingen in het archief, voor Neder landse begrippen al een ongekend hoog aantal voor één enkele pro vincie. Inmiddels is dit aantal waar nemingen gegroeid tot bijna 70.000. Er wordt onderzocht of de verspreiding van amfibieën en rep tielen in de periode 1992 tot én met 2003 wezenlijk is veranderd ten opzichte van de periode 1980 tot en met 1991- Intussen zijn er veel nieuwe vindplaatsen van soor ten gevonden. En met name voor de zeldzaamste soorten in Limburg zijn door intensieve monitoring veel gegevens beschikbaar over de verspreiding. Maar betekent dit dat ook dat het goed gaat met de her- petofauna in Limburg? Wat betreft de vergelijking tussen beide perio den zijn er toch wel verschillen tussen de soorten. Een aantal alge mene soorten weet zich goed te handhaven en is op provinciaal niveau niet in gevaar. Het gaat dan om soorten als Bruine kikker, Gewone pad en (Middelste) groene kikker. Andere relatief algemene soorten hebben het toch lastiger, zoals de Levendbarende hagedis. Doordat het landschap steeds intensiever gebruikt wordt ver dwijnen er steeds meer geschikte (vaak kleine) leefgebieden van deze soort. Er is een trend waarbij de soort steeds minder buiten de natuurgebieden wordt waargeno men. Ook een soort als Heikikker kan op lokaal niveau aanzienlijk in aantal zijn teruggelopen, terwijl de algehele verspreiding nog geen verslechtering laat zien. Van de meer zeldzame soorten verkeert de Knoflookpad, met name in midden Limburg nog steeds duidelijk in de gevarenzone. Ook de meldingen van de Geelbuikvuurpad buiten de huidige populaties zijn de afgelo pen tien jaar duidelijk afgenomen. De Vroedmeesterpad lijkt, mede door onderhoud en aanleg van nieuwe poelen, op de goede weg. Drumbandconcert Op zaterdag 26 november wordt vanaf 19.00 uur in gemeenschaps huis d'n Oesterham, Watermolen straat 1Oostrum een drumband concert georganiseerd. Deelnemers aan dit concert zijn het Slagwerkensemble uit Grub- benvorst en het Tamboerkorps uit Oostrum. Het Slagwerkensemble van Harmonie St. Joseph uit Grub- benvorst staat onderleiding van Peter van de Loo. In 2005 werden zij nog Nederlands Kampioen in de 2e divisie. Het Tambperkorps van Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum staat onder leiding van Piet Poels en speelt in de le divisie. Voor het tamboerkorps uit Oos trum is dit tevens de generale repe titie voor hun deelname aan het concours op 27 november in de Rodahal te Kerkrade georganiseerd door de KNFM. Het concert is voor eenieder toegankelijk en de entree is gratis. Zoals hiervoor al genoemd neemt het tamboerkorps op zon dag 27 november deel aan het con cours in de Rodahal te Kerkrade georganiseerd door de KNFM. Het tamboerkorps neemt deel in de le divisie (ere-afdeling) sectie A. Uit gevoerd worden Colour Figures, St. Joris en de Draak beide van Leon Camp en Futuruscoop van Chalrles van Zanten. De jury bestaat uit R. Balfoort, G.v.d. Kolk en M..Rongen. Het tamboerkorps treedt op om 15.30 uur. De uitslag staat gepland voor 19-15 uur. Rond 21.15 uur zal het korps weer terug zijn in'Oostrum bij d'Oesterham. Duitse avond in Jera'70 Jongerencentrum Jera'70 in Ysselsteyn gaat komend jaar weer foute en vrolijke themafeesten organiseren. Op zaterdag 26 november is de kick off met een Duitse avond. Natuurlijk wordt er deze avond een pul bier aan de bekende lange tafels gedronken. Ook ontbreekt het Duitse broodje worst niet. De muziek wordt onder andere verzorgd door feest- dj Willy aus Kevelaer. Met zijn uit gebreide Duitstalige repertoire weet hij elk feest binnen korte tijd op de kop te zetten. Naast Willy aus Kevelaer en de plaatse lijke dj met hun Duitse schlager- muziek, treden er ook nog een aantal artiesten van eigen bodem op. Verder zit er ook nog een sportief tintje aan de avond, namelijk het YK bierpulschuiven (Y sselsteyns kampioenschap) Aanvang 20.00 uur. ijvjp zondag 27 november is er 11.30 uur een zondagoch- concert in de Schouwburg tB)'. Muziek- en zangvereni- hebben hiervoor de voBien gebundeld. U kunt eten van groot vocaal ensem- Ars Musica, jongerenkoor le0 city uit Maasbree en Koor Wanssum. Op 28 tt 1973 is Gemengde Zang- Ars Musica opgericht, er leiding van Rob Berben de vereniging vele successen nnen- en buitenland. Na ruim itig jaar onder leiding van te hebben gestaan werd, bij overlijden in 1995, zijn ingenomen door Cees sefiters. Tevens werd de naam Gemengde Zangvereniging 'in Groot vocaal ensem- IrsMusica. Inmiddels was het mble uitgegroeid naar circa eden. Onder leiding van Cees iters werd bewust gekozen een repertoire gericht op a's en grotere, meer comple- roducties. Daarnaast maakte :1 geestelijke als profane ik, variërend van klassiek tot deel uit van het repertoi- fet ensemble wilde door ver- ig van de kwaliteit een bre- publiek aanspreken. Dit vooral tot uiting bij de uit- tjng van het Liverpool oratori- van Paul McCartney, dat door ,ve; ensemble werd uitgevoerd het Nederlands Symfonie est en het kinderkoor De Ois- rijkse nachtegalen. Deze uit rite! ling vond plaats ter gelegen- jeifl ivan het 25 jarig jubileum in luwburg Venray en kan als van de hoogtepunten wor- beschouwd. In 2002 moest tin is het roer drastisch om. Het rsv! 'financieel niet meer haalbaar e integrale werken met st en solozangers uit te voe- ïn werd er onderleiding van m huidige dirigent Jos Ardts n voor een meer licht-klas- repertoire. Momenteel 3al,pt het koor uit 50 enthou- leden ngerenkoor Velocity is een dat bestaat uit vijftien zin- fc leden. Niet echt een grote P, maar wel een groep die {en flinke dosis enthousias me zondagochtend 2 uurtjes 'eert. Het koor bestaat fónteel al 27 jaar en staat owoordig onder de deskundi- Ming van Fred Walraven. Het zingt met name populaire fflers, van Ruth Jacott tot vo Borsato en van de Damn sees tot Phil Collins. Het koor dt meerdere keren per jaar Dit doen ze in de kerk van sbree, maar ook vinden ze euk om elders optredens te 0rgen. Ook vinden ze het °m op te treden met een >td andere koren of bijvoorbeeld de fanfare. Zo heeft het koor zich laatst opperbest laten horen tij dens een kasteelconcert, met meerdere koren, in Kessel en afgelopen juni, samen met de fan fare in Baarlo. Optredens zijn dan ook van harte welkom. Gemengd Koor Wanssum is in 1964 ontstaan door de samenvoe ging van het toenmalige Dames koor en het Gregoriaans koor. De kerkelijke oorsprong is lang bepa lend geweest voor de repertoire keuze. De laatste decennia is onder invloed van de maatschap pelijke ontwikkelingen de invloed van de kerk steeds min der geworden. Zongen ze vroe ger wel 30 HeiÜge Missen per jaar, tegenwoordig zijn dat er nog maar 10. Met het verminderen van de kerkmuziek veranderd natuurlijk ook het repertoire. Er wordt omgebouwd van klassieke kerkmuziek naar populaire modernere muziek. Met het idee om jongere men sen voor de club te interesseren gaat men dan de modernere toer op. Zo hoopt met een dergelijke richtingsverandering, de vergrij zing, de door de individualisering teweeg gebrachte mentaliteits verandering (het .ongebonden willen zijn) een halt toe te roepen of op z'n minst te vertragen. Ze zijn er aan begonnen. Of het lukt weten we nog niet. Het gemengd koor staat onder leiding van Fred Walraven en hij neemt dan ook de begeleiding voor z'n rekening nemen. De toegang tot het concert is gratis. Toneelvoorstelling Vreato Toneelvereniging Vreato speelt op zondag 27 november vanaf 20.00 uur in De Smelehof in Yssel steyn het stuk Mag 't 'n drupje meer zijn? van Joh. E.G. Ruiter Mag 't 'n drupje meer zijn? is een dolle klucht in drie bedrijven en gaat over twee broers in een geërf de boerderij zonder vee 'BSE en varkenspest", daar tegenover de zuster, die de boel verdeeld wil zien. Haar man een ambtenaartje achter het loket. Een nieuwsgierige buurvrouw. Een veldwachter in burgerkloffie, omdat hij nu een 'stille" is De oudste broer stookt jenever, de zwager doet mee. Een vreemde naam voor de jenever. Er komt nog een stevige huishoudster aan te pas, die de zaken uiteindelijk goed regelt. De jongste broer krijgt kennis aan een meisje. Vier vrou wen bemoeien zich met de 'huis houding" In het kort gezegd:Het wordt een ramp, Vreato bestaat dit jaar 21 jaar. Voor reserveringen kan men contact opnemen met Bri gitte Diven via tel. (0478)546270. i In Galerie Rooyart in Venray- Oostrum wordt van 27 november tot 25 december een expositie met keramiek en foto's van Leo Martens en Mariëtte Groeneveld gehouden. De expositie wordt geopend op zondag 27 november om 14.00 uur. Mariëtte Groene veld exposeert figuratieve/sculp turale keramiek. Ze is geïnspi reerd door de mens en dierenfiguren. Gebruik makend van het hele kleurenpalet maakt zij poëtische en humoristische beelden. Naast de ongecompli ceerdheid en toegankelijkheid zijn het vooral de combinatie van kleur en vorm die de kijker aan spreken. Leo Martens exposeert naast klassieke vaasvormen een groot aantal vaasplastieken. Zijn gevarieerde vormen worden geïnspireerd door de klassieke amphora, florale vormen of de architectuur. Ook bij hem is het kleurgebruik opvallend en geva rieerd, wat ook zijn keramiek zo aansprekend maakt. Naast kera miek worden voor het eerst Leo Martens foto's geëxposeerd. Foto's waarin natuurlijke elemen ten zijn geabstraheerd en zo een eigen verhaal vertellen. De ver wantschap tussen keramiek en foto's is te vinden in de kleuren. Martens is vooral een colorist die door middel van kleuren en vor men zijn verhaal vertelt. Op www.artned.nl/rooyart. wordt met een royale fotopresentatie deze expositie toegelicht. Galerie Rooyart is te vinden aan de Hulst 12, 5807 EW in Venray-Oostrum, tel. (0478)589245. Peelwerkers De Peelwerkers verzamelen zich op zaterdag 26 november om 9.00 uur bij de kerk van Liessel. Er worden deze dag grote en kleine berken weggehaald uit de Peel. Nieuwelingen zijn van harte wel kom, vooral als ze zich telefonisch even melden. Opgeven bij Chris Vieveen via tel. (0493)354411 of (0492)515683. weekend vond in De Witte Hoeve de jaarlijkse Cecilia-feest- plaats voor de leden en van het Venray's Man en genodigden. De lede- was weer geweldig, leden, partners en fami- deel aan dit feest. De startte met een receptie jubilerende leden. Dit jaar de volgende leden in het Mart Gaal, Pieter Kuy- enjan Koenen waren 12,5 lid, terwijl Leo van Asten, en voorzitter Theo hun 25-jarig lidmaatschap vierden. Na een uitgebreide receptie werden de jubilarissen toegesproken door vice-voorzitter Tonny van den Boom. Daarbij werden naast de bloemen, ook de traditionele jubileumborden en - tegels uitgereikt. In de huldigings rede ging hij o.a. in op de verdien sten van de leden voor het koor en hun trouwe opkomst, gelar deerd met enkele humoristische wapenfeiten. Bij, door ziekte afwezigheid van een vertegenwoordiger van het KNZV, werden de bondsspeldjes en de oorkondes bij deze gelegen heid uitgereikt door dirigent Ton Kropivsek. Hierna bracht het koor de jubilarissen nog een korte serenade. De avond verliep voorts geheel conform het thema: Een reis door de tijd, de rode draad die door het huidige jubileumjaar heeft gelopen. Het koor viert dit jaar zijn 95-jarig bestaan. Een goed orkest van Venrayse bodem verzorgde live muziek. In de feestelijk versierde zaal wer den uiteraard nog de nodige acts ten tonele gevoerd door o.a. de Plekkers, het kwartet Vocal Enjoy ment Together en een verras singsoptreden door een gelegen heidsorkestje van onze dirigent Ton Kropivsek. Ook kwam Sint- Nicolaas op bezoek, waarbij diver se leden en koorsituaties op de korrel werden genomen op een amusante wijze. Een zeer smake lijk Reis door de tijd-buffet zette de kroon op deze feestavond, waarvoor de feestcommissie, samen met de directie en perso neel van de Witte Hoeve, het onderste uit de kan had gehaald. Tegen twee uur togen de laatste aanwezigen zeer tevreden huis waarts met een farewell-presentje op zak. Men kijkt nu al nieuwsgie rig uit naar het thema voor 2006.... Sint-Nicolaastentoonstelling in 't Freulekeshuus (4) In een serie van negen arti kelen schenkt Peel en Maas aandacht aan de Sint-Nico- laastentoonstelling die op dit moment in museum 't Freu lekeshuus in Venray te zien is. Dit gebeurt aan de hand van ansichtkaarten die in het museum te bezichtigen zijn. In deel 4: Zachte leermees ters. In 1901 verscheen een serie van zes Sint-Nicolaaskaarten; daaronder eentje van het jaarlijk se schoolbezoek. Dat het om een school uit lang vervlogen tijden gaat, is niet alleen aan de inrich ting van de klas en de kleding van meester en kinderen te zien. Links achter staan twee boosdoe ners, van wie er één twee ezels oren op heeft en een bord met daarop: domoor. Het Spaanse riet is nergens zichtbaar, maar we kunnen rustig aannemen dat ook dat nog wordt gehanteerd. Alle maal gruwelen voor de moderne (school)pedagoog. Deze kaart uit de collectie van Peter van Trigt en vele andere ansichtkaarten kunt u bekijken op de tentoon stelling Sint-Nicolaas, die tot en met 8 januari 2006 in Museum 't Freulekeshuus te zien is. Verder zijn mooie, oude foto's te zien van de intocht van Sint-Nicolaas in Venray. Venray was trouwens de eerste gemeente in Nederland waar een intocht gehouden werd, en wel in het jaar 1888. Ook van het Sint-Nicolaasgilde, dat al jaren de intocht van Sinter klaas in Venray organiseert, zijn bijzondere bruiklenen te zien. Voor de kinderen is er een testka- Fanfare Vriendenkring Over loon onder leiding van Phil van Landeghem uit Ittervoort neemt zondag 27 november deel aan het KNF-concours dat wordt gehou den in theater De Hofnar in Val- kenswaard. Fanfare Vrienden kring komt uit in de le divisie (voorheen superieure afdeling) en het optreden is gepland om 16.50 uur. Het openingswerk is Liberty Fanfare van John Williams, een concertprogramma met The Sky is the Limit van Maurice Hamers, een driedelige compositie waarin onder andere de aanslag op de Twin towers op 9-11-01 wordt uit gebeeld. gevolgd door het virtuo ze Pequena Czarda van de Spaan se componist Pedro Iturralde in een arrangement van Lieuwe de Jong, waarin Rob van Reijmersdal als solist op alt saxofoon zal optre den. Besloten wordt met Tales from the Fens, Leon Vliex, een driedelig werk waarin ondermeer de brand en de verwoesting van een repetitielokaal van een colle ga-fanfare. Het werk besluit met feestelijke finale aan het 100-jarig bestaan van die vereniging. Het juryteam bestaat uit Pierre Kuij- pers, Ger Buitenhuis en de Belg Jaen Seegers. Rob van Reijmersdal is geboren in Overloon waar hij zijn muzikale loopbaan begon bij Fanfare Vriendenkring Overloon. Zijn verdere muziekopleiding volgde hij aan de conservatoria van Arnhem en Leuven. Hier behaalde hij respectievelijk het diploma docerend musicus en het diploma uitvoerend musicus klari net. Hij volgde compositie- en arrangeerlessen bij Maino Rem mers aan het Tilburgs conservato rium. Hij is als muzikaal leider en arrangeur verbonden aan de Mid West Big band van de regio politie Midden west Brabant, Dans orkest Flavour, Light Town Big Band en andere gelegenheidsor kesten. Ook is hij werkzaam bij Première Theaterproducties als componist, arrangeur en muzikaal leider van nieuwe musicalproduc ties. Als arrangeur is hij actief in de HaFa - en korenwereld, waar onder het Fanfare Korps Konink lijke Landmacht en de Philips Har- Rob van Reijmersdal. monie. Daarnaast maakt hij koor- en bandarrangementen en schreef het slotwerk voor Taptoe Breda 2004. Kortom een virtuoze en zeer muzikale solist, zowel op kla rinet als saxofoon. Voor meer info zie www.fanfarevriendenkring.nl mer voor speelgoed ingericht en mee naar huis nemen. Het muse zij mogen na afloop een Pietendi- um is geopend op woensdag, ploma en een zakje pepernoten zaterdag en zondag van 2 tot 5. St. C^ïicclaay op icficcl.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 23